Van IJssel tot Staphorst in oktober autosnelweg Nieuwe IBM-machine in Nederland ontwikkeld De vrouw van '70: Tot en met verzorgd! Drie in één! Verkeersplein Zwolle Brug over het Zwarte Water Brug over de Overijsselsclie Vecht Liohtmiskanaal gedempt Brug Katerveer Methode van werken MEPPEL aratgrx"». ■ajsip-xxts - STAPHOftl UCHTMIS^ Apparaten die de uiterlijke verzor ging en de schoonheid van de vrouw dienen, staan op het ogenblik in het middelpunt van de belangstelling en zullen in de komende jaren nog veel belangrijker worden. En niet alleen doordat we nu de tijd en het geld hebben om meer aan ons uiterlijk te doen. maar ook omdat we gelukkig de géne hebben verloren die alles wat met lichaamsverzorging te ma ken had. krampachtig achter de bad kamerdeur hield. Tegenwoordig kunnen we gelukkig spreken over bijvoorbeeld ontharing. We behoeven ook niet langer min of meer stiekum de philishave van man of vader te gebruiken, want we heb ben onze eigen ladyshave voor oksel- en beenontharing. Slanke staafmo- dellen die gemakkelijk in de hand liggen, verpakt zijn in een luxueus etui in roze of groen en speciaal voor de tere vrouwenhuid bestemd zijn. De laatse is een punt waarop naar ons idee overigens nog te wei- nog wordt gelet. De okselhuid is te dun en te soepel om door een stoer der scheerapparaat te worden be werkt dan de ladyshave. De huid zou te veel worden uitgeschoren met als gevolg een paar pijnlijke dagen. Ook uit het oogpunt van hygiëne kunnen we beter een eigen scheerapparaat aanschaffen. Voor de kosten behoe ven we het niet te laten: de luxe la dyshave kost f 35.95: de schelpvor mige ladyshave. met een frise bloe metjesversiering. is al voor f 28.50 ons eigendom. De ladyshave is ook verkrijgbaar als belangrijkste onderdeel van een hele set attributen voor het aan brengen en inmasseren van crèmes en de massage van gezicht, hals. voeten en hoofdhuid. Gekleurde dag crèmes worden met behulp van even bevochtigde sponsjes gelijkma tiger opgebracht en voedende crèmes worden beter door de huid opgeno men. Er zijn vrouwen die het zelf masseren van gezicht en hals een beetje een griezelige zaak vinden en terecht. Als leken kennen we de loop van de spieren in het gezicht niet en door te grote druk op de huid zouden we gemakkelijk rimpels kunnen veroor zaken. wat vanzelfsprekend niet de bedoeling is. Wie het apparaatje ech ter. zoals ook in de gebruiksaanwij zing staat, licht tegen de huid houdt, kan er in geen enkel opzicht kwaad mee. Integendeel het vibrerende ap paraatje stimuleert dan de bloeds omloop en na afloop van de massa ge voelt men zich frisser en fitter. Een dergelijk effect heeft ook de hoogtezon. Wie aan het strand niet bruin wordt, zal dat ook onder de hoogtezon niet lukken, maar een gezonde blos zit er voor iedereen toch wel in. En bij een gezond blozend ge zicht behoort bijna altijd een paar ze doen iets voor het zelfvertrouwen van dé vrouw. Wie het voldane ge voel heeft iets aan haar uiterlijk te hebben gedaan, krijgt daardoor zelf vertrouwen dat zich op alle mogelij ke manieren uit en haar aantrekke lijker maakt. Hoe belangrijk het haar voor het uiterlijk is. weet iedereen. Met een vet pruikje rondlopen is gelukkig niet meer nodig, ook niet wanneer er geen tijd of geld is om elke week naar de kapper te gaan. De vrouw kan kiezen uit een heel assortiment haardroogkappen waarvan de tem peratuur instelbaar is. die snel en gelijkmatig drogen en na gebruik in een handomdraai ingevouwen wor den. Voor het haar dat snel uitzakt, is er de krulset een sierlijk apparaat met wikkels en klemmen waarmee men in een ommezien het kapsel weer in vorm brengt zonder dat we daarvoor het haar behoeven te was sen of zelfs maar bevochtigen. Aan- vullingssets met wikkels en klemmen zijn natuurlijk los te koop. Tenslote nog iets over het. haar knipapparaat. Coupe knippen is na- Een goed en plezierig hulpmiddel bij de schoon heidsverzorging is de Phi lips beautyset met een la dyshave