UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT Met de spiegelreflex op foto-avontuur a.s. s voor de feestdagen Goed achterlicht Langspeelplaat neger-zangeres Truus Simons Heer Fonhof (Scholengemeenschap) benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs Bestemmingsplan „De BorkelcP door de raad aanvaard Hoeveelheid kaviaar neemt af Leerkrachten spraken over on der wij s vernieuwing Feestelijk flilsen \^AAR GAAN Wij HEEN? Gaat bouw mortuarium niet door Bejaardenwoningen starten in mei-juni-1971 door stichting Betutteling G.S. gebrek aan vertrouwen Gemeente-ambten aren elders benoemd Slechts één wijziging naar aanleiding van bezwaarschriften Vrijdag 27 november 1970 Van de bouw van een mortuarium zal voorlopig wel niets komen. Dat bleek wel uit het antwoord van de burgemeester in de dins dagavond gehouden raadsvergadering naar aanleiding van een vraag van de heer Meerman (PvdA). Deze noemde het een drin gende zaak. „Het is financieel een bijzonder moeilijke zaak," aldus de burge_ meester en wethouder Rietberg wees er in eerste instantie op, dat de oorspronkelijke plannen doorkruist zijn door de toezegging van de begrafenisverzorgingsvereniging te Enschede. De heer Nijkamp (AR), die in kerkelijk verband bij deze zaak betrokken is geweest vroeg zich af of het wel zo belangrijk is, dat daar die hoge exploitatiekosten voor gemaakt moeten worden. Hij meende, dat lang niet ieder er gebruik van zou maken. Hij noemde het gevaarlijk de zaak op de kerken terug te spélen. Zij kunnen de exploitatielasten ook niet dragen. Aan een mortuarium is in de eerste plaats behoefte voor de mensen in de nieuwe bebouwde kom. De heer Van Schooten, dacht dat ook de boerenbevolking er lang zamerhand wel rijp voor is. dat kan men zien aan de begrafenissen vanuit de kerk of vanuit gebouw Irene. De voorzitter wees er op, dat men aanvankelijk gezegd heeft „Wij kun nen nu nog niets doen. Als het moge lijk is wil de raad wel participeren. De raad wil de morele verplichting wel accentueren en wel een aandeel nemen. Na het verhaal met de heer Nijboer, waaruit bleek dat zijn begra fenisvereniging het gebouw wel zou willen zetten, waarvan ook niet-leden dan gebruik zouden kunnen maken leek men helemaal uit de zorgen. Maar na b.v. het briefje bij de inge komen stukken zag de raadsvoorzitter er niets meer in. „Het is voor mij te mooi om waar te zijn." De heer H. Rietberg (CH) noemde het belist een dringende zaak. Er is een stichting in oprichting voor de bejaardenwoningen, zei de burgemeester op een vraag van de heer Ten Berge wanneer met de bouw daarvan wordt begonnen. Het wacht op de stichtingsakte. De bouw zal waarschijnlijk mei-juni '71 kunnen aanvangen. Als bestuursleden noem de de burgemeester de namen van de heren L. Kaan, H. J. VVesterik, Alink Snater en Vuuregge. De heer Kaan meende dat de drie blokjes van 5 bejaardenwoningen wat op elkaar gepropt worden, maar de raadsvoorzitter en de wethouder trachten hem gerust te stellen met de mededeling, dat de winkels komen te vervallen terwijl een deel van de weg wegvalt. De heer Kaan hoopte, dat het niet de kant van de Kol op zou gaan. Hij was bang voor eenvor migheid. Aan de volgende personen werden percelen bouwterrein verkocht: mevr. M. Kromdijk-Leferink 680 m2 aan de Diessenplasstraat voor f 20.000,—; C. Hoek te Maarn 1750 m2 in het villa terrein Look voor f 33.000,— exclusief gas en electra; H. J. Westerik 280 m2 voor f 5600,en J. Beltman 245 m2 voor f 4900,aan de Tuinstraat. De bouwerij aan de Tuinstraat was voor de heer Meerman aanleiding té informeren waar het Dorpshuis dan zal komen te staan. De raadsvoorzitter wees er op, dat in een