Hans van Swol vijftien jaar „televisie-arts SCHOENENMODE HE EFT VEEL MOGELIJKHEDEN Chr. Lyceum viert gouden feest ISRAEL BLIJFT IN TREK Robert Stolz FILMEN IN HOLLAND negentig jaar De nieuwste herenmode Storings- en chequerecht „Ziek zijn, beier worden" Waarom naar de televisie-dokter? Muziek Trijiégf 4 september 1#7T9 het klavier rrie gèwel- tt-v"rg*'öni>ê-:: kon ik mu- VOETGANGERSACTIE 1970 Het gebeurt niet zo erg veel dat buitenlandse maatschappij en ons kleine landje kiezen als location (filmterm) voor hun activiteiten. De Big City Production, een Engelse Maatschappij, heeft echter onlangs iceer eens de lage landen bij de zee als op name toneel gekozen. Het betrof hier de film "Pup pet on a chain" waarin Barba ra Perkins, bekend van de T.V. serie Peyton Place" de hoofd rol vervult. Bij dit spektakel werd uitge breid gebruik gemaakt van speedboten met enorme Mercu- rymotoren. Eenachtervolging met deze voertuigen op het IJs- selmeer, het rammen van een sluisdeur door een speedboot waren daarbij opgenomen. Wim Kan heeft eens over 'n bepaald TV-programma gezegd Kostennoch moeite - noch kijkers gespaard" en in dit ge val zou dat kunnen slaan op de honderden toeschouwers in Am sterdam die in gevaar kwamen doordat een brandende benzine lading in de buurt van andere schepen kwam waar de kijkers, belust op sensatie stonden te wachten op de dingen die ko men gingen. Nederlands stuntman Wim Wagenaar vloog met z'n speed boot, via een glijbaan over een dekschuit. De schade nan de sluisdeur was aanzienlijk, de brandweer rukte met groot ma teriaal uit. Wim Wagenaar voer in totaal drie speedboten in de poeier, maar na inspectie bleek dat nog een boot na grondige repa ratie te behouden bleek, de an dere waren total loss Nogmaals, kosten noch moei te zijn gespaard om het Neder landse publiek straks een gezel lige bioscoopavond te bezorgen. De wereldpremière, in Ne derland. vindt in december plaats, het is maar dat u het de" en laten de vrouwelijke rondin gen volledig tot hun recht Komen; Parys poogt een overgang te vin !en van het nonchalance lot de sup'-- vrouw. Maar wat duidelijk uit een aantal van meningen en ideeën naar voren komt is het feit, dat de lok. althans in het najaar- en wintersei zoen, langer is geworden. Maar bij deze overwinning van de langere r <k moet worden aangetekend, dat men in alle modecentra rekening houdt met een terugkeer van de mini look in de zomermaanden. Anders gezeg 1. de mini-rok zal zeker niet verdwij nen al verschuilt zij zich in de na jaar- en wintermaanden onder de mide-of maximantel. In de mode-schoenwinkel heeft deze verlenging van de rok tol gevolg dat het geheel een wat romantischer tendens krijgt. De hoogfrontschoentjes krijgen weer vetertjes en strikjes, de Dakken worden wat hoger en hehben een nei ging naar een iets slanker lijn. Toch blijft de moderne leest nog tamelijk breed, omdat het accent bij de .'an gere rok niet meer op het been. maar op de voet en speciaal op de voorvoet valt. De veters, de strik jes, de sierringen etc. vallen alle maal onder deze noemer. Ook de kleuren krijgen een aparte taak, namelijk om vooral bij het dra gen van maxi-kleding de aandacht te vestigen op een betrekkelijk klein stukje schoen dat onder de rokzoorn te voorschijn komt. Voor het najaar- en winterseizoen zijn, naast de meer stemmige kleuren ook enkele spre kende kleuren, zoals sangria en au bergine (bordeauX-rood en paars) op genomen naast donker-groen als Cy pres. Deze kleuren kunnen ook a's combinatietinten gebruikt worden. De kleuren voor het voorjaar 1971 vertonen ook enkele donkere linten naast lichtere, waarbij dan als nieuw ste aan banaan-geel wordt ged'i'ht. We geven toe. dat het geheel