gymnastiek Te Krant voor afgevaardigden in het Duitse Parlement DOE GEWOONTEGEN N GEHANDICAPTE weinig snel achteruit conditie jeugd Jaarvergadering CBTB Aanwinsten Centrale P lattelandsbibliotheek De methodiek van de burgerschapsvorming ft P. Kramer (Ver. Leraren Lick Opv.) ACTIE „LEVEN EN LATEN LEVEN" Saab 95 et •-& FORUMAVOND" chap TE MARKELO Z. C. „Twenhaarsveld' naar Deventer Gevonden en verloren voorwerpen Tentoonstelling van de scholen gemeen schap De Schure blijft februari gesloten GEZELLIGE „NÏEÜWJAARSVISITE" ESPELOSE PLATTELANDSVROUWEN if Grondstéwardes bij de K.L.M. liwks-reclhts- liiiks geiceken oversteken! Vrijdag 6 februari 1970 2 veet /oor >trie nu r in ielfs ibot. een grof schandaal dat 100.00 a 500.00 kinderen 'in ons land te t de reinig of helemaal geen gymnastiek- lijk- mderwijs krijgen. Door gebrek aan rjsie bij de overheid en een grote ach- erstand in de bouw van verantwoor- |e lokalen, loopt de volksgezondheid nog ne* sprongen achteruit. De militaire i 300 ieuringen laten al jaren een vermin vak- lering van de conditie van de jon- eken jens zien. Er is geen enkele reden om ar in tan te nemen dat het met de meisjes De teter gaat. een- Aan het woord de voorzitter van ge- |e Vereniging van Leraren in de Li- ihamelij'ke Opvoeding, de heer J. P. nari-tramei-, in het dagelijks leven rector outer an de academie voor lichamelijke op- hier roeding aan de Haagse Laan van mhe->0ot. Al jaren zit hij zich, in een K ^e- verickamer die uitziet op een fraai slaat portveld met op de achtergrond een ban-jumiandschap. over deze toestand op Ko" e winden. Zijn mening is gemeen- nden ,oe(j 0p ^e academie geworden en nden Ie tientallen gymnastiekleraren die ":ij jaarlijks klaarstoomt. wordt dage- vol- ijks voorgehouden dat er gevochten TUK# al moeten worden om het Nederland- e gymnastiekonderwijs weer enigs- L-JT ins op peil te brengen. rich 'oe Sro°t is op dit ogenblik het te- ,ort aan gymnastieklokalen? ossa- ••AUeen bij het lager onderwijs taat er al een tekort aan 2000 loka- ;n. Bij het middelbaar onderwijs ligt ZOU ij dig :t ri- versi e situatie iets beter, maar bij het navo en technisch onderwijs zijn de skorten zeker zo groot". Wat zijn daarvan de gevolgen? „Tienduizend jongens en meisjes irijgen op dit ogenblik geen enkele ymnastiekles. Vele hondei-d-du'izen- :en krijgen veel te weinig les. Het. ge- 'o!g is dat de fysieke conditie van eze kinderen schrikbarend achteruit popt. Kinderen, van nature ingesteld p bewegen, moeten vaak week in /eek uit uren stilzitten en intellect uele arbe'id verrichten. Het gymnas- iekuurtje zou een rustpunt, een oni> panning kunnen zijn. Wordt het niet legeven of te weinig, dan staan deze inderen op den duur aan zeer grote bij panningen bloot", pro- „Een ander gevolg is dat de sc'hool- voor eu"d zich niet leert ontspannen door niddel van sport. Sport, en sportbe- efening zijn voor de meeste kinde en een onbekende grootheid. Daar- iener (oor weten zij er ook later, als ze vol- van rassen zijn, geen raad mee. Daar- ilijke (oor raken wij in een vicieuze c'irkel iera- de conditie van de gemiddelde Ne- vele ierlander wordt steeds slechter. De i de mtwikkeling van onze maatschappij als net zijn auto's, zijn radio en t.v. wer- hans ren daar dan ook nog eens op in. Op leze manier ontstaat, een bean.gsti- 1 ge-[end toekomstbeeld", xldus AVat zou er op korte termijn moe- lalde en gebeuren? x het „Bouwen, bouwen en nog eens bou- mors ven. Maar misschien in de eerste Kai- ftaats moet een gecoördineerd over 's t« (eidsbeleid worden ontwikkeld. Het neer i hij iter# ;aten nclu- Door het kiesdistrict Markelo van inen-le OLM, waartoe behoren de afde- veeringen: Diepenheim, Goor, Holten, wan- Aarkelo en Rijssen, wordt op vrijdag tieve 3 februax-i a.s., 's avonds om 19.45 lur, in zaal Har,geerds te Markelo rden ten forumavond