zien en te kaasmarkt d Alkmaar tweehonderd jaren Hoiie Bone Gij» Dolle Mina s voor De ..pil" tegen lange vingers TIEN BEGINNENDE rnu VOOR RAADSLEDEN In jubileumjaar elf objecten Ze kregen toen hun zin niet 8-daagse vakantiereizen Bescherm ;ng nierstenen yan iormaat Zomercursussen van de volks hogescholen 10.800 gesprekken op één lijn Arnhem straks J Safari «stad Deze zomer veel te Amsterdam CST^V 1 1 f) Amsterdams meest druk bezochte gebouw is het Centraal Station. Da gelijks komen er tussen de 85 en de 100.000 reizigers. Dat vergt uiteraard de nodige voor zieningen. die gericht zijn op het versterken van de inwendige mens. Dat kan behalve in het restaurant ook gebeuren in de grote en kleine wachtkamer, de cafetaria-snelbuffet op het eerste perron, bij de buffetten op het tweede en vierde perron en via automaten op de perrons 3 en 5. Alles bij elkaar worden hiej elke week gigantische hoeveelheden spijs en drank aan de reiziger gebracht: 19.950 koppen koffie. 3000 flesjes li monade en 4200 bier. 18 200 croquet- ten. 4200 nasiballen. 1680 salades. 3000 amandelbroodjes. 6900 saucijze- broodjes. 2900 gevulde koeken en 9 a 10.000 belegde broodjes. Reizen wekt de eetlust op'. Voor het eerst zijn de bekende .zo mercursussen" van de bij de Vereni ging voor Volkshogeschoolwerk aan gesloten volkshogescholen veer tien in Nederland, twee in België en één in Frankrijk overzichtelijk in een folder samengebracht. Ook gedurende zomer van 1970 bie den de volkshogescholen een reeks interessante cursussen, die al of niet bij wijze van vakantie kunnen worden gevolgd. Er zijn creatieve cursus sen, spel- en sportcursussen, cursus sen ..Alleen voor de vrouw", cursus sen voor het hele gezin, cursussen speciaal voor ouderen en vele andere cursussen, die gelegenheid bieden om kennis te vergaren, praktische erva ring op te doen om mensen te ont moeten. De folder geeft een overzicht in rubrieken. Wie een bepaald onder werp en of een bepaalde periode op het oog heeft, kan onmiddellijk zien waar hij terecht kan. De uitgevou wen folder leent zich om in lokali teiten ter kennisneming te worden opgehangen. Er viel niet. te ontko men aan beknoptheid, maar de volks hogescholen zullen graag zowel schriftelijk als telefonisch alle ge wenste inlichtingen inzake de inhoud van de cursussen, de prijzen, het ver- bliif. en? verstrekken. De folder ..zomercursussen volks hogescholen 1970" is ook in meer exemplaren gratis verkrijgbaar bij Vereniging voor volkshogeschoolwerk hef. algemeen secretariaat van de afdeling publiciteit Utrechtseweg 15. Amersfoort, telefoon: 03490-17444 Ruth-Maria Kubitschek, de bekende Duitse toneelspeelster, vindt na haar inspannende werk rust en ontspanning door haar hobby: het maken van go belins. Op 15 mei verricht zij in land de basis hebben gevormd voor het succes van deze reizen. Het programma van deze reizen om vat thans 11 objecten. Daarvan zijn er zes in Nederland gelegen en vijf in België en Duitsland tezamen. Over 1969 bedroeg het aantal deelne mers ruim 17.00 en de verwachting is. dat de stijgende lijn zich zal voortzetten. Om verschillende rede nen: allereerst omdat de belangstel ling voor dit type reizen ..dicht bij huis" duidelijk toeneemt. Voor ve len is hét een ontdekking te ervaren hoe weinig men zijn eigen lar.d en het nabije buitenland kent. en ook hoeveel nieuws en interessants daar te beleven valt. Bovendien is voor velen zo'n 8-daagse reis een soort tweede vakantie en taak zelfs een derde vakantie. Dan spéélt, vooral bij ouderen, vaak een rol dat zij zich niet aange trokken voelen, zoals de jongeren, tot de warme tot erg warme gebie den rond de Middellandse Zee. Zij geven de voorkeur aan een vakantie in het eigen klimaat. Dikwijls ook om gezondheidsredenen. ..Ik moet de dokter een beetje binnen bereik hou den", stelde een zeer bejaarde, zeer reislustige deelnemer eens. De ervaring van tien jaar met deze reizen heeft de NS ook wel geleerd, dat reizen niet zoals vaak wordt verondersteld een kwestie is van leeftijd. Het ;s veeleer een zaak van mentaliteit En juist bij vele oude ren, weinig gewend