25-jarig ambtsjubileum burgemeester Enklaar feestelijk herdacht Pluim op de hoed Spontane huldiging door gehele bevolking Woorden van waardering, bloemen en geschenken Officiële publikatie Zitting Woonruimte- Commissie Bestemmingsplan „Meennanskamp" Bloemendefilé Blijven tot aan pensioen Gelukwens van Canadese minister Canadese begraafplaats Bijzondere raadsvergaderi ng ii—Vrijdag 19 juni 1970 lirulfËhfé iliOllifCil Al\ -== EriW'Ll tmHIEUVfJiLAI/ =e~ J. Wiggers Advertentieprijs 1-15 mm (a contant) 3,Iedere mm meer 0,12 Abonnementsprijs 5,per half jaar10,per jaar Betaling op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten t.g.v. Holtens Nieuwsblad Het is een goed en gepast ge bruik, bij een jubileum prijzen de woorden te spreken. Aller lei aspecten uit leven en werk van de jubilaris mogen dan in een feestelijk zonnetje worden gezet, en zoiets gebeurt dan ook in dit artikel. Een burgemeester, en mr. Enk laar is geen uitzondering ver vult veel plichten. Sommige daarvan onttrekken zich aan de waarneming door het pu bliek, andere staan daarente gen meer in de openbaarheid, en tot die laatste nu behoort het leiden van raadsvergade ringen. Een gemeenteraad heeft een belangrijke functie in het be stuur van een gemeente. Im mers, de raadsleden zijn geko zen door de gemeentenaren; zij zijn onze vertegenwoordigers en zegslieden en door hen is contact met het gmeentebe- stuur en rechtstreekse bemoeie nis inzake bestuusaangelegen- heden mogelijk. De resultaten hiervan en derhalve een goe de gang van zaken in de ge meente worden dan ook mede bepaald door de verstandhou ding tussen burgemeester en raadsleden. Op dit punt nu een lovend woord tot burgemeester Enk- laar gericht. Wie namelijk de laatste jaren de raadsvergade ringen min of meer regelma tig vanaf de publieke .tribune' heeft gevolgd kan vanuit die positie verklaren dat in de raadzaal de leiding in goede handen is! Ieder raadslid krijgt ruimschoots gelegenheid zijn zegje te zeggen, vragen en op merkingen worden uitvoerig en duidelijk toegelicht of zo nodig weerlegd en achter gronden van voorgestelde maatregelen uiteengezet (ook de bezoeker wordt er soms iets wijzer van!) Het spreekt vanzelf, dat deson danks niet altijd iedereen het met iedereen eens kan zijn, maar niettemin blijft, ook tij dens de soms botsende menin gen, de goede sfeer bewaard. O meerlijk en volledig te zijn: hiertoe draagt stellig de hou ding der raadsleden ook veel bij maar de rol van burge meester Enklaar is zeer be langrijk. Daarom: een pluim op zijn hoed en een gelukwens bij zijn ambts-jubileum! H. P. De voorzitter van de voonruimte- commissie maakt bekend dat de eerst volgende zitting der commissie i.v.m. de naderende vakanties niet op dins dag 7 juli a.s. maar 4 augustus '70 zal worden gehouden. Holten, 15 juni 1970. De voorzitter voornoemd, J. Kroon. De burgemeester van Holten maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 31 van de Wet op de Ruim telijke Ordening bekend, dat onher roepelijk is geworden het besluit van Gedeputeerde Staten van Overijssel dd. 20 april 1970, afdeling 2, nr. 2878, waarbij het raadsbesluit van 23 september 1969, nr 3579, tot vast stelling van het bestemmingsplan sportveldencomplex Meermans kamp" is goedgekeurd, behoudens voorzover dit strekt tot vaststelling van de artikelen 3, sub b, 6, lid 2, 9 en 10 van de voorschriften waar aan goedkeuring is onthouden. Bovenbedoeld bestemmingsplan ligt voor een ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage. Holten, 19 juni 1970. De burgemeester voornoemd, W. H. Enklaar, Ned. Oorlogsgraven Comité en thans plm. 2 jaar als voorzitter. Verder werd nog het woord gevoerd door burgemeester F. M. van Pantha- (NOP) namens de afd. Oveujssel van de Ver. van Ned. Gemeenten van welke verenigirg burgemees ter Enklaar sinds 1966 voorzitter is, namens de burgemeesterskring De venter door burgemeester mr. A. J. Ganzeboom van Raalte, door de heer Slotman te Wijhe als vertegenwoor diger van het Recreatieschap Sal- land, door de heer J. Króón namens het onderwijzend personeel van het basis- en kleuteronderwijs, het Ned. Oorlogsgraven Comité en de plaat selijke afd. van het NOC, door de heer J. Wiggers names de VVV „Hol tens Belang" van welke vereniging de jubilaris sinds 1954 voorzitter is, door ds. R. A. Hoogkamp namens de Herv. en Ger. Kerk, door de heer ing. J. P. van den Berg, inspecteur Volks gezondheid, door de heer G. W. Riet man namens de Ver. „Een school met de Bijbel", door de heer R. Ha- jema, stedebouwkundige van de ge meente en tenslotte door de heer D. J. Jonkhans, voorzitter van de Over ijsselse Landbouw Mij. (OLM). Bijna alle sprekers deden hun woor den van gelukwens vergezeld paan van een geschenk, bloemstukken en fraaie boeketten die aan de hal van de school een feestelijke aanblik ga ven. Aan het einde van de druk bezoch te receptie sprak burgemeester Enk laar mede namens zijn vrouw en kin deren een hartelijk woord van dank tot allen die aan d-'t jubileum luister hebben bijgezet Woorden zo besloot hij, zijn een slecht voertuig van mijn gedachten rr w- i iie. maal overtuigd van onze grote dank, ons hart is vol dankbaarheid. 's Avonds werd door plm. 60 ver enigingen, comité s uit de verschil lende buurtschaopen en buurtvereni gingen deelgenomen aan een bloe mendefilé in „Kalfstermansweide". Er bestond voor dit defile een zeer grote belangstelling. Aan het einde vur. het defile (dat muzikaal werd omlijst door de Hol- tense Muziekver. HMV en het HMV- Jeugdkorps) werd door het echtpaar Aaftink - Nijkamp, Koiweg (het eer ste paar dat door burgemeester Enk- laar in attg. 1945 i.-: de echt werd ver bonden) het geschenk van de bevol king bestaande uit een kleurentele visie en een ouuen'andsc reis aange boden. Velen maakten daarna van de ge legenheid gebruik om burgemeester Enklaar met zijn zilveren ambtsju bileum geluk te wensen. In een dankwoord zei burgemees ter Enklaar o.m.: Beste Holtenaren deze dag is door u allen vnor mij en mijn gezin tot een onvergetelijke ge maakt. Een dag die echt is ge'reden uit der dagen rij. Uw goede gezind heid jegens ons hebt u nog eens dui delijk willen onderst repen in deze prachtige cadeaus, deze TV en d» aangeboden reis. Hane'ijk dank voor uw medewerking in de achterliggende vijf en twintig jaar. zeer bedankt dat ik zo burgemeester voor u heb kun nen zijn, ik zou het nog graag 25 jaar willen zijn Holtenaren, vrien den ik dank ii. Tot besluit van de jubileumviering werd in het Kolcomplex een gran dioos vuurwerk afgestoken waarvan naar schatting plm. 4000 personen getuige waren u meegaf bij de feestelijke installatie als burgemeester dezer gemeente bij dit 25-jarig jubileum te herhalen: U zeegne God Hij stelle u tot een zegen Gezegend zij uw hoofd, uw hart, uw wegen uw aards, uw eewig lot. Namens de leden van de raad werd het woord gevoerd door het oudste raadslid de heer D. J. Wansink. Wij als raad zo zei hij, en ik denk