Voetgangers-actie 1970 pleit voor meer begrip Geslaagde oriënterings- rit Motorclub Anti-baby pillen op kosten van de stad De wascombinaties Een feestelijk moment „Holten A werd kampioen van de Hoofdklasse junioren WAAR GAAN WE HEEN? Mars- en tamboerwedstrijd K.I. Beren leveren gemiddeld ruim 10 pet. meer 1 A-varkens WftSwittufeti f jttfeLL--. Fietsvervoer Mechanische simulant.... BRANDPUNT BUITENSPEL Leerlingen Ballnnense landbouwschool slaagden voor het hand mei ken J. A. Uitman scoorde 500ste goal voor „Holten" G. J. Stevens won buitenlandse reis V oetbalprogramma Duif Gel)r. Willems eerste uit Noyon Reisje I k'i v. vrouwengroepen (Culturele agenda) Gezinsplanning HART GANG MAKERS SLIPFJLM GRATIS MAVO - III examens Vrijdag 25 mei ÏS7„ 5 in socii De doktoren van de anes- tesie-afdeling van de Coun- ty-universiteit van Zuid- Californië hebben met be hulp van specialisten op het gebied van de computer ontwikkeling een robot ge bouwd, speciaal voor het onderricht in de narcose- leer. De robot bezit vrijwel alle eigenschappen van een normale patiënt: hij is 1.30 m hoog en weegt ruim 195 pond. Alle verschillende nareosevormen kunnen op hem worden toegepast, zelfs die door middel van een rubber-catheter. De computer registreert alle, op de robot genomen proeven, op een direct af leesbare band. Studenten en leraar zijn daardoor in staat het resultaat direct te ob serveren en zo nodig in te grijpen. Behalve dat hij een echt menselijk uiterlijk heen meegekregen van zijn „vaders", kan de robot, ademhalen, de ogen openen en sluiten, zuchten en heeft hij zelfs een meetbare bloeddruk. Zijn reacties op bepaalde medicamenten zijn eveneens „menselijk". Op foutieve doseringen rea geert hij net als wij: ver keerd. En of dit alles nog niet voldoende is: zijn bloeddruk kan stijgen en da len ,zijn hartslag onregel matig worden, zijn ademha ling ophouden enz. Alhoewel men zeer ent housiast is over de „simu lant" en zelfs overweegt er voor iedere tak van de me dische wetenschap één te ontwikkelen, is men alweer bezig met de bouw van een nog veel ingenieuzere ma chine. Zelfs een robot ver oudert snel In de uitzending van Brandpunt Bui tenspel op dinsdag 26 mei trad voor het eerst de wielrenploeg; aan, die door Brandpunt Buitenspel is geadop teerd. In de ronde van Hansweert weerde die ploeg van „werkeloze" wielrenners zich zo geducht, dat een van haar favorieten. Johnny Brou wer, met de eerste prijs ging strijken. Leider van de ploeg en inspirator van het idee om Brandpunt Buiten spel actief bij de wielrennerij te be trekken is Theo Sijthof. De geadop teerde renners zijn: Johnny Brouwer, Maarten Breure, Peter Heinig. Jo Moonen, Henk Koopmans. Albert Jongkind. Gé van der Winden, Dick Verdoorn en Norman Hill. Op het bedrijf van de heer B. J. Reilink te Apenhuizen (gemeen te Bathmen) werden dezer dagen de examens handmelken afgenomen van de leerlingen der vierde klas van de lagere landbouwschool te B:\h171en. Alle kandidaten konden een diploma in ontvangst nemen. De opleiding ge schiedde door de voormelkers, de heren J. W. Jansen te Holten, H. J. Niemeijer te Wesepe en G. Nijkamp te Bathmen. Met de heer Reilink vormden zij tevens de jury. De gediplomeerden zijn: W. Lub- berdink. Neerdorp. 188 pnt.: H. Meesterberends. Dijkerhoek. 186' j p; G. Kromdijk. Zuidloo. 184'p G. Rensen. Neerdorp, 134 p.: G. Jan sen. Letele. 181 p J. Marsman. Espelo. 180' p.: W. Markvoort. Dij kerhoek, 178' p H. Haverslag. Ok- kenbroek. 177 p.: W. Horstman. Hengforden. 