UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT Handwerkhuis Bos geopend Grievend, onbehoorlijk laatdunkend en in strijd met bestuurlijke ethiek Scherpe kritiek op Bathmen s burgervader Burgemeester mr. Enklaar: Uitlatingen van collega Bazen laatdunkend, grievend en onbehoorlijk Raad unaniem akkoord met wederwoord Verbazing over verklaring van gedeputeerde mr. Niers 75 Zaterdag, 31 januari herdenkt HKH prinses Beatrix haar 32ste verjaardag Officiële publikatie Destructie- verordening KERKDIENSTEN Storingsdienst GEB Arnold Jan (3) reikte de sleutel aan MEDISCHE DIENST tan dar l gl en dierenartsen HOLTENS NIEUWSBLAD Vrjjdag 3ft januari 1970 Jaargang 22 - Nr. 5 Uitgave van de Stichting ,,Holtens Nieuwsblad" te Holten Telefoon 05483 1234 Hoofdredacteur W. Beyers 'Advertentieprijs 1-15 mm (a contant) 3,Iedere mm meer 0,12 Abonnementsprijs 5,per half jaar, 10,per jaar Betaling op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten t.g.v. Hollens Nieuwsblad !47 iedinf snze bij j De gemeenteraad heeft het dins dagavond met het afwerken van de tien punten tellende agenda niet moeilijk gehad en zonder discussie gingen de vólgende voorstellen onder de hamer door: 1 Aankoop van grond van de heer T. Pinkelt, Dijkerhoek 89 en J. Koop man, Dijkerhoek 72, ten behoeve van het elektriciteitsbedrijf. 2 Overname van de mede-eigendoms rechten van enkele gemeenten van een perceel grond aan de Tolweg. 8 Verkoop van een bouwterrein op „Voorskamp" ter grootte van 2955 m2 voor f 44.000,- aan de heer K. Pettinga, Kolweg. 4 Het ingebruik geven van een voor malig weggedeelte aan de heer C. G. Bal voor f 100,-. 5 Tot wijziging van de gemeenschap pelijke regeling regionaal woonwa gencentrum ,Zuid-West-Salland" - 6 'j ot vaststelling van de vergoeding (f 350,-) voor het gebruik van het gebouw „Bethanië" te Dijkerhoek wegens tijdelijke huisvesting van leerlingen van de o.l.s. aldaar. Bedroevend Met betrekking tot de brief van bur gemeester en wethouders d-d. 16 jan. 1970 aan Gedeputeerde Staten inzake de toewijzing van woningen aan deze gemeente brengt de heer Ten Berge burgemeester en wethouders een compliment voor de snelle en goede wijze van reageren op deze toewij zing. Het is namelijk bedroevend, dat aan Holten zo'n gering aantal wonin gen is toegewezen. De heer Westerik sluit zich geheel aan bij de woorden van de heer Ten Berge. De heer Kaan staat ook geheel ach ter de brief van burgemeester wethouders. Hij vraagt zich echter af, pf het niet gewenst is dat de klei ne gemeenten hun krachten gaan bundelen om in samenwerking te trachten een beter resultaat inzake de woningtoewijzing te bereiken. Het ondcrwe.-pelijke probleem doet zich namelijk in alle kleine gemeenten voor. Holten staat hierin niet alleen. De grote gemeenten hebben allen juist een behoorlijk aantal woningen toegewezen gekregen. Ook de woningbouwvereniging „On ze Woning" uit Deventer, waarmee deze gemeente thans samenwerkt, zou in dezen misschien stappen kun nen ondernemen. De voorzitter antwoordt, dat het een feit is dat de kleine gemeenten bij de woningverdeling aan het kort ste eind trekken. Gedeputeerde Sta ten plegen hiermee in feite detourne- ment de pouvoir, een gebruik van een bevoegdheid, waarvoor die niet is gegeven, immers moeten achter deze verdeling typisch planologische maatregelen worden gezocht. Gede puteerde Staten willen hiermee voor komen, dat zich op het platteland industrie gaat vestigen. Bovendien worden op deze wijze ook de be staande industrieën in de plattelands gemeenten getroffen, omdat deze door gebrek aan woningen geen ar