wat ver-warrend werkt. Wat is het nu. mini. midi of maxi? Aan welke lengtes rnen in Duitsland a-in nog mezzo toevoegt. De schoenindustrie heeft rekening gehouden met deze veelheid van mo de stijlen cn men is in staat voor iedere roklengte de juiste mode schoen te leveren. Dat houdt in. dat de schoenmode aar, het publick veel mogelijkheden biedt. Mogelijkheden oxn. naast de algemene mode tendenzen ook het eigen inzicht een plaats te geven. De huidige mode is niet dictato riaal. zoals dat in vroegere jaren veelal liet geval was. De "kleding- zowel als de schoenmode geeft de draagster en de drager, dc gelegen heid volledig zichzelf te zijn, eon ei gen stijl te ontwikkelen en niet ge bonden te zijn aan modieuze opvat tingen. die men zelf niet kan onder schrijven. D< Schoenexpo is geopend op maan dag 21 en dinsdag ?'A september van 9.00-21.00 uur en op woensdag 23 sep tember van 9.00-17.00 uur. Vanaf 1 september zal P.T.T. voor het storten van geld op een post rekening 50 cent in rekening brengen in plaats van 25 cent. Het storten van bedragen op de eigen girorekening blijft kosteloos. Voorts wordt vanaf diezelfde datum de vergoeding voor het uitbetalen van gewone cheques van 50 op 75 cent gebracht en voor z.g. zichtcheques van 35 op 60 cent. De kascheques blijven gratis. De verhoging van de rechten is nood zakelijk wegens de voortdurende stij ging van kosten, verbonden aan het aannemen van stortingen en het uit betalen van, cheques. De rechtenverhoging kan door par ticulieren echter grotendeels worden ontlopen door het openen van 'n post rekening. Alle girale betalingen zijn immers kosteloos nu de postcheque- en Girodienst sedert 1 augustus jl. ook de overschrijvingsboekjes gratis Ier beschikking van de rekeninghou der stelt. Vrijdag 25 September wordt ren U hoogtepunt in de feestwem ter gele genheid van het vtyftig jarig' bestaan van het Christelijk Lyceum. Dan ko men meer dan duizend oud-leerlin gen naar Almelo voor een reünie, aan JT voorbereidingen waarvan al meer dere maanden Is gewerkt. Het wordt een hijeonder feestelijke bijeenkomt in het schoolgebouw, waarvan men atis, grote verwachtingen heeft. !;it alle lendelen van het land komen de oud leerlingen. waaronder vërschiMendë professoren en doctoren die dag naar Ajmëio voor het ongedwongen samen- *i|n. MG De feestweek begirt): rhaandag 21 september om half vier. Dan wordt I op het. schoolplein de vlag gehesen I velke is ontworpen door de heer Van I Veen, handvaardigheidsleraar en i* I vervaardigd door de meisjes van ds I MMS onder leiding van mevrouw Ka- I Pel-Van de Griendt. handwerk lera- I fes. De nieuwe schooivlag zal Wij p»«- I lende gelegenheden in' de mast. wo'r- I Wri gehesen. I Om vier uur diezelfde middag Wo- Hïftdan een receptie en 's dvbriés rtrn half acht wordt in de grote kerk èen herdenkingsdienst gehouden, waarin zal voorgaan ds. G. H. Harms uit Eindhoven, oud-leerling van het Chr. Lyceum en die muzikaal word' op- luisterd door de heer Brilman, even eens oud-leerling. Dinsdag 22 sept. worden er sport wedstrijden en dergelijke gehouden, waarbij het gaat om de prestaties van de klassen, s Avonds wordt in de aula een feestavond gehouden. Docen ten en hun echtgenoten zullen dan „Het mysterie van de vrouw die te rugkwam" van Willy Corsari opvoe ren. Na de pauze treedt het. folklo ristisch Danstheater uit Amsterdam op. Het is dc bedoeling, dat ook leer lingen door de leden van het ballet ten dans worden gevraagd. Woens dag 23 september is de dag van de tentoonstelling ..Vijftig jaar christe lijk onderwijs". Donderdag is weel een sportdag en donderdagavond zul len de leerlingen van de hogere klas sen de docenten en hun dames op de planken kunnen