een vlotte verkoopster „The Bumble Bees" DE O.L.M. IN 1971 HONDERD JAAR Goed structuurbeleid noodzakelijk naast fiscale tegemoetkomingen WAAR GAAN WI] HEEN Holten stelde als een van de eersten bestemmingsplan buitengebied vast Uw bloed voor een leven Raad was nogal kritisch in zijn laatste vergadering De landbouw in de knel Prijzen moeten niet langer bevroren blijven Kindermiddag in .,De Schure" (Culturele agenda) Vergadering der afdeling TIJDENS DE RONDVRAAG Jeugddienst Jé man in de jaclithut Vaantjes voor HMV Open Deur-bijeen komst Dijkerhoek Burgerlijke stand Nuchtere stierkalveren Schoenhandel Leijendekker N.V. GEBR. SCHUPPERT DANCING B00DE BATHMEN Orkest IDE OLDE VitM«g 3ft oktober 1976 I ,,Be landbouw is in enkele tientallen jaren gegaan van de gesloten huishouding naar het afhanke lijk zijn van de wereldhuishouding. De boer is afhankelijk geworden van de kosten en prijzen in de andere bedrijfstakken, zonder daar veel invloed op te kunnen uitoefenen. Dit proces is nog versterkt door de EEG. Om dit allemaal te kunnen verwerken moet de boer echt een „mannetjesputter of kalf met vijf poten zijn." Aldus de heer H. Wisselink, hoofd der lagere landbouwschool te Bathmen in zijn inleiding over „De landbouw in de knel", welke hij dinsdagavond in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalf- aterman hield voor de afdeling van de O.L.M. Dat er problemen zijn ondervindt spreker regelmatig in gesprekken met de ouders van zijn leerlingen. Dan volgt vaak de stereotype vraag „Is er nog wel toekomst voor .onze jongen? Er zijn er zelfs wel die maar stilletjes hopen, dat hun kind het niet in de landbouw zoeken zal," aldus de heer Wisselink. De overgang van de geslotenheid naar het niet meer onafhankelijk zijn ad- •trueerde spreker met er op te wijzen, dat de landbouw een stukje industrie geworden is. Bedrijven met 20 i 80 duizend kuikens behoren niet meer tot de zeldzaamheid. De wereldeconomie levert de grondstoffen voor de landbouw en regelt de prijzen. Deze prijzen jagen de, kosten ook direct omhoog. De geslo ten hulshouding is volkomen van de baan. Dat de technische revolutie in de landbouw zo «nel haar beslag zou krijgen heeft niemand kunnen denken. Over enige tijd zullen alle boeren tankmelken. Het gaat sneller dan men heeft ge dacht. Het is het bewijs, dat de boer technicus moet zijn. (De eerste poot). De tweede poot noemde spreker, dat de boer van de toekomst econoom moet zijn. De EEG veroorzaakt grote verschuivingen in de produktie. De boer als onder nemer moet zich snel weten aan te passen. Een bewijs hiervoor noemde hij o.a. de explosie, die zich ten aanzien van de pluimveesector heeft voorgedaan, waar de legsector heeft plaats gemaakt voor de slachtséctor. Er zijn fruittelers, aldus de heer Wisselink, tot een negatief vermogen gekomen, die voor enkele jaren nog vermogen mensen waren. Met enkele voorbeelden als de verdwenen boterberg, van hausse naar verzadiging van de varkens- markt, toonde de spreker aan dat de boer economisch geweldig moet zijn ingespeeld. De inflatie gaat hard ?a 8 pet, in Duitsland zelfs 10 pet. De voortdurende geldontwaarding noem de spreker een van de grootste vraag stukken van dit moment. De bedrijfs overname is dan ook een van de zeer grote vraagstukken voor de jon geren. De boer van de toekomst de Se poot moet weten te finan- eieren. Dit is wel de moeilijkste taak vanwege de inflatie. Bovendien ia het geld duur geworden en zijn de risico's gestegen. „Je moet die span ningen maar aankunnen". Sociale maatregelen Ten vierde wees spreker erop, dat juist diegenen, die zelfstandig waren nu de sociaal zwakkeren zijn gewor den. Nog erger dan de financiële kant is de grote kwetsbaarheid bij ziekte, overlijden enz. De boer heeft geen vast inkomen, maar men wil toch wel graag de dingen hebben, die ook anderen zich kunnen permiteren. Er is duidelijk heel wat moed voor nodig om boer te worden of te blij ven. Men