SPEEL GOED Modelbouw Autobanen S O O a DIEREN 1 VOOR MEISJES -1* -Mi - if I Stabo-autobanen LEEFTIJD Spelen is van belang in 't vormings proces van het kind. Op dit gebied bestaat echter een grote verscheidenheid van artikelen: goed, slecht, educatief speelgoed etc. Hoewel sommige instanties zich bezig houden met het ontwikkelen van educatief speelgoed, bestaat geen inventaris van goed speelgoed dat thans in de winkels verkrijgbaar rend werken bij het is. Het kan belemme- maken van een verantwoorde keuze d<w?r de ouders. De redactie van ,,Speleinderwijsw, het vakblad voor de speelgoedbranche, werd bijzonder vaak met dit probleem geconfronteerd. Mede hierom geven wij op deze pagina een aantal algemene gegevens van (zowel bestaand, als nieuw) speelgoed, zoals dat nu in de winkels verkrijgbaar is. Het gekozen speelgoed is zonder voorbehoud van een goede kwaliteit, terwijl bet aantal kenmerken daarnaast over een beschikt, die het in aanmerking doen komen voor een bespreking. ••ü-f - ar:.s-A®. Poppenkoffer voor op reis en thuis Meisjes tussen 3 en 8 jaar zullen ongetwijfeld erg veei plezier beleven aan het poppenkoffertje dat door Rie- deler, fabrikant van de Ari poppen- kamers, thans wordt gebracht. Het is een plastic koffertje, dat een schat tig popje bevat met hoogblond haar en blauwe ogen. Het is gekleed in een wit slobbrqekje en een wit nacht hemdje. Verder bevat het koffertje een rose jasje en omslagkap. beide met witte balletjes en garnering. Een plastic haarborstel en een strik maken het geheel compleet. Niet al- Leen voor kinderen die met hun ouders op reis gaan in auto of trein, maar daar wel uitermate voor ge schikt want 't kind zal er uren mee zoet zijn. Het poppenkoffertje voor krinderen op reis. (Importeur: Edor Handelsonderne ming N.V., Barneveld). fornuis kan eventueel oven zijn. of televisie. Twee clilfcs, veranderen ge stapeld in een kast en zo is er nog veel meer. Nooit is één van de meu bels af. het blijft bereid tot een an dere functie. Met Edoline of beits kunnen deze meubeltjes een frisse kleur krijgen, maar men moet daarbij wel beden ken dat het aantal functies hiermee wordt teruggebracht. Bij het samen voegen van elementen kan de kleur een ernstige hindernis vormen, waar het kind niet overheen komt 'Importeur: Speel Goed, Amster dam). Miniatuur-modelbouw. Van het eerste eenvoudige treintje dat rondjes kan rijden tot zeer realistische spoorwegemplacementen en berglandschappen, die veel technisch inzicht en fantasie vragen (diverse fabrikanten). Steiff: „Teddy"-beren Toen de invalide Margarete Steiff lang geleden voor de kinderen uit de beurt van lapjes stof een olifantje maakte, kon zij niet vermoeden, dat enkele tientallen jaren later de naam Steiff een begrip zou zijn. Dat eerste olifantje bestaat nog, het is te vinden in de showroom van de Steiff- faibnek bij Ulm in Duitsland, maar het staat nu midden van ruim 600 an dere dieren in vele maten en uitvoe ringen, alle voorzien van het beken de merkje Knopf im Ohr". Steiff- dieren zijn levensecht en praktisch onverslijtbaar. Van aap tot lama. van teddy-beer tot bever, aan alle dieren is de grootste zorg besteed, zowel in het ontwerp als in de uit voering. Wist u overigens, dat eigen lijk alleen de Steiff-beren de naam teddy-beer mogen dragen? De toen malige president van de Verenigde Staten, Teddy Roosevelt, had voor ve le prominente gasten een berenjacht georganiseerd en wilde de tafels, waaraan het diner gehouden zou wor