Bevrijding van ons land vergde meer tijd dan de bezetting Op 5 mei 1945 gaf generaal 1945 Blaskowitz zicli over aan de Canadese generaal Foulkes Girale betaling WAO en pensioen Wetenswaardigheden over de algemene weduwen- en wezenwet GEEN REVOLUTIE MAAR WEL VEEL CHARME 25 jaar geleden Uitkeringen dalen met de stijgen of loonindex veg Merkwaardige gelijkenissen Invasie en bevrijding uit het oosten Snelle verovering langzame bevrijding Aanvragen Omvang der verzekeringen Wedu wenpen sioen Duur van het wed u wenpen si oen Tijdelijke weduwen- uitkering Wezenpensioen Uitsluiting Inlichtimren links-rechts- links gekeken ©versteken! Mode in de horlogerie: Weg met kale neuzen.... PAGINA 5 reed Wij ka- ster. ;nde per Wapeningen. 5 mei 1945. Het. stadje, dat, evenals in 1940, op de route van de strijdende partijen heeft gelegen, toont op vele plaatsen de sporen daarvan. Er zijn vrij veel verwoestingen aangericht. In het centrum staat hotel „De Wereld". Het gebouw heeft veel van de oorlogshandelingen van de laatste dagen geleden. De „W" van het opschrift ..Wereld" is van de muur afgescho ten. Het dak is zwaar beschadigd en vrijwel alle ruiten zijn versplinterd. Voor het hotel neemt de activiteit van hoge geallieerde militairen toe. De Cana dese generaal Foulkes arriveert met zijn stafofficieren vergezeld van prins Bernhard. Even later naderen Duitse militaire auto's. Zij brengen generaal Blaskowitz. het type van een Pruisische militair. In 1939 vocht hij reeds in Polen. Pas in april was Blaskowitz, net op het nippertje, via de afsluitdijk, ons land binnengekomen. Hij verving als „Oberbefehlhaber" van de Vesting Holland, generaal Christiansen. Enige dagen geleden was hij niet tot het •luiten van een wapenstilstand bereid. Het bleek, dat zelfs Seys-Inquart toe schietelijker was. Op 28 april praatte deze nazi met generaal Bedell-Smith Chef staf van Eisenhower, met de Chef staf generaal de Guingand, met prins Bernhard te Achterveld over het uitvo bezette gebied. van generaal Montgomery, met een Russische generaal In 1939 nam generaal Blaskowitz de capitulatie van de Poolse strijd krachten in ontvangst. Nu zijn de rollen omgekeerd. Dé generaal zal nu misschien begrepen hebben wat het voor een militair betekent zich te moeten overgeven. In Polen heeft Blaskowitz geprotesteerd tegen het wrede optreden van de Duitse SS al daar. Hij is toen door Hitier voor strat overgeplaatst. Wellicht heeft hij het bij zijn Führer in 1945 weer goed willen maken, want onder zijn commando werd, geheel onnodig, een paar dagen voor de capitulatie. De Wieringermeerpolder onder wa ter gezet. Maar nu hebben de bazen van Blaskowitz zelfmoord gepleegd of zich overgegeven. En op deze 5e mei, te 16.30 uur, tekent de Duitse generaal zijn capitulatie. Voor Ne derland zijn de oorlogsjaren, begon nen met een ongelijke strijd van en kele dagen, welke werd gevolgd door een donkere bezettingstijd en afge sloten met een bloedige en verwoes tende bevrijding voorgoed voorbij. Als één der laatste bezette gebieden zou heel Nederland dan eindelijk vrij zijn. Op 19 mei 1940 verlieten de laat- ite Nederlandse soldaten via de Bel gische grens met Zeeuws-Vlaanderen ons land; op 20 september 1944 over schreden de eerste Nederlandse sol daten van de Prinses Irene Briga de bij Valkenswaard eveneens de Belgisch-Nederlandse grens. Het is zelfs mogelijk, dat dezelfde soldaten, die in 1940 als laatsten ons land ver lieten, behoorden bij de troepen, die jaren later ons land weer binnen kwamen om deel te nemen aan het verjagen van de