ir- Help uw Roode Kruis helpen Boerderij ,.De Rinkelaar in de as gelegd Coöp. Raiffeisenbank schenkt Holten een ziekenauto Werkloosheid in het gewest Deventer het laagst Weer Britse oorlogs nabestaanden naar ons land Holtens Nieuwsblad feliciteert Gouden Paar RAADSVERGADERING ZILVEREN IEBILEUM GEMEENTE-CHAUFFEUR H. TEMPELMAN Op woongedeelte na ONZE AGENDA Medisclie dienst tandartsen dierenartsen EEN MOOI GEBAAR A.B.N, en K. Greep dragen bij in de onderhoudskosten Spanning op de arbeidsmarkt Spreekuur maat schappelijk werkster Gezinsverzor rging Storingsdienst GEB W achtdienst slachthuis Gevonden en verloren voorwerpen Reisje bejaarden Officiële publikatie SPREEKUUR BURGEMEESTER KERKDIENSTEN «ssa Burgerlijke stand HOLTENS NIEUWSBLAD Advertentieprijs 1~15 mm (a contant) 3,Iedere mm meer 0.12 Abonnementsprijs 5,per half jaar10,per jaar i Vrijdag 22 meï 1970 Jaargang 22 - no. 21 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Telefoon 05483 1234 Hoofdredacteur W. Beyer* Redacteur en plv. hoofdred. J. Wiggers Betaling op giro 875587 van de Raiffeisen bank te Holten t.g.v. Holtens Nieuwsblad Vrydag 22 mei 19.30 uur Openbare hoorzitting ont werp - bestemmingsplan buitenge bied in Amicitia. Zondag 24 mei 14.30 uur Oriënteringsrit MAC „De Holterberg". Start vanaf café „De Biester", Stationsstraat. Maandag 25 mei 20.00 uur Ledenvergadering Vereni ging „Jong Holten" afdeling der PJGO in café Jansen. Dinsdag 26 mei T.00 uur v.m. Reisje Herv. Vrouwen groep Holten en Dijkerhoek, ver trek Dijkerhoek 7.15 uur v.m. Woensdag 27 mei 20.00 uur Jaarvergadering vereniging „Het Groene Kruis" in hotel Hol- terman (zie advertentie). Donderdag 28 mei 20.00 uur Ledenvergadering afd. Hol ten Ned. Bond van Plattelandsvrou wen in Amicitia. Modeshow m.m.v. E. Wonnink N.V. Vrijdag 29 mei 20.00 uur Toneelavond in Espelo ter gelegenheid van het School- en Volksfeest in de tent naast 't Tref punt. Zaterdag 30 mei 9.00 uur. School- en Volksfeest in Es pelo terrein naast het Trefpunt 's Avonds bal in de tent (zie adv.). 14.00-17.00 uur Zomerinwisseling va kantiebonnen bouw- en nevenbedrij- ven bij P. F. van Doom, Rietmolen straat 4. Maandag 1 juni #.30 uur voorm. Reisje van de Be jaardensociëteit. Vertrek vanaf het gebouw Irene. Maandag 1 t.e.m. 6 juni Slotman's Levenmiddelenbedrijf we gens vakantie gesloten (zie adv.). Woensdag 3 juni 8.00-19.00 uur Stemming voor de Ge meenteraad. Donderdag 4 juni 5.30 uur voorm. Reisje van de afde ling Holten der OLM naar Duits land. Vertrek vanaf gebouw Irene. Zaterdag 6 juni 8.00 uur voorm. Kinderuitstapje NBV. Vertrek vanaf de Smidsbelt. Zaterdag 23 mei vanaf 12 uur tot maandagmorgen 8 uur: C. H. Riet dijk, Molenbelterweg, telef. 1280 (al leen voor spoedgevallen). Zaterdag 82 mei en zondag 24 mei J. v. d. Enk, Bur,g. v. d. Bergplein 33, Wierden, telef. 05496-1634 van 18- 19 uur (alleen voor spoedgevallen). Zaterdag 23 mei en zondag 24 mei R. Back. Schepenenstraat 16, telef. 