zien en dan komt ook Rients Grata ma met rijn pro gramma „De Knollentuin". Na af loop wordt een dansje gémaftkt. Ban* van Swol: televisie-art*. Rans »an Swol: revalidatié-specialist. Hans ran Swol: gemeenteraadslid en (last hut not least) echtgenoot van opera- langcres Gré Brouwenstijn. Dokter A. C. van Swol (56), behal- re één van Nederlands meest heken- it medici ook veelvoudig nationaal iennis-kampioen, heeft een druk le ren. Hij gaat er blijkbaar niet ge bukt onder. Hoewel: .Naarmate je euder wordt, nemen jongeren som- Biige taken van je ovér: althans de taken die j« graag overgenomen riet". De periode van zijn leven, waarin hg dagelijks om zes uur morgens aan het werk toog, is verleden tijd. In 1941 vestigde hij rich aia huisarts bt Amsterdam, waar in 1914 ook zijn arieg had gestaan. De praktijk schijnt hem niet in zeer hoge mate te hebben geboeid. In toenemende mate begon hij zich te specialiseren in revaiida- tiewerk. Na de oorlog spitste die specialisatie zich toe: hij week uit naar Engeland, waar hij als officier ran gezondheid vertrouwd raakte met het systeem van „herbekwamen" dat de geallieerden er op na hielden. „Het vereiste sportief Inzicht, want er kwam vreselijk veel sport aan te pas'. NU WAS SPORT voor Van Swol allerminst iets nieuws. Van jongsaf had hij zich er mee bezig gehouden en sinds zijn zestiende levensjaar tenniste hij. In die sport drong hij door tot in de hoogste vaderlandse regionen. ,,Ik ben alles bij elkaar zo'n vijftien keer kampioen van Ne derland geweest", zegt hij peinzend in zijn spreekkamer van het hoofd- «tedelijke Binnengasthuis, waaraan hij als revalidatie-arts is verbonden. Tennissen doet hij niet meer. Toen hij 46 was, werd zijn réckét werk loos „Mijn belangstelling voor tennis if verschrompeld door welke oorzaak dan 6ok". Hetgeen niet wegneemt, dat hij de verrichtingen van Neerlands tennistop blijft volgen. Met name zijn bewondering voor Tom Okker steekt hij niet onder stoelen of banken. „Hij Is de grootste en beste dié we hiér ooit. hebben gehad." Van Swol speelt nu golf. Voor zijn plezier, met vrouw en vrienden. Als compensatie. „Die sport eist. trou wens niet zo veel energie." BEKENDHEID geniet hij vooral door zijn medewerking aan Elséviers Magazine, waarvoor hij wekelijks een medische rubriek verzorgt, en door ajn televisie-programma „Ziek zijn... beter worden.. (VPRO), thans „Spreekuur" (AVRO). Dat tallozen in den lande hem ken nen, doet hem naar hij óns' laat veten eigenlijk bijzonder wéinig. Geeft toe: ,/In het begin vind je zo- Iris erg leuk, maar dat gaat er wel if," Het hangt er naar zijn mening trou- Ëns van af, hóé een mens in de pu- -titelt komt. „Stel je voor, dat ik fli het niéuws kom, doordat, -ik--iéts foeds heb gedaan voor gehandicapte kinderen. Dan is dat gewoon plezie rig". Van Swol „doet" nu al zo'n vijf tien jaar televisie. Met veel genoe gen. Per beeldbuis konsulteren miljoenen Nederlanders hem gelijktijdig. Hij behandelt medische onderwerpen en vragen van kijkers. ,,Je bent een soort ombudsman voor iedereen die iets op medisch gebied wil weten," vindt hij. ,,Ik krijg nogal eens brie ven van mensen die in zo'n program ma iets herkennen van een kwaal waaraan zij zelf lijden. Ze vragen dan wat er aan te doen is. Ik kan niet elke briefschrijver zonder meer van zijn probleem verlossen, maar hem wel vertellen naar welke arts of instantie hij moet gaan. Het is ge woon erg prettig de mensen op die manier van dienst te zijn." De meeste brieven worden niet door hem persoonlijk beantwoord. „Alleen enkele bijzondere gevallen." WAAROM leggen talloze Nederlan ders hun probleem wél voor aan de televisie-dokter en niet aan hun huis arts? Van Swol: „Ik denk