V akbondsaf delingen NVY groeien goed A.B.V.A.-AFDELING ^GROEIT REGELMATIG MUZIEKFESTIVAL V.O.P. I VERRASTE HET ANKER I (8-0) Dijkerhotkse Plattelandsvrouwen luisterden naar causerie van mej. Wijnbergen Waar gaan wij heen Wethouder Klein Velderman lijstaanvoerder .Gemeentebelang' Avond vol vocale afwisseling Geslaagde uitvoering van Holtens Gemengd koor, kinderkoor en gastkoren E. K. Pronk neemt secretariaat over van Beijers Jeugd en muziek „Klank 70 te Deventer de kSauter Uilslag schietwedstrijd Goede samenwerking met CNV nieuwe vis- Demonslralit epvnezeu Het seizoen gaal op 30 mei a.s. open BILJARTEN Middel baar Beroepsonderwijs Culturele agenda Kandidatenlijst bijna identiek aan vorige Vrijdag 6 maart 1970 In een tot de allerlaatste plaats bezet Amicitiahebben zat er- I Idagavond Holtens Gemengd Koor" en het HGK kinderkoor met iviedewerking van de gem. zangver. Excelsiorte Hengelo (G) en het mannenkoor ,.De IJsselzangers" te Zutphen een programma uit gevoerd dat zeer werd gewaardeerd een waardering die de plm. 300 1 [belangstellenden met gul applaus en spontane ovaties duidelijk j onderstreepten. I HGK's voorzitter D. Aaftink sprak Jin een kort openingswoord zijn vreug- tde uit over de grote belangstelling ,en richtte zich met een woord van welkom in "l bijzonder tot de gastko- j ren, de afgevaardigden van plaatse lijke verenigingen en koren uit de om- niggende plaatsen, de dirigenten en mevr. Warmink te Goor. Ook sprak voorzitter Aaftink woorden van dank tot de dirigent de heer J. K. War-oiink le Goor en de dirigente van het HGK kinderkoor mevrouw Spaan-Scheele te Almelo die in het afgelopen jaar beide weer hun beste j krachten aan de koren gaven. De woorden van dank gingen verge- i zeld van bloemen. Namens het Kin derkoor werden door Marianne Brands bloemen aangeboden aan mV I vrouw Spaan-Scheele. De heer Schee- Ie die het kinderkoor op kundige wij ze' aan de piano begeleidde wer een rokertje geoffreerd. Aan dirigent War- I mink werd een rijk gevulde fruit schaal aangeboden. Holtens Gemengd Koor opende het programma met Haszler's „Feins- lieb du hast mich g'fangen" en zong ('vervolgens van dezelfde componist /..Tanzen und Springen"; ..Jauchet fjGott. alle Lande" van K. Thomas en fj„d'Baurin hat d'Katz verlor'n" bew. \w. A. Mozart. \De nummers werden goed uitgevoerd /met een plus voor „Jauchet Gott. alle Lande, 't Laatste nummers (met vrij hoge moeilijkheidsgraad!) was ;niet geheel vlekkeloos en het werd vwat aarzelend gepresenteerd. Nog te- kort op programma en daarom nog niet helemaal onder de (zang)knie. Bij de onderlinge wedstrijden in zaal h Vosman om "t kampioenschap van de Schietvereniging .,De Eendracht" (j werden de volgende resultaten be- haald: KLASSE A: 1. B. Brinkman, V 132 punten; 2. H. J. Nekkers. 128 p. /.KLASSE B: 1. G. Schuppert, 125 pun- ten; 2. J. Haan, 124 punten. (KLASSE C: 1. A. Schuppert, 130: 2. G. Jansen. 128 p; 3. J. van Asselt, V 127 p.; 4. B. J. Oplaat, 127 p; 5. J. j Jansen 124 p; 6. A. Paalman. 122 p; 7. J. A. Aanstoot. 120 p: 8. F. J. Slui- ter. 119 p; 9. G. J. Sluiter, 119 p; 10. D. J. Nijendijk, 118 p.; 11. A. j Pekkeriet 115 p: 12 A. Bieleman 115 punten; 13. J. Maneschijn, 114 pun- ten; 14. I-I. Gazan, 107; 15. G. J. Aaf tink, 107 punten; 16. D. Jansen. 93 p. Het dameskoor kreeg zeer terecht 'n warm applaus voor „Hebe deine Au- gen auf" van Mendelssohn Barthol- dy. Vele malen gingen de handen ook op elkaar voor het HGK-kinderkoor. dat o.l.v. mevr. Spaan-Scheele en met pianobegeleiding van de heer Schee- Ie een achttal leuke wijsjes zong. We noemen hiervan ,,'t Vlinderke" ,.De vedrwaalde walvis'. ,Daar was laatst een meisje loos" en „Jorus Pudorus" een zangspelletje waarin Anja Aaf tink als „Jorus" en Erna Jansen als klant (van hoge leeftijd) de hoofdrol vertolkten. Na de pauze, waarin verloting van een aantal fraaie prijzen, opende ..Excelsior" uit Hengelo (G) onder di rectie van de heer B. Nijhof met „O Bone Jesu" en het koor zong ver volgens op voortreffelijke wijze, be schaafd en mooi van loon het beken de ..Du Hirte Israels" in een bewer king van Dimilie Bortnianski. Het Grönninger „Ain boer wol noar zien noaber tou" van