belegd, waar als esta-,breker zal optreden ir. B. J. van be- Ier Toom, directeur van de stichting van jgrariscih sociale voorlichting van xder-iet Kon. Ned. Landbouw Comité te enen Vaddinxveen. Het onderwerp is: Be- :ssor injfs- en sociaal-economische vraag- kon tukken rondom het boer-zijn en toer-worden in de EEG. sto- b®* Het forum, bestaande uit de heren 71 '"Vestra (Nijverdal), Wesseldijk (Die- -ikpr ien'heirn) en rnevrouw Mensink-Ger- en (Markelo), wordt geleid door de :eer De Vrieze, directeur van de Volkshogeschool „Diependaal". Ver- orx jker- van ordt. eer» :zelf- die rmo- pre- luidt men Hij die de iddel men. tone. rezen wordt naar n dit nummer. de aankondiging liefst zou ik een apart ministerie van sport en lichamelijke oefening willen oprichten, dat zich met alle facetten van deze vorm van recreatie en on derwijs zou bezighouden. Nu valt het gymnastiekonderwijs onder het minis terie van onderwijs en wetenschap pen, het zwemonderricht en de bouw van zwembaden onder het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, de sportbeoefening onder het ministe rie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. Er ontstaat daar door een sterke versnippering; een to taal beleid ontbreekt en over een vi sie op lange termijn kunnen we eigen lijk niet eens meer praten" In de wet op het onderwijs staat toch duidelijk omschreven hoeveel uren gymnastiek per week moeten worden gegeven? „Zeker, maar als er geen loaklen of buitenvelden zijn, kunnen ze niet worden gegeven. In feite wordt de wet herhaaldelijk geschonden en nie mand schijnt zich daar veel van aan te ti-ekken. Het trieste van deze zaak is dat het totale schoolklimaat er zeer ongunstig door wordt beinvloed en dat het kind, dat in ons onderwijs systeem steeds zwaarder wordt be last, geen of te weinig kansen krijgt zich te herstellen". Zouden de ouders in afwachting van het gereedkomen van meer loka len zelf nog iets metde kinderen kun nen doen? „Er zijn wel een paar mogelijkhe den. Ouders zouden wat meer met hun kinderen naar buiten moetexi trek ken. En dan niet met de auto maar lopend of fietsend. Laten ze vooral ook met hun kroost gaan zwemmen. Beslist niet een vrije oefeningen gaan doen of andere vormen van li chamelijke ovoeding want daarmee zouden alleen maar brokken gemaakt worden", aldus de heer Kramer. Verder zou ik alle ouders, wier kin deren geen of te weinig gymnastiek- ondei-wijs krijgen dringend willen op roepen bij de schoolinspectie aan de bel te trekken. Op grond van de wet op het lager onderwijs moeten ten minste twee gymnastieklessen per week worden gegeven. Gebeurt dat niet, dan moet er- hevig worden ge protesteerd. Misschien dat deze bui tenparlementaire druk de overheid er toe zou kunnen brengen de bouw van gymnastieklokalen een hogere prioriteit te geven". „Wat mij persoonlijk altijd frap peert is dat geen enkele politieke partij in zijn gemeentelijke, landelijke of provinciale programma's uidelijk stelt, dat er meer gymnastiekzalen moeten komen omdat we op de ver keerde weg zijn". 55 Wanneer is volgens de achter stand opgeheven? „Daarvoor moet ik in de verre, ver re toekomst kijken. Ik weet alleen dat op dit ogenblik de achterstand steeds groter wordt omdat de bevol king flink groeit en het aantal nieuwe gymnastieklokalen daarmee beslist geen gelijke tred houdt. Het is erger lijk maar waar; De eerste jaren zit ten we nog met een uiterst gebrekkig gymnastiekonderwijs waarvan de ge volgen het hele volk aangaan". „Persoonlijk begrijp ik bijvoorbeeld niet dat het bedrijfsleven niet wat meer aandacht aan deze zaak schenkt. Overal hoor je klachten dat steeds meer werknemers steeds meer van hun werk verzuimen omdat ze een of ander ziektetje hebben. Het is vol gens mij duidelijk dat dit te maken heeft met een steeds geringer worden de fysieke weerstand. Sport en licha