aan reizen door financiële oorzaken, is de afgelopen jaren de reislust enorm toegenomen, in de hand gewerkt door betere fi nanciële voorzieningen. De 8-daagse NS-reizen strekken zich nu jaarlijks uit over een perio den in die periode elke week plaais. zonder enige onderbreking. Vooral de hotellerie heeft zowel deze lange pe riode als de zekerheid van een be zetting gedurende vier maanden ge waardeerd. Het kostenbeeld van deze hotels is er zeer gunstig door bein- «vloedinkoop, personeelbestand voor maaltijden en onderhoud van ka mers. beschikbare vrije tijd tijdens de dagen van excurs'ies. alles kan men van tevoren plannen en rege len. Dankzij ook het feit. dat de aan tallen boekingen geruime tijd van te voren bekend waren en een steeds gelijkmatiger bezettingsbeeld over die vier maanden te zien gaven. Bij deze reizen is het namelijk gelukt te Vomer tot een spreiding van vakan- es over de totale vier maanden. <uni, juli en augustus verschillen in deeinemertal thans weinig meer van elkaar. Ook de wetenschap bij de ho teliers dat NS werkt op de continu- feit. en hen niet plotseling uit het programma zal laten, is van grote Voor het eerst in de ge schiedenis kunnen met be hulp van 'n door Siemens ontwikkelde versterker 10.800 telefoongesprekken gelijktijdig over één en dezelfde leiding, gevoerd worden, viermaal meer als tot dusver mogelijk was. Dat er bij een dergelijke hoeveelheid gesprekken toch geen heilloze spraak verwarring ontstaat, is te danken aan de nieuwe vinding van Siemens. Op de foto ziet men de versterkerdie alle 10.800 gesprekken keurig uit el kaar houdt. De zojuist klaargekomen statistiek Tan 't Nederlands Bijbelgenootschap vertoont over 1969 een opmerkelijke achteruitgang. Er werden sleehls 243.887 bijbels en bijbelgedeelten verspreid tegen 417.240 in 1968. Toch is deze achteruitgang slechts schijn baar. want in werkelijkheid werden in Nederland in 1969 meer bijbels verkocht, dan in 1968. namelijk 117.323 tegen 105.789. De achteruitgang in totale cijfers Is een gevolg van de internationali sering van het bijbelgenootschaps- werk. Tot nu toe zorgden enkele bij belgenootschappen. zoals het Neder landse. voor andere landen in de we reld. Nu zijn internationale produk- tiefondsen gesticht voor Azië, Afrika. Latijns-Amerika en Europa, die de buitenlandse produktie voor een groot deel overnemen. Het gevolg is dat in het afgelopen jaar bijbels voor Indoneisë niet in Nederland werden gedrukt, maar in Japan. In Europa zijn veel bijbels vooral voor Oost-Europa gedrukt in België en Italië. In Nederland werden naast de bij bels ook nieuw testamenten ver spreid (7570 in 1969 tegen 9029 in 1968) afzonderlijke bijbelboeken (49.485 tegen 73.952) en kleinere ge deelten (56.721 tegen 98.238). De teruggang van afzonderlijke bij belboeken is te wijten aan het feit dat de evangelies voor massaver spreiding uitverkocht raakten- Be sloten werd een geheel nieuwe serie uit te geven. De nieuwe vertaling werd niet ge schikt geacht voor dit doel. Daarom werd opdracht gegeven voor de Evan geliën van Lucas en Marcus de vertaling uit 9151 te herzien. Inmid dels is dit nieuwe Evangelie van Lu cas klaargekomen. Het werd uitge geven onder de titel ,,He't verslag van Lucas". Naar aanleiding van de activitei ten van het Natuurbeschermingsjaar 1970 is de gedachte naar voren komen Arnhem gedurende de maand juni ,,in het teken van het dier" te plaatsen. Daartoe is de medewerking van het Wereldnatüurfonds Verkré- gen en na zeer veel voorbereidend werk is de Stichting Safarist nu in de gelegenheid Arnhem als „Safa ri-stad" te presenteren. Zoals bekend is Arnhem sinds vo rig jaar behalve het in 1968 ge opende Leeuwenpark ook een groot. Safaripark ryk, waar verschil lende dieren, zoals leeuwen, giraf fen. zebra's, struisvogels en flamin go's in de vrije natuur rondlopen. In het kader van Arnhem Safari- stad hebben o.a. studenten van de kunstacademie een aantal dieren op ware grootte ontworpen, welke vijf maal vergroot worden. Deze gewel dige dieren zullen op de pleinen en singels geplaatst worden. Giraffen met hun lange nekken