beidskrachten zullen kunnen aan trekken. Dit is een bijzonder kwa lijke zaak. Het lid van het college van Gede puteerde Staten mr. J. N. Niers die deze zaak behartigt, heeft boven dien in een vergadering van de Pro vinciale Staten durven zeggen, dat in Overijssel geen kwantitatieve woning nood meer bestaat. Het is onbegrij pelijk. dat hij tot een dergelijke uit spraak heelt durven komen. Dit is dan ook een heel kwalijke uitlating, waarmee hij juist de gemeentebestu ren de gordijnen in jaagt. Burgemeester en wethouders zijn er ook steeds van uit gegaan, dat de aan deze gemeente in 1969 toegewe zen 53 corporatiewoningen als een extra contingent werd beschouwd- Nu gaan Gedeputeerde Staten dit contingent echter ineens aanmerken als een toewijzing voor 3 jaren en bovendien wordt dit contingent ge kort op een eventuele toewijzing van woningwetwoningen. Deze handelwijze van Gedeputeer de Staten is volkomen onbegrijpelijk en onjuist en daarom hebben burge meester en wethouders daartegen ook met kracht geprotesteerd- Dit geldt echter voor Hollen alleen en daarom heeft samenwerking met andere kleine gemeenten in dezen niet zoveel zin. Wat dit betreft ver keert Holten in een bijzondere positie. Bovendien is de bundeling van krachten ook meer een zaak van de Verenigng van Nederlandse Gemeen ten. Alvorens echter nadere stappen te ondernemen, is hei daarom beter eerst de reactie van Gedeputeerde Staten af te wachten op de brief van burgemeester en wethouders. De heer Kaan stelt, dat de 53 cor poratiewoningen het Rijk veel min der geld kosten dan woningwetwo ningen. Het is echter noodzakelijk om de doorstroming te kunnen bevorde ren. dat er veel meer woningwetwo ningen worden gebouwd. Het. pro bleem nu van de woningwetwoningen geldt voor alle kleine gemeenten. Hier ligt zijns inziens het grote knelpunt. De voorzitter antwoordt, dat ook 'niet moet worden vergeten dat men in Nederland nogal verwend is dooi de lage huren. Er is echter niet aan te ontkomen, dat men ook in Neder land zo langzamerhand wel aan ho gere huren zal moeten gaan wennen. De heer Kaan is het daarmede wel eens. maar anderszijds is het aantal te bouwen woningwetwoningen veel te gering om de doorstroming goed te kunnen bevorderen. De heer Ten Berge vraagt, of dn enquête onder de ingeschreven wo ningzoekenden nog resultaat heeft op geleverd. De voorzitter antwoordt, dat op de lijst van woningzoekenden veel men sen van elders voorkomen, die graag naar Holten willen komen wonen, hetgeen ook wel begrijpelijk is. Door de enquête is de lijst van woningzoe kenden wel iets uitgedund, maar veel te betekenen heeft dit niet. De heer Wiggers is ook content met de brief van burgemeester en wet houders aan Gedeputeerde Staten. Hij heeft nooit de indruk gehad, dat de bouw van' de 53 corporatiewonin gen ten koste zou gaan van de wo- ningwetbouw. De voorzitter antwoordt, dat bur gemeester en wethouders deze indruk ook nooit hebben gehad. Het college heeft dit zuiver beschouwd als een extra contingent voor 1969. De ge meente had zelfs wel 70 corporatie woningen mogen bouwen van volks huisvesting. Het is daarom een heel wonderlijke zaak, dat Gedeputeerde Staten nu in eens deze woningen gaan opdelen over meerdere en ten koste van de woningwetbouw. Dit is volkomen on juist beleid. Burgemeester en wethouders zullen een en ander echter goed in de gaten houden. Zij zijn daarom dankbaar voor de adhesie van de raad in deze zaak. De heer Ten Berge geeft te kennen, dat door dit beleid van Gedeputeerde Staten industrievestiging op het. plat teland niet meer mogelijk is. Zelfs de reeds