melijke opvoeding kunnen die weer stand verhogen, en weer op peil brengen". (Inzicht). Op zondag 8 februari zal de zwem- club Twenhaarsveld deelnemen aan trainingszwemwedstrijden in het overdekte bad te Deventer voor de jeugd. Verder nemen deel de overige clubs, die altijd in Deventer trainen, te weten: de ZC Brummen. OKK Eerbeek. ProSheus, Twello, WZC, Wij he en de B-ploeg van De IJssel. gevonden en verloren voorwerpen van 28-l-'70 tot 5-2-'70 Gevonden; Kinderwant, stoffen por- temonnaie, doublé damespolshorloge.. Verloren: Schoolboek „Het geluk kige einde", 1 pr. rode handschoenen, bedelketting, verchroomd polshorloge. 1 sleutel. 1 pr. rode wanten, rood groen fietsmandje inh. kistje met naaiwerk. Van vrijdag tot en met zondag a.s. wordt in de aula van de Holtense Scholengemeenschap, onder leiding van de leraren M. A. Altink en B. van het Klooster, een tentoonstelling gehouden van tekeningen en handen- arbeidprodukten, die door de leerlin gen zijn vervaardigd. Zo'n expositie is al eens eerder gehouden en men kan er zeer originele en artistieke voortbrengselen aantreffen van het jeugdig intellect, dat de desbetreffen de vakken beoefent. Vrijdagavond kan men tot 21.30 uur terecht. Zater dagmiddag is de tentoonstelling ge opend van 1418 uur en zondagmid dag van 1417 uur. Men schrijft ons: In tegenstelling tot een eerdere pu- blikatie in Holtens Nieuwsblad blijft „de Schure" in februari gesloten. Gezien de werkzaamheden die nog verricht moeten worden en de ver wachte kou leek het ons beter „de Schure" in februari gesloten te hou den. Met de leden zal een regeling getroffen worden over de ledenkaar- ten. Bestuur en enkele actieve leden. De Plattelandsvrouwen van Espelo hieldne de vorige week donderdag hun traditionele „nieuwjaarsvisite" in het gebouw „Het Trefpunt". Hier- by waren, gewoontegetrouw, de he ren echtgenoten ook aanwezig. De avond werd ingezet met koffie en koek. Daarna heette de presidente, mevrouw H. J. Hol-Groothoff, allen hartelijk welkom, in het bijzonder de mannen, als de gasten van de avond. Verder werd de avond gevuld met spel en praat. Vier Espelose mannen lieten de nieuwste modecreaties zien, In de dinsdagavond in gebouw Re- hoboth gehouden jaarvergadering van de plaatselijke afdeling van de Chr. Boeren- en Tuindersbond (CBTB) heeft voox-zitter Hm. Lande- vveerd, na lezing van het bijbelge deelte 2 Petrus 1 en gebed, in zijn openingswoord stilgestaan bij het af gelopen jaar, dat voor de boer een goed jaar is geweest. De zegeningen Gods zijn weer groot en veel geweest in 't bijzonder wat het weer betreft, waarvan de boer meer dan wie ook zo afhankelijk is. De opbrengsten van het land stemmen tot dankbaarheid en ook de melkproduktie en varkens- prijzen zun zonde1" meer goed ge weest. De enorme mclkopbrengst heeft tot gevolg, dat zich donkere wolken samenpakken in de vorm van overschotten, die de zuivelmarkt dreigen te verstoren. Wat de toekomst van de landbouw betreft, zal men rekening moeten houden met ontwikkelingen die grote- re bedrijven noodzakelijk maken wat tot gevolg zal hebben, dat nog een groot aantal boeren vrijwillig of noodgedwongen zal moeten verdwij- Van onze jonge boeren zal in de Studie. 'e u gdhe rb e rggid s jangeveld. Ontwikkelingspsycholo- ekixopte historische en systemati se inleiding 1967: k# *artens- Nieuwe gids voor school I in beroep; 1 Kilson. Dokter Mary Verghese; I tiirurg in India: i lolman. De kievit: Hrich en Klante. Metaal;werken Jaet draad, plaat en gaas; phneider-Leyer. Welke kat is dat? M jeschrijvmg van 42 rassen en s'oor- jK^heuwe mogelijkheden in de techniek lip; delen. I|P| 'andersluys.. De jonge electroni- moderne electronica en wal aaraan vooi-afging: A laar-Kruize. Islamitische kunt T'ooi. Impressionisme: geillus- reerd overzicht. Hnaux. Gegist bestek: Dl. 3 Au- teurs van nu; met 24 schrijverspor- BW i tretten. Mjr ifens en beginsel. Levensbeschi-ij- r yingen van denkers over geestelijke vjn maatschappelijke vi-aagstukken. Jïasashi. De laatste soldaten van Jïirohito; omzwervingen van twee Japanse soldaten: jlezrk, Wereldpatroon: poliliek en ociaal-economiisch vademecum over jctuele internationale vraagstukken: Galea Last. Nederland voor de jtorm; politiek en literatuur in de ja- jen dertig; Weinreb. Collaboratie en verzet. 