Spannende motorsport „De Zuurberg' Varkensfokvereniging „Holten e.o. heeft een nieuwe voorzitter Holten ontvangt op Pinkstermaandag U.D. Raad besprak ontwerp- Bestemmingsplan Buitengebied SSll! Verwoede strijd om ere-plaatsen Jan Roesink eerste in de 250 (Diepenheim) kampioensrit cc senioren Veel voorlichting over fokkerij en mesterij O.l. dorpsschool wint voetbaltoernooi in Goor Openbare hoorzitting mei m Amicitia op 22 J.C.W. vanDijke nam afscheid Hengelsport- vergunningen J. Nijland volgt H. Markvoort op Voetbalprogramma (inhaalwedstrijden) A.B.S. gaf Holten de genadeslag Vrydag 15 mei 1970 S Op het prachtige circuit „De Zuurberg", in de Beuseberg, heeft de M.A.C. „De Holterberg" het talrijk opgekomen publiek met haar motocross eerste klas motorsport geboden. Vooral in de strijd van de 250 cc senioren, die meetelde voor het kampioenschap van Nederland, maar ook bij de zijspannen senioren, heerste grote spanning en werd vooral in de voorhoede verwoede strijd geleverd om de ere-plaatsen. Bij de 50 cc junioren ging het uiteraard wat kalmer, maar ook hier toonden enkele jonge rijders hun klasse. In de kampioensrit van de 250 cc senioren toonde de oud-kam- pioen van 1969, Jan Roessink uit Diepenheim, op zijn Husqvarna (H21), dat hij nog lang niet van plan is zijn titel prijs te geven. In de eerste manche ging de strijd voornamelijk tussen Jan Roes sink, H. van Hoegee (H13) en Stef van der Sluis (H5). JST Wel kwam Arne Dreezen uit Maastricht na de eerste omloop als eerste door en lag vervol gens Van Hoegee aan de kop, maar onweerstaanbaar drong Roessink naar voren. In de vijf de omloop lag Roessink aan de kop om deze plaats, ondanks sterk aandringen van Van Hoe gee en Stef van der Sluis, niet meer af te staan. In de 2e man che was het Van der Sluis, die vijf ronden de leiding had, maar tegen het geweld van de oud kampioen was hij niet bestand. Van der Sluis werd naar de 2e plaats verdrongen nu gevolgd door Ton van Heugten uit Amersfoort op zijn C.Z. Van Hoegee werd zelfs naar de vijf de plaats verwezen, maar wist in deze manche toch nog als vierde te eindigen, hetgeen hem toch nog de 3e plaats op het ere-schavot opleverde. Ie Jan Roessink 30 punten, 2e Stef van der Sluis 28 punten en 3e H. van Hoegee 26 punten. Het puntenklassement voor het kampioenschap van Nederland is hiermee geworden: Stel' van der Sluis. eerste, 82 punt.; 2. Jan Roessink en H. van Iloegee. 77 Pnt.4. Frits Selling. 72 (int. Ook in de achterhoede werd ver woede strijd geleverd en raasde bijv. Jan Roessink uit Harfsen achter Henny Jansen uit Hellendoorn aan. maar in de laatste ronden wisten alle rijders, behoudens een enkele uitvaller door motorpech, hun posi ties te consolideren. Gingen bij de 250 cc senioren grote wolken stof na de start de lucht in. bii de zijspannen werd het. legen de hoogle op, een complete zonsverduis tering. die de laatste coureurs al hel zichl benam, maar de strijd ging door stof of geen stof. In een razend tempo joegen zij achter elkaar aan. In de eerste manche ging Dick Gijs bertsen uit Doorn, met Haalboom in de bak. aan kop; op de hielen ge volgd door Dick Muller met Fons ten Vregelaar als ..bakkenist" en daar- «chter W. van der Linden uit Deurne met Hans Hendriks in zijn bakje. Jan ten Thije uit SI. Isodorushoeve zat: het drietal steeds dichter op de hielen, maar zag toch geen kans zijn positie te verbeteren. In de tweede manche