.Music for Pleasure wil platenrevolutie BARNEYELD IN TEKEN VAN KIPFENJUBILEUM Gevoel voor humor is belangrijk aspect in huwelij ksad vertenties Controlevereniging; verhoogt contributie School die slechte rapporten wil zien 7 aan onze Jan en Mar voorjaarsvoeten Mode met een bijpassend sehoeisel Platenreuzen in concurrentieslag Rapistan Japan plaatste enorm transportsysteem 250 stuks Keuze uit aanwinsten Centrale Platlelandsbibiiotheek rtJïiJiW HU' r, - - //7# (7 07 i i Familiebanden Programma VrSfc? it maart 1970 T Twee Britse reuzen op het gebied van de massa-communicatie de grootste ter wereld in hun branche zijn van plan om de Europese platenmarkt te vernieuwen met een serie langspeelplaten die op 30 april over heel Nederland, Frankrijk en België tegen sterk concurrerende prijzen op de markt zullen worden gebracht. Eerste klas L.P.'s met Frank Sinatra, Dean Martin, Maurice Che valier en vele andere internationale sterren zullen in Europa niet alleen in platenwinkels, maar ook in 'n hele reeks andere verkoop punten zoals supermarkten, krantenzaken, boekhandels, sigaren winkels, warenhuizen en zelfs benzinestations, worden verkocht. In Nederland, waar reeds een sterk ontwikkeld netwerk van progressie ve platenhandelaars bestaat, zullen de platen voor slechts f 6,!)5 worden verkocht via platenhandcls die lid van het NVGD (Nederlandse Vereniging van Grammofoonplaten Detaillisten) zijn. EMI, 's werelds grootste platenfir ma. en International Publishing Cor poration, 's werelds grootste uitge versfirma, hebben hun krachten ge bundeld om drie nieuwe Europese grammofoonplaten-ondernemingen te stichten. Door het gebruik van de nieuwste massa-verkoop technieken hoopt Mu sic for Pleasure (Nederland) N.V. meer. dan 1 miljoen platen, in Neder land te verkopen en aldus 15 procent van de LP-markt te veroveren. ..Platen kunnen net als wasmidde len worden verkocht", zei Paul Ilam- lyn, president van Music for Plea sure en directeur bij de International Publishing Corporation, op een van daag te Parijs gehouden persconfe rentie. ,,Wij zullen grammofoonplaten niet anders behandelen dan welk an der consumptieprodukt dat massaal wordt verkocht en impulsief gakocht. Music for Pleasure voorspelt, met de verkoop van meer dan 3 miljoen LP's in Frankrijk en .bijna 1 miljoen in België, ook daar reeds in het eerste jaar na de lancering 15 pro cent van de markt te veroveren. De eerste lijst van 60 platen die Music for Pleasure, op 30 april zal uitbrengen, heeft een repertoire dat van pop-muziek tot Tsjaikovski reikt en van jazz tot Bach. Alle platen zijn best-sellers die speciaal werden gekozen om het grote doorsnee-pu bliek van de Nederlandse markt aan te spreken. Vijftien nummers van de eerste lijst, zijn klassieke platen; bij de or kesten en dirigenten zijn bekende na men zoals het Philarmonisch Orkest van Los Angeles, het orkest van de Weense Staatsopera, Pierre Der- vaux en William Steinberg. Regelmatig zullen nieuwe titels, zo wel het lichte als van het klassieke genre in het repertoire worden opge nomen. Klassieke nummers nemen 'n belangrijke plaats in op de lijst van MFP daar zij waarschijnlijk een kwart van de verkoop zullen uitma ken'. ,,Wij geloven dat de mensen schreeu wen om goede muziek klassieke en Jichte tegen een prijs. die..zij kunnen betalen. Wij zijn ervan over tuigd dat de LP-markt aanzienlijk kan worden uitgebreid", verklaarde John Read, Directeur Generaal van EMI. ,,Veel mensen komen normaal nooit in. een platenwinkel, en dit is een van de redenen waarom het van het grootste belang is de verkooppun ten te diversifiëren. Natuurlijk zijn de gewone platenzaken voor ons enorm belangrijk zij zijn de