Geldelijke steun krotontruiming en doorstroming UITLEEnSV5TEEm VHI1 FEIJEnOORD nocniETzoonHflnDic Kalverkeuiïng Lagere Landb.school Bathmen FORSE BEDRIJFSGROEI VAN DE N.M.B. WAAR GAAN WIJ HEEN? STU V 0PU0LGER VRIIBRiS? f Vroeg bemesten is veilig en voordelig Gemeentelijke verordeningen Huif jaarcijfers tanen Resultaten bleven echter achter bij die van 1969 Dijkerlioekse revue uitverkocht Wniwuiufen mms. ,Als jullie bij Ajax een keeper zoeken denk dan aan me!' Vrgdag 28 augustus 1970 2 De volkshuisvesting c.q. de woningvoorziening is voor de overheid zowel landelijk, provinciaal ais gemeentelijk een bron van voortdurende zorg. l>aarbij valt o.a. in de gemeenteraad heel vaak 't woord „doorstroming". De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft bij beschik king van 23 december 1969, een nieuwe regeling geldelijke steun „krotonlrui- ïning en doorstroming" vastgesteld, welke thans in één beschikking zyn geregeld. De overwegingen zjjn onder meer, dat de doorstromingsregcling onvoldoen de tot additionele (aanvullende) doorstroming heeft geleid en het feit, dat het secent by de zorg voor de woningvoorziening geleidelijk verschuift van de kwantiteit naar de kwaliteit en van aandacht in hoofdzaak voor nieuwbouw, naar bijzondere zorg ook voor krotontruiming. Voor het ontruimen van slechte woningen acht de minister het een eerste vereiste, dat andere woningen met niet te hoge huren beschikbaar komen voor de bewoners van woningen welke moeten verdwijnen. De meeste kans van slagen om zulke woningen beschik baar te krijgen biedt een aktieve bevordering van de doorstroming. In ver band met deze nieuwe regeling leggen burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad twee verordeningen ter vaststelling voor inzake geldelijke steun doorstroming en geldelijke steun krotontruiming. In hun toelichting zeggen B. en W. „De beschikking geeit de gevallen aan waarin een rijksbijdrage kan worden verkregen en voorts de hoog te van deze bijdrage. De gemeente iss vrij te bepalen in hoeverre zij aan belanghebbenden geldelijke steun willen geven en on der welke voorwaarden. Uiteraard mogen zij om in aanmerking te ko men voor een rijksbijdrage daarbij niet in strijd komen met de bepa lingen van de beschikking. KTotontruiming De rijksbijdrage bedraagt 80 pet. van het bedrag, hetwelk de gemeen te als bijdrage aan de bewoner van het krot verstrekt als tegemoetko ming in de kosten, welke voor hem uit het ontruimen van het krot en het betrekken en bewonen van ver vangende woonruimte voortvloeien, tot een maximum van f. 1.200.— (zijnde 80 pet. van f. 1.500,—). Het slaat het gemeentebestuur vrij een hogere bijdrage dan f. 1.500,- te ver lenen, doch in het bedrag, dat daar bovenuit gaat, wordt van rijkswege niet geparticipeerd. Als kosten kunnen in dit verband worden aangemerkt alle kosten van ontruiming van het krot. de trans portkosten naar het nieuwe woonad res, de inrichtingskosten van de ver vangende woning, alsmede eventueel een bedrag als aanvankelijke tege moetkoming in de huur van de te be trekken woning. De rijksbijdrage wordt slechts toe gekend, indien het krot gedurende het laatste jaar bewoond is geweest en daadwerkelijk is ontruimd en in dien vaststaat, dat het op korte ter mijn zal worden gesloopt. Er kunnen zich gevallen voordoen, waarin het krot weliswaar blijvend buiten gebruik wordt gesteld, doch voorhands nog niet kan worden ge sloopt, Het krot kan bijvoorbeeld deel uitmaken van een komplex, waarvan nog woningen bewoond zijn. In dergelijke gevallen is de minister bereid van de gestelde voorwaarde ten aanzien van de afbraak op korte termijn af te zien. Met een krot