liet Gijsbert- »en zich niet verrassen, nl deed Dirk Hoevelaken uit Nieuwerkerk. a.d. T.Ts- ■el nog zo 'zijn best de Doornse cou reur te pakken. Dirk Muller, die in ie eerste ronde als vierde doorging, lakte af naar de vijfde plaats la- Dick Muller in felle achter volging achter Dick Gijsbertsen In de bak Fons ter Vregelaar ter zelfs naar de zesde plaats maar hij had net even wat betere tijd als Herman Weijenborg uit St. Isodorushoeve, die in deze manche de tweede plaats bezette en kwam zodoende toch nog op het erepodium. De uitsiag van de eerste drie plaat sen was: 1. Dick Gijsbertsen, met Sam Haalboom2. Jan ten Thije, met zijn broer Theo ten Thije (4e en 3e plaats)3. Dick Muller, met Fons ten Vregelaar (2e en 6e plaats). Bij de 50 cc junioren was het een bekeken wedstrijd voor de jeugdige Holtenaar Marinus Wansink. Dankzij zijn supersnelle Renv-Sport ging hij zowel bij de voorwedstrijden als in de finale over vijf ronden onbedreigd door de finish (mooi werk van de fa. A. B Nijland in Heeten en Wim Ren- son uit Holten, die van een Kreidler frame en een Zundapp motorblok deze snelle brommer maakten). In de finale waren het Herman Wesse- link uit Zelhem en Rinie Haalboom uit Bennekom, die hem nog het dichtst benaderden. In deze catego rie lag het accent meer op de ach terhoede-gevechten. De jeugdige Ghielen uit Helden (L.die in de voorwedstrijden aardige strijd liet zien. kon het in de finale toch niet bolwerken. Na elke wedstrijd werden de drie eerst aankomenden door de voorzit ter van de Sportcommissic, de heer 11. W. Goorman, met een toepasselijk woord cn bloemen gehuldigd. Deze vijlde cross, thans geheel in handen van de motorclub, was weer uitste kend georganiseerd. Alles liep op rolletjes. Jan N'ikkcls leverde bij alle ritten weer snedig en deskundig commentaar. Als IvNMV-ofi'icials wa ren aanwezig, dc heren: W. Biclder- man, Den Haag, van dc Centrale Sportcommissic en .1. Bruil uit Doetinehem, van dc regionale sport- commissie-oost, die ,,De Zuurberg" een van dc mooiste circuits van Ne derland noemde. Ais tydwaarnemcrs fungeerden de heren G. Sloots, II. Otterloo, J. Klein Bussink. G. Bos en als financieel deskundige der KNMV de heer H. Ezendam. De rijkspolitie en de EHBO ver ier „ei. hun medewerking, terwijl talloze leden van de motorclub als controle en helpers fungeerden. Mede door het mooie weer was de ze cross een geslaagd evenement, zo wel voor het publick als voor de or ganisatoren. De eerste tien uitslagen waren: 250 cc Senioren: 1. J. Roessink. Diepenheim op Husqvarna; 2. Stef van der Sluis, Arnhem, op Bultaco; 3. H. van Hoegee. Tienhoven op Grgeves; 4. Frits Selling. Amster dam, op Greeves; 5. Rudic Boom. Amsterdam, op Husqvarna: 6. Paul van Heugten, Amersfoort, op CZ; 7. Jan Roessink (Diepenheim) H 21 wordt hier bij de 250 cc senioren achtervolgd door Ber- tus van de Brink (51) (Hars kamp) Roessink lag toen nog niet aan kop. B. v.d. Brink, Harskamp, op CZ; Arno Dreezen, Maastricht, op Husq varna; 9. Hans Polsvoort, Lochem, op Husqvarna en 10. Jan Woessink, Harfsen, op Husqvarna. Zijspannen senioren: 1. Dick Gijs bertsen (Sam Haalboom), Doorn, op BMW; 2. Jan ten Thije (Theo ten Thije), St. Isodorushoeve, op BMW; Holten, op BMW; 4. Herman Weijen borg (Bertus Notten), SI. Isodorus hoeve, op BMW; 5. Dick Hoevelaken (Wim Verweij). Nieuwekerk a.d. IJs- sel, op Metisse: 6. Ben Braakhekke (Henk Klein Brinke), Vorden. op