wij niet alleen, hopen dat u nog vele ja ren burgemeester van Holten moogt zijn als het enigszins kan tot aan uw pensionering. De heer Wansink bood namens de raad een antiek tinnen bord aan. De heer J. Vuuregge die namens alle ambtenaren in gemeen'edienst het woord voerde roemde de vriendschap behartigd. Het leek mij, zo besloot de werknemers een warm hart toedraagt wat o.m. is gebleken uit de wijze waarop u steeds onze belangen hebt behartigd. Het leek mij ze besloot de heer Vuuregge op een dag als van daag onze waardering daarvoor uit te spreken en daaraan de wens te verbinden dat u nog vele jaren in goede gezondheid uw taak als bur gemeester van deze gemeente moogt uitoefenen. De heer Vuuregge bood namens het gemeentepersoneel een autoradio aan en offreerde aar me vrouw Enklaar een bloemenbon. De kinderen zongen .zeer enthousiast achtereenvolgens „Mijn Holterland", „Sallaandlied" en „Jubileumlied voor mr. W. H. Enklaar" waarvan de vol ledige tekst luidt als volgt Onze beste burgemeester is hier vijf en twintig jaar Daarom zingen wij vol vreugde voor hem, allen met elkaar Burgemeester, wij zijn dankbaar en wij wensen ons geluk Dat U 't Hoofd bent der gemeente, 'n Burgervader uit éen stuk Beste burgemeester Enklaar. wij feliciteren nu Met het zilv'ren jubileum, niet alleen ons, maar ook U Heel Europa mag het lezen, de ballonnen stijgen dra En ze drijven met de winden, na driemaal hiep hiep hoera. De Canadese ambassadeur in ons land zijne exc. mr. A. J. Piek las een schriftelijke gelukwens voor van de Canadese minister van buitenlandse zaken waarin mr. Enklaai tevens dank werd gebracht voor het vele en belangrijke werk dat hij deed eerst vele jaren als secretaris van 't groot aandeel in het werk van de Ca nadese Pilgrimage, waardoor het mo gelijk wordt gemaakt dat familiele den in staat worden gesteld de gra ven van hun geliefden te bezoeken. Ik denk burgemeester aan het vele werk dat U verricht, zowel plaatselijk als buiten de gemeenschap Holten, op intergmeeentelijk, provinciaal en zelfs landelijk terrein. U bent voorzitter Afdeling Overijssel Vereniging van Nederlandse Gemeen ten; voorzitter Oorlogsgravencomité, zowel plaatselijk als landelijk; voor zitter Provinciale commissie vuilver werking en afvoer: voorzitter Provin ciale commissie ter verdeling van provinciale gelden ten behoeve van sportaccommodaties; voorzitter Re creatieschap Salland: voorzitter Com missie Landbouw- en Landbouwhuis- houdonderwijs van de OLM lid van de Staatscommissie concentratie elektri citeitsbedrijven commissaris van de W.M.O. Zo zouden er nog vele te noemen zijn. Wetende, U kennende, Burgemeester, dat U zich met Uw persoon inzet voor 't werk dat U op de schouders neemt, en de verantwoordelijkheid hiervoor aanvaardt, behoeft 't geen betoog dat U een harde werker bent die, waar 't gemeen U roept, 't verzorgt als ware het Uw eigen. Wij waren dan ook zeer verheugd en het deed ons Holtense hart goed toen Uw verdiensten van hogerhand onder kend werden en U door Hare Maje steit de Koningin benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau, waarvan de versierselen U op 29 april 1966 door de Commissaris der Koningin werden uitgereikt. Burgemeester, in vogelvlucht zijn wij vandaag met U de achter ons liggen de 25 jaren doorgegaan. Ik heb slechts de uiterlijke aspecten kunnen noemen, het vele voorberei dende werk, het werk dat achter de schermen gebeurt, en niet aan de op pervlakte treedt, kan men