vergadering, die de heer Meer man wegens ziekte niet kon bijwonen het embargo op de grond in de Tuin straat is opgeheven en dat voor het Dorpshuis een plaats in „De Haar" gepland is. De heer Ten, Berge verbaasde zich er over, dat grond verkocht wordt, terwijl naastliggende grond nog niet in het bezit van de gemeente is, maar wel in het besluit genoemd wordt. De raadsvoorzitter legde hem uit, dat het gaat om de voorgevelrooilijn Er kan gebouwd worden ook zonder de tip. Komt de grond van de betrok ken eigenaar in hét bezi* van de ge meente, dan moet de tip aangekocht worden. Betutteling By het voorstel een brief aan GS te richten om de werking van de provin ciale verordening op het landschaps- schoon niet op de bebouwde kom van toepassing te verklaren, verklaarde de burgemeester, dat B. en W. beter de controle in de hand kunnen hebben dan G.S. De heer Kaan zag in de politiever ordening voldoende waarborg tegen ontsierende reclame. De heer Njjkamp dacht dat de autonomie ook in het geding was. Bjj vaststelling van bovenaf wordt al ge dirigeerd. Mr. Enklaar: „Dit betuttel be schouw ik als een gebrek aan ver trouwen." De raad ging akkoord met de concept-brief. Bjj de aanvang van de vergadering sprak de burgemeester zijn vreugde uit over het herstel van de heer Meerman. Een van de eersten der Mohikanen is weer gezond van lijf in ons midden. Htf feliciteerde de heer Meerman met zjjn voorspoedige genezing, waarna deze alsnog be ëdigd werd omdat hjj op de eerste dinsdag van september niet aanwezig was. Steur begint zeldzaam te worden. Het gevolg is dat kaviaar binnenkort belangrijk meer zal gaan kosten. Een van de grootste kaviaarprodu- centen in de wereld, Rusland, ziet de steurvangsten en daarmee de hoeveel heid kaviaar, teruglopen. Dat komt vooral door de toenemende vervuiling van de Kaspische Zee, waar de mee ste van deze kraakbeenvissen worden gevangen. Zoals bekend bestaat ka viaar uit ingezouten, onrijp steur- kruit. Een al even belangrijke produ cent van deze delicatesse is Iran. Ook daai* zijn moeilijkheden als gevolg van overbevisslng van steur, waar door de opbrengsten sterk zijn ach teruitgelopen. Iran heeft ephter iets achter de hand, namelijk een aantal steurkwekerijen. Geen nood dus, zult u denken, maar zo eenvoudig is het nu ook weer niet. Het duurt namelijk ongeveer 15 jaar eer een. steur ge slachtsrijp is en kaviaar kan leveren. Voor de eerstkomende jaren moet men dus rekening houden met steeds stijgende kaviaarprijzen. Over een jaar of tien kunnen die prijzen dan iets zakken als de kweeksteur ge slachtsrijp is. Voorlopig heeft de rege ring van Iran, het belang van de steurkwekerijen onderkennend, het steuren-kweek-plan gesubsidieerd met een bedrag van vijf miljoen Ameri kaanse dollars. Regeren is ook bij de produktie van kaviaar vooruit zien. De heer K. B. Koning, hoofdcom mies, chef van de afdeling algemene zaken ter secretarie, is met ingang van 1 februari 1971 benoemd tot hoofdcommies B ter secretarie der gemeente Epe. De heer E. D. Ballast, adjunctcom mies A bij de gemeentebedrijven is naar het particuliere bedrijfsleven overgestapt en benoemd tot boekhou der bij een levensmiddelenbedrijf van de zg. Brugmaatschappij. Hij treedt daar 1 maart 1971 in functie. Het ontwerp-bestemmingsplan „De Borkeld" is door de gemeen teraad in zyn dinsdagavond gehouden vergadering met algemene stemmen vastgesteld. Het houdt onder meer in een uitbreiding van het zomerhuisjesterrein ten oosten van de Winkelbergweg, waar 90 zomerverblijven kunnen worden gebouwd met daartussen voldoende open ruimten, die het geheel een aantrekkelijk karak ter geven. Planologisch gezien vormt deze uitbreiding