- Woonkamerheleid HOE OUDERE MENSEN WONEN CEES BRAAKMAN GELOOFT IN HET SPELEN MET KUBUSSEN Oog in oog met de slaapkamer Moderne klassieke modellen en JARENLANG is de slaapkamer een vertrek geweest waaraan maar heel weinig aandacht werd geschonken. Verschillende fac" toren zullen hiervan de oorzaak geweest zijn: minder „openheid" in het gezin, waardoor kinderen maar nauwelijks het slaapvertrek van hun ouders mochten betreden, weinig huizen met centrale verwarming, waardoor we de slaapkamer uitsluitend gebruikten om onder een stapel wollen dekens ons slaapje te doen of misschien kwam het ook doordat de slaapkamer vroeger door de aard van de meubilering vaak zo ongezellig was. ER IS IN ONZE manier van wonen wel het een en ander ver anderd de laatste tientallen jaren. Nemen we alleen de woonka mer als voorbeeld. Vroeger was het ondenkbaar dat het gehele ge- jdn woonde in één ruimte: de woonkamer. Men zat in de zitkamer, men at in de eetkamer of keuken en men studeerde of bedreef z'n hobby in weer een andere kamer. weer geprikkeld raken. We moeten onze inrichting aanpassen aan de ge zinsomstandigheden en dan kunnen wij later, als de kinderen groot zijn, fraaie meubelen en duurdere materia len aanschaffen. Hoewel.... dit is ei genlek ook maar weer een tijdelykc kwestie, want van „groot" naar „vol wassen" is maar een kleine stap en voor u het weet stappen zoon en doch ter met een eigen gezin over de drempel. Als de grootte van het huis dit ten minste toeliet. In onze huidige flat woningen en ééngezinswoningen, waaruit het Nederlandse woningtype voor het overgrote deel bestaat, is de langwerpige woonkamer een veel voorkomend „verschijnsel". Het is de bedoeling dat we als gezin in deze woonruimte eten, t.v. kijken, de kinderen laten spelen, manlief moet er 's avonds studeren en de nijve re huisvrouw naait er kledingstuk ken. En dat alles in dat ene vertrek! Dit geldt vooral voor de huizen, die niet centraal verwarmd worden en waar alle slaapkamers bezet zijn door opgroeiend kroost. Het spreekt van zelf, dat aan de inrichting van dat soort woonkamers hoge eisen worden gesteld, omdat er de gehele dag door verschillende mensen geleefd en in tensief geleefd wordt. We moeten één ding zeker niet doen als we een woning met zo'n „gemeen schappelijke" kamer betrekken: een mooie zitkamer creeëren! Want dit leidt in een gezin met enkele op groeiende kinderen zeker tot erger nis en een hele reeks ge- en verboden die de kinderen alleen maar prikke len, waardoor wij, als ouders, ook En ook zij hebben dan weer van die peuters, waarvoor u indertijd dat ,.o zo mooie, maar kwetsbare bank stel" heeft laten „schieten"! Tja. het zal altijd wel een beetje geven en ne men blijven, maar bovenal moeten we het toch verstandelijk bekijken. We richten onze grote woonkamer al lereerst als zit- en eetkamer in door deze beide onderdelen duidelijk uit- el kaar te zetten. We kunnen dit doen door de ruimte in het midden vrij te laten maar we kunnen ook een lange bank of lage kast of een grote plan tenbak dwars op de wand zetten. Op deze manier weet een kind ten minste waar hij aan toe is, als u hem naar de „eetkamer" verwijst om te spelen. En met enige oefening en ge duld zal zelfs de kelinste kleuter aan leren om daar te gaan spelen en rom mel te maken. Het moet u tenslotte niet verbazen als hij zelfs na enige tijd zal spreken over „mijn kamer". Maar daarmee houdt u in elk geval het zitgedeelte opgeruimd! Een compacte opstelling, wat by zo'n verdeling wel gewenst is, is het gemakkelijkst te bereiken met vrij strakke moderne meubelen. Een sier lijk gevormd stylmeubel of een gro te antieke kast zullen zich niet lenen voor een opstelling, die een mini mum aan ruimte beoogt. We moeten