den,nu eens niet m.et bloemen de coreren. maar met kleine beertjes. Deze beertjes werden geleverd door Steiff en de gasten, die dit originele idee zeer waardeerden, noemden de beertjes naar de gastheer: ..Teddy beren". Steiff-dieren die generaties lang mee kunnen gaan. (Importeur: J. Th. N.V., Weesp). Badstof en frotte- dieren: zo in de wasmachine De lappenpop heeft zijn glorietijd gekend, maar dit fenomeen uit de jeugd van v.ele generaties lijkt nu wel voorgoed passé. Moderne ouders willen niet dat hun kind een pop mee naar bed neemt die enkele uren daarvoor nog door de modder werd gesleurd. De moderne speeldieron en popen van badstof en lrotte hebben dit be zwaar niet meer. Voor enkele gul dens koopt men al een vis, eend, beer, Volendams meisje, zeeman die zich allen gewillig in de wasmachine laten stoppen. De vulling is zacht en deze figuren kunnen ook gemakke lijk als spons worden gebruikt. Uiter aard gaan ze ook mee in bad, waar ze keurig blijven drijven. (Fabrikant-Impoteur: Elcee Haly N.- V., Amsterdam). Marklin; degelijk materiaal Het bouwen van treinemplacemen- ten, het steeds verder uitbreiden met steeds nieuwe modellen is een hobby, die vaders en zoons en klein zoons boeit. Het is ook een hobby die om uit stekende kwalitieit van het materi aal vraagt en betrouwbaarheid. Bo vendien moet er zekerheid zijn, dat het assortiment steeds wordt uitge breid en dat onderdelen jarenlang verki'ijgbaar blijven. Een electrlsche trein moet kwaliteitsgarantie hebben. Een merkartikel zijn. Marklin is zo'n kwaliteitsmerk, dat niet alleen 'n ge neratie maar ook van de ene naar de andere generatie meegaat. Vanaf 7 jaar kan men zijn leven lang uitbreiden zonder dat men er op uitgekkeken raakt. Het Marklin as sortiment is bijzonder uitgebreid zo wel in complete begindozen als in losse modellen van wagons, locomo tieven enz. alle volkomen-natuurge trouw. De voor uitbreiding geschikte beginsetsheben een transforoator die ook over een lichtaansluiting be schikt. Een speciale aanbieding voor Nederland is een goederentrein be staande uit een lok, twee wagens, een transformator en een baanoyaal van tien rails voor f 39,50..Speci aal voor jonge kinderen is er Mar- klin-Minex, een groot formaat smal- spoortrein op HO-rails verkrijgbaar als goederentrein en als personen trein. De wisselstroomgeleiding maakt de baanaanleg bijzonder een voudig. (Importeuf: Vedeka N.V, Amster dam) schuifrails. De voordelen van het N- spoor worden volledig benut door een gunstig wisselverloop. De locs van Rapido staan bekend om hun grote trekkracht. Verder zijn de uit gebreide modelbaanboeken en het grote assortiment in locs en wagons een pluspunt. Er is een keuze uit meer dan 30 locs en 100 verschillen de modellen van wagons en rijtui gen. Twee treinen kunnen onafhanke lijk van elkaar op een spoor rijden omdat de locs geschikt zijn voor bo venleiding. (Importeur: Edor Handelsonderne ming N.V., Barneveld). Mascottes: ook ais versiering op cadeaus Voor de volwassenen speelt de mascotte niet meer zo'm belangrijke rol, in onze Westerse maatschappij. Mascottes sieren auto's en tienerka mers maar ook en vooral de kinderkamer. Kinderen bezitten nog het vermo gen zich intens te hechten aan een klein póppetje met een gezichtje van vinyl en kleding van vilt of badstof. Elcee I-Ialy N.V. brengt vele van deze mascottes, al dan niet ontleend aan de sprookjeswereld. Deze mas cottes, die ook bijzonder geschikt *ijn om een geschenkverpakking nog