940-1945 3 delen. ijlhnkler. Mallorca en Ibiza; reis- gids;. - Döinmicus. Portret van Egypte; 1 land, volk, cultuur. Romans, verhalen en novelen; -Hauw. - Goede grond streekroman; ,.^,i'oe'sakow. De meester en Max-- prita; satire op het Sowjetregime; lassiday. Vleugels van de dood; S op®rlogsi-oman; dZZ-'0uperus- De kracht; vruch- eloze strijd van-.een Nederlander te- ia?'/C en het Inid. occultisme; :?ldeP'sne. Ontmoeting in de zonne- iten'eer; V1"iendschap tusen een oud- oogleraar en een jonge vrouw; 'Oepstcherilli. Elise en 't; echte leven; dan Male roman over 'n Frans meisje: „../itzgerald. Teder is de nacht; psy chologische huwelijksroman oog» «abbey. Ik trouwde een dokter; ilei. iuwelijksnovelle; toorn, Ca the rden; familieroman; tidding, Waar ligt 't geluk? Chris- Müke famdll'ieroman; Hoyle en Ellict. Andromeda; scien ce fiction verhaal; Kampen. Het leven van Mai-y Bryant; historische zeeverhaal. 3 d. Kemp. De horizon is dichtbij; Christelijke' familieroman; Marquand. Mr. Mot lacht voor het laatst; spionageroman; Meinert. Heimwee; luchtig ver haal over een jong meisje; Peijpers. - De vallei van Obermann; psychologische roman; Troyat. Bron van begeerte; psy- logsiche familieroman: Vestdijk. Vijf vadem ctoep: ro man van een vaderbinding. toekomst nog meer inzicht en des kundigheid worden gevraagd. Vakbe kwaamheid, vastberadenheid en ka pitaal zijn nodig om niet in de ver geten hoek terecht te komen. Na dit openingswoord bracht de secretaris, de heer J. W. Hulsman, het jaarverslag uit, waaruit onder meer bleek, dat. het ledental met één was gedaald tot 58. Penningmeester D, J. Bx-onsvoort boekte over 1969 een batig saldo van f 106.98. De inkomsten en uitgaven bedroegen resp. f 3931,88 en f 3824,90. De commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren H. Paalman en M. Meijerittk, had boeken en beschei den in orde bevonden. Tot leden van de controlecommissie 1970 werden benoemd de h.h. M. Meijerink en H. Aanstoot. BESTUURSVERKIEZING. Als bestuux'slid werd met algemene stemmen herkozen de heer E. Teese- link terwijl inplaats van de heer J. A. Kolkman die niet herkiesbaar was uit het tweetal W. Aanstoot en E. Stam Gzn. eerstgenoemde werd gekozen. Na de pauze waarin koffie met koek werd gepresenteerd vertoon de de heer H. M. Gei'brandy, agra risch voorlichter CBTB in Overijssel, het klankbeeld De Springplank. Na het vei-tonen van de prachtige kleurendia's opgenomen op diver se landbouwbedrijven en op tal van scholen in de provincie stond de heer Gerbrandy uitvoerig stil bij de verschillende mogelijkheden, die er momenteel zijn nadat men de lagere school heeft verlaten. Tal van jonge boeren, dae om wel ke reden dan ook hun bedrijf(je) van de hand moeten of willen doen. gaan „omscholen" en verdienen als metse laar, timmerman, bankwerker, etc. een goede boterham en hebben ple zier in hun werk. De goedbezochte jaaiwergadering werd door de heer Gerbrandy met dankgebed beëindigd, nadat voorzit ter Landeweerd in een kort slot woord o.a. dank had gezegd voor de presentatie van het klankbeeld en de duidelijke causerie als „vervolg" op dit klankbeeld. geshowd door twee dames-leden. De stof en het materiaal, dat de heren verwerken moesten tot modesnufjes, o.a. crépe-papier en spelden, gaf wel eens moeilijkheden, maar zij brach ten het er goed af. Het winnende koppel kreeg een kleine attentie. Verder werd aan hersengymnas