bezetter van ons grondgebied. Dit is niet het enige merkwaardi ge punt van overeenkomst tussen de oorlogshandelingen in 1940 en die in., 1944 en 1945. Er zijn vele gelijkenis sen. Zo daalde zowel de vijand als de bevrijder in groten getale uit de lucht op ons neer. En in beide ge vallen met het doel de oorlog aan merkelijk te verkorten. Was het in 3940 de Duitsers te doen om het in bezit nemen van de rivier-overgan gen bij Moerdijk, Dordrecht en Rot terdam en tevens tot het uitschake len van het regeringscentrum te Den Haag, tijdens de grootscheepse ope ratie .Market Garden" landden Amerikaanse, Engelse en Poolse luchtlegers om het snel in bezit ne men van bruggen over het Wilhel- minakanaal en de rivieren, Dommel- Dinkel, Maas en Rijn. In beide ge vallen moest de weg worden vrijge maakt voor het uitvoeren van een snelle beslissende doorstool. In 1940 moest de Duitse 9e pantserdivisie via Noord-Brabant. Dordrecht en Rot terdam de Vesting Holland binnen dringen. In 1944 moest het 11e Engel se leger, onder bevel van generaal Dempsy, door Noord -Brabant, langs de lijn Valkenswaard, Eindhoven, Grave. Nijmegen, Arnhem en vervol gens over de Veluwe, de IJsselmeer- kust. bereiken. Snelle acties leiden altijd tot paniek bij de tegenstander. De ouderen onder ons herinneren zich nog wel de angst voor de ..vijf de colonne" een in het binnenland werkende vijand in de meidagen van 1940. maar ook de 5e september 1944. beter bekend als ..Dolle Dins dag", toen Duitsers, N.S.B.-ers en collaborateurs in paniek de vlucht namen en de bevolking van vele ste den, zowel in het Zuiden als in net Noorden, naar de stadsrand loog om de bevrijders te verwelkomen. In 1940 verloren de Duitsers de slag om de Residentie en in 1944 ver loren de geallieerden de slag bij Arnhem. In beide gevallen waren de troepen te ver van het doel dat spoedig bij de tegenstander werd vermoed geland. Zouden de Duit se acties rond Den Haag succes heb ben gehad, dan zou het Nederlandse verzet in één dag zijn gebroken. Zou den de Engelse luchtlandingen bij Arnhem een overwinning hebben op geleverd, dan zou de Rijn gepas seerd zijn. Van geallieerde brugge- hoofden over de TJssel uit zouden dan om de Westwall heen. (de Duit se verdedigingslinie, dié langs onze grens zich uitstrekte tot Nijmegen) aanvallen zijn gedaan door de Duit se laagvlakte. Hierdoor zou het Ruhrgebied zijn omsingeld en Ber lijn open liggen. In dat geval zou de oorlog wellicht in 1944 geëindigd zijn. Leverde in 1940 de 9e Duitse tankdi visie in Noord-Brabant slag bi i Mil] (Peel-Raam-stelling), in 1944 hoedde eveneens een zware tankslap 'n onze zuidelijke provincie en wel bij Overloon In 1940 werd Zuid-Limburg onde' Ge voet gelopen door het 6e leger dat tot doel had' België le veroveren *n in dé morgen van de 10e mei was kaastricht al in Duitse handen. Be- voedseldroppings" boven het hongerige. gin september 1944 werd Zuid-Lim burg veroverd door troepen van het le Amerikaanse leger, dat niet veel tegenstand ontmoette. De soldaten van generaal Hodges bevrijdden Maastricht als de eerste Nederland se stad. Het eigenlijke doel van de Amerikanen was de Westwall. Ook in 1944 werd Zeeland weer oor logstoneel en evenals in 1940 leden Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen de meeste schade. Wegens de sterke verdediging van de Sloedam tussen Walcheren en Zuid-Beveland braken de Duitsers het verzet door het bom barderen van Middelburg. In 1944 werden door de geallieerden om de zelfde reden de dijken van Walche ren gebombardeerd, waardoor het