rug- gegraat van onze kleinhandelsver koop en zij zullen voor een be langrijk deel tot onze verkoop bijdra gen." In Groot Britannië werd bewe zen dat de verkoopcijfers in platen zaken aanzienlijk zijn geslegen als gevolg van de massale verspreiding van goedkope platen. Nog voor de lancering in Nederland kan Music for Pleasure pretenderen meer LP's te verkopen dan welk an der merk in Europe. Music for Plea sure neemt in Groot Britannië. waar de firma nu al. meer dan vier jaar bestaat, onbetwistbaar een leidende plaats in, en verkoopt er nu 7 mil joen platen per jaar. Sinds 1965 is de omzet tot 22 miljoen gestegen en de firma heeft meer dan 45 pet. van de goedkope LP-markt en meer dan 16 pet van de totale LP-markt in han den. In Australië werd het merk in oktober 1968 uitgebracht en het eer ste jaar werden er al 2.5 miljoen pla ten verkocht. De gj-ote ervaring en de succesvolle marketing methodes met daarnaast de grote kwaliteit van platen en ar tiesten. zullen Music for Pleasure aan de top brengen van de maat schappijen die met goedkope platen werken. Commentaar van Paul Ham- lyn: ..Onze platen gaan niet weg te gen stunt- of uitverkoopprijzen. EMI zorgt er voor dat ze precies dezelfde kwaliteit hebben als albums-voor-de- volle-prijs." De lage prijs van de nieuwe pla ten is alleen maar mogelijk door een enorm hoge omzet. En die is dan weer een resultaat van EMI's we reldwijde productie faciliteiten en van de te gebruiken intensieve massa ver- koopmethodes. Agressieve reclame in alle verkooppunten is een essentieel deel van onze verkooppoliliek; een speciaal getraind team van verko pers zal ï-egelmatig bij alle Music- for Pleasure verkopers langskomen en een volledige merchandizing ser vice bieden: voorraadcontrole, ad vies over het meest geschikte reper toire en hulp bij winkelrichting en verkoopbevordering. Alle Music for Pleasure-handelaars krijgen gratis een of meer speciale platenrekken en een grote verzameling displaymate riaal. Music for Pleasure-platen worden aan de kleinhandelaren verkocht op basis van volledige verkoop of ruil. Het is waarschijnlijk de eerste keer dat deze mogelijkheid in Nederland aan platenhandelaren wordt geboden. Het systeem van verkoop of ruil sluit elk risico uit voor de hande laars. die rustig een voorraad bestel len, ook al hebben ze nooit eerder gramiriafoonplaten verkocht. Music for Pleasure moedigt verko pers. die niet zeker zijn van een gro te omzet, niet aan. De firma opent geen rekening voor een bestelling van minder dan 150 platen en voor een eerste bestelling dringt zij aan op een minimum van 250 stuks. Bij nabe stellingen moeten er tenminste 25 pla ten worden gevraagd. Paul Ham lyn zegt hierover: ..Dergelijke voorwaar den zijn normaal voor andere produk- ten met hoge omzet, waarom dan niet voor platen?" Music for Pleasure gelooft dat de verkoop van goedkope platen geen nadelige invloed zal hebben op de verkoop van duurdere albums, in te gendeel. ..Goedkopere platen bewer ken de markt en stimuleren de hele industrie", verklaarde John Read: ..Wij zijn ervan overtuigd dat de Ne derlandse LP-markt veel groter is dan hij er op dit ogenblik uitziet." EMI (Overseas Holdings) Ltd. en Hamlyn Publishing Group Ltd, heb ben elk een 50 pet. participatie in Music for Pleasure (Nederland) N.V. De Hamlyn Group vertegenwoordigt de afdeling boekenuitgeverij van I.P.C., zij heeft met vooruitstreven de en buitengewone marketingsme- thodes een omzet van boeken bereikt van meer dan 15 miljoen. EMI is een wereldreus op het ge bied van electronica, ontspanning en grammofoonplaten met een omzet van 200 miljoen pond. EMI. die bekende merken zoals HMV. Columbia. Parlophone. Angel en Capitol