BSA; 7. Rikus Lubbers (Jan Koning). Deurne, op BMW; 8. W. v.d. Linden (Hans Hendriks), Deurne. op BSA; 9. Joop Diks (Sender de Boer). De venter, op BSA en 10. Frans Suyker- buvk (Bart Suykerbuvk). De Heen, op BSA. 50 cc junioren: 1. Marinus Wan sink. Holten, op Reny-Sport; 2. Her man Wesselink, Zelhem. op Looman Spec.; 3. Rinie Haalboom. Benne kom. op Rond Sachs; 4. Jan de Kruyf, Arnhem, op Roje: 5. Jaap Vos, Dordrecht, op Rond Sachs; 6. Theo Baudoin. Eindhoven, op AGS Zndapp; 7. Ghielen, Helden; 8. Thijs Rutten, Bergschenhoek. op Zndapp: 9. Jahn Verkerk. Schiedam, Zn dapp en 10. Martin Absen, Teriet op Crosta. In verband met zijn benoeming tot hoofdcommies ter secretarie van Wijhe nam de heer J. C. W.van Dij- ke, commies A ter secretarie, op de afdeling financiën maandagmiddag afscheid in de kring van het perso neel ten gemeentehuize, dat zich in de raadzaal verenigd had. In verband mei vei'hindering van de burgemeester werd hij toegespro ken door wethouder en loco-burge meester, de heer J. Rietberg, hem een zeer accuraat ambtenaar noemde en hem dankte voor zijn ar beid ten behoeve van de gemeente Holten verricht in de bijna vier jaar, dat hij in Holten werkzaam was. „Kleine gemeenten hebben minder mogelijkheid voor promotie", aldus de heer Rietberg, „zodat wij het de ambtenaren niet kwalijk kunnen ne men, wanneer zij hun positie kunnen verbeteren. Het spijt ans echter, dat u weggaat." Spreker wenste hem alle goeds toe in zijn werk en in zijn gezin. De gemeentesecretaris, de heer G. J. Langenbarg, sloot zich bij deze woorden aan en overhandigde hem een boekenbon. Hij dankte de heer Van Dijke voor de prettige samen werking en ondervonden collegiali teit. De heer Van Dijke dankte op zijn beurt de heren Rietberg en Langen barg en verklaarde in Holten met zeer veel plezier gewoond en ge werkt te hebben. Men verzoekt ons mede te delen, dat leden, die de vergadering van de Hengelsportver. ..De Rietvoorn" dins dag 19 mei a.s. niet kunnen bijwonen de vergunningen vanaf donderdag 28 mei kunnen afhalen bij de Co-op. Raiffeisenbank. De prijzen van de varkens zijn het afgelopen jaar hoog tot zeer hoog geweest. De fokkerij is daardoor sterk toegenomen. Over een aantal jaren gezien, is de fokkerij met 49 pet en de mesterij met plm. 80 pet gestegen. Zij zouden wellicht reeds het punt van ver zadiging hebben bereikt, indien niet door de EEG een belangrijke verbetering van de marktsituatie was ontstaan. Zonder deze ver betering zou er reeds een ernstige verstoring in de afzet zijn opge treden, aldus de heer W. Rensen, secretaris van de varkensfokver* eniging „Holten e.o." in zijn jaarverslag, dat hij uitbracht in de in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman gehouden leden vergadering. De tot stand gekomen integratieregeling fokker-mes ter betekent voor beide partijen een belangrijke verbetering. Het risico wordt gedeeld op basis van 60 pet - 40 pet fokker-mester. De deelnemers behouden overigens hun volledige zelfstandigheid. De K.I. heeft zich beter kun nen handhaven. Het aantal dek kingen is behoorlijk gestegen met betere financiële uitkom sten, aldus de verslaggever. Het aantal leden verminderde met vijf, terwijl een nieuw lid toe trad, zodat het aan het eind van het jaar 118 bedroeg. Aan het begin van de vergade ring deelde de voorzitter, de heer H Markvoort, mede, dat hij bedankt heeft als voorzitter en dat er