dat veel mensen bang zijn hun huisarts door een bepaald probleem te beledigen. Ze slaan mij niet hoger aan dan hun eigen arts. Dat heb ik gemerkt." Kennelijk minder plezierig dan zijn aktiviteiten in omroepland vindt hij zijn politieke bezigheden. In Hilver- sums vroedschap maakt hij deel uit van het VVD-bataljon. „Maar ik heb eigenlijk geen politieke adspiratjes." Zijn riante huis aan de Hilversumse Róssinilaan deelt hij met echtgenote Gré van Swol-Brouwenstijn. Qua pu bliciteit doet hij in de lage landen vermoedelijk niet voor haar onder, maar op het punt van de muziek is hij evident haar mindere. Hétgeen niet wegneemt dat. hij verklaard mu ziekliefhebber is. Op gezette tijden laat de televisie-medicus zijn vingers over de toetsen van de in zijn woning gestationeerde vleugel glijden. - „Ik heb er weinig tijd voor, maar ik vond .-het fijn af en toe achter te kruipen. Het ontspant dig. Ik speel zo maar "wat nullige deuntjes. Vroeger kon ik mu ziek lezen, maar dat ben ik eerlijk gezegd verleerd." Dezer dagen Is de directeur-gene raal van 't Israëlische Ministerie van Toerisme, de heer Hanoch Givton, in Tel Aviv een hotelkamer geweigerd. Hij had besproken voor één nacht, bedacht xich de volgende morgen en wilde zich voor nog een nacht laten inschrijven, maar dat ging niet. Niet omdat hij zich zou hehben misdragen. Er was gewoon geen plaats meer. Dit voorval illustreert het tegendeel vsn wat soms in Israël wordt ge vreesd, namelijk, dat de voortdurende vijandelijkheden in het Midden-Oosten Israël voor vele toeristen buiten de vakantieplanning zou kunnen plaatsen. Het eerste jaar na de oorlog van juiii 1967 werd Israël door 432.000 toeristen bezocht. Dat werd toen beschouwd als fen uitzonderlijk record, maar gezien de omstandigheden was het ook niet helemaal onverwacht. In 1969 daalde het aantal toeristen een weinig, dorh 1970 slaat tot dusver alle records en de verwachting is nu, dat aan het eind van dit jaar het getal 450.OM zal rjjn bereikt en zelfs, dat er ieder vol gend jaar een 10A.060 toeristen meer zullen komen. Ds heer Givton zet dezer dagen in een interview met de Jeruzalem Post: „Er schijnen nu hoofdzakelijk drie toorten toeristen naar Israël te ko men. Dit zijn Joodse bezoekers, Chriz- lijke pelgrims (kennelijk gelooft men dat een pelgrimage naar de heilige plaataén aan belang nog wint, naar mate de beroering in de wereld toe neemt) en de derde belangrijke groep wordt gevormd door de jeugd." Het groeiend belang van de laatste groep wordt duidelijk uit de getallen. Voor juli en augustus samen wordt ge rekend op 120.000 toeristen, waarvan 30.000 jongeren. De heer Givton zei: „We hebben op het vliegveld Lod een speciale groep mensen staan, die hulp geeft aan jon geren, die zonder bepaald plan zijn gekomen". Accommodatiemogelijkheden zijn de laatste tijd overigens ook aanmerke lijk verruimd. Niettemin zijn de hotels in Jeruzalem, Tel Aviv en Haifa voortdurend bezet. De kleine plaat sen lopen ook vol. „In Eilat", zei de heer Givton, „zou den wij nog zes hotels kunnen vullen, als we ze hadden". Arad in de Negev-woestijn heeft in middels vier hotels, ofwel 210 bedden tegen 40 jaar. De opgravingen van Masada zullen voor velen nu dan ook gemakkelijker te bereiken zijn. De heer Givton zei ook ondér de in druk te zijn gekomen van de Franse Club Méditerranée en zeer ingeno men te zijn met een aantal kampeer plaatsen. Over de service zei hij: „Wij hebben tegenwoordig veel minder klachten dan. laten we zeggen, drie jaar geleden. Ik heb zelf een grote vooruitgang kunnen constateren in de bediening en we hebben nu heel wat meer restaurants dan toen. Maar, voegde hij er aan toe, het kan natuur lijk ook zijn, dat de