of America controlleert. is 's wereld grootste platenindustrie en verkoopt één op de vier platen in de vrije wereld. Ook op het gebied van de electroni ca heeft de group wijd verspreide belangen en produceert onder ande re kleuren televisie toestellen, came ra's, leger en scheepvaart uitrustin gen. brandbeveiligingsapparaten. EMI heeft ook grote belangen in de bioscoop en TV industrie De maatschappij is de eigenaresse van Associated British Cinemas die in het geheel 260 bioskopen controlleert. Bovendien is zij via de Associated British Production ook een belang rijke film producer. Op het gebied van de televisie heeft EMI grote be langen in de Londense Thames Tele vision. De International Publishing Corpo ration is de belangrijkste dagbla den- en tijdschriftenuitgeverij van de wereld, met een omzet van meer dan 170 miljoen per jaar. De groep pu- bliceei't onder meer de Daily Mirror, het Westerse dagblad met de groot ste oplage, en meer dan 200 populai re en technische tijdschriften. Ook heeft zij flinke belangen in de tele visiesector. Voor deo nderzoekingen, die zich met de verandering van de mense lijke gedragsvormen in de maat schappij bezighouden, heeft de socio loog Peter Kaupp uit Mainz een nieuw gebied ontsloten: de huwelijks advertenties. Gedurende vier weken elde hij uit verschillende lan delijke dag- ivelïjk: en weekbladen 1136 liu- om deze te analise- Volgens deze onderzoekingen zijn van de eenzame mensen, die via het „bemiddelingsstation" pers in de ha ven van het huwelijk zouden willen binnenlopen 61,4 procent vrouwen. Meestal verlangen zij naar een ..ka raktervolle, vrolijke en intelligente" levenspartner. De beroepen van de mannen spelen daarbij niet meer zo'n dominerende rol, toch zijn ze voor de trouwlustige dames altijd nog belangrijker dan bijvoorbeeld het ui terlijk van de huwelijkskadidaten. De verklaring voor deze rangorde in de advertenties ziet de Duitse geleer de door de wens van de vrouw gemo tiveerd. met de positie van haai man ook haar eigen maatschappelij ke prestige verhoogd te zien. De tijden, waarin de voornaamste idealen van het vrouwelijke geslacht de drie gebieden: ..Kerk, kinderen, keuken" waren, zijn in de Bondsre publiek voorbij. Persoonlijkheids waarden geven thans de doorslag. Kaupp verklaart dit met de relatie ve onafhankelijkheid van de moder ne vrouw, die door opleiding en be roep verzekerd schijnt. De hedendaag se man daarentegen, die zijn huwe lijkspartner door een offerte hoopt te vinden, vraagt in de eerste plaats een attractieve vrouw, goed verzorgd en natuurlijk met. een mooi figuur. ..Marktconform gedrag" noemt de Mainzer socioloog de overeenstem ming van het vrouwelijke zelfportret VEGHEL. Rapistan Japan, een zusterbedrijf van Rapistan Lande N.V. te Veghel, gespecialiseerd in gemechaniseerd intern transport heeft onlangs een gigantische order ont vangen en uitgevoerd. In. het enorme magazijn van Seiyu Store bij Tokio plaatste Rapistan 8600 m. transportband, met een ca paciteit van 100.000 pakketten per dag. In drukke tijden, rond Kerstmis en Nieuwjaar, is deze bijna negen ki lometer transportband non-stop in gebruik. De belangstelling in Japan voor dit interne monster-transport is zo groot, dat: de directie van Seiyu Sto,re heeft: moeten besluiten twee bezoekdagen per week 'in te stellen, Op woensdag en zondag is het kijk dag". Men heeft deze maatregel bij Seiyu Store wel moeten nemen, om die enorme belangstelling in goede ba nen te kunnen leiden. met de manlijke wensen zoals omge keerde de comformileit van het man lijke zelfportret en de vrouwelijke verwachtingen. Als de huwelijks- beurs in de pers inderdaad een re presentatief spiegelbeeld van