tiek gedaan, dia's raden en andere leuke dingen, onderbroken door een flinke pauze, waarin de laatste nieuwtjes uitgewisseld werden en een verversing gedronken kon worden. Door het bestuur werden voorts wat hartige hapjes, zoals kaas uit het vuistje en dergelijke, geserveerd. Het was een reuze gezellige avond, waarbij de lachspieren danig in be weging kwamen. Aan het slot van deze prettige avond werd door de presidente nog meegedeeld, dat de jaarvergadering op dinsdag 24 februari is gepland en verder dankte zij een ieder, die aan het wélslagen van deze avond had meegewerkt. fÉllgg Jn een periode van sociaal pro test, roepen om inspraak en wijdverbreide maatschappij-kri tiek lijkt een cursus methodiek van de burgerschapsvorming op zijn plaats. Burgerschapsvorming is er im mers op gericht personen, die daaraan behoefte hebben te hel pen zich beter te ontplooien in 't maatschappelijke en politieke leven. Bij een gerichte maatschappelij ke en politieke vorming zou \'eel strijd wellicht geheel overbodig zijn. Actie en bezetting zijn hoogst actue le vormen van protest tegen een maat schappij waarin het op essentiële pun ten aan werkelijke inspraak ont breekt, mede omdat de mensen daar toe ook niet opgeleid zijn. De onte- vi-edenheid daarover ontlaadt zich op riskante manier. Zo komt 'n maatschappelijk en po litiek zeer bewust deel van de jeugd in' aanraking met de sterke arm, ook een sooi't burgerschapsvorming, maar een harde leerschool is het wel Onze plaatsgenote mej. M. C. M. Heck is benoemd tot grondstewardess bij de K.L.M. te Amsterdam. en het resultaat van een dergelijke training kan nauwelijks positief zijn. Het is de hoogste tijd. dat de politie ke vorming van de burgers ter hand wordt genomen van jong tot oud. gurgerschapsvorming richt zich op de vonxiing van de mens tot ver-, antwoordelijk deelnemer aan de po litiek. In tal van opzichten blijkt steeds weer dat er op dit tei-rein nog veel te doen valt. Ten eerste en dat is langzamer hand wel algemeen bekend is een groot deel van ons volk politiek en sociaal apatisch. Ongeveer een derde van alle werkende Nederlanders is lid van een vakbond, slechts tien pro cent van alle kiesgerechtigden is lid van een politieke partij en slechts 1 a 2 procent is werkelijk politiek ac tief. Dit zijn op de keeper beschouwd ontstellende cijfers voor een land dat zich democratisch noemt. Ze betekent niet meer of minder, dan dat een minderheid de dienst uit maakt. Daarvan zijn sommigen zich meer bewust dan anderen. De bewusten gaan zich ertegen verzetten, de an deren zien veelal afwachtend toe. Ze keuren het optreden van de pro testerenden vaak niet goed, maar ze weten niet hoe het dan wel zou moe ten. Dat kunnen ze ook niet, want het ontbreekt maar al te vaak aan ele mentaire feitenkennis. Zo blijkt uit een in december 196*8 uitgevoerd Makrotest onderzoek dat de meeste Nederlanders maar een vaag idee hebben van de taak van de Tweede Kamer.. Het Kamerlid zelf ziet nxen als gen gladde prater die het, met de waarheid niet te nauw neemt. Uit het zelfde onderzoek bleek dat maar liefst 64 procent van de bevol king denkt dat defensie het meeste geld op maakt van alle ministeries, BONN Een computer zal de Bonner parlementariërs spoedig van de omslachtige procedure van de ..hamelsprong" be vrijden, waarmee de afgevaardigden tot nu toe bij onoverzichtelijke meerderheidsverhoudingen in de voltallige vergadering moesten stemmen. In de toekomst is een druk op de knop voldoende. Dat geldt ook voor gewone stemmingen. Ook als een afgevaardigde het woord wil hebben, bedient hij zich voortaan gewoon van zijn schakeltableau. De rekeninstallatie behoort tot de modernste inrichtingen op dit gebied. Alleen Noorwegen en enige Amerikaanse staten hebben tot nu toe van deze machines gebruik gemaakt. De computer zal niet alleen het werk