SPECIALE GRASRASSEN GG 125 Arnhem Voor de vrouw VOOR DE WEGBERMEN wordt grootse manifestatie Landelijk onderzoek door Groene Kruis Studenten-sportlieden in representatieve kledij GENEESKUNDE A Perzik gebakjes Een nieuwe zoetstof Van „vuil" gesproken Steek er een lampje bij aan „High-Risers Revue van de Nederlandse Bacon-brood schotel Lagere onderhoudskosten bij mooiere begroening Vrijdag 4 september: V eiligheidskus! gebruikt om de beste plaatsen in ht. hart te vinden, voor de electrodcn van een hartgangmaker. en om de precieze plaats van een kwaadaardig gezwel vast te stellen. Dit gezwel was onzichtbaar voor röntgenstralen, maar het werd opgespoord door voor zichtig met een sor.de te manoevre- ren en het effect hiervan op het hart en de bloedvoorziening in het oog te houden. De doktoren vonden op deze wijze het bloedvat dat bloed toevoer de aan het gezwel, dat daarna met succes kon worden verwijderd. De eerste patiënte ter wereld die een nieuw soort op atoomkracht werkende hartgangmaker goedko per en doeltreffender heeft gekre gen, is enige weken geleden uit he National Heart Hospital in Londei ontslagen, precies acht dagen n; haar operatie. De gangmaker, die loopt op eer atoombatterij, die is ontwikkeld dooi de geleerden van het Britse Gezags orgaan voor de Atoomenergie, werd in het lichaam van een 56-jaar oude vrouw ingeplant. De dag voordat dc vrouw het ziekenhuis mocht, verla ten, ontving een 56-jaar oude man een dergelijke gangmaker. De nieuwe gangmaker behoeft slechts een keer in de 'tien jaar tc worden vervangen, tegen conventio nele gangmakers om de twee jaar. Jaarlijks worden in Groot-Brittannië 1300 conventionele hartgangmakers ingeplant. Verleden week was dt Nederlandse équipe voor het. vertrek naar de Uni- versiade in Turijn bijeen in net Am sterdamse Euromotel. De groep studenten neemt van 26 augustus tot 6 september deel aan 'n studentenolympiade (universiade) waar Nederland uitkomt met afge «aardigden voor: Atletiek, Basket bal, Tennis, Vollybal, en Waterpolo. Alle deelnemers waren representa tief gekleed in kleding, waarvoor Nijverdal-ten Cate de stoffen ter be schikking stelde. De heren droegen aqua colberts, resida pantalons en in dezelfde kleur toon ton sur ton bedrukte groene overhemden met een oranje das. De dames waren gestoken in reside rokken en blouses in dezelfde kleur ■n met hetzelfde dessin als de heren iverhemden. Deze kleding, zowel d< colberts, de pantalons, de rokken, overhemden en de blouses zijn ge maakt v-an weefsels uit 65 procent erlenka en 35 procent katoen. De waterpoloërs kregen van het Twentse lextielconcern bovendien oranje badstof badmantels uit 100 pet katoen. De universiade, waaraan teams uit 62 landen deelnemen, is voor Neder land georganiseerd door de Stichting, Nederlands Universiade Comité. Me de door de steun van de Nederlands» 'cxtielindustrie in casu Nijverda'-ten Cate N.V. kunnen 51 Nederlandse stu denten sportlieden representatief aas dit sportevenement deelnemen. FOTO's: Wegbermen die weinig onderhoud vragen en daarom hijzonder econontisch zijn. De high-risers - hippe fietsen met verhoogd geplaatst stuur, banaanvor- mig zadel en rugsteun zijn op het ogenblik hard bezig een aandeel van de Nederlandse fietsenmarkt te ver overen. Vooral bij de stadsjeugd is dit nieuwe model fietsen erg in trek. Ervaringen in het buitenland wetti gen de verwachting, dat de voorkeur voor deze fietsen, en dan vooral bij de jongeren, ook naar de provincie" zal overslaan. Verschillende Neder landse fietsenfabrikanten hebben high-risers in hun produktie opgeno- De tentoonstelling GG 125-125 jaar groei in Gelderland die van 8 tol en met 12 september in het park Presikhaaf te Arnhem wordt gehou den ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Gelderse Maat schappij van Landbouw is de laat ste fase van voorbereiding genaderd. Op dinsdag 8 september zal H.M. de Koningin als eerste de tentoonstel ling GG 125 betreden. Zo goed als de landbouw in deze lyd niet meer los