voor snelle en veilige ontharing van ok sels en benen en diverse accessoires voor het inmas seren van voedende cre~ mes en het gelijkmatig op brengen van gekleurde dagcrèmes. tuurlijk een vak op zich waarvoor we de kapper de eer moeten latèn hoewel sommige vrouwen het er heel ver in brengen. Maar bijpunten van haren, het bijwerken van de nek haren en het fatsoeneren van kinder hoofdjes is niet zo moeilijk en boven dien een heel gezellig werkje. De praktijk heeft geleerd dat moeder» die er een beetje ervaring mee heb ben, op een vaste klantenkring van zelfs grote zoons en dochters kunnen rekenen. loopt zal in oktober van dit jaar van af de IJssel tot aan Staphorst een be langrijke verbinding in ons land gc- fceel ais autosnelweg zijn uitgevoerd. Dit nieuwe deel van de rijkswegen 28 en 32 (tot Berkuni rijksweg 28, daarna rijksweg 32) is ongeveer 22 kilometer lang en voorzien van nieu we, ongelijkvioerse verkeersknoop- nten. nieuwe bruggen en een groot ntal viaducten. In het voerjaar van tt71 hoopt de Rijkswaterstaat deze tosnelweg gereed te hebben tot aan de Klaas Kloosterweg. het punt waar de plannen voor het volgende pro ject aan bod komen: de aansluiting de rondweg rond Meppci. Vanaf de brug Katerveer (over de IJssel) tot aan Klaas Kloosterweg heeft de- se nieuwe rijksweg 110 miljoen ge kost. De bouw van de brug Katerveer, de vernieuwing van het uit 1938 dateren de wegenpatroon rond Zwolle en de aanpassing van de daarop aanslui tende rijksweg via Lichtmis. Stap horst en Meppel is uiterst belangrijk voor de doorgaande verbinding naar het noorden. Het toenemende verkeer dat Zwolle via Hoevelaken over rijks weg 28 makkelek kan bereiken, liep bij deze plaats in eerste instantie vast op de smalle, uit 1929 dateren- stalen boogbrug en zorg de voorts voor lange opstoppingen op enkelbaans wegen die van hier uit naar het noorden leidden. Daarbij kwam dat op dit knoop punt bij Zwolle ook nog uit diverse nndere richtingen, zoals langs de rijkswegen naar Kampen-Lemmer. Ha ttem-Apeldoorn. Zwolle-Twenthe en naar Ommen, Coevordcn ver keer werd aangevoerd. Tenslotte zag de gemeente Zwolle de oude rondweg liever verdwijnen in verhand niet de stadsuitbreiding naar het noorden. Het zogenaamde infrastructuurplan ▼oor de vier noordelijke provincies stelde in 1959 het eerste geld voor de vernieuwing van dit traject ter be schikking. De gemeente Zwolle, waarmee voort durend nauw werd samengewerkt, betaalde onder meer de aanleg van een aantal viaducten die onder de verhoogde autosnelweg de nieuwe wijken goed bereikbaar maken. D<- nieuwe autosnelweg kent de volgen de grote kunstwerken: kruising met de spoorlijn Zwo' le-Kampen verkeersplein Zwolle brug Katerveer brug Zwarte Water met aanslui tende ,,ruit" aansluiting aan de Ceintuurbaan een stadsringweg brug over de Overijsselsch- Vecht een samenstel van viaducten er wegen bij het knooppunt Bev küm viaduct ter plaatse van de ver legde Dedemsvaart aansluiting aan de Dorpsweg vat Staphorst en voorts 'n groot a- tal viaducten. secijfer. In 1980 wordt de intensiteit geschat op 37.000 voertuigen per et maal. De maximale capaciteit van deze brug bedraagt 55.000 voertuigen per etmaal, een cijfer dat ongeveer overeenkomt met de huidige inten siteit op de Van Brieneroordbrug in Rotterdam. Naar verwachting zal de brug bij Ka terveer gereed zijn in september of oktober van dit jaar. Hij vormt dan. als onderdeel van rijksweg 28. een schakel in de E-35, de verbinding tus sen de randstad Holland en Ham burg. De brug bij Katerveer is to taal 680 meter lang en heeft tussen de leuningen, een breedte van ruim 34 meter. De brug krijgt twee rijba nen met ieder drie rijstroken en een vluchtstrook Op de middenberm komt een beveiliging met een gelei- derail. In de toekomst is uitbreiding naar 2x4 rijstroken mogelijk. Voor uitlopend op de opening, werd be sloten in mei een helft van deze brug open te stellen voor het verkeer. Tussen de hooggelegen brug Kater veer met