C. Steentjes was het laatste werkje wat het bijna 50 leden tellende koor ten gehore bracht. Dit leuke wijsje wat het altijd goed doet werd met veel enthousiasme gebracht maar met de zuiverheid van de boer en zien noaber was het zo af en toe niet al te best. Het tweede gastkoor op deze zang avond het 20 leden tellende mann koor „De IJsselzangers" uit Zutphen eveneens onder leiding van de heer B. Nijhof opende met „Le Rossignol" in een bew. van A. M. Gretry en zong vervolgens vol bezieling en over gave ..Ruine" van Kodalv „Die Nacht" van Franz Schubert" en „Der Maientag" (Duits volksliedje) en het bekende Italiaanse volksliedje ..Bela Bimba" Het koor vond grote bijval en beloonde de daverende ovatie met een toegift. ..Holtens Gemengd Koor" zorgde voor een prachtig slot van deze ge slaagde vocale avond met de uitvoe ring van Lex Karsemijers „Wer eine tannige Hosen hat". „Lied der Berge" van Ortelli en ..Riepe riepe gaste" van D. Appel. Nadat voorzitter Aaf tink een 'woord van hartelijk dank had gesproken tot allen die aan het welslagen hiervan meewerkten gingen stoelen aan de kant en werd er onder leiding van het Saturnus-kwartet een paar uurtjes gezellig gedanst. De NVV-bestuurdersbond hield maandagavond een goed bezoch. te besturenvergadering in café ..De Waag7' onder voorzitterschap van de heer W. G. Tijhof, die in 't bijzonder welkom heette de dis trictsbestuurder, de heer J. C. Moolekamp uit Almelo. Bij de ingekomen stukken werd aandacht gevraagd voor de pro vinciale kaderdag op 14 november 1970. Hiervoor is uitgenodigd voorzitter A. Kloos van het NVV. met als onderwerp ..De struktuur van de bedrijven, economische macht, ondernemingsrecht, fusies en de positie van de vakbeweging daarin." De ontwikkelingsavonden in het sei zoen 1970-1971 zijn op een andere leest geschoeid, dan voorheen, zo werd meegedeeld. De bestuursbonden kun nen zeil' de onderwerpen bepalen. Hol ten hoopt deze avonden nog' wel te organiseren hetzij alleen of in samen werking met de CNV-besturenbond. Over de vraag of er speciale avon den belegd moeten worden voor on georganiseerden. was men verdeeld. De heer Moolekamp meende, dat het beter is de ledenwerving van man tot man le houden en dan speciaal tot de bcdrijfsgenoten, omdat de opkomst vergaderingen meestal gering is en OES De afdeling Holten van de Algemene Bond van Ambtenai^n )m 4.oo (ABVA) mag zich in een regelmatige groei verheugen. Het ge meente- en rijkspersoneel is hier bijna geheel georganiseerd met de EA uiïzondering van personeel van Rijkswaterstaat en enkele mensen Hoitej van de PTT- Dit bleek in de tijdens het afgelopen weekend onder voorzitterschap van de heer H. W. Goorman in Dorpshotel Holter- n man gehouden, goed bezochte, ledenvergadering van de afdeling. Voorzitter Goorman zei in zijn ope ningswoord het te bétreuren. dat nog steeds een aantal mensen parasiteert gesteld, op het werk en de contributiegelden van df ambtenarenorganisaties. In 1DRIJF de verslagperiode is weer veel he rn 1590 rc'kt- n,<'t name ook door het ge meentelijk georganiseerd overleg. Uit het jaarverslag van de secrcta- ort eef jaren oed tC leften van Ue afd. Holten van de Chr. Plallelandsvrouwenbond tinge! (CPB) kwamen donderdagavond in jpiscb gebouw „Rehoboth" in maandelijkse i inter ugadering bijeen. Na het zingen van psalm 119 vers 1 en lezing van ngenö een gedeelte uil Matth. 5 ging de pre- mark SK'ente mevr. v. Engbrink-Ramaker n..p, voor in gebed en zij gaf hierna de - uve' seer, esse mevr. H. Schuppert-IIaas- .ics gelegenheid tot het lezen van de j notulen waarna enkele ingekomen liet hel s,ukken werden afgehandeld, r-nrli- Door de heer Visser, vertegenwoor diger van de firma van Zwaaij uwscnj te Amersfoort werd hierna een de monstratie diepvriezen gegeven met Esta koelkasten en diepvriezers en hij liet aan de hand van prnehlige kleurendia's zien welke mogeliikhe- ci' momenteel zijn op hel gebied van aardel koelen en vriezen. Ifan ti De vraag naar Esta koelkasten en i .j diepvriezers neemt zo vertelde de hr. j Visser nog steeds toe en momenteel enbonj zit Esta met een jaarproduktie van de ovq 50000 stuks in ons land aan de top on 55 pet. van de diepvriezers en koelkasten die in de keukens van de Nederlandse huismoeders staan, dra gen het merk .