behoeft geen pretenties te hebben om toch zijn kinderen wat te kunnen geven. Voorts is er geen ouderdagsvoorziening, zoals bij de werknemers. Er zal derhalve sterk gesleuteld moeten worden aan de so ciale omstandigheden. Technisch is de situatie nog wel te volbrengen. Gezien de sociale omstandigheden is het de vraag of de aantrekkelijkheid van dit vrije beroep voldoende tegen wicht vormt tegen dé moeilijke. Na zijn kritisch oordeel verklaarde de in leider toch ook we! perspectieven te zien, al had hij ernstige bezwaren tegen het tot nu toe door de regering op het gebied van de landbouw ge voerde kruisbeleid. Bevroren prijzen Het markt- en prijsbeleid het grote breekpunt wordt in Brussel bepaald. Het lijkt erop, dat men daar gaat inzien, dat de prijzen der landbouwprodukten niet langer bevro ren kunnen blijven. Verwacht wordt een verhoging met 5 pet. Spreker noemde het een gelukkige omstandig heid, dat ook de vakbonden gaan In zien, dat men niet door kan gaan met overtrokken looneisen. Ook natio naal gezien zal men wat aan de prijspolitiek moet/en gaan doen en ook gaat men wat doen de prijsver- valsing. Heel belangrijk is het voorts, dat gesleuteld wordt aan de sociale maat regelen, zodat de boer meer deelt in de sociale wetgeving, t.w. de ouder dagsvoorziening, arbeidsongeschikt heidsverzekering voor zelfstandigen, ziekteverzekering, een algemeen pen sioen van 70 pet. enz. Maar aldus de heer Wisselink zal men er ook iets voor over moeten hebben. De rege ring gaat inzien, dat een goed struc- tuursbeleid noodzakelijk is, want de landbouw levert altijd nog 20 pet. van onze export. Hij somde een aan tal fiscale maatregelen op, die de boer tegemoet komen. Het is niet juist om de EEG de grote zondebok te noemen. Er is bijv. enorm verdiend aan vlees in de EEG, aan de slachtkuikens en ook wel aan de zuivel. Nederland had in 1906 het grootste gemiddelde agrarische inko men nl. f 17.500.per jaar tegen bijv. Frankrijk en West-Duitsland resp. f 18.800.— en f 10.400.—. Perspectieven Sprekende over de perspectieven In de jaren 1970-1980, zei inleider van mening te zjjn, dat de komende jaren wel eens kritiek kunnen zijn vaor ve len. Wanneer de opvolging van de ouderen niet wordt bevorderd kan ket wel eens zjjn, dat wfl ln 1989 te weinig boeren hebben. De bodemge- bondenproduktie ia] z.i. het veiligst zjjn, maar daarnaast Is de verede- lingssector van groot belang te ach ten o.a. ten aanzien van fokvarkens. De heer Wisselink ziet in de eon- traetteelt een goede toekomst. In de pluimveesector bedraagt dete al 79 pet. De mestkuikensector Is al vol komen geïntegreerd. Iets meer dan de helft van de boeren ral wel een toekomst hebben, maar dan moeten zjj wel op hun hoede zjjn en ogen en oren wijd open hebben. Onze t$d heeft geèn wachtkamer en voor „kat uit de boomkjjkers" ziet spreker geen toekomst. De voorzitter, de heer H. Stege- man, bood de heer Wisselink met rijn dankwoord, nadat nog heel wat ▼ragen waren beantwoord, voor hem en zijn echtgenote een klein gezehenk aan. Op initiatief van enkele mensen van «e fengdseelëteit De Sekste werd ket afgelopen weekend een middag voor de lagere schooljeugd georganiseerd in Do Cekuro. Onge veer veertig kinderen hekken de middag met groot plezier deerge- krackt. Na een tekenwedstrijd, waar in enkele bijzonder goede tekeningen gemaakt werden en de winnaarz leu ke prijsjes kregen, werden Sinter klaasliedjes gesongen, zodat mei overtuigd kan sijn, dat voor de komst van de Goedheiligman teek geoefend is. De moppentappers zetten hun bes te beentje voor en dat werd luid keels gewaardeerd. Ademloos wer den de avonturen van Donald Duek, Sjort en Sjlmmle en van Baron van Münehhauzen, die vertoond werden, gevolgd. De kinderen voerden daarna enke le toneelstukjes op, met ook weer dë nodige hilariteit, toen „het Sehure- volkje" zelf de „Fabeltjeakrant" ging gpelen. Tot slot werd er ener giek door allen gedanst en gingen