kunnen worden ge lijkgesteld noodwoningen, woonwa gens, woonschepen, woonketen en "soortgelijke bouwsels. Omtrent de vraag of hiervan sprake zal zijn wa re met de Inspekteur van de Volks huisvesting in de provinsie overleg te plegen. Doorstroming De rijksbijdrage bedraag 80 procent van het bedrag hetwelk de gemeente als bijdrage aan de belanghebbende verstrekt als tegemoetkoming in de kosten, welke voor hem uit het ver laten van een woning en het in ge bruik nemen en bewonen van andere woonruimte ook indien een eigen woning wordt betrokken voort vloeien, tot een maximum van f. 1.000," (zijnde 80 pet. van f. 1.250). f. 250,— komt ten laste van de ge meente. Indien het gemeentebestuur aan belanghebbende een hogere bij drage wil verlenen dan f. 1 250,— is zij daarin vrij, doch in het bedrag, dat f. 1.250.- te boven gaat. wordt van rijkswege niet geparticipeerd. Als belangrijkste voorwaarde voor toekenning van een rijksbijdrage geldt dat de woning, welke wordt verlaten, een bruikbare woning is waarvan de huurprijs niet meer dan f. 140.— per maand bedraagt. In het kader van de regeling gaat het er immers om door het stimuleren van de doorstroming goede en goedkope woningen uit de bestaande voorraad beschikbaar te krijgen. De rijksbijdrage wordt voorts slechts verleend in de volgende ge- bij verhuizing naar een woning, waarvan de huurprijs ten minste 50 procent hoger ligt dan die van verlaten woning, doch niet hoger dan f. 250.- per maand; bij vei-huizing naar een woning, welke, ongeacht de huurprijs, ten minste twee kamers kleiner is dan de verlaten woning: (b.v. door bejaarden en kleine gezin- bij verhuizing naar een woon ruimte, welke niet als een zelf standige woning wordt aange merkt. (b.v. alsvoren) Onder huurprijs dient m dit ver band te worden verstaan de perio diek verschuldigde huurprijs voor de woning, verminderd met de bedra gen welke eventueel hierin zijn begre pen voor het gebruik van een garage en of voor een bedrijfsruimte, voor de levering van warmte, water, gas. elektriciteit en voor het ter be schikking stellen van huishoudelijke apparaten. Er kunnen zich gevallen voordoen, die niet aan het hiervoor gestelde voldoen, doch waarin toch van door stroming overeenkomstig de doel- BATHMEN Voor de 9e maal werd achter café Braakhekke de kal- verkeuring gehouden van de lagere Landbouwschool te Bathmen. Begunstigd door mooi zomerweer kon de directeur der school, de heer H. Wisselink allen hartelijk welkom toe roepen. Hij was verheugd dat meer dan twee-derde van de leerlingen van de drie hoogste klassen een kalfje in de ring gingen brengen. De juryleden de heren B. Meutstege te Diepenheim en E. Rietman te Zuidloo werd dank gebracht dat ze deze middag de kalf jes wilden beoordelen. I-lun taak was niet altijd even gemakkelijk. Hun oor deel was dat er veel aandacht aan 't toiletteren was besteed en dat het voorbrengen over hel algemeen een vlot verloop had. Van de 36 kalfjes waren er 34 van het Roodbonte vee slag en 2 waren zwartbont. Tot alge meen kampioen werd uitgeroepen het kalfje van Gerrit Volkerink uit Ok kenbroek Ans 29. Gerrit had' deze middag veel succes, zujn kalfje wérd tevens kampioen voor het 'exterieur en was ook het best getoiletteerd. Het kalfje van Wim Scholthof (3e klas) De gecombineerde balanscijfers per 30 juni 1970 van de Nederiandsche Middenstandsbank N.V. laten een forse bedrijfsgroei zien. Het balans totaal dat iin 1969 de f 5 miljard pas seerde komt nu op f 5.3 miljard. De debiteuren stegen sinds ultimo 1969 met f 347 miljoen, voor een belang rijk deel betrof dit kredieten op mid- dellangen termijn. De toevertrouwde gelden namen in 'net eerste