een goede aansluiting aan het reeds bestaande bestemmingsplan. B. en W. vinden, dat de uitbreiding met 50 huisjes, gezien de recreatieve druk op Overjjsel, bepaald uiterst bescheiden mag worden ge noemd. Tegen het ontwerp-plan zijn 13 bezwaarschriften ingediend. B. en W. stelden voor aan de bezwaren van 10 reclamanten tegemoet te komen en aan het open terrein (sectie B nr. 1578) gelegen op de hoek van de Pan- nenweg en de Vianenweg alsnog de bestemming „recreatiegebied zonder bebouwing" te geven. Oorspronkelijk droeg deze wei de een agrarische bestemming. Bij de herziening van het be stemmingsplan hadden B. en W. er de bestemming „recreatiege bied met bebouwing aan gege ven". De heer Wiggers (a.r.) opende de vrij langdurige gedachtenwisseling met de vraag of B. .en W. deze „mooie doorkijk" zoals het per ceel in de toelichting wordt genoemd niet eerder hadden ontdekt of zij de bestemming gewijzigd hadden naar aanleiding van de bezwaar schriften, dan wel of er nog andere redenen tot wijziging waren. Gegronde bezwaren Uit de woorden van de burge meester, Mr. W. H. Enklaar, viel af te leiden, dat de aangevoerde be zwaren er inderdaad toe bijgedragen hebben om de bestemming te wijzi gen, maar dat zulks mede is ge schied om het gehele ontwerp aan vaardbaar te maken. „Wij hebben De leerkrachten van de negen ba sisscholen en kleuterscholen voor openbaar en büzondcr onderwys in de gemeente Holten kwamen dins dagmiddag in de o.l. dorpsschool sa men om zich te beraden op de ver nieuwing van het onderwijs, lerwyl daarna enkele punten van algemene aard werden aangesneden. De verga dering stond onder leiding van de heer B. II. Brouwer, hoofd der dorps school. Het hoofd van de Rijkslcerschool te Deventer, de heer W. Müller, hield een causerie over het vernieuwings- ondcrwys, waarbij vooral het accent gelegd werd op de praktijk van het onderwijs. De inleider begon met het verge lijken van twee onderwijsvormen: a) de onderwijzer is actief en de leer lingen luisteren, terwijl een grote hoeveelheid leei'stof aan de arde komt en veel kennis wordt aange bracht en b) de pluriforme leersitu atie, waarbij het kind actief is,'en de luisterende leerkracht alleen leiding geeft, verantwoordelijkheid schenkt en waarbij de leerstof drastisch be perk wordt. Het is in dit geval, vol gen inleider, niet belangrijk of bijv. Afrika en Zuid-Amerika slechls ge deeltelijk zijn behandeld, wanneer 't kind de school heeft doorlopen de ge bieden, die op een zeker moment in de belangstelling staan, krijgen op hetzelfde ogenblik de aandacht van de klas. Het zal, volgens de heer Müller, de voorkeur verdienen om deze tweede leersituatie toe te passen, waar dit mogelijk is. Aan de Rijksleerschool worden de leerlingen al driemaal per week tijdens de leesles in ni veaugroepen geplaatst, waarbij in al le klassen tegelijk lezen op de roos ter is geplaatst. Zwakke lezers gaan terug naar een groep in een lokaal, waar kinderen zitten van hun leesni veau en vluggerds gaan hogerop en sluiten zich aan bij oudere leerlingen. Bij dit systeem is behoefte aan meer leerkrachten en voor alle vak ken zal een dergelijke werkwijze on der de gegeven omstandigheden dan- ook voorlopig nog een utopie zijn. De aanwezige leerkrachten waren er met de heer Müller van overtuigd, dat er een nieuwe tyd is aangebro ken. Het zoeken naar overeenstem ming tussen theorie en praktijk zal geen gemakkelijke weg zijn, daar de Vernieuwingen bovendien nog ontzet tend v-eel geld kosten. Na deze met veel aandacht gevolg de inleiding werd nog enige tyd ge- zamenlyk gesproken over verschil lende schoolzaken, o.m. over de waarde van de schooltelevisie. onze eigen