eiland onder water kwam te staan. Het merkwaardigste is echter wel. dat in 1945 voor wat de bevrijding van het Midden en Westen van ons land betreft, de bevrijders, evenals 5 jaren geleden de veroveraars, uit het Oosten kwamen en via Arnhem en de Veluwe de Grebbelinie nader den. In het laatste geval was deze verdedigingslijn door de Duitsers be zet. En dezelfde generaal, die in 1940 het commando had bij de Duit se luchtlandingsoperaties in Neder land, de parachutisten-generaal Stu dent. leidde in het voorjaar van 1945 de verdediging tegen de geallieerde invasie in ons land. Op 6 april ver liet hij echter ons land om de Duit se tegenstand aan de Weser te or ganiseren. In april 1945 was Friesland be vrijd en stonden de geallieerden evenals de Duitsers 5 jaren tevoren, voor de verdedigingswerken bi' Kornwerderzand Tn beide gevallen werd de afsluitdük niet veroverd. Tenslotte begon de oorlog op 10 mé en eindigde de strijd in ons land on 5 mei. Op beide dagen was het weer zonnig, maar vrij fris. Duurde de strijd in 1940 t.a.v. de V esting Holland 5 dagen en gold voor ons hele land hiervoor een termijn van 17 dagen, met de bevrijding van ons land zijn ruim 8 maanden ge moeid geweest. Dit opvallende ver schil tussen verovering en bevrijding in tegenstelling tot de hierboven beschreven vele punten van overeen komst heeft diverse oorzaken. In 1940 vielen verse troepen ons land binnen, rechtstreeks van uit eigen land opererend. De geallieerde le gers hadden, vóór ze ons land nader den, al een lange, moeizame weg afgelegd. Was in 1940 ons land het eerste aanvalsdoel, in 1944 vormde de be vrijding van ons land afsluiting van een fase van de geallieerde invasie. In 1940 maakte ons land sinds 1830 opnieuw kennis met de oorlog en dan nog wel in een vorm, die wij niet hadden verwacht. Onze solda ten hadden veel tijd nodig om de vuurdoop te doorstaan. In 1944 werd ons land verdedigd door Duuitse oor logsveteranen voor wie oorlogvoeren dagelijks werk was geworden. Dif had tot. gevolg, dat, in tegenstelling tot onze soldaten, de Duitsers, ook al geraakten ze bij snelle geallieerde acties soms in paniek, zich gauw herstelden en doeltreffende tegenac ties ondernamen. De door de geal lieerden gevoerde taktiek van het uitvoeren van tangbewegingen met snel oprukkende tanks was de Duit sers heel goed bekend. Het was hun eigen strijdmethode. die zijn in 1940 met groot succes hadden toege past. Bevond generaal Guderia. bijge naamd ..snelle Heinz", zich bij de voorste tanks tijdens de toch we' riskante, smalle doorstoot van Se dan. dwars door Noord FrankrHV via Abbeville naar Calais, in 1944 leidde generaal Horrocks. die de bijnaam ..The hurricane" de or kaan had. aan de spits van het 30e legerkorps de eveneens gewaag de en even smalle doorstoot van de Belgisch-Nederlandse grens naar naar Nijmegen Tn tegenstelling tot de Franse- en Engelse troepen, die in 1940. door hun linies langs de Frans-Belgische grens te verlaten om hun noordelij ke bondgenoten te hulp te snellen, de vijand volledig in de kaart speel den, wisten de Duitsers in 1944. door vakkundig terug te trekken en tijdig nieuwe stellingen te betrekken, het resultaat van een doorstoot zoveel mogelijk le verkleinen. Zij toonden zich taaiere tegenstanders dan de Fransen. Hierbij speelde hun angst voor represailles bij overgave 'n gro te rol. Na de aanslag op Hitier op 20 juli 1944 werd het hoofd van de SS de beruchte Heinrich Him ru ler commandant van de troepen die ,,die Heimat" moesten verdedi gen. Op 3 september gaf hij een dag