binnen het bestuur een wisseling van func ties heeft plaats gehad, waarbij de Na het succes van het vorige jaar in het voetbaltoernooi voor lagere scholen te Goor, toen de Dorpsschool in de finale door de Heeckerenschool uit Goor met 1-0 werd verslagen, heeft het elftal van de Dorpsschool op 8 mei jl. kans gezien weer door te dringen in de finale en de Gij- minkschool uit Goor in de verlenging met 2-1 te verslaan. Aan dit sterk bezette toernooi na men vier scholen uit Holten deel: de Kolschool, de Dorpsschool, de School met de Bijbel (afgekort CNS) en de o.l. school uit Dijkerhoek. Er werd gespeeld in twee poules van elk vijf elftallen. De Dorpsschool speelde in poule A samen met de Laarschool, Heecke- ren. Malberg en Diepenheim. terwijl de overige Holtense scholen in poule B waren ondergebracht, met de Gij- minkschool en de CNS uit Goor. De uitslagen van de Holtense scho len waren: Poule B: Gijmink Dij- Na het debacle van de afgelopen zondag tegen ABS zal er waarschijn lijk een wat katterige stemming heer sen zowel onder de spelers als on der hun supporters. Toch zouden wij het legioen willen adviseren zijn fa vorieten niet af te vallen, want eens temeer hebben zij psychologisch gezien die steun nu het meest no dig. Van deze wedstrijd hangt nog wel degelijk wat af nl. een zo goed mogelijke plaats boven aan de rang lijst. Niemand verzuime Pinkstermaan dag aanwezig te zijn om de spelers juist nu een hart onder dc riem steken. En UD moet toch zijn te kloppen, ook al zal het elftal door ontbreken van Soer en Kwintenbei niet volledig zijn. Ook de invallers kunnen tonen wat zij waard zijn. De opstelling is als volgt: D. Breu- kink; a. Kaiser. Paalman. Markvoort. Brands: m. J. Beltman. Den Heijer. v. Rêijlink. Hommes, Veneklaas en B. Knapen. Reserves: D Pasop Scholen. Meinsma en W. Nijenhuis. De uitslagen en de stand in 4H zijr als volgt: Sallandia - Wilp UD - Heerde ABS - Holten PINKSTER - ZATERDAG Holten 2 Rietvogels 3, 5 uur De Tukkers 2 - Holten 3. 5 uur' RV 3 - Holten 5, 1 uur Holten 4 - Enter 3, 5 u (Rijssensestr.) Borne al - Holten al. 4.15 uur Holten cl-PH cl 3.45 u (Rijssensestr.) PINKSTERMAANDAG Holten 4 - SDOL 10 ur (Sportdal) WOENSDAG 20 MEI Holten dl - Vesos dl 19 uur (Rijssense- straat). ABS scoort haar eerste doel punt van de voet van Rietman. Brands (l.) en Hommes (r) moe ten xoerkloos toezien. VI. en Kr. - Heino Wijhe - Raalte Zwole - Zwolse Boys 1-0 Zwolle Heerde Holten Zwolse Boys Sallandia Raalte UD ABS Heino VI. en Kr. Wilp Wijhe 21 12 5 21 10 7 èl 9 8 21 10 5 4 29 40-25 3 27 38-25 4 26 32-23 5 25 40-28 8 22 35-33 8 5 8 21 36-35 7 6 8 20 35-38 9 1 7 19 35-49 3 12 6 18 19-29 5 7 9 17 29-34 5 7 9 17 23-30 3 5 13 11 27-41 Holten 1, dat voor een eventueel kampioenschap toch al afhankelijk was van de verrichtingen van haar mede-koplopers, heeft in Bathmen haar Waterloo gevonden door tegen ABS met 3-2 te verliezen. Dat zag er trouwens in de eerste helft niet naar uit, want met de wind in de rug veroverden de Holtenaren een vrij constant veldoverwicht en wisten Den Heijer na een kwartier en Vene klaas na 25 minuten spelen de stand op 0-2 te brengen. Zij hadden voorts nog pech. doordat Soer een keer te gen de lat en tegen de paal kopte. ABS had in die periode weinig in te brengen Hadden de rood-zwarten opdracht gekregen in de verdediging te gaan. of was het de wind die hen in de tweede helft parten speelde? ABS scoorde