allen na een fijne middag naar huis. Een woord van dank komt allen toe en speciaal aan Beer Addink, die met zijn komische verschijning dé hele middag opvrolijkte. DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof, tel. 11500, vrijdag 30 oktober, aanvang 20.00 uur. vrijdag 30 oktober, aanvang 20.00 u. Toneelgroep Theater met De But ler; zaterdag 81 oktober aanvang 14.00 u. in de boven-foyer bridge-drivs toer nooi. dinadag 3 november 1MB uur in de beneden-foyer, Bazaar uitgaande van du Alg. Nederlandse Vrouwenver. FILMS E.D.B. THEATER, Smedenstraat, tel. 18615. donderdag 29 okt. t.m. woensdag 4 nov. Woodstock a,l.; vrijdag 30 «n zaterdag 81 oktober, naehtvst. De onbevredigden 18 jaar; zaterdag 81 okt. zondag 1 en woens dag 2 november, matinee: Duel zon der genade, a.I. Aanvangstijden: werkdagen 20.00 uur zondag 14.00 (kind), 16.00 en 2.0.00 u. Zo. 14.00 uur (kind) 20.00 en 23.30 uur. vrij. 20.00 en 28.80 uur. wo. 14.00 (kind) en 20.00 Uur. Binnenkort sal ia Heiten weer een bleedafname-avend werden georga niseerd deer*het Rede Kruis, als er tenminste voldoende entheuzlaame onder de bevolking bestaat, om sieh als doner op te geven. Het gaat nu eens niet om geld, maar alleen em neg geen halve liter bleed. Iedereen tussen 18 en 95 jaar, die gezond is, kan dit makkelek mis sen, daar binnen korte ty.d de hoe veelheid afgestaan bloed ba ew li chaam weer werdt bijgemaakt. Ze als u weet, la de normale hoeveel heid bloed van een volwassene onge veer 5 liter. Jaarlijks zijn vele tienduizenden li ters bloed nodig om daaruit voor de behandeling van patiënten onont beerlijke geneesmiddelen te berei den. Het is het werk van de Rode Rruis-afdelingen hun menslievende Het bestemmingsplan buitengebied, dat van grote betekenis is voor de ruimtelijke ordening onzer gemeente, is door de gemeente raad in zijn woensdagavond gehouden vergadering aanvaard. Drié jaar van gestage arbeid is er aan voorafgegaan, voordat het defini tieve ontwerp ter tafel kon komen. Aan verschillende bezwaren van belanghebbenden is tegemoet gekomen. Niet aan alle bezwaren kon worden voldaan. Het Staatsbosbeheer heeft op het laatste moment nog bijna roet in het eten gegooid, althans de procedure belangrijk vertraagd. De raadsvoorzitter, burgemeester, mr. W. H. Enklaar, toonde zich daar dan ook zeer boos over. Bij de behandeling van het ontwerp, zei de burgemeester in zijn toelichting dat dit met de stedebouwkundige en tijdens een hearing uitvoerig is besproken. Hoofdmoot vormde thans de reacties, die het bij het publiek heeft opgeroepen. Er zijn twaalf bezwaarschrif ten ingekomen, waaronder een van het Staatsbosbeheer, dat bij het vooroverleg uitvoerig was betrokken. Met betrekking tot het bezwaar schrift van Staatsbosbeheer wilde de raadsvoorzitter nog wel eens zeggen, dat dit een manier van doen is, waar hij toch bijzonder ernstige bezwaren tegen heeft. Staatsbosbeheer is overal in gekend, dat heeft maanden gekost, het heeft volledig de mogelijkheid ge had zijn opmerkingen te plaatsen. Het la ook wat geld en tijd betreft, een ernstige zaak. Bij wat algemene beschouwingen over het plan merkte de heer Bosschers op, dat naar zijn mening er slechte onderlinge informaties zijn van de ho gere instanties, die het moeilijk ma ken een behoorlijk beleid te voeren. Men weet blijkbaar van elkaar niet steeds welke plannen of er zijn. De burgemeester verklaarde, dat B. en W. dat zelf wel hebben aangevoeld en opgevangen. Van Rijkswaterstaat weten wij, dat het alles wil bevriezen ten principale, maar de samenwer king daarmee is overigens uitstekend. De heer Kaan kon zich de houding van het dagelijks bestuur van het Wa terschap „Salland" niet voorstellen, dat bezwaren heeft tegen het vereiste van een aanlegvergunning voor het toepassen van chemische bestrij- In de vergadering van de afdeling Holten van de OLM in café Kalfsterman, die o.a. bijgewoond werd door het hoofdbestuurslid, de heer