1 2eei£ien-myseyni nu WÈUKÊm Ontsluiting imposant waterrecreatiegebied i©3© tiu Princessepaviljoen bij Amsterdam Denk altijd weer aan liet kind het verkeer Gaat Oowefiand oorlogs monument toé slopen? tcm „13©b m i I* ""'llllüll'lllIHüllllllllHIllllllllllllllllli Amsterdam in ij; De negentiende eeuw was de gou den eeuw van het panopticum. Elke zichzelf respecterende stad in West- Europa en Amerika bezat een was senbeeldenspel. Niet alleen de gro ten der aarde werden daar tentoon gesteld, maar ook de moordenaars, schurken en oplichters. In het panop ticum aan. de Amsterdamse Amstel- straat (het bestond van 1882 tot 1919) stond bij de Miljoenenjüffrouw, de bedelares Jannetje Struik, die de de Paleisstraat als standplaats had gekozen. Zij zag kans miljoenen te verteren dank zij een fantastisch uit haar duim gezogen verhaal dat haar een enorme erfenis te wachten stond. In het begin van deze eeuw deden nieuwe media als film en fotografie het getij voor het wassen beeld ke ren. Er bleven slechts twee grote pa noptica over: Madame Tussaud's in Londen e nhet Musée Grévin in Pa rijs, met thans als goede derde Ma dame Tussaud in Amsterdam", het nieuwe panopticum «lat onlangs aan de Kalverstraat 156 werd geopend. De naam Madame Tussaud is in de loop van de jaren de staande uit drukking geworden voor panopticum. In 1770 is Marie Grosholtz. de late re Madame Tussaud. negen jaar oud. Haar oom Dr. Philippe Curtius, bij wie zij in huis woont, opent in dat jaar zijn ..Cabinet du Cire" aan de Boulevard du Temple in Parijs. Hij had een grote begaafdheid ont wikkeld door het portretteren van beroemde tijdgenoten in was. Het blijkt al spoedig dat Marie niet voor hem onder doet. Haar eerste portret, dat van Voltaire, is nog steeds in de Londense tentoonstelling te zien. De Franse revolutie bracht voor oom (die republikein was) en nicht koorts achtige activiteiten met zich mee Bijna elk adelijk hoofd dat onder de guillotine viel werd door hen ge modelleerd. Na de dood van Curti us trouwt Marie met ingenieur Tus saud. Zij zou hem twee zoons en een dochter schenken Het boterde niet geweldig tussen de echtgenoten. Voor Madame Tussaud is dat aanlei ding om in 1802 de overtocht naar Engeland te wagen. Haar man blijft het Cabinet du Cire beheren. Door speelschulden eedwongen moet hij het na enige tijd van de hand doen. in 1847 sluit het definitief zijn deu- ren. iiilernaliuiiaal cenrum. Er komen enorm veel toeristen. Verder zijn de bronnen aanwezig, waaraan je de gegevens voor een panopticum kunt ontlenen. Er gebeurt iets. Wij wil len tenslotte een spiegel zijn van het wereldgebeuren. Bovendien heeft Amsterdam een traditie op het ter rein van het wassen beeld, ook al is het dan nu al weer vijftig jaar gele den dat het vorige panopticum werd gesloten". Die traditie gaat terug tot 1620, toen de Prinsengracht de Doolhoven waren gevestigd. Daar was behalve 'n dwaaltuin, een fontein- en orgel spel ook een .vertooning naar 't le ven". Een van de bekendste wassen beelden was Besje van Meurs. „Dit is Besje van Meurs. Zij heeft in geen dertig jaar brood gegeten. Dat wijf liegt dat de steenen zweeten". In de achttiende eeuw wemed de wassen beelden overigens door houten ver vangen. Het onderhoud bracht Teveel complicaties met zich mee. Omdat de beelden zo levensecht zijn, heeft de volksmond- in vroeger jaren de was nogal eens in een sfeèr van geheimzinnigheid geplaats, van tovenarij zelfs. Dat is natuurlijk vol slagen nonsens. Was wodrt op een zelfde wijze verwekt als brons. Door gieten dus. Precisie-werk Technische kennis en ervaring zijn daarbij onontbeerlijk, maat het ar tistiek inzicht van de beeldhouwer geeft toch de doorslag voor de kwali teit. Aan een gezicht wordt soms maanden gewerkt. Het is precicie- werk, waarbij aan alle details grote aandacht wordt besteed. De haren t samengesteld uit verschillende haarsoorten om tot een identieke kleur te komen) worden bijvoor beeld stuk voor stuk ingeplant. Voor de kleding van de figuur wordt indien mogelijk de eigen kleermaker ingeschakeld. Ook het voorkomen dat men de orginele kle ding ter beschikking stelt. Het beeld van Johan Cruyff in Amsterdam heeft voetbalschoenen, waarmee het fenomeen menig doelpunt heeft ge scoord. Ontwerper Timothy O'Brien is bij de realisatie van de Amster damse tentoonstelling uitgegaan van