Samenwerking Coenen met Engelse Wingard LTD TECHNISCHE GEGEVENS OVER VW-CABRIOLET Sunbeam 1250/1500 Sikkens sluit overeenkomst met Ford Amerika Veiligheidswiei van Dunlop Coenen Wingard Personalia CITROEN STOPT maart 1970 COENEN N.V., als grootste autogordelfabrikant in Nederland, heeft met het oog op de wet per 1 januari 1971 voor autogordels in Nederland besloten een samenwerking aan te gaan met één der belangrijkste gordelfabrikanten in Engeland t.w. WINGARD LTD., Chichester. Sinds 1955 brengt COENEN N.V. de autogordel op de Neder landse markt. WINGARD LTD. is de fabrikant van alle autogordels voor Ford-Engeland en gedeeltelijk voor andere Britse automobielfa brieken. Op de persconferentie, die COENEN hield, deelde de heer Coe nen sr. mede bijzonder verheugd te zijn met deze belangrijke part ner. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid door de enorme know how in massa-produktie de Benelux markt en verder ook de Europese markt te kunnen bestrijken. Immers, door de komende wet zal de toelevering van autogordels zeer belangrijke vormen aannemen. De nieuwe N.V. COENEN-WINGARD SAFETY CORPORA TION hoopt hiermede de automobielindustrie vanaf Nederlandse bodem te kunnen beleveren met een uitgebreid assortiment auto gordels. Carrosseriefabriek COENEN N.V. werd opgericht op 20 februari 1937 met als vestiging Pletterijstraat te Den Haag. De toen 23-jarige W.F. Coenen begon met het verrichten van allerlei autobekledingswerkzaamhe- den. Kort na het begin werd hij door zijn 2 broers geassisteerd en werd tot pro ductie overgaan van de nog steeds bestaande Coenen Rolhoes. Na de oorlog ontwierp Coenen een eigen schuifdak en hiermede heeft zij zowel in binnen- als buitenland gro te bekendheid verkregen. Voor het inbouwen van de schuifda- ken en diverse carrosserie-werkzaam heden werd ook een bedrijf gesticht in het centrum van Utrecht, gevolgd door een derde vestiging in Vught in 1962. Geïnspireerd door de experimen ten van Ford Amerika in 1953-'54 en de belangrijkheid daarvan onderken nende heeft Carrosseriefabriek Coe nen N.V. zich op het artikel autogor del gespecialiseerd en reeds in 1956 werden de eerste autogordels door haar gefabriceerd. Vanaf het begin heeft Carroseriefabrlek Coenen N.V. haar plaats op de Nederlandse markt waar gemaakt en is tot op de dag van vandaag de grootste autogordelfabri kant in de Benelux. In 1957 verhuisde het hoofdbedrijf in Den Haag naar een nieuw en modern bedrijf aan de Binckhorstlaan in de zelfde stad. In 1967 werd naast het Coenen Pa tent Schuifdak ook het Coenen Vouw- dak geïntroduceerd. De interesse van Carrosseriefabriek COENEN N.V. om mede te werken aan 'n veiliger verkeer in Nederland heeft veel weerklank gevonden en haar werkterrein heeft zich ook bui ten Nederland tot o.a. België, Duits land. Engeland. Portugal. Zuid-Afri- ka en Zwitserland uitgebreid. Wingard Ltd. werd opgericht in 1930 voor de exploitatie van ,,Wing Guard" auto breedtestok (de stok met de rode knop). Volgend jaar 1971 zal het 25 jaar ge leden zijn dat de firma verhuisde van Londen naar Chichester, vlakbij Portsmouth. Wingard heeft nu circa 800 em- ployé's in 3 bedrijven, tesamen cir ca 20.000 m2, behalve haar eigen vol ledig uitgeruste werktuigenruimte. Wingard's hoofdbestanddeel is de toe levering van originele onderdelen van zowel personen- als vrachtwagens en wij zijn er trots op ook DAF Ne derland als klant te mogen hebben. Een team van technische vertegen woordigers en de research-afdeling slaan steeds in contact met de vei ligheids-, ontwerp- en uitvoerende