slechts be vroeden. Wij weten, dat waar de belangen van Holten gediend moeten worden, daar is burgemeester Enklaar, doende wat zijn hand vindt om te doen. Wij mogen constateren en zijn dank baar, dat ondanks vele remmen, na vaak moeizaam werken, er toch vele plannen konden worden gerealiceerd en veel tot stand kon worden ge bracht. Burgemeester, onze gemeente heeft in' uw persoon een goede burgemees ter, die tevens een mens is met een 'goed hart, met een nobel en gaaf karakter. Uw spontane openheid, uw eerlijkheid en trouw, deugden die uw persoonlijkheid sieren, bovendien een man wien de humor nimmer in de steek laat, maken de omgang en het werken met u bijzonder aangenaam. Ik dacht, burgemeester en ik ben er van overtuigd, dat op een dag als vandaag, waarop de gedachten zich was, die 't burgemeestershart niet on beroerd had gelaten. Een bijzondere verrassing voor de raad was het, toen mejuffrouw C. P. K. van Andel thans mevrouw Enklaar -van Andel uit Dijkerhoek, door mr. Enklaar als zijn verloofde aan de raad in openbare vergadering bijeen werd voorgesteld. Op 14 november daaraanvolgende haalde de burgemeester als bruide gom per bruidskoets z'n bruid uit Dij kerhoek en gezeten achter de breed geschouderde rug van wijlen Jan Wegstapel toog 't jonge paar ten ge meentehuize. waar 't huwelijk werd voltrokken door de gemeentesecreta ris wijlen de heer A. J. Goldstein, waarna door ddminee Enklaar, oom van de bruidegom de kerkelijke inze gening plaats vond. Holten heeft toen spontaan de brui loft van 't burgemeesterlijk paar ge vierd. Het jonge gezin betrok huize „De Enk" waar het zich in 8 jaar meer dan verdubbelde; 3 spruiten. 2 dochters en 1 zoon werden daar aan 't gezin toegevoegd. De gemeenteraad zag 't burgemees tersgezin uit haar jasje groeien en be sloot spoedig tot de bouw van een ambtswoning, die in december 1953 werd betrokken. Hier was weer ruim te voor het gezin en kwam de jongste, Chris, het viertal completeren. Burgemeester, ik ben er mij van be wust dat ik zeer onvolledig zal zijn wanneer ik een resumé zou willen ge ven van al datgene wat onder Uw be kwame leiding in deze gemeente tot stand kwam. Als hoofdzaken wil ik noemen het bou wen van 747 woningen en plm. 350 zo merhuisjes, scholenbouw, bouw en in richting zwembad „Twenhaarsveld". bouw en inrichting EEG slachthuis, stichting Gasbedrijf, bouw 14 klassige ULO-school (thans Scholengemeen schap met plm. 800 leerlingen), ver betering en verharding van diverse wegen o.a. aanleg toeristenweg over de Holterberg, bouw van gymnastiek lokalen, postkantoor, informatiebu reau VVV, aanleg sportveldencomplex „Meermanskamp" (begin mee ge maakt). Voor het bloemendefilé be~ stond een enorme belang- stelling. vermenigvuldigen, wij 't samen kun nen zeggen dat de achter ons liggen de weg een voorspoedige weg is ge weest. dat u, als eenling 25 jaren thans als eregast met uw gezin in geleden uw werk bent begonnen, deze bijzondere bijeenkomst van de raad in ons midden, zich een geluk kig en rijk man kunt voelen. Zo willen wij thans vanuit deze te rugblik in het verleden met vertrou wen de toekomst tegemoet zien. Burgemeester, aanvaard onze dank en moge een goede toekomst u en uw gezin beschoren zijn. Het zij mij vergund de zegenbede, die wijlen uw vader. mr. B. P. Enklanr, Meer dan 1000 schoolkinde ren brachten 'n zanghulde. Burgemeester, Vandaag 18 juni 1970 gaat 't alle maal anders dan anders. U wordt ter raadsvergadering gehaald, of zo U