SERVICE- Lions Club/RotaryInternationalKiwanis/Round Table/Junior CLUBS, exclusief en onduidelijk wat hun idealen betreft k Recreatieoord voor zonzoekers ZANDVOORT WERKT AAN EEUWIGE ZOMER Chambers Active International 20-30 Kinsmen Club etcetera Image Situaties Op een warme zomeravond zit een stel mannen van tussen 21 en 40 jaar onder de Lindebomen voor een Limburgs dorpscafé halve litersglazen bier te drinken. Zij moedigen vier leden van hun gezel schap aan die in een omheind carré zware houten ballen met slaghouten door een rechtopstaande Ijzeren ring proberen te werken. Een beugelclub, zo te 7,ien, die het in Midden- en Noord-Limburg nog schaars in zwang zijnde beugelspel beoefent. Eens in de veertien dagen loopt tegen lunchtijd de gelagkamer van een restaurant vol mensen. Ze maken niet de indruk tot de onderste lagen van de maatschappij te behoren. Er wordt een sherry gedronken en dan trekken ze zich terug in de achterzaal. Zo te zien een borrelclub van gegoede heren, die hun periodieke bijeenkomst houden. In beide gevallen bedriegt de schijn. Het ene ge zelschap is geen beugelclub, het andere geen bor relclub. In het eerste geval betreft het een afde ling van de Round Table, in het tweede een Llons Club, een Rotary of Kiwanis-afdeüng, allemaal zo genaamde serviceclubs met een onmiskenbaar An gelsaksisch stempel die hun oorsprong vinden In Engeland of Amerika. Hun leden zijn herkenbaar aan een insigne. Serviceclubs hebben veel met elkaar gemeen. Niemand kan zich eigener beweging op geven als lid. Hij moet wach ten tot hij wordt uitgenodigd. Dat gebeurt pas wanneer de zittende leden de nog van niets wetende kandidaat grondig heb ben gescreend en waardig bevon den om toe te treden tot hun ge zelschap. Om clanvorming te voorkomen wordt gewoonlijk per club slechts één lid van één clas sificatie toegelaten, bijvoorbeeld één arts. één fabrieksdirecteur, één burgemeester, één chemisch ingenieur enzovoort. Het heet dat er niet gelet wordt op rang of stand, al schrijven de statuten van de Round Table voor dat al leen degenen die een ambt bekle den, een vrij beroep uitoefenen of een leidinggevende positie bekle den bij overheid of semi-overheid, lid kunnen worden. Onder de le den van serviceclubs vindt men zelden of nooit kantoorbedienden of arbeiders, al vertelde een Ro tarian ons dat er in Zweden er gens een politieagent moet zijn die lid is van de Rotary. Ook is een enkele vakbondsbestuurder lid van een serviceclub. Vrouwen horen er echter beslist niet bij, behalve in enkele speciale service- clubs voor vrouwen waarin dan dezelfde beperkte differentiatie wordt aangetroffen. Presidenten hebben steevast slechts een jaar zitting en treden dan af zonder herkiesbaar te zijn.Nieuwe afde lingen worden opgericht vanuit bestaande afdelingen. Nationale gouverneurs" of hoe ze ook mogen heten, worden in sommige gevallen geschoold in Amerika. Daar zetelen ook de topbesturen, of. zoals in het geval van de Round Table, in Enge land. De Lions Clubs maken van elke bijeenkomst op een formulier een verslagje dat naar Chicago wordt verzonden. De Round Table onderscheidt zich evenals de Juni or Chambers ook in een ander opzicht van de Rotary, de Lions Clubs. Kiwanis en andere, minder bekende serviceclubs, waarvan er in Nederland zo'n 86 soorten ve geteren. Haar leden moeten op hun veertigste jaar afscheid ne men. Ze gaan dan niet zonder meer over naar een andere ser viceclub die geen leeftijdsgrens kent. tenzij ze daartoe wórden uitgenodigd. De Round Table zou zijn voortgekomen uit de Rotary, waartegen ze zich afzet omdat deze laatste in hun ogen teveel het establishment" verzinne beeldt. Wat streven de serviceclubs na? Wat is hun doelstelling, hoe proberen ze die te realiseren en wat komt; er inde praktijk van terecht? Hoe kijken leden en niet- leden tegen de serviceclubs aan? Met deze vragen als uitgangspunt hebben we tal van gesprekken ge voerd. Daaruit springt naar voren dat de buitenwacht er nogal ge reserveerd tegenover staat. Niet- leden spreken vaak laatdunkend over exclusieve borrelclubs zon der duidelijke doelstelling, waar van de meesten lid zouden zijn omdat het speldje op de revers een aardig statussymbool vormt. Het zouden kliekjes en standjes zijn. Anderen kijken er met