te zien is van andere sectoren van 't maatschapp. leven, zo ook wordt deze tentoonstelling een gebeuren breed van opzet, meer ziende naar het he den en de toekomst dan naar de tijd achter ons. Landbouw, industrie, handel verkeer, wetenschap, onderwijs en zo veel meer onderwerpen zijn in deze expo sitie betrokken. Ook begrippen, die in onze tijd zulk een grote rol spelen als: reactie, milieuhygiëne, ruimte lijke ordening. vrijetijdsbesteding, omscholing etc.. krijgen op GG 125 de nodige aandacht. Het Ministerie van Landbouw legt de nadruk in zijn inzending op harmo nische bestrijding van ziekten en pla gen. De cultuurtechnische dienst en uitvoerende organen ontvouwen ge dachten over moderne landinrichting. De waterschappen wijzen op hun eeuwenoude en hedendaagse taken. Er komt een boerenschuur met een oppervlakte van 250 m2 vol bloemen. Duizenden dahlia's vervullen 'n gro te rol bij de openingsceremonie. Kortom, binnen de 13.500 m2 over dekte expositieruimte en op de 4.000 m2 daarbuiten zal Voor elk wat te zien zijn in een zo groot mogelijke variatie. Tijdens de tentoonstelling zijn er ver schillende belangrijke evenementen. Op 8 september direkt na de opening van de tentoonstelling wordt een jon- gerencongres gehouden met als the ma ..de landbouw in het jaar 2000". Op de laatste dag 12 september komen de jongeren ook bijzonder aan hun trekken met een jongerenmani- festatie en 's avonds een groot pop- feest. Voor de dames is op GG 125 even eens veel te genieten. Behalve veel inzendingen, gericht op de belang stelling van de dames zoals woning inrichting, voeding, kleding etc. is er donderdag 10 september een speciaal programma voor de vrouw met o.a. modeshow, bloemen schikken, caba ret etc. De vrije tijdsbesteding krijgt op GG 125 ook een bijzonder accent. Woens dag en donderdagavond (9 en 10 september) is het vooral sport en spel. waarbij sportgroepen uit diver se plaatsen in dubbel zeskamp el kaar bekampen. Dit alles onder lei ding van Ton van Maren, die voor de televisie zijn sporen reeds verdien de. Op zaterdag 12 september is er een congres over vrijetijdsbesteding. On der leiding van dr. L. Schneider, di recteur van de Stichting Gelderland voor maatschappelijk werk. zullen hel woord voeren mei. Or, M. A. C Taminiau van het Ministerie van C. K. M. over amateuristische kunstbe oefening; Ir. W. Gerhardt over klein- veeteelt; p visser over volkstuinde rij en burgemeester K. J. Vrijling over hengelsport. Op het terrein de monstreren voorts modelbouwers. In de parkvijver houden 600 henge laars een wedstrijd. Er is verder een model-volkstuin compleet met huisje, voor vogeliefhebbers een volière, een bijenstal. duiven, pluimvee van sportfokkers en nog veel meer. Aan ruitersport wordt ook veel aan dacht besteed. Dinsdag 8 september zijn er Gelderse kampioenschappen, op 11 en 12 september worden de Na tionale kampioenschappen verreden. Er komen enkele attracties op dij gebied, die uniek voor Nederland zijn. Vanaf 8 tot en met 12 septem ber staat in Arnhem iets bijzonders te gebeuren. Twintig gastvrouwen van GG 125 staan de bezoekers en be zoekster ten dienste om hen op de tentoonstelling wegwijs te maken. Wie meer over de tentoonstelling wil we ten. kan terecht bij het secretariaat GG 125. Roermondsplein 20. Arnhem. Telef. 085-42 24 42. In de tegenwoordige tyd dient in Cl.» .1 «OU. .s.lici nluillUlul' ilH.I- wezig ie zyn. Dit is êcn van de con clusies waartoe de Algemene Neder landse Vereniging „Het Groene Kruis" komt na een uitgebreide lan delijke enqête, die met technische bijstand van de Geneeskundige Hoofd inspectie is gehouden. De resultaten van het onderzoek, waaraan medewerking is verleend door nagenoeg alle plaatselijke ver enigingen van het Groene Kruis waarbij de helft van de bevolking als lid is aangesloten zijn neergelegd in vier lijvige rapporten, welke in hoofdzaak statistische gegevens be vatten. Eén van de oudste taken van het Groene Kruis is het verstrekken van artikelen, die thuis bij de