VRIJHEID EN BEVRIJDING Burgemeester opende tentoonstelling 1940-1945 m Rl ■P* HERDENKINGSDIENST MAANDAG 4 MEI A. J. Nijendijk en J. Mossink ontvingen koninklijke onderscheiding HZEAGENDA Medische dienst Weekenddienst tandartsen Weekenddienst dierenartsen Kerkdiensten Burgerlijke stand RAADSVERSLAG UITGESTELD Gevonden en verloren voorwerpen Wachtdienst slachthuis Officiële pablikatie Zitting van woonruiinlecomniissie Standplaatsen voor ver koop \an ijs e.d Nieuwe huisn ummerlij - ten Spreekuur maat schappelijk werkster Gezinsverzorg Storingsdienst GEB 5Uit..goed voor U' HOLTENS NIEUWSBLAD Jaargang 22 - no. 18 Vrijdag 1 mei 1970 Uitgave van de Stichting „Holtcns Nieuwsblad" te Holten Telefoon 05483 - 1234 Hoofdredacteur W. Bej'ers Redacteur en plv. hooidred. raagUdverteritieprijs 1'15 mm (a contant) 3,Iedere mm meer 0,12 Abonnementsprijs 5,per half jaart 10,per jaar Betaling op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten t.g.v. Hollens Nieuwsblad n kiji dijk Zondag 3 mei 19.30 uur: Danusen in zaal Boode te raai Bathmen. zaaS® Maandag 4 mei iiizen, 10.00 uur Dodenherdenking, 19.30 uur verzamelen bij de Ned. Herv.. kerk. 'uizea Dinsdag 5 mei Nationale feestdag. Luisterrijke her- Bader denking van onze 25-jarige bevrij- an j ding (zie het uitvoerig programma). #.45 uur v.m. Bevrijdingsrit voor auto's, motoren en brommers van de M.A.C. ,,De Holterberg" vanaf café Vruggink. Alle winkels gesloten (zie advertentie) Donderdag, 7 mei (Hemelvaartsdag) Alle winkels gesloten (zie advertentie) Zaterdag 9 t.e.m. 16 mei Jubileumverkoop Wonnink N.V. in verband met 110-jarig bestaan. Zondag 10 mei (Moederdag) 13.00 uur Moto-cross op het crosster- K rein op de Zuurberg in de buurt schap Beuseberg. Maandag 11 mei 20.00 uur: Gelegenehid opgave voor deelname aan de bedrijfsvoetbal competitie in café Haverslag. Woensdag 13 mei 17.00 uur Feestelijke Bejaardensocië teit in het gebouw Irene. Afloop on geveer 21.00 uur (zie ber.). Vrijdag 15 mei 20.00 uur „Allemaal op de bok" in café De Poppe met Jackey Schram en andere raddio- en t.v.-sterren (zie advertentie). Donderdag 28 mei 10.00 uur Ledenvergadering afd. Hol ten Ned. Bond van Plattelandsvrou wen in Amicitia. Modeshow m.m.v. E. Wonnink N.V. Woensdag 3 juni 8.00-19.00 uur Stemming voor de ge meenteraad. 197( Bij de jaarlijkse „lintjesregen" is twee Holtenaren zo'n konink lijke onderscheiding te beurt gevallen. De heer A. J. Nijendijk, winkelchef van de C.V. Gebroeders Wansink, ontving de ere-me- daille in zilver en de heer Js. Mossink, C-besteller-voorman der PTT, de ere-medaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd de heer Mossink 's morgens ten zijnen huize uitgereikt door de heer G. J. Z. de Haan, adjunct-directeur van het post- district Zwolle, in tegenwoordigheid van de heren G. J. Kamphorst, di- Op 5 mei a.s. zullen wij in Nederland het feit herdenken, dat na 5 jaren harde strijd van de met ons land geallieerde landen, de dictatuur moest plaats maken voor de vrijheid. Voor velen van het thans levende geslacht is de betekenis van 5 mei van betrekkelijke waarde. Zij hebben immers niet ervaren, wat het zeggen wil om te leven onder de lus van-de strop, onder de laars van een onderdrukker. Is nu ons herdenken van die 5e mei. toen ons volk bevrijd van angst, onderdrukking en vervol ging, weer vrij kon ademen, toen onze bezetters het land werden uit gejaagd, er op gericht, om onze minder vriendelijke gedachten je gens het volk, dat ons dat alles aandeed, nieuw leven in te blazen? Ik dacht, dat een herdenking, die aldus gericht zou zijn, wel bijzon der weinig zinvol zou zijn. Ons herdenken