reeds na 5 minuten haar eerste tegenpunt 1-2 en toen was het of de Holtenaren alle talent was ont schoten. Zij hadden weinig of niets meer in te brengen tegen de aanval len van de thuiscHib. Uit een af standsschot werd in de 20e minuut de gelijkmaker geboren (2-2) en een kwartier voor het eind scoorde ABS het winnende doelpunt (3-2). Het werd een volkomen desillusie en het verschil in speelwijze was na het goede begin onvoorstelbaar. In de stand kwam geen verandering meer. Markvoort werd bij de gasten nog vervangen door Reilink. maar die kon de zaak ook niet meer opvij zelen. kerhoek 2-1, CNS Goor CNS Hol ten 0-1, Kolschool Gijmink 0-1; CNS Goor Dijkerhoek 0-3, Kol school CNS Holten 1-0, CNS Hol ten Dijkerhoek 0-1, Kolschool CNS Goor 0-0, Gijmink CNS Hol ten 0-0. Kolschool Dijkerhoek 0-0. Poule A: Dorpsschool Laar- school 1-0, Dorpsschool Diepen heim 1-0, Dorpsschool Malberg 0-0. Dorpsschool Heeckeren 2-1. Winnaar van poule A werd de Dorpsschool, winnaar van poule B werd de Gijminkschool, zodat de fi nale tussen deze twee scholen werd gespeeld. In een spannende wedstrijd waarin de Dorpsschool de leiding nam door een afstandsschot van Henk Jansen werd een verlenging noodzakelijk, omdat na de normale speeltijd de stand gelijk (1-1) was. In de verlenging wist Henk Wegsta pel uit een hoekschop, waarbij de bal via het lichaam van één van de Gij- minkspelers achter de doellijn te recht. kwam, de winnende goal te scoren. Om de plaatsen 3 en 4 stre den Heeckeren en Dijkerhoek (1-0), zodat de eindstand werd: 1. o.l. Dorpsschool Holten, 2. r.-k. school 't j Gijmink Goor. 3. Heeckerenschool Goor. 4. o.l.s. pijkerhoek. 5. en 6. b.l. Kolschóól Holten, Diepenheim. heer J. Nijland, Espele 45. tot voor zitter werd gekoze». Spreker memo reerde de gang van zaken in de lok- vereniging vanaf de oprichting, waarbij hg wees op de belangrijke ontwikkeling door het totstandkomen van de kunstmatige inseminatie. Hij gaf daarby de voorzittershamer over aan zijn opvolger. De secretaris wees er op. dat de heer Markvoort een belangrijk aan deel heeft gehad in de ontwikkeling der vereniging. Door een vooruitstre vend beleid kon heel wat worden tot stand gebracht. Hij bracht hem daar voor dank. Voorts deelde hy mede, dat dit jaar in Raalte geen varkensfokdag zal worden wegens de vry kwaadaardi ge ziekte voor jonge dieren de viruas diarree. Blijkens het verslag van de pen ningmeester, de heer E. Jansen, be droegen de inkomsten f 297,50 en de uitgaven f 663,38, zodat er een nade lig saldo is van f 365.88. Dit be drag kan echter worden opgevangen door het bezit der vereniging. Het tekort is mede ontstaan doordat reeds een voorschot werd overgemaakt aan de fokdagcommissie te Raalte. De kascontrolecommissie bestaan de uit de heren G. v.d. Berg en G. H. Wissink had de boekhouding keu rig in orde bevonden. In de nieuwe commissie neemt de heer H. Vorkink de plaats in van de heer Van de Berg. De heer A. H. G. Groteboer bracht verslag uit van de algemene verga- waar o.m. gesproken werd over nieu we vormen van bet selectie-onder zoek. De heer G. Meijerman zal de komende vergadering van het stam- School met de Bijbel, 7. en 8. Holten, Laenschool Goor, 9. en 10, Malberg Goor, CNS Goor. De Dorpsschool speelde in de vol gende opstelling: doel: Gertjan Wis sink, achter: Dinant Megelink, Henk Jansen, Henk Wegstapel; midden: Ben Arfman, Eric Aanstoot/Dinant Veneman; voor: Wim Bulsink, Henk Knapen, Gé ten Kampe, Peter v.d. Brink en Gerhard Koetsier. De aan voerder Henk Wegstapel ontving on der luid gejuich de gouden medaille, terwijl alle spelers een speldje van de KNVB afd. Twenthe kregen. De wisselbeker wordt de Dorpsschool nog toegestuurd. heer E. Jansen, die dend was met bijna men herkozen. Inzicht De heer H. N. Hinsenveld, inspec teur van het varkensstamboek te Almelo hield vervolgens een inleiding over de werking van de nieuwe rap- -porten inzake dc varkensvleespro- duktie door middel van de selectie- mesterijen. waarbij een duidelijker inzicht wordt verkregen van de re sultaten per eenheid (drie biggen- varkens). Van belang zijn daarbij vooral de groei per dag. de vooder- hoeveelheid per kg groei, het slacht- verlies. spekdikte en percentage ham. Deze gegevens ziin afkomstig van Tweello en Boxtel en worden per com puter vervaardigd. Kern De heer H. J. van Leusen, gal een overzicht van de werking der var kenskern. Het aantal deelnemers stijgt nog steeds. Uit de zeugenboek houding blijkt, dat de gemiddelde net to-opbrengst het algclopen jaar f411 heeft bedragen. De gemiddelde big- prijs was f 72.25. De gebruikte voe- derhoeveelheid lag iets boven het gemiddelde. De classificatie lA-var- kens bedroeg 58 pet. en steeg in het le kwartaal van 1970 zelfs tot 70 pet. De ziekteverschijnselen worden min der. Men vraag; steeds meer naar betere biggen. Het groot gebracht aantal biggen per worp bedroeg 8,1 het aantal worpen per zeug 1,7. De heer E. Markvoort, hoofdinse- minator van de K.I.-vereniging „Zuid West-Overijssel" in het Holterbroek, gaf een overzicht van de resultaten der kunstmatige inseminatie. Er von den 4603 dekkingen plaats. Het drach- tigheidspercentage steeg tot 83.5 pet. De gemiddelde toomgrootte bedroeg bij zeugen 11.7 bij gelten 9. In de afge lopen 10 maand is het aantal dekkin gen weer met 853 gestegen. Voor de beer ..Ludo" bestaat grote belang stelling. Diens sperma wordt ook veel naar elders verkocht. Hygiëne Tenslotte hield de heer G. H. Lam- mers, dierenarts van de gezondheids dienst voor Dieren te Zwolle een in leiding over het castreren van big gen, waarbij hij wees op het grote belang om dit op de meest hygië nische wyze te doen geschieden, aan gezien onzorgvuldige behandeling van invloed kan zijn op de slachtkwali teit van het varken. Sprekende over de zich sterk uitbreidende virus diar ree. verklaarde spreker, dat biggen jonger dan 14 dagen onherroepelijk aan deze ziekte sterven. In novem ber 1969 werden de eerste sympto men geconstateerd. De ziekte heeft een slepend karakter. Voorzitter Nijland heeft de verschil lende inleiders bedankt voor hun cau serie. Besloten wer< f 1.- per jaar te gen van f 2,50 het bestuur een Voorts werd d< vestigd op de beurs voor de de contributie met verhogen en te bren- p f 3.50. Voorts zal ixcursie arrangeren. aandacht nog ge- „Varuva", de vak- /arkenshouderij. die van 4 t.m. fi juni in de Trenehal van het Jaarbeurscomplex aan de Croe- selaan te Utrecht gehouden wordt. In een informele vergadering heeft de gemeenteraad dinsdagavond het bestemmingsplan voor het buitenge bied besproken, dat vóór 1 augustus a.s. ter inzage zal moeten zijn ge legd. Ir. K. L. Blokzijl, stafmedewer ker van het bureau voor stedebouw ir. R. Hajema N.V. te Assen, was daarby aanwezig om vragen te be antwoorden en de nodige toelichting te geven. Veel nieuwe gezichtspun