gronden daarvoor, want het zal leen moeilijke zaak worden om dit boven water te halen", aldus de raadsvoorzitter. De heer Wansink (gem. bel.) was het. met de wijziging van de bestem ming niet eens. Hij was er een paar keer geweest en had van een „mooie doorkijk" niets kunnen ontdekken vanwege de beplanting. De aanwo- nenden moeten z.i. de grond maar kopen als zij niet willen, dat er voor hun eigendommen gebouwd wordt. De heer Wansink meende, dat de be trokken eigenaar door deze wijzi ging gedupeerd wordt. De heer Ten Berge (gem. Bel.) was het met het eerste wel eens. „De omwonenden moeten maar zeggen, wij kopen die grond" oordeelde hij. De heer Nij kamp (a.r.) noemde het open ter rein een prachtige onderbreking, waarop geen agrarische bestemming mag rusten. De burgemeester was het met de heer Kaan (pvda). eens dat de en tree van die Borkeld een niet te druk ke bebouwing moet hebben. „Wij tten tegen het plafond als wij deze openheid ook nog een bestemming met bebouwing geven"! Hij noemdis het bezwaar van reclamanten wel juist. Voorkomen moet b.v. worden, dat er een boer met een varkens- mesterij komt. Wij hebben er daar om alsnog de bestemming „recrea tiegebied zonder bebouwing" aange geven. Schadevergoeding Op een vraag van de heer Kaan of de betrokken eigenaar schadever goeding kan eisien in verband met de verandering van bestemming, antwoordde de raadsvoorzitter, dat men schade moet kunnen aantonen. „Hij kan er gewoon zijn koeien op laten weiden. Wij praten buiten de grenzen, aldus de burgemeester n.l. over de eigenaar in plaats van ovei de planologische bestemming. Het gaat om de vraag „hoe maken wij het zomerhuisjesterrein zo aantrek kelijk mogelijk". Dan kunnen wij la ter zien wat rechtvaardig is. Mr. Enklaar kon overigens best begrij- dat deze gedachten door elkaar door kruisen. De heer H. Rietberg (c.h.) i van oordeel, dat er aan gewerkt moet worden om het plan zo snel gelijk er door te krijgen. Door het voorstel van B. en W. niet te a vaarden kan het overige in gevaar komen, wetende wat er bij de pro vincie leeft. dan zouden er veel meer mensen Tan kunnen genieten, dan dat grond verkocht wordt, want dan is men deze direct kwijt. Hij had nog geen juist beeld hoe zulks zou kun nen geschieden b.v. zelf exploiteren of via een stichting, maar hij is een groot voorstander van sociale recre atie. De heer Ten Berge sprak de hoop uit, dat dit de laatste aantasting van de natuur zal zijn. Komt er weer aandrang, d« wordt er uitgezien nar uitbreiding. Dat kan echter maar niet doorgaan. „U zegt in de stukken. De mensen gaan met vacan- tle en wij hebben als recreatiege meente een opdracht. Er moeten ech ter meer mensen van onze natuur kunnen genieten door zomerbunga- lows te verhuren, dat is onze op dracht. Niet gemeentelijk, maar b.v. doormiddel van verpachting". De heer Nijkamp vroeg zich af of de gemeente bij matdite is dit te doen wegens de financiële bezwaren. „Als wij recreatiegemeente willen zijn; dan moeten wij dat ook naleven, maar ik zie er geen inkomsten tegen over staan. Op de Zuurberg is een aantal banken geplaatst, maar de omgeving ziet de belabberd uit. Als men zoiets wil doen, dan moet men het ook goed doen" aldus de spre ker. De voorzitter deelde nog mede, dat er binnenkort riolering zal wor den aangelegd In het zomerhuisjes terrein, die door de gezamelijke be woners betaald zal moeten worden. De exploitatie opzet is het college bijzonder meegevallen. Op een vraag van de heer Nij kamp of de zaak nu is afgerond ver klaarde de burgemeester, dat G. S. bezwaren hebben tegen een bepaalde uitbreiding. Deze zou elders gezocht moeten worden. „Wij hebben ge zegd, wil moeten