verple ging van zieken nodig zijn. Uit de enquête is gebleken, dat de huidige consument over meer geldmiddelen kan beschikken, dan de generatie voor wie eind vorige eeuw de uitleen magazijnen werden ingericht. Zo is cle koortsthermometcr geen uitleenartikel meer. daar hij door ieder gezin kan worden aangeschaft Datzelfde geldt voor warmwaterzak- ken. oogbadjes, drinkbuisjes e.d. Ondersteken, bedzeilen, babyweeg schalen, ledikanisverhogers en infra- phillampen zijn de meest te leen ge vraagde artikelen. Volgens het rap port is de hoogtezonapparaluur hoewel er in enkele provincies een druk gebruik van wordt gemaakt geen geschikt artikel voor uitlenen, omdat enige kennis wordt vereist bij de toepassing ervan en bovendien niet zonder meer vast te stellen valt. of de verwisselbare lampen, gezien het aantal branduren. voldoende ef fectief zijn, of reeds aan vervanging toe zijn. Door de leden van het dagelijks bestuur (in de meeste gevallen be staande uit drie leden) van de bijna 900 geënquêteerde plaatselijke vereni gingen. werden in 1968 gedurende gedurende 260.896 uren werkzaamhe den voor het Groene Kruis verricht, zonder dat zij daarvoor een vergoe ding ontvingen. De gemiddelde leef tijd van de bestuursleden ligt op ruim vijftig jaar. Het ontbreken van dames in de be stuurscolleges bij 70 pet. van de plaat selijke verenigingen steekt af hij hel overwegend vrouwelijk personeelshe- stand. Geconcludeerd wordt, dat het vrouwelijk element in het dagelijks bestuur van de plaatselijke kruisver enigingen aanwezig dient te zijn. Een kus lijkt weinig belangrijk, maar is het in werkelijkheid wel de gelijk. Zozeer zelfs, dat het Britse lagerhuislid Sir Edward Brown on langs op een congres in Londen he'. onderwerp aan de orde .stelde. ..Iede re man moet zijn vrouw een kus ge ven voordat hij naar zijn werk gaat", verklaarde hij. „We moeten Wim Sonneveld heeft om gezond heidsredenen moeten afzien van zijn aandeel in het avondvullend televisie programma ..Revue van de Neder landse plaat." Dit 2' uur durende programma op vrijdag 4 september (Nederland 1 20.20 - 23.15 uur), georganiseerd door de Commissie voor Collectieve Gra,m- mofoonplatencampagnes CCGC en de NCRV. wil een staalkaart van Nederlands talent zijn. De artisten die deze avond optre den, geregisseerd door Kitty Knap pert, zijn: Oebele. Brainbox, Johnnie Jordaan en Tante Leen, Ted Easton Jazz Band, Marco Bakker en Patri cia Madden. Het Cocktail Trio, Clover Leaf, Albert Mol, De Maastrechter Staat. Willy Caron en Marilyn Tayler, The Shuffles, Het gezelschap ,.De Jan tjes", Leo Unger, Saskia en Serge, het kwartet Ad van der Hoed. Sjakie Schram, Tee Set, Thérèse Steinmetz, en John Woodhouse. Het programma, waaraan voorts de Jan Arntz Dansers meewerken, wordt- gepresenteerd door Eddy Bec- plm. 150 g bacon, 1 losgeklopt ei. ruim 1 dl (8 eetl.) melk, 2 koppen Cora Flakes. 85 g (ruim 10 eetl.) tarwebloem, 11 thee), bakpoeder, 11 4 theel. zout. Bak de bacon knapperig in een koe- kepan. Schep de bacon uit de pan en breek ze in stukjes. Doe bij het ba- con-vet zoveel olie. totdat het totaal een 1dl (plm. 4 eetl.) is en roer er het ei en de melk doorheen. Maak de Corn Flakes fijn en meng ze met de volgende 3 ingrediënten in een aparte kom. Giet er de vloeistof o-verheen en schep alles door elkaar. Roer er tenslotte de helft van de ba- constukjes doorheen. Verdeel de mas sa gelijkmatig over de knekepan en bestrooi het geheel met de rest van de baconstukjes. Zet de pan plm. 30 minuten op het rooster middenin een vrij warme oven (plm. 350 'F is cijfer 3 of 4 is 175"C), Snijd de koek als ze nog warm is in stukken. Voor het bereiden van perzikenge bakjes hoeft u slechts weinig in huis te halen. Een blikje Cahfornische perziken, een zakje marsh-mallows en een kwart flesje jus d'orange zijn voldoende. Leg de halve perziken met de hol le kant naar boven op een schaal er. giet er de jus d'orange over. Plaats de schaal gedurende vijf minuten in de oven bij een temperatuur van 400 