2004. Door een bijzonder sympathieke geste van de Coöp. Raiffeisen bank, de Algemene Bank Nederland en de heer K. Greep, heeft Holten dinsdag een nieuwe ziekenauto gekregen, een Mercedes Benz 190, waarin nog een zuurstofapparatuur zal worden aange bracht. Het is geen splinternieuwe wagen, maar een enkele jaren gebruikte, die er uitstekend onderhouden uitziet en geschikt is voor het vervoer van twee patiënten. de E.H.B.O. en met vertegen woordigers van het Verenigd Deventer Ziekenfonds, onder welks werkterrein Holten valt. Het ambulancevervoer in Hol ten werd tot nu toe verzorgd door de garagehouders Joh. Aanstoot en J. G. P. Muller, maar hun wagen begon derma te gebreken te vertonen, dat zij zich in verbinding stelden met het gemeentebestuur om tot 'n nieuwe voorziening te komen. Burgemeester mr. Enklaar acht te de situatie dermate ongun stig, dat het vorig jaar overleg werd begonnen met de bestu ren van de afdeling van het Roode Kruis, het Groene Kruis, In de provincie Overijssel heeft het gewest Deventer de laagste werk loosheid. De geregistreerde manne lijke arbeidsreserve is in april nl. ge daald tot in totaal 243 (maart 294). Dit is rond 1 procent van de afhan kelijke mannelijke beroepsbevolking, hetgeen lager is dan het provinciaal en rijksgemiddelde van resp. 1,7 en 1,4 procent. De afneming der werk loosheid deed zich in vrijwel alle be roepsgroepen voor, maar het sterkst onder de bouwvakarbeiders. Ook de als minder - geschikt gekwalificeer de ingeschrevenen profiteerden van de als gevolg van de gespannen ar beidsmarkt gematigde selectie-eisen van het bedrijfsleven. Het aantal openstaande personeels- aanvr.agen steeg van 873 naar 897, waaruit duidelijk het grote perso neelstekort spreekt. Ook het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen nam af (van 45 naar 38), terwijl de vraag steeg van 509 naar 528. „Het geringe reëel aanbod van vrouwen geeft geen aanleiding te vermoeden, dat de behoefte bij de dames om economisch verantwoorde arbeidsplaatsen te bezetten, zo groot is als de z.g. ludieke acties van een graag in het nieuws komende groe pering zou doen vermoeden", aldus het GAB te Deventer. Verdeeld over de gemeenten in het gewest is het aantal mannelijke werklozen als volgt (tussen haakjes de cijfers over maart): Deventer 165 is 1,1 procent. (229 is 1,4 pet.), Bath- men 7 'is 1,5 pet. (2 is 0.4 pet.), Die penveen 10 is 0.6 pet. (8 is 0.5 pet), Holten 10 is 1,1 pet. (8 is 0,9 pet.), Olst 6 is 0,3 pet. (9 is 0,5 pet.). Raal- te 25 is 0,9 pet. (58 is 1.4 pet.), totaal 243 is 1,0 pet. (294 is 1,2 pet.). In voorbereiding is een wet op het ziekenvervoer, maar verwacht wordt, dat het nog zeker vijf jaar zal duren, voordat deze wet in het Staatsblad, zal verschijnen, zodat de burgemeestex-skring Deventer over weegt een tijdelijke intergemeente lijke regeling op stapel te zetten, waarbij dan behalve voor Deventer ook een standplaats in Holten en Raalte is geclaimd. Aanvankelijk had men, na langdurig overleg reeds een regeling getrof fen, vertelde de voorzitter van de Raiffeisenbank, de heer G, J. Riet berg, dinsdagavond bij de over dracht van de auto aan de Stichting „Ziekenvervoer Holten" in oprich ting, maar bestuur en raad van com missarissen besloten tenslotte deze wagen aan de stichting te schenken in verband met het bereiken van de 25 miljoen aan spaargeld in no vember van het afgelopen jaar. „Wij hebben bij het bereiken van dergelijke mijlpalen in de geschiede nis van de bank steeds de betrokken spaarder een geschenk overhandigd, maar wij meenden, omdat dit geld door de gehele gemeenschap van Holten is bijeengebracht, zonder aan zien van rang stand of geloof, dat het een goede daad zou zijn, aan de gemeenschap dit geschenk aan bieden." De heer Rietberg droeg droeg daai-na de wagen over aan de voorzitter der stichting, de heer K. Greep, die een bijdrage levert in de exploitatiekosten voor de komen de