wilt, geleid. Wij komen niet als raad bijeen in onze oude vertrouwde raad zaal, maar wij moesten omzien naar een ruimte die de velen zou kunnen herbergen, die voor deze buitengewo ne zitting van de gemeenteraad van Holten van hun belangstelling willen doen blijken. De vergadering van de raad is een bijzondere, in de eerste plaats voor U en Uw gezin, burgemeester, maar ook voor ons als leden van de raad willen wij vandaag graag even stilstaan bij een mijlpaal in Uw ambtsperiode als eerste burger van onze gemeente. Er kunnen in het leven van een mens momenten zijn. waarin hij er toe ge noopt wordt zijn dagelijkse gang van werken te onderbreken; om in agrari sche termen uit te drukken, dat de hand aan de ploeg zich ontspant om clan terug te zien en ons af te vragen, hoe hebben wij, hoe heb ik de voren getrokken, hoe zijn we samen onze weg gegaan. Burgemeester, vandaag 18 juni 1970 is het 25 jaren geleden dat U door de toenmalige Commissaris der Konin- De aanleg van de Canadese beg,, plaats, was voor U Burgemeester een stimulans dat wij als Nederlanden iets terug zouden kunnen doen. Als secretaris en de laatste jaren als voorzitter van het Nederlands Oor logsgravencomité hebt U namelijk 'n De bevolking van Holten heeft donderdag 18 juni mr. W. H. Enklaar die 25 jaar haar burgervader was op zeer spontane wijze gehuldigd en hiermee haar grote waardering uitgesproken voor het vele en belangrijke werk dat door de jubilaris in de afgelopen kwart eeuw werd verricht in het be lang van onze mooie gemeente en de ingezetenen. De buren hadden voor een prachtige ereboog ge" zorgd bij huize „De Kroepenkamp" aan de Raak terweg waar plm. 13.00 uur de „noodnoabers" de dames Prins-Sluiter en Klein Ovink-Bekkernens binnenstapten met het verzoek aan de jubilaris en zijn gezin om plaats te nemen in een door twee prachtige schimmels getrokken open landauwer en een rijtuig beide geëscorteerd door leden van de Landelijke Rij vereniging „Bergruiters" waar na de rijtoer begon naar 't plein bij de o.l. Dorps school waar meer dan duizend schoolkinderen onder leiding van het hoofd van de school de heer B. H. Brouwer een zanghulde brachten. was in de jonge burgemeester verper soonlijkt. Zo was U al spoedig een raadsman van vele ingezeten, die iedereen waar dit mogelijk was hulp bood en terzijde stond, een burgervader, die zaken duidelijk van personen kan scheiden, die nimmer de mens wilde treffen, die achter een bepaalde zaak stond. Burgemeester, U vond hier een door oorlog en bezetting geteisterde ge meente. scholen, woningen, boerde rijen waren verwoest. Met de opbouw, in de vorm van nood voorzieningen, was reeds een aanvang gemaakt. Op bestuurlijk terrein was er echter nauwelijks iets op gang. Uit de wan orde moest zo spoed g mogelijk een democratisch bestuur worden inge steld, om weer enige orde in de be stuurlijke zaken te scheppen. U had in die beginperiode spoedig contacten gelegd, en werd wegwijs in de ver houding op velerlei gebied in de ge meente. Namen als H. J. Wansink, wijlen de vader van het tegenwoordige raadslid D. J. Wansink en wijlen M. Teeselink zult U zich zeker uit die tijd herinne ren. Nadat door instelling van nood- raden voor de gemeepten ook in onze gemeente dit college, gekozen door zogenaamde kiesmannen, tot stand was gekomen, trad U op 30 november 1945 als voorzitter van de raad op. Op bestuurlijk niveau Uw eerste offi ciële optreden. In d jze vergadering werden tot wethouders gekozen: de