graden F. Vervolgens vult u de perziken met marsh-mallows en zet ze opnieuw voor vijf minuten ia dc oven. Op deze wijze krijgt u voortreffelij ke perzikgebakjes, die slechts weinig kosten en heerlijk smaken. zelfs affiches in de fabrieken ophan gen, die de arbeiders eraan herinne ren." Vanwaar deze tedere bezorgdheid? Bedrijfspsychologen hebben ontdekt, dat een man die de moeite neem!, "s morgens zijn vrouw een kus te ge ven, minder kans heeft op een onge luk, dan de ..bruut", die 's ochtends het huis uitloopt zonder haar zelfs maar goedendag te zeggen. Onlangs is een nieuwe cyclamaat- vrije zoetstof op de mark*, gebracht, Sukrettine genaamd. Eén tablet is in zoetkracht gelijk aan 5 gram sui ker en bevat nog geen 2 pet. van de kaloriewaarde daarvan. Sukrettine is verkrijgbaar in handi ge zakdoosjes van 100 tabletten en tafelverpakking van 500 tabletten. De prijs bedraagt respectievelijk f 0.95 en f 3.60. Sukrettine is een product van de N. V. Chefaro Maatschappij te Rot terdam, fabrikante van de bekende zoetstof Sucrosa, De mens is zonder dat hij daar zelf erg in heeft, vaak een enorme sfeerpoets. De toenemende vervui ling van water, land en lucht moet zeker niet alleen op rekening worden geschreven van de industrie.. Ook in het huishouden worden vee! stoffen gebruikt die mede oorzaak zijn van de ernstige vervuiling, waarvoor de mens zich gesteld ziet. In de Bondsrepubliek Duitsland zijn geleerden dat nauwkeurig nagegaan. De resultaten van het onderzoek wa ren verbijsterend. Tegenwoordig wor den in het huishouden ongeveer 600 min of meer schadelijke stoffen ge bruikt. Hiervan zijn rond 2000 biolo gisch afbreekbaar en daardoor als deel van h''t afvalwater niet schade lijk. De overige 6000 stoffen verande ren niet van structuur en zijn ook de reden van de sterk toenemende ver vuiling van ons water. Indien Duits land voldoende zuiveringsinstallaties wil bouwen om die stoffen chemisch onschadelijk te maken, vergt dat een investering van 30 miljard gulden. Voor de Rijn alleen ai is een pro gramma voor de bouw van water zuiveringsinstallaties in uitvoering, dat 5 miljard gulden gaat kosten. Ons land zal. wil men er alle afval water zuiveren, één miljard gulden op tafel moeten leggen. Dat miljard moet er komen, want het gaat niet alleen om he* leefbaar houden van oris land. maar vooral ook om de toekomstige voorziening van ons drinkwater. Volslagen blinden zullen misschien xunnen ..zien" door hun hersenen als televisie-schermen te gebruiken, wanneer een experiment dat in Lon den wordt uitgevoerd succes blijkt op te leveren. Deze nieuwe hoop stelt de Britse Medische Onderzoekingsraad in het .ooruitzicht in zijn jaarverslag aan het parlement. Een volslagen blinde patiënt heeft reeds lichtvlekken ge zien door middel van zeer kleine elek- roden, die in zijn hersens zijn inge plant en wel in dat deel, dat de sig nalen van de ogen ontvangt en 't de nens mogelijk maakt te zien. Er .verden radiosignalen uitgezonden, /elke de lichtvlekken produceerden. Professor G. S. Brindley, die de xperimenten in de afdeling Neuro- igische prothese van de Onderzoe- dngsraad in Zuid-Londen uitvooert. leeft verklaard, dat er een ingewik- celder inplanting is ontworpen, in dt ioop dat het voor blinden mogelijk al worden, mqt behulp van een aan >;epaste televisiecamera gewoon Irukwerk te lezen. I Televisie wordt thans door artsen ebruikt om de baan te volgen, di« ïstrunienten in de ingewikkeldi loedvaten van hel menselijk li- haam afleggen. Op hetzelfde rherm kunnen zij tegelijkertijd he' "fekt op het hart van- de patiënt Het systeem, dat op dc Universi teit van Leeds is ontwikkeld, is al voerd ter vermening van de ter plaatse aanwezige grond, hetzij klei- of losgronden, hetzij goede zand grond. Deze verschraling van de bo dem mag echter niet zó ver gaan, dat de grassen er zich niet voldoen de diep en vast in kunnen wortelen. Rekening houdende met deze eisen zijn twee type-mengsels, nl .High way BI en Highway B2. resp. voor lichte en voor