Speelgoed is geen massa-artikel! Van amateur-filmers en de tuinsproeier Chevron vermindert de luchtverontreiniging Twaalf eisen voor goed speelgoed Laat Vadér zondag zijn gang gaan r (FOTO) TiPS~VOOR~ TIENER ipeehveck 70 Laa' naaf eers cp sefi tefc'esao rifcgrafeer.vanuif èéh taag sfo ze leuk-regen<Je lucht afsmeekt: 'M.J1 i Kies vcorher-rrerenaeeiva je foto's zijlicht dal geef.1 I f'jne plastische foto's SiëafijSchoN Z<tedofj|$ Nog enkele tips Controleer als u een elektri sche filmcamera hebt regelm»; tig of de battereijen nog goecf zijn en of ze niet lekken. Haal de batterijen uit de camera al» u die lange tijd niet hebt gebruikt'. Gaan ze eenmaal lekken, dan ia het leed niet te overzien. Ie het onverhoopt toch gebeurd, breng de camera dan zo gauw mogelijk naar de fotohandelaar. wind een camera met veerwerk na elke scène op. Vergeet u dit, dan is het geen ramp. mgar de eerstvolgende scène ontgaat u' Verder is er kans op een blank (overbelicht) beeldje aan het be gin van de nieuwe scène: houdt uw lens vrij van vuil stof en vet. Maak lenzen «choon met een lensdoekje of een schone, vaak gewassen (oude) zakdoek: controleer altijd of u de lensdop van uw toestel hebt afgehaald als u gaat filmen (anders krijgt u van die mooie zwarte scène s..): stof '1 toestel regelmatig uit met een blaaskwastje en houd de ca mera daarbij omgekeerd, zodat het stof eruit kan vallen: bewaar uw earner op reis in een goede combitas en zorg dat hij niet kan vallen; verzeker uw toestel op raia of., het hele jaar door daarvoor kunt u een speciale poüs aan vragen bewaar uw films koel... niet. in een broeihete auto op de achter bank, en zeker niet zichtbaar voor elke ..liefhebber" (een rui tje is gauw geforceerd). Wanneer u nog met een filmca mera voor de gewone dubbel 3 mm-films werkt, is het goed dit te weten: Houd de camera bij het in- an uithalen van de film in de scha duw. en controleer vóór u camera sluit, na het laden van uw film of de film goed door loopt; dit voorkomt de beruchte filmsla. NAAM EN ADRES. Nog deze verstandig raad tot be sluit: steeds meer amateurfllmer* besteden per film een paar beeldjes aan hun naam. adres én «Testceel telefoonnummer. In praktiseh «lllé gevallen krijgt u natuurlijk uw eigen filmpie van de ontwikkelcentrale te rug. Maar het wil voorkomen, zeker bij de topdrukte, van de komende mertijd. dat er eens iets misgaat. 17 zit dan met de brokken... met «en ander filmnje (wat reuze interessant kan zijn, daar niet van) of helemaal geen filmoie. Wat niet hoeft, al* n even de moeite neemt en haam adres meefilml. Company. ..Ik wil er de nadruk o£ leggen dat dit niet. het einde bete kent van het „smog" probleem ver- ooraakt door uitlaatgassen", aldus Kane. ..Ons produkt is een belangrij ke stap vooruit in het verminderen van schadelijke uitlaatgassen, maar het lost het toale probleem zeker niet op". Naar Chevron mededeelde heeft groep van West Europese specialis-' ten op het terrein van milieu hygiëne een serie technische demonstraties over de werking van het. nieuwe pro dukt bijgewoond in het Chevron Cen trale Laboratoria. F 310 is, zonder kostenverhoging de consument, toegevoegd aan alle soorten Chevron benzine in de Euro pese landen waar Chevron werkt. Gedponeerd handelsmerk voor Poly- butene Amine benzine toevoeging. De Engelse coureur Stirling Moss demonstreert dat 'n brom mer kan rijden op vervuilde uit laatgassen van een automobiel. Met Chevron F 310 is dit niet mogelijk. Be JJpaelweek 78, die in Nederland van 20 t.e.m. 27 juni wordt gehouden, la «en onderdeel van de Internationa le Speelweek. waaraan in juni de meeste Weetenropese landen deelne men. ■et begrip „spelen" is niet langer een zaak voor kinderen alleen. De taeaemende vrije lijd heeft spelen en de hulpmiddelen daarbij, het speel goed, nit de sfeer van dillettantisme •ja zuiTere commercie gehaald. Het ie een serieuze zaak geworden. Alle belangengroepen die bij het spelen en speelgoed zijn betrokken, hebben dit begrepen. Nationaal en hsternatianaal werken