dient positief te zijn geladen, niet een verbitterd te rugdenken aan datgene wat was en waaraan wij met pijn en smart zijn ontkomen, maar een zich be zinnen op de les, die 1940-1945 ons heeft geleerd, dient de achtergrond van ons herdenken te zijn. ,,Hij. die de les van het verleden vergeet, is gedoemd deze te her halen", heeft George Santyana eens gezegd. Zo is het m.i. ook. Wat wij op 5 mei e.k. willen doen is in feite niet anders, dan ons op deze les te bezinnen. Wat houdt deze les van het ver leden in? Ik dacht, dat wij daar uit kunnen leren, dat uit de chaos uit de bandeloosheid, uit de anar chie steeds de dictatuur onherroe pelijk geboren wordt. Zie naar het Duitsland van voor 1933, toen Hitier profijt trok van de anarchistische tendenzen, die aldaar hoe langer hoe meer naar boven kwamen, zie naar Rusland, waar uit de complete anarchie van 1917 een dictatuur geboren werd. van de meest huiveringwekkende aard en een voedingsbodem werd voor een zeer ambitieus imperia lisme, ziet naar Frankrijk, waar De Gaulle werd geroepen om orde te scheppen in de chaos. Het zijn alle tekens aan de wand, waaruit wij lering moeten trekken willen wij niet komen te verkeren in Hitleriaanse, Russische, Griek se, Spaanse of Portugese omstan digheden. In de dagen rond 5 mei herden ken wij de doden, welke voor onze vrijheid zijn gesneuveld. Deze her- denking der oorlogsslachtoffers vindt 25 jaren na de oorlog echt niet meer plaats met tranen in dc ogen, dat zou onnatuurlijk en on werkelijk zijn. Waarom dan dit herdenken? Waarom dan de feestvreugde, welke wij in stad en dorp ten toon gaan spreiden? Ik dacht dat het reëel is zjch de ze vraag te stellen. Een herdenken uit traditionele overwegingen is even zinloos als een feest om het feest. Mag ik u zeggen, waarom ik vind, dat herdenken en feestvieren zinvol, ja zelfs noodzakelijk iè? Herdenken dient vooraf te gaan aan het feest, geen 5 mei zonder 4 mei. Met herdenken willen wij 25 jaren na onze bevrijding niet anders doen dan ons nog eens weer bepalen bij de vrijheid, zoals die ons in 1945 werd gegeven. Het oorlogsgraf, het gedenkteken ook dat op de Dam willen ons een boodschap geven, n.l. „Wij hebben ons leven gegeven om u in de gelegenheid te stellen in vrij heid te leven, zorgt gij. dat deze vrijheid niet weer verloren gaat, zodat opnieuw oorlogsgraven ge dolven moeten worden. Weest zui nig en behoedzaam met deze vrij heid, die wij met ons leven betaal den. Het motto van onze bevrijdings dag anno 1970 luidt: „Vrijheid, ook voor de ander." Op dit motto is door anderen voor een overigens respectabel doel, plagiaat gepleegd en er is een betekenis aan gegeven, die daarmede niet bedoeld werd en de aandacht afleidt van datgene, waar het op 5 mei om gaat. Vrijheid, ook voor tie ander, wil niet anders zegger,, dan vrijheid in gebondenheid, m.a.w. de vrij heid eindigt daai", waar deze de vrijheid van een ander beperkt. Laten wij ons op 5 mei e.k. nu eens allen even alleen tot onze eigen zaken bepalen en goed tot ons door laten dringen, wat deze historische datum ons als volk van Nederland te zeggen heeft. Wij zijn als Nederlanders een volk van bemoeiallen en betutte laars, maar wij vergeten vaak ons eigen tuintje te wieden, terwijl dit vol staat met onkruid. 