176 p.; H. Klein Ovink. Zuidloo. 174 p.: W. Nijland, Espelo. 173 p.; J. Schoneveld. Epse. 171 p.; A. Haarman. Zuidloo. 170 p.; B. Nie meijer. Okkenbroek. 162 p. en A. van Duren. Olst. 162 punten. Door een ruim verdiende overwin ning op LAPA behaalde Holten A in de Afdeling Hoofdklasse B het kampioenschap. De door velen geuiie gedachte, dat Holten A het dit jaar in de hoofdklasse niet zo ver zou brengen is duidelijk achterhaald dooi de feilen. Uit 21 wedstrijden werden 32 punten verzameld met het doel- gem. 54 voor en 29 tegen. De laatste 3 seizoenen is Holten A op eigen terrein ongeslagen gebleven Een unieke prestatie Zaterdag liet de jeugd er geen twij fel over bestaan wie er kampioen zou worden. In een voor de rust vlot ge speelde wedstrijd viel 't eerste doel punt al spoedig door Klaas Broersma De ruststand 2-0 werd bereikt door een prachting doelpunt van B. Kna pen- Na de rust was het door K. Broersma al spoedig 3-0 met het. mooiste doel punt. De wedstrijd verslapte htffiia. Door doelpunten van Deyk (penalty! en Kalfsterman werd de 5-1 eindstand bereikt. Direct na afloop werden de spelers gefeliciteerd en werden bloemen aan geboden door het Bestuur van Holten, door de Jeugdcommissie en door rle Supportersver. terwijl er foto's van het; Kampioenselftal gemaakt werden. Daarna werden de spelers enkele consumpties en een etentje in Hotel Paalman aangeboden door het. be stuur en de leiders van A.' Als eerste voerde hierbij de heer War- rink als voorzitter van de Holtense voetbalver, het woord. Na de felici-, talie maakte de heer Warrink'.beleend dat Holten A zou promoveren naar, de hoofdklasse A, en een wedstrijd zou spelen tegen een selectie-elftal van de Go Ahead'-jeugd. Daarna werd door de heer Kalfster man namens de speleis en leiders aan hun trainer, de heer Paule een woord van dank gebracht voor al hetgeen hij voor de jeugd in het afge lopen jaar gedaan heeft én in het bijzónder voor de mentale begelei ding tijdens de wedstrijden van de A- ploeg. Aan de heer Paule werd namens de spelers en leiders een tafelaansteker met inscriptie aangeboden. Namens de supportersver. bood de heer E. Vincent nieuwe shirts aan voor het nieuwe seizoew. De heer Paule sprak een dankwoord zei dat hij het elftal steeds met ple- ?r getraind had en dat het sukses bereikt was door de gezamenlijke in spanningen. Aanvoerder Klaas Broersma bracht dank voor het onthaal en merkte op dat het A-elftal langzamerhand een duur elftal word voor het Bestuur. Hij hoopte tenminste volgend jaar Het kampioenseljtal met zijn begeleiders. Staande (2e van rechts) de heer F. Paule. trainer der junioren. weer in dezelfde omstandigheden hiér te staan. Het slotwoord van de heer Warrink maakte daarna een eind aan het ge zellig samenzijn. Holten A speelt a s. zaterdag de laatste competitiewed' strijd thuis tegen Oldenzaal A. Laten we hopen dat hel ongeslagen rekord gehandhaaft blijft. De oriënteringsrit, die de M.A.C. „De Holterberg" zondagmiddag orga niseerde voor auto's, motoren en brommers, was hoofdzakelijk een aangelegenheid voor de automobilis ten. 56 auto's kwamen bij het club- huis café „De Biester" aan de start en slechts-één motorrijder en één brommer. Het werd een bijzonder mooi- rit door de landelijke dreven van Holten en Bathmen. Na een -tocht door het Holterbroek, Dijkerhoek en Espelo, ging de tocht door Loo en Zuidloo onder de gemeente Bathmen om via Holterbroek en Beuseberg op het Stationsplein in Holten te eindi gen. De