jaren. evenals de Algemene Vanaf 29 mei zal opnieuw 'n groep van tachtig Britse ooidogsnabestaan- den in ons land zijn om een bezoek te brengen aan de graven van hun in de jaren 1940-1945 gesneuvelde fami lieleden. Zij zijn hiertoe uitgenodigd door het Nederlands Oorlogsgraven Comité, het zogenaamde „Klapxoos- comité", dat deze bezoeken bekostigt uit de opbrengst van de jaarlijkse klaprooscollecte". Na aankomst in Hoek van Holland op 29 mei om 18.00 uur. reizen 30 per sonen door naar Amersfoort en 50 naar Bergen op Zoom, in welke Het echtpaar L. Landuwer - W. Landuwer-Jansen herdenkt woensdag, 27 mei zij'n vijftigjarige echtvereniging. Zij wonen op het Erve „Lanfers" bij de Schipbeek in de buurtschap Beuseberg en mogen zich beiden nog in 'n goede gezondheid verheugen. De heer Landuwer is 74 jaar en zijn echtgenote 73 jaar. Het echtpaar heeft 4 kinderen en 11 kleinkinderen. De heer Landuwer is oud-raadslid, en oud-kerkeraadslid, van de Herv. gemeen te te Holten, maar deze activiteiten heeft hij a.1 geruime tijd achter zich. In de raad zat hij voor de CHXJ. Het zal het gouden paar woemdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Men kan het feliciteren woensdagmiddag van 2.30 - 5.00 uur in Amicitia. plaatsen zij hij Nederlandse gezinnen logeren. Op 30 mei gaan de nabestaanden 'n bezoek brengen aan de graven van hun familieleden. Deze zijn begraven op negentien kerkhoven, verspreid over een gxoot gedeelte van ons land, namelijk te Gramsbex'gen, Bergen (N.H.), Eindhoven-Woen'sel, HOLTEN Noordwijk., Oegstgeest. Bergen op Zoom, Vlissingen. Groesbeek. Neder- weert, Sittaid, Venray, Ovei-loon, Nij megen en Mook. Op 31 mei zal, zowel in Bexgen op Zoom als in Amersfoort een herdenkingsplechtigheid bij de gealliëei'de oorlogsgraven worden ge houden. De volgende dagen zullen er enkele excursies worden gemaakt. Op 2 juni gaat de gi-oep nabestaan den uit Amersfoort weer met de nachtboot naar Engeland terug. Zij, die in Bergen op Zoom logeren, ver trekken de volgende dag uit Zeebrug- ge (België) naar huis. 's Ochtends van 9-10 uur op maan dag, dinsdag en vrijdag in 't Groene Kruisgebouw. tel. 1436. Elke morgen van 9-10 uur bij me vrouw C. Knijff-Dekker. b.g.g. telef. 1799, mevr. Beltman-Aanstoot. Zatei-dag 23 mei t.e.m. vrijdag 29 mei buiten de diensturen elektra: Kolkman, Gaardenstr. 31. telef. 1368; gas: geen dienst. Vi-ijdag 22 mei t.e.m. zondag 24 mei keurmeesters buiten dienst- ui-en A. Groen, Kozakkenstraat. 15, telef. 1230. Maandag 25 mei' t.e.m. zondag 31 mei: B. Groot Obbink, Ko zakkenstraat 2, telef. 1526. Aangifte gestorven dieren op zaterdag van 9- 11 uur aan het slachthuis, telef. 1318. - Na de overdracht van de ziekenauto door de voor zitter van de Raiffeisen bank, de heer G. j. Riet berg, (met papier in de hand in het midden). Bank Nederland. De bijdrage van het ziekenfonds zal bestaan uit het wat optrekken van de vergoedingen voor het vervoer der patiënten. In deze slichting zijn de verschillende deelnemers als volgt vertegenwoor digd: Roode Kruis: H. H. Bleijenberg en W. ten Berge, Groene Kruis: Dok ter C. H. Rietdijk en H. J. Oolbek- kink, E. H. B. O.: A. Jalink en P. Viet. Gemeente Holten, mr. W. H. Enklaar en dokter J. F. Sijtsema. De heer Greep zal als voorzitter op treden, de heer Bleijenberg als se cretaris en de heer Oolbekkink als penningmeester. De exploitatie van de ambulance wagen is nog niet geheel rond. Men overweegt hierin een