de maatschappij zou geven, dan waren, overeenkomstig de zelfportretten, bijna alle mensen hier te lande, to lerant. wereldopen en dynamisch, en mannen zonder humor zouden prak tisch niet voorkomen. De uitdrukkelijke huwelijkswens wordt door de adverteerders echter niet meer in die mate uitgesproken als dat enige jaren geleden nog het geval was. Voorlopig minder binden de kennismakingen hebben de voor keur. Van de vrouwen die een ge middelde leeftijd van 37,1 jaar heb ben. wil slechts 30 procent met de ad vertentie rechtstreeks op een huwe lijk aansturen. Van de adverterende mannen daarentegen, met een gemid delde leeftijd van 39.3 jaar. zou 60 procent graag zo spoedig mogelijk 't gemeentehuis binnenschrijden. STUDIE Goosman. De ander en ik in de verzorgende relatie; enige discus siestof bij de opleiding van jonge mensen in de verzorgende beroe pen. Munniohs. Ouder worden en be jaard zijn; sociaal gerontologische op stellen. Vermeire. Wereld zonder grenzen; naar een universele ontwikkelings politiek. Tien jaar gemeenschappelijke markt in cijfers, 1958-1967. 't Koninkrijk der Nederlanden in fei ten en cijfers; staatsinrichting. Koops en Franssen. Ons staatsbe stel in kort bestek. Aubert. Voedselwinning uit de zee. Biernond. Water; herkomst, kwali teit. voorziening, verontreiniging en zuivering. Walsh en Gannon. De tijd is kort en het water wast; operatie Gwam- ba, de redding van 10.000 wilde die ren. Vries. Geland op de maan: her innering aan de stoutmoedigste on derneming uit de geschiedenis der mensheid. Jak. Muziekinstallaties voor mono en stereo. Magelhaes. - Nederlandse fotografie; de eerste 100 jaar. Helden. Wij zijn rijk; liedjes uit 't ouderlijk huis; 280 liedjes, spelen en rijmen voor school en gezin. Birell. Engelse letterkunde. Beauvoir. Memoires. De druk der omstandigheden. Dl. 3 Verv. op: ..Herinneringen van een welopge voed meisje" en ,.De bloei van het leven". Capka en McDonald, De bloedrode nacht; avonturen van een Tsjechi sche oorlogsvlieger. Verhagen. - En toch... scheen de zon; herinneringen van een oorlogsinva lide aan Duitse gevangenschap. Alberts. De Nederlandse Hanzeste den. Dijken Wachten op morgen: her inneringen van een oud-verzetsstrij der. Het oude Japan; beschavingsgeschie denis. An«tadt. Joegoslavië, Roemenië, Tsjechoslowakije nu. VERHALEN EN NOVEL- ROMANS. LEN Aafjes. Een ladder tegen een wolk; sfeervolle verhalen uit het verre Oosten. Ballard. De verdronken aarde; science fiction roman. Claes. Zilveren zielen: vissersro man. Dostojewsky. Aantekeningen uit 'n dodenhuis; ervaringen in een Si berisch strafkamp. Doyle. Sherlock Holmes-verhalen. Dijkstra-Siebesma- Het andere land christelijke roman. Eberhart De Sahib weet het niet meer; thriller-detective. Eerenbeemt. De berenkuil; Zuid limburgse familieroman. Geddc«. Moord op hoog niveau; thriller. Griffin. Een kwestie van zelfbe houd: oorlogsroman Kent. Het loon van de glorie; his torisch zeeverhaal. Keyes. Philips IV: historisch ro man over de Spaanse koning. Kuyten. Het wilde westen; een Amsterdamse roman: beeld van een stuurloos geworden jeugd. Mulisch Het mirakel: korte verha len zwevend tussen waan en werke lijkheid. lie dr. 1969. Nijnatten Doffegnies-Wendela familieroman. Oosterbroek-Dutschun. Anderen be taalden: boerenroman. Piper. - Vuurproef in de rimboe; oor logsroman. Praag. De Jacobsladder; roman over het zionisme. Robberechls. De labiele stilte; gedachtenwereld van drie jonge me: der Loeff. Donald: an een mismaakte jon- Rutgers var wilskracht gen.' Scott. Receptie in Nieuw-Zeeland; perikelen van een pasgetrouwd vrouwtje. Trw. Doorbraak naar zee; avontui ian met oorlogsachtergrond. ..Het aantal leden van de