fabrikanten, pedagogen, detailhandel en waren- huize* steeds nauwer samen bij de preduktie en ontwikkeling van speel- middelen. Deze gedachte wil men onder meer door het organiseren van een Speelweek ook naar de consument uitdragen. Meer aandacht voor speel goed. meer voorlichting, kwaliteits verbetering en research. Intern wordt in de speelgoedwe reld veel aandacht aan al deze aspecten gegeven. Maar ook de ge bruikers (jong en oud) van speel goed" verdienen alle aandacht. De 20-27 juni 27 jum kódootjesdag Kommissie Speejgoedweek wil hen activeren zich meer te bezinnen op h'èt hoe en wat van het „spelen" en zich bij dé vakman te oriënteren. Met name gaat het er om het pu bliek ervan te overtuigen, dat spe len en speelgoed geen zaken zijn al léén voor verjaardagen en St. Nico- 1*»£. Speelgoed verdient het. gewoon niet om te worden behandeld zoals ande re massa-consumptie-artikelen. Het hgeft ongetwijfeld net zo veel waarde en misschien zelfs nog veel meer be tekenis dan een boek. vooral wan neer mén de uitwerking van speel goed op kinderen in hun eerste le vensjaren op de voet volgt. Marianne is een meisje van acht jaar. Ze woont in een flat in de stad en ze heeft, erg aardige ouders Die proberen haar zo goed mogelijk op té voeden en geven haar daarom al lés wat Marianne nodig heeft om een flink on verstandig groot meisje te wórden. Maar van verwennerij hou den ze niét- en daarom krijgt hun dpehter beslist niet die grote verf doos, waar, zé nu al weken om zeurt. ,,,je hebt in maart op je verjaar dag genoeg gehad", zo zeggen wacht maar af tot het Sinterklaas Miar vader en moeder maken een denkfout. Want als het vijf december is, dan wil, .Marianne misschien niet meer verven. Dan is die behoefte om zich te uiten in lijnen en kleuren hélemaal verdwenen. Dan is drang, en misschien wel dat stukje talent opgedroogd en het. is de vraag Of hfït zich ooit weer zal kunnen ont plooien. Want een kind groeit het hèlë jaar door. Het is eigenlijk te vergelijken met een instrument, waarvan één voor één de registers worden open getrokken. Vaak op onverwachte, en dikwijls yopr de ouders heel onprettige mo menten, bijvoorbeeld een maand nj Sinterklaas, zeurt kleuter Jeroen om •en trommel. Zijn zintuigen zijn nu zover ontwikkeld, dat de geluiden rondom hem niet meer vanzelfspre kende indrukken zijn, dat ritme en eë.danj hem iets gaan zeggen. Je. roèns moeder is verstandig, geeft hem de trpmel en trotseert daarbij dê. verwijtende blikken van de buur vrouw. die Jeroen maar een akelig verwend ventje vindt. Vader en moe der doorstaan het lawaai geduldig, ma«r zijn wel opgelucht ais Jeroen ha twee weken volledig uitgetrom meld is: hij is weer een ervaring rij ker, Maar Marianne krijgt haar verf doos niet. Daarbij is zij nog in het nadeel dat ze op pen flat woont, ze «peelt, weinig buiten en dan nog in keurige, betegelde en afgebakende speelterreinen. want op de straat vaast het verkeer. Haar onderzoe kingsmogelijkheden buiten worden daardoor wel tot een minimu be perkt vergeleken bij die van de kin deven pp 'net platteland. Die hebben veel meer vrijheid en uiten zich toch wel ook al krijgen zij de begeerde verfdoos niet met behulp van sie- nep. hout. bloemen, scherven, water, blubber en alle andere inspirerende zaken die buiten te vinden zijn. Ouders doen hun kinderen vaak te kort. Ook die ouders, die hun kind met Sinterklaas een volautomatisch ruimtevaartuig geven, en met zijn v.eriaardag een sportfi'ets. Die er zorgvuldig vóór waken, dat hun kind iedere dag z.ijn portie eiwitten, vita mines én mineralen binnen krijgt en hem toch die eenvoudige mondhar monica ontzeggen. Wieronymus. van Alphen mag dan een lèchertje zon in deze tijd. hij had echt wel gelijk toen hij schreef: ..Vh'n snelen is leren..." «•'TLGOmMETER Babies tot tien maanden: Rammelaars, bijtring, knuffelbeesten reeks? Heel mooi en bruikbaar vaak, maar je kunt ook iets origineels aan' vader geven een fototoestel, en dan vragen: ..Maak nu eens een heel rol letje vol met ons erop. Maak nu eens een verhaal