wat. extra feestelijks te geven, voor- Hl met Sinterklaas, worden verkocht vanaf de prijs van 1 1,25 (Fabrikant-importeur: iiLLcee Haly ïft.V., Amsterdam). Wildebras: poppen volgens de laatste mode De enige poppenfabriek die ons land rijk is, maakt de bekende Wil debraspoppen. De poppen worden ..geblazen" van polyethyleen (een moderne, veelge bruikte kunststof) op de hoofden na. waarvoor PVC wordt gebruikt. Het polyethyleen komt meestal glanzend uit de machines, waarna de poppen worden gezandstraald om dof te wor den gemaakt. Bij 't Poppenrijk heeft men echter een ander procédé ont wikkeld waardoor voorkomen wordt dat de pop bedekt wordt door een dun witachtig laagje stof. Het haar voor de Wildebraspoppen is van synthetisch materiaal. Iedere haar is een dun, hol buisje, waardoor speciale licht- en glansef fecten worden bereikt. De modetrends gaan niet aan de mo derne pop voorbij. Daarom ook pop pen met grote, breedgerande hoe den. midi- en maxi-jassen en modi euze laarzen, kousen etc. Wildebras brengt zelfs pruiken voor de modebewuste pop. (Fabrikant 't Poppenrijk. Steenwijk). Bambola: verantwoorde vormgeving Scandinavië is beroemd om zijn vormgeving, of het nu meubels, hou ten voorwerpen of aardewerk be- tr li. ri, ontwerpers uit de noorde lijke landen weten het materiaal op juiste waarde te schatten, ze peilen d? mogelijkheden, gaan de eisen die aan het produkt gesteld zullen wor den na en een mooie, functionele vormgeving is vaak het gevolg. Ook voor speelgoed heeft deze werkwijze prettige consekwenties. Het Deense Bambola speelgoed bij- vnorbeeld v-' moral op door een modem strakke functionele vormge ving van onder meer een srrie plas tic kinderserviezen die door dit be drijf o.aop de markt worden ge bracht. Overigens; in tegenstelling tot het meeste seviesgoed van de vol wassenen. is dat van Bambola bijna niet kapot te krijgen. (Importeur: Vanmin N.V., Delft). Rapido: de eerste N-spoor modeltrein In 1960 bracht Arnold-Rapido als eerste modeltrein op de markt met een baanbreedte van 9 mm. Het bleek een succes te zijn' niet in het minst omdat de N-spoor gebouwde modelbaan in vergelijking met'HO- spoor maar een vierde deel van de ruimte nodig heeft. De Arnold Rapido werd ontwikkeld uit een speelgoedtreintie op een vas te baan. Rapido modellen kenmer ken zich door precisie, natuurge trouwheid. door technische snufjes als een ontkoppelingsapparaat en Elmi: knuffelzacht Wie herinnert zich niet die keihar de. trouwhartige beer van vroeger, gestopt met echt houtwol? Een hele mooie bromde ook nog! Deze beren worden nog steeds ver kocht, en waarom ook niet? Het zijn ijzersterke speelkameraden die te genwoordig vooral uit China worden geïmporteerd, maar er daarom echt niet minder trouwhartig uitzien. Moderner zijn echter de zachte, min of meer langharige speelgoed- beesten van wasbaar nylon die tegen woordig op de markt komen, o a. van het merk Elmi. Ook de voorstel lingen zijn anders. Het zijn niet al leen maar beren maar ook honden, poezen, fabeldieren en kamdieren met extra veel haar. Erg leuk zijn de moeders m.et klevende poten, waartussen de baby-soortgenoot kan worden geklemd. De dierenbaby kan ook op de rug worden bevestigd. Het grote voordeel van deze mo derne knuffelbeesten: hun wasbaar- heid, die wat meer tegemoet komt aan onze eisen op het gebied van de hygiëne. (Fabrikant-importeur: Elcee Haly N.V., Amsterdam). Trix: op 1 m2 Trix is een van de bekendste mer ken voor electrische treinen. Naast