heren B. J. Veneklaas-Slots en G. Landeweerd. Leden van de raad wa ren: J. Aaltink, G. J Aaftink, P. G. Dijkstra, A. Jansen, i\ van der Meu- len, H. Meijerman, H. Soer, H. Wan sink en J. Rietberg. Als secretaris trad op de heer A. J. Goldstein, ter wijl de heer Mekenkamp sr. als ge meentebode fungeerde. Na deze eerste vergadering van de raad van Holten zijn er vele gevolgd, ik schat dat het er ongeveer 300 a 325 geweest zijn. Burgemeester. U hebt er niet één gemist; slechts één. keer was U bij de aanvang niet aanwezig, naar ik mij meen t.e herinneren, in verband met de ernst.'ge toestand van wijlen Uw moeder. U nam tijdens de vergadering de leiding echter weer over van de loco-burgemeester Vene klaas Slots. Burgemeester, U hebt in deze 25 jaren leden van de raad zien komen en gaan; door wisseling langs de demo cratische weg der verkiezingen, ook zag U ze wegvallen, plotseling midden in hun werk en wij denken hier aan mannen als: Soer, Brands en Jansen. Ik wil niet met U nagaan welke be sluiten er in al deze vei'gadei-ingen zijn gevallen, toch zou ik er enkele uit willen lichten namelijk de vergade ring van de raad van 23 juli 1947. Inmiddels was namelijk gebleken dat er onder de Holtense. schonen er één Hierna gingen de plm. 1000 ballon nen met het opschrift „Mr. W. H. Enklaar, 25 jaar burgemeester van Holten, Nederland 1945-1970" de lucht in. Nadat de kleine ballonnetjes het luchtruim hadden gekozen en snel in westelijke richting verdwenen wer den door burgemeester en mevrouw Enklaar twee grote ballonnen opgela ten waaraan grote linten in de kleu ren van Holten: rood en groen. Burgemeester Enklaar sprak hier na een woord van dank tot de school jeugd en hij noemde het zinvol dat op deze dag van herdenken de jeugd de eerste kans was gegeven. Een goed begin te luisteren naar het zingen van liederen „afgestemd" op het dorp en de streek waar ik 25 jaar geleden het ambt van burgemeester aan vaardde. Loco-burgemeester wethouder J. Rietberg hield nadat hij een woord van welkom had gesproken tot bur gemeester Enklaar en mevr. Enklaar en de kinderen, de Canadese ambas sadeur zijne excellentie mr. A. I. Piek en mevr. Piek, de oud-commis- saris in de provincie Overijssel ir. J. B, ridder de van der Schueren en de vele genodigden de volgende toe spraak: De familie Enklaar tijdens het bloemendefilé in „Kalf stermansweide". yin, r>ui un vuil vuursi ioi voorst oe- noemd werd tot waarnemend burge meester van Holten. Wij willen als Raad bij deze mijlpaal in Uw ambtsperiode met U stilstaan, omdat, wij hiermede de gelegenheid hebben om van onze gevoelens jegens Uw persoon te doen blijken, om van onze dankbaarheid te getuigen en U hulde te brengen voor het vele werk als voorzitter van de raad. voor de wijze van Uw optreden in deze functie en waarop U Uw taak als burgemees ter dezer gemeente hebt opgevat; en deze vervult. Toen U op 1 juli Uw ambt aanvaard de was Holten U onbekend en onzer zijds was dit evenzo, of 't mocht zijn dat U vanuit Markelo. waar U enige tijd als gemeente-ambtenaar had ge werkt, toch iets van de buurgemeente Holten had 'opgevangen. U was als jonge burgemeester een hartelijke en vriendelijke man( en hij is dat nog) die maakten dat U bijzon der snel was ingeburgerd. Uw vriendelijkheid zij alle mensen bekend: een woord van hogere orde. Burgemeester en mevrouw Enklaar in open landauer van „De Kroepenkamp" naar de o.l. Dorpsschool.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 1