uitgaan van de zithoek en de eethoek daarbij aanpassen, wat grootte, kleur en stijl betreft. In de langwerpige woonkamer kunnen we de eethoek op twee manieren plaat sen: in het midden of tegen één van de wanden. Willen we ruimte winnen dan'zetten we de tafel tegen de kant. Hierbij moeten we voor ogen houden, dat een ronde eethoek nooit tegen een wand, maar altijd „vrij" in 'het mid den geplaatst hoort te worden. We zijn bij de muuropstelling dus 't beste uit met een langwerpige tafel, die al dan niet uitgeschoven kan worden. Bij deze opstelling kunnen we 5 stoe len om de tafel plaatsen. Is er een zesde plaats nodig, dan moeten we de tafel even van de kant trekken. Wat de stoeltvpen betreft zijn er natuurlijk vele mogelijkheden, maar daar we in dit artikel uitgaan van een gezin met een paar kinderen is het raadzaam ook de eetkamersloelen even nuchter te bekijken en met te bezwijken voor een fragiel modelletje, waarvan u van te voren weet dat hij Jantjes sleep- en klimpartijen niet zal doorstaan. Stoelen met ronde po ten zullen niet zo snel beschadigen als modellen met scherpe kanten. Mo dellen van staal zijn bijzonder ge schikt voor „zwaar" gebruik. Om de bekleding van de stoelen hoeven we anderzijds geen nachten wakker te liggen, want op zes eetkamerstoe- len gaat maar een paar meter stof en anders kunnen we altijd nog be sluiten plasticleer of skai (of stoeien met een houten zitting) te nemen. Willen we bij een eethoek een pas send bergmeubel met laden, dan komt daarvoor eigenlijk alleen maar een dressoir in aanmerking. Heeft de kamer een doorgeefluik naar de keuken of een wandkast, die even eens op de keuken uitkomt, dan is zo'n meubel meestal niet nodig. Hoewel we in eerste instantie aan dacht aan de eethoek hebben ge schonken, moeten we in de praktijk toch eerst onze gedachten laten gaan over de zithoek. Een zithoek wordt meestal samengesteld uit een twee- of driezitsbank in combinatie met twee clubs of fauteuils. Een twéezitsbahk moeten we eigenlijk zien als een uit de kluiten gewassen club, want we zullen hem lang niet altijd als „twee- zits" kunnen gebruiken, omdat het meestal niet zo prettig is zo dicht op elkaar te zitten. We kunnen na tuurlijk ook een zithoek maken zon der 'n bank. Mdt losse fauteuils kun nen we heel aparte opstelling krijgen door ze fwee-aan-twee te plaatsen, zodat „bankjes" ontstaan. Zetten we deze „bankies" haaks op elkaar, met een hoektafel ertussen, dan heb ben we een hoekzitje zonder van ban ken gebruik te maken. In veel gezinnen zal deze grote ka mer, zoals we al zeiden, tevens ais studeer- of hobbyvertrek worden ge bruikt en dan kunnen we voor dit doel een speciaal huiskamerbureau aanschaffen. De meest voorkomende bladmaat is 60 bij 120 cm. We kunnen dit werkboekje ook verwerken in een aan'bouwmeubel of wandrek, waarin een schrijfklep met bergruimte is op genomen. Wordt het werkhbekje te vens gebruikt voor het beoefenen van een hobby, dan moeten we ons van te voren natuurlijk wel afvragen of het meubel daarvoor geschikt is. Dik wijls leent de grote tafel of een apart bureau zich beter voor vrijetijdsbeste ding dan een schrijfklep. Hebben we kleine kinderen, die ook in deze kamer moeten spelen, dan moeten we er rekening mee houden, dat ze er ook kunnen spelen. Schep een aparte speelruimte achter in de kamer, waar ruimte gemaakt wordt voor het „kinderzitje" (tafeltje met een paar stoeltjes). Wilt u hier echt aandacht aanbesteden, houdt er met 'de aankoop dan rekening mee. dat dit „zitje" ook zichtbaar geplaatst wordt, hoewel het geen dominerende rol zal spelen. Maar kies leuke mo- letjes, die niet helemaal uit de toon vallen bij de rest van uw inrichting dan zal het echt niet storend zijn en zult u het 