deelnemers hadden een rit van 60 km. gemaakt door een fraai en zonnig landschap. Na veel gecijfer in de rekenkamer werden de prijzen bestaande uit een buitenlandse reis voor twee personen en kunstvoorwerpen, door de vice- voorzitter, de heer H. W. Goorman, met dank aan deelnemers en contro leurs uitgereikt. Winnaars van het Zaterdag: Holten al Oldenzaal al 4.00 uur: DES bl Holten bl 3.45 uur; Holten b2 DES b2 4.30 uur (Rijssensestr.)Holten cl Achilles "12 cl 3.15 uur (Rijssenstr.).Holten c2 GFC c2 2.00 uur (Rijssenstr.); Excelsior c3 Holten c3 2.00 uur; Holten d5 Nijverdal d4 10.45 uur; Holten d3 SOS d2 uitgesteld. reisje werden de heer G. J. Stevens en echtgenote. De volledige slag was; 1. G. .J Stevens, 2 stp. .J M. Wansink 3 st.p„ 3. G. v.d. Heijeden, Almelo 4 stp.. 4. II. W. Goorman, 5. ,J H. Aanstoot, Marke- lo 6 stp„ 6. Mevr. M. ter Harmsel- Kalfslerman 7 stp., 7. F. Pasop, 7 stp., 8. F. H. Schippers 8 stp. en 9 A. Boode, Barthmen 8 stp. Waar niet genoemd zijn de deelnemers woon achtig in Holten. De Herv. Vrouwengroepen „Hollen" en „Dijkerhoek" maakten dinsdag per touringcar een reisje naar Den Haag en Scheveningen. Men vertrok om 7.00 uur uit Holten en onderweg werd Dijkerhoek aangedaan om daal de wachtende dames van de Dijker- hoekse groep op te nemen. Via Apeldoorn en de Hoge Veluwe reed men naar Ede. waar koffie werd gedronken. Verder ging de tocht rechtstreeks naar Den Haag waar een bezoek aan het museum Mesdag op het programma stond. In Madu- rodam werd de lunch gebruikt en ge noot men volop van deze wonderlijke miniatuurstad met haar grote entou rage. Na de lunch werd de tocht voort gezet naar Scheveningen waar volop viel te genieten. Om plm. half vijf werd de terugtocht aanvaard om eerst in Alphen aan de Rijn een be zoek te brengen aan Avifauna. Voor al de lachspiegels waren zeer in trek en veroorzaakten grote vrolijkheid. In Utrecht werd vervolgens 'n warme maaltijd gebruikt en daarna de thuis reis aanvaard, zodat het gezelschap om omstreeks half elf hoogst vol daan weer zijn respectievelijke stand plaatsen arriveerde. Men had een zeer prettige dag gehad. DEVENTER. FILMS. e.d.b. theater, Smedenstraat, tel. 3615. Donderdag 28 mei t.m. woensdag 3 juni. Dokter Zjivago, met Omar Sharif, Julie Christie e.a. 14 jr. Vrijdag 29en zaterdag 30 mei. nacht- Vrijdag 29 en aterdag 30 mei, nacht- Michel Caine en Eric Portman e.a. 18 jr. Zondag 31 mei. middagvoorstelling. Shirley Temple in haar succesfilm De kleine kolonel a l. Aanvangstijden: Dagelijks 20.00 u. vrij. 20.00 en 23.30 u. za. 18.45. 21.15 en 23.30U. zo. 15.00. 18.45 en 21.15 u. Cinema, Lange Bisschopstraat, tel 11100; donderdag 28 mei tot en met woensdag 3 juni Hte gebeurde in 't westen (18): vrijdag 29 en zaterdag 30 mei, nachtvoorstelling Nattlek (18) zondag 31 mei, middagvoorstelling Elvis beat blues (a.l.). Luxor Theater, Brink, tel. 18662 Donderdag 28 mei t.m. woensdag 3 juni lnternaa(k)t (4e week). 18 jr. Zaterdag 30 mei, nachtvoorstelling, Ontwakende driften 18 jr. Zondag 31 mei en wonsdag 3 juni, middagvoorsteelling Gullivers rei zen. a.l. Aanvangstijden: Dagelijks 20.00 u. za. 18.30, 21.00 en 23.30 u. zo. 14.00, 16.00, 18.30 en 21.00 u. wo. matinee 14.00 u. EPXOSITIES. Openbare leeszaal, Brink tel 13506. tot 1 juni. Schilderijen van Sjelke Vi< ser uit Meppel. Openingstijden: Dagelijks 10-17 e 19-21 u. za. avond, zondag en maan dag gesloten. Museum de Waag, Brink tel. 14556. Openingstijden: Dagelijks 10-12.30 en 14-17 u. zo. en feestdagen 14-17 u Vliegveld Teuge, tel. 05763-200. Parechutespringen bij goed weer op za. en zo. vanaf 11.00 u. en tegen zonsondergang. Rondvluchten da gelijks tel. 05712-2341. Boottochten, Rederij Scheers, te! 15914. Deventer-Gorssel v.v. Vertrek De venter Welle: 10.00, 12.00, 14.00 en 16.00 uur. Alle dagen beh. ma. en vrij. Vertrek Gorsscl. Houtwal: 11.15, 13.15. 