boven het ge boomte uitstekend, zullen de toe gangswegen naar de stad markeren. Behalve deze ..namaak"-dieren zal op enkele markante punten een levende have komen, die zich mani festeert in een Flamingovijver op het Willemsplein, grote vollières op het Nieuweplein, apenkooien op Pre- sikhaaf en een kinderboerderij op het Velperplein. Er zullen nog tal van andere Sa fari-elementen aan Arnhems tuin stad toegevoegd worden. Zo zullen langs de singels speciaal apen en vogels in de bomen te zien zijn, die 's avonds ook verlicht wor den. Er zullen ook gedurende de gehele maand 's middags en 's avonds aan trekkelijke activiteiten plaatsvinden Inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat: Arnhem - Safari- stad. .lansplaats 11. Arnhem, alsme de door de VVV Arnhem, Stations plein 45. telef. 085-452921. De Keulse professor Wolfgang de Boor wil winkeldieven en dievegges, waarvan vele uit een goed milieu afkomstig zijn, door middel van 'n pil behoeden voor diefstallen die vaak uit een kleptomane drang worden ge pleegd. De patiënt moet zodra hij zijn vingers voelt jeuken, een kalmerings- pil slikken in plaats van nietbetaal- de artikelen onder zijn jas of in een tas te laten verdwijnen. Het enige probleem, dat er be staat. is volgens professor de Boor, dat de pil pas na ruim een kwartier na inname begint te werken. In die tussentijd kan men nog aardig wat goederen verdonkeremanen. De Stichting Burgerschapskunde te Leiden organiseert een cursus voor beginnende gemeenteraadsleden. De stichting heeft tien vuistregels opgesteld voor een beginnend raads lid. Wij laten ze hier onder volgen: L Een raadslid moet er zich van be- wust zijn, dat. hij één van de archi tecten van de toekomst is; 2, Als een raadslid onvoldoende ge informeerd aan zijn taak begint, voelt bij zich al spoedig als een automo bilist. met een verbrijzelde voorruit; 8. Een raadslid dat al doende denkt te leren verliest, al spoedig zijn kri tische instelling; 4. Een raadslid clat onvoldoende ba- lisinformatie heeft, wordt een speel- bal van zijn leermeesters (i.e. amb tenaren of belangroepen) 5. Een raadslid moet kunnen staan op gelijkheid van informatie binnen het. gemeentebestuur en op toegan kelijkheid tot alle documenten; 6. De beste informatiebron is de in dividuele burger in nood; 7. Een raadslid is nocht bestuurder, noch vertegenwoordiger, maar be stuurt als vertegenwoordiger; 8. Een raadslid is geen exclusief be sluitvormer maar is de belangrijkste schakel in een besluitvormingsketen; 9. Een,raadslid is er niet om de be langen van de gemeente te beharti gen. maar van de gemeentenaren: 10. Het: best geïnformeerde raadslid moet falen als er geen geld is. De bijna 20.000 bezoekers, die iede re vrijdag de wereldberoemde kaas markt van Alkmaar bezoeken, wor den tot en met. 14 augustus op een bijzondere manier geamuseerd. De oude binnenstad is op die dagen her schapen in een zee van fleurige kra men, kraampjes, stands en stalle tjes. In de loop van dit seizoen zal tevens op vele hoeken van de straten spel en amusement worden geboden. By vele van deze spelen wordt de nadruk gelegd op het actief meedoen van de kaasmarktgasten. Zo zal er o.m. gelegenheid zijn tot „kaaskege- len". Iedere vrydag zullen voorts 2 a 3 voorstellingen worden gegeven van een wagenspel door de „Bcemster Wagenspelers." In het plan de kaasmarkt levendi ger te maken, is ook een „levend atelier" opgenomen. Vier kunste naars. t.w. Bob Denneboom (teke naar-schilder), Yme Wiimenga (foto graaf), Karei Colnot. (kunstschilder, lithograaf) en Gerard van der Lee- den (beeldhouwer) hebben van de Alkmaarse kunstminnaar Herman Dölle een pand eschikbaar gekre gen. waarin zij tijdens de kaasmarkl kunnen werken. Eén van de aantrek kelijkste punten hiervan is. dat de bezoeker ter plaatse een litho kan laten maken van de mooiste plekken van Alkmaar. In de maanden juli en augustus zullen nog meer attracties worden georganiseerd. Op het programma staan: vanaf eind juni iedere week voor de kinderen Oudhollandse stra-afspelenin juli een state-fair", waaraan heel Nederland kan mee doen en een concours d'elegance met Oudhollandse boerenwagens, die in sterrit-formatie naar en door Alk maar trekken. Tot slot krijgen de bezoekers van de kaasmarkt ter herinnering een prachtig uitgevoerde ..burgerpen ning" voor thuis in Hamburg. Tokio, New York. Putten of waar dan ook. Wenst men nog nadere inlichtingen, Handel op de Alkmaarse kaasmarkt. dan kan men die verkrijgen "bij de Prom-organisatie, telef. 