een doorvaarthoogte van ongeveer elf meter (bij hoog water 7 meter) en het viaduct over de spoorlijn Zwolle-Kampen, werd in 1965 begonnen aan de aanleg van het verkeersplein Zwolle. Dit knooppunt vormt een van de drie aansluitingen van Zwolle op de nieuwe autosnel weg en zorgt tevens voor een verbin ding met de bestaande wegen naar Hal tem. Hasselt en Kampen. Het verkeersplein Zwolle is nabij het oude verkeersplein Spoolde gebouwd maar moest in verband met de na bijheid van de brug Katerveer en het viaduct over de spoorlijn hoog wor den aangelegd, om een onnodige ..kuil" in de autosnelweg te voor komen. dien worden voldaan om de lengte van de op- en afritten niet te groot te ma ken In 1969 kwam dit verkeersplein klaar. De kunstenaar Jo Pessink heeft tussen de viaducten van het plein langs de laaggelegen parallel wegen een relief in betonstenen ver vaardigd. Een 76 meter lang en ongever 60 meter breed viaduct voert de auto snelweg hierna over de spoorlijn Zwolle-Kampen en over de twee stadswegen ter weerszijden daarvan. De bouw van dit viaduct uitge voerd in voorgespannen beton be gon gelijk met de bouw van het ver keersplein. Beide werken kwamen ook in hetzelfde jaar (1969) gereed. In de gehele verbouwing van het wegenpatroon bij Zwolle vormt de brug over het Zwarte Water nog de enige herinnering aan het vooroor logse wegennet, dat hier eens lag. De uit 1938 daterende hoge vaste brug behield zijn plaats, maar werd ter weerzijden met 8.50 meter verbreed. Dit vergde een uitbreiding van de fundering, in feite een verlenging van de pijlers in het Zwarte Water. Op en afritten in vaktaal spruitwe- gen ter weerszijden van de brug op beide oevers geven aansluiting op een nieuw aangelegde ..ruit" ten westen en ten oosten van het Zwarte Water, Op de westelijke oever werd een geheel nieuwe weg aangelegd. op de oostelijke oever verbeterde de meente Zwolle de bestaande Indus trieweg. Twee nieuwe hefbruggen over het Zwarte Water betaald door de gemeente Zwolle verbin den deze beide oeverwegen. Deze omvangrijke aansluiting is nodig om de binnenstad van Zwolle een goede verbinding te geven met d« autosnelweg en met een gedeel- - te van de nieuwe stadswijken ten noorden van de autosnelweg en te vens om vanuit de richting Meppel de rijksweg naar Kampen bereikbaar te maken. Een tweede reden om hier goede ver bindingsmogelijkheden te scheppen door de aanleg van deze weidse ,,ruit" vormt het feit, dat de aanslui ting met de Ceintuurbaan een stadsringweg door de buitenwijken van Zwolle bijna toe is aan zijn maximum capaciteit. Deze aanslui ting werd in 1964 opengesteld, en zal in de toekomst verkeerslichten voor het locale verkeer nodig hebben, om nctie volledig te kunnen uit voeren. osnelweg wordt via een via duct over deze aansluiting heen ge voerd. De verbinding met de Cein tuurbaan was noodzakelijk om de kern en de buitenwijken van Zwolle hier. zowel voor het plaatselijke ver keer als voor het doorgaande verkeer bereikbaar te maken. Overigens zijn onder de verhoogde autosnelweg op het traject Zwarte Water-Ceintuur baan nog drie viaducten en een tun nel gebouwd, eveneens om de stads kern van Zwolle aan te sluiten op de buitenwijken. Ten noorden van de bestaande brug over de Overijsselsche Vecht werd een nieuwe brug in de autosnel weg gebouwd. Hoewel deze brug in 3968 klaar kwam. werd hij pas ruim een jaar later in gebruik genomen, toen de aansluitende gedeelten van de autosnelweg gereed waren. De automobilist die vanaf Zwolle over de autosnelweg naar het noor den rijdt, ontmoet na de brug over de Vecht het verkeersknooppunt bij Berkum. Bij de aanleg van dit verkeers knooppunt. waar de autosnelweg een aansluiting heeft op de wegen naar Ommen-Coevorden. Nieuw Leusen, Hasselt en op de oude rijksweg Zwol- le-Meppel. is voorlopig gebruik ge maakt van een eenvoudig viaduct be stemd voor locaal verkeer. Hoewel dit samenstel van wegen en splitsin gen bij Berkum ongelijkvloerse krui singen kent. zal