halfjaar toe met f 592 miljoen, voornamenlijk deposito's en rekening-couran'. gel den. Ondanks de grotere bedrijfsom vang hieven de resultaten van het eerste halfjaar achter bij die van de overeenkomstige periode van 1969; eenzelfde beeld als ook de andere net- banken vertonen. De Nederlandse Middenstands Bank noemt hiervoor als een van de voor naamste oorzaken dé matige stijging van de renteWinst door een vermin derde marge tussen de rente op de biteuren en beleggingen enerzijds en de toevertrouwde geiden anderzijds. Tegenover een stijging van de baten met f 10.1 miljoen stond een zeer sterke lastenstijging met f 13.9 mil joen. De algemene kosten stegen aanzienlijk voornamenlijk als gevolg van verhoging van het salarispeil en uitbreiding van het aantal medewer kers, een uitbreiding mede nodig voor de bezetting van de n'ieuw ge opende kantoren (57 in één jaar). Voorts stegen de kosten van de elec- tronische apparatuur aanzienlijk, waartegenover in de huidige fase van omschakeling van de administra tie nog onvoldoende besparingen stonden. Na aftrek va> het niet uitkeerbare exploitatiesaldo van de Nederiand sche Middenstandsbank ad f 0,3 mil joen en de voorziening voor belas ting ad f 7,8 miljoen resulteert een winst van f 9.2 miljoen tegen f 11.0 miljoen in het eerste en f 11.1 mil joen in het tweede halfjaar 1969 Verwacht wordt dat mede door de reeds ingezette verbetering van de rentemarge hei tweede halfjaar een hogere winst te zien zal geven, zodat het jaarresultaat niet belangrijk bij dvit van 1969 zal achterblijven. Een handhaving van het (vorig jaar ver hoogde) dividend ligt dan in de lijn der verwachtingen. Bij de herdenking van hel 25-jarig jubileum van de to neelclub O.C.H. (zie verslag op voorpagina) bood de heer C. van der Meer (N.C.A.T.). uit Hengelo voorzitter J. Oosterkamp van O.C.H. een jubileum plaquette aan. werd Res. kampioen voor t exteri eur. Het kalfje van Gerrit Nijland werd 't beste voorgeleid. Uitslag: Eerste prijs: 1 G Volkerink, Okkenbroek 85'/: pt; 2 G Smeenk, Colmschate 85 pt; 3 G Ribbink, Hol ten; 4 A Haarman, Zuidloo 83' 'i pt; 5 W Scholthof, Schoolh. 3e klas 82'.2 pi 6 G Nijland. Holten 82 pt; 7 W Hek- kert, Colmschate 81 pt; 8 H Roe- tert, Diepenveen 80 pt; 9 W Tuitert, Gorssel 79','s pl; 10 W Vrielink, Wese- pe 791 2 pt; 11 J Molendijk, Okken broek 79 pt; 12 R Dolman, Lettele 79 pt; 13 G Woltërs, Colmschate 78 pt 14 H van Schooien, Loo 78 pt; 15 W Marsman, Espelo 78 pt; 16 G Dom- merholt, Epse 77 pt17 F Klein Vel- derman, Loo 77 pt; 18 J Wassink, Let tele 761 2 pt; 19 W van Schooien, Loo 76 pt; 20 W Scholthof, Schoolt 4e klas 75Va pt; 21 G Reijlink, Okkenbroek 75 pt; Tweede prijs: 22 D Meuleman, Lettele 73"; pt; 23 A Kloosterboer, Wesepe 73 pt; 24 TI J-ansenLëtteïè 72 pt; 25 J Numeijer, Wesep.e 72 p.t; 2C G Rensen, Espelo 72 pt; 27 B Tröiiv pert. Wesepe 71": pt; 28 G Klein Tee- selink. Holten 72 pt; 29 D Roeterdink Gorssel 70'/: pt; 30 B Kerkmeijer, Wesepe 70 pt; 31 W Veldink, Harfsen 70 pt; 32 W Enderink, Harfsen 69'/* p. 33 J Lenderink, Averlet 69 pt: 34 G Keuterman, Holten 68' pt; Derde prijs: H. Broekgaarden, Harfsen 66 p. 36 W, Boode, Espelo 64ij pt. Het Bestuur van ..Dijkerhoeks Ama teur Toneel" verzoekt ons mee te de len, dat de kaarten voor de revue van zaterdag, 29 augustus in de zaal van 't Bonte Paard, zijn uitverkocht. Er zal geen nieuwe uitvoering meer plaats vinden van deze revue. stelling van de regeling sprake is. Het tweede lid van artikel 5 van de beschikking opent de mogelijkheid om ook in die gevallen een rijksbij drage te verkrijgen. Genoemd kan worden verhuizing van een goedkope huurwoning naar een eigen woning. Indien