bestaande industrieën worden door dit beleid getroffen. Een voor beeld daarvan is reeds aan te halen, namelijk de vleeswarenfabriek „Enk- co" gaat uitbreiden in de nabuurge meente Hellendöorn. Het is echter zaak te proberen om de reeds bestaande industrieën te handhaven. De voorzitter antwoordt, dat het hele beleid van Gedeputeerde Staten er op is gericht om industrievestiging in de plattelandsgemeenten te voor komen. Wat Gedeputeerde Staten nu echter gaan doen is onbehoorlijk. De reeds bestaande industrieën moeten toch de mogelijkheid hebben arbeidskrachten te kunnen aantrekken en daarvoor is het noodzakelijk dat er woningwetwo ningen worden gebouwd. Atheneum wei op deelplan 1972 Met betrekking tot punt g van de lijst van ingekomen stukken vraagt de heer Wansink of ook gebruik is ge maakt van de mogelijkheid bezwaren in te dienen inzake het ontwerp-deel- plan voortgezet onderwijs. De voorzitter antwoordt, dat dit niet noodzakelijk was omdat Holten met een atheneum voorkomt op dit ontwerp-deelplan. De heer Kaan vraagt, of het be roepschrift van de raad van Holten al is behandeld tegen de afwijzing van een Atheneum. De voorzitter antwoordt, dat het be roepschrift nog in behandeling is, maar dat het juist bemoedigend is dat op het ontwerp-delplan voor 1972 Holten wel weer voorkomt met een Atheneum. De heer Wansink informeert, waar om Gedeputeerde Staten goedkeuring hebben onthouden aan de 81e wijzi ging van de gemeentèbegroting 1969, als bedoeld onder punt i. van de lijst van ingekomen stukken. De voorzitter antwoordt, dat dit een zuiver formele kwestie is. Eerst moet namelijk het bestemmingsplan sp.ort- veldencomplex „Meermanskamp" zijn goedgekeurd. Het zelfde kan wor den opgemerkt met betrekking tot de gronden in het zomerhuisjesterrein. De bestemmingsplannen moeten vele procedures^doorlopen. Dit is 'n lange weg, waarmee veel.tijd is gemoeid. De heer Meerman vraagt, of hier door ook nog vertraging optreedt in de aanleg van sportvelden. De voorzitter antwoordt, dat burge meester en wethouders er zonder meer van uit gaan, dat bedoelde be stemmingsplannen door Gedeputeer de Staten worden goedgekeurd. Het college heeft Gedeputeerde Staten ook wel duidelijk gemaakt, dat er voor de gemeente geen weg meer te rug is. Weet nergens iets af De heer Wansink merkt, dat hij als afgevaardigde van de raad van Hol ten in het Algemene Bestuur van de Sportstichting in feite nergens iets van af weet. Hij vraagt, of burge meester en wethouders hieraan iets kunnen veranderen, opdat ook hij weet wat in het Dagelijks Bestuur wordt besproken. De voorzitter antwoordt, dat de he ren Klein Velderman en Wansink na mens het gemeentebestuur zitting hebben in de sportstichting. Zo heb ben ook andere verenigingen afge vaardigden in het algemeen en dage lijks bestuur van de sportstichting aangewezen. Op welke wijze het Da gelijks Bestuur het Algemeen Be stuur van deze stichting bij de pro blemen wil betrekken, is niet een zaak die het college van burgemees ter -en wethouders aangaat, maar zuiver een zaak van het Dagelijks Bestuur zelf. Zouden burgemeester en wethou ders zich hierin gaan mengen, dan zouden zij in feite op de stoel van 't Dagelijks Bestuur gaan zitten, het geen bepaald' niet juist zou zijn. An dere verenigingen worden toch even zo behandeld. Als de heer Wansink zich derhalve niet met de huidige gang van zaken kan verenigen, moet hij hiervoor aankloppen bij de voorzitter van de Sportstichting. Burgemeester en wet houders moeten zich hier buiten hou den. Het moet aan het Dagelijks Be stuur van de Sportstichting worden