Centrale verwarming VAN ALLES Elektronisch uurwerk in dameshorloges OP DE FOTOGRA- FISC U m im ilSgs WAT... zelf gaan bouwen KLEUR BEKENNEN Een Rijn-nimf voor de Loreley-rots Herfst Scherpe foto's geen probleem Welk principe Passen en nieten Betrouwbaar leverancier Maak een plattegrondje Het gereedschap Steek uw licht op De klemfitting Dunne buizen Voor dames die precisie op prijs stellen, is er goed nieuws. Want ook zy zullen binnenkort een modieus horloge kunnen kopen dat gratie in uitvoering spaart aan 'n klein tech nische wonder. Het gaat om dat „kiein". Wat eerder mogelijk was in het grote re herenhorloge, is na veel onder zoek nu ook bereikt in het fijnere horloge voor de vrouw. Het zal worden uitgevoerd met een eelectronisch uurwerk, op het stem vork-principe, dat niet méér zorg van de dargaster vraagt, dan dat zij eens per jaar zelf de kleine kwikbatterij vervangt. De fabrikant van de Bu- lova „Mini Accutron" (zo heet de se rie dameshorloges) garandeert, op schrift zelfs, dat er geen grotere tijd- afwijking dan één minuut per maand mag zyn. Ook dat is iets zeer bijzon ders. Toen tien jaar geleden, bij Bulova in Bienne, Zwitserland, het eerste prototype van de Accutron gereed kwam. was er iets revolutionairs ge beurd. Eeuwen lang had het uurwerk „ge tikt". Nu „zoemde" het. Dat was het hoorbare resultaat van een verande ring die uiteraard veel meer be tekende. Het nieuwe horloge vertegenwoor digde de grootste vooruitgang in de geschiedenis van de tijdaanwijzing, sinds zo'n driehonderd jaar geleden de balans en de veer werden uitge vonden. Moderne horloges kennen een zeer grote precisie. Want de techniek verbeterde voort durend wat nog onvolmaakt was. Maar het principe van het „con ventionele" horloge veranderde wei nig. De Bukeva Accutron echter kent géén veer, géén balans, géén onrust - of welk ander onderdeel van het, tot de nieuwe uitvinding beken de. horloge dan ook. Het kan en behoeft zelfs niet opgewonden te worden. Een stemvork zo was al lang bekend zou, als zeer nauwkeurige frequentiestandaard voor een uur werk van grote betekenis kunnen zijn. Het probleem was „slechts": hoe kan een stemvork in voortdurende trilling worden gehouden en hoe kon de tril ling op een raderwerk worden overge bracht? De uitvinding van de tran sistor ('in 1948) en de kwikbatterij maakten tenslotte het praktische wer ken met een zeer kleine stemvork in een horloge mogelijk. In de ontwikkelingslaboratoria van de Bulova Watb Co werd door de physicus Max Hetzel en zijn mede werkers onder strikte geheimhouding gewerkt aan het eerste werkende polshorloge met ingebouwde stem vork. Zij slaagden in 1954. De weg van dat eerste model tot de serieproduktie was echter nog lang en moeilijk. Toen die tenslotte tot stand kwam bleek het nieuwe uur werk, volgens objectieve maatstaven en onafhankelijk onderzoek, meer dan tien maal zo betrouwbaar als 't beste bestaande horloge. Het Bulova Accutron horloge werd een aantal jaren geleden ook in Ne derland geïntroduceerd. Alleen voor heren. Want tot voor kort bleek het onmogelijk om het toch al kleine uurwerk verder geschikt te maken voor de nog fijnere dameshorloges. Het stemvork-principe moest verder geminiaturiseerd worden. Na een lan ge perio.de van onderzoek is men daarin geslaagd. Een klein wonder-mechanisme trilt 480 keer per seconde en registreert de tijd met ongelooflijke precisie. Het uurwerk loopt op een krachtcel die het horloge vocrr meer dan een jaar van energie voorziet. Wanneer straks de Mini-Accutron in de winkels verkrijgbaar zal zijn, dan zal blijken dat er op een klein formaat veel te doen is. Soms zal er zelfs ruimte zijn voor secondewijzer, en dag- en datum-aanduiding. Er zal dan iets mogelijk blijken dat lang gewenst werd: een horloge dat zeer nauwkeurig de tijd aangeeft, dat men nooit meer behoeft op te wan den of te dragen om het te laten lo pen. Dat er charmant en modieus uit ziet. En waarbij men, na ongeveer een jaar, het wonderbaarlijke kwikbat terijtje even gemakkelijk vervangt al« het vuursteentje in de aansteker. Harry B. Henshei, president