de nu al 30 jaar populaire spoor breedte 16 mm, de normale elec trische trein", brengt de Nürnberg- s'é fabriek de in enkele jaren tot een begrip uitgegroeide Minitrix-treinen, die een spoorbreedte hebben van 9 mm. Dit Minitrix is speciaal in deze tijd van woningnood een uitkomst: Had u vroeger voor een groot en- placement 4 m2 nodig, nu legt u die zelfde baan op 1 m2, dat is niet veel meer dan de grootte van een huiska mertafel. Een complete beginset met locomotief, 3 wagens, rails en een aansluitapparaat: voor het liehtnet kost f 59,75.Een catalogus, waarin het enorme uitbreidings programma van Minitrix in woord en beeld is weergegeven, is verkrijg- f 0.85. baar bij de speelgoedwinkel voor f 0.85,y Maar ook het ,.oude" systeem van 10 mm. heeft nog enorm veel aan hangers. Technisch heeft Trix Ex press dan ook als voordeel t.ov. an dere merken dat er zonder bovenlei ding 2 treinen, onafhankelijk van el- ...kaarkunnen worden bediend, op I baan kunnen rijden, mét bovenlei ding zelfs 3! De complete beginsets van Trix Express kosten f 57.50. De Driis van de grole Trix-kleuren- catalogus met het gehele assortiment Is f 1.— (Importeur: J. Th. Kamlag. Weesp.) Falier: auto-motor sport Faller is een betrouwbaar merk, met een ruime sortering die vele speelmogelijkheden biedt. Een begin sel. bevat, een Hweebaansovaal met twee auto's en twee regelaars. Bij zonder attraktief is ook de combinatie van auto en trein. Rail en weg kun nen worden gecombineerd waarbij het mogelijk is de auto op een open goederenwagon te 'rijden. Een ge schenkdoos bevat de Ford Capri, 2 laadperrons. een autotransportwagen. 20 enkelbaans rijbaandelen en een regelaar. Naast het wedstrijdelement dat de ze autobanen hebben, geeft deze uit breiding een onuitgeputtelijk aantal nieuwe spelmogelijkheden voor het kind om spelenderwijs de grote we reld van het verkeer te leren kennen en er meer vertrouwd te raken. (Importeur: Vedeka N.V., Amster dam). auto's, hijskranen e.d om het kind dat alleen wil spelen ook een aantal mogelijkheden te geven. Stabo ..Sil ver Cup" wordt in vier verschillende dozen geleverd en heeft de zgn. uni versele monorail met 100 mm. spoor breedte waarmee twee, drie, vier of meer banen naast elkaar zijn te leg gen. Stabo Mobil is het autospel met bedrijfauto's e.d. en kent twee basis dozen met resp. een „grote acht" en een „Super acht" baan. Verdere kenmerken van Stabo zijn perfectie sluitingen van baanstuk- ken, eenvoudige aansluitingen van transformator, stuurapparatuur en sneiheidsregelaar op elke willekeuri ge plaats van 'de baan. Stabo is volgens insiders een be trouwbaar autobaansvsteem en het is ook de eerste modelbaan waarmee natuurgetrouw kon worden gespeeld met bedrijfsauto's, die centraal wor den bestuurd. Stabo, een Duitse fa briek va>n autobanen, heeft een an derhalf jaar geleden een marktonder zoek laten verrichten, waarvan de conclusie heel in het kort luidde dat de autobanen populair zullen blij ven. maar dat slechts enkele mer ken de onderlinge strijd zullen over leven. Men heeft toen een ambitieus plan ontwikkeld niet alleen race-wa gens uit te brengen maar ook ande re modellen als betonwagens, vracht- Carrera: autoracebanen De hausse in autoracebanen is voorbij. De Duitse fabrikant Cairera besloot het dieptepunt niet passief af te wachten. Carrera Transpo werd geboren. Op dezelfde baan waarop de racewagentjes hun felle competi ties uitvecht en kan het kind nu een cemenwagen met draaiende cement- molen of een kipwagen op en neer laten rijden. Bij dat op en neer rij den alleen blijft het echter niet. Tij dens het rijden kan o.a. worden ge lost. terwijl een grote cementmolen en andere aanvullingen het kind een stoere droom laten beleven, als bijvoorbeeld vrachtwagenchauffeur. Belangrijkste voordeel van deze uit breiding" het kid kan alleen spelen met dit systeem, omdat het competi tie-element op de achtergrond is ge drongen. Prijzen per complete set: vanaf f 59.