bijdrage van de bevolking en van de grote be drijven in de gemeente te vragen. Dit probleem zal echter nog nader moeten worden uitgewerkt. Het gaat om „een verzekering tegen de dood", aldus formuleerde mr. En klaar zijn standpunt over deze ma terie. De bui-gemeester rekent op vier a vijf jaar plaatselijke ovex-brug- ging, tot het rijk bijdraagt en de ge meente een post op de begroting zal hebben voor het zieken- en gewon- denvervoer. T/e O.A.D. zal nog een bijdrage leveren door een bijwerken en gedeeltelijk onderhoud van de wa gen. Na de overdracht voor het gebouw van de Raiffeisenbank kwam het ge zelschap samen in hotel Holtermaiv waar de burgemeester zijn grote er kentelijkheid betuigde aan de Raif feisenbank, de Alg. Rank Nederland en de heer Greep, die de eerste aan zet hebben geleverd voor een ver voermiddel, dat in een zeer belang rijke behoefte 'voorziet','' maar hij wil de niet verzuimen de heren Aanstoot en Muller dank te betuigen voor het geen zij tot nu toe voor de gehele ge meenschap hebben gedaan. De bur gemeester verklaarde blij te zijn, dat deze zaak op een gezonde en brede basis is gesteld. En daarop werd dan ook even geklonken. De afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis zal in de periode van maandag, 25 mei tot en met zater dag, 6 juni a.s. de grote jaarlijkse inzamelingscampagne houden in deze gemeente. Aan alle inwoners worden per post de bekende geld zakjes toegezonden, die ook weer door de bekende lopers wor den opgehaald. Het is raad zaam de zakjes gereed te leggen met de inhoud, die men zijn Roode Kruis heeft toegedacht. Het is bij na onnodig te zeggen welke veel heid van taken het Roode Kruis ten behoeve van de lijdende mens heid vervult. Men denke alleen maar aan de bloedplasma-actie, de bloed-transfusiedienst, het wel fare werk, de vakantiereizen van zieken en invaliden met het hospi taalschip J. Henry Dunant, het Henry Dunanthuis te Zeist, de lec tuurvoorziening en de hulp aan slachtoffers van rampen in veler lei vormen. De afdeling Holten heeft er nog *n afzonderlijke taak bijgekregen nu zij bij wil dragen in de kosten van de exploitatie van de nieuwe zie kenauto, die de Coöp. Raiffeisen bank dezer dagen geschonken heeft. Daarvoor is heel veel geld nodig zodat het advies slechts kan zijn: „Wees mild, help Uw Roode Kruis helpen". De gemeenteraad komt maandag, 25 mei om 19.30 uur in openbare ver gadering ten gemeentehuize bijeen ter behandeling van de volgende agenda: 1. Notulen van de vergadering van 28 april 1970. 2. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 3. Voorstel tot verkoop van een stukje grond aan de heren E. Lammers en J. W. Kettelarij, respectievelijk Holterbroek 24a en Holterbroek 24 alsmede van een bouwterrein aan de heer J. Wolters, Tuinstraat 3, alhier. 4. Voorstel tot het vaststellen van een schoolgrens voor het openbaar la ger onderwijs. 5. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling inza ke automatisering van de over heidsadministratie in Gelderland en Overijssel. 