directeur van de Bulova Watch Co Inc. vergelijk' de grootte van het nieuwe Mini ccotron stem vork-uurwerk met een geldstuk. HERFST. Gele bladeren .valler, van de bomen en bedekken de stra ten en wegen onder een geel blader dek. Deze tijd is aantrekelijk voor bijzon dere opnamen. Of u nu in kleur of u nu in kleur of zwart-wit fotogra feert, probeer bij herfst-motieven 'n bekende fout te vermijden: de in geel gestokken bomen verlokken vaak tot opnamen waar „alles op staat". Dan zult u echter zelden karakteris tieke herfstfoto's maken. Er zijn enorm veel mogelijkheden om de herfst met de camera te „van gen". Omdat de kleur een van de meest typische eigenschappen is, volgt hier een kleurenadvies. Vooraf: een goede kleurenfoto is zelden een foto met veel bonte kleuren. Als er veel kleuren op een foto voorkomen, komt er geen enkele goed naar voren. Zulke foto's zijn meestal „onrustig". Ook het veelbesproken „rode punt je" hoeft niet noodzakelijk in uw herfstfoto voor te komen. Beperkt, u zich gerust tot enkele, misschien zelfs tot één enkele kleur. Juist bij herfst-motieven bezitten opnamen die zo zijn ontstaan, een sterke uitdruk- ...kingskracht. Dergelijke opnamen noemt men „monochroom"., En niet alleen bij een herfst-zonne- tje kunnen goede kleurenfoto's ge maakt worden. Sombere en zelfs ne velige dagen leveren foto's met zach te kleuren op, die een eigen beko ring hebben. Deze zachte kleuren hebben n'iets gemeen met „volwas sen" kleuren die u krijgt wanneer u onder normale omstandigheden kleu renfoto's maakt. De praktijk leert dal bij diffuus licht uitstekende resulta ten te behalen zijn met Agfacolor films. Een tip, om nog brillantere herfst kleuren te krijgen: of u nu de kleu- rennegatieffilm CN 17 (waarvan u ook fped zwart-wit afdrukken kunt ma- ken) en CXS (20 DIN) of de orr.keer- film CT 18 neemt stel het diafrag ma een hele of een halve waarde groter in, zodat er meer licht door de lens komt. Bij automatische came ra's, zoais de Optima Sensor, dient u dan het DIN-getal in te stellen op 15 DIN in plaats van 18 DIN. Welke foto-vriend zou niet graag brill ante foto's schieten! Maar vaak was de teleurstelling groot, als de foto's afgehaald werden bij de foto graaf of uit de eigen doka te voor schijn kwamen. De foto's waren niet zoels ze konden zijn met zo'n came ra en zo'n film. Omdat een te lange sluitertijd was gekozen en de camera tijdens het afdrukken was bewogen vertoonden de, foto's onscherpte. De voornaamste voorwaarde om scherpe foto's te maken is de came ra rustig vasthouden. Wie hetzelfde motief met 1-30 en daarna met 1-125 sec. fotografeert uit de hand, zal bij een vergroting van 24x30 cm goed kunnen constateren, dat de opname met 1-30 sec. niet even scherp is als die welke met 1 125 sec. was geno men. Echter ook met 1 125 sec. is onscherp te nog heel goed mogelijk. Vooral de geliefde automatische camera's worden door hun geringe gewicht gemakkelijk bewogen tijdens het af drukken. Een remedie is een zeer korte sluitertijd, hetgeen echter alleen bij duurdere camera's mogelijk is. Een geheel nieuwe en revolutionaire oo'osseing bieden de Sensor-camera's die met een nieuwe en ultra-gevoeli- ontspanner zijn uitgerust: de rode Sensor-punt! Wie wel eens met een geweer heeft geschoten, weet hoe be- X-grijk drukpunt en licht ontspannen zijn Wanneer dus de opname niet is „be wogen", de lens niet vise is gewor den door vingerafdrukken of vuil, goed gediafragmeerd is, gped ont wikkeld en de foto in een stabiel ver grotingsapparaat bij gemiddeld dia fragma werd vergroot, dan kunnen we rekenen op een brillante foto. HERFSTSCHOTELKool is een goede groente. Het is goedkoop en smakelijk. De doordringende koolgeur die gepaard gaat met het beken de kookproces kunt u gemak kelijk voorkomen door een andere bereidingswijze. Als u de fijngesneden kool nl. even in het vet of olie fruit, dus net als uitjes, is er nau- welijk sprake van een geur tje. Een gemakkelijk te maken koolschotel voor het najaar is: Plakjes aardappel van 1 cm dikte, koken tot ze juist gaar zijn. Een witte kool schoonmaken