in foto's van alles wat er vandaag gebeurt. Niet één foto, maar wel tien. Of twintig, of dertig. Net als een stripverhaal?" En net als op de foto's die je hier boven ziet. Je kunt ook een rolletje kleurendia's geven en er zijn nog meer soorten filmpjes. Span'nend om /.o met elkaar een vaderdagcomplot ie smeden. Misschien heeft hij wel een filmcamera Veel plezier met aile foto's, alle dia's, alle filmt en laat vader zondag zijn gang maar gaanl is, dat u haar leert'zien en daar door in het vervolg niet meer maakt. Als u verder steeds van «landpunt verandert, zult u nog een ander voor deel bemerken: de betere „vertel trant" van uw film. Een film i* eigen lijk een verhaal in beelden. Dat bete kent, dat u een soort journaal maakt. Uw film zou saai worden, als u. aj- tijd op ooghoogte en alles vanuit de zelfde hoek blijft filmen. Als steeds een ander standpunt kiest blijft, uw film levendiger, als uw on derwerp op zichzelf nog zo simpel! Övèr eon paar dagen is het weer zover! Dan is hét Vaderdag en geven we hém natuurlijk een cadeau. Wat voor een cadeau? 'n Groot cadeau, 'n klem cadeau? Ach, eigenlijk is dat helemaal niet zo belangrijk. Als va der zijn kindertjes om zich heen ziet ■AAA, wëët Kaj bést dat het cadeau uit een klein beursje moet komen. Een klein cadeau misschien in een groot pak. zoals op dit plaatje? Kan wel, hoeft niet! Wat wel kan: Dat, vader veel plezier heeft aan .zijn cadeau- Maar wat. zullen we hem nu toch geven? Weer iets uit de traditionele Amateursmalfi Imers U hebt een filmcamera in de kast liggen en u gebruikt hem nog niet zo vaak. Of u hebt zo'n ding nog niet lang in huis en kijkt er nog een beetje vreemd tegenaan. Moet u niet doen! U hebt een toestel gekocht dat uw mooiste herinneringen dyna misch kan vasthouden voor la ter. De eerste waggelende pas jes van uw zoontje of kleine meid. De eerste verjaardags taart, het eerste kleine fietsje. Uw vakanties en zonnige week ends. Alles kunt u terugzien zo als het was, stralend, bewegend en in fonkelende kleuren. wilt van uw films natuur lijk kleine kunstsukjes maken, en dat is beslist niet zo lastig als hel wel lijkt. Filmen kent maar een paar eenvoudige spelregels; al heel gauw zijn dat routinekwesties, die maken dat u"spelenderwijs echt fijne' filmpjes maakt. Camera stilhouden Het eerste wat de aankomende filmer vaak doet is: zwaaien met de film camera. Dat staat stoer', zo echt re- Iprtage-achtig. Later blijkt dan, dat uw scène's er niet scherper op wor den als u de camera zoveel beweegt Nog erger is het dat dit „tujns^rqe- J|n" bij projectie doodvermoeiend ■gordt, De oorzaak van dit kleine be-,> ginnerseuvel is, dat men denkt „film Re besparen" door al bewegend een. heel landschap op te nemen. We zouden zeggen: Kijk nog eens even kritisch naar uw scene's, die zo zijn gemaakt. En vergelijk ze met opna men, die u wel met stilgehouden ca mera schoot... De vergelijking vall duidelijk uit in het voordeel van de laatse soort opnamen. Iets bewogen Het zwaaien van uw toestel maakt, dat el*k filmbeeldje net iets is bewo gen. Uw canréra maakt immers onge veer 18 kleine fotootjes per secon de! De sluitertijd daarbij is telkens l-30e seconde... net als bij de meer eenvoudige fototoestelletjes. Bewoog u met zo'n ding tijdens de opname, dan werd uw kiekje wazig. Beweegt u de filmcamera tijdens het opne men, dan worden al die kleine 18 kiekjes per seconde een tikje wazig. U kocht een camera met een rag- scherpe lens, u betaalde ervoor en u gooit die mooie scherpte er gelijk weer uit. Houdt uw camera aan het oog, neem 'n scènetje op, stoppen, richt de lens op een ander deel van het onderwerp en film weer, ter wijl u de camera stilhoudt... en het resultaat is dan, dat het onderwerp beweegt! Hoe lange scène's In veel amateurfilms zien we, dat men de scène's te lang neemt: Dit geeft uw films een te traag verloop. Er is een simpele regel om de scè- boeiende en levendige onderwerpen nes een juiste lengte te geven: Maak Neem stilstaande, statische onder- langer, b.v. 4 a 8 seconden of meer. werpen (monumenten en gebouwen) wat korter, b.v. 2 a 4 seconden. Om de scènelengte te kunnen bepalen, telt u tijdens het filmen rustig „een en twintig twee en twintig", dat is twee sekonden. Spelende kinderen, stoeiende honden, strandscène's vo] beweging, mogen kalmweg wat lan ger „op het doek" staan. Toch geldt ook hier: 3 scène's van tien secon den doen het een stuk beter dan 1 scène van een halve minuut. Stap er omhen en neem uw onderwerp als dat interessant genoeg is met 2 of 3 ^'.erschillen.de,. .camerastandpunten.'