\Esta". Na de pauze waarin de dames door de plaatselijke Esta-dealer Mc- taluHollen n.v. werden getracteerd op koffie en gebak werden door de an d hoer Visser nog verschillende vra- isatioit gon beantwoord ilsmeif De lerznme en gezellige avond orgare *ord door mevr, Meiicr-Berkhout met n grol •■nkgebed beëindigd. ris YV. Beijers bleek de grote activi teit van de bond, die op l maart 1967 de 100.000 leden passeerde en thans 113.374 bedraagt. De afdeling is van 66 gegroeid naar 70 leden. Het jaar verslag gaat uitvoerig in -op de acti viteiten van de afdeling, die zich echter voornamelijk binnenskamers afspelen. Blijkens hel financieel verslag van de penningmeester, dc heer P. Viet, was er een batig saldo en heeft de afdeling met inbegrip van dit bedrag een bezit van ruim duizend gulden. De heren T. Oosterdijk en Joop Arfman hadden boeken en beschei den keurig in orde bevonden. Als nieuw lid van .de kascommissie werd in plaats van Joop Arfman aangewe zen de heer H. Bekkernens. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden: A. Boele. H W. Goorman en H. Huis man. bij enkele kandidaatstelling herbenoemd In de vacature wegens het bedanken van de heer H. Blanke- na werd gekozen de heer J. Steen huis. Als vertegenwoordiger van het personeel van rijkswaterstaat werd gekozen de heer W. F. van de Berg en het bestuur werd uitgebreid met de verkiezing van de heer E. K. Pronk, die het secretariaat van de heer Beijers zal overnemen. De heer Van de Berg heeft zijn benoeming niet aangenomen, zodat nu benoemd is de tweede kandidaat, de heer H. G. W. Eman. Besloten werd een bedrag van f I.- per lid bij te dragen uit de kas voor de actie ..Spring Bij", ten behoeve van do Antilliaanse vakbweging. De heer Viet werd aangewezen als afge vaardigde naar het op 10. 11 en 12 juni in Den Haag le houden bonds- congres, met als eventuele plaatsver vangers: W. Beijers en W. C. van de Weert hof. Bij de rondvraag, werden door het bestuur talrijke vragen beantwoord ■wer de rechtspositie van het ge- meentepersoneel en over het fonds gezondheidszorg van het NVV. De districtsbesluurder, de heer II. M. ten Brink uit Zwolle, sprak daar na over de integratie van de loon- grocpcn (6) in de loonschalen, die reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding hebben verkeerd, maar waarop de ambtenarenorgani saties niet zijn ingegaan, omdat zij zoals de regeringsvoorstellen luid den geen wezenlijke verbetering voor de laagslbezoldigden inhouden, liet verlangen is het aantal schalen en periodieken belangrijk te vermin deren. Het voordeel voor de Ioon- groepers is slechts 0.25 procent. Het komt er op neer. dat de regering er uiteindelijk aan verdienen zal en de ambtenaren het moeten betalen, om dat de financiering uit de z.g. trend moot komen. De zaak is dan ook ge strand. maar zal zeker opnieuw aan dc orde komen. de organisatie veelomvattend is. Het vakbondstientje is een zaak apart, dit ligt voor iedere bedrijfstak weer anders. Dat er een zeker mis noegen over het ongeorganiseerd zRn leeft is duidelijk. Hopelijk kan deze zaak in de diverse CAO's geregeld worden. Voorzitter Tijhof merkte in zijn al gemeen overzicht op dat men tevre den kan zijn over de resultaten van het afgelopen jaar. Er kwam plaat selijk een samenwerking lot stand tussen NVV en CNV. In zijn jaarverslag haakte de se cretaris G. J. Veneman, hierop in door o.a. mede te delen, dat er een stijging van het ledental heeft plaatsgevonden in de verschillende vakbondsafdelingen van 33 leden, zodat hun aantal per 31 december j.l. 379 bedroeg.' De bejuai-denmiddag noemde hij zeer geslaagd o.a. door het. feil. dat dé heer G. J. den Heijer gehuldigd werd met zijn 50-jarig lidmaatschap. Blijkens het financieel overzicht van penningmeester L. van der Steen konden de boeken worden afgesloten met een klein batig saldo. Duidelijk bleek. dat de kindermiddag en de feestavond steeds meer geld gaan kos ten. De vraag is dan ook. hoe dit in de toekomst moet worden opgelost De bestuurdersbond wil wel, maar hel geld moet er rnaar zijn. Bij de verkiezing