—. (Importeur: Hauseman en Hotte, Am sterdam) Bella: techniek in de poppenwereld De techniek neemt ook in de speel goedwereld een steeds belangrijkere positie in. Niet alleen in de fabri cage, ook aan de hand van speel goedartikelen zelf wordt dat duide- De gewone pop, meisjesspeelgoed in optima forma voor vele generaties, heeft plaats moeten maken voor pop pen waarvan de sexe duidelijk te achterhalen is. looppoppen en o.a. apuaiBBjp ïaut arp uaddodpaapjuew gewrichten e.d. in een modieuze stand kunnen worden gezet, gekleed in de allerlaatste mode. In deze ontwikkeling passen zeker de poppen die de fabriek Bella op de markt heeft gebracht: poppen die door middel van grammofoonplaatjes zingen en spreken ook. in het Neder lands. Het ineisje krijgt met deze poppen, wel een bijzonder aantrekke lijk vormgegeven platenspeler, met vele mogelijkheden. Erg duur hoeft het helemaal niet te zijn. De zangeres ..Mireille" van Bella kost bijvoorbeeld nog geen der tig guldenrf 29.95. (Importeur: Spijer en Zoon, Den Haag). Poppenhuis: uit „Het Dorp" In het bekande „Het Dorp" wordt, net als overal, gewerkt. Eén van de activiteiten bestaat ui' de fabricage van speelgoed, ontworpen door Jan de Melker Deze ontwerper is ook de schepper van een poppenhuis zonder storende buitenwanden. Eigenlijk bestaat het geheel uit twee vloeren, een dak en een tweetal wanden die midden in het model zijn geplaatst en de gehe le constructie dragen. Het grote voor de! van cli! poppenhuis is dat het kind zelf zal moeten invullen, inrich ten.of ontruimen. Er zijn geen meu bels bijgeleverd. Maar nog belang rijker is het feit dat het kind ner gens gehinderd wordt door de wan den. Het huis is aan veir zijden te gelijk te gebruiken en niet zoals de meeste poppenhuizen, alleen aan de voorkant. Het gebruikte hout is blank, op het dak na. Een laddertje vormt de verbinding tussen de twee verdiepingen. (Agent: Speel Goed N.V., Amster dam). Naef: puur hout Als de Zwitserse fabriek van hou ten speelgoed Naef iets brengt, is dat meestal een garantie voor geavan ceerd, goed houten speelgoed, ook al irriteert een minder perfekte afwer king degenen wel eeins die. als ze eens bijvoorbeeld iets bijzonder moois zien, tot in elk detail perfectie eisen. Nieuw voor Nederland zijn nu de Naef poppenmeubelen. puur, onge- lakt hout. verwerkt tot niet minder pure vormen. Naef heeft alles willen invullen. Hij geeft het kind de ba siselementen aan, waarmee het zelf maar verder moet bouwen. Twee ele menten vormen samen een kast. maar ook een bank of een kist. Het Schiidpadpoppen: grootmoeder speelde er ai mee! Welke moeder,, welke grootmoeder zells, heeft vroeger niet eens ge speeld met een "Schildpad-pop? Mis schien was het de oude celluloid In ge,-toen nog met geschilderd haar, misschien Barbel, het typisch Duitse meisje met de twee knotjes boven de oren. Moeders van een jongere generatie kennen in ieder geval Eri- ka, ook nog met geschilderd haar, maar met echte slaapogen en de mama-stem. De poppen van