de zaak concentre ren en blijven in dit terrein". Zon der hoofdelijke stemming werd het •ntwerpnlan hierna door de raad aanvaard. De eenoogspiegelreflexcamera is in stevige opmars. Deze camera ver heugt zich in de stijgende belangstel ling wan het fotograferend publiek. Een begrijpelijke ontwikkeling aan gezien men tegenwoordig meer geld over heeft voor de hobby, men wil mogelijkheden, men wil kwaliteit. Bjj de kortelings gehouden Photoki- na te Keulen, wereldtentoonstelling voor foto- en filmapparatuur, bleek de voorkeur van velen voor deze ca mera nog eens overduidelyk. Wat Is de oorzaak van deze voor keur? Iedere amateurfotograaf kent wel licht het verschijnsel van het beruch te „afgesneden hoofdje", de foto van baby, gefotografeerd met de box, waarop het lieve kind met een ge heel of gedeeltelijk afgesneden hoofd prijkt. De oorzaak was de zgn. zoe kerafwijking of parallax, voorkomend bij camera's met een aparte zoeker. De eenoogspiegelreflex kent dit verschijnsel niet. Men kijkt nl. door het opname-objectief, naar het te foto graferen onderwerp. Een schuingeplaatste spiegel tus sen film en lens, werpt het licht op een prisma of matglas. Vlak voor de opname klapt deze spiegel even weg en laat zo de lichtstralen passeren, op weg naar de film. Een ander groot voordeel van dit type camera is het feit, dat men naar wens de normale lens kan ver wisselen voor een ander objectief, met korter of langer brandpunt. De lange brandpuntlens, populair gezegd het tele-objectief is bijna een mode verschijnsel geworden. Men kan er immers verre objecten „dichterbij" mee halen, of beter gezegd groter op dia of negatief afbeelden. Uit de veelheid van nieuwe model len die op de recente Photokina wer den getoond, kiezen wij als voorbeeld de Topcon-Unirex. Deze camera heeft, in tegenstelling tot vele andere eenoogspiegelreflexen, een zeer nauwkeurig centraalsluiter en een dubbele belichtingsautomatiek. De Unirex heeft nl. twee meetsys temen: 1. een integraalmeting door de 2 ge koppelde CdS-cellen 2. spotmeting (meting op een klein spiegel. Beide systemen werken bij volle lensopening en dat is nog steeds een opvallende zeldzaamheid met grote voordelen, men heeft nl. voortdurend 'n glashelder en briljant zoekerbeeld. De Unirex heeft een Seikoshaslui- ter van 1/500 sekonde ~B. Men le vert er een serie excellente, volledig verwisselbare objectieven bij van 28- 35-100 en 200 mm, alle met automa tisch diafragma en ingebouwd UV- filter. De Topcon-Unirex heeft een vaste prismazoeker met micro-instel- raster, terwijl de belichtingsautoma tiek uitschakelbaar is. Wat wij aan deze camera plezierig vinden is het feit, dat het toestel desgewenst wordt geleverd met twee objectieven, resp. de UV Topcor f3.5/35 mm AD en de UV Topcor f4.0/100 mm AD. De 35 mm, een echte groothoek, geeft 30 procent meer beeld op het zelfde dia of negatief. Het 100 mm objectief is ideaal voor het dichter bij halen van bepaalde details ui' een landschap, denk aan uw vakan tiefoto's en heel geschikt voor por tretfotografie. De Unirex is in feite e^j „anti- systeemcamera", waarbij men niet Voor de Open Deur-samenkomst, die zondag 22 november j.l. in de Hervormde kerk te Holten werd ge houden, bestond grote belangstel ling. Ondanks de dichte mist, vulden het kerkgebouw, toen de oorzitter van Open deur-groep, de heer A Schellevis, allen hartelijk welkom heette. Begeleid door het kerkorgel declameerde hij daarna een gedicht van Jan Wit getiteld „O, alle gij dorstigen..." Ds. W. M. van Schuilenburg uit Steenwijkerwold sprak sprak over het onderwerp „Een gemiste kans!" Aan de hand van een bijbelverhaal uit Handelingen 24, waar de Romein se