ten, welke nog niet in de schriftelijke toelichting bij het plan zyn opgeno men. hebben de besprekingen niet opgeleverd. Het zal dan ook wel zyn, zoals de heer Bosschers op merkte. dat het plan goed in elkaar zit en dat er geen vinger achter is te krijgen. Burgemeester mr \V. H. Enklaar zei aan het begin der vergadering, dat er op vrijdag 22 mei in zaal Ami citia een z.g. hearing zal worden ge houden. Hij noemde deze de eerste aanzet tot een meer democratische behandeling. Het plan ligt dan ook nog geheel open. anders zou deze be spreking en de hearing weinig zin hebben. Het bestemmingsplan buitengebied betreft het landelijk gebied der ge meente. met uitzondering van het dorp Holten, de Holterberg, het zo- merhuisjesterrein op de Borkeid, een gereserveerd recreatiegebied in Es- pelo, Twenhaarsveld. Meermans kamp en het villaterrein Look, waar voor afzonderlijke bestemmingsplan- nen bestaan of in voorbereiding zijn. De heer Blokzijl vertelde, dat aan de opstelling zeer veel besprekingen zijn voorafgegaan, o.a. met de prov. planologische dienst. Staatsbosbeheer en dergelijke instanties. Het plan heeft meer functies dan de agrarische factoren. Ook de re creatie. verkeersverbindingen en het landschappelijk waardevol gebied ko men er in tot uitdrukking. De heer Blokzijl deelde het buiten gebied in. in vier categorieën, nl.: 1. het agrarisch produktiegebied; 2. het agrarisch gebied van landschap pelijke waarde; 3. het natuurgebied (natuurmonumenten, met meldings- gebied) en 4. agrarisch gebied met bebouwing. Er heeft door de ontwerpers een inventarisatie plaatsgehad van alle gebouwen en met name van de boer derijen. Deze zijn op de plankaart in getekend. waarbij de grootte plm. 1 ha. bedraagt, derhalve van een ruim erf. BOUWPERCELEN Door het intekenen op de plan- kaart van de bouwpercelen kunnen de betrokkenen op overzichtelijke wijze hun recht van uitbreiding zien aangegeven en voorts is het zo. dat een minimum grootte van het bouw perceel burgerbouw in het buitenge bied nagenoeg voorkomt. De heer Bosschers miste op de plankaart een plaats waar scherp zand kan worden gewonnen, o.a. voor de wegen. Dat is moeiliik aan te geven meende de heer Blokzijl, omdat men niet weet waar het te vinden is Bo vendien. a'dus de burgemeester v den de zandwinplaatsen waarvoor een provinciale commissie bectnnf zoveel mofeliik 2ocr.noonf-t-r.rd Holten o.a. bii Cats. Tiet hlilff oolv mogelijk, een nntgrond'rgs'-org- n.'ne to kriicpn. Dp heer H T?iethor2 wilde wet of pr wpI voldoendp oontaotpn z gewees4 met de ruilverkavelincseom- missie. Hii miste n! op do tekening de houtwallen en bebossingen, zoals die door deze commissie zijn ontwor pen. De heer Blokzijl wees er op. dat de ruilverkavelingskaarten on groter schaal ziin gemaakt. Od deze be st em mi necka art kan dat niet zo go- dofnilleerd worden aangegeven. Hii wees er verder on. dat behalve voor de ruilverkaveling nieuwbouw in het buitengebied weinig of niet zal voorkomen, maar R. en w kun nen nieuwbouw toectaan. mifc met gunstig advies van de iandeeh->nnp1:.'