van een voorzit ter werd de heer Tijhof nadat nog 'n tegenkandidaat was gesteld. met meerderheid van stemmen herko zen. Besloten werd op 5 mei met een wagen deel te nemen aan de optocht met als duidelijke uitbeelding ..Het NVV in de afgelopen 25 jaar" Hierbij zag men 't liefst elke afdeling ver tegenwoordigd. De 25-, 40- en 50-jarige jubilea her denkingen wil men het liefst op de bejaardenmiddag houden, omdat een feestavond daar niet zo geschikt voor Het is op 1 maart a s. precies 40 jaar geleden, dat de Ziektewet in werking trad. Er is aan de invoering van deze wet-heel wat voorafgegaan. Geen onzer sociale verzekeringswet ten is met zoveel barensweeën ge paard gegaan als deze. Reeds toen rond de eeuwwisseling het ontwerp Ongevallenwet in behan deling kwam, werd er in de Tweede Kamer bezwaar tegen gemaakt, dat niet eerst de ziekengeldverzekering werd geregeld. Voor minister Abraham Kuijper was dit aanleiding onmiddellijk na het tot stand komen van de Ongeval lenwet een ontwerp-Ziektewet in te dienen. Daarin werd niet slechts een verzekering van ziekengeld (loonder ving) voorgesteld, doch tevens een ziektekostenverzekering (wij zouden thans zeggen de ziekenfondsverzeke ring). Knijpers ontwerp haalde de Twee de Kamer niet en werd in 1910 door Talma ingetrokken en door een ge heel nieuw ontwerp vervangen. Daarin* kwam de ziektekostenverze kering niet meer voor. Weliswaar werd Talma's Ziektewet op 5 juni 1913 in het Staatsblad afge kondigd. maar het zou 17 jaar duren' aleer de wet in werking trad. Met name twee zaken zijn de oor zaak van deze vertraging geweest. In de eerste plaats de strijd over de vraag of in de Ziektewet ook de ziektekostenverzekering diende worden opgenomen. In de twer plaats de verschillen van opvatting over de organen aan welke de uit voering van de wet moest worden opgedragen. Talma. de geestelijke vader van de Raden van Arbeid, wilde naar het voorbeeld van de Duitse Ortskran- kenkassen. de wet uitsluitend zien uitgevoerd door ziekenkassen van de ze Raden. Daartegen rezen ernstige bezwaren in de Tweede Kamer, als gevolg waarvan een amendement werd aanvaard, dat het mogelijk maakte ook door werknemers ge stichte ziekenkassen als uitvoerings orgaan in te schakelen. Herhaaldelijk werden wijzigings voorstellen ingediend. Daarin werd dan weer wel. dan weer niet de ziek tekostenverzekering als onderdeel van de ziekengeldverzekering voor gesteld. De Raden van Arbeid kwa men als uitvoeringsorganen steeds meer op de achtergrond, terwijl be drijfsverenigingen naar voren kwa men. In 1925 heeft minister Aalberse een poging gewaagd de ongevallen- en ziekengeldverzekering in één wet te De minister van landbouw en vis serij ir. P J Lardinois. heeft gemeend aan de verlangens van zeer vele be oefenaren van de hengelsport tege moet te komen, door de opening van het visseizoen 1970-1971 ditmaal van maandag 1 juni a.s. naar zaterdag 30 mei a.s. te verschuiven. Hengelaars en vissers hebben voor deze twee dagen eerder vissen uiter aard de visacten of bijdragebewijzen voor het vissen met de gewone hen gel van hel tot 1 juni 1970 lopende seizoen 1969-1970 nodig. Acte of bewijs dienen desgevraagd te kunnen worden getoond. Zoals gebruikelijk mag er pas per 1 juli a.s. worden gesnoekt. Dit be tekent dat een snoek, die vóór 1 juli zou worden gevangen, onmiddellijk in hetzelfde viswater moet worden terug gezet. Van 1 tot en met 4 april wordt in Deventer een muziekfestival KLANK 70 gehouden. De organisatie van dit festival ligt in handen van de afde ling Deventer van Jeugd en Muziek, die dit jaar haar eerste lustrum viert. Voor de totstandkoming van KLANK 70 is een werkcommissie gevormd waarin leden van Jeugd en Muziek zitting hebben. De afdeling die nu 5 jaar bestaat beoogt met dit festival de jeugd in contact te brengen met zowel ..lichte" als ..klassieke" mu- NIJVERDAL. Voorlopig gaan in de eerste klasse van dc biljartcom petitie van de biljartbond Ons Ge noegen te Nijvcrdal en omstreken, twee ploegen mei hetzelfde aantal matchpunten aan dc leiding, name lijk: MKV 1 uit Raalte. dat deze week met 7-1 zegevierde over het tweede viertal van NBC" uit Xijver dal en De