zwaarder© grond ont wikkeld. Het woord Highway 'in deze spelling is de merknaam van de nieuwe mengsels. Op taluds is het van belang erosie (uitspoeling) door regenval te voor komen. Inderdaad hebben de nieuwe rassen een zo goede greep op de grond, dat ook dit gevaar tot een minimum wordt beperkt. Het zaad wordt zowel door de NAK als door de kweker op kiem- energie onderzocht, waarbij men o.a. de adviezen volgde van de Werk groep Begroeiing Wegbermen, d'ie door dé betrokken instanties werd samengesteld. De brochure bevat behalve een be schrijving van de verschillende Highway-rassen ook aanwijzingen voor de aanleg en het onderhoud vap de bermen. „Steek er een lampje bij aan, an ders zit u uw ogen te bederven", is de raad die vele oogartsen geven aan patiënten, die met oogklachten bij hen komen. De klachten ontstaan, doordat de mensen in het donker naar hun televisie-toestel zitten te kijken. Zij denken dat het beeld dan scherper is. maar niets 'is minder waar. Het blauwige licht is slecht voor de ogen, als gevolg van vele trillingen. Bovendien mist een. toe schouwer, die een televisie-program- ma in een donkere kamer zit te be kijken. de tussentinten, die het beeld scherp moeten maken. Steek daarom tijdens het kijken naar de televisie altijd een lampje aan, maar doe het zo. dat de lamp niet kan weerspie gelen op het glas van de beeldbuis. Per kilometer autoweg valt er 2 tot 3 hectare gras te verzorgen. Al leen het maaien van die eindeloze stroken „begroening" kost naar schalling al 1 50 miljoen per jaar. De gebruikelijke grassoorten, die voor het in/.aaien van wegbermen worden gebruikt, moeten nl. twee ot drie keer per jaar worden gemaaid. Vroeger was dat geen probleem, de bermen brachten zelfs by verpach ting nog iets op, omdat er allyd wel liefhebbers waren om ze te maaien en te hooien. Maar ook dat is verle den tycl geworden. Het hooien langs de grote wegen is veel te gevaarlijk geworden en de kwaliteit van het gras werd slechter onder de invloed van uitlaatgassen, oliespatten, teer- druppels, zout en andere chemica liën. Bovendien zijn de landarbeiders en kleine boeren er niet meer, die vroeger het grasgewas van de ber men gebruikten. te van :t, ir. eze len. i tiger suits lij zon 't tO! ■n Wi ?n is dieet oordr al c te b: was vein:: In een brochure, getiteld De Groe ne zoom verdient uw aandacht, en die is uitgegeven door de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij en het Kweekbedrijf D. J. van der Have N.V. gezamenlijk, wordt beschreven hoe men zich bij de gewijzigde om- atandigheden kan aanpassen. Er zijn (nkele speciale kort-groeiende, zode- .«wormemler Tgraasertontwikkel'.:! .die rhogeTij'k maken dé' onflei'houds-* kosten van de bermeai terug te drin gen. Bovendien vormen deze grassen een zo dichte zode, dat er geen on kruidontwikkeling van betekenis plaatsvindt. Voor de aangrenzende landbouwgronden is dat van grote l betekenis. Hel gevaar van de oude i bermen is immers, dat bij gebrek I "aan belangstelling voor het berm gras, de groenstroken langs de we gen ware onkruidhaarden worden. Zelfs bij herhaaldelijk maaien kan men dat niet afdoende beletten. Men mag immers niet het risico, lopen, dat de bermen door radicale bespui tingen zouden veranderen in dorre, afzichtelijke en gevaarlijke stof ra n- den. De en'ige goede oplossing is dus in zaaien met diepwortelende grassen, die een dichte zode vormen. Welke zorgen men daartoe aan de aanleg van de berm moet besteden, wordt in de brochure beschreven. Daarbij heeft men in de eerste plaats rekening te houden met de grondsoort. Niet met de soort grond, die toevallig bij het weggedeelte aan wezig is, maar met de grondsamen- stelling, zoals die voor een gezonde bermgroening nodig zal zijn en waar voor waarschijnlijk in de toekomst voorschriften 'in de bestekken zullen worden gegeven. Daarbij staat de behoefte aan een schraal zaaibed voorop. Meestal zal schraal zand moeten worden aange-

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5