de gemeente in de omstandig heden ter plaatse aanleiding vindt in een dergelijk geval aan belangheb bende een tegemoetkoming te ver strekken, is de minister bereid eon rijksbijdrage toe te kennen. Uite raard zal in een zodanig geval aan dezelfde voorwaarden dienen te wor den voldaan als hiervoor vermeld voor huurwoningen. In plaats met een maximale huurprijs van f. 250,— per maand voor de te be trekken woning ware in zo n geval te rekenen mei een gelijk bedrag aan maandelijkse lasten. Ook in andere gevailen kan van doorstroming overeenkomstig doelstelling van de regeling sprake zijn. In dit verband kunnen bijvoor beeld worden vermeld een geringe overschrijving van de gestelde huur- grenzen, ontruiming van een woning, welke aan een bewoner van een krot ter beschikking kan worden gesteld, en ontruiming van een woning, welke in verband met het opruimen van krotten moet worden afgebroken. Ge vallen als deze waren met een gemo tiveerd verzoek door tussenkomst van de jnspecteur'van Volkshuisves ting 'in de provincie aan de minister voor te leggen. Hel is de bedoeling de subsidiëring van de doorstroming te beperken tot die gevallen, waarin het stimulerende effekt niet gemist kan worden. In dit verband verwijst de minister naar artikel 5, derde lid, van de beschik king. De gemeente kan ervan uit gaan. dat hel rijk in een te verstrek ken subsidie deelneemt, indien de overtuiging bestaat dat in het. kon- krete geval een overheidsbijdrage verantwoord is te achlen. Doorstroming kan plaats vinden van een zeer goedkope woning n a a eer, woning, waarvan de huurprijs weliswaar 50 procent hoger ligt dan die van de verlaten woning doch d': toch beneden f 140.- per maand blijft, zijnde het maximum van d« huurprijs geldende voor de te verla ten woning. Indien de gemeente in een dergelijk geval aanleiding vindt een tegemoetkoming te verstrekken, kan de gemeente ermee rekenen, dat de rijksbijdrage wordt verstrekt. Overigens hebben de gemeenten zoals gezegd de vrijheid nadere voorwaarden en bepalingen terzake in de gemeentelijke doorstromingsre- geling op te nemen. Indien een ge meente in verband met plaatselijke omstandigeheden een lager bedrag dan f 140,- per maand voor de te ver laten woning als hoogste huurprijs wenst te stellen, is zij daartoe be voegd. Dit zelfde geld! bijvoorbeeld ook voor het stellen van inkomensgren zen en voor het afgrenzen van het gebied, waarvoor de gemeentelijke regeling zal gelden. Bouw zijn mehiing, dat het: inkomen van verzoeker geen rol mag spelen voor dé toepassing van de doorstro mingsregeling. Naar hun ordéel 'is het: niet belang rijk wie de bijdrage ontvangt als het: doel van de regeling wordt bereikt. R. en W. stellen voor tie concept-ver ordeningen vast te stellen zoals die aan de raadsleden zijn toegezonden, waarbij is uitgaan van de richtlijnen van de minister. De maximale bij drage voor krotontruiming bedraagt f 1.500,— en voor doorstroming f. 1.250.-. HOLTEN FILMS E.D.B. Trieser, Sme.-enstr. -cl 136: donderdag 27 aug t.m woensdag sept. Verrat t'-g Tijj-e- tank 71. met Stan Cooper, Guy Hadiscn (14 jr.) vrijdag f.8 en zaterdag 29 aug., nachtvoors* Jus'ine met Dirk Bo- garde en Anouk .Mme» <;;8 jr.), zaterdn.; 2i, zondag 30 aug. en woensdag 2 sept ma ine? Batman (a.l.) Aai 'angstijden: dagelijks 20.- u.. vrij. 21,- ei. 23 30 u.. -.a -4 00, i8.30, 21.00 en 23.30 zo. 14.00. 16.00, 18 30 er. 21.00 u wo 14 00 cn 20.00 uur Cinema, Lange Bisschopsi tel. 11100, dondefd. 27 aug. t.i.i. woens dag 2 sept. On her majesty's se cret service (J. Bond 007) (14 j.) 2c week, vrijdag 28 en zaterdag 29 aug. nachtvoorst. Dodemans dol lars voor Ringo (18 j.) Aanv.tijden dagelijks 20.00 u„ za. en zc 18.30 en 21.15 u.. zo. en wo 15.00 u nachtvoorst. 