Vrijetijds- kleding m katoen Het juiste gebruik van onze vlag V Êk PROGRAMMA VOOR UT BEVRIJDINGSFEEST Mm Excursie directeuren in Nederland ZIJ DIE HET NIET MEER MEEMAAKTEN De slachtoffers van wereldoorlog 2 Hollens feliciteert Nieuwsblad gouden paar 1 11* lS|| Hollandse meisjes als receptioniste naar Ibiza EEN NOG NIET VERDWENEN TABOE Koningimierijst Aangeboden door N.S. buitenlandse verkeersbureaus Met de trein naar de markt ?si rs* School voor creatief schrijven WILSON tatoen met zijn niet te vervangen iigenschappen als luchtig, absorbe- ■end en prettig tijdens het dragen, ieeft in de afgelopen jaren bewezen j uitstek geschikt te zijn voor vrije- ijdskleding. Deze sector van de kle dingindustrie beleeft momenteel een jiorme groei, die o a. wordt veroor- Beesen (Hedex) uit Dmxperlo koos vit de Casual Cottons '70 een stoere coat voor de liefhebbers van zeilen, ontworpen door Jacques Gross (Pa rijs). Zijn vertaling ziet u hiernaast. De sterke soepele katoenen ribflu weel is een wijnrode Gentleroy kioali- teit van Gebr. Van Heek "Schutters veld" in Enschede. Het twee-rij jac ket met Napoleonkraag en brede but- ton-down revers wordt door Heesen h zijn voor jaarscollectie 1970 opge komen. olte nam Vier lieftallige meisjes, een u Den Haag, twee uit Rotterdam en d uit -Pulten, zullen van mei tot septem ber in het nieuwe binnenkort te ope nen hotel Calanova Playa op Ibiza (Balearen) als receptioniste optre den. De talrijke Hollandse gasten van dit hotel met een accommodatie van GOO bedden, zullen dus in de eigen taal worden toegesproken en bediend Dal de 29-jarige Pedro Ventura Pa lau, mede-eigenaar van een uit tien bedrijven bestaand hotel-concern Ibiza, zijn receptionistes in Holland heeft opgezocht, komt omdat de meis jes hier over het algemeen meer dere talen spreken. Behalve Neder landers ontvangt het hotel ook veel Engelse, I-'ranse en Duitse gasten. Op een advertentie van Sky Holi days. waarbij meisjes werden opge roepen te solliciteren naar de func tie van Hostess kwamen 400 sollici taties binnen, waaruit 40 werden ge selecteerd. Van deze 40 werden uit eindelijk vier meisjes vanwege hun uiterlijk, representatie en talenken nis gekozen. Het zijn Leonie Scho- tfegij tanus (21) uit Den Haag, F.velyn Verspoor (21) uit Rotterdam, Marij ke van den Engel (21) uit Putten en Jos de Bruijn (20) uit Rotterdam. Het aantal personen dat op vlieg vakanties banuit Nederland vertrekt jyy neemt ieder jaar toe. Dit jaar zul len ongeveer 450.000 vakantiegangers op zo'n reis boeken, terwijl naar ver wacht in 1975 dit aantal tot rond 1 miljoen zal stijgen. Van de 270.000 toeristen die Ibiza vorig jaar be zochten, waren er ruim 14.000 uit Nederland afkomstig De toeristische groei, die Ibiza doormaakt, valt af te leiden üit de toename van de be schikbare accommodatie. Waren er in 1965 bijna 8000 bedden, thans is de hotel-accommodatie op hei eiland gestegen tot 28.000 bedden. Kamer- verhuur. „apartementos" en bunga lows zijn goed voor nog een extra 10.000 bedden. Gedurende de laatste jaren bouwde men op Ibiza onge veer 20 hotels per jaar. In totaal zijn er nu 150. „Maar nu sloppen we", zegt de heer Ventura Palau. „want de uiterste capaciteit, van on ze electriciteits- en drinkwatervoor ziening is bereikt En daarmee ook de hotelcapaciteitdie groot genoeg is om een toeristische bevolking te her bergen. die dubbel zo groot is als do eigen bevolking van bijna 40.000 zielen. „Praten over onze eigen financië le omstandigheden is een taboe in ons land". Ook in de derde volledig herziene editie van de brochure „Zo komt u er" moet dat worden geconstateerd. „We willen met u wat heen en weer praten over de kunst van het besleden. Dat lijkt overbodig, maai de ervaring