Controlevereniging ..Holten en omstreken" is het afgelopen jaar wat teruggelopen. Het aantal koeien is gelyk gebleven. De teruggang van het ledental is niet alleen toe te schrijven aan bedrijfs-beëin- digingen. maar ook, onidat sommige leden de kosten te hoog vinden, die zij voor de mclkcontrole moeten betalen. Als een veehouder echter geen inzicht heeft in de produktie van zijn dieren en dus in zyn hedrijfsuitkomsten, dan kan hij geen selectie toepassen," aldus de voorzitter de heer J. Klaasses, in de woensdagavond in het Stalionskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman gehou den ledenvergadering. IX Blijkens het financieel verslag van de penningmeester, de heer C. Broer- sma. heeft de vereniging het afgelo pen jear niet zo best geboerd. Er moest bijna f 200(1 worden opgeno men uit het overschot van vorige ba tige saldo, dat hiermede tot plm. f 3000 geslonken is. De vergadering ging dan ook ak koord m§t het voorstel van het be stuur om de contributie per koe met f 2 te verhogen en te brengen van f 14 op f 16 per jaar en alle le den te doen deelnemen aan het ei wit-onderzoek, dat een zeer belangrijk bestanddeel vomt van de melk. Voor ongeveer een vierde deel van de leden, dat reeds aan dit eiwiton- derzoek deelnam betekent deze con tributieverhoging geen lastenverzwa ring, omdat de kosten daarvan 15 ct. per monster, dat is bijna f 2 per jaar, nu komen te vervallen. De ver eniging ontvangt nu echter meer sub sidie van de Stichting Centrale Melk- controle Dienst te Arnhem, welke 1' 1.20 per koe bedraagt. De controleur de heer J. W. Jansen gaf een toelichting op de cijfers van de melkcontrole, die in Arnhem door een computer worden berekend en op zg. uitslagformulieren vastgelegd. Vooral het ..voortschrijdend totaal" van de produktie der dieren is een belangrijke verbetering. Voordien was deze productie slechts per lactatie- periode bekend. Nu blijft men regel matig op de hoogte van de toeneming. Het aantal leden bedroeg 232 met 3299 koeien met voor eiwit onderzoek 68 le den met 917 koeien. Thans heeft voor alle leden het. eiwitonderzoek plaats. Uit de controle resultaten blijkt, dat de gemiddelde opbrengst aan melk zo wel voor het MRIJ als het zwart-bon- te veeslag iets hoger ligt. dan het vo rige verslagjaar. Bij de jongere dieren komt de stier .Hannibal" van de KI-vereniging Zuid-West Overijssel" te Dijkerhoek ïogal naar voren met een goede pro ductie-vererving. De voorzitter bracht de heer Jansen en de 17 monsternemers en neemstsrs op wie het gehele controlewerk drijft, dank voor hun inspanningen in het verslagjaar. De secretaris, de heer A. Ribbink, die aftredend was. werd met bijna algemene stemmen herkozen. Aan alle leden zal een uitvoerig jaarverslag worden toegezonden. Zaterdag 6 juni zal het Gelderse plaatsje. Barneveld, bekend als het meest karakteristieke pluimveecentrum van Nederland, in het teken staan van feestelijkheden rond het 50-jarig jubileum van één van de grootste nationale mengvoederindustrieën. Koudijs Mengvoeders uit Den Bosch. Die dag wordt een invasie verwacht van duizenden boerenfamilies, die op uitnodiging van de jubileren de firma, op het landgoed „De Schaffelaar" 'n feestelijke jubileum dag krijgen aangeboden. Het plaatsje Barneveld met zijn 28.000 inwoners, is als landelijk ver zamelpunt uitverkoren, omdat Koud ijs Mengvoeders er in 1920 haar oor sprong vond. Om precies te zijn. op 8 februari 1920 heeft Dirk Koudijs op een transportfiets de eerste kilos ..voorafgemengd" pluimveevoeder bjj zijn Barneveldse klanten afgeleverd. De Koudijs' Voederfabrieken kre gen na die tijd al spoedig landelijke bekendheid onder de naam ..De Bar- >inds 1949 is het be- •stigd