6. Voorste] tot het aangaan van een GEVONDEN: bankbiljet; zonnebril jonge hond. VERLOREN: nylon regenjas; da mesfiets; grote zwarte hond; zilveren bi-oche; reclame vliegtuigsleep; 1 jack; bruine glacé; kindervest; ver zekeringsplaatje bromfiets; 1 kater; zwarte actetas met inhoud; heren polshorloge. Zoals reeds bekend is, hoopt de be jaardensociëteit op 1 juni a.s. haar jaarlijkse reis te maken. De route zal zijn: richting Almelo - Vasse - Ootmarsum - Denekamp - Haaksbergen - warme maaltijd Groenlo - Lievelde - via Lochem weer huiswaarts. VexArek vanaf ge bouw Irene per bus om half 9, Terug ongeveer 18 uur. Reiskosten f 21. Men wordt verzocht zich voor 25 mei op te geven bij de heer Kers, WV, telefoon 1533. Diegenen, die zich reeds definitief opgaven bij de heer Kers of op de so ciëteit, behoeven dit niet nogmaals te doen. overeenkomst tot het leggen van 'n riolering in de Enkweg. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting 1970. (krediet re paratie hogedruk tankauto brand weer en krediet aanleg riolering gedeelte Enkweg). Rondvraag. De burgemeester van Holten maakt bekend, dat hij tot zijn spijt verhin derd is om op MAANDAG 25 MEI AANSTAANDE zijn wekelijks spreek uur te houden. De burgemeester voornoemd, W. H. Enklaar. HOLTEN Ned.-herv. kerk 8.30 en 10.15 uur hulpprediker A. Schellevis. Geref. kerk 9.30 en 3 uur ds. S. G. Bloem van Ommen. In beide dien sten is het ene offer voor de diaco nie. Bij de uitgang collecte voor eigen kerkgebouw. R.-k. kerkdienst (Eucharistievie ring) 9.30 uur in het gebouw Irene. NIEUW HEKTEN R.-k. kerk zaterdagavond 7.30 uur. Zondagmorgen 7.30 en 10 uur. DIJKERHOEK Bethanië 9.30 uur ds. C. C. Addink. OKKENBROEK Ned.-herv. kerk 9.30 uur de heer Nijkamp van Deventer. Extra collec te voor het CJV. De heer II. Tempelman, le chauf feur bij gemeentewerken, herdacht dinsdag de dag, dat hij precies 25 jaar geleden in dienst van de ge meente kwam. Aanvankelijk als los arbeider, daarna als chauffeur op de •E A. 'few-.'' In Dijkerhoek is zaterdagmorgen het bedrijfsgedeelte van de boerderij „De Rinkelaar", eigendom van de heer H. W. Wansink te Laren (Gld.) en bewoond door het echtpaar Deten, in de as gelegd. De 23-jarige mevrouw H. J. Deten-Vrulink was om plm. 8 uur boven de gootsteen bezig met het schoonmaken van kleding stukken door middel van water met wasbenzine, terwijl het waak- vlammetje van de gasgeyser brandde. Door de vluchtige benzine dampen ontstond plotseling een enorme vlam, die de vrouw en de keuken in brand zette. Zij vluchtte naar de deel, waar ook alles in een ommezien in lichterlaaie stond. De brandweer uit Holten, die door de buren gewaarschuwd werd, was spoedig ter plaatse. Toen zij aankwam stegen me ters hoge vlammen uit het ach terhuis op. Met enkele stralen van de nevelbluswagen en op de waterleiding werd het vuur aangepakt. Maar van het be drijfsgedeelte viel nauwelijks nog iets te redden. Door de brandmuur tussen dit bedrijfs gedeelte en het woonhuis en het nat houden daarvan kon het woongedeelte vrijwel be houden worden Ook het kan toor van de fa. G. J. Vlogtman en Zn, constructiebedrijf aldaar, dat aan de boerderij grenst, bleef gespaard. Mevrouw Deten was inmiddels met tweedegi-aads brandwonden aan ar men en benen naar het St. Jozef Zie kenhuis in Deventer vervoerd. Haar toestand was de laatste dagen naar omstandigheden vrij gunstig. Een en dertig varkens, toebehorend aan de heer Deten zijn in de vlam men omgekomen. De schade hier van bedraagt naar schatting f 7000.- a f 8000.-. De boerderij was verzekerd voor f 100.000.