overgelaten, hoe zij met het Alge meen Bestuur wil omspringen. Hier ligt in het geheel geen taak voor burgemeester en wethouders. Bovendien is dit geen zaak, welke hier in de raad ter sprake behoort te komen, maar alleen bij de Sportstich ting aanhangig moet wox-den ge maakt. De heer Wansink meent, dat een en ander wel beter geregeld had kunnen worden. Zijns inziens hadden burge meester en wethouders hieraan wel wat kunnen doen. Zo dit niet moge lijk is, zal hij hieruit de nodige con- sequneties trekken, namelijk door eventueel te bedanken als afgevaar digde op te treden namens het ge meentebestuur in het Algemeen Be stuur. Een voorstel om negentien nieuwe straten in „De Haar" een naam te geven waarbij sommige straten de naam van een bekend Holtenaar zou den krijgen werd door B. en W. te ruggenomen. „Een té tere zaak om in den brede uit te meten,"- vond mr. Enklaar. Het is beter dat B. en W. deze zaak eerst gaan uitpraten met de fractievoorzitters. De heer Wan sink was het hiermee niet eens en na dat gebleken was dat alle leden met de heer Wansink van mening waren dat de gehele raad hierover gehoord moet worden deed burgemeester Enklaar het voorstel om in een vol gende vergadering met een nieuw voorstel te komen. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad hierop het voorstel tot straatnaamgeving in het bestem mingsplan „De Haar" terug te geven in handen van JB. en W. Tegen de naamgeving op zich be stond bij de raad volledige eenstem migheid maar aangezien voor een drietal straten die in het voorstel niet waren genoemd nog namen vastge steld moeten worden werd in deze vergadering geen besluit genomen Rondvraag De heer Bosschers informeerde of de verbetering van de Maatmansweg zoals opgenomen in de begroting voor het dienstjaar 1970 niet beter in ruilverkavelingsverband kon wor den meegenomen. De voorzitter antwoordde hem dat de verkaveling zich niet uitstrekt over bestemmingsplannen in onder delen en de Maatmansweg maakt deel uit van de kern Dijkerhoek. B. en W. zullen onderzoeken of de suggestie van de heer Bosschers haalbaar is. De heer H. Rietberg vestigde de aandacht op de slechte toestand van de Dorperdijkbermen. Hij zou de Ruilverkavelingscommissie willen verzoeken om deze weg bij voorrang te verbreden. Wethouder Rietberg antwoord dat de Provinciale Water staat deze weg eerst weer in goede staat moet brengen. Waarom zo vroeg de heer H. Gazan (PvdA) is er vrij veel verloop onder de gemeente-ambtenaren? In feite zo deelde de voorzitter mee is dit een compliment voor de ambtenaren die solliciteren naar een hogere rang die men in een kleine gemeente als Hol ten niet zo veel kent. Het verloop is bepaald geen gevolg van bet klimaat onder onze ambtenaren want dat is heel goed. Ook wilde de heer Gazan weten waarom de bakkenladers van de huis vuilophaaldienst geen toelage meer ontvangen voor vuilwerk De voorzit, ter verklaarde dat deze materie thuis hoort in de commissie voor Georgani seerd Overleg (G.O.). Bovendien is dit probleem in onderzoek bij B. en i W. Ook het verschil in beloning dat. er is tussen de gemeentetimmerman en de gemeenteschilder is een vreemde zaak. De loonschalen van deze vaklie den worden bepaald door het Centraal Georg. Overleg en hieraan heeft de gemeente zich te conformeren. De bermen langs de Aalpolsweg zou de heer Gazan graag zien opgeknapt. B. en W. zullen hieraan aandacht schen ken. De heer Westerik pleitte voor verbreding van de Gaardenstraat waar die uitmondt op de Larense' zulks ten koste van de voortuintjes iets wat wethouder Rietberg meende ten sterkste te moeten