en fijnschaven, tien minuten fruiten met een uitje in wat olie of vet en een snuifje nootmuscaat toevoe gen. Een blikje witte bonen heet maken en door de gare aardappelplakjes scheppen, vooral luchtig zodat de aard appelplakjes heel blijven. De kool in een vuurvaste schotel luchtig door de aardappelen en boontjes scheppen en be strooid met gemalen kaas in de oven een bruin korstje la ten krijgen, opdienen met strookjes gebakken spek. IN DE WALVIS „Waar de wieken van de molens Een leuke trip is een bezoek aan de Zaanse Schans, vlak aan de Zaan. U kunt het be reiken per treinuitstappen station Koog/Zaandijk, of per auto via de Coentunnel rijden in de richting van Purmer- end. Borden wijzen u er heen. Daar werken nog molens. Groene Zaanse houten huis jes spiegelen zich in de sloot. Er is één ouderwets winkel tje en er is een scheepswerfje waar men kleine boten bouwt. Voor een kopje koffie (2 kopjes voor 1 prijs) een lunch of een goed diner kunt u terecht in de Walvis, het AH-restaurant, de prijzen zijn billijk. Voor amateurfotogra fen en filmers een object om van te likkebaarden, vergeet vooral uw kleurenfilm niet. Nadere informaties VVV Zaandam, Stationsstraat 89 b, telefoon 02980-62221, FILMFESTIVAL. Dat ama teurfilmers meer doen dan hun kroost filmen, zittende op het huiselijke stilletje, blijkt uit de grote plannen welke zij koesteren voor hun festival. Zaterdag 7 en zon dag 8 november a.s. hebben zij een groots festival in de congreszaal van het Beatrix- gebouw in Utrecht. Meer nieuws hierover zult u spoe dig vernemen. WIJN. Nederlanders zijn bierdrinkers, zegt men. Maar de wijnconsumptie neemt de laatste jaren sterk toe. Sher ry is een zo geliefde drank geworden, dat men het bijna als een frisdrank hanteert. Misschien toch goed om er 'n paar regels aan te wijden. Witte wijn drinkt men bij visgerechten of gewoon als avondwijn. Witte wijn drinkt men koel, maar niet ijskoud, dus svp geen ijsblokjes er in. Rode wijn. BeaujolaisBor- deauen enz. drinkt men op kamertemperatuur, dus niet „warm". U kunt het drinken bij vleesgerechten. Rosé ivil koel gedronken wor den. Het kan zowel bij vis als vlees geserveerd worden. Moet wijn altijd oud zijn, om echt lekker te wezen? Neen, er zijn enkele soorten die lang bewaard meer bouquet' hebben, de Rijnwijnen en Bordeaux b.v. De Chiantide Beaujolais enz. moet men juist „jong" drinken. CENTRALE VERWARMING maakt de poten wel eens los... De komst van de centrale verwarming, met zijn sterk uitdrogende werkingheeft bij velen de meubels soms wat wankel gemaakt. Losse poten kunt u vastzetten met gupa, vloeibaar hout of met een papje van krantepapier lijm en zaagsel. Besprenkelen van de vloeren, 's avonds voor 't slapen gaan, met water kan goed helpen om de atmosfeer in huis vochtiger te maken. KLEMMEN DE HUWE LIJKSBANDEN? Het kan zijn dat de trouwring niet meer van uw vinger kan. Daar zijn verschillende reme dies voor. Insmeren met olie of zeep. Het houden van uw vinger in water met een paar ijsblokjes. Dit doet. uw vinger wat slinken. Lukt dit alles niet, omwikkel de vinger even met een eindje touw en laat die enkele minuten zit ten nooit langer dan 3-4 mi nuten). De bloedtoevoer stopt en uw vinger wordt slank. De veelbezongen, reeds wereldbe roemde Loreley-rots bij St. Goars- hausen op de rechter Rijnoever zal eindelijk een monument krijgen. Te groot is de teleurstelling van talloze toeristen, die steeds tevergeefs ver rekijker en camera op de ste'ile rots richten. Van de legendarische Rijn- ïiimf die eens door het kammen van haar lange gouden haren en door betoverend gezang de schippers irri teerde, geen spopr. Dat zal nu anders worden, de lief tallige fantasiefiguur eindelijk gestal te krijgen. Voor dit doel werd reeds rond de eeuwwisseling in St. Goars- hausen, een stadje, dat hoofdzakelk van het vreemdelingenverkeer leeft, een monument-comnté opgericht. Tol nu zijn de eerwaarde heren er niet in geslaagd, een kunstenaar te vinden, die in staat geweest zou zijn, de 130 meter hoge Rijnrots overeenkomstig te decoreren. Een Loreley in een mo dern kleed