af delingen van al de automobielfabrie ken in de United Kingdom en de fir ma is er trots op mede te kunnen werken aan de exportindustrie van Engeland. Nauwe samenwerking met de Europese automobielfabrieken is volop aan de gang. Evenals Wingard één der belangrijk ste toeleveranciers is aan de automo bielfabrieken, heeft zij zeker ook haar goede naam te danken als leveran cier van een groot aantal veiligheids producten aan de accessoire-markt, via de groothandelaren. Onlangs heeft Wingard „Barnackle Ltd." overgenomen, evenals de fabri- kage en verkoop van de .Styla" ac cessoires. Wingard is de grootste fabrikant van vrachtautospiegels in Engeland, als mede van veiligheids-binnenspiegels en imperiaals. Ofschoon laat begonnen op hei gebied van autogordels, door de in april 1967 wettelijke verplichting voor gor dels in Engeland maakten wij reeds 1 op de 4 gordels van alle vervaar digde exemplaren in U.K. In '69 fabriceerde Wingard méér dan 750.00(1 gordels van het totaal van 2.250.000 stuks, welk? in de U.K. wer den vervaardigd en zij is de grootste fabrikant van enrols, voor auto's, die naar de V.S. worden geëxporteerd. Wingard brengt, daardoor /éér be langrijke ervaring op het gebied van ontwerp en fahrikaee van autogordels in de nieuwe N.V.. die door de samen werking met Coenen N.V. is ontstaan, die we erkennen als de grootste fabri kant van autogordels in Nederland. Wü verplichten ons tot de hoogste veiligheidsnormen en zo hehhen de Wingard technici de test-uitrust m" horlnrM rüo (ir'-prd is dOOr r>fn. fish standards ®tifutc en geleverd aan de meeste Engelse gord elf abri- kanten. Het is belangrük dat de automobilist overtuigd word» de autogordel a'ti-d te crehvuilrer, on daarom riiri wü er in insta poi-de' hedipi gehri langrijke fabricage-mogelijkheden van wingard in het verenigd Konink rijk. Hierbij komt nog dat de nieuwe fir ma de complete beschikking heeft over alle research ontwikkelingen en de ervaring van Wingard. Dit geldt zowel voor het ontwerpen als voor het ontwikkelen van nieuwe produkten en testapparatuur en systemen. Voor fabricage mogelijkheden om een groei mogelijk te maken, was een grote kapitaalsuitbreiding noodzake lijk. Bijvoorbeeld in 1968-'69 werd een half miljoen pond geïnvesteerd in ge bouwen en de N.V. heeft nu 800 em ployees. Wingard fabricert alle gor delonderdelen zelf, behalve het band. Het stampen van onderdelen ge beurt met 350 ton persen met com plet automatische volgmatrijzen. Er zijn automatische las- en hardings straten en de onderdelen worden auto matisch over geautomatiseerde croom-bewerkings-spuit- en placifica- ringsstraten gevoerd. fjio crpmolrMilIf 1 o ComfeTtehel in h»*' Speech (gecomprimeerd) van John S. McKerchar, F.C.A., president-di recteur Wingard Ltd. Vandaag markeert een volgend mijl paal in de historie van Wingard. We hebben al enige tijd over Coenen ge hoord als de Nederlandse autogordel fabrikant. Vooruitziende naar de ko mende wet voor autogordels in Ne derland vanaf 1 januari 1971. gijn de twee firma's dichter bij elkaar ge komen en vormen gezamenlijk een nieuwe firma. De nieuwe firma zal zich voorname lijk bezighouden met fabriceren en verkopen onder leiding van onze Ne derlandse vrienden, maar zij zullen gesteund worden door de enorm be- Een firma echter bestaat niet uit maar wordt gebouwd op mensen. De oprichter van Wingard was Mr. Ja mes Battersby, die heel zijn leven in de automobielindustrie gewerkt heeft. Hij is vier jaar geleden gepension- neerd, waarbij ik voorzitter werd. In verhouding ben ik een nieuwe jongen. Ik