. Aflder standpunt Als u bijvoorbeeld een opname maakt van uw kleine dochter, die over een weg loopt, gebeurt het wel eens dat ui 't filmen onderbreekt. Meestal doet u dat dan, om de scène niet te lang" te maken. Even later filmt u door., zonder van standpunt te veranderen Het resultaat dat. u later bij de pro jectie van uw film te zien krijgt, noe- j mén we een „springer." Het kind i dat van de camera af loopt, wordt voor het oog steeds kleiner, net als bomen langs een weg. Hoe ver- dor van ons weg, hoe korter ze lij ken. Filmt u dat in één keer zonder De Chevron Centrale Laborator... In Pernis hebben bekend gemaakt «Ie Chevron Maatschappijen in West-Europa op 22 juni een nieuwe benzine (Chevron F310)* op de markt ïullen brengen die in zeer hoge mate koolmonoxvdc en koolwaterstoffen in de uitlaatgassen van automobielen vermindert, het benzineverbruik ge leidelijk terugbrengt en een belang rijke bijdrage levert tot het voorko men van luchtverontreiniging. Het produkt werd beschreven als een nieuwe en belangrijke ontwikke ling in de produktic van benzine. Hoofdbestanddeel in de nieuwe benzine is een toevoeging genaamd F 310 (polybutene amine), het re sultaat van 15 jaar onderzoek dooi de Chevron Research Company in Ca- lifornië. De Chevron Centrale Laboratoria in Pernis hebben het nieuwe produkt ge durende 18 maanden in Europese au to's onderzocht, zowel in het labora torium als door uitgebreide wegproe- vcn over een afstand van meer dan 1 1 4 miljoen kilometers. Onder typische rij-omstandigheden in de stad bleek de Chevron benzi ne schone motoren schoon te houden en in vervuilde motoren werd een zeer duidelijke reductie van koolmo- noxvde en van onverbrande benzine componenten (onverbrande koolwa terstoffen) aangetond. Daarmee wordt de noodzaak van het onderhoud van de motor verminderd. Eveneens verbeterden de door de auto per li ter brandstof afgelegde afstand en de prestatie van de motor. Door het verwijderen en voorkomen van kritische afzettingen in de motor die rijke lucht-brandstofmengsels ver oorzaken bij stationair draaiende mo toren en bij het rijden met lage snel heid. vermindert F 310 het koolmo- noxyde- en koolwaterstoffen-gehalte in de uitlaatgassen bij hel rijden on der stadsomstandigheden. Deze resultaten bevestigden proe ven in de Verenigde Staten. Daar werden de tests uitgevoerd door Che vron Research Company en door Scott Research Laboratories, een on afhankelijk onderzoek instituut gespe cialiseerd in het lucht verontrei ni- gingsonderzoek. dat veel opdrachten heeft uitgevoerd voor de Amerikaan se regering en voor de staat Cali- fornië. ..Naar ons beste \yeten is de onze de enige benzineformule waarvoor deze claims gemaakt en bewezen kun nen worden", aldus de heer F D. Ka ne, president van Chevron Research Tuinsproeienmet een film. camera is een beginnerseuvel waarmee men denkt film te be sparen. te stoppen, dan wordt hel kind regel matig kleiner. Bent u even opgehou den met filmen, dan is er in feile een brokje „loopscène" uit. We zien het kind wandelen en ineens: pats- boem!. is het een stuk verder. Het is alfof het kind een hele grote sprong nam., een „springer" dus. Deze fout komt het meest voor bij alle begin nersfilms. De oplossing is eenvou dig: Als u namelijk na elke scène telkens 'n paar passen verderop gaat staan, naar links of naar rechts, is er geen sprake van een springer. en pieppoppen, zachte ballen en trommeltjes. Peuters tot twee jaar: Badbeesten. stapelkubussen. voor