stadhouder Felix en Drusilla in gesprek zijn met de apostel Paulus, toonde de predikant aan, dat in ie ders leve gemiste kansen voorko men. Veelal worden deze kansen ge mist, omdat wij, mensen, de beslis singen steeds maar uitstellen. „Grijp toch de kansen door God u gegeven" zo besloot de spreker zijn bezielend betoog. Tot drie keer toe vond het optre den van de neger-zangeres Truus Si mons plaats. Zij zong gedeeltelijk Gospels en gedeeltelijk Nederlandse liederen, die ze zelf inleidde en op een gitaar begeleidde. Aangrijpend was het van haar te vernemen, dat zij sommige van deze liederen ook zong op Oudejaarsavond in de straf gevangenis te Schev-eningen. Haar vol vuur en overgave gezongen liede ren werden met intense aandacht be luisterd. Het geheel van de bijeenkomst werd afgewisseld door samenzang van de aanwezigen. De Open-deur groep kan weer te rugzien op een zeer geslaagde bij eenkomst. Aangezien zondagavond werd ver zuimd mee te delen, dat na afloop een langspeelplaat van de zangeres te koop of te bestellen was, werd ons verzocht te berichten, dat deze plaat te koop is bij de heer A schel levis, Mr. G. Vixseboxsestraat 11 De prijs bedraagt f 13.90.—. Op de plaat staan 14 Gospels en Spirituals, gezongen door Truus Simons, in sa menwerking met allerlei koren. Huurbungalows De heer Kaan vroeg zich af wat men gaat doen met het bijkomende terrein. Spreker zou gelegenheid wil len bieden om zomerhuisjes te huren. De heer J. W. Fonhof, leraar Nederlandse taal en letterkunde aan de open bare scholengemeenschap is met ingang van 1 maart 1971 benoemd tot inspec teur van het lager onderwijs in de inspectie Alphen aan de Rijn. De heer Fonhof is hiermede de derde leerkracht van deze school, die tot inspecteur benoemd werd. Voor hem waren dat de heren J. Sinnema en H. J. Hiddink, beiden directeur van de Holtense scholengemeenschap, die respectievelijk tot Rijksinspecteur bij het voortgezet onderwijs en tot inspecteur bij het gemeen telijk onderwijs te Groningen benoemd werden. De heer Fonhof, die vijf en dertig jaar is, trad op 1 september 1965 in Holten in functie en is dus ruim vijf jaar aan de scholengemeenschap verbonden geweest. Van juni 1954 tof, september 1960 was hij onderwijzer aan een open bare lagere school te Arnhem en van september 1960 tot oktober 1963 hoofd ener school, aldaar. Van oktober 1963 tot zijn komst naar Holten was hij A.V.O.-leraar aan een Technische School te Arnhem. In juli 1964 behaalde hij de akte Nederlandse taal en Letterkunde M.O. Hij verklaarde met veel genoe gen aan de Scholengemeenschap werkzaam te zijn geweest maar zijn nieuwe functie opent materieel, maar ook onderwijskundig gezien, wijdere perspec tieven. verplicht is om een hele santekraam van extra hulpstukken, voor veel geld aan te schaffen. Door bij de Unirex een paar sim pele close up-lensjes te kopen, voor weinig geld, is het mogelijk van heel dichtbij te fotograferen op bijvoor beeld 25 cm. Denk aan opnamen van paddestoelen, insecten enz. De close up of voorzetlenzen ge ven geen lichtverlies, zoals bij tussen- ringen! De Unirex met standaardob jectief naar keuze „in chroom of zil ver" kost f 598.50, De amateurs, die werken met het eeuwige 50 mm standaardobjectief beu zijn, kun nen de camera met de 35 en 100 mm lens aanschaffen voor f 788.Wij vinden de Topcon-Uni rex een juweeltje van Japanse ca- meraprecisie. Als het buiten woedt, is het binnen soet, zegt een oud spreekwoord. Dat gezegde kunnen wjj straks want de typische winterse feestda gen staan weer voor de deur. Het zyn feesten, die zeker niet in de laat ste plaats worden gevierd om een tegenhang te vsrmen tegen de win terse kilheid. Waarom