kwam in 1960 bij de firma. Daar voor ben ik directie-adviseur geweest, maar nu moet ik mijn eigen medi cijn innemen. Mr. Alan Starkey is de Mannaging Director van Wingard. Ook hij heeft zijn hele leven in de au toindustrie gewerkt en kwam in 1965 bij de firma, van Wilmot Breeden. Zijn grote kracht is zijn specialisatie in massaproduktie voor de automo bielindustrie; juist hij is de aangewe zen man om al Uw vragen over de technisch attributen van de velé vei ligheidssystemen te beantwoorden, die wij u nu laten zien. Mr. Clive Wilkinson is de Marketing Director van de firma en is pas bij ons gekomen na een succesvolle mar- ketings-carrière bij de Ford Motor Company, waar hij sinds de oorlog een belangrijke functie heeft bekleed. Het is onze bedoeling om met Coe- nen-Wingard het autorijdend publiek van de Benelux te voorzien van de veiligste en meest practisch autogor dels van de wereld.' voortgekomen uit onze grote kennis en ervaring van de massaproductie hiervan is de laat ste vijf jaar. Op dinsdag 17 februari werd in En geland een nieuwe gezinsauto in de populaire klasse geïntroduceerd, die Rootes een krachtig wapen geeft in de strijd tegen de grootste autofa- brieken ter wereld om de gunst van de grootste categorie kopers in Euro pa en daarbuiten. In Engeland zal de wagen Hillman Avenger heten en hier zal de wagen bekend staan als de Sunbeam 1250 en Sunbeam 1500. Men heeft bij het ontwerpen van de ze wagen allereerst gelet op het bie den van veel auto voor weinig geld. De prijzen zijn voor Nederland nog pi"! v es.tfen! De introductie voo1' Nederland verwacht Simca Nederland N.V., die de nieuwe wagen via de be staande Sunbeam-dealers op de markt zal brengen, te kunnen doen plaatsvinden omstreeks half maart en bij die gelegenheid zullen ook de prijzen bekend gemaakt worden. De nieuwe Sunbeam is een ruime wa gen met een zeer modern en aan trekkelijk uiterlijk, met alle veilig heidsvoorzieningen. die men van een hedendaags ontwerp mag verwach ten. De inzittenden zitten in een ster ke stalen kooi. terwijl voor en ach- r(o kr:vhl van botsingen met een zekere geleidelijkheid kunnen op vangen. Het met zacht, materiaal be klede stuurwiel bezwijkt bij een on geluk op de juiste manier. Een bij zonderheid is de vulpijp van de ben zinetank. Deze schuift bij een botsing van achter in de tank. Er worden iwee nieuwe motoren aan geboden, een 1250 cc viercilinder van 53 DIN-pk en 9.8 mkg draai- moment bij 3000 omw. min. en een 1500 cc van 63 DTN-pk en 11,9 mkg. De topsnelheden liggen al naar ge lang de motor bij .136 en 145 km p.u. en het brandstofverbruik zal rond de 1 op 13 liggen. Het huis van de geheel gesynchroni seerde vierversnellingsbak is een aluminium gietstuk, dat versnellings bakgeluiden tot een minimum zal re duceren. De reminstallatie werkt met schrij ven voor en trommels achter. Een rembekrachtiging is al extra lever baar. De besturing is van het tand- reeptype en de draaicirkel bedraagt slechts 9,40 m. De vering wordt ver zorgd door veerpoten voor de schroef- veren achter, waarbij de achteras op vier punten op zijn plaats wordt ge houden. De directie van Sikkens Groep N.V.. behorende tot de Coatings Divisie van AKZO. heeft een belangrijke licentie overeenkomst gesloten met Ford Amerika. Daarbij is over eengekomen dat Ford haar kennis betreffende een door haar in Amerika ontwikkelde nieuwe moffelmethode voor lakken ter beschikking stelt. Dit proces: electron beam curing, en en de daarbij behorende nieuwe moffellakken zullen door Sikkens in Europa worden geïntroduceerd. Electron