leesboekje met rijmpjes, karretjes, blokken, poppen, beren, houten auto of treintje. Peuters tot drie jaar: Zandbak of -teil met vormpjes, em mertje, schepje om met water en zand te kliederen, dik potlood, puz zels, grote kralen, poppen en bees ten. karretjes, lawaai-instrumenten, klei, demonteerbaar speelgoed. Kleuters tot 5 jaar: Blokken, vingerverf. houten auto's, boten, schoolbord, koffertje, poppen wagen, serviesje, driewieler, kruiwa gen, houten step, trapauto, skelter, schommel, krijt, verf, kleurpotloden, constructiespeelgoed, puzzels, mo zaïek, hamertje tik. knutselmate riaal, garage, autootjes, winkeltje. Klruters tot 7 jaar: Poppenhuis, poppenkast, bouwmate riaal, tentje, bootjes, opwindtrein, vliegtuig, grof naald- en draadwerk, timmerspullen, zaklantaarn, ver grootglas. knikkers, uitbreiding plas tic bouwsysteem, springtouw, gezel schapsspelletjes, schaatsen. rol schaatsen, bouwplaat en eenvoudige muziekinstrumenten. Grotere kinderen: Metalen constructie-materiaal, goo- cheldoos, elektrische trein, naaima chine. stoommachine, zwakstroom elektromotor, microscoop. gereed schapskist, technische bouwdozen, experimenteerdozen, fototoestel, mo delbouw-schepen. -vliegtuigen en -auto's. voetbalspel. tafelbiljart, sjoelbak, kaartspel, voetbal, zwem vliezen. tienerpop, plakboeken, tent en kampeeruitrusting, opblaasboot. 1. Speelgoed moet de FANTASIE van het kind niet alleen voldoen de ruimte laten, maar ook prik kelen tot zelfdoen in de ruimste zin van het woord. 2. Hoe groter de SPEELMOGE- LIJKHEDEN' van een stuk speel- goed zijn, des te interessanter is het voor 't kind. 3. Speelgoed moet voor het kind BE GRIJPELIJK zijn. Het moet tri overeenstemming zijn met de omgeving, waarin het kind leeft en bevattelijk voor zijn voorstel lingsvermogen. Een kind dat nooit per trein reist, heeft niets aan een conducteurs-uitrusting. 4. De GROOTTE van het speelgoed moet in overeenstemming met de leeftijd van het kind zijn. Klei- ne(re) kinderen hebben bijvoor beeld grotere blokken, bouwste- stenen en automodelletjes nodig dan de oudere. 5. De HOEVEELHEID en VER SCHEIDENHEID is bepalend voor de speelmogelijk'neden Voor het bouwen zijn veel onderdelen nodig, voor het ..:noeder-en- kind-spei" van het meisje alleen maar een pop. echter met zeer veel toebehoren. 6. Het MATERIAAL, waarvan hc: speelgoed is vervaardigd, moet in overeenstemming zijn met de leeftijd van het kind en bovendien voor het speeldoel geëigend zijn. De STERKTE van het speelgoed moet zo groot zijn, dat het be stand is tegen het „hardhandige" dagelijkse gebruik door kinderen. 8. De kleur verhoogt- de prikkel, die van het speelgoed uitgaat, mar een al te bonte kleurschakering kan. bijvoorbeeld bij boetseren en bouwen, storend werken. 9. Dc VORM van het speelgoed moet eenvoudig zijn en vrij van nodeloze tierlantijnen. Grappi ge en groteske vormen wekken w< 1 het enthousiasme van vol wassenen op. maar het kind be leen zijn omgeving ernstig en ziet haar niet als een karikatuur. 10. De constructie en mechanische uitvoering van het speelgoed die nen NIET TE INGEWIKKELD te zijn. In elk geval moeten zij aan gepast zijn aan de leeftijd van het kind. 11. De VEII.IGHEIDvan het speel goed moei zijn aangepast, zowel aan de leeftijd van het kind. als aan het doel. waarvoor het is be stemd. Wanneer, kinderen van verschillende leeftijden in een ruimte samen spelen, zijn dus wel bijzondere maatregelen noodzakelijk. 32. Wat de PRIJS van het speelgoed betreft, speelt de LEEFTIJD een belangrijke rol. Speelgoed dat ve le jaren meegaat, mag gerust in aanschaf duurder zijn. Overi gens geldt ook hier: een duur der stuk speelgoed is veelal „prijshoudender" dan een goed koop stukje prullaria. Neem een proef Neemt u eens welbewust een proef! Maak een opname van een bewe gend onderwerp. Stop tijdens de op name even en film na een paar se conden verder. Bij de projectie zult u de springer dan meteen zien. Het voordeel van deze opzettelijke fout

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5