Sinterklaas keeft platen kopzorgen Wist u wei, Goud en leer GEZELSCHAPS-SPELEN De teevee deze week Cadeaus meer gericht op luxe Des dichters klacht r Biljarten: thuis kan het ook Lotto plus Quiz Liesbeth List Anita Kerr Lurelei Billy Jones Nieuwe 3P singles Telephone Waterstanden op andere zender Marcus Welb Unicef Gala '70 F ormatiedansen De RONG Vrijdag 27 november 1970 gi!iii>a)iaii|<iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiiiiii!iii|ii>iiiiiiitiii|iiii!iiiiiiB|ii|ii|iBii|iiiii||iiii,|||i,l„|,II,III„,ia„l||l||IIII|,l!|l|,lll|nII|aiiailll|,irafiiiiliiiillimi,iii|iitiiiiaiiliil,iliii!i,iilimiii!lit,iiliiiiiliiBnmnt «iiiiiiiiininiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiii VEEL wordt er geschreven en ge dacht over de veranderingen in het economisch leven. Wij zien rondom ons hoe degelijke zaken van weleer het veld moeten ruimen voor een ge wijzigde distributie-filosofie. Nieuwe bedrijven dienen zich aan, soms met schreeuwende reclames, soms ook met een verfijnd uiterlijk en een gepe perde prijslijst. Over een tijdperk van enkele jaren gezien is *t gehele beeld van de verkoopmarkt geheel ver kleurd. In zes, zeven jaren prijkt ons een geheel ander assortiment uit de etalages tegemoet. In deze wereld komt elk jaar opnieuw de goede Sint binnenrijden. Van hem wordl verwacht dat hij ondanks zijn ouder dom zich nimmer vergist in het uit zoeken van een goede collectie ca- deau's. Zijn rug kromt zich elk jaar meer terwijl hij zich afvraagt wel ke verrassingen hij zijn vrienden en vriendinnen nu weer moet bereiden. jnilIHlillillilllllllllinillllllliilülilllllllliillillllllllllllllllllliil (iiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii OOK Sinterklaas zit duidelijk met een veelomvattender keuzeprobleem bij een veel groter assortiment. Akkoord, hij heeft veel meer geld te besteden dan vroeger, zult u zeggen. Maar te gen een weliswaar toegenomen koop kracht, die afgezwakt wordt door een flink percentage inflatie, staat een veelvoud in aanbod. Tot overmaat van ramp is er ook een veel grotere veelzijdigheid in vraag. Die vraag wendt zich hoe langer hoe meer'af van het alledaag se en vertrouwde omdat iedereen dal reeds bezit en richt zich met name op het modieuze, het buitengewone en het luxe. Voor de kinderen is de Jioofdvraag weliswaar blijvend gericht op speel goed, maar hoe veelsoortig is dat ge- Eldorade kwartetten: Het kwartet heeft nog steeds niet af gedaan, dat blijkt ook uit het enor me succes van het beestenkwartet voor volwassenen van Peter Vos. Kinderen hebben echter andere be langstellingen dan volwassenen, ook als ze kwartetten. Daarom brengt El dorado kwartetten op de markt die o. a. de dierenwereld, auto's treinen en de maanreizen tot onderwerp hebben. Elke kaart is voorzien van een kleu renfoto en het gehele spel is verpakt in een keurig plastic doosje, waarin het spel weer gemakkelijk kan wor den opgeborgen, na gebruik. (Importeur: Venes, Utrecht). Hanje Spiele Een van de werkelijk opvallende ge beurtenissen op de Neurcnberger Mes- se van dit jaar was de presentatie van een aantal spelen door de jonge Duitse ontwerper Hanje. Hij ontwierp een aantal bordspelen, gebaseerd op oude verhalen o.a. dat van King Ar thur. Kenmerken van deze spelen zijn de oorspronkelijke aanpak en een voortreffelijke grafische vormgeving van de speelborden, die zich zonder meer lenen om aan de wand gehan gen te worden. Dat kan ook. want aan de achterkant zit een bevestigingsoog De speelborden zijn in een moderne stijl opgezet en gedrukt in zeefdruk De speelstukken zijn van hout, in fijne kleuren en bijzonder mooi van vorm Hanje is een perfectionist, die zijn vi sie op hoe een spel er uit moet zien tot in de finesses uitwerkt en daar mee een resultaat bereikt dat de door hem ontworpen spelen tot kleine ju weeltjes maakt. Niet alleen wat het spel zelf betreft, maar ook in de uitvoering, die zowc1 voor jong als oud bijzonder aantrek kelijk is. (Importeur: Hofstee Nederland). Carrsere spel var de succesformule Wie het echte leven met alle kan sen, risico's en alles wat daar verder bij komt kijken, in zijn/haar vrije tijd nog eens dunnetjes wil overdoen kan terecht bij Carriere. Net als in het echte leven stelt men van tevoren