order uit, waarin hij stelde, dat iede re soldaat, die zich overgaf, later ge straft zou worden. Nu waren er tal loze Duitse soldaten, die niet meer in eigen overwinning geloofden, doch ernstiger was Himmlers dreigement, geuit in dezelfde dagorder, waarbij alvast de familieleden van de geca pituleerde soldaat voor zijn gedrag verantwoordelijk zouden worden ge steld. Door middel van allerlei dui velse manieren wisten de Nazi-lei ders hun greep op het Duitse voïk tot op de laatte oorlogsdag ten vol le te behouden. Dat de Duitsers de verdediging moesten staken vond zijn oorzaak in eenzelfde omstandigheid, die een beslissende rol speelde bij hun eigen ..Blitzkrieg" in de' eerste oorlogsjaren: absolute overmacht in de lucht. Braken Duitse bommenwer pers in 1940 elk verzet de over weldigende luchtsteun, die de geal lieerde troepen bii de bevrijding van ons land ondervonden, besliste de eindstrijd-. Toch moest er vaak om elke me ter grond hevig worden gevochten. Aan de bevrijding van ons land werd deelgenomen door troepen van ver schillende nationaliteit, voornamelijk Canadezen, Engelsen en Polen, maar ook Amerikanen, Fransen. Belgen. Noren en Nederlanders. Tijdens de meidagen van 1940 sneu velden bijna 2200 Nederlandse mili tairen. Alleen al bij de verovering van Zeeland telden de geallieerden 13.000 man aan doden en vermisten, terwijl op het Airbornekerkhof bii Oosterbeek 1500 geallieede parachu tisten begraven zijn. Zit-zakken met flexibele vormenéén der meubelprimeurs van Europa Meubel op de Huishoudbeurs in Amsterdam; in 1, 2, 3 en 4-zits uitvoering. Het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor zal voor het overma ken van langlopende sociale uitkerin gen op grotere schaal gebruik gaan wanneer haar man bij het huwelijk minstens 65 jaar oud was. Uitkeringen en pensioenen ingevolge de A.W.W. dienen te worden aange vraagd bij de Raad van Arbeid, waaronder de woonplaats van de we duwe ofwel bij wezen de laat ste woonplaats van de overleden va- er of moeder ressorteert. Aanvraag formulieren zijn verkrijgbaar bij de postkantoren en bij de Raden van Arbeid, die ook alle gewenste inlich tingen verstrekken. Het is van groot belang, de aan vraag in te dienen binnen een jaar. Bij latere indiening wordt namelijk na het overlijden van de verzekerde een pensioen in de regel met niel meer dan één jaar terugwerkende kracht toegkend. Tijdelijke uitke ringen worden in zo'n geval voor een kortere periode of in het geheel niet verleend. Zij, die ook recht hebben op een we duwen- of wezenpensioen van een an dere instelling, dienen er aandacht aan te schenken, dat het A.W.W.-pen sioen afzonderlijk moet worden aangevraagd. De A W.W.-uitkering of het A.W.W.-pensioen wordt na melijk niet automatisch geregeld ge lijk met het andere pensioen, ook n>et wanneer dat een overheidspen- sioen is. maken van dc girale betalingsme thode. Tot nu toe werd reeds een deel van deze uitkeringen giraal overgemaakt op de rekening van de gerechtigde of een door hem opgege ven bank. spaarbank, werkgever of gemachtigde bij de girodienst. Dé overige uitkeringen werden per chèque betaald. Om die te incasse ren, moest men naar het postkan toor. Een proefactie in enkele dis tricten, waarbij gevraagd werd of laatstgenoemde uitkeringsgerechtig den hun periodieke uitkering even eens op een rekening bij de giro dienst. een bank of een spaarbank of op een andere door hen aan te wijzen rekening wilden ontvangen, heeft een zeer gunstig resultaat gehad. Vrijwel iedereen betuigde zijn instemming met deze wijze