van de 20e eeuw, dat is inderdaad, zoals de burgers van St. Goarshausen zeer beslist toegeven, een moeilijke zaak. Tenslotte besloot men, een prijs vraag uit te schrijven, waaraan ie dereen kan deelnemen, die op de vraag „Loreley, ja of nee?" een ac ceptabel antwoord weet. Reeds nu worden de eerste voor stellen romantiek in brons, steen of bont neonsc'hrift met alle heftigheid besproken. Daarbij is hel nog helemaal onduidelijk of het sage wezen in de gestalte van een jong meisje of man een oude vrouw we deropstanding zal vieren, hoeveel 't monsment tenslotte mag kosten en waar het zijn definitieve plaats zal krijgen op het. plateau, aan de dal- of bergzijde. Ook zijn er een hele reeks van stemmen, die zich legen een versiering in welke vorm dan ook van de Loreley-rots uitspreken. Begrijpelijk dus, dat de kleine nimf de heren van de VVV veel hoofdbre kens kost. als brandstof. Een moderne CV heeft nl. ook een electrische installatie, werkend met een circulatiepomp en thermostaat. Daarom is de bijstand van de vakman op dit gebied onmis baar. Hier is de „centrale" als con- vectorhaard gewoon in de huis kamer geplaatst. De kachel als gezelligheids-element blijft daardoor in de woonruimte be houden. te door en u krijgt een beslist gave snede. Het koud buigen van de bui zen geeft al evenmin zorgen, met be hulp van een buigtang doet u dit „uit de hand". Voor u tot de aanschaf van de be nodigde onderdelen overgaat, dient u eerst nauwkeurig op te meten hoe groot uw woonvertrekken zijn, waar die liggen (aan een steeg, op het noorden of zuiden) en hoe groot het oppervlak van uw ramen is. Ten slotte kunt u zelf bepalen waar u de radiatoren wilt plaatsen en hoeveel. Wel in de WC, niet in de badkamer, waar u bv. een electrische verwar ming hebt, enz. De leverancier voor zelfbouw CV. moet een vertrouwd adres zijn. U kunt daat nl. volledige informaties inwinnen omtrent de problemen die eventueel opdoemen. Men heeft, daar inspekteurs met ervaring die uw cen trale verwarming kunnen controle ren en in bedrijf stellen, want dat laatste is iets wat u ten ene male niet, mag, daar is een wettelijke re geling voor.. Men zal u daar ook vertellen wat de voordelen zijn van bv. gas of olie Soms leest men in advertenties „Kies het handige éénpij psysteem voor uw CV", en op het eerste ge zicht lijkt dit aantrekkelijk. De voor delen zijn: a. uit oogpunt van aestethiek aan trekkelijk; b. iets minder moeite bij het aan leggen; c. kosten wat lager door minder Pijp- De nadelen zijn er ook. Doordat aan elke radiator van een eenpijpsy- steem een aparte omloopleiding, het water naar de ketel terug moet voe ren, mengt het ietwat afgekoelde water (80 graden) zich daar weer met het water van 90 graden en en verlaagt de temperatuur daar van uiteraard. Elke volgende radia tor zal wat lager in temparatuur zijn, als de vorige, en u dient dus ra diatoren met een „oplopende" capa citeit te gebruiken. Het voordeel van de eenpijps CV is dus niet erg groot. Bij een twee- pi jpssysteem heeft iedere radiator een constante aanvoer en retourtem- peratuur. Door de pijpen netjes te schilderen en zoveel mogelijk weg te werken, behoeft het tweepijpssy- steem beslist niet minder mooi te zijn. Voor u tot de aanschaf van uw on derdelen overgaat, maak een platte grond van uw huis, één voor de be neden- en één voor de bovenverdie ping en eventueel de zolder. De le verancier helpt u daarbij. Bepaal welke ketel u wilt. U kunt een soort convectortype nemen, de zg. moeder- hard, dat een sieraad in de huiska mer is. U kunt ook een ketel plaat sen op zolder, in een trapkast of in de keuken. Het gereedschap als nodig voor zelfbouw van uw CV. is bv.hand boor plus boren, eventueel electrische klopboor (voor beton), schroeven draaier, hamer, verstelbare moer- sleutel, waterpomptang, ijzerzaag en vijl of speciale snijtang voor de bui zen. Een buigtang en natuurlijk een duimstok. Een bekende firma, gespeciali seerd in deze zaken, is N.V. Wibo- na, Postbus 47, Bloemendaal. U kunt gerust eens een kaartje schrijven om nadere informaties. In de laatste drie