enig wantrouwen tegenaan. Zij zien serviceclubs als manipuiatiein- strumenten in Angelsaksische handen, ongeveer zoals de Vrien den van de Sovjetunie gemanipu leerd worden vanuit Moskou. Sommigen vergelijken ze zelfs met vrijmetselaarsloges, ook al missen ze de mystieke beschou wingen. de rituele handelingen en de symboliek. Verder worden ze botweg gekwalifiseerd als ..clubs van ouwe h(o)eren", establish ment en onderonsje, waarvan de leden elkaar in zakelijk en maat schappelijk opzicht de bal zouden toespelen. De meest onvriendelij ke typering die we hoorden was, dat de serviceclubs verzamel plaatsen zouden zijn van maat schappelijke kwartfinalisten, die net de demi-finale niet haalden en zich daarom maar optrekken aan elkaar. Sommige leden zijn het daar gedeeltelijk mee eens en gedeeltelijk oneens. Dat het poli tieke instrumenten zouden zijn wijst vrijwel elk lid categorisch van de hand. Wel vinden de leden het over het. algemeen gezellig om zich eens per week. pc-r veer tien dagen of per maand terug te trekken in een kring van gelijkge stemden of een vriendenkring, al willen ze niet horen van „esta blishment" en „statussymbolen". Bestuursleden gaan meestal wat verder in het verdedigen van hun serviceclub. Ze leggen steeds de nadruk op de servicegedachte, het dienstbetoon, dat nagestreefd wordt door het financieren van internationale uitwisselingen van studenten, het voeren van acties ten behoeve van sociaal-caritatie ve doelstellingen en dergelijke. Een inrichting voor voogdijkinde ren kreeg van de Rotary een kampeeruitrusting cadeau. een wijkverpleegster een bromfiets. De Lions Clubs gaven een bijdra ge aan een ziekenboot. In Purmerend hebben de Club leden zich de mond-op-mond-be ademing eigen gemaakt. Volgens het maandblad .hebben alle Lions en hun dames deze methode ge leerd en beoefend". De vraag is alleen maar of daarvoor service clubs nodig zijn. Ook serviceclub leden hebben daarover hun twij- fels. Zelden spreekt iemand met enthousiasme en met overtuiging over het specifieke doel van zijn club. In net blad De Lion van maart 1970 (ere-gouvemeur Z. K. H. de Prins der Nederlanden, zo als prins Bernhard wordt ge noemd) schrijft ene A. K. J. Kou mans onder andere: „Wij kunnen nu wel uit de USA in onze door- en-door-gesocialiseerde samenle ving een ideaal importeren, maar de situatie bij ons nu en hier totaal verschillend van daarginds toen. Het bleek in de praktijk dan ook vrijwel onmogelijk om in een Europese welvaartsstaat als de onze tot gelijksoortige activiteiten te komen als daarginds. De be sprekingen tijdens onze laatste Nationale Conventie in Apeldoorn hebben dat duidelijk aan het licht gebracht: er bestond bij velen van ons een zekere desoriëntatie. Het was bij de discussies voelbaar dat wij. Lions, ons ondanks de beste voornemens en bedoelingen, in een activiteitenvacuüm wisten dat ons bestaansrecht bedreigde." Inderdaad ligt de situatie in Europa geheel anders dan in het Amerika uit het begin van deze eeuw. toen daar de serviceclubs ontstonden. Hun wezen hangt nauw samen met het karakter van de Amerikaanse bevolking, gevormd uit een mengelmoes van immigranten uit de meest uiteen lopende cultuurgebieden van de wereld. De Lions zeggen. „In ho ge mate werd de sociale instel ling van de Amerikanen gevormd door de zich in het begin van de 19e eeuw naar het Westen ver plaatsende grenslijn. Uit de „frontier spirit" dje de pioniers en de ..settlers" bezielde groeiden saamhorigheidsgevoel, gastvrij heid. hulpvaardigheid, openhartig heid en de interesse in het opbou wen van een samenleving, die we terugvinden in de doelstellingen van de «ervicedubs. Zodra het gemeenschapsleven enigermate was gestabiliseerd ontstonden groepen van mannen, die zich ui teraard bezig hielden mei de pro blemen van goed bestuur en goed burgerschap. In streken waar het overgrote deel der immigranten afkomstig was uit de Angelsaksi sche landen zal 't begrip „club" zoals dit in de 18e eeuw een van de belangrijkste facetten van het Engelse leven vormde, de bewo ners niet vreemd zijn geweest." Van oorsprong was de Rotary duidelijk een club van zakenlie den waar het eigenbelang preva leerde. Een soort „Maatschappij voor Handel en Nijverheid", ge vormd naar Amerikaanse omstan digheden. De