leert, dat de mensen de meesten zo vast in eigen kring leven, met elke dag dezelfde mensen °ni zich heen en zo in de uiterst re gelmatige gang van alle dag. dat zij zich gaan blindstaren op de eigen si tuatie. Daarom is het gewoon goed, dat wij het er met u over gaan heb ben". Zo wordt het boekje ingeleid. Het geeft voor de planning van de inko mensbesteding een overzichtelijk Schema, dat in vlot. leesbare be woordingen wordt toegelicht. Hel Gezins-Begrotings-Instituut v. de Bondsspaarbanken liet de tekst, voor deze nieuwe editie geheel her schrijven en Stephanie Knage zorgde voor een vernieuwing van de lay-out. Het is verkrijgbaar 75 cent bij slle Bondsspaarbanken en ook op de Internationale Huishoudbeurs in Am sterdam. Het kan ook besteld worden bij het G.B.I.. postbus 1046 in Rotter dam door storting van f 1 - op gi rekening 602787 of door dit bedrag •an extra-postzegels op te, sturen, nam dee: deer zaakt door de vraag naar gemakke lijke en prettige kleding voor de vrije tijd. Een belangrijke modische oor zaak van deze ontwikkeling is het vrolijke en kleurrijke karakter van vrijetijdskleding en de st'eeds wisse lende dessins en weefsels. Dit is ook de reden, dat katoenen stoffen favo riet zijn voor vrijetijdskleding. Zij variëren van vederlichte tot volle en en stevige stoffen in een onuitputte- 'ijke verscheidenheid aan weefsels en breisels, die zich heel gewillig in al le denkbare kleuren laten verven of bedrukken. Al sinds 1964 organiseert het Inter nationale Institute for Cotton te Brus sel jaarlijks een belangrijk mode evenement de Causal Cottons, een ideeëncollectie van modieuze en functionele vrijetijdskleding voor de man, gemaakt van de nieuwste ka toenen stoffen van vooraanstaande Europese wevers en breiers. De Causal Cottons collectie geeft niet alleen gestalte aan de eigenschappen en de veelzijdigheid van katoen, maar geeft ieder jaar Europese confectio nairs ren groot aantal ideeën voor hun nieuwe collecties in vrijetijdskle ding. De ontwerpen worden n.l. via de nationale katoeninstituten voorge legd aan de belangrijkste confectio nairs, die kosteloos en exclusief voor hun land een of meer modellen in hun eigen collectie mogen opnemen. Onder deze confectionairs is Neder land dit jaar sterker vertegenwoor digd dan ooit door maar liefst zeven bedrijven. Hierbij t laten wij - in beeld - enkele ontwërpen en ideeën van de Neder landse confectionairs volgen. liter melk, zout, 1 zakje vanille suiker; 75 gram gewassen' rijst; 1 ei, 40 gram suiker, 2 dessertlepels poedergelatine of 4 blaadjes witte gelatine; 1 zakje vanillesuiker; Vs liter slagroom", suiker; 1 reep chocolade of 5 eetlepels cho coladehagelslag-vlokken eventueel ro de jam, chocoladesaus. Bereidingswijze: Zet één of meer puddingvormen, inhoud 1 liter gevuld met water weg. Breng de melk aan de kook met. zout en vanillesuiker, voeg de rijst toe en laat de melk onder roeren weer aan de kook komen. Temper de warmtebron en laat de rijst gaar worden. Splits het ei, roer de dooier schuimig met de sui ker en 3 eetlepels water. Zet de poedergelatine met weinig, de bladgelatine in ruim water, te we ken. Roer een flinke lepel gare rijst door de dooier met suiker, roer deze daarna door de pan met rijst met de poedergelatine of goed uitgeknepen bladgelatine. Blijf roeren tot de gelatine is opge lost. Laat de rijst door afkoelen ge leiachtig worden. Klop het eiwit zeer stijf met de vanillesuiker,.maak de garde of klutser goed schoon en klop .de room stijf. Houd 13 van.de room apart, schep de rest "met de 2 eetle pels suiker voorzichtig door het eiwit. Schep daarna de rijst vlug met een grote groentelepel door de room, proef of voldoende suiker en vanille- smaak is gebruikt. Schud de vorm (en) leeg en doe de massa hierin. Strooi op de rijstmas- sa een dun laagje suiker om te voor komen dat zich een vlies vormt. Rasp de chocoladereep of gebruik hagel slag of vlokken. Maak de puddingschaal (schaal tjes) iets vochtig, keer de pudding(en) erop om. Garneer de koninginnerijst met de stukjes chocolade het res tant slagroom en desgewenst enkele vruchtjes uit de jam. Presenteer voor de liefhebbers cho coladesaus of voor volwassenen cho coladevla van de melkboer, verdund met een scheutje curacao of rum en zwarte koffie bij de pudding. Met een aantal dagen in zicht waarop wij de vlag zullen uit steken (Koninginnedag, Bevrij dingsdag) lijkt het ons goed nog eens het een en ander mee te delen over het gebruik van de Nederlandse vlag. Men ziet im mers zo vaak een verkeerd ge bruik van ons symbool van een eenheid en onafhankelijkheid. DE KLEUREN De kleuren van onze vlag zijn offi cieel: helder vermiljoen, helder wit en cobaltblauw. Over de afmetingen bestaan geen voorschriften. Over het algemeen dient de lengte zich te ver houden tot de breedte als 3 tot 2. HET GEBRUIK De lengte van de vlaggestok moet zodanig zijn dat de vlag ook als zij halfstok is gehesen de grond niet kan raken en het verkeer niet hindert. Op de vlag mag. behoudens uitdrukkelij ke toestemming van H.M. de Konin gin, geen enkele versiering of andere toevoeging worden aangebracht. Elke ontplooide vlag moet bij zonsonder gang worden binnengehaald. Geen Nederlandse of buitenlandse vlag Deze mouwloze campingoverall uit 'n sterke okergele katoenen whipcord werd voor de Casual Cottons '70 ont worpen door Sighslen Herrgaard uit Stockholm. Dit model, dat door het ontbreken van een kraag vaak gedragen zal worden in combinatie met een shirt, sluit met een ritssluiting aan de voor zijde. De grote vierkante zakken'(2 aan de voorkant en 2 van achteren op de heup) zijn voorzien van horizon tale ritssluitingen. De stof, waaruit dit model werd gemaakt is van Ter Kuile Cromhoff (Enschede). Een "three-piece sightseeing outfit" noemde Tom G&fbey uit Londen het ontwerp voor de' Casual Cottons '70 waarvan door Sturka Zutphendit model werd afgeleid. Het korte jack heeft opvallend grote schouderstuk ken met aan voor- en achterzijde een ring garnering. Dit model dat in het voorjaar van 1970 deel zal uitmaken van de Sturka-collectie. werd ver vaardigd uit een soepele 100 pet. ka toenen visgraatdenim van Ter Kuile Cromhoff uit Enschede. De negen directeuren van buiten landse reisbureaus in Nederland en de twee functionarissen van N.S., die op uitnodiging van de Neder landse Spoorwegen een excursie door de Betuwe en een deel van het oos ten van ons land maakten, kwamen dinsdagmiddag net te laat aan het station te Holten. De mooi glimmen de blauwe directiewagen diesel- tractief had vanaf 14.42 uur staan te wachten aan het 2e perron. De hoofdconducteur in zijn prachtige blauwe uniform, met rode pet en ro de bandelier, en de wagenbestuurder kwamen al in het stationsgebouw kij ken. waar het gezelschap bleef, maar de bus van de O AD. die her. zou brengen, arriveerde nog niet. Men kon niet langer wachten, want de stoptrein van 14.56 uur was in aankomst en daarom besloot men in overleg met de CVL zonder het ge zelschap naar Deventer door te rij den. waar meer sporen ter beschik king staan. Het gezelschap twee dames en negen heren (begeleid door de heer H. T Larpmertink. eigenaar van de Koperen smorre", tevens lid van het VVV-bestuur van Marke- lo en één van de dames van de boe- rendansgroep. besloot toen met de bus door te gaan naar Deventer. Het waren directeuren van de reis bureaus van Italië, Denemarken. Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk. Bel gië. Noorwegen, Joegoslavië en Zwit serland in ons land. Zij spraken al vrij aardig Nederlands. Na «Ie tocht door de Betuwe deden zy Arnhem aan. Zij hadden nog nooit schepen op de Ryn gezien. Op het slation Markelo, dat normaal voor het reizigersverkeer gesloten is, stopte het directierijtuig en gaven de Markelose boerendansers enkele van hun mooiste nummers te zien. Daar na ging het per klcedwagen naai de „Koperen smorre", waar de lunch werd gebruikt en de VVV van Mar kelo als gastvrouw optrad. De be zoekers waren wild enthousiast over de prachtige tocht, die hen door N.S. aangeboden was. „Amsterdam is zil ver. maar het oosten van Nederland is goud'1, was één van hun uitspra ken. Oorspronkelijk zou het gezel schap uit plm. twintig personen hoh- ben bestaan, maar enkele genodig den moesten verstek laten gaan.. Het is een bijzonder goede zet van de N.S. om dezp beroepsmensen een? wat meer van de schoonhe land te laten zien. Wanneer wij straks feestelijk gaan vieren, dat 25 jaren geleden ons land werd bevrijd van de Duitse overheersing, is voor honderddui zenden deze vreugde gemengd met het verdriet om familie of vrienden, die deze bevrijding niet meer kon den meemaken, die slachtoffers wer den van deze verschrikkelijke oorlog, hetzij dat ze omkwamen in de strijd dan wel als weerloze burgers te land, ter zee of in de lucht het léven lie ten, en wier stoffelijk overschot (als dat was te vinden) soms in zeer ver re landen rust. De strijd in het verre Oosten (Indo nesië) heeft hetzij op het slagveld hetzij in de verschikkclijke Japan se kampeit, aan ca. 13.000 militai ren het leven gekost. Circa 12.000 burgers overleden in die kampen of kwamen om tijdens de gewelddadi ge tussen- („bersiap") periode na 1945. In Nederland kennen wij de erevel den op de Grcbbcborg (439 graven) en Loenen op dé Veluwe (2100). Overal in Europa liggen Nederlan ders begraven. Op de Nederlandse crevelden in Bremen, Hamburg, Lu- bcck en Hannover, Oskabrück, Diisseldorf en FranRfurt a/Main, in het Oostenrijkse Salzburg, in Órry la Ville in Frankrijk, in Oslo in Noorwegen en Hendon in Engeland. In Indonesië, Thailand en Birma be vinden zich ruim 23.000 Nederland se oorlogsgraven voor burgers en militairen. Vele jaren heeft de Oorlogsgraven stichting veel werk verzet om deze stoffelijke resten op te sporen en te indentificeren en heeft zij mede gewerkt aan een plechtige bijzetting op de erevelden en contact opgeno men met de nabestaanden. Zo konden achtergebleven fami lieleden tenminste deze troost heb ben, dat zij hun doden wisten te rus ten in een verzorgd graf, waarvan ze de plaats wisten en in vele geval len een foto kregen. Maar het was een schrale troost. En velen van de ze nabestaanden gevoelden de be hoefte zelf het graf van hun gelief de te bezoeken om daar te constate ren. dat liefdevolle handen dit graf verzorgden. Dat leverde vooral moeilijkheden op ten aanzien van de erevelden in het Verre Oosten. Als gevolg van haar nauw contact met deze nabestaanden, die de in druk hadden, dat de door de gestor venen gebrachte offers niet meer ge teld werden, besloot de Stichting Oorlogsgraven een Reisfonds in te stellen, waarvoor de basis werd ge legd door een belangrijke gift van ex-krijgsgevangenen, die hadden ge werkt aan de „spoorlijn" des doods", de Birma-spoorweg. Daardoor kon men niet alleen het initiatief nemen om tot verlaagde tarieven voor een reis naar het ver re land te komen, maar ook om eventueel financieel bij te springen, waar de middelen te kort schoten. Als men bedenkt, dat een reis van 8 dagen heen en terug nog altijd meer dan tweeduizend gulden kost. valt le begrijpen, dat niet ieder dit kan opbrengen, maar ook. dat de Stichting Oorlogsgraven de hulp iverk die de gemeenschap behoeft o te