J. Reurink uit Diepenheim heeft de voorzitter, de heer H. Stegeman, zich de vraag gesteld, naar aanleiding van het onder werp „De landbouw in de knel" dat door de heer H. Wisselink uit Bathmen werd ingeleid, „als wij onder de koeien zitten of over onze akkers lopen, denken wij dan ook steeds aan dat in de knel zitten." Hij zag de landbouw altijd nog als een mooi bedrijf in de vrije natuur. De naam „boer" zou nog wel eens een erenaam kunnen worden. Het is jammer dat wjj al* boeren zover van elkaar staan, met onze tee- komstproblemen, geen opvolging, fi nancieringsmoeilijkheden en derge lijke. Een deskundige heeft gezegd, dat éénderde goed betaalde bedrijven beeft, met éénderde van de boeren la het heel slecht gesteld en voor één derde la de situatie nog onbevredi gend. Dat houdt in, dat de helft geen toekomst heeft, maar niemand kan nog precies zeggen, hoe deze toe komst zich «al ontwikkelen. Ieder wil wel iets van de welvaart meebele ven. Voorzitter Jonkhans van de OLM beeft deze dagen gezegd, dat de win ter van 1970-'71 wel eens een «ware hasp raak zal kunnen «ijn In de land bouw. De heer Stegeman deelde mee, dat er 20 cursisten zijn voor de Teleac- erarsus over de landbouw. Bedijfsverzorging Voor de Stichting Bedrijfsverzor- ging hebben wegens de contributie verhoging geen leden bedankt. De afdeling heeft twee middagen inspraak gehad in het bestemmings plan „buitengebied" Over het resul taat kon hij niets zeggen, maar hij was B. en W. zeer dankbaar, dat men mee heeft kunnen denken aan dit be langrijke plan. Hij verzocht de leden nog eena t* tfenken over een eventuele uitwl»»»- Kng het komende jaar, want Mj vindt éti a*er belangrijk. In juli van het volgende jaar zal de O.L.M. haar 100-jarig bestaan vieren, daarover volgen nog nadere me dedelingen. Dit winter zullen weer een paar avonden gehouden worden samen met de afdeling der C.B..TB. en de be drijfsvoorlichtingsvereniging. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Wisselink, dat de land bouworganisaties zich voor de komen de Tweede Kamerverkiezing bij de partijen moeten presenteren, merkte de heer Reurink op, dat men van de zijde der C.B.T.B. en de A.B.T.B. om politieke redenen daarvoor geen medewerking kan verkrijgen. Voor zitter Stegeman heeft goede ondervin ding met deze samenwerking en ver klaarde, dat de afdeling Holten dit sterk zal propageren in Zwolle. „Ik hoop", aldus de heer Stegeman, ..dat wij na juli 1971 nooit meer alleen 'een jubileum zullen vieren. Alleen optrekken heeft z.i. geen enkel nut. Ten aanzien van de ruilverkaveling Holten-Markelo deelden mede, da! de eerste aanbesteding rond Is ep de afwerking deze winter na en dat de 2e aanbesteding (Waterschap Sal land en Espelo) f 40.000.beneden de begroting is uitgevallen. Eén be zwaar noemde hij, dat de grondprij zen hier een heel eind uitspringen boven de gemiddelde landelijke grond prijs. De ruilverkaveling Holten-Mar- kelo ts de eerste, die een contaet- blaadje uitgeeft en contactdagen houdt. dingsmiddelen. Bijna dagelijks wordt men met de ernst van deze dingen op de TV geconfronteerd. Hij was dan ook bijzonder met het standpunt dat B. en W. in deze hebben, ingenomen. De heer Ten Brugge noemde het Snatergat een echt natuurreservaat, dat als natuurmonument zou moeten worden aangemerkt. De heer Nijkamp viel hem daar in bij en wees op het relgersbosje. Maar uit de woorden van de heer H. Rietberg bleek, dat dit onder Tlarthmen ls gelegen. De voorzitter «n wethouder Rietberg ontrieden om in de indeling veran dering aan te brengen. Er 2ijn in de omgeving levende agrarische bedrij ven die de stoffering van het totale landschap daar vormen. Men moet er geen dode kaart van maken, volgens laatstgenoemde. Bij de bespreking van artikel 94, waarb^ het Staatsbesbeheer adviseert veer het tegengaan van snlppetver- kavelingen strengere bepalingen vast te stellen wilde de heer Ten Berge In verband met de verkeop van Mei- llnksbes