in Den Bosch, fabrieksoppervlakte i2 de toelevering wordt verzorgd ifnemers in binnen- neveldse Kip" drijf echter gc waar met een van ruim 23.000 van mengvoeder aan duizenden en buitenland. Aan de jubileumviering van Koud ijs Mengvoeders gaat op 26 mei in Barneveld de onthulling vooraf van een opmerkelijk standbeeld, dat door de directie van Koudijs Mengvoeders wordt aangeboden aan de bevolking van de plaats van oorsprong. Het standbeeld wordt een plastiek van de 48-jarige beeldhouwer Henri Ubink uit Vught. De onthulling zal geschieden door de burgemeester van Barneveld, de heer K. van Diepeningen. In Shahdera, een buitenwijk van New Delhi, staat een school met ongewone toelatingseisen. Om toegelaten te worden moet een jon gen kunnen aantonen dat hij op een lagere school, of 'n voor voort gezet onderwijs, mislukt is door slechte studieresultaten of voort durend spijbelen. Bedroevende rapportcijfers strekken hier zelfs tot aanbeveling. Niet dat de school een paradijs is voor vandalen integendeel: de onderwijzers zeggen dat discipline geen probleem is en dat de jongens van elf tot veertien met succes teruggevoerd worden bin nen het normale systeem van scholing en beroepskeuze. Dat is geen gering resultaat op een tijdstip dat menig ontwikkelingsland grote zorgen heeft om het veelvuldig voortijdig verlaten van de scholen door de leerlingen. In India bereiken naar schatting' van de honderd kinderen, die in de eerste klas beginnen maar 29 de vijfde klas. Dat is een verspilling van energie en geld. die geen land zich kan permitteren, zeker niet India, dat als ontwikkelingsland voor zijn vooruitgang niet buiten een betere scholing van de jeugd kan. En dat daar jaarlijks meer dan zes miljard roepies voor uitgeeft. De school in Shadera is er één van de zestig, die bij wijze van proef zijn opgezet door de Indiase regering met hulp van de internationale ar beidsorganisatie ILO en andere VN organen. Het hoofd is R. S. Kapoor een forse man met krachtige gc laatstrekken onder grijzend haar. H stelt vast: ..Het meeste schoolw zuim in India betreft jongens Veeiai horen ze vriendjes buiten en dan wil len ze met hen mee. Maar al te vaak komen ze nooit terug." Hij wijt dit gedrag der kinderen onder meer aan het voortdurend los ser worden van de familieband, wan neer gezinnen en masse van hun dorpen naar de steden trekken. Het ouderlijk toezicht, dat in het dorp nog wel mogelijk was. bezwijkt in de nieuwe omgeving. Ouders zowel als kinderen vinden het vaak moeilijk zich aan te passen bij het verwester de type school, dat ze in de steden aantreffen met de nadruk op disci pline in de klas en het toetsen '-an vergaarde kennis met examens. Die school lijkt ergerniswekkend en voor al veeleisend vergeleken met de in dividueler werkende dorpsklas onder een' grote boom. In de grole steden kampen de scholen bovendien rr.et ruimtegebrek. waardoor klassen overladen worden en dan nog is er vaak nog geen plaats voor alle kin deren. bijvoorbeeld in Calculi. ..Bovendien", aldus stelt de heer Kapoor vast. ..heeft menig gezin om economische redenen de arbeids kracht van de kinderen te hard no dig dan dat ze ze naar school kunn°n sturen. Heel vaak is er in die gezin nen ook geen traditie, die scholing gebiedt zeker niet voor meisjes." In Shahdera e n dat kan wei een verklaring zijn voor het succes beoogt men de kinderen terug op school Ie krijgen om hun een oplei ding te geven, die aangepast is aan De tijd, dat haute couture ontwer pers zich te goed voelden voor da mes die minder dan een ion per jaar te besteden hadden, is voorbij. Om te beginnen beslaan zulke ka pitale dames bijna niet meer, dus waar zouden die ontwerpers dan hun