van betaling, die een voudiger. veiliger en goedkoper is dan de tot nu toe gevolgde methode. Het gaat om ruim 30.000 van de 145.000 uitkeringen krachtens de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring (WAO) en om circa 30.000 van de 77.000 uitkeringen van bedrijfs pensioenfondsen. De omzetting ver loopt in fasen. Mei ongeveer de helft van de gerechtigden zal eind april schriftelijk contact worden opgeno men: de anderen komen later aan de beurt. Sinds 1 oktober is in ons land de Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW) van kracht, waaraan tal van weduwen en wezen recht ontlenen op een uit kering. Over deze wet gaat dit artikeltje. Maar eerst willen wij even na gaan. welke voorzieningen er vóór die tyd bestonden. Ook vóór 1 oktober 1959 waren er wettelijke regelingen. Maar niet ieder, die het nodig had, kon daarvan profiteren. Het recht op uitkering bleef be perkt tot de weduwe en de wezen van degene, die in loondienst had gewerkt, Zo gaf de wettelijke ongevallenverzekering vanaf 1903 recht op uitkering aan de weduwe en de kinderen van de werknemer, wiens overlijden het gevolg was van een bedrijfsongeval. Deze regeling bood echter geen helpende hand aan hel gezin van de man, die door een andere oorzaak was overleden. Hierin kwam enige verbetering door de Invaliditeitswet van 1919. Deze wet gaf aan kinderen van een overleden verzekerde recht op wezenrente eerst tot hun 14e. later tot hun 16e verjaardag. Weduwen kregen recht op rente als zij invalide of minstens zestig jaar oud waren. Deze renten be droegen per persoon hoogstens f3.60 per week en voor een weduwe samen met haar kinderen niet meer dan f5,-. Het is duidelijk, dat deze renten al gauw te laag bleken te zijn. Al wer den er van overheidswege verschil lende toeslagen gegeven, de wet zelf bood geen mogelijkheid tot verhoging van de uitkeringen omdat de finan ciering geschiedde op basis van de premie, die voor de verzekerde zelf was betaald. Voor de thans geldende A.W.W. is dan ook een andere fi nancieringssysteem gekozen. De A.W.W.-uitkeringen over een bepaald jaar worden namelijk betaald uit de in datzelfde jaar ontvangen premies. Hierdoor wordt het mogelijk. de hoogte van de uitkeringen te koppe len aan de stijging of daling van de loonindex. c1 Ook bleef de A.W.W.-verzekering niel beperkt tot werknemers. Zij om vat de gehele bevolking en is dus een „volksverzekering". In beginsel kan aan de A.W.W. recht op uitke ring worden ontleend door de wedu we of de wezen van al degenen, die bij hun overlijden in Nederland woonden of binnen Nederland i loondienst werkzaam zijn. De weduwe en in bepaalde ge vallen ook de gewezen echtgeno te van een verzekerde man heeft recht op A.W.W.-pensioen als zij in de maand van zijn overlijden 40 jr. of ouder is (geworden). Een jongere weduwe heeft recht op pensioen als zij. 1. een kind heeft of in verwachting is; 2. 35 jaar of ouder is en een kind heeft (gehad), dat vóór het over lijden van haar man maar na haar 35e verjaardag is gehuwd of overleden; 3. minstens 3 maanden (tijdelijk of blijvend) voor 55 pet arbeidson geschikt is. Tot de kinderen van de weduwe worden ook gerekend haar stief- of pleegkinderen Is de weduwe echter van de ouderlijke macht of van de voogdij over een of meer kinderen ontzet, dan blijven deze kinderen buiten beschouwing. Naast haar we- duwenpensioen. heeft de weduwe met kipderen ook recht op kinderbijslag. 7,ii dient deze apart aan te vragen b:> de Raad van Arbeid. !