beam curing is een nieu we en intensieve moffelmethode. waarbij gebruik gemaakt wordt van elektronenstralen Op zichzelf is het gebruik van elektronenstralen in de industrie niet nieuw, doch voor Je verfver- werkende industrie kon het sys teem niet worden toegepast. Daarvoor was eerst een modifica tie van het systeem en de ontwik keling van speciaal moffellakken noodzakelijk. Ford Amerika heeft op dit gebied baanbrekend werk gedaan, zodat de praktische toe passing in de verfverwerkende industrie mogelijk is geworden. Electron beam curing, is een in tensieve moffelmethode, waarbij in korte tijd veel energie in de verffilm wordt gebrach'. De mof- feltijd is extreem kort en bedraagt slechts enkele seconden, waardoor het mogelijk is, zeer hoge band snelheden te behalen. Het toepassen van electron beam curing vergt een belangrij ke investering. Gezien de grote capaciteit en verschillende bij komende voordelen is deze inves tering echter vergelijkbaar met die van andere gangbare moffel- installaties. Begin van dit jaar zal in het Voorlicht.ngslaboratorium van Sik kens in Sassenheim een dergelij ke installatie worden gebouwd ten behoeve van de eigen research en ter voorlichting aan geïnteres seerde industrieën. Het zal de eerste installatie van dit type in Europa zijn. Electron beam curing is geschikt voor het moffelen van een verf film zowei op metaal, als op hout en kunststoffen. Het moffelen van lak op metaal is niet nieuw, doch op hout is tot nu toe geen bevredigende methode gevonden De warmte die bij het moffel- proces op het hout inwerkt, ver oorzaakte gewoonlijk kromtrekken van het hout Bij electron beam curing komt nauwelijks warmte vrij zodat het hout zelf niet beïnvloed wordt. De nieuwe moffelmethode ooent dus grote perspectieven voor de hout verwerkende industrie Gedacht wordt bijv. aan de behandeling van deuren, panelen, kasten. In Amerika is reeds een installatie geplaatst bij een houtverwerkende industrie, waar electron beam cu ring met succes wordt toegepast. Bovendien bouwt Ford Amerika een installatie voor het aflakken van kunststof-auto-onderdelen. Sikkens gaat thans dit nieuwe moffelproces met de daarbij be horende installaties in Europa in troduceren. Verwacht mag worden dat de eerste installaties begin '71 operationeel zullen zijn. Dunlop is de tweede Britse onderne ming, die aankondigt bezig te zijn met de ontwikkeling van een veilig heidswiei voor renwagens om onge lukken, zoals die vorig jaar Granarn Hill overkwam, in de toekomst te voorkomen. Lotus kwam kort geleden met de me dedeling, dat men met Firestone En geland aan hetzelfde bezig was. Hills wagen werd tijdens de Grote Prijs van Amerika o-bestuurbaar, 'oen één van zijn achterbanden langzaam leegliep. Dunlop koppelt de bandrand aan de velg om te voorkomen, dat een zach te band van de velg af loopt. In de plotgelir^e beweging die* dit aflopen van de band veroorzaakt schuilt het "rote «jey^ipr. «rh-ici v-m Dun lop ontwikkelden een velg"met bouten, die de bandrand aan de velg kunnen •ekke; het ken van de band van de velg. ge beurt bij langzaam leeglopen niet ol- ieen in bochten, maar ook bij grote snelheden, wanneer het midden van de band door de middelpuntvlieden de kracht naar buiten wordt geslin gerd en daardoor de bandranden van de velg aftrekt. Op de grote testin stallatie van Dunlop in Birmingham bleek dat een raceband zonder lucht er in al bij 110 km p.u. van de velg loskomt. Op het nieuwe veiligheids- wiel bleef de band op zijn plaats lot de capaciteit van de installatie, die reikt tot 320 km