in Espele neg wel een stnp- je verder gaan, dat dat gebied als natuurmonument te bestemmen em verkaveling te veerkomen. Er ie neg niet van enelrbare prak tijken en verkeerde bsdeellngen ge bleken, sel de burgemeester, maar „bedankt voor Uw boodschap'' het eellege le er door gewaarsehuwd. ln verband met de toeneming van hét aantal leerlingen aan de open bare lagere Kolschool achtten B. en W. het op advies van het faoefd, de heer H. Wllpshaar, gewenst een leer kracht aan le wjjsen als waarnemend hoofd. Als zodanig dient te worden aangewezen de oudste aan de school verbonden mannelijke leerkracht, die voldoet aan do door de wet gestelde eisen. In dit verband stelden B. en W. voor de heer E. Mekenkamp «la so- danig aan te wijzen. De raad kon er zich mee verenigen. Hoewel de wijziging van de desbe treffende wet nog niet van kracht geworden is achten B. en W, het wen selijk dat ook het openbaar kleuter onderwijs in de schoolraad vertegen woordigd is. Op deze w|jze wordt tevens een overkoepelend orgaan tot stand gebracht, waarin het gehele openbare onderwijs is vertegsnwoor- digd. De raad kon zich met het voor stel verenigen. Met de Bank voor Ned. gemeenten werd een rekening-courant-overeen- Jcomst aangegaan tot een bedrag van 846.000,—. B|j de rondvraag verzocht de heer Bosschers de in Dijkerhoek gehouden praatavond ook tot andere delen van de gemeente uit te breiden met een tocht door de gemeente zowel over dag als 's avonds. „Dan moet het nachtleven nog wel «nel op een an dere leest geschoeid worden", werd onder grote hilariteit opgemerkt. Huishoudboekje De heer Nijkamp verklaarde de indruk te hebben, dat de mensen een heleboel zaken niet kunnen overzien. Hij zou bepaalde dingen b.v, urt de commissies vroegtijdiger in de publi citeit willen brengen. De voorzitter gaf een uitvoerige toelichting op hetgeen dezer dagen door een deskundige op dit gebied in Raalte is gezegd, nl. dat openbare commissievergaderingen de informa tie doen stoppen, zodat dit niet tot de levendigheid van de discussies bij draagt. De heer Kaan had gebrek aan In zicht uit de vergadering in Dijker- hoek geproefd. Hij zou de begrotings vergadering willen gebruiken om de mensen beter te informeren door ln de vorm van een huishoudboekje op populaire wijze te zeggen hoe b.v. de financiën in elkaar zitten. Gevaar De heer Van Schooten wees op een lichtmast in de Dammerweg, die gevaar oplevert. Over de wijze waar op de directeur van het GEB het gevaar wilde opheffen met reflecto ren, was hij het niet eens: bij mist is het levensgevaarlijk. De voorzitter had al meer opmer kingen gehoord over deze gevaren. Het ie een weg in de ruilverkaveling. De burgemeester verklaarde de pet mt te nemen voor de voortvarendheid waarmee in ruilverkavelingsx^erband wordt gewérkt. De heer Wanslnk had kritiek op de wijze waarop de Pasmansweg nu wordt verhard In rullverkavelings- verband. Destijds heeft men door ruiling een ander tracé gekregen. Nu wordt de weg weer op de oude plaatB doordoor het weiland gelegd. „Alle plannen hebben ter visie ge legen, dan had men toen inzage moe ten nemen en bezwaren moeten In brengen", oordeelde de raadsvoorzit ter. Wethouder Rietberg meende, dat tegen de milverkavelingsplannen niets meer is te doen. De heer Wanslnk: „Ik vraag of de gemeente daar niet iets aan doen kan." De burgemeester: „Ik geloof, dat wij daar niet aan moeten beginnen, De heer Ten Berge was van oor deel, dat het kruispunt bij Schuppert levensgevaarlijk is. Daar moet iets aan gebeuren en de zaak met Rijks waterstaat opnemen. Naar aanleiding van de vraag van de heer Ten Berge hoe het staat met het komplan hij wees op de aan koop van een pand deelde de bur gemeester mee, dat de opdraeht aan de stedebouwkundige is verstrekt. Alle planologen heben gebrek aan tijd. Bestemmingsplan „De Borkeld" ligt klaar, aldus de burgemeester, verder zijn in bewerking het Rolplan, plan De Haar, terwijl opdracht