's avonds als het geen dienst hoeft te doen, rustig kunnen la ten staan. Houden we met alle gezinsleden en met hun leefgewoonten rekening, dan zal het echt niet zo moeilijk zijn om met z'n allen in die grote kamer te wonen en te leven en zal het mis schien 'zelfs de sfeer verhogen, om dat men allemaal bij elkaar is! Misschien bent u wel eens in Schoonoord (Dr.) geweest en hebt u daar de plaggenhutten Een bank die breed genoeg is om zelfs in geval van ziekte tot een goe de slaapplaats te dienen, kan bo vendien als extra logcergelegenheid worden gebruikt. De banken die we in de winkels zien zij:» meestal vrij laag. Dit bezwaar kunnen we ondervan gen door er een extra matras op te leggen. Wie zelf een eenvoudige bank maakt kan de hoogte aanpas sen aan de behoefte van de gebrui kers. Ee.i andere mogelijkheid is: een verticaal opklapbed tegen de wand te plaatsen. Dat neemt weinig ruimte in. In elke situatie zal men zelf naar de meest voor de hand liggende oplossing moeten zoeken. Waar het op aankomt is, dat de gezien die er op initiatief van noodzaak van zo n oplossing ons één der oudste bewoners zijn brengl 00k gebouwd. De gemeente stelde n het klimmen op trapjes, stoelen, het terrein beschikbaar voor dit be- reiken en bukken soms problemen scheiden openluchtmuseum dat mee- M^n ^an er g.emakkel'3k z'3pn -li i 1 t. A a evenwicht door verliezen, een ge- veel bezoekers trekt. Het was de vaar dat niet altijd tjjtijds Wordt on- bedoeling van de initiatiefnemer derkend. Goede, betrouwbare huis- oudtrappen met een steunpunt .,-aaraan men zich vast kan houden zijn een eerste vereiste. Voors kun nen we het klimmen, reiken en bukken (op zichzelf een goede oefe ning maar niet als het ons duize lig maakt!) zoveel mogelijk voorko men door te zorgen voor 'praktische bergruimte. Dingen die we vaak no dig hebben zetten we onder handbe reik, wat we zelden gebruiken, op de hoogste planken. De hoogte waar op we wandkasten aanbrengen in kamer en keuken is natuurlijk ook van groot belang. De indeling van die kasten eveneens. Klimmen op trapjes en stoelen is vaak een ge volg van kleine mankementen die we kunnen voorkomen: het losraken van de gordijnhaakjes uit de rin getjes, het te hoog hangen van wandversiering die we willen af stoffen enz. In ieder huis is wel wat. Een bekend verschijnsel bij het ouder worden is het minder vast ter been z.ijn waardoor men soms valt. Losse matjes en een gladde vloerbedekking verhogen dat ge vaar. Losse matjes zijn vaak zinloos maar als we ze desondanks willen gebruiken doen we er wijs aan rub berstrips te plakken aan de ach terkant. We kunnen ze in elke zaak voor woninginrichting kopen. Stroeve vloerbedekking die weinig onderhoud vraagt is tegenwoordig in allerlei kwaliteiten en prijzen voorradig. Er is zelfs nylontapijt (Barwick tapijt, van Wyers) dat -we ook in badkamer en keueken kunnen ge bruiken. Vetvlekken kan men er ge makkelijk uit verwijderen, vocht droogt zonder kringen op. Wie over de zeventig is gaat meestal wat op zien tegen zwaar tillen en sjouwen. De oudere huisvrouw die haar meu bels af en toe wi! verzetten kan dat echter zonder moeite doen als- ze een stukje materiaal onder po ten laat zetten waardoor ze gemak kelijk verschuifbaar zijn. Er is te genwoordig allerlei te koop met wieltjes: boodschappentassen, kof fen enz. Oók dienbakken, waarop we in tijden dat -we ons moeilijk bewegen (e n dat op medisch ad vies ook niet moéten doen) servies goed en bestek laten staan, zijn vaak van wieltjes voorzien. Mensen die een hoge leeftijd berei ken hebben soms wat moeite me' opstaan uit een diepe stoel of een bed dat vrij laag 'is. Dat is een heel reëel bezwaar waar aan we iets moeten doen. Over een stoel voor bejaarde» is