23.30 uur. Luxor Theater, Brink, tel. 18662. don derdag 27 aug. t.m. woensdag 2 sept. Het mooiste speelgoed (13 j.) zondag 30 aug. en woensdag 2 sept, matinee Hakker de zoon van Rin- Tin-Tin. Aanvangstijden: dagelijks 20.00 u.. za. 18.30 en 21.00 u., zo. 14.00, 16.00, 18.30 en 21.00 u., wo 14.00 en 20.00 uur. EXPOSITIES Muntentoren. Achter dé Muren-Zand poort, tel. p.a. VVV 05700-16200. 24 aug, t.m. 1 sept. Ada Bunschoten. Joke Gallmann. Liesbelh Wiersma en Henk Visser in Deventer Ver kenningen. Openingstijden: dagel. 10-12 en 14-17 u., za. en zo. 14-17 u. Openbare leeszaal. Brink. tel. 13506, t.m. 7 sept. Jan Hensinga met wer ken ui{ de privécollectie van Her ben Blokland. Openingstijden, da gelijks 10-17 en 19-21 u., zo. en maandag gesloten. Museum De Waag. Brink, tel. 14556. antieke keuken, antieke fietsen, zil ver enz. Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en 14-17 u.. zo. 14-17 u. Lebuinustoren, Grote Kerkhof. Ope ningstijden: jol half september da gelijks .9-12.00 en 14-17 u.. zondags gesloten. Boottochten. Rederij Scheers, telef. 15914. Deventer-Gorssel v.v. t.m. 1 sept. beh. ma. en vrij., vertrek De venter Welle: 10.00. 12.00, 14 00 en 16.00 u. Vliegveld Teuge, de Zanden, telef. 05763-200. Parachutespringen bij goed weer op za. en zo. tot 11.00 u. en tegen zonsondergang. Rond vluchten dagelijks, tel. reservering voor groepen 05712-2341. VVV Molenstempeltocht, een tocht langs 20 molens in Overijssel en Gelderland- Deelnemerskaart «t f 1,50 verkrijgbaar bij de VVV De venter. Bar-Dancings. Maxim Bar Welle 12' tel. 12054. Tiroler Bar. Kl. Overstr. 22. tel 14845, La Balance, Brink 7#>. tel. 19277. Surfin Club, KI. Overstr. 46, tel. 18658, Chez An toinette. Roggestr. 10, tel. 16630, Funky Twice. Kl. Overstr. 87, tel. 19540, Het Witte Paard. Walstr. hk. Golstr. tel. 16959, Safari Club, Gr. Poot, tel. 14976, Saint Tropez, Gr. Overstr. 30. lel. 17984, Walk In. Gr. Overstr. tel. 19768. VVV stationsplein 2. tel. 05700-16200. Openingstijden: dagelijks 09.00-12.30 en 14.00-17.30 u.. zaterdags 09.1)0- 12.30 u. ALMELO Varossieau: do. t.m. wo.: Butch cas- Sidy and the sundance kid (14 j.). zondagmatinee: Gungala het wilde pantermeisje (14 j.),. zaterdagnacht film: De dokter van St. Pau]i (18 j) Aanvangstijden: do., vrij., ma., di. en wo. 2.30 en 8.00 uur, za.: 6.45, 9.00 en 11.15 u,, zo., 4.45, 6.45 en I 9.00 uur. Cinema Palace: do. t.m. wo.: Dr. Zjivago (14 j.) zondagmatinee: Rimboevechters in Birma (14 j.) Aanvangstijden: do. t.m. wo.: 2,30 en 8.00 uur, zondagmatinee: 2.15 en 20.00 uur. llei door Feijenoord gehanteerde uitleensysteem is zo onhandig niet. Voorbeen verkocht Feijenoord spelers als Slrik en Warnas en kreeg daar later spijt van. A'li leent men talenten als Boskamp en Geilman uit, tot het moment dat ze nodig zijn voor de hoofdmacht. Als reserve doen ze geen ervaring op, zijn ze. eigenlijk vrij nutteloos. Bij een vereniging die ze gebruiken kan spelen ze in het eerste en worden geconfronteerd met eerste- (Geilman) of in het gunstigste geval met ere-divisie voetbal: Boskamp. De laatste groeide uit tot een opvallende Holland Sport-kracht op het middenveld, die bij de NOS voetballer-van-het-jaar- verkiezing zelfs bij de eerste tien eindigde. Hij werd dan ook na een jaar, waarin Feijenoord nota bene geld voor hem ontving, weer teruggehaald. Bram Geilman heeft drie jaar moeten wachten, tot Feijenoord hem meende te moeten opeisen voor zijn eigen eer- *te elftal. Drie jaar geleden werd Geil man uitgeleend om ervaring op te doen en eventueel ooit Pieters Graaf land op te volgen. Dit