de vorm van het ge hele knooppunt in ;de toekomst in grijpend moeten \yorden gewijzigd, zodra de geprojecteerde autosnelwe gen naar Deventer], eventueel naar Ommen, dit nodig maken. Even voorbij Berkum komt aan de westkant van de jautosnelweg een nieuw benzinestatipn en en par keerplaats. Aan de jnrichting van het terrein is men thans bezig. Aan de oostkant van de autosnelweg komt eveneens een' parkeerplaats. O^er.43e voor scheepvaartverkeer af gesloten Dedemsvaart en de daar naast: gelegen provinciale weg Has selt-Balkbrug is men nu bezig aan de bouw van eën nieuw viaduct, dal in oktober klaar zal moeten zijn. Het nieuwe viaduct komt op de plaats van het oude te liggen, dat reeds is weg gebroken. De provinciale weg wordt met op- en afritten aangesloten op de autosnel weg. >n[ i De voormalige rijksweg liep tussen de Overijsselse Vecht en de provin ciale weg Hasselt-Den Hulst langs het Lichtmiskanaal, dat eertijds werd gebruikt voor de afvoer .van turf. Met het toenemen van het verkeer bleek dit al spoedig een van de ge vaarlijkste weggedeelten. Het Licht miskanaal is in de jaren '68-'69 ge dempt en de tweede rijbaan van de nieuweautosnelweg wordt nu op dit gedempte kanaal aangelegd. Het verker wordt hier voorlopig nog geleid over 'n nieuwe locale weg ten oosten van de autosnelweg. Voor bij Lichtmis ruimde Rijkswaterstaat ten behoeve van de autosnelweg ten slotte elf gelijkvloerse kruisingen op. die hoofdzakelijk werden gebruikt door het landbouwverkeer. Vier via ducten zijn hiervoor in de plaats ge komen. Tenslote bereikt de nieuwe autosnel weg de zogenaamde Hoek van Stap horst. waar in het voorjaar van 197' een ongelijkvloerse kruisine en een volledige aansluiting met de Dorps weg van Staphorst wordt voltooid Tn dezelfde periode komt de weg ge heel klaar tot aan de Klaas Klooster weg. even voorbii Stanhorst. waar z.oals gezegd in de naaste toe- p»n aansluiting m"t de rond weg rond Meopel. Ingericht als auto snelweg tot stand komt. De autosnelweg krijgt overal twee rijbanen, met ieder twee rijstroken en vluchtberm. Behalve op liet klei ne gedeelte tussen het verkeersplein Zwolle via de brug Katerveer tot aan het toekomstige knooppunt van de rijkswegen 28 en 50 (geprojeeteer- de autosnelweg Arnhem. Apeldoorn. Kampen. Lemmer. .Toure). Op dit deel krijgt de nieuwe autosnel weg in de toekomst 2x4 rijstro ken. Met de toekomstige verbred>n** van dit stukje weg is nu reeds reke ning gehouden. In Zwolle vormt de verhoogde aut«- snelweg een afscheiding tussen de nieuwe wijken en de oude stadskern Langs 't talud van de weg is beplan ting aangebracht die is aanaepac' aan de beplanting van de stad. Reeds spoedig nadat men was begoi nen aan een verbetering van de we gensituatie bij Zwolle, werd beslo ten benedenstrooms van de bestaan de verkeersbrug, een tweede brug over de IJssel te bouwen. Dit werd de brug Katerveer, waaraan men Hind april 1967 begon te werken. De oude brug zal in de toekomst slechts «ten rol vervullen in het. locale ver- keer. Ha® noodzakelijk de nieuwe brug bij De sproei-stoomstrijker, op de zooi- plaat na, uiterlijk geheel van kunst- slof vervaardigd, heeft een heel nieu we vorm meegekregen die het appa raat. al de bijnaam stoomboot" heeft bezorgd. De strijker is geschikt voor normaal droog strijken en voor stoom- strijken maar, en dat is het belang rijkste nieuwtje., men kan er ook mee invochten. Wie met stugge, zware weefsels, yeborduurde stoffen en erg droog goed te maken heeft, is nu met een druk op de knop van alle omhaal met invochtbekers en waterverstui vers af. Stoom- en invocht-inrichting in de strijker worden bediend vanuit een gemeenschappelijk tankje met 'n inhoud van 200 cc, dat bij voorkeur met gedestilleerd-, regenwater of zacht leidingwater wordt gevuld. Tus sen zooiplaat en kap is, langs de ge hele omtrek van het apparaat een gleuf aangebracht waardoor men ge makkelijk onder en langs knopen ka strijken. Een nouveauté aan de al langer be kende