15.15 en 17.15 uur. Deventer-Terwolde v.v. Vertrek De venter, 10.15, 12.15, 14.15 en 16.15 uur. Elke zondag tot 23 augustus: vertrek Terwolde, 11.15, 13.15, 15.15 en 1 15 UUv 1 U 17.15 uur. Deventer, Avondvierdaagse, donder dag 28 emi 20.30 u. Feestelijke bin nenkomst van de wandelaars, van af de Bokkingham door de binnen stad. naar de speeltuin 'Smyrnastr. KNVV Gewest IJSselstreek zaterdag 30 mei. dagtocht per bus naar Wageningen en Resteren. Ver trek DETO garage, Hallenstraat 8.00 u. inl. G. .J Peteri, 12317. Bar-Danoings. Maxim Bar, Welle 12'i, tel. 12054; La Balance. Brink 72. tel. 19277; Chez Antoinette Roggestraat 10. tel. 16630; Het Witte Paard. Wal- straat hk. Golstr. tel. 16959; Saint Tropez. Gr. Overstraal 30, tel. 17984; Tiroler Bar, KI. Overstraat 22, tei. 14845; Surfin Club. KI. Over straat 46. tel. 18658; Funky Twice. IK Overstraat 87. tel. 19540; Safari Club. Gr. Poot. tel. 14976; Walk In, Gr. Overstraat, tel. 19768. V.V.V, Deventer, Stationsplein 2, tel. 05700-16200. Openingstijden: Dagelijks 9.00-12.30 en 14 00-17.30 u. Zaterdags 9.00-12.30 ALMELO. Varossieau Zo. za. do. vrij. ma. di. wo: Sexuali- teit in de liefde 18 jr. Zaterdagnachtfilm: Ik heb een man nodig 18 jr. Zondagmatinee: Tarzan in New Vork a.l. Aanvangstijden: do, vrij, ma. di, wo. 2.30 en 8.00 uur. Zaterdag: 6.45, 9.00 en 23.15 uur. Zondag: 2,30. 4.45, 6.45 en 9,00 uur. Cinema Palace: Do. t.m. wo: Adams Woman of de heldere bannelingen 18 jr. Aanvangstijden: do. t.m. wo: 2 6.45. 9.00 uur. Zo: 2.15, 4.30, 6.45 en 9.00 uur. De jaarlijkse mars- en tamboer- wedstrijd van de Kring Lochem van de Kor. Ned. Federatie van Harmo nie en Fanfaregezelschappen zal in verband met het 25-jarig bestaan van de Holtense Muziekvereniging "HMV" een jubileum dat op 15 mei j.l. werd herdacht met een zeer druk bezochte receptie - op zaterdag 6 ju ni in Holten worden gehouden in het Gaardencomplex. Aan de wedstrijden die zullen be ginnen 's avonds om plm. half zeven zal worden deelgenomen door muz.- korpsen en drumbands uit Lochem. Harfsen, Markelo, Gorssel, Laren, Barchem en Holten. De kleurenfilm duurt ongeveer een kwartier, is uitgevoerd in 16 mm met magnetisch geluid en wordt gaarne aan iedere vereniging en school etc. gratis uitgeleend. De film „Anti-sliptechniek voor meer veiligheid" is het waard om door iedere autorijder gezien te wor den. Aanvragen van de film: Total Ne derland N.V. tel. 010-144355 toestel 47.' Jaarlijks wordt in Overijssel, in sa menwerking met de 5 Kl-verenigm- gen voor varkens en het varkens stamboek, per Kï-gebied een 4-laI bij eenkomsten georganiseerd. Alle varkenshouderij voorlichters, die beschikken over slachtkwaliteits- gegevens van 'nakomelingen van be ren, worden voor deze bijeenkomsten uitgenodigd. Voor elke bijeenkomst worden alle siachtkwaliteitsgegevens (d.w.z. klassifikatiegegevens) verza meld en in een totaal overzicht ver werkt. Van een groot aantal beren zijn slachtkwalileitsgegevens verza meld. Eind 1969 waren van 32 nog aanwezige KI-beren per beer meer dan .100 slachtkwalileitsgegevens be- Êènd. In onderstaand overzicht wordt hel gemiddelde resultaat