al veel gepraat en geschreven. Dr meeste oudere mensen voelen niets voor een speciale „bejaarden- stoel". Allicht niet. Ouderen worden toch al veel te veel afs een apart soort mensen beschouwd, teveel van andere bevolkingsgroepen geïsoleerd. Meubelontwerpers hoeven dus niet te piekeren over een „bejaarden- stoel" maar wèl over een ruststoel waaruit iederéén die zich moeilijk be weegt gemakkelijk op kan staan De zitting zal niet te laag moeten hoe een veenarbeider tot in het begin van deze eeuw nog woon de. Hij is zelf geboren en geto gen in een plaggenhut, een uiterst primitieve behuizing die bestond uit stammetjes met hei_ plaggen bedekt. Als mensen gingen trouwen bouw den de buren hun onderkomen. Dat gebeurde 's nachts omdat men over dag van vroeg tot laat moest wer ken. De buren zorgden ook voor meubilair: een tafel, twee stoe len, een plank langs de wand, een bedstee met een strozak erin. Dat was alles. Kasten had men met no dig. Men bezat immers niets, zelfs geen extra stel kleren. De gehuwde vrouw die hele dagen meewerkte in het veen en een moeizaam bestaan had hoefde zich in elk geval niet druk te maken over het onderho_ud van haar huis. Naarmate de wonin gen beter werden vroeg dat onder houd meer tijd en energie. Naast ap paraten die het huishoudelijk werk vergemakkelijken komen er talloze dingen op de markt die het inge wikkelder maken. Kamers en kasten puilen vaak uit. Menige oudere huis vrouw ondervindt het ongemak van wat het gezin in de loop der jaren vergaart. De klacht van bejaarden die het meest naar voren springt be treft het huishoudelijk werk. Ik heb sterk het gevoel dat élke huisvrouw veel beter voorbereid zou zijn op tijden van lichamelijke zwakte als zé van meet af aan haar woning als eer. gebruiksvoorwerp beschouwt, als een middel om te (even. Een wo ning wordt nog maar al te vaak ge zien als een ding dat „netjes" moet zijn, „mooi", waardoor het interi eur geen middel is maar doel. In elke fase van ons leve;> kan een huis zo worden ingericht dat die in richting aansluit op onze behoelten. bij onze omstandigheden past. Een moeder van een stel kleine kinderen zowel als een bejaarde vrouw kunnen niet veel tijd besteden aan het on derhoud van hun woning. Men doet er dan verstandig aan door de keus van meubels, vloerbedekking enz. èn door de manier van inrichte», het onderhoud te vergemakkelijken De gezelligheid lijdt daar niet on der, integendeel. Voor oudere men sen' wil dit bovendien zeggen dat ze in eigen vertrouwde omgeving -zelf standig kunnen blijven wonen. We moeten er bijtijds op aansturen da' dit wonen geen al te hoge eisen gaat etellen aan ons uithoudingsvermo gen en onze energie. Die worden minder op de duur. Daar krijgen we allemaal mee te maken. Traplopen mag dan een goe de spieroefening zijn, er kan een tijd komen dat we er tevéél moeite mee hebben. Soms tijdelijk, na een ongeval ol iiekte. soms blijvend, bij hoge Ouderdom. Daarom is het verstan dig voor -"aangelegenheid te zorgen trp dezelfde ercusplng •verdag verbliJÜ. zitting desgewenst verhogen, waarbij de leuning dezelfde prettige steun moet geven. Armleuningen die men met een stevige greep kan omvatten zijn bij het opstaan een grote hulp. Evenals te lage „gemakkelijke" stoe len brengen te lage bedden bezwaren mee. Wie handig is kan er zelf klos sen onder maken. In tijd van ziekte lenen we die van de kruisvereniging. De industrie zou echter óók naar een oplossing kun nen zoeken. Het heel\ zin zich te ver diepen in alle problemen die bij het zelfstandig wonen van oudere mensen ontstaan. Maar dat is niet alleen een zaak voor ontwerpers en fabrikanten. De gebruikers zelf kun- In elk geval is het een feit, dat een slaapkamer tegenwoordig een heel gezellig