een doel vast.. Dit. doel wordt verwerkt in een formule: de succesformule. Men kan gokken op geld, beroemdheid en uiteraard geluk. De spelers noteren voordat 'l spel begint bun succesformule, maar deze dient geheim te blijven voor de andere spelers. Daarna be gint het spannende spel waarin men poogt de anderen te hinderen, terwijl naar het eindresultaat wordt toége- werkt. Natuurlijk ontbreekt het ook hier niet aan vele addertjes onder '1 gras, maar degene zie zijn formule het eerst heeft waarheid is winnaar van het spel. Voor f 9,25 kunt u Carrière gaan ma ken. Merk: Clipper. (Fabrikant Smeets en Schippers, Am sterdam). Risk: landverdelem Welke man-van-nu herinnert zich niet meer hoe hij als jongen-van toen met worden, hoeveel techniek en vinding rijkheid is erin verwerkt en hoeveel kwaliteiten. Daar mag de oude Sint wel eerst grondig een studie van ma ken, anders koopt hij prompt het ver keerde. Jammer van al die miskopen. Zij kunnen worden voorkomen door de aankopen te doen bij een winkelier, die goed weet wat hij verkoopt, die zijn bestellingen reeds lang tevoren in huis heeft en die weet hoe al die wonderlijke dingen werken. Zo'n win kelier geeft zijn personeel, ook het hulppersoneel, opdracht om de aange boden artikelen goed van tevoren te bekijken, zodat zij de klanten goed kunnen voorlichten. Jammer, dat Sin terklaas telkens weer moet ervaren dat hij achter komt op het koopsche ma omdat de verkopers of -koop sters een artikel evenzeer voor de eerste keer bekijken als hij zelf wan neer hij denkt dat het een geschikt cadeau is voor Jan of Mientje. Heel wat blijde gezichten verkeren in boos heid wanneer zij door ondeskundige bediening een aankoop voortijdig ver nielen. Overigens leert de St. Nicolaastijd bij ons bij uitstek dat het zelfbe dieningssysteem voor heel wat artike len toch minder ideaal is dan veelal wordt gesuggereerd.. In de geschen kenwereld zijn er heel wat minder probleemloze artikelen dan men zou verwachten. Sinterklaas weet al uit voorgaande jaren dat hij veel zelf zal moeten zoeken. Naar wij vernemen zal hij vroeger dan ooit op stap gaan om op tijd klaar te komen. Reclame-folders SPECIAAL voor ouderen is het dik wijls een groot probleem om een ge schikt cadeau te vinden. De welvaart heeft de alledaagse wensdromen kort gemaakt en men is al gauw geneigd de goede Sint een geschenk te vragen dat hij zelf mag uitzoeken. Hoe lang en hoe dikwijls soms de zwarte Pieten ook hun hoofd in de schoorsteen steken, zij kunnen er in een toenemend aantal gezinnen niet achter komen moe wenskaarten lig gen. Gelukkig behoeven zij niet blij vend hun zwarte vingers door de dito gekleurde haren te strijken om over cadeau's te peinzen. Hele stapels folders met aanbiedingen en kilo's kranten rollen er door de brievenbus om hen te helpen hun keus te bepa len. Maar daar begint nu juist 't pro bleem. In de eerste plaats is de overvloed van verleidelijke geschenken zo groot dat het moeilijk is een vrije keus te maken, In de tweede plaats blijft het papier het geduldige medium van veel halve waarheden, die de recla- een mesje een vierkant of rechthoek in de grond trok? Door het mesje in het zand te werpen kon men ver schillende gebieden van de tegenstan der veroveren of teruveroveren. Klei ne jongetjes droomden en dromen daarbij machtige fantasiën aaneen. Zo ook met Risk, een spel met le gers als pionnen en de wereld als speelbord. Zes spelers kunnen elkaar gebieden ofsnoepen tot er één abso lute wereldheerser overblijft. Geen erg aanlokkelijk idee misschien maar daar staat tegenover dat deze wereldheerser doordat hij heeft ge wonnen, het spel meteen heeft be ëindigd. Wel wereldverovering, geen wereldheerschappij dus. De spelregels zijn spannend en niet eenvoudig, aan de spelers worden dan ook enige eisen gesteld. Uiteraard speelt het geluk echter ook een duch tig woordje mee. Dit Clipperspel kost f 18,45. (Fabrikant: Smeets en Schippers, Amsterdam). Het biljarten is in Nederland een po laire sport, en dat het daarbij niet al tijd alleen om een biertje of wat sterkers te doen is, bewijst de grote verkoop van tafelbiljarts. Thuis wordt het spel ook een beetje uit de sfeer van mannen onder elkaar getrokken en kunnen ook 't jonge zoontje, doch tertje of de vrouw des huizes een stoot wagen op het groene laken. Intussen is het zeker niet waar dat de biljarter zich thuis maar dient te be helpen. Voor enkele honderden gul dens is het mogelijk een biljart aan te schaffen waarop heel behoorlijk spel tot de mogelijkheden behoort. De Biljarts van het Nederlandse merk Sliedrecht bij voorbeeld komen op f 230.