draaitop-stofzuiger is het kat- rolsnoer. Tijdens het stofzuigen laat het snoer zich tot een lengte r>an vijf meter uittrekken, daarna, rolt het zich automatisch in het stofzuigerhuis op. De enige inspanning die men zich hiervoor moet getroosten is het in drukken van een voetschakelaar. (Philips). In het IBM laboratorium te Uit hoorn is een nieuwe optische lees- en sorteermachine ontwikkeld, die op 25 april 1970 in alle landen buiten de Verenigde Staten is aangekondigd. Bij deze ontwikkeling is men uitge gaan van de IBM 1255 magnetische lees- en sorteermachine. De nieuwe machine, die vooral is be doeld voor bankinstellingen, verzeke ringsmaatschappijen, openbare in stellingen. en produktiebedrijven, lean worden gebruikt als afzonderlij- ke sorteermachine en als invoersta- iion voor een computersysteem. De IBM 1270 kan per minuut 750 met numerieke informatie bedrukte (lorum enten verwerken en de gege-^ tens daarvan doorgeven aan de computer. Sorteren is mogelijk in el ke gewenste volgorde, in twaalf of zes aflegvakken, afhankelijk van het model. Dit sorteren kan geschieden (ijdens het inlezen van informatie in de computer en als afzonderlijke handeling. De numerieke gegevens op de docu inenten, die door de IBM 1270 wor den verwerkt, kunnen volgens diver se methodes zijn gedrukt. Door een beweegbare leeskop is de machine in staat verschillende soorten docu menten (e lezen. De operateur kan de machine steeds opnieuw instellen voor andere documenten. De te verwerken documenten worden vanuit een laadmagazijn getranspor teerd naar het leesgebied. Hier zor gen een krachtige lichtbron, een lens en fotodiodesysteem voor het lezen van de gereflecteerde zwart en wit patronen van de cijfers en speciale tekens die zijn gedrukt op het docu ment. Deze optische vormen worden vervolgens omgezet in elektrische signalen. Als het gereflecteerde patroon van een optisch gelezen teken wordt ver geleken mei het iekenpatroon. dat is opgeslagen in het herkenningsgedeel te van de machine, wordt dit desbe- treffende teken vertaald in computer taal en doorgegeven naar een compu ter. Het lezen en herkennen van één teken duurt minder dan 1 millise conde. Het doel van de IBM 1270 is het ver snellen van de verwerking van hel steeds groter wordend aantal docu menten in de reeds genoemde be drijfstakken. Door de hoge snelheid van deze machine kan een bank bij voorbeeld 20.000 tot 40.000 documen ten per dag verwerken, terwijl tevens de gegevens van deze documenten door een computer kunnen worden verwerkt. Een ander voordeel is dal de verwerkte documenten aan hel einde van de dag reeds zijn gesor teerd in bijvoorbeeld cheques, over schrijvingen. betalingsbewijzen en an dere financiële documenten. Dit le vert een grote besparing aan man kracht terwijl met grotere nauwkeu righeid kan worden gewerkt. In andere bedrijfstakken met een groot aantal regelmatig terugkomen de mutaties, zoals verzekeringsmaat schappijen. openbare instellingen, uitgeverijen, produktiebedrijven kan de IBM 1270 worden toegepast om een versnelling van de incasso te berei ken Vooral bij openbare instellingen opent het gebruik van de IBM 1270 nieuwe mogelijkheden voor een eco nomischer manier om betalingen te verwerken. l)e IBM 1270 wordt uit gevoerd in vier modellen met een va- ripleii aan optische voorzieningen waardoor toepassing op een breed terrein mogelijk wordt. De vier modellen kunnen worden aan gesloten op een IBM Systeem-360 modellen 25. 30. 40 of 50. De model len 1 en 2 kunnen de cijfers 0 t.m. 9 lezen en drie speciale tekens van het Tsacraf-A type. De modellen 3 en 4 hebben dez.elfde mogelijkheden wat betreft het Isocraf B-schrifl. Ook op het gebied van sorteren zijn er verschillen in de modellen. Zo hebben de modellen 1 en 3 beschik king over 6 aflegvakken en de model len 2 en 4 over 12 aflegvakken. De IBM 1270 zal worden vervaar digd in de fabriek in Greenock Schot- land.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5