vertrek kan zijn, waar we echt wel meer kunnen doen dan alleen maar slapen. Door het mini male aantal vertrekken in onze huidi ge woonhuizen is dat ook echt wel nodig. Het merendeel van de nuizen heeft hooguit drie slaapkamers en zijn er dan twee kinderen, waar blij ven we dan met de speelkamers, hobby- of studeerkamers. Dit moe ten we kunnen combineren met een slaapkamer, zodat dit vertrek niet al leen van 11 uur 's avonds tot 7 uur in de morgen wordt benut. In flatwoningen, waarin 'n slapka- mer vaak achter of naast de woon kamer is gelegen gescheiden door een glazen wand is het vaak nood zakelijk om van die slaapkamer een leuke kamer te maken, zodat een be zoeker niet het idee heeft, dat hij half in de slaapkamer zit! Hoe kunnen we nu de slaapkamer een woonsfeer gever? Door in dit vertrek zo weinig moge lijk slaapkamerattributen op te nemen, zoals byvoorbeeld enorm gro te lits-jumeaux, nachtkastjes en gro te linnenkasten. Zyn er een paar flin ke wandkasten aanwezig, dan kan de linnenkast komen te vervallen en heb ben we wèl veel losse kastruimte no dig, dan is een ka^tenwand (onder deel van een aanbouwslaapkamer) veel mooier dan een op zichzelf staande linnenkast. Een kastenwand kunt u net zo groot nemen als u zeil wilt. Het mooiste is natuurlijk als hij een hele wand beslaat of precies lus sen andere meubelen (bijvoorbeeld bed) past. Bij een aanbouwslaapkamer zult u de bestaande ruimte ten volle kunnen uitbuiten, omdat hierbij alles compact wordt samengevoegd. We kunnen di rect naast het bed met losse elemen ten (kastjes) beginnen, waardoor elke centimeter benut kan worden. We kunnen met behulp van aan- bouwelementen ook een wand naar boven toe vol bouwen. De hoogge plaatste kastjes, waar we niet zon der stoel bij kunnen, zijn bedoeid voer dekens koffers en seizoenartikelen. Op deze manier kunnen al allerlei kasten en kastjes, die anders hier en daar owrden geplaatst, vervallen. Welk bedtype geprefereerd wordt, ligt natuurlijk helemaal aan uzelf. De één „zweert" bij een lits-jUmeaux. terwijl de ander het vwee-persoóns de ideale oplossing vindt. Ook hierbij speelt de ruimte 'n rol. Het meest gevraagde bed is op 't ogenblik het brede twee-personsbed (130 en 140 cm. breed). Wordt een sprei gebruikt, dat tot op de grond afhangt, dan is het uiterlijk van het bed niet zo belan- rijk. Kopen we daarentegen moderne bedjes, die voorzien zijn van „sier- hout", dan is het de bedoeling om dit ook te laten z.en er. kunr.en we de sprei of een !euke lap stof beter rond om ingestopt, worden. Tegenwoordig zijn de bedden erg laag. (voor oude ren dikwijls te laag). Er zijn nog wel hogere modellen, maar daar moet u wel oven naar zoeken. I.age bedden staan natuurlijk wel veel' gezelliger in een slaapkamer. Komen we nu nog even terug op de woonsfeer, dan moeten we toch wel even de nadruk leggen om het nut van een leuk zithoekje in de slaap kamer. Dil hoeft geen compleet bank stel te zijn (mag wel, als 't kan!), maar kan al bestaan uit en paar eenvoudige gemakkelijke stoeltjes, bijvoorbeeld rotan of teen of een klei ne bank. Hoe gemakkelijk is het by- voorbeeld niet om de kinderen daar even een verhaaltje voor te lezen, terwijl beneden de t.v. al aanstaat of om gauw even e^n knoop aan een kledingstuk te naaien, dat u op 't punt stond aan te trekken of.