- voor een formaat van 120x60 cm. Inclusief 3 ballen, 2 keus, krijt waterpas en stelschroeven. Brede ma honiehouten lijst, rubber stootran- den, kunststof blad en 2 tellers om de resultaten bij te houden. Andere biljarts van Sliedrecht zijn van een wat groter formaat: 1140x70 cm. en 160x180 cm. Stevige ondertafels kun nen bij worden geleverd, veen)). Stratego; denkspel Men zou sterk overdreven gesteld kunnen zeggen: „Stratego is geen spel, het is een leefwijze". Overdre ven; inderdaad, maar een feit is dat Nederland, en wij niet alleen, een groot, aantal overtuigde beoefenaars telt. Mensen die het. spel zeer vaak en enthousiast spelen en 't ook graag zien spelen. Bij Stratego gaat men uit van twee partijen, of twee legers. De legerop- stellingen zijn gekozen omdat juist daar de strategie denk aan scha ken en dammen een overheersen de rol speelt. De twee legers stellen zich op op het speelbord, resp. slag veld. Deze opsteling bepaalt het ver der verloop van de strijd in hoge ma te en de oneindige variaties die in de opstelling mogelijk zijn, bestempelen Stratego tot een echt denkspel voor iedereen die oude is dan ongeveer 12 jaar. me nu eenmaal rond strooit. De af beeldingen komen niet altijd met de werkelijkheid overeen en de om schrijving van het geschenk van het jaar is ook nogal eens een zwak af treksel van het gebodene. Het is nu eenmaal de functie van de reclame om behoften te wekken en een be paalde richting in te sturen en we moeten het de reclamebureau's niet euvel duiden wanneer zij er met hun teksten op uit zijn de klant op te wek ken veel geld uit te geven voor een artikel dat niet in de eerste plaats de koper maar vooral de ondernemer veel vreugd verschaft bij het opma ken van zijn verlies- en winstreke ning. De reclame doet zijn plicht wanneer hij de klanten laat meewiegen op de golven van een droomwereld maar de klant is zelf schuldig wanneer hij 2ich gedachtenloos laat meezuigen in een draaikolk van verkoopmotieven. Veel miskopen zijn daar het gevolg van. Het ware te wensen dat de goede Sint zich daar niet veel zorgen over hoef de te maken door de aanwezigheid van veel goede verlanglijsten. Consumptiegolf VOOR de handel wordt een goede St. Nicolaas verwacht. De koopkracht is tegen het einde van het jaar versterkt door veel extra loonuitkeringen. De loongolf van f 400,- extra zal zijn uit werking niet missen. Temeer niet daar men weet dat in het volgend jaar door verhoging van de B.T.W. en andere lastenstijging de prijzen van een groot aantal artikelen om hoog zullen gaan. Verwachtingen over een verdere door vretende inflatie zullen de kooplust nog extra aanmoedigen. In hoever re deze situatie er toe leidt dat er voortijdig prijsstijgingen zullen optre den valt moeilijk te zeggen. Wel mo gen we verwachten dat de vraag van de St. Nicolaas-geschenken dit jaar meer gespreid zal zijn dan ooit daar met name voor 'n groot aantal duur zame gebruiksartikelen een verzadi gingspunt is bereikt, misschien met uitzondering van de kleurentelevi sie. Wanneer straks de koopgolven rond de feestdagen wegebben zullen vele huiskamers in ons land derhalve een kleurrijk beeld vertonen, veroorzaakt door de meest gevarieerde aanko pen. Minder kleurrijk zal dan de si tuatie zijn in 's lands economie, die geplukt door een extra consumptie- golf, ons een betalingsbalans zal pre senteren met de roe in het verschiet. Maar wie maakt zich daar nu reeds zorgen over? Mogelijk de minister van financiën. DRS. A. VAN MIERLO. De gewone doos komt op f 12,80 maar de verwoede routiniers nemen met deze doos na enige tijd vaak geen ge noegen meer, waarna het plaats moet maken voor Stratego de Luxe, een een bijzonder mooie uitvoering voor f 17,95. (Fabrikant: Hausemann en Hötte, Amsterdam). Spel met Pipo de clown Een spel dat bestaat uit een speel bord bedrukt met gekleurde cirkels overeenkomende met vier kleuren