ontraden. Het is verstandiger het parkeren beter te regelen. Als de bewoners ter plaatse hun auto allemaal aan een zijde van de weg zouden parkeren was een hoop narigheid uit de wereld. B. en W. zul. len een en ander nader bekijken. De heer Van Schooten las in het raadsverslag van Markelo dat de op haaldienst van kadavers met twee auto's niet op tijd rond kon komen. Dit is volgens de voorzitter bepaald niet juist. De voorcentralisatiedienst loopt voor zo ver hem bekend perfect en twee auto's kunnen het makkelijk klaren. Deze kwestie zal in Markelo wel geënt zijn geweest op de afvoer van een groot aantal dode kip pen wat in de zin van de onderwer- pelijke ophaaldienst geen destructie, materiaal is. De heer H. Rietberg is van mening dat deze kwestie van de afvoer van grote aantallen dode kip pen toch wel de nodige aandacht mag hebben en ook de heer Van Schooten attendeerde op extreme gevallen waarmee zeker rekening moet wor den gehouden. Onfatsoenlijk noemde de heer Van Schooten het spel dat de gemeente Deventer speelt doordat men probeert (via twee samenwerkingsverbanden) tot die partij toe t.e treden waar het meeste te halen is. Hij las dit in het Deventer Dagblad De heer Van Schooten twijfelt aan de goede be doelingen van de Koekstadbestuurde. ren. De voorzitter antwoordde hem dat de ze voorstelling van zaken bepaald niet juist is. Deventer heeft zich niet al leen als stad te richten op het achter land, maar dient tevens oog te heb. ben voor de Stedendriehoek „Deven ter-Apeldoorn-Zutphen". Er moet ook niet worden vergéten dat Deventer minder belang heeft bij de geweste lijke samenwerking dan het platteland waarvoor samenwerking noodzaak is. Volgens de heer Kaan zou het var- kenhaar vanaf het slachthuis bij het transport los op een auto worden ver voerd. Dit afvalprodukt geeft een enorme stank en het zou daarom wenselijk zijn bijv. in vaten of tonnen af te voeren. De heer Wansink vroeg aandacht voor de slijtage van de Recreatieweg o.a. t.h.v. Waterleidingbedi-ijf en de afvoergootjes langs deze weg die op vele plaatsen verstopt zijn. Een en ander heeft de aandacht van wethouder Rietberg en zo gauw de weersomstandigheden dit toelaten zal gemeentewerken voor verbetering zorgen. De functie secretaris Ruilverkave lingscommissie vervult de gemeente secretaris de heer G. J. Langenbarg op aandrang van B. en W. Hij doet dit uit plichtsbesef en beslist niet om dat hij dit zo graag wil. Hij ;s niet te benijden ook niet om financiële rede nen zo liet de voorzitter de heer Lan- deweerd n.a.v. een desbetreffende in_ formatie weten. Wethouder Rietberg verklaarde dit n.a.v. een vraag van de heer Meer man dat t.z.t. weer split op de wegen zal worden aangebracht. De aanvoer stagneerde door lage waterstand en de winteiv ----- - De heer Bosschers zou de lampen langs de Raaltèrweg en aan het be gin van Valeweg graag gemaakt zien. De voorzitter is het met hem eens dat het een beroerde zaak is dat het ter plaatse zo donker is maar men heeft van herstel zo kort plezier want de lampen worden telkens weer ver nield (met buks kapot geschoten?). De heer Wiggers vestigde tenslotte nog de aandacht op de gladheid van de Postweg zelfs nog in het begin van de vorige week. Vanaf het begin van deze weg tot aan Barvelink was de weg een ijsvloer. Hij wil beslist geen kritiek oefenen op hét bestrijden van de gladheid door de heer Boele en (FOTO MAX KOOT) Burgemeester en Wethouders van Holten maken bekend, dat op de secretarie dier gemeente gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is neergelegd de verordening van de gemeente Holten op de des tructie. zoals deze door de gemeente raad is vastgesteld in zijn openbare vergadering van 31 oktober 1969, no. 4228 en goedgekeurd door Gedeputeer de Staten van Overijssel bij hun be sluit van 8 december 1969, afdeling 4, no. 91195. Holten. 