-., de variaties zyn eindeloos, als het zit hoekje er eenmaal staat. Want om dat de meesten van ons het niet ken nen, zullen zy het ook niet missen! Heeft u een studerend echtgenoot of moet uzelf veel schrijf- of typwerk doen, waarom dan geen leuk bureau tje op de slaapkamer? We schreven al dat de tegenwoordige huizen mees tal geen ruimte laten voor studeer- en hobbyvertrékken. Het is echt niet noodzakelijk om alles maar aan die ene hoge tafel in de woonkamer te doen. Misschien kunt u een schrijf- en toilethoek samenvoegen of combi neren. Geef ook de kinderen een tafel, bureau of schrijfhoek op hun kamer. Op deze manier kunnen alle kamers van het huis veel beter benut worden en is het niet altijd vechten om de eettafel, want een trillende naaima chine, een fijn bewerkelijk bouwdoosje en strenge zakelijke paperassen zijn aan één tafel nu eenmaal niet te combineren, hoe harmonieus het gezin ook is. Zet ook een paar planten op de slaapkamer en hang wat fleurige re producties aan de wand. Ook de ver lichting is heel belangrijk. Een par gezellige wandlampen en een sche merlamp zullen de sfeer verhogen. Een plafonnière midden aan het pla fond kan weieens noodzakelijk zijn, maar 't is geen gezellige verlichting. Ook de keuze van vloerbedekking, vi trage en overgordijnen spelen een belangrijke rol in een gezellige slaap kamer. Bent u een verwoed roker zet dan gerust een paar flinke asbakken in de slaapkamer. Dat is in elk geval beter dan dat we gedachtenloos met een brandende sigaret naar boven gaan en dan maar moeten zien waar we de peuk laten. Meestal wordt een bloem pot de dupe. We moeten bij dit alles niet schromen „de gezelligheid mee naar boven .te nemen". Wat u aan trekt in uw woonkamer, zo van „dit vind ik nu zo gezellig", of: „dat geeft hier echt de sfeer", neem dat mee naar boven. Van deze slaapkamer is een sfeervol geheel gemaakt waar het, ook niet slapend, prettig toeven is. De heide lampen zor gen voor voldoende leeslicht aan het hoofdeinde. Door de twee één-persoonsbedden een - eindje uit elkaar te zetten is een prettige zit-lig-leeshoek ont staan. r.en hun werk stimuleren. Belangrijk is dat we niet verstar ren in een bepaalde manier van wonen. Als we het wonen zien als iets dat bewegelijk moet blijven, net zo bewegelijk als het leven zelf. zul len we bijtijds voorzieningen tref fen die in een bepaalde periode no dig zijn. DE LAATSTE jaren wordt het statische van het wonen enigs zins doorbroken doordat er veel losse meubelen aan de inrichting van een woning te pas komen. Wanneer men over „moderne wo nen" spreekt, gaat het vooral om de kunst een situatie in gegeven ruimte op eigen wijze op te lossen en improvisatie speelt hierbij per van ,i- kubuskasljes Trn/ic_D-ictr.o nn rle. markt. een belangrijke rol. Langzaamaan begint deze indivi dualiteit meer tot uitdrukking te ko men in het wonétt. vooral bij jongere mensen. Deze ontwikkeling juicht de ontwerper Cees Braakman van harte toe. De heer Braakman is de ontwer- die ivaar men zijn. Een extra bijpassend kussen I Een combinatie van 6 kubuskastjes. Deze rollende ■ombinatïe kan Lienst doen als ■ijdende bar. kaar ook als wrplaatsbgre bergplaats voor rick-up en daten of mdere dingen iie men graag bij de hand seeft door UMS-Pastoe op de markt wor den gebracht. Deze kubussen worden sinds kort in serie gemaakt. Cees Braakman. 51 jaar, verwierf vorig jaar de BKI prijs voor zijn werk bij Pastoe, te weten, het ont wikkelen van eigentijdse meubelen. De kubuskastjes zijn hiervan etn duidelijk voorbeeld. Het sinaasapp»!- kistjes-idee is door hem uitgewerkt tot een volwaardig mcubelsyslecni. De vorm van de kubus heeft hem al vele jaren geboeid, maar eerst nu kon het ontwerp zoals het Cees Braakman allang voor ogen stond gerealiseerd worden binnen het pro- duktieproces van de fabriek van UMS-Pastoe. Aan het begin van dit jaar is de serieproduktie van deze kubusien definitief gestart. Het ontwerp vas eind 1967 al klaar. Het was echter een vereiste, dat het technisch mo gelijk werd om in 'n paar mechani sche bewegingen het eindproiukt klaar te hebben. Voor een ratictiele produktie, noodzakelijk om een