van de afge\'aardigden vergemakkelijken, maar ook hogere eisen aan hen stellen. Geen van de afgevaardigden op de achterste banken zal zich eraan kunnen oriënteren, of de partij top bij ja of nee de hand heft. De installatie van een computer is de technische kant van een hervor mingsprogramma, waarmee de Duit se Bondsdag de parlementariërs de weg, die de zeventiger jaren inleidt, wil effenen. Pas onlangs werd in Bonn een nieuw kantoorgebouw inge wijd, dat de afgevaardigden meer en betere arbeidsplaatsen verschaft. Bovendien kan iedere volksvertegen woordiger in Bonn sinds enige maan den een wetenschappelijke assistent aantrekken, die uit de staatskas wordt betaald. Van deze mogelijk heid maken vooral jonge, met mo derne werkmethoden opgegroeide af gevaardigden gebruik. Voor een betere informatie van de parlementariërs wil men eveneens zorgen. Dagelijks zal met ingang \'an 1970 een parlementsbiad verschijnen, dat inlichtingen verstrekt over zit- tingstijden, agenda en besluiten van alle parlementsvergaderingen. Aan 't einde van de week ontvangen de af gevaardigden dan nog eens een sa menvatting voor de rit naar huis. Op een voorblad wordt bovendien in en kele regels het probleem beschreven, waarom het gaat, hoe het zou kunnen worden opgelost en wat de oplossing kost. Daar afgevaardigden meestal experts op bepaalde gebieden zijn en in andere sectoren op de vakkennis van collega's moeten afgaan, wordt de vertaling van de wetshierogliefen in een voor allen begrijpelijke taal door de meeste volksvertegenwoordi gers levendig begroet. Door een kleine parlementshervor- ming werd een half jaar geleden de algemene spreektijd al tot 15 minuten beperkt en de plicht van vrije voor dracht ingevoerd. Thans moet nog volgen een vernieuwing van het im- muniteits- en petitierecht'. Alle over heidsinstanties in de Duitse Bondsre publiek zullen in de toekomst de plicht hebben de petitiecommissie van de Duitse Bondsdag alle gewenste in lichtingen te verschaffen. Men hoopt dat de commissie op deze wijze een fuxxetie zal vervullen, zoals in Scan dinavië en „ombudsman" deze wwaarneemt. "t Immuniteitsrecht zla vereenvoudigd worden, opdat het de rechter en daarmee de burgers ge makkelijker gemaakt wordt, een af gevaardigde strafrechtelijk te vervol gen. J)e normale maatschappij heeft een beetje de pest aan gehandicap ten. Men weet er geen raad mee, voelt zich onzeker als men een gehandicapte ziet. Daarom ontwijkt men ze, of toont men zich bij zonder nieuwsgierig omkijken en nog eens omkijken of is men overdreven vriendelijk, alsof het om huilende kleine meisjes gaat. Voorbeelden? Het overkomt volwas sen kerels in rolstoelen nogal eens dat iemand ze in het voorbijgaan zo maar door de haren aait, aisof het kleuters in een kindenvagen zijn. Dat komt waarschijnlijk omdat ze lager bij de gi'ond leven dan de gezonde, wandelende maatschappij. Ze worden ook zo maar bejijd en bejoud, ook door de verzorg(st)ers. Een blinde man die wat stond te aax*zelen op straat, overkwam het dat iemand aan zijn hand kwam frunneken. Hij vroeg: wie bent u, wat wilt u. Als antwoord kx-eeg hij: ik wil u een dubbeltje ge ven. u staat toch te bedelen? De contacten tussen de gehandi capten en niet - gehandicapten zijn niet zo best. De Nederlandse Centx-ale Vereniging ter bevordering van de Revalidatie wil probex-en daar iets aan t.e veranderen door middel van een actie. Geen actie om geld, maar een actie om de gehandicap ten meer in te passen in de alle daagse samenleving. De gehandicap ten vormen teveel een aparte groep. Het zijn vaak geisoleerden: „geteken den", net zoals vroeger. De actie start op 10 februari met een televisiedocumentaire op Neder land I - KRO (om 20.20 uur) van de regisseur Ad. Zonneveld „Leven en laten leven" heet de documentaire. Daarna worden door allex-lei instel lingen en