5 méi 1970 betekent: wieden in eigen tuin, het afleiden van onze aandacht daarvan is op zijn zachtst gezegd onjuist. Het is hoognodig, dat wij besef fen, dat wij bezig zijn onze vrijheid in ongebondenheid te genieten met alle gevolgen van dien. Daarom is het zinvol, dat wij 5 mei herdenken, daarom ook is het nodig, dat wij er ons reken schap van geven of wij de vrij heid, die in 1945 weer aan ons werd toevertrouwd, wel voldoende koesteren, of wij wel voldoende beseffen, dat hetgeen gisteren be dreigd werd, heden en morgen op nieuw in gevaar kan verkeren. Mogen wij in deze zin onze 5 mei feesten vieren, wiedend in eigen tuin! W. H. ENKLAAR, Burgemeester van Holten recteur van het postkantoor te De venter, Kassens en B. Rijks van ge noemd kantoor, terwijl ook de kan toorhouder van het postkantoor te Holten, de heer J. Dekker, aanwezig was. De heer De Haan wees op de vele verdiensten van de decorandus en diens plichtsgetrouwe dienstvervul ling gedurende de 42 jaar, dat hij bij de post in Holten werkzaam is en bood hem - namens het Staatsbedrijf der PTT de draagmedaille aan. 's Avonds werd de heer Mossink door de heer Dekker, namens het personeel, in café Kalfsterman met een toepasselijk woord een geschenk aangeboden, terwijl mevrouw Mos sink bloemen ontving. De onderscheiding ontving de heer Nijendijk in Hotel Holterman 's mid dags uit handen van de burgemees ter, mr. W. H. Enklaar, die hem de medaille op de rever spelde, in te genwoordigheid van het raadslid D. J. Wansimk, mevrouw A. Wansimk- van de Brink en zijn d'irecte chef J. Wansink Joh.zn. en diens echtgenote. De burgemeester herinnerde er aan. dat de heer Nijendijk in de af gelopen veertig jaar 1 mei is de jubileumdatum en zaterdag 2 mei zal diit juibileum in brede kring wor den herdacht een vertrouwens functie heeft vervuld. Dank zij zijn grote toewijding en de voortreffelijke' wijze, waarop hij zijn taak heeft vuld, is hem deze onderscheiding ten deel gevallen. De heer D. J. Wan sink bood de decorandus namens de zaak de draagmedaille aan en dank te ook mevrouw Nijendijk, voor de vele extra uren, dat zij - haar man aan de zaak heeft afgestaan. De heer Nijendijk was altijd present en heeft niet zo'n klein beetje gedaan voor de bloei van de zaak. Het was een eenvoudige plechtig heid, omdat zaterdagavond het jubi leumfeest zal plaatsvinden, maar de onderscheiding moest deze dag Nijendijk haar anders al in de krant worden uitgereikt, daar de heer zou lezen. Zaterdag 2 mei, vanaf 12.00 uur, tot maandagmorgen 8.00 uur: F. J. Sijtsema, Pastoriestraat 50, tel. 1870 (alleen voor spoedgevallen). Dinsdag 5 mei: C. H. Rietdijk, Molenbelter- weg, telef. 1280. Idem, donderdag 7 mei: J. F. Sijtsema, Pastoriestraat 50, telef. 1870 (alleen voor spoedge vallen). Zaterdag 2 mei en zondag 3 mei R. Brouwer, Boomkamp 10a, Rijssen. telef. 05480-3194. Praktijkadres: En terstraat 118, Rijssen en donderdag 7 mei: H. Hansman, Karei Door manstraat 28, Wierden, telef. 05496- 1765, van 18.00-19.00 uur (alleen voor spoedgevallen). Zaterdag 2 mei en zondag 3 mei: R. Back, Schepenenstraat 16, tele foon 2004. ZONDAG 3 MEI: HOLTEN Ned. Herv. Kerk: 8.30 en 10.15 uur ds. C. C. Addirak. Extra collecte: „Vrijheid, ook vodr de ander". Op pasdienst tweede dienst: mevrouw Slotman-Veldhuizen. Geeske Ros- man en Alie Ebrecht. Geref. Kerk: 9.30 en 15.00 uur ds. R. A. Hoogkamp. In beide diensten is het ene offer voor de kerk. Bij de uitgang collecte „Eigen Kerk gebouw". R.-K. kerkdienst: 9.30 uur in het ge bouw Irene (Eucharistieviering). NIEUW HEETEN R.-K. Kerk: Zaterdagavond 7.30 uur. Zondagmorgen: 8.00 en 10.30 uur. DIJKERHOEK Bethanië: 9.30 uur ds. P. Lugtigheid. Extra collecte: „Vrijheid, ook voor een ander". HEMELVAARTSDAG, 7 mei. HOLTEN Ned. Herv. Kerk: 9.00 uur hulppred. A. Schellevis. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. R. A. Hoogkamp. R.