con currerende prijs te realiseren, waren nieuwe machines nodig, wat 'n be langrijke investering met zich mee bracht. Nu men eenmaal tot dc se- rie-fabric.age is overgegaan, i>Iijk! hoe belangrijk dit was, want dj toe passingsgebieden van de kubiissen zijn legio. De Pastoe kubuskastjes zijn een voudig te koppelen en bicden daar door vele mogelijkheden. Elke kubus is bovendien, volgens een nieui pro cédé. overgetrokken met een soepe le laag wille kunstslof on >p de hoeken naadloos gevouwen ei ver- lijmd. De legplanken zyn in witlak gespoten. Laden en losse interieurs zorgen voor verschillende bergruim ten al naar gelang de wens van de consument. Men is bij dit systeem niet gebon den aan een bepaalde samenstelling, maar men kan er alle kanten mee op. Middenin elk vlak bevindt zich daarom ook een gaatje, waardoor de kastjes met kunststof-schroeven in elke richting aan elkaar gekopneld kunnen worden. Niet gebruikte gaat jes kunnen met kunststof-dopjes worden gedicht. Het grote voordeel van dit kbbussen-systeem is, dat de bezitter niet gedwongen is een com binatie te laten bestaan. Op elk wil lekeurig moment kan hij gaan wijzi gen. De heer Braakman is van me ning, dat men in een interieur min der krampachtig met meubelen moet omspringen. In de meeste woningen wordt nog steeds vastgehouden aan één bepaal de plaats voor meubelen. De kasten en bergruimte langs de wand. de zit hoek liefst om de haard of bij cen trale verwarming hij hel raam. De televisie tegenover de bank, etcj Hierdoor wordt dc beschikbare ruimte echter beperkt. Wanneer men met dc kubussen al of niet voor zien van zwcnkwieltjes kastruimte in een interieur bouwt, kan men het geheel verrijden, maar men kan eventueel ook een andere combinatie samenstellen, waarbij er aan ge dacht is, dat men op een bepaald moment ook een radio of pick-up moet kunnen bergen. Dc kubusmeubelen worden op deze manier nooit een statisch geheel. Men kan er als het ware lekker mee spelen. De ontwerper van dit kubussen- systeem zouden we kunnen karakte riseren als een nuchter experimente rende industriële vormgever. Hij is niet avant-gardistisch. Hij ziet eer der duidelijk een tendens naar steeds grotere massa-fabricage van meu bels binnen Europa. Wil men als Nederlandse meubelfabrikant een ei gen plaats in de groeiende markt be houden, dan zal men moeten streven naar een optimale benutting van de capaciteiten van mens en machine. Hij vindt het vanzelfsprekend, dat er gewerkt wordt met gestandaardi seerde materialen. Ook de modellen zullen binnen één bedrijf meer uni form moeten zijn. Dat wil niet zeg gen, dat het moderne meubel een nietszeggend maaksel zal wolfden, in tegendeel; er zullen vele variaties mogelijk zijn binnen het kader van één en hetzelfde ontwerp. Het gat dan meer om de combi natie van vorm en kleur, waarbij na tuurlijk een eerste vereiste steeds de bruikbarhèid moet zijn. Cees Braakman, die van hout als grondstof voor het meubel leerde houden, doordat hij zelf nog als hout bewerker binnen het bedrijf van Pas toe heeft gewerkt, staat thans posi tief tegenover de toepassing van kunststoffen in de meubelindustrie. Overigens werkt Pastoe nog voor bijna 70 procent met puur hout. Maar het is duidelijk, dat lang zaam aan, de consument de voorde len gaat inzien van eerlijk toegepaste kunststoffen en dat dit zal leiden tot een steeds bredere toepassing van deze kunststoffen in de meubelfa briek. Pastoe heeft bij de kubussen er voor het eerst mee gewerkt en de heer Braakman is verheugd over het resultaat. Hij gelooft, dat juist hier door een goed modem meubel bin>- nen het bereik van een grotere groep mensen gekomen is. wat hij uiter aard bijzonder toejuicht.

Holtens Nieuwsblad | 1970 | | pagina 2