fotograferen wy al die huiseiyke momenten? Dat doen wij in de eerste plaats om de /kinderen. Voor kinderen is een feest iets, dat s veel intenser beleven dan wij ouderen. Hun vreugde om cadeaus, de gevulde schoen, de kaarsen en de versierde boom, is tevens ens ple- sier, het plezier dat wy met de ca mera vastleggen voor later. Foto's onthouden, wat mensen vergeten. Wij willen uw fotoplezier vergroten met wat passende tips: Wanneer u gaat flitsen, zorg dan dat het vertrek even geventi leerd wordt als er veel is ge rookt. Rook maakt uw flitsfoto's grijs en flets. -r- Vermydt glimmende vlakken in de achtergrond als bijv. spiegels, glanzende deuren, enz. Deze ge ven vreemde lichtvlekken. Probeer steeds een rustige ach tergrond te zoeken als u de klein tjes flitst. Kijk even uit of er geen vazen met bloemen o.i.d. achter hun bolletje staat. Het doet zo vreemd aan, als er bloe men uit kleine Keesjes hoofd groeien. Fotografeer niet steeds vanaf ooghoogte, maar ga eens op een stoel staan en fotografeer een overzicht van de kamer. Gebruik een film van tenminste 21 DIN, voor flitsopnamen. Controleer bij volautomatische camera's even of het toestel op „flitsen" is afgesteld. Dat is een tekentje in de vórm van een blik semschicht of in de vorm van een flitslampje. Overtuig u ervan, dat de batterij van uw flitser voldoénde is op geladen of dat de batterij van uw flitser krachtig genoeg is, anders eindigt uw foto-avontuur voortijdig en u hebt ook kans, de foto's mislukken. De fotograferende moeder op deze foto gebruikt een Metz-Mecaflitser met een z.g. „telecomputer". Deze zojuist op de Nederlandse fotomarkt verschenen elektronenflitser maakt een eind aan het aloude probleem van de mislukte flitsfoto's. Geen ge reken meer met flitstabellen of richt-., getallen, de ingebouwde „telecompu-* ter" doseert volmaakt zuiver de be nodigde hoeveelheid flitslicht. Aan de voorzijde van deze Metz- flitsers bevindt zich een uiterst ge voelige „foto-transistor". Wanneer de flitser gebruikt wordt, wordt door de flitsbuis een hoeveelheid licht uit gestraald, h,et licht bereikt het on derwerp en wordt voor een deel te ruggekaatst. waardoor het de foto transistor treft. Hoe dichter men met de flitser bij het onderwerp staat, hoe sneller het reflectielicht wordt teruggekaatst. Het licht uitstralen wordt dan auto matisch afgebroken. Bedenk dat dit gebeurt in een ongelofelijk kort tijds bestek nl. tussen 1/1000 en 1/50.000 seconde! De werking lijkt dus sterk op dit van de radar. Bevindt men zich op bijv. 3 meter van h-et onder werp, dan zal het langer duren voor een deel van het flitslicht op de foto- transistor reflecteert, waardoor het onderwerp automatisch een ruimere dosis licht ontvangt, dan op een af stand van bijv. 1 meter. In dat geval wordt maar heel kort licht uitge straald. Een exacte belichting wordt hierdoor gegarandeerd. WELKE LENSOPENING? De beste lensopening! De clou van deze Metz-Mecablitz met telecomputer, want zo heet dit apparaat, is dat u voor elke opname de meest ideale lensopening kunt kiezen, uit 3 verschillende mogelijk heden. U bent dus niet meer afhankelijk van de door de flitser voorgeschre ven instelling van het diafragma. Bij een kleine lensopening bijv. 8-11 is de dieptescherpte groter dan bij een lensopening van bijv. f:2.8 of f:4. U kunt met behulp van de aan de ach terzijde van de flitser aangebrachte kleurcodering. zelf de meest ideale instellen. De telecomputer zorgt dan j voor een exacte, op dit diafragma] afgestemde belichting. DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof, tel. 11500, donderdag 26 november aanvang 20.00 uur Het Amsterdams Volkstoneel met