kunnen voortzetten. Er zijn onder degenen, zo'n reis in aanmerking komen, voor al vele ouderen, voor wie de levens avond reeds is gekomen, en die nog zo graag het graf van de gelief de zouden bezoeken. En nu we allemaal feest gaan vie ren en er belangrijke bedragen voor deze feestviering worden uitgelegd, nu het bevrijdingsfeest het teken gaat dragen van een feest van de welvaart, wordt slechts gevraagd hen te gedenken, die zo zwaar wer den getroffen, die hun geliefden moesten afstaan opdat wij dit feest zouden kunnen vieren. De dankbaarheid voor de bevrijding, de dankbaarheid ten opzichte van 'hen, die daarvoor hun leven gaven, kan men tot uitdrukking brengen in een bijdrage aan het Reisfonds „Verre Oosten" van de Oorlogsgra venstichting. Den Haag, gironum mer 30 40 00. mag tussen zonsondergang en zons opgang gehesen blijven of worden. Een vlag die versleten is, scheuren vertoont, in hevige mate is verkleurd, of zodanig vuil geworden is, dat be hoorlijke reiniging niet meer mogelijk is, mag nimmer worden uitgehangen noch voor andere doeleinden worden gebruikt, maar moet op onopvallende wijze worden verbrand. Indien de vlag met andere vlaggen op een po dium v^rdt geplaatst, dient indien er meer cfl^n twee vlaggen zijn, de Ne derlandse vlag in het midden te wor den geplaatst. De eerste buitenlandse vlag aan de rechterkant van de Ne derlandse vlag (als men met het ge zicht naar de vlag staat), de tweede buitenlandse vlag aan de linkerkant van de Nederlandse vlag. de derde weer rechts enz De buitenlandse vlaggen worden geplaatst in Franse alphabetische volgorde van de namen der landen. Indien slechts twee vlag gen aanwezig zijn, dient de buiten landse vlag rechts van de Nederland se te worden geplaatst (staande met het gezicht naar de vlag). Ingeval een aantal Nederlandse vlaggen dwars over de straat wordt gespannen, verdient het de voorkeur deze vlaggen zodanig te hangen dat bij allé het rood aan dezelfde kant hangt. Het bezigen van de vlag voor louter versiering moet worden beschouwd als een ernstig gebrek aan eerbied voor ons hoogste nationale symbool. Voor versiering zoals draperieën, mag daarentegen wel vlaggedoek worden gebruikt. ZONDER WIMPEL Op alle nationale feest- en herden kingsdagen (b.v. 5 mei). Bij bezoek van vreemde Staatshoofden. Bij an dere gelegenheden, zoals eeuwfeesten enz. waarbij van gemeentewege ge vraagd wordt de vlag uit te hangen. MET ORANJE WIMPEL Op verjaardagen van alle leden van het Koninklijk Huis en bovendien in geval de verjaardag op een zondag valt, op de daaropvolgende maandag. Bij feestelijke gelegenheden, waarbij de twee-eenheid Nederland-Oranje tot uitdrukking wordt gebracht. Bij bezoeken van H. M. de Koningin of andere leden van het Koninklijk Huis, waarbij van gemeentewege tot vlaggen wordt verzocht. Te 's-Gravenhage bij de opening van Het NS-marktprogramma onder gaat dit vakantieseizoen een uitbrei ding. Het omvatte al bezoeken aan de kaasmarkt in Alkmaar, de Scha- ger- en Hoomse markt en de markt in Gouda en daar komt dit jaar de Veluwse markt in Barneveld bij op de donderdagen tussen 2 juli en 6 sep tember. Het echtpaar II. Stam en G. Stam Kolkman herdenkt woensdag 6 mei a.s. zijn vijftigjarig huwelijk. De heer Stam is 74 jaar S?n zijn echtgenote 70. Beiden mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. H^t echtpaar heeft 8 kinderen, 27 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. Hun boerderij, het erve Snoi'rewind in De Look, werd in^ de aprildagen van. 1945 even voor de bevrijding van Holten bij de beschieting van een trein in, brand geschoten, waar bij mevrouw Stam .ernstig werd ge wond en gei-uime tijd in het zieken huis heeft moeten verblijven. Ze is deze verwondingen echter goed weer te boven gekomen, zodat het gouden echtpaar nu gelukkig woont in een nieuw huis aan de rand van het vil laterrein „Look" enerzijds en het sportcomplex „Meermanskamp" an derzijds. Het zal de gouden bruid en bruide gom woensdag a.s. zeker niet aan belangstelling ontbreken. 