>e weduwe, die in de maand, waa in* haar man overleed, 40 jaar o; ouder was (werd), behoudt haar pensioen tot zij hertrouwt of 65 Jr. wordt. In dat laatste geval ontvangt zij aan sluitend A.O. W,-pensioen. Was de weduwe bij het overlijden van haar man jonger maar ontvangt zij pensioen omdat zij arbeidsonge schikt is of een kind heeft, dan ver valt het recht op pensioen wanneer in deze omstandigheden verandering komt; en de weduwe dan nog bene den een bepaalde leeftijd is. Eindigt b.v. haar arbeidsonge schiktheid vóór de maand, waarin zij 40 jaar wordt, dan vervalt haar pensioen. Tn aansluiting daarop ont- vngt zij dan nog een tijdelijke we- duwenuitkering. Daarover straks meer. Ook de weduwe, die na het overlijden van haar man maar vóór de maand, waarin zij 35 jaar wordt, kinderloos wordt, heeft geen recht meer op weduwenpensioen doch ontvangt dan nog wel een tij delijke uilkering. Aan de weduwe, die niet (meer) voor weduwenpensioen in aanmerking komt wordt een tijdelijke weduwen- uitkering toegekend gedurende een bepaalde periode. Voor een weduwe beneden 27 jaar bedraagt die perio de zes maanden. Voor elk jaar, dat de weduwe ouder is komt daar één maand bij. Wordt de weduwe tijdens deze perio de gedurende minstens 3 maanden voor 55 pet of meer arbeidsonge schikt, dan kan zij alsnog of op nieuw weduwenpensioen aanvra gen. Hertrouwt de weduwe, dan eindigt haar pensioen of tijdelijke uitkering. Zij ontvangt dan nog een uitkering ineens tot maximaal het jaarbedrag van haar weduwenpensioen of tijde lijke uitkering. Wezenpensioen wordt verleend aan ouderloze kinderen van een verzeker de vader of moeder, aan ouderloze pleegkinderen van een ongehuwde en aan vaderloos geworden kinde ren, wier moeder van de ouderlijke macht of van dc voogdij is ontzet. Al deze kinderen hebben recht op pensioen tot zij 16 jaar worden. Daar na alleen ingeval zij schoolgaand of gedurende tenminste een jaar ar beidsongeschikt zijn ofwel *hun tijd grotendeels besteden aan de eigen huishouding, waartoe dan minstens nog één kind met wezenpensioen moet behoren. O Om misbruik van de wet te voor komen zijn in bepaalde gevallen de weduwe of de wezen van een ver zekerde uitgesloten van het recht op pensioen. Dit is b.v. het geval wanneer de over leden verzekerde vóór zijn 65e ver jaardag nooit in Nederland verze kerd is geweest ofwel indien het overlijden plaats vond binnen een jaar na het begin der verzekering en dit toen ook redelijkerwijs was te verwachten. Ook wordt zij het niet in alle gevallen de weduwe van het recht op uitkering uitgesloten Voor meer uitgebreide inlichtingen (b.v. ook over het recht op A.W.W.- pensioen in het buitenland) kan men zich wenden tot de Raden van Ar beid en tot de Sociale Verzekerings bank. Apoilolaan 15 te Amsterdam. Folders met de uitkeringsbedragen (zowel van de A.W.W. als van ande re sociale verzekeringswetten) zijn verkrijgbaar bij het Voorliehtïngs- centrum Sociale Verzekering. Rhijn- spoorplein 1 te Amsterdam, telefoon 020-92 74 74. SU De moeders, die zich in deze dagen nogal maken over het schoeisel van hun spruiten - di ehelemaal opgewon den van de Europa-cup en hun eigen schoolvoetbal - tegen iedere steen en ieder blikje aantrappen, kunnen ge rust zijn. Op de Huishoudbeurs, heeft Woly een nieuwe Zwitserse schoen- creme uitgebracht, speciaal bestemd voor het wegwerken van kale neuzen. Het plezierige van deze in tal van kleuren verkrijgbare Woly color is, dat de kinderen zelf d.m.v. een han dige depper hun sgjioenen kunnen Op deze foto een klas Amsterdam se lieverdjes, bezig volgens de aan wijzingen van de voor de