seizoen keert hij terug om met Eddie Treijtel te duel leren voor een plaats in de hoofdmacht. In 1967 beschikte Feijenoord over drie eventuele opvolgers voor Eddie Pieters Graafland: Bert Kik. Gerrit Reiisma die een jaar daarvoor van de amateurclub Zwart Wit '28 was over genomen en Bram Geilman, 22 jaar en uit de jeugd voortgekomen. Drie is te veel en Geilman werd uitgeleend aan Excelsior dat een opvolger zocht voor de naar HVC vertrokken doelman van het militaire elftal. Van der Wekkc. Zelf geloofde hij niet over de capacitei ten te beschikken ooit in Feijenoord J te kunnen keepen. Het was wel altijd het ideaal geweest van Geilman, zoals van iedere Feijenoord-jeugdspeler, maar een zeker opkijken tegen kollega's (toch wel) uit het eerste verloor hij niet. Pas bi; Excelsior werd Geilman wat zelf bewuster. Hij kreeg goede kritieken en besefte dat hij eigenlijk liever in het eerste van Excelsior (toen tweede divi sie) keepte, dan altijd maar reserve of in het tweede by Feijenoord. Rond zo'n eerste elftal beslaat een zekere supportersschare. die ie opzweept tot een niveau-prestatie De uitleenbasis was voor teu jaar gel dig. Maar in 1968 kreeg Feijenoord de gelegenheid een bod te doen op de werkeloze spelers van de failliete boe del Xerxes/DHC. Vooral met de aan koop van Dim van Hanegem en doel man F.ddie Treylel. meende Feyenoord een uitstekende slag te slaan. F.ddie Treijtel had zich bij de Delflse kom hinatie een uitstekend eredhisie keeper getoond. De troonsopvolging werd dui delijk: in de loop der tijden zon F.ddie II opvolger worden van F.ddie I. Geilman kon dus best bij Excelsior blijven. Dai deed hij maar al te giaag. want zijn kansen bij Feijenoord leken verkeken. Rovendien had Excelsior wal ..klem grut" meegepikt van de overge bleven Xerxes/DHC erfenis Ondci leiding van trainer Bob Janse volgde een uiterst succesvol jaar, dat eindigde met promotie naar de eerste divisie in 1969. Bij Feijenoord was voor het seizoen 69/70 Ernst Happel trainer geworden. Hij was van plan de vervanging van Eddie Pieters Graafland definitief te maken. Eddie Treijtel zou eerste kee per worden en Geilman moest naar de kuip terugkeren om reservekeeper te worden. Geilman bezat niet de ambi tie en de kracht om daar sterk tegen te protesteren. Het was nu eenmaal zo geregeld. Maar een al te baldadige ak- tie op een Spaans strand veroorzaakte een beenbreuk. Feijenoord had dus niets aan zijn uitgeleende doelman, waardoor hij weer een jaar bij Excel sior werd ondergebracht. Eenmaal genezen werd dat zijn beste jaar tot nu toe, vooral omdat de om standigheden zo gunstig waren. Onder leiding van trainer Bob Janse groeide hij uit tot uitblinker in de achterhoede van Excelsior met als hoogtepunten de uitwedstrijd tegen Blauw Wit (Blauw Wits enige nederlaag, 01, op eigen veld) en de promotie-wedstrijd naar de eredivisie tegen Flinkwiik. Maar er was om meer dan één reden belangstelling voor de verrichtingen van Geilman. Dieptepunt Aan de andere kant van Rotterdam begon F.ddie Treijtel steeds onzekerder te keepen. Was hij wel de ware man voor Feijenoord I? Dieptepunt van Treijtels inzinking vormde de wedstrijd Feijenoord-Ajax. Eerst liet hij een hard schot van Keizer los. waardoor Cruijff kon scoren en vervolgens liet hij zich bij een hoge voorzet van Suurbier vol komen misleiden door de naar de bal springende Cruijff. Zonder die bal ook maar aangeraakt te hebben, zag Treij tel hem in het doel verdwijnen. Happel hakte een week later (ander halve week voor de Europa-Cup finale) de knoop door. Treijtel werd gepasseerd door Eddie Pieters Graafland. Dat moet een vreselijke vernedering voor de ka lende