van deze 32 KI- beren weergegeven met daarnaas gemiddelde resultaat van alle in aan de Coveco geleverde varkens Overijssel. Aantal beren 32 Aantal varkens 9508 281810 IA 68% 57%, 2e kl. IIA en 1B) 27% 33% 3e kl. (IIIA. IIB en. IC) 4% 8%, 4e kl. (1MB. IICC e.a.) 1% 2 Uit bovenstaand overzicht blijkt, da! de KI - beren gemiddeld 11%? meer IA-varkens hebben geleverd. Als deze verschillen in geld uitdrukken, dan betekent dit dat. de nakomelingen van de KI-beren op grond van een betere slachtkwaliteit plm. f 1.25 per varken meer hebben opgebracht. Hierbij is dus geen rekening gehou den met. de mogelijke iets betere groei en voederverbruik ten gunste van KI-beren. der van voertuigen. Ook al zijn genoemde cijfers wellicht niet via pers, radio en televisie het meest effectief zou zijn. Het vervoer van fietsen per trein zal dit jaar praktisch op dezelfde wij ze worden uitgevoerd als thans ge schiedt. Normale bevrachting kan 't gehele jaar met reizigerstreinen plaatsvinden tussen 84 hiervoor aan gewezen stations. Gedurende het zomerseizoen, van 8 juni tot en met 24 aug., als het ver voer van fietsen voor afstanden boven 40 kilometer tussen 46 belangrijke stations in "rijwielwagons" met goe derentreinen geschiedt, is het ver voer van fietsen met reizigerstreinen slechts mogelijk voor afstanden van ten hoogste 40 kilometer. Vervoer met reizigerstreinen vindt alleen plaats buiten de spitsuren en onder voorwaarde dat er voldoende laad ruimte beschikbaar is in de treinen en de reizigers zelf voor het laden en lossen zorgt. Fietsen die niet door de aanbieder worden "begeleid" kunnen builen het zomerseizoen als vrachlgoed worden verzonden. Internationaal vervoer van fietsen als ingeschreven bagage blijft gehandhaafd. Een aantal sta tions vanwaar dit vervoer toch al ge ring is. zal echter van dit vervoer worden uitgesloten, In twee Britse ziekenhuizen, in Lon den en in Glasgow, worden proeven genomen met door atoomkracht aan gedreven hart.gangmakers. De nieu we gangmakers zijn al met goed re sultaat bij honden ingeplant en heb ben een vermoedelijke levensduur van tien jaar in plaats van de een of twee jaar die thans mogelijk zijn met gewone batterijen. De artsen en wetenschappelijke! werkers van de twee ziekenhuizen, het Departement van Gezondheid ep Sociale Zekerheid beproeven thans'; de prestaties en de "betrouwbaarheid "van de gangmakers, De .brandtof voor de atoomgangma ker, die ontwikkeld is in Harwell is Plutonium 238. Dé zeer kleine batte rij kan niet lekken en is bestand te gen lichaamsvochten. Het; atra lings- peü ligt ver beneden de overeenge komen waarden. De batterij is 50.8 x 12.7 mm en weegt ongeveer 28 gram. Er zijn besprekingen met on dernemingen gaande om de batterij te fabriceren en op de markt te bren gen wanneer de uitputtende klinische proeven het aanvankelijke succes be vestigen. In de Consumentengids zijn de re sultaten vermeld van een vergelij kend onderzoek naar elf wascombi naties, verricht onder auspiciën van de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek. Een wascombinatie bestaat uit een wasmachine en een centrifu ge, die samen in één toestel zijn on dergebracht.. In tegenstelling tot de wasautomaten, waarvan zeer veel merken en typen worden aangebo den, wordt van de wascombinaties maar een beperkt aantal op de j markt gebracht. De elf onderzochte machines geven een vrijwel volledig beeld van hetgeen aangeboden wordt. Bij dit onderzoek is nagegaan hoe goed de machines de witwas