tegenwoordig zijn heel anders, mooier en natuurgetrou wer. Zij hebben echt haar, slaap ogen zijn niets bijzonders meer en de ontwikkeling van nieuwe materi alen geven de poppen nog veel meer het uiterlijk van echte mensekinde ren. Maar één ding is niet veran derd: de pop, die 60 jaaT geleden de fabriek in Mannheim verliet, had precies hetzelfde Schilpad-merkje in de nek als de poppen, die nu ge maakt worden. Het is natuurlijk niet mogelijk, het gehele assortiment hier te beschrijven: behalve het grote sortiment „gewone" poppen en ba- bies, vindt u er een „echte" jongen en een „echt" "meisje en natuurlijk ook lopende en sprekende poppen. Een sortiment, waarop de poppen- moeder niet gauw uitgekeken zal ra ken. Rolschaatsen: een gezonde sport Rolschaatsen is voor kinderen een gezonde ontspanning waarbij het gehele lichaam actief is. Een ge oefende rolschaatser kan gemakke lijk een snelheid van 20 of meer km. per uur bereiken. Een paar goede rolschaatsen zijn voor het. kind een bron van jaren lang plezier. Iladee N.V. te Door.n brengt een zeer uitgebreide collectie rolschaat sen in de handel. Zowel de goedko pe plastic rolschaatsen en de even eens in prijs concurrei-ende Junior- rolschaatsen als de volledig gegaran deerde Weco-rolschaatsen dia o.a. verkrijgbaar zijn in een niet bestuur bare en een bestuurdare uitvoerng. 1-Iet is verstandig kleinere kinderen eerst een paar goedkope plastic rol schaatsen t.e geven, die ook lichter in gewicht zijn, en wanneer blijgt dat het kind hel rolschaatsen aardig on der de knie begint te krijgen, op een paar degelijke en jarenlang mee gaande Schaatsen over te gaan. (Importeur: Hadee N.V., Doorn). plastic auto conducteursgarnituur vliegwielauto wigwam automodellen plastic auto miniatuurauto vliegwielauto timmerkaart goocheldoos voetbalspel tafelbiljart houten trein opwindtrein politiepak pakhuis bouwplaat plastic modelbouw electrische auto's microscoop grote metalen auto [mechanisch autospel electrische trein scheikundedoos plastic constructie auto miniatuurauto's electriciteitsdoos i houten constructiedoos metaalconstructiedoos ridderpak vliegtuigbouwdozen figuurzaagwerk stationsbouwdozen voetbal hijskraan indianenpak autorenbaan op batterijen cowboypak i autorenbaan op liehtnet zwemvliezen JONGENS piuche dieren knikkerspel trapauto I leesboek sjoelbak scrabble-boardscript puzzelschijf prentendomino boetseren kwartetten werppop badminton rammelaars trekfiguur kleurblok plastic bouwdoos fröbelwerk pieppopjes damspel rolschaatsen hamerbank blo ikenzak puzzelschijf [plakwerk poppenkast ijshockey bal kartonnen prentenboek miniatuurauto mozaikdoos trapskeiter trekspel tafeltennis zwemdier blokken houten autoped.pop gezelschapsspellen grote gezelschapsspellen driewieler fietsjes kleurblok autoped mét luchtbanden rammelblokken legpuzzles 500-delige legpuzzle linnen prentenboek blokkenwagen telefoon muziekinstrumenten sGhommelgarnituur schaakspel zandbak en alles wat daarbij komt JONGENS EN MEISJES grote rijgkralen borduurdoos poppenk reiswieg grote winkel rieten poppenwagen echte pop ledikantj poppenhuis naaidoos toilettafeltje grotere pop poppenbad aankleedpoppen grote pop poppenwandelwagen poppenkamer servies weefdoos groot weeftoestel strijkplank fornuisj fornuis rafflawerk electrische naaimachine winkel met toebehoren serviesje plastic figuren bouwdozen poppenwagen kralen naaimachine poppenkleding MEISJES...

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 7