die op de drie dobbelstenen staan. Verder bevat het spel een Pipofiguur gedrukt op karton met 3 uitgestans- de gaten en 4 Pipo figuren, die elk uit 8 stukjes bestaan. Deze 32 stukjes worden omgekeerd op tafel gelegd, waarna iedere speler twee stukjes krijgt en die met de af beelding naar boven voor zich neer legt. Er wordt gegooid met de kleurdob- belstenen waardoor een combinatie van drie kleuren tevoorschijn komt. De Pipo-giguur met de gaten wordl op het bord gelegd en nu moet bin nen 'n minuut dezelfde kleurencomib- tie als van de dobbelstenen, op het bord in de drie gaten van Pipo de clown worden gevonden. Voor de tijdmeting is een zandlopertjje bijge voegd.. Lukt het de speler de combi natie te vinden dan mag hij een stuk je van de stapel Pipo-stukjes ne men. Wie de meeste complete figuren heeft na afloop is winnaar. Een aardig spel voor 2. 3, 4 spelers in de leeftijd van 6 tot 10 jaar. (Leverancier: GNV Speelgoed, Am sterdam) Contact: kaarten combinatiespel Contact is een bijzonder verzorgd, grafisch spél. In totaal 140 kaarten zijn bedrukt met blauwe, rode en zwarte lijnen. Twee tot 10 personen kunnen meespelen. Het is de bedoeling de verschillende kaarten aansluitend naast elkaar aan te leggen, waarbij rekening moet. wor den gehouden met de verschillende gekleurde lijnen die ook nog op een bepaalde kaart dood kunnen lopen. Tijdens het spel blijkt dat er talloze combinaties mogelijk zijn, waarbij vaak zeer grafische vormen toevallig ontstaan. Doordat iedere speler zijn kaarter voor zich heeft liggen, met de afbeel ding naar boven gericht, is het moge lijk de kaarten van de tegenstander te overzien, zodat men de medespe lenden kan hinderen in hun spel. De gene die zijn kaarten het eerst kwijt heeft kunnen raken is winnaar van dit boeiende spel. De prijs is f 9.50. (Fabrikant: Otto Maier Benelux. Amersfoort). Natuur: .Jit spel maakt; het kind van 4 tot 10 jaar vertrouwd met de namen van planten en vruchten. Door de ver- schilende spelmogelijkheden is dit Met teksten van o.a. Hugo Claus, Remco Campert, Cees Nooteboom en Lennaert Nijgh en arrangementen van Bert Paige, Thijs van Leer, Bou- dewijn de Groot en Ekseption-leider Rick van der Linden verscheen een nieuwe lp van Liesbeth List, „Victo ria" gedoopt.Titels en liedjes zijn o.a. Hee ouwe meneer, Pinksterdaghotel, Dag en Nacht en de bekende Simon- compositie Bridge over troubled wa ter, die in een Nederlandse vertaling van Cees Nooteboom „Brug over troe bel water" heet. Tekenaar Willem Malsen en fotograaf Eddy Posthuma de Boer zorgden voor een opvallen de en uitstekend verzorgde hoes (Phi lips 6303006). Anita Kerr selecteerde, arrangeerde en dirigeerde twaalf van de bekend ste Simon and Garfunkels, ingeleid door een soort statement dat zij een voudigweg „Music" noemde. Ieder een kent de vlotte, toch sensitieve glee-club stijl van Anita Kerr, aange naam entertainment door uitstekende stemmenmateriaal. Bijna alle songs zijn gekozen, die op de hitparades zijn geweest (Philips 6303005 stereo). Rod Stewart Na zijn eerste Vertigo Album, ver scheen in Nederland Rod Stewarts tweede langspeelplaat „Gasoline Al ley". Hierop wordt Rod voor verschil lende ritmesecties begeleid: zijn vroe gere Jeff Beek-maat Ron „goodloo- king" Wood is er steeds bij, de Fa- ces Ronnie Lana, Kennie Jones en Ian McLagan zijn op de meeste num mers te horen en enige briljante ses sie-muzikanten zorgden voor de rest (Vertigo 6360 500). Nederlands cabaret Bij Phonogram kwam het cabaret- boek „En nu de moraal van deze tijd" uit, waaraan Wim lbo zes jaar heeft gewerkt. Het is een overzicht van 75 jaar Nederlands Cabaret met daarbij historische geluidsflitsen op twee langspeelplaten. Via Eduard Ja cobs, Koos Speenhoff. Jean-Louis Pi- suisse, Louis Davids, Wim Kan, Mar- tie Verdenius Wim Sonneveld en Si- to Hoving belanden we bij onze jong ste cabaret-kunstenaars. Een unieke Nederlandse uitgave (6641 003). Phonogram heeft ook een overzicht op de plaat gegeven van de tienja rige geschiedenis van het Lurelei- Cabaret. Behalve de bekende leden van het ensemble hoort men op deze LP ook de stemmen van Maria Lin des, Kees van Kooten, Marjan Berk en John Lanting, cabaret-artiesten die in 1964 en 1965 een waardevolle bijdrage