biefstukjes van moeten betalen? En verder hebben ze inmiddels wel ont dekt. dat zij met hun ontwerpen bij alle modebewuste vrouwen van van daag terecht kunnen. Dus waarom zouden ze in hun glazen huisje blij ven zitten? Mary Quant is één van de eerste mode-ontwerpsters geweest, die dit in de gaten had en het is dan ook te begrijpen, dat het haar niet veel moeite heeft gekost, bij.het grote pu bliek naam te maken En niet alleen voor haar kleding en foundation: la ten we vooral haar cosmetische ..lijn" niet vergeten, en haar schoenen en laarzen evenmin! In samenwerking met. de Neder landse schoenfabriek Timtur heeft zij al eens een opmerkelijke collectie schoeisel op de markt gebracht, en het is dan ook niet te verbazen dat dit succes zou worden voortgezet. Het voorjaar 197(1 brengt ons een nieuwe Mary Quant schoenen-collectie, die hoe kan het anders volledig is af gestemd op haar ieeën voor de da mesmode. Voor het eerst is het mo gelijk kleding te dragen met schoen- nen die er ook werkelijk bij bedoeld zijn. De Mary Quant jurkjes voor het komende seizoen zijn luchtig fragiel en wapperig, in dezelfde tere kleuren als die van de schoenen: okergeel, lichtgrijs, veel wit maar ook - hard- rood, bruin en zwart. De schoenen zijn allemaal van kreuklak, dat erg goed past bij de stoffen en dessine ring van Mary's confectie. Net als bij de schoenen die \Toor Timtur ook ontworpen zijn door de in Spakenburg wonende Am sterdamse schoenencouturier Jan Jansen hebben Mary's schoen dik wijls openingen aan de buiten-zijkan- van de schoen. De hakken van Jan zijn 2' tot 4' centimeter hoog en vierkant, van Mary zijn het opval lend zware blokhakken. soms tot ver naar voren doorlopend. Zowel Jan als Mary passen versie ringen toe van nikkelen ringetjes of gespjes en de schoenen zijn altijd voorzien van een brede witte rand. rondom of een dun randje rond de neus van de schoen. De gesloten schoenen zijn gemaakt van baby lama. dat eruit ziet als struis, lak en calfs. hun omgeving en aan hun be hoeften. Drie uur elke dag leren de nu honderd leerlingen omgaan met elementaire gereedschappen als ha mer. zaag, vijl, boor en beitel. In harmonie met andere jongens wer vend, ontdekken ze bij zichzelf niet illeen bekwaamheden, waarvan ze niet wisten dat ze ze bezaten, maar ze doen in de drie jaar van het leer programma de beginselen op van ze ven vakken, waarbij er zijn die vrij grote vakbekwaamheid vergen, zoals modelmaken en metaalbewerking. Op het programma staat onder meer: timmeren, fitten, lassen, sme den. Naast dit praktische werk is er nog een uitgebreid lesprogramma dat de eigen taal, het Hindi, en het Engels omvat maatschappijleer, wiskunde, natuur- en scheikunde. Ook is er nog tijd voor sport en cul turele activiteiten als zang. dans en toneel, De heer Kapoor meent, dat de van school gestuurden hier in tegen stelling tot de praktijk in andere landen bepaald niet de domste kinderen zijn. En zijn opinie komt overeen met de ervaringen, die ILO elders heeft opgedaan. Behalve de onderwijzers voor de praktische en theoretische vakken heeft de school ook een functionaris, die tot taak heeft de jongens te hel pen plannen te maken voor hun toe komst. Hij fungeert als verbindings man tussen de jongens, de school en de ouders enerzijds maar anderzijds ook met het bedrijfsleven. Dit is het soort voortdurend contact met de sa menleving dat ILO-adviseurs alom propageren, waar zij in Azië. Afrika en Latijns-Amerika om het vakonder wijs op hoger peil te brengen. Het lesrooster is Shahdera is afge stemd op het bevorderen van zowel de bekwaamheid met werktuigen om te gaan als op het stimuleren van de individuele en collectieve voldoening, die. in