Nederlandse onderwerpen. In de spie gelzaal, de hal met de wassen beel- dén, is het buitenland overigens niet vergeten. Naast Koningin Wilhelmi- na, Willem de Zwijger. Erasmus en Van Gogh, staan o.a. Kennedy, Cas tro en paus Johannes. Ia de rest van de expositie is ge tracht op bescheiden schaal een in druk te geven van het culturele, po litieke en sportieve klimaat in ons land, dat komt naar voren in een carrousel, waarin onder kermismu- ziek Jan Cremer, de Dolle Mina's, Phil Bloom, Roel van Duyn en de grote drie van het cabaret rondrij den op allerlei voertuigen. De belangrijks items in de exposi tie zijn Rembrandt en Jei-oen Bosch. De beeldhouwer Butler heeft in gip sen beelden gestalte gegeven aan de belangrijkste personages die op Rem- brandts schilderijen voorkomen: de meester zelf, Saskia, Titus. Hendrick- je. Het geheel bestaat uit een vier tal taferelen waarin bepaalde ken merkende gebeurtenissen zijn uitge beeld. In de eerste scène tekent Rem brandt zijn vrouw Saskia als de go din Flora. Door de deur komen twee hoofdfi guren van de Nachtwacht het ver trek binnen. In de tweede scène zien wij a! de voorbode van Saskia's dood. Zij ligt ziek in de bedstede. In de vierde scène is Rembrandt aan net werk in zijn atelier. Hij kijkt op naar het licht dat hem altijd zo ge boeid heeft. Bij Madame Tussaud ziet bezoeker in dat licht de gedach te. die d.? meester aan het doek gaat toevertrouwen. LINKS: Churchill op 82- jarige leeftijd (1956). Ge maakt na een interview in het Londense huis van Churchill. Madame Tus saud heeft dertien beelden van Churchill gemaakt. Het eerste in 1909. RECHTS: Jan Cremer. Ge maakt na een interview in april 1970. Ook andere materialen Eert modern panopticum maakt gebruik van vele technieken. De beelden zijn niet alleen vervaardigt in was, maar soms ook in textiel, gips. klei en kunststof. De caricatu- ren in het schip van Staat (van Mi.erlo, Den Uvl. Schmelzer. Luns. de Jong) zijn door Bob van den Born gemaakt in papier maché. Het is ook niet het materiaal dat de gang van zaken bepaalt, maar het nieuws. Als er ergens in de wereld iets ge beurt dat aan niemand ontgaat, ver dient dat een plaats in het panopti cum. Sornmig.9 beelden vertegenwoordi gen '.,oud nieuws", zoals Van Gogh of paus Johannes. Zij zijn op hun plaats, omdat zij blijven spreken tot de verbeelding van het publiek. An dere zijn nog steeds bezig hun posi tie te versterken. Bijvoorbeeld Kees Verkerk die in do tentoonstelling op een ijspiste rondflitst. Als hij deze winter wereldkampioen zou worden, heeft hij zich ook als wassen beeld dubbel en dwars waar gemaakt. Hot wassenbeelden museum is da gelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. ook op zondag. Tijdens de koop avond op donderdag tot 21.00 uur. De toegangsprijs bedraagt drie gulden voor volwassenen en één gulden vijf entwintig voor kinderen tot 14 jaar. Begrip In, dat jaar is Madame Tussaud al een begrip geworden33 jaar lang trok zij met haar expositie door En geland. Vorsten en kunstenaars po seerden voor haar. In 1835 zij is dan 74 jaar besluit zij zich voor goed te vestigen in Baker Street te Londen. Een verstandige daad, want het nieuwe vsrvoersfenomeende trein zou het contact met de oude klanten blijven bestendigen. Wan neer zij in 1850 overlijdt, laai zij een solide onderneming na. In 1880 be draagt het aantal bezoekers al meer dan honderdduizend per jaar. In 1970 zijn dat er inmiddels ander half miljoen geworden. De vestiging van het nieuwe panop ticum in de Amsterdamse Kalver straat is een revolutionaire daad in de geschiedenis van Tussaud. ,,Wij hebben ons eigenlijk altijd tot Lon den willen beperken", zegt de in Ne derland geboren Managing Director van de Engelse tentoonstelling E.V. Gatacre". ..Toch speelde ik al jaren met het idee een panopticum te Michtcn in Amsterdam. Dit om ver schillende redenen. Ca de eerste plaats is deze stad een In Ouwehands Dierenpark staat een oorlogsmonument, althans dat staat te lezen in één van de historische werken van prof. De Jong. Het gaat hier om de uitzichttoren, die een onderwerp van gesprek zou zijn geweest in de minis terraad van vóór de oorlog. Aanvankelijk dacht de directie er aan de uitzichttoren te bewaren voor hel nageslacht. Men had er een bord bij willen plaatsen, waaruit zou moeten blijken, waarom deze toren, 