vex-enigingen - landelijke, regionale en plaatselijke - discussies over dit ondex-wex'p geox-ganiseerd, waax'bij scholieren, werkende jonge ren, ouderen en bejaai'den, gehandi capten en niet-gehandicapten worden heti-okken. De gehandicaptenorgani saties zullen beginnen, in de hoop dat andere volgen. Tegelijkei-tijd wox-dt er een serie handige brochures gelanceerd met allerlei eenvoudige tips voor gehan dicapten en hun directe omgeving. Tips op het gebied van onderwijs, ar beid, recreatie, techniech# voorzie ningen zoals aangepaste auto, rol stoelen, simpele en minder eenvoudi ge aanpassingen in huis - medische voorzieningen en sociale voox-zienin- gen en verzekeringen. Bovendien is er een boekje speciaal voor de ouders van lichamelijk én/of zintuiglijk ge handicapte kinderen. De boekjes be vatten bovendien een grote hoeveel heid adx-essen. Zij maken wegwijs, stimuleren de gehandicapten in hun zelfstandig handelen. maken hen minder afhankelijk van allerlei wijze x-aadgevers. „Teder mens wenst geaccepteerd te worden, zoals hij is. Met kleine han dicaps - het dragen van een bril, het behept zijn met een hoeveelheid drif tigheid enz. lukt het vrij gemakken lijk. Maar zodxa het gehandicapt-zijn duidelijk zichtbaar is wordt het moei lijker. Ze worden niet geaccepteex-d, ze worden met medelijden benaderd" aldus drs. J. Th. Bonnema van het Instituut voor het Dove en Slechtho rende Kind in Amsterdam. „En gehandicapten hebben dat na tuurlijk door. Sommigen laten zicb dat medelijden aanleunen, anderen vexzetten zich ertegen. Ze beseffen dat ze niet voor vol woi'den aange zien. 4e krijgt hele merkwaardige si tuaties. Neem een kantooi-. Daar werkt een gehandicapt meisje. Ze komt regel matig te laat, levex-t haar werk slor dig af enz. Wanneer een niet-gehan- dicapt meisje dat zou proberen zou ze bij de chef worden geroepexj en wanneer dat niet helpt zal ze eruit moeten. Het gehandicapte meisje wordt uit medelijden gespaard. De chef denkt zoiets van; ze heeft 't zonder die donderpreek van-mij al moeilijk genoeg. Maar hij vergeet dat op die manier dat gehandicapte meisje een onuitstaanbaar ding wordt voox-al voor haar collega's. Het is dwaas gehandicapten aardig te "vin den omdat ze gehandicapt zijn. Je moet ze aardig vinden als ze het zijn. En als ze het niet zijn, reageer je zo als je normaal zou doen. Het is even dwaas een gehandicapte te haten =n te mijden puur en alleen omdat hij gehandicapt is". De documentaire „Leven en laten le- van" geeft van deze situaties, van deze problemen een hard beeld. Ze laat zien dat gehandicapten minder vreemd zijn dan ze lijken. Wie de film wil hux-en om deze bij voorbeeld voor leden van een vereni ging, van een club of voor scholieren te vertonen kan terecht bij de Neder landse Centrale Vereniging ter bevor dering van de Revalidatie, Stadhou derslaan 142. Den Haag (tel. 070- 556600). Daar kan men ook vi-agen om een spx-eker die de film en het probleem inleidt, kan men discussie materiaal in aansluiting op de film bestellen en kan men de (zeven) handzame brochures bestellen. Voor de brochures moet een vergoeding van 75 ct. per stuk worden gevraagd Voor wie is deze cursus bestemd? Voor hen die reeds op dit terrein werkzaam zijn of die van plan zijn er te gaan werken. In hel hijzonder is gedacht aan vormingslciders. le raren in maaschappijleer, economie, staatsinrichting en geschiedenis en aan trainers van kadercursussen. Maat ook zij die niet direct op deze terreinen werken, kunnen er wat aan hebben, met name in het kader van het projectenonderwijs niet combina ties van leraren. Bij de opzet van de cursus zijn we ervan uitgegaan dat iedere les in het cursusboek is bestudeerd vóór de uitzending. Eike les bevat een uitwerking van een bepaalde methodiek, zodanig dat deze aan de hand van te!ev:s;e«nnr- beeld en syllabus in praktijk kan