Huishoud beurs naar Nederland overgekomen Zwitserse, de kale neuzen weer glim mend te maken. doen. En dat zelfs zonder vuile han den te krijgen. Ook in de beurscrêche zal men er over kunnen beschikken, zodat de moeders hun peuters met glimmende schoenen mee terug kunnen nemen. Niets is verwarrendender dan de modeMen verwachtte te Bazel in de serie-versies, in de kant-en-klaar modellen, de stijl terug te vinden van de „samengestelde lijnen" die vorige herfst op de „haute-couture" tentoonstelling „Montres en Bijoux" te Genève werd gelanceerd. Want de ze stijl, een combinatie van rechte en afgeronde lijnen, doet het. Toch vindt men in niet zo heel vee) modellen deze stijl terug in de vitri nes op de Zwitserse Uurwerkbeurs Waarom? Niets is moeilijker dan een rede te geven aan de modesprongen. Wellicht willen de Zwitserse fabrika ten even op adem komen alvorens resoluut de nieuwe stijl uit te voe ren. Resultaat: in Bazel is men dit jaar teruggekeerd tot de klassieke opvat ting en tot de individualiteit, twee op het eerste gezicht totaal uiteenlo pende richtingen, die precies al de charme uitmaken van deze lente-col lectie. De tendenzen? Hier volgen ze: ovaal is de nu wel klassiek gewor den basislijn, nog steeds veel kleuren. armbanden met brede schakels wijzerplaten zonder cijfers; in de plaats daarvan indexen of een soort van email met Romeinse cijfers, gegraveerde wijzerplaten. vee] wijzerplaten met edelstenen email voor horlogekast, armband of voor wijzerplaat. een speciale vermelding verdienen; dameshorloges met wijzers, gezet met diamant, uit ivoor of uit olijfhout wijzerplaten gezet met edelstenen o.r volledig bezet met diamanten, ring-horloges, de terugkeer naar het skelet-hor loge met uitgesneden en zichtbaar gangwerk. De grote doorbraak in 1969 var 't. automatische dameshorloge word* dit jaar nog geaccentueerd. Verras send is wel dat men de samengestel de vorm" meestal juist in deze ele gante maar ook functionele modelier terugvindt. Niet alleen hoeft men de dameshor loges nooit op te winden, zij zijn be dien schokvrij, voorzien van water dichte hrrrlosekasten en geven zee dikwijls dag en datum aan. Snmmij modellen werden zelfs bedeeld nv het laatste snufie inzake herenhor'' ges. een nOersf lichte horlogekast u" synthetisch materiaal: net iets voo een damespols. Wat de herenhorloees aaneaat tre1' de t-elancriike insnanning, die gek verd werd on hot vlak van de indur tviöip esthetica. Het is een feit dat de oDkomst va de eletronma veel biigedragen heo' 'of het leiden ran de onzoekingen die richting Inderdaad, indien t- noo toe de afmetingen van de ?a<- werken geen problemen meebrach' men vond er altjid wel een. d paste ln de nieuw ontworpen hork :ast dan werden de zaken wel iets igc wik kei dei ingevolge de omvang an de elect t onische gangwerken. Ir ontstond aldus een nieuwe genera ie van „mode-ontwerpers", die sa- lenwerking zocht met de specialis :n van de techniek en haar creatie- anaste in functie van de behoeftei er technici. Resultaat: horloges van moderm onceptie. nieuw van lijn en functio- .eel: modelletjes met licht geïncli neerde wijzerplaat men kan er zo de tijd van aflezen, zonder de pols 'e draaien horloges waarvan kast en wijzerplaai één geheel vor men onder een transparante ..klok", uurwerken waarvan de traditionele wjjzers vervangen worden door wij zerplaten met schijven, modellen mét "én grote centrale wijzer die de .ren aangeeft terwij! één wit punt op de buitenrand de minuten aftelt, enz.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5