mensen zo ver baasd en verheugd zijn met de rust, die ze hier vinden na alles wat ze in de kranten hebben gelezen, dat ze eenvoudig geen zin meer hebben om nog over een kelner te klagen". Hij begeleidt zijn zingende ega zoveel mogelijk op haar tochten naar de mu ziektempels waarin zij moet optre den. „Dat vindt zij prettig. En drie kwart van de stukken die zij zingt, vind ik prachtig. Als ze iets gaat zin gen dat me niet ligt, blijf ik gewoon thuis. Nogal eenvoudig." OOK OM ANDERE redenen dan zijn echtverbintenis met een van onze va derlandse topzangeressen neemt de muziek een belangrijke plaats in Van Swol's leven in. Muziek heeft, zegt hij, een revaliderende werking op de mensen. „Als ze er tenminste gevoelig voor zijn. Voor kinderen met mentale stoornissen bijvoorbeeld is muziek bijzonder belangrijk. Hier in het ziekenhuis hebben wij een speciale kracht die de kinderen op muziek bepaalde oefeningen laat doen. Daar zijn ze heel erg gevoe lig voor." Dokter Van Swol is zelf een liefheb ber van alle muziek die naar zijn me ning tot de kategorie „mooi" be hoort. Verduidelijkt: „Het moet me lodieus zijn en ik móet er door wor den geroerd. Het moet mij de dage lijkse gang van zaken doen verge ten en me ontspannen. Of het nu Wagner, Beethoven, blues of Bach is. Maar laat ik er bij zeggen dat ik door mijn vrouw op muzikaal gebied héél erg ben verwend." En even later: „Weet u wat gek is? Dat ik altijd in muziekbuurten heb gewoond. Vroeger in Amsterdam op het Bachplein. Nu in de Róssinilaan." In de internationale modewereld is men het niet geheel ens o\er de tendenzen. Dat is geen wonder in een overgangstijdperk, nu een uit gesproken mode langzamerhand plaats moet maken voor andere ten denzen. „De knie is fini" mini is fini" en al dergelijke kreten worden momenteel gelanceerd. Italiaanse modecreateurs spreken van een „women-women-mo- Ter gelegenheid van de H erejimodebeiirs van 6 tot en met 8 septem ber in de RAI in Amster dam gehouden wordt, toonde Menko op de Dam 'n aantal modellen, die de modetendens voor 't voor jaar 1971 aangeven De foto toont drie mo dellen uit Menko's Carava- nic Look v.l.n.r.: Maxi re genjas uit Menko Trevira in trench-coat stijl: Lin- nenlook safari-jasje met pythondruk; Canvas duto- coat met extra brede kraag en opgezette harmonica- zakken. Robert Stolz is 25 augustus negentig jaar geworden Op die dag zond de „Sender FréièS Berlin" een fecstcon- cert uit, waaraan medewerkten An- liese Rothenbergcr, Margit Schramm Brigitte Faasbaehder, Isy Orën, Hei- ga Papuschek, Peter Minich, Harry Friedauer, Heintje, James King, Gun- ter Pfitzmann en Wolfgang Anheisser. Zij werden begeleid door de „Berli ner Symphoniker" o.l.v. Werner Eis- brenner en het dansorkest van de SFB o.l.v. Paul Kuhn. Ook het bal let en het koor van de „Deutsche Oper Berlin" .verleenden hun mede- ewrking. Zaterdag 5 september zal de KRO-teévee om 20.20 uur een relais van dit feestconcert geven. Dit jaar neemt Robert Stolz met een s€ r.e „Abend in Wicn"-concerlon af scheid var. het dirigen'enpodiurn Ne derland en Boigie zullen de laatste landen zijn, waarin hij ais dirigent optreed.*.. Solisten zijn bij deze con certen: Margit Schram eri Heinz Hop per Het orkest is het Limburgs Svm- phonie Orkest. De concerten worden :n ons land gegeven in Amsterdam. Rotterdam, Eindhoven, Den Haag en in België in Kortrijk en Antwerpen. Behalve ongeveer 35 operettes com poneerde Stolz de muziek voor meer dan honderd films. Ook schreef hij de muziek voor alle Weense ijsrevuea en componeerde hij walsen, marsen en een opera „Die Rosen der .Madon na". Tenslotte heeft hij duizenden lie deren geschreven.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5