De Jantjes, vrijdag 27 november aanvang 20.00 uur Toneelgroep met Baas in eigen zaak. zaterdag 28 november aanvang 14.00 uur boven-foyer Bridge-Drive-Tour- nooi. woensdag 2 december aanvang 13.30 uur St. Nicolaasvoorstelling, met Trammelant in Trommelland. Films. E.D.B. THATER, Smedenstraat, tel. 13615. donderdag 26 t.e.m. zondag 29 november A man called horse (14 jr.). vrijdag 27 en zaterdag 28 november, nachtvst. Sexpoes Luci (18 jr.). maandag 30 november t.e.m. dins dag 1 december Sexpoes Luci (18 jr.). zaterdag 28 november, zondag 29 no vember en woensdag 2 december matinee: De heerseres van. Atlan tis (a.l.). Aanvangstijden: dagelijks 20.00 uur; vrijdag 20.00 en 23.30 uur: zaterdag 14.00 (kind), 20.00 en 23.30 uur; zondag en woensdag 14.00 (kind) en 20.00 uur. CINEMA, Lange Bisschopstraat, tel. 11100. donderdag 26 november t.e.m. woensdag 2 december Bank roof op wielen (14 jr.). vrijdag 27 en zaterdag 28 november, nachtvst. Nevada Smith (18 jr). Aanvangstijden: werkdagen 20.00 uur; vrijdag 20.00 en 24.00 uur; zater dag 18.45, 21.15 en 24.00 uur; zon dag 15.00, 18.45 en 21.15 uur. LUXOR THEATER, Brink, tel. 18662. donderdag 26 november t.e.m. dins dag 1 december Geprongoleerd: De non van Monza (18 jr.). zaterdag 28 november, nachtvst, Ik, een markies (18 jr.). zondagmiddag 29 november matinee: Winnetou en de Desperado's (a.l.). woensdag 2 december, cyclusvoor voorstelling L' amour avec des si (18 jr.). Aanvangstijden: werkdagen 20.00 uur; zaterdag 18.30, 21.00 en 23.30 uur; zondag 14.00 (kind), 16,00, 18.30 en 21.00 uur. Exposities. OPENBARE LEESZAAL. Brink 70, tel. 13506. t.e.m. zaterdag 5 de cember De heer en mevrouw Tan gel, uit Raalte met wandkleden en foto's. Openingstijden: dagelijks 10-17 en 1S- 21 uur: zaterdagavond, zondag en maandag gesloten. GOETIEK DE ROZIJNENKORF, As senstraat 4. tel. 11848. t.e.m. woens dag 16 december Paul Whistier, Terug naar de natuur, lithogra fieën. tekeningen en gemengde technieken. Openingstijden: dagelijks 14-17.30 uur; vrijdag 14-17.30 en 19-21.00 uur; zondag gesloten. WI.JKGEBOUW, Van Vlotenlaan. Don derdag 26 november aanvang 20.00 uur Dia-avond over de flora van Zuid Frankrijk en het landbouw- leven in Zuid Afrika. VLIEGVELD TEUGE, de Zanden, tel. 05763-200 Parachute springen, bij goed weer op zaterdag en zon dag tot 11.00 uur en tegen zonsonder gang. Rondvluchten dagelijks tel. reserve ring 05712-2341. KUNSTIJSBAAN, Rembrandtkade, tel. löfifis. Openingstijden: dagelijks 14-16.30 uur; za., ma.. wo„ do.. 20.00-22.30 uur: zo. 10-122, 14-16.30 en 20.00- 22.30 uur. Bar 'Dancings. MAXIM BAR. Welle 12' tel. 12054. LA BALANCE. Brink 72, tel. 19277. CHEZ ANTOTNETTE. Roggestraat 10. tel 16630. HET WITTE PAARD. Walstraat hk. Ooistraat. tel 16959 SAINT TROPF.Z, Gr. Overstraat, 17934. Overstraat 22, TTROLER BAR tel. 1484.5. SURFIN CLUB. KI. Overstraat 46. t pi 18658. FUNKY TWICE. KI. Overstraat 887. tel. 19540. S AFART CLUB Gr. Poot. tel. 14976. WALK TN. Gr. Overstraat. tel. 19768 ALMELO VAROSSTEAAU: donderdag t'm zon dag: Negen eeuwen heerlijk naakt (18 jr). maandag t.e.m woensdag: Negen eeuwen heerlijk naakt (18 jr.). zaterdagnachtfilm: Duivels van het geweld (18 jr.). zondagmatinee: De beslissende aan val (14 jr.). Aanvangstijden: donderdag t.e.m. woensdag: 2.30 en 8.00 uur; zater dag: 6.45. 9.00 en 11.15 uur. zondag: 2.30. 4.45. 6.45 en 9.00 uur. CINEMA PALACE: De Blanke Sla vin (met Rijk de Gooyer) (donder dag t.e.m. woensdag) (18 jr.). Freddy in de prairie (zondagmati nee) (a.l.). Aanvangstijden: donderdag tem woensdag: 2.30, 6.45 en 9.00 uur. zondagmatinee: 2.15, 4.30, 6.45 en 9.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 3