23 januari 1970 Burgemeester en Wethouders van Holten. W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Langenbarg. secretaris HOLTEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur dt. De Bie van Wierden19.00 uur hulp- pred. A. Schellevis. Extra collecte: Werelddiaconaat. 10.00 uur Jonge- rendienst in het gebouw Irene. Gerei. Kerk: 9 .30 en 3.00 uur ds. S. G. Bloem van Ommen. In beide diensten is het ene offer voor het werelddiaconaat. Bij de uitgang: collecte voor verbouw en uitbrei ding van de kerk, R.-K. Kerk: 9.30 uur Dienst in het gebouw Irene (Eucharistieviering). NIEL'W-HE ETEN R.-K. Kerk: Zaterdagavond 7.30 uur. Zondagmorgen 8.00 en 10.30 uur. DIJKERHOEK Bethanië: 10.00 uur huippred. A. Schellevis. Extra collecte: Wereld diaconaat. OKKENBROEK N.-H. Kerk: 10 uur ds. W. P. J. Osinga (H.A.). Zaterdag 31 januari t.e.m. vrijdag 6 februari buiten de diensturen Elektra: H. Huisman, Kolweg 42. te lefoon 1498. Gas: J. Bosschers, Beu- seberg 129, telefoon 1945. Burgemeester Enklaar heeft in dinsdagavond gehouden vergadering van de raad namens het college van burgemeester en wethouders van Holten, naar aanleiding van uitlatin gen van de burgemeester van Bath men gedaan in de raadsvergade ring van Bathmen d.d. 23 december 1969, met betrekking tot de gi'enswij- zigingskwes-tie Deventer - Diepen veen - Bathmen de volgende ver klaring afgelegd: De uitlatingen, welke, blijkens het zijn ploeg want men is er steeds snel en doeltreffend bij. Burgemeester Enklaar zou aan be_ strijding van de gladheid op de zand wegen wél graag wat meer willen doen maar men moet niet vergeten dat een auto vol zout f 1100,kost. Nadat wethouder Rietberg (voorzit ter van de Wegencommissie) en ver schillende leden hun waardering had_ den uitgesproken over het snelle op treden van de heer Boele en zijn me dewerkers volgde sluiting der verga dering. Burgemeester mr. W. H. Enklaar heeft maandagmiddag om 2 uur hc( Handwerkhuis Bos op de hoek van de Larenseweg en de Schoolstraat ge opend nadat hem de sleutel was aan geboden door de 3-jarige Arnold Jan. een zoontje van het echtpaar Bos. Mr. Enklaar die de heer en mevr Bos gelukwenste namens B. en W. verklaarde'graag gevolg te hebben ge geven aan de uitnodiging om de nieu we winkel te openen die zeer zeker in een behoefte voorziet, De mogelijkheden om plaatselij} te kopen zijn weer vergroot en d< dames kunnen nu Wier datgene kopen waarvoor ze vorige week nog naar Deventer of Almelo moesten. Op deze dag is voor mevr. Bos een reeds lang gekoesterde wens in ver vulling gegaan. Zij zal het in deze zaak moeten doen en zij zat onge twijfeld haar uiterste best, doen het de klanten naar de zin te maken en te voldoen aan datgene wat het Holten- se publiek verwacht. Ik hoop, zo be sloot burgemeester Enklaar dat het u zal lukken om vele dames aan het handwerken te zetten hetzij aan het haken, breien, borduren of wat voor mogelijkheden er nog meer zijn. De heer Bos dankte mede namens '.ijn vrouw voor de gesproken woorder ■n de goede wensen en hij bood mr 'inklaar een kleine attentie aan. Aan mevr. C. P. K. Enklaar-Var \ndel werden bloemen aangeboden. Verder sprak de heer Bos een woord van dank tot de aannemers en de onderaannemers voor de vlotte afwer king. tot de buren en allen die op de ze dag van hun belangstelling blijk gaven, tevens werd