tot vier jaar on derging de houten kantoormeubelin dustrie een volledige structuurver andering. Mede door het toenemen de bewoonbaar maken van het kan toor richtte men zich op organisalie- jneubelen in kleuren. In het centrum van deze overwe ging stonden de verbeteringen van de eisen, die het milieu stelt voor de me dewerkers in het kantoor. In de vijf tiger jaren was het vaak zo dat het kantoormeubel bij het kantoorperso neel hun woninginrichting beïnvloed de. Tegenwoordig echter zijn het de kleuren van de woningsector, die men in het kantoor overneemt- Kleur is troef in het kantoor. Kleur is echter ook een aanzicht der natuur. Wie de gehele dag op kan toor doorbrengt, mist vaak de kleu renpracht van buiten. Daarom moe ten gekleurde buro's ertoe bijdragen een „klein stukje natuur" in het kan toor te brengen. Op deze manier kan een saaie kantoorruimte een bekoor lijk kantoorlandschap worden. Door deze nieuwe kantoorversie met een kleurenkarakter zal er met de med'ewerkers een prettige samen werking tot stand komen. In deze omgeving brengen nu func tionele kantoormeubelsystemen vro lijk gekleurde huiselijke accenten. Verschillende kleurtinten van het kantoormeubilair scheppen ook schei dingen, die in grote kantoorruimten van iedere afdeling wordt daardoor bewaard, terwijl de ruimte door eer harmonische kleurencompositir schijnbaar opgelost, worden. Geleerden hebben vastgesteld, dat kleurenmogelijkheden van hot kan toormeubilair in een architectonische ruimte gelijktijdig bewerkt, dat er in de omgeving van de medewerkers 'n contact ontstaat. Overziet men echter het gehele kantoor, dan vloeien de kleuren in de verte harmonisch in een De hier aangevoerde verschijnings- kenmerken door kleurnuances in het kantoor waren voor Konig en Neurath de aanleiding een nieuw organisatie meubelprogramma in kleur samei te stellen. Vele ervaringen moesten gebundeld worden tot de hedendaagse stand var de gekleurde oppervlakten. Intussen is dat beeld veranderd en men be sloot in sterke mate voor de verwer king van kunststof reprodukties. Veelgevraagde oppervlaktebedekkin gen zijn heden eiken-, noten- en grijs kunststof. Omvangrijke kleuronderzoekingen hielpen Konig en Neurath een juiste kleurkeuze e maken. De meest spre kende kleüren boden zich daarbij aan: rood, groen blauw en geel. Men richt te zich bij het nieuwe programma be wust. op tussenkleuren. De vvolgende tinten zijn door Konig en Neurath vastgesteld: RAL t'inten: Karmijn rood 3002, Mosgroen 6005, Blauwgroen 5001, Chroomgeel 1007. De komst van de klemfitting heeft het grootste bezwaar, klevende aan het zelfaanleggen van een CV, weg genomen. Deze klemfitting kan men vergelijken met de bekende steek- koppeling, zoals die voorkomt aan kranen, tuinslangen enz. Het aan el kaar verbinden van twee buisaelen gebeurt door aan een zijde een klem fitting te plaatsen, beide einden in elkaar schuiven en de klemfitfting met een moersleutel vast te schroe- 39,50 Vroeger werd als verbinding een 86 - vriï dikke buis gebruikt, die alieen met bepaalde hulpmiddelen was te 90 verwerken. Tegenwoordig gebruikt men in het algemeen buizen van 12 of 15 mm dikte. Deze smalle pijp staat netter en is gemakkelijk door te zagen met een 6 duims jjzerzaag. Bramen moet u wegvijlen. Eventueel kunt u zich, voor dit doel een z.g. pijpsnijtang aanschaffen, kosten enkele tientjes. Daarmee 23,50 kapt u de pijp op de gewenste leng- 33,- De komst van het aardgas heeft In ons land een revolutie ontketend op het gebied van de huisverwarming. In vele nieuwbouwhuizen wordt de Centrale Verwarming, werkend op aardgas, als normale accessoire in gebouwd. Wie echter nog in huizen van de periode „voor de gasbel" woont is vaak van dit moderne ge mak verstoken. Het doen inbouwen, door een vak man, van een eigen CV is een hele uitgaaf. Dat het inbouwen ook zelf gedaan kan worden is helaas te wei nig bekend. Men ziet tegen de tech nische problemen op. Toch is het tegenwoordig in feite een, in wezen simpele zaak geworden. En het be spaart u geld!

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5