p.u. Jackie Stewart probeerde de nieu we velg met een lege band uit op het Kvalami circuit in Zuid-Afrika, waar hij ronden draaide van rond de 100 km. p.u.. waarvoor op het rechte stuk snelheden van ruim 200 kW$.'Wi?ooa- -- de band bleef feeu- - Ug op vin plaats. Fr kleeft nog een bezwaar aan de vei ligheidsvelg en wel het verwisselen van de banden. Dat is een tijdrovend karwei vergeleken met de gebruike lijke wielen en daar wil men nog wat op vinden. ASSEMBLAGE BESTELWAGENS IN NEDERLAND Met Ingang van 1 april a.s. zal Citroen de assemblage van de HY-bestelwagens te Amsterdam beëindigen. Deze aktiviteit was in 1962 over genomen van de Citroen fabriek te Brussel. Er waren destijds 2 redenen voor, namelijk de lagere douanerechten voor produkten die In het Beneluxgebied werden ver vaardigd cn de mogelijkheid om 'n uitvoering te maken die beter dan de Franse aangepast was by de eisen van de Nederlandse en Bel gische gebruikers. Deze beide redenen zijn thans vervallen. Nu de EEG voltooid is de 'assemblage in het Beneluxge bied geen financiële voordelen meer. Bovendien is Citroen in staat in Frankryk een volledig ge- lykwaardig produkt op de band te brengen zodat men ook voor ons land een beroep kan doen op de levering uit Frankrijk. Ook had men in Amsterdam langzamerhand grote personeels problemen. De assemblage-afde ling werkte voornamelijk met bui tenlandse werkkrachten, vooral Marokkanen, en de aanwerving hiervan werd door de huidige overheidsmaatregelen steeds moeilyker. Het was al geruime tyd niet meer mogelijk een complete be zetting op de been te houden en het produktie-programma zonder achterstand af te werken. Daar dit personeelsprobleem ook in an dere afdelingen een rol speelde, kan men alle werknemers die uit de assemblage beschikbaar ko men, ander werk bieden. Het gaat om ca. 60 personen. Deze gang van zaken is bij Citroën binnens huis bijzonder goed opgenomen. Eeu ander aspect is dat de ruimte die dcor de assemblage in beslag werd genomen, dringend nodig is voor andere doeleinden. De sterke styging van de omzet cijfers in de laatste jaren vraagt een aanzienlijke uitbreiding van administratieve en technische ak- tiviteitcn. Na enige verbouwingswerkzaam heden kan daar binnenkort in mo derne stijl plaats voor geboden worden. Motor en versnellingsbak: Luchtgekoelde viercylinder, vier takt, boxermotor. Thermostatisch geregelde luchtkoe- lin. Valstroomcarburateur met automati sche choke en een thermostatisch ge regelde aanzuigluchtverwarming. Speciale oliekoeler. Cylinderinhoud: 14S3 cc. Compressieverhouding: 7.5 1. Vermogen SAE PK omw-min; 10.8- 2600. Max. koppel SAE mkg bij omw.min 10.8-2600. Volledig gesychroniseerde versnel lingsbak. Chassis: Alle vier wielen hebben onafhanke lijke wielophanging en telescoop- schokbrekers. Vooras met torsieveren en stabilisa tor. Achteras met torsieveren en compen- satieveer. Alle veren zijn beschermd. Remmen. Gescheiden remcircuit. Schijfremmen voor, trommelrem- men achter. Voetrem hydraulisch op alle vier wielen. Handrem mechanisch op de achter wielen. Veiligheidsstuurkolom Hydraulische stuurdemper. Extra stevige, hoog gemonteerde bumpers. Carrosserie Twee portieren met veiligheidsver grendeling. Alle ruiten van veiligheidsglas. Twee ventilitieruiten met flexibele bedieningsknop. Twee beklede bagageruimtn. Vlakke bodemplaat, voorzien van be schermende laag. Vier laklagén. Vertikaal geplaatste koplampen. Grote omklapbare veiligheidsbuiten spiegel op het portier. Benzinetank met vulopening aan de rechter buitenzijde achter een van