Lions Clubs waren dat ook. De secretaris van zulk een club van zakenlieden in Chi cago. Mel vin Jones, kwam tot de overtuiging dat een grote groep invloedrijke zakenmensen een machtig potentieel kon vormen ais hun clubs gebundeld zouden worden. Naderhand verdween het utiliteitsprincipe. Het gemeen schapsbelang kwam op de voor grond te staan en nam de plaats in van het eigen of wederkerig belang. In deze vorm kregen de serviceclubs vertakkingen in Eu ropa dat een heel andere histori sche en sociaalculturele achter grond heeft. Laat een zo Amerikaans of. zo men wil Angelsaksisch fenomeen zich zo maar overplaatsen naar een ander cultuurgebied met an dere gewoonten en een andere mentaliteit? Serviceclubieden in Groningen, Vlissingen of Roer mond hebben de grootste moeite met het naleven van sommige statutaire bepalingen. Zo is er één serviceclub die haar leden ver plicht aan het begin van elke bij eenkomst een luidruchtig leeuwe- gebrul aan te heffen, ongeveer zoals de .yell in de padvinderij. Een andere serviceclub houdt er een volbloed Amerikaans clublied op na. Een andere vraag is of met het loslaten der oorspronke lijke doelstellingen 't bestaans recht is aangetast, temeer waar politieke en religieuze inzichten binnen de clubs eveneens taboe heten tè zijn. Clubs met een ver vaagde doelstelling die voortdu rend. maar niet altijd met suc ces. op zoek zijn naar mogelijkhe den om hun uit een andere we reld overgenomen service-idee in praktijk te brengen en daardoor telkens op het terrein geraken van organisaties en instellingen met een veel duidelijker gericht heid. krijgen het karakter van wild vlees in de Europese, de Ne derlandse samenleving Ze zullen er even weinig wortel schieten als het boeddhisme in een oer- christelijke samenleving. Ze ho ren hier niet thuis en worden, enerzijds door de zichzelf opgeleg de exclusiviteit, anderzijds door dat ze hier niet echt geworteld zijn, bedreigd door het gevaar clans te worden van lieden met onduidelijke idealen. Willen ze dat niet blijven, dan blijven beugel baan en borreltafel over. Die zijn heel gezellig en heel nutt'.g. maai er zijn geen dure benamingen en wereldomvattende organisaties veor nodig. (Van een medewerker) Als de Zandvoortse archi tect Fred H. Balm z'n zin krijgt, dan kunnen we over een paar jaar de kerstvakantie doorbrengen op een Zand voorts strand. Dat zouden we nn natuurlijk ook wel kunnen, maar een storm achtige zeewind, die de golven tegen het zand zwiept, heeft weinig aantrekkelijks voor zon nige meisjes en zonbruine stoere knapen. Nee, Fred Balm heeft een plan dat voorziet in een eeuwige Zandvoortse zomer en dat klinkt natuurlijk veel aan trekkelijker. PROJEKTA- een uniek strand-plan Uitgangspunt was en bleef de typi sche zomerrecreatiè, daardoor was het nodig een kunstmatig klimaat té creëren, zonder dat men het gevoel heeft „binnen" te zijn. Hét spreekt vanzelf dat de architectuur «ah deze eisen is aangepast. Het overdekte re creatieoord vormt als het ware èêti geheel met het duinlandschap. Rond een duinmeer met een kutt- lengte van zo'n zeshonderd meter biedt het „strand" gemiddeld tien duizend mensen de mogelijkheid zich op zomerse wijze te ontspannen en zich daarbij buiten te wanen. Een groot, aantal koepels van glas heldere kunststof (met een doorsnee van 8,5 meter) biedt een onbelem merd uitzicht. Bij mooi weer kunnen de koepels opengedraaid worden, zó dat men ook van de echte zon kan genieten. De wanden, die het gehele project omsluiten zijn net als de koepels 'van glasheldere kunststof, dat bovendien de eigenschap heeft de infra-rode stralen door te laten, waardoor men toch bruin kan worden. Het strand gaat over in een twee verdiepingen hoog gedeelte, waarvan de begane grond als sportcentrum is bedoeld Ook is daar het gezondheidscentrum met massage-instituut, sauna, kuur baden enzovoorts. Verder zijn er gepland een kinderboerderij, «en kin dercrèche en een ponymanege. Op de eerste verdieping van dit bouwsel komen de bars. restaurants, discotheek, nachtclubs en het mini- theater. Aan de andere zijde van het projekt in een wat smalle uitloper van het duinmeer zijn aanlegstei gers voor waterscooters gepland die grenzen aan een terras als overgang naar een arcade van