02990-6254. Het jaar 1970 is het tiende waarin de NS 8-daagse geheel verzorgde rei zen in Nederland organiseren. In het eerste jaar stond er slechts één reis op het programma, naar Friesland. Dal juist deze bestemming het begin vormde van een s'eeds verder uit- deiend reisprogramma vond zijn oor zaak in een verzoek van de KLM die in Friesland een goed en exclusie! object zag voor buitenlanders. He laas lieten die buitenlanders verstek gaan die waren toen kennelijk nor niet zo ver maar het aanbod var dezelfde reis op de binnenlandse „markt" ontmoette wel enige vraag; in totaal 160 deelnemers, in een pe riode van twee maanden. Volgens de verhalen kozen velen deze reis met de bedoeling zoals een hotelhou der het formuleerde om „de graven van de voorouders te bezoe ken." Toch meende de NS mogelijkhe den in deze opzet te zien. Daarbij kwam dat het risico gering was: de deelnemers reisden naar hun va kantiebestemming met de treinen van de gewone dienst, verkoop vond plaats in „eigen beheer" op de stations en inlichtenbureaus en ->ok de propaganda vond voorname- ijk plaats op stations en in treinen, lus op ..eigen terrein". Vervoer, ver- :oop en propaganda dus alles in éér hand. In de jaren nadien is duide- 'ijk gebleken dat deze drie punten met de wetenschap van de goede spreiding van de verkoop en pro- pagandaplaatsen over het gehele betekenis gebleken. Daardoor zijn ve len er toe over gegaan hun hotels ge leidelijk te moderniseren. Een hier op heeft de NS dan weer ingehaakt met de organisatie naar dezelfde bestemmingen yan de mïnitrips in de periode september tot mei. Aantallen van 17.000 deelnemers be tekenen in geld uitgedrukt om zetten in de miljoenen. Voor de ho tellerie is hiermee thans jaarlijks een verrekening van ca. 2 miljoen gulden gemoeid. Naar autocarbedrij- ven gaat voor de betaling van de vele excursies jaarlijks circa f 300.000.-. Ook restaurants „onder weg", bootondernemingen, bezochte exenementen en andere objecten pro fiteren mee van deze reizen. Zouden er ..in de periferie" van ons land meer geschikte hotels zijn dan thans het geval is en dan bij voorkeur op plaatsen die niet reeds ^en zeker bezoek trekken in de zo mermaanden dan zou er zeker olaats zijn voor een groter aantal van deze NS-reizen. Overheidssteun op een andere wijze dan thans aan hotels geboden wordt is dan echter wei noodzakelijk. Het mag de over- he d toch wel iets zeggen dat van alif hotels waarmee NS in het kader van deze reizen werkt, er in al die ren niet één gesloten is. Uit een nierbekken of een blaason steking vloeit in 20 pet. der eevailen een niersteenaandoening voort Daartegen kan men zich verweren met de volgende maatregelen: 1. Dagelijks '.enminste iwee tot drie liter vocht drinken. Dat spoelt de urinewegen schoon en voorkomt de vorming van nierstenen In h?t gebit, de amandelen of de galblaas kan zich een ontslekings- naard bevinden Die moet opge spoord en verwijderd worden. Het dieet mag vooral niet bestaan uit derlijke organen, maar moet wel >-eel groente en fruit bevat ten- Gebrek aan beweging en darmtraagheid moet worden voor komen. Er zijn negentien verschillende steen soorten. die elk voor zich een ander dieet vragen. Maar ook Robespierre moest d« trappen van het schavot bestijgen en toen met hem zijn terreur-regime ten grave daalde, leefde het vrouwelijk bedrijf naar aloude trant weer op in de ..salons". Dames, zoals Therèse Cabarrus. „Notre Dame de Thermi dor", vrouw van de terrorist Tallien geliefde van de speculant. Ouvrard, htzinnig. maar zeer schoon en ook zeer genereus, oefenden veel in vloed uit. Een andere vrouw-met- een-salon was Josphine Tacher de la pagerie. weduwe Beauharnais. Zij was