Tonne 1 uit Hellendoorn. dat de volle winst (8-0) weghaalde hij het eerste viertal van NBC' in Nij- verdal. Met 11 matchpunten achterstand en één wedstrijd minder gespeeld, komt dan op de derde plaats KOT 1 uil Nijverdal. dat in Rijssen met 6-2 de baas bleef over VIOS 1. De groot ste verrassing van deze week kwam ongetwijfeld uit Holten, waar degra datiekandidaat VOP 1 met niet min der dan 8-0 won van plaatsgenoot Hel Anker 1. dat als negende stond geklasseerd. Door deze ruime zege heeft VOP nog wel een achterstand op NBC 2 uit Nijverdal van 9 match punten. maar de ploeg uit Holten heeft ook nog een wedstrijd minder gespeeld, zodat ook hier nog van al les mogelijk is Overige uitslagen in de eerste klasse: Haarlerberg 1 (Haarle) Spekhorst 1 (Rijssen) 2-6; HBC 1 (Hellendoorn) Dreverink 1 (En ter) .0-8 en Bolscher 1 (Enter) Ten Berge J (Enter) 6-2. De beste partij kwam deze week op naam van de heer A. Daggert MKV 1. die zijn partij van 125 ca: ramboles beëindigde in 14 beurten. Ook de hoogste serie (53) kwam op naam van dezelfde speler. Door een 8-0 overwinning op De Poppe 2 uit Nijverdal bracht het eerste viertal van Jansen uit Holten haar achterstand op koploper De Budde terug tot 8 matchpunten, maar we moeten erbij vermelden, dat De Budde een wedstrijd minder speelde dan Jansen, dus ongetwijfeld haar voorsprong wel weer zal ver groten. Overige uitslagen in de tweede klasse: KOT 2 (Nijverdal) NBC 3 (Nijverdal) 4-4; De Tonne 2 (Hellen doorn) Bolscher 2 (Enter) 4-4: Kalfsterman 2 (Holten) HBC 2 (Hellendoorn) 6-2: Lierinc-k 1 (Haar le) Vloedgraven 1 (Luttenberg) 5-3: Koedijk 1 (Rijssen) MKV 2 (Raalte) 0-8 en De Ster 1 (Hellen doorn) VOG 1 (Rijssen) 7-1. De heer H. Meiier van Vloedgra ven en J. Dekkers van De Ster 1 maakten hun partij van 100 caram boles uit in 15 beurten, terwijl de hoog ;te serie in deze klasse (30) op naam kwam van de heer E. te Kol stee van NBC 3. Met één wedstrijd meer gespeeld, gaat momenteel het eerste viertal van Oudelaar uit Nijverdal met een voorsprong van 17 matchpunten aan de leiding in de derde klasse. Deze week won Oudelaar in Rijssen van VOG 2 met 6-2. terwijl hun naaste concprrenten. De Sport 1 uit Wier den met dezelfde cijfers wonnen van VIOS 2 uit Rijssen. Overige uit slagen in de derde klasse: Roelofs 1 (Nijverdal) Lierinck 2 (Haarle) 4-4- Spehorst 2 (Russen) Jansen 2 (Holten) 4-4; VOP 2 (Holten) Kalfsterman 2 (Holten! 6-2: De Ster 2 (Hellendoorn) ORK 1 (Niiver- dal) 4-4 en De Budde 2 (Niiverdal) KOT 3 (Niiverdal) 2-6. In de derde klasse kwam de beste partij op naam van de heer G. v.d. Berg van Jansen 2. nl. 75 carambo les in 22 beurten. De hoogste serie (23) kwam op naam van de heer J. Nijland van Spekhorst 2. In de vierde klasse heeft Koedijk 2 uit Rijssen zich even weten los te maken van haar concurrent MKV -3 uit Raalte. Koedijk wist deze week een 8-0 overwinning te behalen op OBK 2 in Nijverdal. terwijl MKV 3 een partij moest prijsgeven in de ontmoeting tegen De Sport 2 uit YVierden (6-2). Overige uitslagen in de vierde klasse: De Poppe 3 (Nijverdal) De Ster 3 (Hellendoorn) 3-5: MKV 4 (Raalte) De Tonne 4 (Hellen doorn) 8-0: De Tonne 3 (Hellen doorn) Spekhorst .3 (Rijssen) 6-2: Oudelaar 2 (Nijverdal) Haarler berg 2 (Haarle) 0-8 en I.ierinck 3 (Haarle) Het Anker 2 (Holten) 0-8. ziek. Zo zullen tijdens de festivaida- gen tal van bekende solisten, orkes ten en groepen optreden. De nadruk tijdens dit festival komt op de lichte re muziek te vallen. Dit in tegen spraak met de vaak geuite mening dat Jeugd en Muziek e<-n wat conven tionele vereniging zou zijn. Wat is Jeugd en Muziek? Jeugd en Muziek Deventer is een afdeling van de landelijke organisa tie JM-Xederland. wat op haar beurt een afdeling is van de Federation Internationale des Jeunesses Musica- les. JM organiseert congressen, mu- ziekkampen en telt een aantal or kesten. zoals het Nationaal, het Re gionaal en het Deventer Jeugdorkest. JM-Deventer telt ruim 100 leden en heeft een ouderen en een jongeren bestuur. Het Deventer Jeugdorkest bestaat uit plm." 45 jongeren en geeft jaarlijks enige concerten, waarin onder an dere bejaardentehuizen in Deventer en omgeving. Het afdelingsblad