dank gezegd voor de vele bloemen en oadeaus die wer- Burgemeester mr. W. H. Enk laar verrichtte de opening. (V.l.n.r. mevrouw Enklaar, de heer Bos, mr. Enklaar, Arnold Jan, mevr. Bos en dochter Hen- riëtte den aangeboden. Door de buren werd een prachtige paraplubak en een bioe- menstandaard aangeboden en de ge- zamelijke aannemers schonken de moderne verlichting boven de toon bank. Aan de bouw van het fraaie win kelpand onder architectuur van het architectenbureau Van de Bovenkamp en van Guilik, werkten mee fa. Vuk- kink en Zn (timmerwerk) fa. Jdnsen en Klein Velderman (metselwerk; fa. Maats (schilderwerk) fa. J. van Bruggen en zn. (elec. werk) fa. H. Klein Velderman (sanitair en lood- giej^rswerk) fa. G. Koopman (win- kelinterieur) fa. Verbeek, Goor (cen tal» verwarming) raadsverslag der gemeente Bathmen in het Deventer Dagblad d.d. 24 de cember 1969, door de burgemeester dier gemeente, als voorzitter van de raad van Bathmen, zijn gedaan, met betrekking' tot de inhoud van een brief van het gemeentebestuur van Diepenveen aan Gedeputeerde Staten van Overijssel in verband met grenswijzigingskwestie Deventer Diepenveen - Bathmen, vragen om een wederwoord. Hierbij zij nadrukkelijk vooropge steld, dat onze gemeente bij deze kwestie geen partij is, noch ook ooit getracht heeft daarbij partij te wor den. Het is derhalve op zich zelf reeds verwonderlijk, dat de burgemeester van Bathmen in meergenoemde raadsvergadering getracht heeft on ze gemeente bij deze kwestie te 1 trekken. Dat hij zulks deed op eer> zo emotioneerde en laatdunkende wij, hebben wij als grievend en onbehoor- Jijk ervaren. Dit temeer, omdat de "gewraakte uitlatingen werden her haald op de op 2 januari 1970 gehou den hearing van Gedeputeerde Sta ten van Overijssel. Afgezien, dat eri naar onze wijze van zien, geen enkele reden was om onze gemeente in de discussie om trent de grenswijzigingskwestie t? betrekken de meergenoemde brief van de gemeente Diepenveen aan Gedeputeerde Staten van Overijssel noemde immers onze gemeente noch de gemeente Raalte expressis verbis als gegadigden voor het oostelijk deel van Diepenveen, doch boven dien draagt 't gemeentebestuur Diepenveen de verantwoordelijkheid voor de inhoud daarvan en niet wij willen wij sechts stelling nemen tegen het feit. dat de burgemeester van Bathmen op zo laatdunkende wijze zich sterk heeft willen maken ten koste van onze gemeente. Wij zijn van oordeel dat hij aldus doende, heeft gehandeld in strijd met de bestuurlijke ethiek, welke wij als gemeentebestuurderen onderling in acht plegen te nemen. Ons college kan niet verstaan, waarom de burgemeester van Bath men zich opstelde, zoals hij deed. Bij mijn weten hebben wij ons steeds als een goede nabuur gedragen. Wij heb ben er on$ ook steeds van onthouden om in een beoordeling te treden van de visie van de minister van Binnen landse Zaken ten opzichte van de aanhangige grenswijzigingskwestie. Wij hebben in de houding van Bathmen node het scherpe raDier en de waardigheid gemist, welke het gemeentebestuur van Diepenveen in derdaad sieren. De botte bijl door Bathmen helaas gehanteerd, is. al thans wat ons aangaat, afgeketst op onze verontwaardiging over de wijze, waarop Bathmen zich tegen ons tracht af te zetten. Zoals gezegd, de grenswijzigings- kwest ie Deventer - Dieoenveen - Bathmen is niet onze zaak. Verlanglijstje De heer Wiggers (AR) verklaarde bij hei lezen van het verslag in het Deventer Dagblad van 24 december 1969 even te hebben gedacht aan de mogelijkheid van het insturen van een verlanglijstje door B. en W. van Holten in verband