Treijtel zijn geweest. Zijn carriè re bij Feijenoord leek ten einde, ook al door de gemchten over de komst van Van Beveren naar Feijenoord. Maar zelfs als Van Beveren niet zou komen, leek de positie van Treijtel bij Feijenoord onhoudbaar. Edoch. Van Beveren kwam niet en Treijtel bleef. Pieters Graafland ging en Geilman kwam terug. Zo eindigden uiteindelijk de keepersondei handelin gen voor Feijenoord in de laatste trans ferperiode. Twee leerlingen van oefenmeester Bob Janse gaan volgend jaar strijden om die ene plaats op zondagmiddag twee uur om de veertien dagen in de Feijen- oord-kuip. t DDY TREYTI BRAM GF.U.MA V Hein/, Stuy kwam drie jaar geleden door een toeval b(j Ajax. Telstar was uit- gevoethald, waardoor Stuy in de gelegenheid was naar Haarleni-F.DO te gaan. Daar ontmoette hij zyn oude cluhmakker en toenmalige hulp-trainer van Ajax, ('or Brom. Voor een geintje moet Stuy toen gezegd hebben: „Hé Cor, als jullie bij Ajax een keeper zoeken, denk dan even aan me." Een dag later belde Brom Stuy op. Hjj moest zich op de trannferlyst laten zetten. Om de prijs van het geschrokken Telstar niet onnodig op te schroeven, zei Stuy dat clubs als Hera cles en Haarlem belangstelling toonden. F.en week later werd Stuy voor 150.000 gulden aan Ajax verkocht. Dat was in 1967 en publiekelijk werd verondersteld dat Ajax Bals zou gaan vervangen. Stuy had bij Telstar een paar goede seizoenen achter de rug, was keeper geweest van het Nederlands militaire elftal en behoorde in 1966 met Pieters Graafland en Van Leeu wen lot de voor het Nederlands elftal geselecteerde keepers. Stuy zelf hoopte na zo'n duel of drie. vier, een kans te krijgen. Maar dat viel iets anders uit dan hij wenste. De komst van Stuy inspireerde Bals op de een of andere manier zodanig, dat er eigenlijk geen reden was voor vervanging. Bo vendien was Bals een gewaardeerde aanvoerder. Stuy kwam er niet aan te pas. kreeg trouwens ook niet de kans daartoe. Tijdens de vorige transferperiode le ken de kansen van Stuy, na twee jaar reserve ie zijn geweest, ooit nog hei Ajax-doel te verdedigen zo goed als serkeken. Ajax was in kontakt met Van Beveren, lerwijl Bals en Stuy nog on der kontrakt stonden. Ajax zocht dus blijkbaar wel een opvolger voor Bals. maar niet in eigen gelederen. Toen de aankoop van Van Beveren niet door ging. dacht Stuy (en hij niet alleen) een kans te krijgen voor het seizoen 69/70. Maar voor de eerste kompc- titiewedstrijd stond toch weer Bals op 'esteld in hel eerste van Ajax. Stuy die net voor een jaar had bijgetekend, wist wat hem ook het derde Ajax-jaar te ■.achten stond. Want Michels was niet van plan midden in het seizoen Stuy •en paar duels te laten proberen. Mi- hels" argumentatie is vrij simpel: Bij Ajax kun je je geen verliespuni permitteren, want dat kan je het kam pioenschap kosten. Zolang we nog in een hevig titelgevecht gewikkeld zijn. %an ik dan ook geen risico's nemen. Bij en club die niet aan zoveel spanningen 'oot staat, is dat wat anders. Daar I H. J. STUIJ zou je een iongen als Stuy gedurende een paar wedstrijden kunnen proberen." Michels heeft het geluk gehad dat Bals maar één keer geblesseerd raak te. Anders had hij noodgedwongen een risico moeten nemen. Voor Stuv was vertrekken naar een andere club weer niet zo simpel, want de verdiensten bij Ajax spelen ook een woordje mee. Afgelopen seizoen leek Ajax de vervan ging van Bals dan toch tot een feit te maken. In de kampioenswedstrijd tegen SVV stond Bals niet opgesteld, maar Stuy. Deze maakte hel seizoen uit, met als hoogtepunt de bekerfinale tegen PSV. De bekerfinale tegen PSV was een jaar daarvoor ook het eerste hoog tepunt van Eddie