en de synthetische was deden en hoe goed de centrifuges droogden. Verder is gelet op. punten als: aan sluiting, bediening, stabiliteit, ge luidshinder, elektrische- en mechani sche veiligheid,'afwerking,construc tie, garantie en service en de pro gramma-mogelijkheden. Over de resultaten van dit onder zoek zegt. de Consumentengids: „Wascombinaties eisen meer tussen tijds ingrijpen dan centrifugerende wasautomaten, maar zij leveren het goed droger af. Bovendien bleek in de onderzochte Combinaties het ver wijderen van vuil en vlekken van de gewone witte was iets grondiger te gaan." En verder: „Op de veiligheid van wasautomaten hebben wij in het ver leden veel kritiek geuit. Met de vei ligheid van de thans onderzochte combinaties is het niet beter gesteld. Slechts vier van de elf bleken als re delijk veilig te kunnen worden be schouwd." Veilig Verkeer is actueel. Elke dag opnieuw. Indien de automobilist onder alle omstandigheden in staal is zijn auto voledig onder controle te hebben, zal dal in met geringd malt- bijdra gen .tot een .veiliger verkeer. De slipscholen, die gelukkig over al in ons land per dag vele betere automobilisten afleveren zijn hiertoe een machtig hulpmiddel. Op één van deze slipscholen heelt de cineast Paul de Vries in opdracht van Total Nederland N.V. een film gemaakt over de techniek van het slippen. Onlangs werd deze film aan de pers en aan diverse functiona rissen die zich bezig houden met de problematiek van veiliger - keer getoond, ingeleid en achteraf van commentaar voorzien door Rob Slotemaker. In de laatste wedstrijd van dit sei zoen leed Holten 6 een fikse 5-2 ne derlaag tegen het bezoekende Stevo 6 Dat de Holtenaren na afloop nog een feestje hielden, kwam doordat het tweede Holtense doelpunt werd ge scoord door midvoor J. A. Ulfman (2), die zijn totaal score in de vijf tien seizoenen waarin hij de rood zwarte kleuren verdedigde, op 500 bracht. Ulfman die in alle elftallen van Holten speelde, is vooral gevaar lijk met kopballen. Zijn medespelers noemen hem daarom „goudkuifje". De nostduivenvereniging „De Berg- vliegcrs" nam met 107 duiven deel aan de vlucht vanaf Noyon (fr.) af stand 385 km. De duiven werden om 6.20.00 uur gelost Aankomst eer ste duif van gebr. Willems om 11.47. 26. Aankomst laatste duif 12.29.26. De volledige uitslag was: 1-9-12-17-18 Gebr. Willems. 2-25-26 W. Aaftink, 3- 10-13 II. .J ten Velde. 4-7 II. van Beek, 5-14-21-22 G. .J Schuiterd. 6-20 J Paalman. I.ook. 8 8 Joh. Paalman 11 G. Veldhuis. 15. G. Steunenberg 16-26 L. Gazan en 19. G. JBekker- nens. Van de Openbare Scholengemeen schap slaagden voor het Mavo-IlI-di- ploma de volgende kandidaten: JON GENS: J. W. v. d. Berg. A. D. Nij land. E. te Wolthuis te Holten. J. O. de Jong te Goor, R. G. J. Wallenburg L. H. Wevers te Markelo. P. J. Spit- ters te Hengelo (O). MEISJES: M. van Kuilenburg te Bathmen en W. J. G. Schouten te Borculo. Een kandi daat kreeg een her-examen, twee kandidaten werden afgewezen. sief rijden" genoemd wordt in bijvoorbeeld de Nationale Rij test op de televisie. Naast pers en radio is de televisie ditmaal het belangrijkste medium bij het voeren van de actie. Er werden een zestal TV-spots gemaakt van elk bijna een minuut, die afwisselend op beide zenders van 1 juni af des avonds vóór het nieuws van zeven uur worden uitgezonden en wel van 1 tot en met 18 juni. op vijf dagen in augustus en daarna vrijwel elke werkdag in de maand september. De onderbreking in juli houdt verband met de