wor den gebracht. De Saab 95 is de station wagen uitvoering van de bekende Saab 96 en is evenals deze voorzien van een viertaktmotor, waar bij de 4 cilinders in V- vorm zijn opgesteld. Het accent ligt bij deze Saab op de praktische indeling van de ruimte, want door opstelling van 2 wegklap- bare stoeltjes met de rug leuning in de rijrichting, kunnen liefst 7 personen een plaats vinden in deze kompakt-Kombi. Evenals bij de andere Saab's wordt de V 95 ook geken merkt door uitstekende wegligging, een goed veerkomfort. een royale uitrusting en een bijzon der lange levensduur. tex-wijl onderwijs en wetenschappen d^t al jaren doet. Dat ministerie wordt echter maar door 11 procent genoemd. Daarmee komen we op een derde factor; een fundamenteel gebrek aan belangstelling voor de gemeen schappelijke zaak. Uit een onderzoek van 1967 door de Vrije Universiteit georganiseerd, blijkt, dat acht pro cent zeer geïnteresseerd in politiek zegt te zijn, 46 pel. tamelijk en 46 pet. niet. Uit alles blijkt, dat er zelfs een zekere aversie bestaat van het be drijf waarin voor ons allen zo belartg- rijke beslissingen vallen. Veel verwijten kunnen we de mensen daarom niet. Noch op school, noch in hun werksituatie werd In het al gemeen naar hun mening gevraagd. Binnenkort zal echter het nieuwe vak maatschappijleer op alle scholen van voortgezet ondex-wijs zijn inge voerd en dan zal er een prachtige kans zijn om een nieuwe weg in te slaan. - Maar dan zal er juist op het punt van de methodiek nog heel wat moe ten gebeuren. Vandaar deze cursus als eerste aan zet. Een cursus die tot stand kwam in samenwerking met het Nederlands Centrum voor Democratische Bui'ger- schapsvorming, Gabriëllaan 4, U- trecht, een eentxum dat de burger schapsvorming bevordert. Om misverstanden te voorkomen: deze cursus geeft zelf geen burger schapsvorming, maar gaat nader in op de methodiek van die vorming. De cursus wil leraren, vormingslei ders en andere geïnteresseerden hel pen aan methoden en technieken om die vorrmng beter tot stand te doen komen. Bij de samenstelling van de cursus :s gezocht naar praktische voorbeelden uit onderwijs en vor mingswerk. Er zijn met name in 't vormingswerk reeds tal van men sen aan het werk om tot nieuwe werk wijzen te komen. Zij hebben aan de cursus hun me dewerking verleend. De volgende ondei-wex*pen zullen aan de orde komen: de discussie, ver schillende simulatiespelen zoals een beslissingsspel over de indeling van een polder een vierlandenspel. een gemeenteraadspel een steekproefspel in de geest van ja. nee. geen mening, een booordeüngsspel. Dergelijke spelen kunnen op tal van manieren gevarieerd worden. Ze zijn. mits goed geëvalueerd uiterst leerzaam en motiveren de deelne mers in hoge mate Ze eisen enige voorbereiding, maar het nuttig rendement is groot. Andere methodieken waaraan we aandacht geven zijn. playreadi.og en ï-oi'enspfi. het gebruik van film en bandrecorder, het inwinnen van in formaties en het houden van een en quête en 't omgaan met de massa media en vooral met de krant. Daarnaast wijden we een speciale les aan bepaalde grafische en ande re technieken die vooral ook bij de projectmethode bijzonder welkom zul len zijn. Maar ook voor hen die hun vorminggCverkactiviteiten zover doen strekken, dat ze ook daadwerkelijk actie beogen zullen wellicht door deze werkvormen geïnspireerd raken om nieuwe mogelijkheden te benut ten. Het maken van tekeningen, het vin den en schrijven van goede tek sten. het maken van sjablones, het zijn allemaal bijzonder waardevolle en weinig kostbare technieken, die echter samen met de andere metho dieken mogelijkheden te over bieden tot een hoogst afwisselend burge-r- schapsvormingsprogramma. waarbij de deelnemers werkelijk bij de onder havige problematiek betrokken ra-

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 5