is gegeven het structuurplan panklaar te maken. Men hoopt het in januari te kunnen behandelen. De mensen in „De Haar" hebben de taxateur van de gemeente nooit gezien, verklaarde de heer Wanslnk. Het duurt z.i. allemaal te lang. De heer Wiggers informeerde naar de lichtmasten aan het einde van de Kolweg en de Rijssenseweg. Wethouder Klein Velderman ver klaarde, dat Rijkswaterstaat dit zal doen. De heer H. Rietberg informeerde naar de wijziging van het plan „De Haar". „Er komt speelgelegenheld voor de jeugd", deelde de voorzitter mee. De heer Ten Berge was van oor deel, dat B. en W. eerst aan de raad moeien voorleggen wat zij van plan zijn. De voorzitter meende, dat het geen zin heeft in het wilde weg te praten. Men moet toch in elk geval met een schetsplan komen. Het mortuarium komt de volgende keer aan de orde, verklaarde dé bur gemeester op een vraag van de heer H. Rietberg. De heer Ten Berge informeerde naar de wijziging van het Kolplan met betrekking tot de beatemmlng van het braakliggend terrein. De heer Kaan verklaarde het op prlje te stellen, dat dit in het openbaar b.v. door een hearing behandeld zal a worden. taak te vervullen, door het organise ren van bloedafname-avonden. Indien u zich hiervoor opgeeft, bent u beslist niet de enige; velen deden het voor u en het misschien aerdlg te weten, dat in 1989 plm. 240.000 mensen bloed hebben afge staan als Rode Kruls-donors. Dit is een respectabel aantal, maar in de praktijk blijkt, dat het eigenlijk toch niet genoeg is. In de loop der tijden is men steeds meer tot de ontdekking gekomen hoe belangrijk de funetie van het bloed is en hoe levensreddend het kan zijn, indien men bloed of het daaruit ge maakte plasma, of andere prepara ten toedient aan een patiënt met groot bloedverlies, of met een bloed ziekte. Reeds in de grijze oudheid kende men aan het bloed grote kraeht toe en probeerde men zelfs op de één of andere manier bloed aan patiënten te geven. Soms liet men een zieke bloed drinken en ook werd geprobeerd, schapenbloed aan een patiënt toe te dienen, zij het op gebrekkige en primitieve wijze. De meeste patiënten hebben deze „bloedtransfusie" niet overleefd... Thans worden jaarlijks duizenden bloedtransfusies aan patiënten in de ziekenhuizen gegeven en wèl met goed succes. En niet alleen bloedtransfusies. Ook worden uit bloed plasma en plasmafracties bereid. Er is plasma in 2 vormen: gedroogd plasma voor langdurige opslag voor gebruik bij rampen etc. en gepasteuriseerde op lossingen voor direct gebruik in 'de ziekenhuizen. Bepaalde patiënten bij voorbeeld met ernstige verbrandin gen, grote verwondingen, bepaalde nierziekten etc. dienen juist met dit plasma te worden behandeld. Het feit, dat in dit geval geen rode bloedlichaampjes worden toegediend maakt bloedgroepbepaling overbo dig, zodat directe toediening moge lijk is, hetgeen levensreddend kan zijn. Ook wordt het zg. immuno- of gamma globuline bereid, dat bij de voorkoming en behandeling van be paalde infectieziektes wordt toege past .a. bij rode hond en geel zucht). Met een ander uit bloed ver vaardigd preparaat kunnen patiën ten met een bloederziekte (haemo- phllie) worden behandeld. Hierdoor is het mogelijk deze patiënten, dien nodig te opereren onder toedie ning van dit preparaat. Dit was en kele jaren geleden niet mogelijk. Zo is het menselijk bloed steeds meer geworden tot een onmisbaar geneesmiddel zonder hetwelk de mo derne geneeskunde nooit de enorme vlucht had kunnen nemen. Immers, wij allen kunnen vroeger of later één van deze geneesmiddelen nodig heb ben. Mén behoeft in dit verband slechts te dénken aan hart- en long operaties, aan transplantaties van nieren en andere organen. Alles staat en valt echter met de bereidheid van de mens iéts van zichzelf nl. een kleine hoéveelheid van zijn bloed, vrijwillig af te «taan voor zijn medemens. Velen zullen u dankbaar zijn... CINEMA, Lange Bisschopstraat, tel. 11100. donderdag 