leverden aan dit unieke ge zelschap. Het eigen, oorspronkelijke geluid van Lurelei weet in vele ge vallen ook in 1970 nog vaak te boeien en Wim lbo draagt op de hoestekst deze unieke plaat dan ook op aan de „leading lady" van het cabaret van nu: Jasperina de Jong om er zeker van te zijn, dat zij en haar collega's het roemruchte Lurelei niet zullen vergeten (Philips 6402 006). spel geschikt voor 'n vrij grote groep kinderen, in verschillende leeftijdsfa sen. Ook kan het kind alleen bezig zijn. Natuur Lotto en Quiz kan worden ge speeld als prentenlotto en als quiz. De gebruikte kleurenfoto's zijn bijzon der informatief en laten aan duide lijkheid niets te wensen over. Behandeld worden: tuinbloemen, wilde bloemen, fruit, groente, koren soorten, noten en de zogenaamde ver- bruiksplanten (katoen, tabak, aard appelen) Zeer bekende soorten broe derlijk naast hun onbekende soortge noten afgedrukt. De prijs van dit spel: f 5,50. (Fabrikant: Otto Maier Benelux Amersfoort.) Vormen en kleur: fijn lottospel Wat is er essentiëler voor het kind dan vormen en kleuren te leren ken nen en herkennen? De mens is visueel ingesteld en een vorm wordt ook gezien, hoewel dat pas gebeurt als het kind door betas ten gewend is geraakt aan de vorm in zijn algemeenheid. Is hel kind een stadium verder en bijvoorbeeld drie jaar, dan kan het vormen herkennen, ook als zo ab stract en niet voelbaar (driemensio- naal) zijn. 't Lottospel kan op verschillende ma nieren - en met verschillende inten ties door het kind alleen worden gespeeld, maar ook door groepen In het laatste geval kan er sprakc zijn van een competitie-element dat het enthousiasme nog aanwakkert De vier borden zijn in verschillende moeilijkheidsgraden ontworpen, zodat het kind stap voor stap kan toewer ken naar het moeilijkste bord. Het spel is zeer solide uitgevoerd en kost f 17,90. Voor gehandicapte kinderen is er 'n uitvoering in plastic, die vooral voor de scholen is bedoeld.. Prijs f 48,-. (Fabrikant: Otto Maier Benelux N.V. Amersfoort). Monoooly: bekend over de gehele wereld Zelden heeft een spel zoveel succes geboekt als het wereldberoemde Mo nopoly. De uitvinder, wiens wensen in de crisistijd de vader van de aanlok kelijke gedachten waren, is dan ooi- schatrijk geworden aan de rechten. Veel behoeven we van dit zakenspo niet meer te vertellen. Iedereen keni het principe van de grondaankopen, huizen- en hotelbouw en de moeilijk heden die men elkaar daarbij in de weg kan leggen. En niet te verge ten de gevangenis, een plaats waai de speculant geregeld terecht komt. Monopoly is nu in vijf uitvoeringen leverbaar, van de eenvoudige doos van f 13,75 tot een zeer luxueuse uit voering van f 32,50. Maar die is dan ook alleen voor de zeer enthousiasten, en die zijn er! Merk: Clipper.. (Fabrikant: Smeets en Schippers Amsterdam.) Na drie singles, Billy Jones eerste elpee. Billy Jones naast Oscar Har- ris featured vocalist bij The Twink le Stars, die hem ook op deze elpee backen. Door hun opwindende po diumact vórmt dit veeloptredende ensemble een toptrekker op het Ne derlandse clubcircuit (Bovema 5c054 24306). 5C006.91979: Mama Cass Elliot-The good times are coming; 5C006.91961: Country coalition-Take to the mountains; 5C006.91952: Lancelot link and the evolution Revolution shala love you 5C006.91993: James royal-Carolina. 5C006.92001: The 5th dimension-One less bell to answer; 5C006.92006: The Partridge family-I think I love you. Na met „Wondering" een bijzonder goed debuut te hebben gemaakt, gooit de Amsterdamse formatie „Tele phone" zeer hoge ogen met de folio up „Search". In dit lekkere agressie ve nummer bewijst Triks, opnieuw in de hoofdrol andermaal overduidelijk haar zangkwaliteiten (Ariola nr. 14 768 AT-stereo). The Carpenters The Carpenters staan hoog in de Amerikaanse hot-100. Nu met „We've only just begun", een compositie van Williams en Nichols. (Ariola nr. 14737 AT). Humble Pie Eveneens een duidelijke kanshebber voor de vaderlandse hitparade met „Big Black Dog" (Ariola nr. 14711 A6) Henk van Dorp zette zich niet alleen in voor Artis, maar ontferm de zich ook drie weken lang over 'n grote zwarte hond. Singles die bijzon dere aandacht verdienen: „Jerusalem", Hert Alpert en The Tijuana Brass. No. 74 in Amerika (nr. 14753AT). „Stop" Pisano and Ruff (nr. 14692 AT) een produktie van Herb Alpert „For what it's worth", Sergio Men- des en Brasil '66 (nr. 147.02 AT) „Santa Domingo"- The Sandpipers (nr. 14693 AT). Family Na „House Of Dolls", „Family En tertainment" en ,,A Song for me" is zojuist de vierde l.p. van Family ver schenen onder de titel „Anyway". Whitney, Chapman, Townsend, Wei- der en Palmer, onlangs in diverse Engelse polls in populariteit eindige achter Led Zeppelin en de Beatles, brengen op de l.p. acht gave songs, waarvan er vier „Live" opgenomen werden in de Fairfields Hall in Lon don: „Good News Bad News", „Wil low tree", 't akoestiese „Holding the compass" en 't reeds op single ver schenen „Strange Band", nu „live". Op de B-kant fijn studio-werk: „Part of the load", Anyway", „Normans" en „Lives and Ladies" (Reprise). Fred Neil Begeleid door John Sebastian (mouth harp) Felix Pappalardi (bass), Dou glas Hatleid (bass) en Pete Childs '2nd. guitar en dobro) heeft Fred Neil, de sproetige cuntry-blues-man een hele Elektra l.p. vol gespeeld en gezongen. Het resultaat is een toffe country-blues-collectie, die ook bij de niet verzamelaar zal aanslaan: „Little Bit of Rain", Tele-spel: leren spellen en rekenen Voor jonge kinderen die nog moeilijk rekenen en spellen is Tele-Spel een aantrekkelijke propositie. Uit het gro te speelbord kiest het een van de ve le prentjes: de baby bijvoorbeeld. Daarna opent het een antwoordluikje en draait aan een kiesschijf tot ook daar het prentje van de baby zicht baar wordt. De speling staat er bij geschreven: baby. Het kind doet het antwoordluikje weer toe en draait op de kiesschrijf ach tereenvolgens de b, de a, nog een b en de y. Is het antwoord correct, dan zal achter het antwoordluik weer de afbeelding van de baby schuilgaan. Het kind kan volgens praktisch het zelfde systeem ook eenvoudige som metjes maken en controleren. Hier voor is een gedeelte van het speel bord gereserveerd. Tele-Spel kost f 9,95. Merk: Clipper. (Fabrikant: Smeets en Schippers, Am sterdam). Het detectivespel Cluedo ziet er uil alsof het door een Engels detecti veschrijver is ontworpen en deze sfeer rust op "(heel het spel. Ir. een huis wordt een moord gepleegd, maar door wie en waarmee? De strop, de dolk, de revolver, of toch de kande laar, de loden pijp of de Engelse sleu tel? De speler die door intriges, com- binerenen deduceren de oplossing (de goede) heeft gevonden is winnaar van het spel. Was de oplossing van de speler niet juist, dan kan het spel gewoon doorgaan, nu echter zonder de mislukte detective. Prijs van dit Clipperstel is f 9.95. (Fabrikant: Smeets en Schippers. Amsterdam) Interbis: internationaal zakendoen Zakenmensen worden steeds interna- tionaler. Per vliegtuig reizen zij van het ene land naar het andere. Dit is niet onopgemerkt voorbijgegaan aan de fabrikanten van de serie Clipper- spellen. Van Clipper brengt men nu een spel uit waarmee men zich op het terrein van het internationaal za kenleven kan gaan begeven. Het spe! met de financiën speelt zich af in Engeland, Japan, Amerikaen Neder land. Men vliegt met de vier natio nale luchtlijnen en betaalt ook in de bijbehorende valuta. Moeilijk- en mogelijkheden zijn jiiel van de lucht in dit spiksplinternieuwe spel dat sinds kort voor f 17,95 in de speelgoedwinkel ligt. (Fabrikant: Smeets en Schippers Amsterdam). Space Race naar de maan De Apolloreis naar de maan heel niet nagelaten indruk te maken. In de speelgoedgranche verschenen spoedig vele puzzles, spelletjes die deze reis tot onderwerp hadden. Ook Space Race hoort in dit assortiment feuis, hoewel dit spel nog maar pas „Anyway" zit verpakt in een prach tige hoes, die naar schatting 300 jaar mee kan. Om de normale hoes (in dit geval meer een „kaft") zit een-plas tic buitenhoes-met-omgeslagen-klep Degelijker kan niet. En verder: Rod Mc. Kuen, Grand Gala-trek ker van weleer, heeft weer een dub- bel-album op zijn naam staan. De ti tel is „Live in London". Hoewel Mc Kuen zich uitstekend leent voor „li ve" opnamen, is zijn pas verschenen „Greatest Hits" ook zeer de moeite waard (Warner Bros). #Met de December-maand in aan tocht, heeft Negram een speciaal de- cember-album op de markt gebracht En tegen een zeer speciale