met deze grens wijzigingskwestie, maar bij het aan horen van de verklaring van de voorzitter is hem gebleken, dat dit niet gebeurde. Burgemeester Bazen zei in de be wuste raadsvergadering, dat in zijn gemeente reeds is gerealiseerd wat :n Holten nog op uitvoering wacht. Dit zal wel waar zijn, maar anders om geldt hetzelfde. Ik denk hier o.a. even aan de bouw van de MAVO-, HAVO- en MEAO-scholen, die door een aantal leerlingen uit Bathmen worden bezocht. Men zou bij het le zen van het verslag in het D.D. in de mening gaan verkeren, dat bur gemeester Bazen in deze belangrijke zaak tie diénst uitmaakt. Dc heer Wiggers verklaarde ten slotte de uitlatingen over Holten zeer te betreuren, terwijl toch de verhou ding tussen Bathmen en Holten altijd goed is geweest. De AR-fractie kan met de „pittige" brief volkomen uk- koord gaan. De heer J. H. Bosschers (CHU) noemde de uitlatingen van Bath- mens burgemeester over Holten ook grievend en onbehoorlijk en hij en zijn fractiegenoten staan volledig achter de verklaring van burgemees ter en wethouders. De heer Kaan (PvdA) is het ook volledig eens met de inhoud van de verklaring. Bathmen heeft zich bo vendien reeds teruggetrokken uit het overleg inzake de gewestvorming Salland. Hij informeert, of dit nog consequenties heeft voor het tot stand komen van een samenwer kingsverband in Salland. De heer Ten Berge (Gemeente Be langen) heeft de uitlatingen van de burgemeester van Bathmen ook als erg naar ervaren en is het ook vol ledig eens met de verklaring. Hij vindt het echter wel een rare zaak, dat de gemeenten elkaar op een der gelijke wijze gaan bevechten, temeer daar het gemeenten betreft die bij hetzelfde gewestelijk samenwerkings verband zijn betrokken. Hij vindt de uitlatingen van de burgemeester van Bathmen daarom onbegrijpelijk. Hij houdt het daarom op. dat Holten maar arm aan geld mag zijn, doch wel rijk van geest. De voorzitter acht het beter over deze kwestie maar niet te veel woor den meer te zeggen. Holten heeft zich echter steeds waardig gedragen. De raad moet ook niet treden in de argumenten van de burgemeester van Bathmen om te stellen, dat Bathmen beter is dan Holten. Het is ongepast om dit als nabuurgemeen ten van elkaar te zeggen. Iedere ge meente moet maar zien zijn eigen zaken te regelen. De opmerking van de heer Wig gers inzake de Scholengemeenschap is niet helemaal juist, omdat het onderwijs door rijksuitkeringen zich zelf moet bedruipen. Maar nog afge zien hiervan heeft Holten totaal geen aanleiding gegeven voor de burge meester van Bathmen om zulke on behoorlijke woorden over Holten te zeggen. Dergelijke mededelingen kunnen dan ook niet anders dan uit angst zijn gegeven. Daarom is juist ook het gewestelijk samenwerkingsverband Salland naar voren gekomen, want een dergelijke samenwerking is juist een goede re medie om opheffing van kleine ge meenten te voorkomen. Wat Holten betreft, gaan burge meester en wethouders dan ook ge woon door met het samenwerkings verband, Salland. met of zonder Bathmen is niet ter zake doende. Als Bathmen meent het zonder de ze vorm van samenwerking wel af te kunnen, dan' moet deze gemeente zichzelf maar redden. Zaterdag, 31 januari, vanaf 12'uur tot maandagmorgen 8.00 uur: C. H. Rietdijk, MolervbeUerweg. telef. 1280 (alleen voor spoedgevallen). Zaterdag 31 jan. en zondag 1 febr.:i A. E. Witkop, Wierdensestraat 118, Rijssen. telef. 05480-2260, van 18 tot 19 uur (alleen voor spoedgevallen). Zaterdag 31 jan. en zondag 1 febr* R. Back, Schepenenstraat 16, tele» foon 2004.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 1