29 okt. t.m. woensdag 4 no vember Exodus, 14 jaar; vrijdag 30 en zaterdag Sl oktober, naehtvst. De wilde Engelen, met Pe ter Fonda en Nancy Sinatra, 18 jaar. Aanvangstijden: werkdagen 20.00 vrij. 20.00 mi 28.30 uur, a. 20.00 en 23.30 uur. zo. 19.00, 20.00 Uur. wo. 19.00 en 20.00 uur. LUXOR THEATER, Brink tel. li donderdag 29 okt. t.m. dinsdag 8 no vember het Intieme dagboek van een halve maagd, 18 jaar; zaterdag, 31 oktober, naehtvst. Ik, een mannequin, 18 Jaar; zondag 1 en woensdag 4 november matinee: Woody Woodpecker festival a.I.; woensdag 4 november, cyclusvoor stelling mijn nacht met Maud, 14 jr. Aanvangstijden: werkdagen 20.00 uur za. 20.00 en 23.30 uur. zo. 14.00 en 20.00 uur. wo. 14.00 en 20.00 uur. EXPOSITIES dinsdag 6 oktober tm.. zaterdag 31 oktober geschiedenis en politiek ovar zuidelijk Afrika, tot maandag 9 no vember Kitty van der Belt, met wand kleden, emaille «en tekeningen. Opennigstijden: dagelijks 1-17 en 19- 21 uur. za. avond, zondag «n maan dag gesloten. GOETIEK DE ROZIJNENKORF, As serstraat 4, tel. 11848. t.m. dinsdag 10 november Gees Andrlessen, uit Apeldoorn met tekeningen. Openingstijden: dagelijks 14-17.30 uur. vrij. 19-21 uur. zondag gesloten. MUSEUM DE WAAG, Brink tel. 14590. Antieke Keuken, antieke fietsen, zil ver en Delftsaardewerk. Openingstijden: dagelijks 10-12.80 en 14-17 uur. zo. 14-17 uur. VLIEGVELD TEUGE, de Zanden, tel. 05793-200 Parachute springen bij goed weer op za. an zo. tot 11.00 uur en tegen zonsondergang rondvlucht ten dagelijks tel. reservering 05712- 2341. KUNST IJSBAAN, Rembrandtkade tel 18666. Openingstijden: dagelijks 14-19.10 u. za. ma. wo. do. 20.00-22.30 uur. zo. 10-12, 14-16.30 en 20.00-22.80 uur, te- tel. 05700-19877. DANCINGS Maxim Bar, Welle 12'/», tel. 12054; La Balance Brink 72 tel. 19277; Chez Antoinette, Rogge straat 10, tel. 16630; Het Witte Paard Walstraat hk. Golstraat tel. 16959; Saint Tropez, Gr. Overstraat 1794; Tiroler Bar, KI. Overatraat 22. tel. 14845; Surfin Club KI. Overstraat 46, tel. 18658; Funky Twice, KI. Over straat 87 tel. 19540; Safari Club Or. Poot tel. 14976; Walk IN Gr. Over straat tel. 19768. Zondagavond a.g. zal er in de ge reformeerde kerk weer een Jeugd dienst worden gehouden. In deze dienst die als onderwerp heeft „Kie zen of delen" zal voorgaan ds. Jélle- ma uit Ommen. Medewerking zal worden verleend door dé band „Scara Mouche" eh het jeugdkoor „The Newtimérs" uit Ol- denzaal. Het zal een dienst worden vol sang en muziek en jong en oud zijn natuur lijk weer van harte welkom. De jeugddienst begint om kwart over zéven. In de dinsdagavond in gebouw „Re- hoboth" gehouden maandelijkse bij eenkomst van de afd. Holten van de Chr. Plattelandsvrouwen- en Meisjes- bond (C.P.B.) heeft de heer M. Weit» te Lemelerveld een bespreking ge houden over het bok „De man in de jachthut" van de bekende schrijver Anne de Vries. De presidente mevr. Van Engbrink - Ramaker opende de ze bijeenkomst door te laten zingen psalm 183 vers 1 en gebed waarna zij las het bijbelgedeelte 1 Cor. 13. Vooraf vertelde de heer Wedts, die de schrijver Anne de Vries persoon lijk zer goed geeknd heeft, het een en ander over de auteur en zijn boe ken o.a. ovr zijn eerste bekende werk „Bartje". „De man in de jachthut" een autobio grafie van Anne de Vrlea werd hier na zó duidelijk en boeiend besproken en gedeeltelijk ook gelezen door de heer Wlets dat de klok tien uur weea voor dat men er erg in had. Eenstemmig waren de dame* dan ook van mening dat men het niet moet laten bij een zo'n avond. Na afhandeling Van enkele ingekomen stukken besloot de heer Welts met dankgebed nadat nog gezongen was gezang 81 1 en 9. In de consistorie der Hervormde Kerk heeft muzikant H. J. Koopman, OaardénBtraat vrijdagavond enkele ogenblikken voordat het korps het gebouw binnen ging voor het geven van het ere-concert aan voorzitter Wésterik ruim 40 prachtige vaantjes overhandigd, die bevestigd kunnen worden