-K. Kerkdienst: 9.30 uur in het ge bouw Irene (Eucharistieviering). Geboren: Janna Albertha, dv H. Markvoort en H. Haverslag, Espelo 87. Nicoline, dv J. H. Aanstoot en J. W. Verveda, Kozakkenstraat 32. Freek Jan, zv A. Tempelman en J. Oplaat, Look 68. Hermannus. zv W. B. Lodeweges en G. A. Dene kamp, Schoutenstraat 22. Johanna Maria Willemina, dv J. Spenkelink en D. J. Elkink, A. J. Goldstein- straat 2. Overleden: G. Veneman-Klein Tee- selink, oud 75 jaar, Neerdorp 32. Tot onze zeer grote spijt kon dooi de overstelpende drukte van de laat ste dagen het raadsverslag niet wor den gereed gemaakt en moet dit tot het volgend nummer blijven over staan. Koningin Juliana werd donderdag 61 jaar. Méér dan andere jaren nu wij het vijfde lustrum van de bevrijding herdenken gingen de gedachten uit naar Soestdijk, waar 't traditionele défilé donderdag tn het teken stond van de jeugd. (Foto Max Koot) Gevonden en verloren voorwerpen van 23 tot 29 april 1970. Gevonden: knipportemonnee, 1 pr. dameshandschoenen. Verloren: 1 bankbiljet van f 10, Burgemeester, mr. W. H. Enklaar, heeft donderdag middag in tegenwoordigheid van tal van genodigden, waaronder zijn echtgenote, de wethouders en hun dames de plaatselijke predikanten, en leden van het voormalig verzet, de tentoonstelling geopend, in de aula van de scholengemeenschap, die een overzicht wil geven van de gebeurtenissen in de jaren 1940-1945. Het gezelschap werd in de lerarenkamer ontvangen dooi de voorzitter van het tentoonstellingscomité de Keer J. Kroon. Nadat deze in een inleidend woord een indruk had gegeven van de inhoud dezer tentoonstelling, waar de comitéleden veel werk mee hebben gehad, hjeld de burgemeester een toespraak, waarin hij allereerst ver klaarde het gevoel te hebben, dat hij met de samenstel ling van 't 5 mei-comité een gelukkige hand heeft gehad, gezien de wijze waarop alles zich ontwikkeld heeft. Hij heeft toen met jongeren gepraat en deze hebben hem ge vraagd gaat het alleen om het feestvieren of wordt er ook herdacht. „Er is geen 5 mei zonder 4 mei", heb ik toen gezegd en^ ik vindt het bemoedigend, dat men toen in het zitting nemen heeft toegestemd. Het gaat er bij deze herdenking niet om de gevoelens van haat en ran cune jegens het volk, dat ons alles heeft aangedaan te verhevigen, maar wel om de les te repeteren van het geen 1940-1945 ons geleerd heeft. Wij hebben na 25 jaar geen reden ons op de borst te kloppen. Kritiek zoals de aJlerwege wordt ondervonden, is nuttig en heilzaam, mits zij positief gericht is. Wijzend op het boek van H. van Randwijk, „In de schaduw van gisteren" zou spreker wil len zeggen, dat men bij een positieve benadering van de dingen die ons beroeren kan spreken van ..Het perspec tief van mórgen". Met deze woorden verklaarde de bur gemeester de tentoonstelling voor geopend. Het is een bijzondere goede en indrukwekkende expositie, die ook hier met hulp van anderen is bijeengebracht. I I Vrijdag 1 mei t.e.m zondag 3 mei Keurmeesters buiten de dienst uren J. Hof, Kozakkenstraat 19. telef.1697. Maandag 4 mei t.e.m. zondag 10 mei: C. Dijkstra, School straat 5. telef. 1833. Aangifte gestorven dieren op za terdag: van 9.00 tot 11.00 uur aan het slachthuis, telef. 1318. De voorzitter van dc- woonruimte commissie maakt bekend, dat de zit ting der commissie niet op dinsdag' 5 mei 1970, maar op dinsdag 12 mei zal worden gehouden, 's avonds van 7.30 tot 8.30 uur Holten. 