8.00 uur: AANKOMST van het BEVRIJDINGSVUUR te Holten. Het bevrijdingsvuur wordt door de brandweer van Holten uit Wageningen gehaald. Bij de Pothaarsbrug. op de grens met de gemeente Bathmen, wordt het door een estafettegroep overgenomen. Vanaf de splitsing Larenseweg-Beusebergerweg wordt de estafetteloper begeleid door de H.M.V. en de Bergruiters. De school kinderen staan dan opgesteld langs de Larenseweg. 8.00 uur: Ontsteking van de bevrijdingsvlam op de Smidsbelt, door burgemeester mr. W. H. Enklaar. 9.00 uur: FEESTMORGEN voor alle KLEUTERS vanaf 4 jaar, o.l.v. hun leidsters (of oudercommissieleden Espelo en Dijkerhoek) in de grote tent op Kalfstermansweide. Daar treden op: Picko de clown en een goochelaar. Tractaties zulen niet worden vergeten. Moeders met kinderen worden beslist niet toegelaten. 9.00 uur: FILMS voor de JEUGD in drie zalen. Alle klassen 1 en 2: Hal o.l. Dorpsschool. Alle klassen 3 en van Espelo en Dijkerhoek bovendien de klassen 4: Recreatiezaal o.l. Kolschool. De klassen 4 uit Holten (dorp) en oudere liefhebbers t/m 15 jaar in het Verenigingsgebouw Irene. 9.00 uur: PUZZELTOCHT. per fiets, voor de JEUGD tot en met 15 jaar, vanaf de School met de Bijbel, georganiseerd door de M.A.C. „de Holterberg". De deelname is gratis. 9.45 uur: BEVRIJDINGSRIT voor auto's, motoren en brommers. georganiseerd door de M.A.C. „de Holterberg". Lengte plm. 44 km, gemiddelde snelheid 30 km. start vanaf het clubhuis Café Vruggink. 13.00 uur: ALLEGORISCHE OPTOCHT, met vier rubrieken, met muzikale begeleiding door de H.M.V. en de drumband. Route: Weverstraat - Industriestraat - Kohveg - Paral lelweg - Oranjestraat - Smidsbelt - Haarstraat - Gaar- denstraat - Dorpsstraat - Larenseweg - Diesenplas- straat. De optocht wordt ontbonden op de' „zeskamp- weide" of in de Pastoriestraat (naar keuze van de deelnemers). De keuring vindt plaats tegenover het slachthui^ in het Kolcomplex. tussen 12.00 en 13.00 uur. 14.30 uur: ZESKAMP, het grote spektakel, in de weide van Weg- stapel, hoek Larenseweg - Diesenplasstraat (achter de Scholengemeenschap). Deelnemende ploegen: Dijker hoek - Holterbroek; Espelo - Neerdorp. Borkeld - Look. Beuseberg, Dorp - noord en Dorp - zuid. Kaarten a 1.- vanaf zaterdag 2 mei in voorverkoop bii het kan toor van de V.V.V. f9 Q0 - 12.30 en 13.30 17.30 uur). 19.30 uur: Optreden van „THE MOTIONS" in de grote tent op Kalfstermansweide. Kaarten a f 4.- in voorverkoop bij Kledinghuis Beltman en firma J. van Bruggen. Indien nog voorradig (zeer twijfelachtig) op 5 mei aan de tent. 20.00 uur: CARNAVOETBAL in het Sportdal. met medewerking van Prins Carnaval 1970. Jan d' Ontvanger De vetera nen van H.V.C. en de Raad van Elf brengen twee geweldige ploegen in het veld. Geneeskundige en dorstlpseöndg hulp zal aanwezig zijn. 22.00 uur TAPTOE, verzorgd door de muziekvereniging Wilhel- mina uit Rijssen en H.M.V. Bovendien verleent het alom bekende jeugdkorps van H.M.V. zijn medewer king. 22.00 uur: MARS van bovengenoemde korpsen, van het Sportdal naar de Smidsbelt, waar het bevrijdingsvuur zal wor den gedoofd door de voorziter van het 5 mei-comité, de heer F Groenewoudt. TENTOONSTELLING „Bezetting en Bevrijding" in de aula van de Scholengemeenschap, van donderdag 30 april tot en met dinsdag 5 mei. Donderdag 30 april (15.00 uur) officiële opening door burgemeester mr. H. W Enklaar, Uren van openstelling: vrijdag 1 mei: 19.00-21.00 uur; zaterdag 2 mei: 14.00 - 17.00 uur: maandag.4 mei: 20.30 -22.00 uur; dinsdag I 5 mei: 9.30- 11.30 uur. de Staten-Generaal op de derde dins dag in september. Op 15 december ter Herdenking van het Statuut van het Koninkrijk. Op deze dag wordt gevlagd met oranje wimpel om de eenheid van het Ko ninkrijk onder het Oranjehuis tot uit drukking te brengen. HALFSTOK VLAGGEN Ten teken van rouw wordt de vlag, zonder oranje wimpel, halfstok gehe sen. Het halfstokhijsen van een vlag behoort op de volgende wijze te ge schieden. Eerst wordt de vlag volge- hesen, daarna wordt zij langzaam en statig neergehaald totdat het midden van de broeking op de helft van de normale hoogte is gekomen, vervol gens wordt de vlaggelijn vastge maakt. Bij het neerhalen van een halfstok gehesen vlag wordt de vlag eerst langzaam en statig volgehesen en daarna op dezelfde wijze neerge haald. DE VLAG WORDT HALFSTOK GEHESEN Bij het overlijden van een lid van het Koninklijk Huis. Bij gelegenheid van een nationale herdenkingsdag overeenkomstig door of vanwege de regering te stellen re gelen, zoals b.v. is bepaald ten aan zien van de 4e mei waarop dient te worden gevlagd van 18 uur tot 20.05 uur. Bij halfstok vlaggen wordt nim mer gebruik gemaakt van 'n wimpel. Zes ervai-en auteurs vier Neder landse en twee Vlaamse vor men de Adviesraad van een voor Ne derland en België nieuw instituut, dat schriftelijk de techniek van het schryven gaat onderwijzen. De opleidingen van de „School voor Creatief Schrijven" zijn gebaseerd op de onderwijsmethodiek van de „Famous Writers school". Dit insti tuut werd in 1961 opgericht door twaalf vooraanstaande Amerikaanse auteurs en ontplooit zijn activiteiten in de Verenigde Staten, Canada en Austra lië. De Nederlandse en Vlaamse au teurs die deze Amerikaanse opleidin gen aan het Nederlandse taalgebruik hebben aangepast en belast zijn met de supervisie op het onderwijs zijn: Godfried Romans, Harriët Freezer. Karei Jonekheere. An Rutgers van der Locff, Leonard de Vries en Paul de VVispelaere. De „SchooPvoor Creatief Schrijven" is het tweede instituut in Europa dat geïnspireerd door en naar het voorbeeld van de „Famous Wri ters School" de techniek van het schrijven gaat onderwijzen. In april 1969 startte in Munchen een vestiging onder de naam „Schule des Schreibens". Deze school richt zich op het Duitse taalgebied. De Advies raad bestaat uit de volgende leden: Michael Ende, Dr. Werner Keller, Hans Hellmut Kirst,Barbara Noack Rudolf Portner, Luise Rinser en Jur- ger Thorwald. In september van dit jaar zal een school worden geopend in Engeland waaraan medewerking wordt ver leend door onder anderen Alistair Home en Angus Wilson. De „School voor Creatief Schrij ver" zal onderwijs geven in twee lichtingen: fiction en non-fiction. Bei de opleidingen duren drie jaar. Na een basisopleiding, die ongeveer een jaar in beslag zal nemen, kan men zi.in definitieve keuze bepalen voor 't gebied waarin men zich wil bekwa men. De leerstof is samengevat in 'n aantal studieboeken tezamen 24 lessen met lesopdrachten: vijf delen voor de basisopleiding en res pectievelijk zes delen voor fiction of vijf delen voor non-fiction. De studie-begeleiding van de cur- siten zal worden verzorgd door do centen, zelf van beroep auteur, of redacteur, die in vaste dienst staan van het instituut. """GTTiiw3jjLiL -- -~ fUil Signatuur Even persoonlijk als Cen handtekening, zo is een WILSON GLENNY kostuum. Gesneden uit de veerkrachtigste kamgarens van de Cheviot Hills. Soepel. Sterk. Volgzaam. Duidelijke signatuur van onberispelijke stijl. suits that suit your personality vanaf 298,- exclusief bij hereokledingspccialisteo Kledinghuis speciaalzaak voor heren- en jongenskleding

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5