binnenuit te openen klep. Extra veiligheidsvergrendeling met drukknop op kofferdekesl. Vergrendeling kofferdeksel in het handschoenenkastje. Slot op beide portieren. Grote achterlichten. Sierlijsten om alle ruiten. Electrische installatie Accu 12 volt 36 Ah. Dynamo 280 watt, laadt reeds bij laag toerental. Assymetrische verlichting. Clignoteurs met automatische uit schakeling. Start-kontaktslot, met beveiliging te gen dubbel starteiL Binnenverlichting met portierkontak ten en verzonken schakelaar. Istrumentenverlichting. Claxonbediening, Dimlicht en lichtsignaal d.m.v. rich tingaanwijzerhendel. Ruitewissers met twee snelheden en automatische afslag. Waarschuwingsknipperlichtinstallatie. Interieur: Bekleding: Hemel, portieren en zijwanden be kleed met afwasbare kunststof. Zittingen naar keuze met textiel of afwasbaar kunstleer bekleed. Rubbermatten op de vloer. Voetruimte bekleed met bewerkte kunststof. Met bouclé beklede bagageruimte achter de rugleuning van de achter bank. Dashboard: Trekschakelaar voor waarschuwings knipperlicht-installatie. Ruitenwi- -erschakelaar, waarin drukknop voor pneumatische ruiten sproeiers. Lichtschakelaar. Twee bedieningsknoppen voor verse- luchttoevoer. Handschoenenkastje. Alle bedieningsknoppen zijn flexibel en voorzien van symbolen. Flexibele handgreep voor passagier. Grote gematteerde snelheidsmeter waarin tevens km-teller. elektrische benzinemeter en controlelampjes voor dynamo, oliedruk en grootlicht, voor zien van symbolen. Asbakje. Diversen. Zittingen en rugleuningen vóór, or-J: tijdens de rit verstelbaar, totaal 32 zitposities. Vergrendeling van de rugleuningen vóór d.m.v. schuifknop aan de zij kant. Rugleuning van de achterbank neer klapbaar; vast te zetten d.m.v. riem. Rugleuning van de achterbank wordt in vertikale stand automatisch ver grendeld. Armleuning, tevens portiergreep, aan beide portieren. Tweespakig veiligheidsstuurwiel. Twee beklede zonnekleppen, ook zij delings draaibaar. Twee handlussen met kleerhaken. Portiertas aan bestuurderszijde. Veiligheidsbinnenspiegel. Driepuntsbevestiging voor autorie- men voor vier personen. Asbakje rechts achterin. Gereedschap. Verwarming: Traploos regelbare verwarmine d.m.v. twee handels tussen de voor zittingen. 9 verwarmingsopeningen, waarvan: 2 openingen in de voorste voetruimte, met afstandbediening. 2 openihgen in de achterste voet ruimte 2 defrosters bij de voorruit. 2 verseiuchttöevoerkanaïen links en rechts bij de voorruit, afzonderlijk re gelbaar d.m.v. twee draaiknoppen, welke tevens zijn aangesloten op de warmeiuchtkanalen. Rijprestatics en onderhoud: Max. snelheid (tevens kruissnelheid) 120 km per uur. Acceleratie 0-80 km. 14 sec. 0-100 km. 26 sec. Benzineverbruik per 100 km. 8,5 liter Diagnose elke 10.000 km. Motorolie verversen elke 5.000 km. Inrijtijd geen. MATEN EN GEWICHTEN: Buiten maten: Lengte Breedte Hoogte 4030/ 1550 1500 mm; Portierbreedte 950 mm Wielbasis 2400 mm; Spoorbreedte vóór, achter (1500) 1316/1350 mm: Bo demvrijheid 150 mm; Draaicirkel 11 m: Bandenmaat (tubeless) 5.60-15 i PR; Inhoud benzinetank 40 ltr, BAGAGERUIMTEN: Lengte/Breed te Hoogte (vóór) 60/93/26 cm; Leng te Breedte/Hoogte (achter) 35/93/43 cm; Inhoud vóór 140 ltr; Inhoud ach ter 140 ltr. GEWICHTEN: Leeggewicht 870 kg Toelaatbaar totaalgewicht 1230 kg; Nuttige lading 360 kg. AAN H ANGWAGEN/CAR A VAN GE WICHTENAanhangwagen met rem 500 kg x; Aanhangwagen zonder rem 400 kg x; Dakblasting 50 kg x. x Deze gegevens zijn ook geldig voor de VW 1500 Automatic.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5