aan de muziekstandaards. De vaantjes van groen stof dragend in goudborduurde letters „H.M.V." en een klein muziekinstrument als mede het wapen der gemeente Hol ten. De heer Westerik, die evenals de muzikanten aeer verrast was met dit prachtige geschenk dankte na mens het korps de ontwerper en de dames en heren die vele vrije urea bezig waren met het maken van de vaantjes en hij richtte zich in 't bij zonder tot de heer en mevrouw Kooj^ man-Lammers dié een bijzonder groot aandeel ln de werkzaamheden hadden. Het initiatief van de Open Deur- groep, om in Dijkerhoek ook een» een Open Deur-samenkomst te be leggen, blijkt goéd geweest te zijn. Nadat de toen reeds aanwezigen gedurende tien minuten voor de aan vang gemeenschappelijk liederen hadden gezongen, begeleid door me vrouw J. Manenschijn-Brinkman op haar elektronisch orgel, heette da voorzitter van de Open Deur-groep, hulpprediker A. Schellevis, allen zondagavond hartelijk welkom. De zaal van Het Bonte Paard was toen nagenoeg geheel bezet. Het programma was zeer geva rieerd. Een koor van zondagsschool- kinderen o.l.v. Wlm Markvoort, zong liederen. De trompettist H. A. Reg- terschot vertolkte met mevr. Manen- schijn aan het orgel, enkele gevoel volle nummers, w.o. de Heilige Stad. Ter inleiding op de toespraak voer den enkele van de oudste zondags schoolkinderen een korte schets op. Hulpprediker Schellevis sprak over het onderwerp „Onzinnige bijbelver halen (Jona en de vis)." Hij wees hierbij op het karakter van de Bijbel. Wanneer men bedenkt, dat het in de Bijbel gaat om de boodschap van Gód, dan is dit ogenschijnlijk onzin nige verhaal, juist bijzonder waarde vol. Het predikt ons, dat wij God niet kunnen ontvluchten en dat wij als schuldbelijdende (en daardoor gelo vende) mensen, er niet dangaan, maar juist door God worden gered. Hij geeft ons dan ook telkens weer nieuwe kansen. De heer Sehellevis eindigde zijn toespraak met een ont roerend gedicht van H. M. van Randwijk, getiteld „Recidivist". Met het lied „Waarheen pelgrims, waarheen gaat gij", afwisselend ge zongen door de kinderen, de dames en door allen en een korte slotgroet, werd deze zeer geslaagde avond in Het Bonte paard besloten. Het komt ons voor, dat in de toe komst, dit soort samenkomsten in Dijkerhoek. zeker nog wel eens be legd mogen worden. Geboren: geen. Ondertrouwd: G. H. Rensèn, oud 29 jaar, Éspelo 53 en G. Paalman, oud 21 jaar, Dijkerhoek 24; E. Steunen berg, oud 25 jaar, Gaardenstraat 23 en J. Z. Schutte, oud 24 jaar, Beuse- berg 72; W. Zondag, oud 32 jaar, Ar- kel en N. J. Wljlhuizen, oud 1# jaar, Dijkerhoek 100. Gehuwd: A, Lubberdink, oud 91 jaar. Neerdorp 52 en E. Gort, oud 40 jaar, Vriezenveon. Overleden: J. Westerik-Hoeve, oud 82 jaar, Kerkplein 4. Bevjlking: Ingekomen: J. Berendijk van Die penveen naar Holterberg 26; Mevr. H. Stam-Jansen van Den Ham naar Borkeldsweg 37. Vertrokken: G. J. Sehuiterd en ges. van Tuinstraat 13 naar Markelo; Mevr. B. W. Eehuls-Heijenk van Kol weg 44 naar Hasselt; E. J. Nikkel* Paalman van Neerdorp 33 naar Batfe> men. gevraagd voor de mesterij DERK JANSSEN Telefoon 1583 Gevraagd: HAARSTRAAT 40, RUSSEN TELEFOON 05480 - 2753 Kies de u passende naaimachine Ai» h «peelt!» «mm veer «••!- wartert heM «l^ién naar de nieuwe Kueqvama - vrije erm nsaimethine uit Zweden. In de eomptele Kua^tma-eerle vindt u fit w pnj»- NAAIMACHIXEHTTIS DORPSSTRAAT 2 STERK VERLAAGDE PRIJZEN Ke«9 btö de man, die VAKKUNDIG repareren kan presenteert A.S. ZONDAG: 4 bara - o.a. een ondergrondse bar «n Tiroler Stube. Gezellige zitjes. AANVANG HALF ACHT. Voorzaal: „Maya Jolana" Voor een ORGt naar DE OLDE ruime keuze in de nieuwste ELECTRISCHE ORGELS reeds vanaf f 320.-. ELECTRONISCHE ORGELS vanaf f 99.- Inrullorgels vanaf f 50.- Inruil mogelijk Toonzaal ook 's avonds geopend Kom onze orgel* zien en bespelen. ORGELBOUW Ërtfer»traatt33 RUSSEN Jfel05480-2069

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 4