Treijtel bij Feijen oord: Stuy zij gewaarschuwd. Nu Bals aan Vitesse verkocht is. mag algemeen worden aangenomen dat Stuy eerste keeper bij Ajax zal worden. Daar heeft hij dan drie jaar op moeten wach ten. Drie seizoenen heeft Stuy op de reservebank gezeten. Al die tijd heeft hij weinig aan zijn vorm kunnen doen. Het zal dan ook niet eenvoudig zijn onmiddellijk tot een topprestatie tc ko men in het eerste van Ajax. De druk, de spanning:, het weer spelen voor een vol stadion zyn allemaal invloedssferen die Stuy drie jaar heeft moeten mis sen. Fen in hem gesteld vertrouwen van Michels zou veel goed kunnen doen. Maar ook weer met zoveel als de komst van Spokkcltje W'agtmans naar de Tour de France. Stuy heeft nog alle gelegenheid uit tc groeien tot een klasse-keeper. Hij is pas 25 jaar maar aan de andere kant ook weer al 25 jaar. Als hij hel bij Ajax wil „maken" moet dat nu gebeuren. Omdat men bij Ajax gewend is aan een goede bezetting van de reserve bank (vorig jaar Stuy, Muller. Pronk, Sondergaard, Suurendonk) zal de plaats van Stuy daar. schijnt het. worden in genomen door Sies Wever. Tijdens de vriendschappelijke duels voorafgaand aan de kompetitie zal Wever wel een paar keer in aktie komen, maar ko mend seizoen lijkt hij voorbeschikt re serve te zijn. Wever zegt daar rekening mee gehouden te hebben, maar onbe wust moet hij toch ook op een kans gerekend hebben. Tenzij Stuy een zwak ke indruk maakt, zal Wever een paai jaar naast Ajax-verzorger Salo Muller mogen zitten. Voor Ajax een prettig idee. voor de talentvolle doelman van het Nederlands amateurelftal, die voor al veel indruk maakte tijdens het toer nooi om hel Europese kampioenschap in Italië een minder leek vooruitzicht. Geld doet een hoop. Fnts Batend Het is van groot belang de produk- liekosten op hel landbouwbedrijf zo laag mogelijk te houden. Daarom dienen de werkzaamheden zoveel mogelijk te worden uitgevoerd wan neer deze het gemakkelijkst en het en het; goedkoopst kunnen plaatsvin den. Dit geldt speciaal voor een vroegtijdige bemesting. Deze kan al leen worden uitgevoerd, wanneer er geen gevaar beslaat voor uitspoe ling. Daar fosforzuur niet: uit,spoelt, kan de bemesting met Thomasmeel nu al plaats vinden. TIJDSBESPARING. De meest economische manier is heinesten over de stoppel. Niet alleen wordt op deze manier de beste verdeling van de meststof door de bouw voor verkregen, maar zij gaat ook het snelst' 1-Iet land is dro ger en vaster, waardoor vlotter kan worden gewerkt. Bovendien is er nu wal meer tijd beschikbaar dan in het drukke voorjaar, wanneer alles tege lijk moet. gebeuren. VOORKOM STRUCTUURBEDERF. Door de voortschrijdende mechani satie is het gevaar voor structuur- bederf van de grond veel groter ge worden. Vooial op nat land kan] hierdoor veel schade worden aange bracht. Voorkom dit zoveel mogelijk door op droog land te werken. Daar in de zomer en vroege herfst de- grond veel minder gex'oelig is vo< structuurbederf dan in het voorjaa is het raadzaam nu reeds die wer zaamheden te verrichten die daa voor in aanmerking komen. Een b mesting met fosforzuur en kalk ve betert, bovendien de structuur van de grond. VEILIGE BEMESTING. Door zijn bijzondere samenstelling? naast, fosforzuur ook kalk, magne-f sium en sporenelementen werk» Thomasmeel veelzijdig cn geeft hier*; döor een grote veiligheid voor grondj en gewas. 'f GELDBESPARING. Een vroege bemesting geeft niet al leen een betere verdeling van de arbeid, maar bovendien zijn in de zomer en in de herfst de meststoffen goedkoper dan in het voorjaar. Vroeg strooien betekent dus diiekt geld besparen!

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 2