27 april 1970. De voorzitter voornoemd, J. KROON Burgemeester en wethouders van Holten zijn voornemens voor het ko mende zomerseizoen te verpachten de navolgende standplaatsen langs de openbare weg voor IJSKAR KE TJES: 1. aan de Forthaarsweg bij steen 18 en 2. aan het einde van de Forthaars weg, tegenover de woning van de fam. Tant. De inschrijvers dienen er rekening mede te houden, dat de te plaatsen karretjes geen ontsiering van het landschap mogen vormen. Zij moeten overigens ten genoege zijn van het gemeentebestuur. Inschrijvingen, met opgave van de tijdsduur (in het seizoen) en pacht som worden uiterlijk 8 mei a.s. inge wacht ter gemeentesecretarie. De aandacht van belanghebbenden, die een vergunning tot hot innemen van een standplaats voor de verkoop van ijs en kleine eetwaren wensen in te nemen op particuliere grond, wordt er op gevestigd, dat zij daar toe eveneens uiterlijk 8 mei a.s. een oen verzoek bij het gemeentebestuur moeten indienen. Bij de beoordeling van deze ver zoeken zal onder meer nauwlettend worden nagegaan of door het inne men van de standplaats verkeersbe- langen zouden kunnen worden ge schaad. Burgemeester en wethouders vnd., W H. Enklaar, burgemeester. G. J. Langenbarg. secretaris. Ter gemeente-secretarie (afdeling bevolking) zijn geheel bijgewerkte huisnummerlijsten van de gemeente Holten verkrijgbaar a f 15 per stuk. Van 27 april t.e.m. 8 mei: geen spreekuur wegens vakantie. Elke morgen van 9.00 tot 10.00 uur bij mevrouw C. Knijff-Dekker. Bij geen gehoor: telef. 1799 mevrouw Beltman-Aanstoot. Zaterdag 2 mei t.e.m. vrijdag 8 mei buiten de diensturen Elec- tra: J. Kolkman, Gaardenstraat 31, telef. 1368. Gas: geen dienst. WOENSDAG 6 MEI: Excursie naar de Kaasboerderij van de familie Cats. Vertrek om 14.30 uur vanaf 't VVV- kantoor. U wordt rondgeleid door de kaasmakerij en boerderij en door mej. Cats wordt veel interessants verteld over het kaasmaken. Kosten f 1.- per persoon. U krijgt gelegen heid om de kaas te proeven. VRIJDAG 8 MEI: Bustocht over het heuvelgebied van midden Overijssel. Echt een miódagtocht om te genieten van dit mooie gebied, onderweg wordt een koffiepauze gehouden. Ver trek 14 uur. Terug pl.rn. 17.30 uur. Deelname f 3.50 per persoon, kinde ren f 2.50. Opgave is mogelijk tot don derdag 17.30 uur. Het museum van Piet Bos op de Holterberg aan de Toeristenweg is weer alle dagen geopend. Openings tijden van 8 tot 18 uur. Midgetgolfbaan op de Holterberg is geopend, van 10 uur tot 22 uur. Prijs f 1.50 volw., f 1.- voor kinderen. Autotochten in de omgeving. De natuur begint weer te leven, om hiervan te genieten kunt u het beste .eens een route van de ANWB rijden. U kunt een keuze maken bit Salland- route, Twenteroute. IJssel- en Ber- kelroute. Dr. Picardroute of Slinger route. Kegelen Wilt u eens kegelen? In Raalte Is een gezellig kegelcentrum, met vier geheel automatische baner.. tevens is er een restaurant aan verbonden. Alle dagen geopend. pVijs per baan 6.- per uur. Reuze gezellig voor ge zinnen met kinderen. Kinderspeeltuinen Deze treft U aan bij 't café-restau rant Het Bonte Paard, aan de weg Holten-Deventer (pl.m. 4 km buiten Holten. Bij café-camping De Poppe. aan de weg Holten-Markelo (pl.m. 3 km van af Holten). Bij recreatieoord De Haspel. Hier kunt u in de kantine ook diverse spe len beoefenen, tevens is hier een mi ni-golfbaan. Na de gebruikelijke stille tocht naar het monument zal op 4 mei plaatsvinden een herdenkingsdienst, waar wij ons zul len bezinnen op bezetting en bevrijding, vanuit het evangelie. Deze dienst wordt georganiseerd door de Gereformeerde kerk en Hervormde kerk samen en zal beginnen om 20.30 uur. Predicator in deze dienst zal zijn ds. R. Oosterhoff, ter wijl als liturg zal fungeren ds. P. Lugtigheid. Medewerking aan deze dienst wordt verleend door „Holtens Gemengd Koor" en door het koor chr. gem. zangver. „Soli Deo Gloria". Iedereen is welkom.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 1