vakanties, omdat de spots zich zeker niet in de laatste' plaats tot de (school)jeugd richten. In totaal zullen de spots 38 maal worden uitge zonden. Het andere medium, waar mee de actie wordt gevoerd, zijn fol ders waarvan er enkele honderddui zenden zijn aangemaakt. De TV- spots behandelen de onderwerpen: stopafstand, afbuigend verkeer, voet gangerslichten, voetgangers op bui tenwegen, geparkeerde auto's en voetgangers en het juiste gedrag bij zebra's en richten zich zowel tot de voetgangers als tot het rijdend ver keer. In 1963 stierven 589 voetgangers tengevolge van een aanrijding. In dat jaar werden 47 voetgangers op zebra paden doodgereden, waarvan 6 kin deren beneden 8 jaar en 35 mensen van 65 jaar en ouder. Buiten de be bouwde kom bedroeg het aantal dode lijke slachtoffers onder de voetgan gers 225 waarvan 67 kinderen bene den 8 jaar. Binnen de bebouwde kom was het aantal doden onder voetgan gers 364. Hiervan waren 107 kinderen jonger dan 8 jaar. „Plotseling de rij baan oplopen" was de meest voorkomende oorzaak, gevolgd door „tussen of van achter ge parkeerde auto's oversteken of de weg oplopen". Uiteraard is dit fout, maar: „Mensen ma ken fouten, hou daar rekening mee."' En evenzeer dient de voetganger rekening te houden met de fouten van de bestuur- in details bekend, dat er met name onder zeer jonge en be jaarde voetgangers zeer veel slachtoffers vallen in het ver keer mag wel zo bekend ver ondersteld worden, dat de or ganisatoren van de actie afza gen van het uitbrengen van een affiche. Het comité meende, dat een indringende benadering aal moeilijke om standigheden, zullen spoedig "anti-ba- bypillen". die door de plaatselijke dienst van sociale zaken zullen wor den verstrekt, kunnen krijgen. Frank furt am Main wil daarmee het voor beeld van de stad Mülheim volgen, waar reeds meer dan een jaar ge huwde vrouwen kosteloos anti-concep tiepillen en injekties kunen krijgen. De plannen van het Frankfurter stadsbestuur zijn erop gericht, dat niet aheen de pil. maar ook andere voorbehoedsmiddelen in speciale con sultatiebureaus op kosten van de stad zullen worden uitgegeven. Volgens de sociale wetgeving kunnen de prepa raten aan die vrouwen verstrekt wor den. die in verband met hun grote gezinnen, in moeilijke omstandighe den leven. Nog in het begrotingsjaar 1970 zullen voor deze praktische voorlichting gelden ter beschikking worden gesteld. De Duitse vereniging voor gezinsplanning "Pro Familia" die al sinds jaren in Frankfurt aan de Main werkzaam is, zou voor deze dienst worden aangetrokken. Op 1 j ui start de Voetgangersactie '70 die ten doel heeft een bijdrage te leveren aan de bestrijding van de verkeersonvei ligheid en in het bijzonder de onveiligheid van de voetganger. Het Comité Voetgangersactie '70 waarin evenals voorheen De Centrale Politie Verkeerscommissie, de verkeersbonden ANWB en KNAC. de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers, de Rijksvoorlichtingsdienst, het Verbond voor Veilig Verkeer en het Ministerie van Verkeer en Waterstaat nauw samenwerken heeft ditmaal gemeend, niet weer op de verkeersregels te moeten hameren. De actie is ditmaal veel meer gericht op de tekorten aan begrip voor elkander bij de verschillende verkeerssoorten hier: rijdend verkeer en voetgangers en het verminderen van dit tekort onder het motto: „Mensen maken fouten, hou daar rekening mee!" Hierbij kan een vergelijking worden gemaakt met wat ,.defen-

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5