prijs: 2 Ip's voor f 12,80. Het gemengd koor „Te Deum" brengt op de eerste plaat de twaalf meest bekende kerstliede ren, terwijl plaat twee door het kin derkoor „De Ankertjes" met een hele serie Sinterklaas-liedjes gevuld wordt. Gewoon een onmisbare plaat in de ze tijd van het jaar. Crabby Appleton, die met „Go Back" een internationale hit scoor den, hebben de Elektra-single „Lu cy" als opvolger gekozen. „Lucy" doet niet onder voor „Go Back". Van de film „Fantasy and Fic tion" werd de titelsong door Shirley op het single-vinyl vast gelegd. Op 't Negram-label. Op 't Pickwick-label zitten ijzer- sterke l.p.'s van Beach Boys, Dusty Springfield, Lulu, Frank Sinatra, Bill Haley, Pat Boone, Platters en vele andere gerenomeerde artiesten. Toch is de prijs slechts f 10,80. dat... de Sint de patroon is van de schepelingen en kooplieden en daardoor ook de patroon werd van onze hoofdstad Amster- naam Sinterklaas, als de „schenker van de goede ga ven"? dat... de feestdag van St. Nicolaas kerkelijk pas op 6 december wordt gevierd? dat... zwarte Piet in België Père Fouettard genoemd wordt en dat dit in het Nederlands „Va der Roe" betekent? dat... St. Nicolaas ook de patroon is van de trouwlustigen, omdat hij (volgens de legende) aan 3 ar me meisjes een bruidschat ca deau gaf? dat... ook in Amerika St. Nicolaas 'naam niet alleen bekend is als kerstmannetje, maar ook door één van de hits van de gram- mofoonplatenmarkt: de Santa Claus-boogie? dót... St. Nicolaas reeds in de 6e eeuw in het oosten de naam had van weldoener? datmarsepein" een mengsel Is van fijngewreven amandelen, suiker en rozewater? dat... Spanje, 't „geboorteland" van de Sint en Zwarte Piet, een op-, pevlakte' heeft van meer dan 500.000 km2 en een bevolking van ruim 28.000.000 mensen? dat... Spanje's oudste bewoners Ibe riërs zijn, die zich met de ge ïmmigreerde Kelten vermeng den tot de Keltiberiërs? op de markt-is verschenen. De re den van die late verschijning zal wel gelegen zijn in de bijzonder verzorg de uitvoering ervan. Zoals de naam al duidelijk maakt gaat het hier om een spel dat de race in de ruimte vaart tot onderwerp heeft. Een race waar een lange reeks van raketten aan meedoet; ruimtevaartuigen van verschillende nationaliteiten. Inzet van de race: de maanmineralen, in het spel voorgesteld door kleine, goud kleurige ringetjes die gemakkelijk Met ingang van maandag 3 novem ber a.s. zal de dagelijkse radioru briek Waterstanden op weekdagen worden uitgezonden via de zender Hilversum II in plaats van, wat tot nu toe het geval was, via Hilversum I. De uitzendtijd is steeds van 09.35 tot 09.40 uur. Op zondag blijven de Waterstanden geplaatst op de zender Hilversum I en wel van 09.10 tot 09.15 uur. In de aflevering "Een moeilijke be valling" wordt Dr. Welby geconfron teerd met een vrouw, die in verwach ting is. Tijdens het onderzoek blijkt dat zij rhesus negatief bloed heeft. Marcus Welby acht het niet uitgeslo ten dat direkt na de geboorte een bloedtransfusie toegepast moet wor den. Hij raadt haar aan haar man op de hoogte te brengen van deze com plicatie. Bovendien vindt hij dat zij haar man moet vertellen dat haar eerste zwan gerschap door een abortus is onder broken Tegen dit laatste heeft me vrouw Graham bezwaar omdat zij vreest dat haar man haar dan zal verlaten. (Nederland I zaterdag 28 november: 20.20 uur Een groot aantal internationc, oekende artiesten ondei wie Charli. Chaplin, Peter Ustinov. Jean Migue Vicky Chaplin. Francoise Hardy. Jo sephine Baker, Rudi Carrell. Darde; Gélin, Jean Claude Pascal en Yehud, Menuhin werken mee aan het Uni cef-Gaia 197, dat de KRO zaterdar 28 november overneemt van de Zwit serse televisie Sinds drie jaar ondervindt UNICE1 steun van televisie-organisaties, du de produktie van een speciale sho» ter hand nemen en financieren. Deze show, wordt ter beschikking ge steld van andere omroeporganisaties onder voorwaarde dat deze gedurende een aantal weken, voorafgaande aan de uitzending, korte filmpjes over het werk van het Kinderfonds vertonen waaraan een oproep is verbonder om geld te storten. Internationaal brengt deze activitei •n Europa jaarlijks enkele miljoene* guldens op. In voorgaande jaren werden In. Ne derland deze oproepen gedaan dooi Ageeth Scherphuis, Mies: Bouwman.' Ilse Werner, Kees Brusse, Henk Ter- ,ingen, Netty Rosenfelt, Willem Duys, Zo tegen Sinterklaas herinnert iedereen zich eensklaps mijn bestaan, snelt ijlings naar mij heen. 