-. Meer dan tweeder de van het gebouw is verwoest. Ook het woongedeelte is er niet zonder schade afgekomen. De brand veroor zaakte stagnatie in het verkeer dooi"- dat de voertuigen op de Deventer- weg de slangenbruggen van de brandweer moesten passeren hetgeen slechts stapvoets kon gebeuren. Twee en veertig jaar geleden brandde, op dezelfde plaats, de boe- derij. toen nog eigendom van de hr. U. Ph. Boissevain, ook al af. Toen was de oorzaak een kachelpijp van de kuikenverwarming door het dak van een hooiberg. Er ging toen geen vee verloren. De paarden moes ten met een jas over het hoofd uit de stal gedreven worden. wegensehaaf in vaste dienst en ver volgens als vrachtwagen-chauffeur. De herdenking van dit dienstjubi- leunx had plaats in de kantine van de nieuwe garage, waar behalve de leden van het dagelijks bestuur, van de wegencommissie uit de raad, zijn chef, enkele staf-leden van gemeen tewerken en al zijn collega's aanwe zig waren. De jubilaris en zijn gezin werden door de directeur van gemeentewer ken, de heer Prak, per auto van hun woning afgehaald. In een gemoedelijk toespraakje vertelde de burgemeester, dat er na de bevrijding heel wat op te ruimen viel en er mensen aangesteld moes ten worden. Tempelman werd aan gesteld door zijn voorganger, de heer A. Schipper, die komende uit het verzet een korte tijd burgemees ter was. Het wagenpark werd uitge breid en de jubilaris was de man, die eerst op de wegensehaaf en daarna op de vrachtauto kwam. Bij zijn carrière in opgaande lijn, waren de motieven zijn rustig en bedacht zaam handelen. Het is niet alleen voor u maar ook voor het gemeente bestuur een blijde dag. De burge meester dankte de heer Tempelman voor alles wat hij voor de gemeente gedaan heeft en overhandigde hem, behalve de gebruikelijke envelop met inhoud, een bordje van Makkumer aardewerk met het gemeentewapen. Mevrouw Tempelman kreeg van de collega's een boeket bloemen aange boden. De directeur, de heer Prak. zei in zijn woorden van gelukwens, in het vrijwel voltallige aanwezig-zijn van de wegencommissie het bewijs te zien. dat men grote waardering voor de jubilaris heeft. Hij dankte hem in het bijzonder voor de goede zorg voor het materiaal. ..Toen ik hier kwam. reed je met een wagen die afgeschreven was en je rijdt er nu nog mee", aldus de heer Prak. die hem namens alle personeelsleden van gemeentewerken een geschenk onder couvert aanbood. De heer Beijers bracht namens het bestuur van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) de geluk wens over en noemde de jubilaris een lid van het eerste uur. die al voor de fusie van verschillende bon den lid was van de bond van arbei ders in overheidsdienst. Ook hij bood een geschenk in enveloppe aan. De heer Tempelman dankte voor de goede woorden en mooie cadeaus en nodigde het gehele gezelschap na in de kantine wat gedronken te hebben uit voor een paar ge zellige uren in café Kalfsterman, hetgeen gaarne geaccepteerd werd. Geboren: Herman zv W L ter Beest en H B Broekhuis Beuseberg 53 Michelle dv B F Pietersz en O Schef- fer Kozakkenstraat 60 (geb. te De venter). Gehuwd: M A Stegeman 26 jr wo nende te Diepenveen en H Bouwhuis 23 jr Espelo 91 H T Weber 23 jr wonende te Hengelo en A Stukker 25 jr wonende te Hengelo. Overleden: J H Blumink-Klein Tee- selink 56 jr Dijkerhoek 94 G Nijen- huis 74 jr Look 45 J Pasop-Pasop 87 jr Hof fesstra at 28. BEVOLKING: Ingekomen: N A Wawejay-v. d. Bent van Amsterdam naar Kerkstr 22 B G Veldhuis van Breda naar Laren- seweg 12. Vertrokken; H Stegeman-Bouwhuia van Espelo 91 naar Hellendoorn. J Meijer van Oranjestraat 75a naar Wierden. J Steen van Holterberg 42 naar Beverwijk.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 1