het. die door haar minnaar Barras werd afgeschoven naar een generaal met de wonderlijke naam Buonaparte.... Toen de generaal met de wonder lijke naam Keizer Napoleon I was geworden, hadden de vrouwen zich helemaal koest te houden. De energie ke. schrandere en invloedrijke Ma dame de Stael werd het land uit gestuurd. de rest werd uitgehuwelijkt aan maarschalken, op bevel des kei- Napoleon. zelf niet afkerig van bui tenechtelijke manoeuvres, was. zoals dat zo heel vaak voorkomt, naar bui ten toe de Deugd zelve en eiste van de vrouwen, dat zij zich bemoeiden met de kinderen en de keuken, en dat zij haar mannen naar de zin maakten. Hij veroorloofde zich jegens het schone geslacht platte aardigheden, oefende in het openbaar kritiek uit op haar uiterlijk en maakte eens en vooral duidelijk, dat het tijdperk, waarin Frankrijk Dolle Mina's voort bracht. voorgoed was afgsloten. De mannen bleven (toen) de baas.. Hamburg de trekkingen van tweemaal 100.000 mark van de noord-west Duitse „klassenlot- terie". Voor wie zal zij Vrouwe Fortuna zijn? De Dolle Mina's" noemen zich naar de feministe Mina Kruse- man en herleiden haar afkomst tot de suffragetten of ..kies rechtvrouwen" in het begin de zer eeuw. Maar het is niet te verwonde ren, dat tijdens de alles on dersteboven kerende Franse Re volutie „Dolle Mina's" opkwa men voor de rechten der vrouw. Alleen hebben ze die toen niet gekregen Vóór de Franse Revolutie had de vrouw helemaal niets in te brengen. De enigen, die een (soms belang rijke) rol speelden, waren de vrien dinnen en maitressen van hoogge plaatste personen en met name van de diverse Franse Lodewijken, voor wie buitenechtelijke verhoudingen zo normaal waren, dat men zelfs het instituut kende der „maitresse-en- titre", wier kinderen deelden in alle voorrechten van koningskinderen, al liep er dan een (bastaard) balk door hun wapen. Dames, zoals Mon- tespan, Mainte non. Pompadour en anderen maakten geschiedenis, maar hun minder gelukkige zusteren wa ren totaal onmondig. Het sprak welhaast vanzelf; dat de Revolutie nieuwe ideeën bracht. Het was echter wel tekenend, dat er al leen werd gesproken van „broeder schap naast de vrijheid en gelijk heid. Er zat dan ook niet één vrouw in het parlement, niet één vrouw be kleedde een officiële positie. De re volutie was een mannenrevolutie. Lang niet alle vrouwen namen daar mee genoegen en die moesten dus (evenals nu) haar toevlucht nemen tot „buiten-parlementaire acties". Te verwaarlozen was daarbij het aan deel van de „tricoteuses" de vrou wen, die met haar breiwerk iedere dag aan de voet van het schavot zaten te genieten, wanneer aristocra ten (of in ongenade geraakte volks menners, zoals Danton en Desmou- lins) „in de mand niesden". Een der vooraanstaande feminis ten van die tijd was een Nederlandse Etta Palm geheten, die eerst onder de naam Baronesse d'Aelders intri geerde. Zij richtte zelf een met pie ken bewapend vrouwenkorps op en verdiende er een centje bij door te spionneren, nota bene voor de Hol- landsche Oranjepartij! Zij kwam uit Groningen, was na haar echtschei ding niet ..fatsoenlijk" meer en trok naar Parijs waar ze haar welspre kendheid en organisatietalent korte tijd kon uitleven. Een andere leidster was Theroig- ne de Mericourt. een zeer mooi maar zeer onevenwichtig jong meisje, dat met een rode muts en een grote sa- bei rondliep, maar later in het krinzinnigengeslicht verzeild raak'- Ook Rose la Combe. een toneel speelster, roerde, zowel letterlijk als figuurlijk, de trom om de vrouwen op te roepen, die met name in de beruchte Jacobijnenclub bijzonder veel praats hadden en soms door drongen tot in de Conventie, waar ze altijd zér hoffelijk werden ontvan gen. maar die niets klaarmaakten. Vooral Robespierre heeft er het zijne toe bijgedragen om aan dit soort activiteiten een einde te maken. Hij de ..Deugdzame" als jonkman reeds bejaard, verloofd met een zeer stijf burgermeisje, dochter van zijn hospi ta, haatte al dat vrouwengedoe. Tij dens zijn regime hoorde of zag men de dames vrijwel niet meer.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5