boetiekjes, tró- pentuin, bloementuin, aquarium. Het belangrijkste is dat de mensen zich gewoon in de buitenlucht wa nen. Ze moeten hun tent. kunnen op zetten en de kinderen moeten naar hartelust kuilen kunnen graven. Tn het meer. waarvan het water doorlo pend ververst wordt, kan mén zwemmen en varen." Zo staat het allemaal op de mi- quette en op papier, maar dat is nog maar een voorlopige opzet mét een totale oppervlakte van 5.8 hectare De definitieve vorm kan pas bepaald worden als vaststaat waar precies in de Zandvoortse duinen het recreatie oord zal komen. „Maar", zegt Fred Balm geruststellend, „de vormge ving op de maquette is niet bindend Het is zelfs mogelijk het proiekt naar alle kanten uit te breiden." Dat het projekt op Zandvoórts grondgebied komt, kan wel als vast- staand worden aangenomen. De heer A. Nawijn, burgemeester van Zand- voort, (en vroeger burgemeester van Olst) heeft al verzekerd dat er be slist ruimte voor het projekt is. Hij bévestigde dat nog eens tijdens een voor het projekt zeer belangrijke bij eenkomst in het Zandvoortse hotel Böuwes. Daar staken een groot aan tal aanwezigen hun enthousiasme voor het plan niet onder het pluche van de comfortabele hotelstoelen (het receptieboek laat inderdaad een indrukwekkende reeks namen zien van mensen uit het bedrijfsleven, en het ministerie van Economische Za ken). Op die dag ontstond in feite de stichting recreatiebevordering, die inmiddels al onderhandelingen heeft aangeknoopt met enkele Nederlandse ondernemingen, die bereid zeggen te zijr het 25 miljoen gulden kostende projekt te financieren. Op die dins dag werden door andere geïnteres seerde bedrijven bedragen toege zegd. die de kosten van de verdere ontwikkeling van het plan moeten dekken. Er zijn al vei-scheidene andere Ne derlandse, Belgische en Scandinavi sche badplaatsen geweest, die be langstellend bij Projekta hebben geïn formeerd naar hét „12 maanden zo mer plan". Volgens Fred Balm zijn er in ons land maar twee badplaat- sèn. waar het projekt in volle om vang uitgevoerd zou kunnen worden: .Zandvóort en Scheveningen. Beide badplaatsen schreeuwen al jaren om een gpede slecht-weer-ac- commodatie. De hotels en pensions zijn bij een slechte zomer namelijk niet rendabel te exploiteren. Als de hotel- en pensionbedden meer inten sief dus gedurende een langere periode gebruikt worden, dan is het niet onmogelijk dat er zelfs een prijsverlaging in zit. Het ministerie van Economische Zaken, dat ook al ingeschakeld is, staat zeer positief tegenover nieuwe recreatieplannen. Kortgeleden zijn juist nieuwe normen voor de finan ciering van dit soort projekten vast gesteld en die zien er gunstig uit. De kans bestaat nu dat het Zandvoortse projekt voor driekwart met overheids- .s.ubSidiegefinancierd kan worden. Volgens Fred Balm kan het mach- .ti.ge. recreatieoord er over tweeën eenhalf jaar staan. Dan beschikt Zandvoort óver een ideaal gezond heidscentrum met een heerlijk kli maat. waarin zelfs bananen en ana nassen het goed zullen hebben. Het is dan ook geen wonder dat vele geïnteresseerden zich met en thousiaste belangstelling naar Fred Balm's „buro voor projektontwikke- ling en architectuur projekta" bege ven hebben om met overgave van de zonnige informatie te genieten. Het ziet er naar uit dat het niet bij een aantrekkelijke maquette blijft. Vorige maand is namelijk de stich ting recreatiebevordering opgericht met het doel het overdekte recreatie plan met een constant zomerklimaat spoedig te realiseren. Hoe komt iemand er nu bij om een aanvaardbare oplossing te vinden voor het grote probleem van de Ne derlandse badplaatsen: Het weer? Fred Balm weet het eigenlijk zelf niet. „Ik loop er misschien al tien jaar mee rond. Maar eind vorig jaar is Projekta eigenlijk pas begonnen met het uitwerken van de gedachten. Het mes snijdt in dit geval aan twee kanten. De vakantiegangers zijn bij het bespreken van hun vakantie in Zandvoort verzekerd van goed weer en het Zandvoortse bedrijfsleven krijgt een ideaal werkklimaat door dat het hoogseizoen niet zes of tien weken duurt, maar twaalf maanden. •fa De opengewerkte moquette gunt ons een blik ..naar binnen". Duidelijk is te zien dat het duin landschap in het project is ge handhaafd.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5