heet OPUS 68 en verschijnt 8 keer per jaar. Medewerking De commissie ter voorbereiding van het festival bestaat uit: Chris van.Kleef, voorzitter (HTS-werktuig- bouwkunde); Jaap Stoppelenburg, se cretaris 'pedagogische Academie); Gerrit Muldc-r. penningm. (bank employé); Marga E. Olthoff. contact artiesten public-relations (leeszaal assistente) Jur Naessens. public-rela tions (public relations officer Centr. Bureau van Jeugd en Muziek Neder land): Ruurd van Dijk, zaalleiding (student natuurkunde). Zij worden gdholpen door mensen die de diverse subcommissies vor men. Aan een groot aantal instanties is medewerking en subsidie gevraagd om tot een grootste opzet te komen. Door de afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen werd maandagavond in 't Bonte Paard een goed bezochte bijeenkomst gehouden onder leiding van presi dente mevrouw J. Reijlink-Reilink. Na haar welkomstwoord, hield mej. C.G. Wijnbergen, directrice van de Nijverheidsschool voor Meisjes te De venter, een praatje over: Opleidings mogelijkheden voor meisjes bij het middelbaar beroepsonderwijs". Op duidelijke wijze vertelde zij in de eerste plaats over de 2-jarige op leiding tot inrichtings-assïstente (Inas). Gedurende deze opleiding gaan de meisjes negen maanden naar school, zes maanden naar een ziekenhuis, drie maanden naar 'n in richting en twee maanden komen zij in een gezin. Na een maand vakan tie bezoeken zij nog drie maanden de school, waarna- als afsluiting- exa men wordt gedaan. Het Inas-diplo- ma geeft o.a. recht tot opleiding aan verpleegstersseholen. Vervolgens gaf zij een uiteenzet ting over de één-jarige opleiding, waarvan drie maanden stage, voor oriënterend verzorgende beroepenop leiding: dit is een vooropleiding voor bejaarden-, zieken- en kraamverzorg ster en dergelijke. - Zij besprak de twee-jarige oplei ding voor coupeuse en de één-jarige opleiding voor kinderverzorgster, waarvoor een schooldiploma wordt uitgereikt. Tot bovengenoemde opleidingen kunnen toegelaten worden meisjes, die het diploma assistente H of A aan een huishoudschool hebben be haald. In de toekomst zal aan huis houdscholen een P. (ractisch). en T. (heoretisch)-diploma kunnen worden behaald. Met een T-dipioma kan een meisje worden toegelaten tot de middelbare beroepsopleiding: met een P-diploma tot het leerlingenstelsel. waarbij de school dan één dag per week be zocht wordt en verder wordt gewerkt bijv. als kapster of bejaardenhelp ster. Na de pauze werd de jaarverga dering gehouden. De secretaresse, mevrouw H. W. Wierma-Heijtze liet in haarjaarverslag de activiteiten van het vorige jaar nog eens de re vue sseren. Op 31 december telde de afdeling 52 leden. Uit het-financieel, jaaroverzicht van penningmeesteresse mevrouw A. Kroon-Pasman bleek, dat er een flink batig saldo is. Bij de bestuursverkiezing was af tredend en niet herkiesbaar mevrouw D. Huzen-Brinks. In haar plaats werd gekozen mevrouw I,. Stevens-van Schooten. De presidente heette haar welkom in het bestuur en bedankte het scheidende bestuurslid, onder aanbieding van een attentie, voor het verzette werk. DEVENTER SCHOUWBURG. Grote Kerkhof, tel«- foon 11500. Donderdag 5 mrt.. aan vang 20 uur: Cabaret Tingel Tan- gel met Marijke en Sieto Hoving. Vrijdag 6 mrt.. aanvang 20 uur: Operagezelschap Forum met Der Bettelstudcnt, operette. Woensdag 11 mrt.. aanvang 20 uur: Het Amsterdamse Volkstoneel met ..De Jantjes". FILMS E D B -THEATER. Smedenstraat, te lefoon 13615. Donderdag 5 t.e.m. zondag 8 maart Ongeremde driften met Sandy Dennis. Anne Heywood e.a.. 18 jr. Maandag 9 '..e.m. woensdag 11 mrt. Rachel Rachel van Joanne Wood ward. 18 jr. Vrijdag 6 en zaterdag 7 maart, nachtvoorst.: De slachter van Bal- temore, 18 jr. Zondag 8 maart, middagvoorstel ling Het laatste duel (..Colt 45"), Western met Randolph Scott, a.l. Aanvangstijden. dagHijks 20 uur; za. 18.30. 21 en 23.20 uur: zo. 14, 16. 18.30 en 21 uur. EXPOSITIES OPENBARE LEESZAAL. Brink. tel. 13506. 