- ke; adviescommissie LArUkoi 17 van de voorsebriftpn) GEEN VERTROUWEN Deze mededeling ontlokte de bur gemeester de uitspraak: „Gedepu teerde Staten hebben geen enkel ver trouwen in het planologisch inzirht van de gemeenten. Ik hen hang voor paternalisme. Dat pruimen ze in Zwolle niet. Ik geloof niet in die dispensatiemogelijkheden." De heer Ten Berge pleitte nog eens weer voor het als „natuurgebied" aanmerken van de Zuurberg en de Beuseberg, met eventuele schade loosstelling aan de landbouwers wan neer zij hun bedrijf daardoor niet zouden kunnen uitoefénen. Maar de heer Blokzijl wees er op. dat hier normale bedrijven kunnen be staan en dat het gebied daardoor niet minder natuurgebied zou zijn. Uit de besprekingen bleek, dat Holten haar activiteiten -in het na tuurgebied wel zal moeten afremmen om niet te snel tot het geplande aan tal slaapplaatsen te komen, zoals o.a. in het rapport van de Grontmij, dat voor het recreatieschap Salland is opgemaakt, is aangegeven. Het ontkomt niet aan dagrecreatie, maar Holten zal meer moeten denken aan verblijfsrecreatie. Overigens zag de burgemeester nog wel mogelijkhe den. Als op het recreatieterrein, dat in Espelo is gepland, zand wordt ge zogen. zou de vijver, die daar ont staat. voor de recreatie een aan winst zijn. CAMPINGS De heer Kaan vroeg of de boeren in het natuurgebied campings zullen mogen stichten. Dat zit er. volgens de heer Blokzijl, niet ir,. Wel kunnen boerderijen wegens opheffing van het bedrijf, met toestemming van B. en W na gunstie advies van de land schappelijke adviescommissie, wor den verkocht en worden ingericht als bungalow of tweede woning. De heer Ten Berge wilde 70 min mngeliik uitbreiding van kamneerter- reinen ir het buitengebied. Hij vond hef be'er de bestaande campings uit te breiden en te moderniseren. De heer Bogpehers 4oonde zich be zorgd over de mogelijkheid van uit breiding voor de ambachtslieden in bet buitengebied o.a door het vast stellen van de bouwnercelen. GEEN INDUSTRIE De heer Blokzijl betoogde, dat deze bouwpercelen juist voor timmerlie den, smeden, enz. de rechtszekerheid inhouden, dat zij hun bedrijf mogen uitbreiden. Maar niet in die mate, dat van een complete industrie ge sproken moet worden, want dan zal men een piaats moeten zoeken op het industrieterrein bij de woonkern. De heer Blokzijl noemde het plan voldoende flexibel bij vermindering van het aantal boerderijen. Een tweede woning bij een boerderij zal alleen dan kunnen worden gebouwd als dat noodzakelijk is voor een vaste knecht, maar dan zal er eerst een gunstig advies moeten komen van de landschappelijke commissie. Wat de terreinen voor educatieve doeleinden betreft, antwoordde de burgemeester op een vraag van de heer Kaan. dat in de Beuseberg fer- ve Rietberg) en op hot voormalige arbeidskamp aan de Ilelhuizerweg, de mogelijkheid van de bouw van een conferentie-oord of dergelijke is opengelaten. De vakbeweging zou er bijv. ook een vakantiè-oord kunnen stichten. Met betrekking tot do recreatie is in Dijkerhoek de mogelijkheid open gelaten tot het stichten van enkele zomerhuisjes en een camping bij 't Bonte Paard. waarvoor blijkbaar reeds plannen bestaan. Op twee plaatsen zal het bestem mingsplan op 19. 20 en 21 mei a.s. ter kennisneming worden gelegd, nl. in \mici»ia en in de zaal van 't Bon te Paard. Bovendien bestaat de mo gelijkheid tot het verkrijgen van na dere mondelinge toelichting op het nlan en wel: a: in zaal 't Bonte Paard, op woensdag 20 mei. van 2-4 uur en h) in Amicitia. op donderdag 21 mei. eveneens van 2-4 uur. De openbare hoorzitting on vrijdag mei in Amicitia begint nm 19.2(1 imr. (Mm zie de officio publikatie ia ons blad van 8 mei jl.).

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 3