50 m boven AP. zo in opspraak is gekomen voor het. uitbreken van de tweede wereldoorlog. In tussen wil de directie dit plan laten varen. De bomen, vooral die van het Utrecht Landschap, die rond deze toren staan, zijn zo hoog opgegroeid, dal iemand, die de toren beklimt zich bedrogen voelt, omdat hij niet meer van zich af kan kijken. Een definitief besluit is nog niet genomen. Men overweegt ook nog de moge lijkheid van overplaatsing van de toren naar een andere hoek van het park of de toren ter plaatse te laten en er een stuk bovenop te monteren. Onder de rook van Amster dam wordt thans hard ge werkt om een nieuw, groots waterrekreatiegebied te ont sluiten. Aan de vrijwel onge repte Westeinder Plassen on der Leimuiden (nabij Aals meer), die door de Ringvaart in verbinding staan met de Braassem en de Kaag, wordt het imposante Princessepa viljoen annex havenkomplex gebouwd. Deze marina, een nieuwe Arie de Boom-vesti ging, zal komend voorjaar voltooid zijn. Reeds thans is ongeveer de helft van de ca. 4000 steigerpalen van 13 m. lengte geheid, zodat hier straks 750 jachten - zelfs van de grootste afmetingen een ligplaats kunnen vinden. De ontsluiting van dit be langrijke plassengebied, bp slechts 20 km. van Amster dam, zal de steeds nijpender wordende rekreatiebehoefte van de overvolle Randstad dolland helpen opvangen. De Westeinderplassen, die een op pervlakte hebben van ca. 25 km2, vo. men door hun rietlanden, visgronden, helder water en unieke vergezichten een ware oase. De sleutelpositie van het Princesse paviljoen aan de zuidkant van de Westeinder, schept een nieuwe toe gangspoort voor dit drie-p lassen ge bied, dat in de toekomst volgens de mening van insiders als waterrekrea tiegebied een toppositie in ons land gaat innemen. Qua Opzet en outillage wordt het Princessepaviljoen, dat een ultra-mo dem restaurant met terrassen krijgt, annex een winkelgalerij met o.a. een wasserette, rent-a-boat shop, super markt. als Marina de meest opvallen de verschijning in de Randstad Hol land, De overdekte winterbotenhal krijgt een oppervlakte van 2800 m2 en komt nog voor de winter gereed. Op alle steigers komen aansluitingen voor elekriciteit en water; terwijl reeds 40.000 m3 verhardingsmateriaal ge stort is, teneinde parkeerruimte te scheppen voor tenminste 1000 auto's. Het Princessepaviljoen, een miljoe- nenobjekt. komt op een terrein van 8 ha en is ontworpen door de archi- tekt B. J. Klein Meulekamp uit Den Dolder. De geografische positie ten aanzien van andere bevolkingscentra 17 km van Leiden. 22 km van Haarlem, 12 km van Alphen. 29 km van Gouda en 45 km van Den Haag is uiterst gunstig. BOLLE JAN is ongetwijfeld Am sterdams meest populaire kroegzan ger, gezien de werkelijk verbazing wekkende verkoopcijfers van zijn door Negram-Delta gedistribueerde langspeelplaat ..Vize Yerze". Binnen korte tijd werden bijna 30.000 „Vize Verze" verkocht. Daarnaast trekt Bolle Jan iedere avond volle café-zalen. Dat hij bij een groot publiek bekendheid geniet, bewijzende platenverkoopcijfers. Dot nog niet iedereen het fenomeen Bolle Jan kent, laat-zich eenvoudig verkla ren, wanneer in aanmerking geno men wordt, dat hij door radio en t.v. eenvoudig geboycot werd. Ietwat be grijpelijk. als men weet, dat het re pertoire van Bolle .Jan voor .een goed deel bestaat uit liederen, die met een vette knipoog aan het platenvi- nyl zijn toevertrouwd. Maar dat Bolle Jan mèt een wa terdicht contract in zijn zak door de programmaleiding uit het „Vuist"- gebeuren van Willem Duvs geweerd werd. ampc-r een uur voor de uitzen ding, terwijl hij er nota bene één van zijn nette liedjes zou zingen, is op zijn minst verwonderlijk. Naast ..vi.eze veersjes" weet Bolle Jan in derdaad ook op geweldige wijze lie deren, die wél door de beugel gaan te brengen. Zijn laatste single, „Zierikzeese Ylarie", is daar een voorbeeld van. „Zierikzeese Marie" is het cabaret achtige geesteskind van Ellis de Liefde, die met doze Marie" on langs als winnares van het program ma „Nieuwe Oogst" uit de bus kwam. De vertolking van Bolle Jan is in één woord grandioos. „Zierikzeese Man. -ordt niet ge boycot, zodat Bolle Jan zijn intrede heeft kunnen maken in de top-parad« van Radio Veronica. ..Zierikzeese Mario" zal zeker onze hit-ladders be klimmen.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5