werk te vinden is. Vaak wor den projecten uitgevoerd door groe pen scholieren, die hierdoor bijdra gen aen. de ontwikkeling van hun-ei gen gemeenschap en bovendien hel pen het vijfjarenplan te -verwerke lijken. Nog tweehonderd scholen van het Shahdera-tvpe wil India gedurende het lopende vijfjarenplan 'dat tot 1971 reikt) openen in half-stedelijke en plattelandsgebieden. Internationa le technische samenwerking zal hier bij weer een grote rol spelen, waar bij ILO adviseert, technische steun geeft en de benodigde deskundigen leent. Unicef zorgt voor veel gereed schap en uitrusting. Unesco ver schaft onderwijskundige hulp en het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties. UNDP. staat met financiën bij. Uit het proefobject Shahdera wordt lering getrokken voor de volgende scholen, waarbij men za! trachten deze nog nauwer aan te laten sluiten op de agrarische of industriële be hoeften en mogelijkheden van de om geving. Maar inmiddels levert de staf van de heer Kapoor zijn eerste ploeg leerlingen af, die spoedig hun eerste baan kunnen gaan aanvaar den. De talentvolsten krijgen de kans een verdere opleiding te volgen, zo dat zij eerlang de vaklui, de opzich ters of de zakenlui zullen worden, waaraan hun streek behoefte heeft. En in hun voetsporen zullen nog dui zenden en duizenden treden, die toch zeer waardevolle leden van hun ge meenschap konden worden ondanks hun falen op school doordat hun een tweede, betere kans werd gebo den. i ton per jaar werpen De tijd dat haute eo pers zich te goed voel mes die minder dan eei hadden is voorbij. Om te beginnen bestaan zulke k pitale dames bijna niet meer d waar zouden die ontwerpers dan hi biefstukje van moeten betalen? En verder hebben ze inmiddels ontdekt dat zij met hun ont bij alle modebewuste vrouwi vandaag terecht kunnen. Dus waar om zouden ze in hun glazen huisje blijven zitten? Mary Quant is een van de eerste mode-ontwerpsters geweest die dit in de gaten had en het is dan ook te begrijpen dat het haar niet veel moeite heeft gekost bij het grote pu bliek naam te maken. En niet alleen voor haar kleding en foundation: la ten we vooral haar cosmetische ..lijn" niet vergeten, en haar schoenen en laarzen evenmin.' In samenwerking met. de Nederlandse schoenfabriek Timtur heeft zij al eens een opmer kelijke collectie schoeisel op de markt gebracht, en het is dan ook niet te verbazen dat dit succes zou worden voortgezet. Het voorjaar 1970 brengt ons een nieuwe Marv Quan» schoe nen-collectie. die hoe kan het an ders volledig is afgestemd op haar ideeën voor de damesmode. Voor 't eerst is het mogelijk kleding te dra gen met schoenen die er ook werke lijk bij bedoeld zijn. De Mary Quant jurkjes voor het ko mende seizoen zijn luchtig, fragiel en wapperig, in dezelfde tere kleu ren ais die van de schoenen: oker geel. lichtgrijs, vel wit maar ook hard rood. bruin en zwart. De schoenen zijn allemaal van kreuklak. dat erg goed past bij de stoffen en dessinering van Mary's confectie. Net als bij de schoenen die voor Tim tur ook ontworpen zijn door de in Spakenburg wonende Amsterdam se schoenencuturier Jan Jansen hebben Mary's schoenen dikwijls openingen aan de buiten-zijkant van de schoen. De hakken van Jan zijn 2' tot 4'centimer hoog en vier kant.. Van Marv zijn het opvallend zware blokhakken. soms tot ver naar voren doorlopend. Zowel Jan als Mary passen versieringen toe van nikkelen ringetjes of gespjes en de -choenen zijn altiid voorzien van 'n brede witte rand. rondom of een dun randje rond de neus van de schoen. De gespten schenen zijn gemaakt van baby lama. dat eruit ziet als struis, lak en calfs.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 7