10 maart tot en met 23 mrt.: Wandkleden, van Inez, ten Kate. Openingstijden: dagelijks 10-17 en 19-21 uur: zaterdagavond, zondag en maandag gesloten. MUSEUM DE WAAG EN DE DRIE HARINGEN. Brink. Openingstijden dagelijks 10-12.30 uur en 14-17 uur; zo. 14-17 uur. WIJKGEBOUW, Ceintuurbaan 11. te lefoon 17584. Dinsdag 10 maart, aanvang 19.30 uur: Universele ruil beurs. DEVENTER KUNSTIJSBAAN. Rem- brandtkade 195. tel.automaat 18377. Openingstijden: dagelijks 14-16.30 u. en 20-22.30 uur; di. en vrij.avond gesloten: za. en zo. 14-16.30 uur en 20-22.30 uur; zo. tevens van 10-12 u. BAR-DANCINGS MAXIM BAR. Welle 12'.T, tel. 12054: Tiroler Bar. KI. Overstraat 22, tel. LA BALANCE. Brink 72. tel. 19277: Surfin Club. KI. Overstraat 46. CHEZ ANTOINETTE. Roggestraat, 10-12. tel. 16630 Funky Twice, KI. Overstraat 87. HET WITTE PAARD. Walstraat hk. Golstraat. tel. 16959: Safari Club. Gr. Poot tel. 14976. SAINT TROPF.Z. Gr. Overstraat 30. tel. 17984: Walk in, Gr. Overstr. 65, tel. 19768. V.V.V. DEVENTER Stal ionsplein 2tel. 05700-16200. Da gelijks geopend van 9-12.30 uur en 14-17.30 uur. Zaterdags gesloten. ALMELO VA ROSS! EAU: Donderdag l.e.m. zondag: Macken- na's Gold. 14 jr. Maandag t.e.m. woensdag: Liftster», 18 jaar. Zaterdagnachtfilm: Liftsters, 18 jaar Zondagmatinee: Tickle me (Elvis Presley), a'.l. Zondag 4.45 uur: Tickle me (Elvis Presley), a.l. AANVANGSTIJDEN: maandag tot en met vrijdag: 2.30 en 8 uur: za terdag: 6.45. 9 en 23.15 uur; z.on- dag: 2.30. 4.45. 6.45 en 9 uur. CINEMA PALACE: Donderdag t.e.m_ woensdag: Pokeren met de dood. 14 jr. AANVANGSTIJDEN: donderdag tót en met woensdag: 2.30. 6.45 en 9 uur: zaterdag: 2 30. 6.45 en 9 uur; zondag: 2.15 4.30. 6.45 en 9 uur. regelen, met als uitvoeringsorganen in de eerste plaats bedrijfsverenigin gen. Dc Raden van Arbeid zouden nog slechts als aanvullende uitvoe ringsorganen optreden. Door het aftreden van de regering kwam het ontwerp-Aalberse niet in behandeling. Het in maart 1927 gehouden tweede- congres sociale verzekering van dc Vereniging van Raden van Arbeid stond geheel in het teken van de wettelijke regeling van de zieken geldverzekering. Er heerste alom en met name in arbeiderskring teleurstelling en ont stemming over het lange uitblijven van een wettelijke regeling. In vele collectieve arbeidsovereenkomsten waren daarom reeds bepalingen op ging. Slechts een klein deel, voorna melijk kleinere werkgevers, koos voor aansluiting bij de Raad van Ar beid of verzuimde zich bij een be drijfsvereniging aan te sluiten en werd derhalve ingedeeld bij een Raad van Arbeid. Dit wijst erop. dat kennelijk de voorkeur werd gegeven aan uitvoering door privaatrechtelij ke organen. Tal van wijzigingen zijn in de loop der jaren in de Ziektewet aange bracht. De loongrens van f 3.000,is vele malen verhoogd. In 1947 werd de uitkeringsduur van 26 weken ver lengd tot 52 weken. Ook de kring van verzekerden is herhaalde malen uitgebreid In de uitvoeringsorganisatie kwam genomen, die de onder deze CAO's vallende werknemers een uitkering bij ziekte garandeerden. Minister Slotemaker de Bruïne trok het ontwerp Ziekte- en Ongevallen wet van 1925 in en greep terug op de in 1913 afgekondigde Ziektewet-Tal- ma. Hij diende een aantal voorstellen tot wijziging in. die door de beide Kamers werden aanvaard. De be langrijkste wijzigingen waren: a) de z.iekengeldverzekering zou »e collectief en geen individueel ka rakter dragen; b) de uitkering zou niet 70 procent doch 80 procent van het dagloon bedragen 1 de wet zou uitsluitend gelden voor werknemers met een loon van niet meer dan f 3.000.— pet- jaar; alleen zwangerschap en bevallinr van een gehuwde vrouw zouden met ziekte worden gelijkgesteld De uitvoering van de wet zou worden opgedragen aan hedrijfsver- onigingen; slechts in die gevallen waarin een werkgever zich niet aan sloot bij een bedrijfsvereniging zou hij van rechtswege zijn aangesloten bij een ziekenkas van de Raad van Arbeid Het merendeel der werkgevers sloot zich aan bij een bedrijfsvereni- een ingrijpende wijziging door het in werking treden van de organisatiewet Sociale Verzekering op 1 januari '53. Sedertdien hebben de ziekenkassen van de Raden van Arbeid opgehou den te bestaan en wordt de Ziekte wet uitsluitend uitgevoerd door zgn. vakbedrijfsverenigingen met ver plicht lidmaatschap die met het in yverking treden van de Werkloos heidswet (1 juli 1952) hun intrede hadden gedaan. Van nog ingrijpender betekenis was de wijziging van 1 juli 1967. Deze was het gevolg van de liquidatie der Ongevallen- en Invaliditeitswetten en het in werking treden der Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering op genoemde datum. Wat minister Aalberse in 1925 reeds beoogde werd in 1967 gereali seerd" ongevallen- en ziekteverzeke ring werden in één wet onderge bracht. Door het vervallen van de loongrens werd de werkingssfeer uit gebreid. Thans valt een ieder, die in diens'betrekking is of wiens arbeids verhouding met ee'n dienstbetrekking wordt gelijkgesteld onder de Ziekte wet De uitkeringsduur is weliswaar ge handhaafd op 52 weken, maar er is bij voortdurende arbeidsongeschikt heid een bijna automatische over gang naar de WAO. Voorheen kwam degene die uit de Ziektewet was „uit getrokken veelal in aanmerking voor een uitkering krachtens de In validiteitswet (later aangevuld met de Interimwet voor Invaliditeitsren- tetrekkers). doch in bijna alle geval len betekende dit een aanzienlijke verlaging van de uitkering. Welis waar werd deze in de laatste jaren in vele gevallen opgevangen door een aanvullende uitkering door dc be drijfsverenigingen. maar deze berust te enerzijds op vrijwilligheid en was anderzijds van beperkte duur Terugziende op 40 jaren geschiede nis Ziektewet kunnen wij constate ren. dat in die periode een stuk so ciale zekerheid is gegroeid voor een zich steeds uitbreidende groep van werknemers. Niet bij benadering valt te zeggen hoeveel miljarden guldens in die 40 jaren in Nederland aan ziekengeld is uitgekeerd. In de eerste plaats is dit vanzelfsprekend van grote betekenis geweest voor allen die in deze jaren gedurende korter of langer tijd door ziekte van het arbeidsproces waren uitgeschakeld. Daarnaast mag. naar mijn mening, toch ook de economy sche betekenis van een goede zieken geldverzekering niet uit heb oog wor den verloren. Kan een werknemer niet meer aar het arbeidsproces deelnemen en is hij gedurende die tijd voor een be langrijk deel van inkomsten versto ken. dan vermindert ziin. koonkmeht en zal hij in toenemende mo»e zU'n uitgaven moeten benorken hm HR bij een zo omvangriU-e bernr ~k kins als ons land tpit en een keliik hoog nercentaso „n »!«»!-• - w. zuim helansrb'ke hoe" w ons Pohelp eeeno-viie^hr. 1^,-r.n ,.,„1 ronder meer d'ndét'i.k Dat een soede ziekengeldve>-7.e- kering niet eiieen van betekenis voor de ind'vidne'e we'-koemor en diens sezin maar ook voor de oeheie Samenleving m.af* bef „onrtie^r;. se bestaan van de 7:o'-'<^vot e~k wei worden gememoreerd "Zowel rie OH7P SOCiale vprzet-enineownttpn Dc Kiesvereniging "Gemeentebe lang" heeft donderdagavond in een goed bezochte vergadering de kan didatenlijst voor de komende ge meenteraadsverkiezingen vastge steld. Wethouder H. Klein Velderman blijft lijstaanvoerder, terwijl de zit tende leden de heren YV. ten Berge en I). J YY'ansïnk hun plaatsen behou den hebben. De lijst werd na gehou den stemmingen als volgt vastge steld: 1 H. Klein Velderman (aftr), 2 YY'. ten Berge (aftr). 3 D J. YY'an- sink (aftr). 4 H J Arfman. 5 E. YVegstapel .Izn.. 6 II. YY". Veneklaas, 7 YY'. Vlogtman, 8 A. van der Brink, 9 mevr J YY" Nagelhout-Klijzing. 10 J. ten Y'clde, 11 J. Oosterkamp, 12 G. YVcijl. 13 A J Ribbink. 14 J. YV. Nij land. 15 A. F. Klein Y'elderman. 16 J. A. van der Maat. 17 A. J. S. Bouwhuis. In de vergadering werd nog uitvoe rig gesproken over het ophalen van het grove huisvuil, de verlichting van de invalswegen naar het dorp en over het komplan. dat voor de Holtense zakenmensen nog altijd een met vol doende opgelost probleem vormt Men wacht nog steeds met enig on geduld op de reactie van de gemeen telijke planoloog. Ir. Hajema, op de, tijdens de in het afgelopen jaar in Amicitia gehouden hearing, over dit bestemmingsplan. I bef i bef bÜ7 nHci- I en YY'ij tekenen hierbii gaarne aan. dat 'edereen. die met problemen of vra gen op het gebied van de sociale verzekering zit. zich «-ph-.'f+~mk kan wenden tot het Vnnr>:"'<':-ncrfvnlnim Sociale Verzekering. Rhijnspoorpleln 1, Amsterdam.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 3