'k Ben geen gewichtig man, 'k beteken niet zo veel, ik weet alleen hoe scheel moet rijmen op geheel. Dat kan niet iedereen, dat merk je in die dagen, dat elk mij voor een vers op Sinterklaas komt vragen op 'n stropdas voor oom Jan, een sjaal voor tante Kee, een letter voor Marie, een vrijer voor Josée, een fles parfum voor Ma, een fles humhum voor Pa en badzout voor Joan en bloemenzeep voor Ka, een rijmpje bij een pijp, een rijmpje bij een kam, een rijmpje bij een bros, een rijmpje bij een ham. En het moet grappig zijn (want ik kan dat zo goed) en het moet geestig zijn (ik weet wel hoe dat moet). Elk zegt: ik kan 't niet zelf, ik zit zó in het schip, ik zwoeg er uren op, jij doet het in een wip. En ieder is verrukt als 't mij weer is gelukt en zegt: wat kolossaal! Jij bent toch geniaal! En 't eerste suik'ren hart is nog niet opgegeten of 't is alweer gebeurd en elk is mij vergeten. Maar één ding staat wel vast: 't was voor de laatste keer; dit jaar zag 'k doodgewoon ik kan 't niet meer. JEAN BARD. De Prijs van de Stad Genève 1970, ca tegorie horlogerie (opgelegd thema: de kleding van een armbandhorloge, voorzien van een elektronisch drijf werk met quartzsteen)werd toege kend aan de h. Hans Boeckh, van de firma H. Stern do Brasil. te Rio de Janeiro. Deze verwezenlijking, waar van de moderne ideeën en het lijnen spel gelijke tred houden met de revo lutionaire techniek van het drijfwerk, werd uitgevoerd in grijs goud. Voor 't onderste gedeelte van de armband werd intege\ndeel, en als contraste rend element, leder gebruikt. met de raketten kunnen worden mee gevoerd. Zes spelers kunnen het spel spelen, waarbij kan worden gekozen uit drie methoden: een zeer eenvou dige voor de kinderen, een moeilij ker voor volwassen spelers en dan is het nog mogelijk om het spel als een soort denksport te beleven, maar dat geldt alleen voor bijzonder gerouti neerde spelers. De winkelprijs bedraagt f 11,45. Space Race is een Pony-spel. (Fabrikant: Homas, Assen). Herman Broekhuizen. In 1968 brach ten deze oproepen een bedrag van 25 duizend gulden op, maar in 1969 ging door een veelheid van andere televi sie-activiteiten de UNICEF-bood- schap voor een groot deel verloren. De filmpjes, die dit jaar sinds drie iiovember rege.matig in de KRO-uit- zendingen worden vertoond, tonen op- •nepen van Rudi Carrell, Peter Usti- ïov, Eugenie Herlaar en Rijk de Gooyer Na viei filmpjes was het re- sultaa. ruim f 15.000,- op giro 7515 van JNICEF; Den Haag. (Nederland I zaterdag 28 november: 21.40 uur). De NOS-teJevisie zendt zondag 59 november van 16.30 tot 16.55 uur via Nederland I een reportage uit vanuit de Stadthalle in Neuss aan de Rijn van het Europese kampioenschap for- matiedansen. Het commentaar wordt verzorgd door Albert van Lingen. Zondag 29 november '8.15 18 30 uur Lichte muziek. 18.30 19.15 uur Sport voor sport. Eindredaktie Jan Hof Maandag 30 november 18.00 18 30 uur: Rono- Radio-jour naal Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest 18.30 19 00 uur Overijssels program ma (niet via FM 88 60 mH2 kanaal 5) Eindredaktie Alex Jan van der Worp. Overijssels streek voor streek Va kantieverhalen - De provinciale Ar cheoloog Dinsdag 1 december 18.00 18.30 uui Rono-Radio-journaaL Nieuw? en informatie uit stad streek en gewest in Noord en Oost Neder- and 9.45 20.00 uur Agrarische rubriek. Eindredaktie Gerard F Beukema. Woensaag 2 december 18.00 18.30 uur Rono Radio-journaal Nieuws en informatie uit stad, streek en gewest in Noord en Oost Neder- 'and. i 9-00 19.30 uur Overijssels program ma. Eindredaktie Alex Jan van der Worp Overijssel streek voor streek Rechtstreeks Hoofdst.adkroniek Donderdag 3 decembei '8.00 18.30 uur: Rono Radio-jour- iaal Nieuws en informatie, uitsta£, ■treek en gewest in Noord en Oost Nedenand. 19.30 19.45 Lichte muziek. 19.45 20.00 Dier en plant in Rono- land. Dr Fop. I Brouwer beantwoordt brieven van luisteraars. i) 'ii -1 *i, m m ..as s ■lu Cluedo: detectieve-spel voor doordenkers

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 7