Oudejaarsrede van Burgemeester Mr. Enklaar Dinsdag 23 december 1969 Mijne heren, leden van de Raad, Voordat ik voor het laatst de ha mer in deze vergadering laat val len, daarmede aangevende dat on ze werkzaamheden in het jaar 1969 tot een einde zijn gekomen, wil ik gaarne, der traditie getrouw, nog even met u ronddwalen op het ge meentelijk erf van Holten 1969, daarbij tevens de blik richtend op 't jaar, dat ons reeds toewenkt. Oudejaar, de door mensen bepaal de caesuur in de oneindigheid van de tijd, betekent immers ook voor ons, zoals wij hier zitten als be- stuurderen van onze goede gemeen te, een afsluiten en een opnieuw be ginnen. Het „waar gaan wij in het nieuwe jaar naar toe" op een oudejaars avond ons door Wim Kan toegezon gen, als ook het boek van Huizinga „In de schaduwen van morgen" heb ben in sterke mate mijn inleiding tot mijn jaaroverzicht bepaald. Wat is immers mijn taak op een ogenblik als dit? Ik dacht zij het zonder voldoende afstand te kunnen nemen de geschiedenis te schrij ven van ons Holtens gemeentelijk leven. Ik kan daarbij niet Voorbij gaan aan het tijdsgebeuren, waarin onze gemeente is geplaatst. Holten staat, evenals u en ik, evenals iedere gemeenschap in de ze wereld, midden in deze turbulen te tijd, zij staat in de schaduwen van een morgen, waarvan een ieder maar moet afwachten, wat deze brengen zal. De mensheid heeft immer geleefd In de schaduw van de komende dag, die op hem afkomt met nieuwe pro blemen, nieuwe moeilijkheden en nieuwe ongewisheden. God dank, dal de mens van alle tijden, al naar zijn aard, zich nooit heeft laten ontmoedigen door de dreiging van de komende dag. In tegendeel vol dadendrang, vól Inventiviteit is hij steeds de toe komst tegemoet getreden „de lende- nen omgord en brandende lampen". Ondanks dat is het toch goed zich rekenschap te geven van de wereld, waarin wij thans te leven hebben. Leven wij in de schaduwen van 'n morgen, waarvan Huizinga zegt: „Wij leven in een bezeten wereld en wij weten het". Beamen wij ook zijn uitspraak? „Alom de twijfel aan de hecht heid van het maatschappelijk bestel, waarin wij leven, een va ge angst voor de naaste toe komst, gevoelens van daling en ondergang der beschaving. Wij zien voor ogen hoe bijna alle dingen, die eenmaal vast en hei lig schenen, wankel zijn gewor den". Ik dacht, dat Huizinga in onze tijd geleefd zou kunnen hebben, zo raak typeert hij anno 1935 het geestelijk lijden van onze tijd. Ik kan niet anders doen, dan de wijsheid te roemen van de oude prediker, wanneer hij zegt: „Hetgeen er geweest is. dat zal er zijn hetgeen er gedaan is, dat zal gedaan worden, zodat er niets nieuws is onder de zon." Ik wil hiermede allerminst te kort doen 'aan de hervormingsdrang, die zich allerwege openbaart. Het dilemma waarvoor het thans levende geslacht zich gesteld ziet is van alle tijden, moet ook van alle tijden zijn, wil onze wereld niet aan verstarring ten ondergaan. Iedere generatie zoekt naar een nieuw samenlevingspatroon, waarin zij zich zelf terug kan vinden. Het Is nooit anders geweest, zo goed als de generatie, die thans staat aange treden zoekt naar andere vormen en een andere samenleving, zo goed hebben dat alle generaties die daar aan voorafgingen gedaan. Ik vraag mij alleen af, of de wij ze, waarop de generaties thans te genover elkaar staan, niet wat te veel staat in het teken van „nietes- welles", of er niet te weinig de be reidheid is om naar elkaar te luis teren, of er ook niet te veel de nei ging is om ieder nieuw idee. iedere nieuwe gedachte, als het alleen za lig makende te bestempelen en aan te hollen achter de waan van de dag, zijn wij niet bezig meer af te breken dan op te bouwen. De grootste maatschappelijke en geestelijke veranderingen hebben zich immer in een geleidelijke ont wikkeling voltrokken, nog steeds heeft gegolden, dat in de botsing der menin'ingen de beste beslissin gen tot stand kwamen. Men roept allerwege om openheid, deze zal er eveneens moeten zijn, wanneer het er om gaat, naar el kander te luisteren en niet bij voor baat zijn eigen mening te willen la ten zegevieren. Mensen, behorende tot de oudere generatie, zullen deze bereidheid tot luisteren kunnen opbrengen, jonge mensen, die klaar staan om aan te te treden op wier schouders straks de volle verantwoordelijkheid voor onze samenleving zal komen te rus ten zullen evenzeer moeten besef fen, dat levenservaring en wijsheid van het oudere geslacht bevruch tend kunnen werken op hun ideëen. Het is nog steeds zo geweest, dat nieuwe samenlevingsvormen geboren worden door het nieuwe mits het goed is te aanvaarden, zonder dat al het oude en beproefde wordt prijs gegeven. Met de president van de Royal Canadian Legion, zou ik willen zeg gen: hats of to the past coats of lor the future, d.w.z. hoed af voor het verleden en de jas uit voor de toe komst. Dit waren zo, mijne heren, enige gedachten, die ik aan mijn jaaroverzicht meende vooraf te moe ten laten gaan. Nu echter ter zake. Financiën Ik behoef wel nauwelijks in uw herinnering terug\te roepen, hoezeer in het afgelopen jaar het gebrek aan middelen, het bestuur van onze ge meente heeft bepaald. Talrijke wensen door u in de loop van het jaar naar voren gebracht, moesten het lot van het „non pos- sumus" ondergaan. Het is helaas ieder jaar steeds weer hetzelfde lied, dat ik moet aanheffen, resulterend in de ver zuchting, dat onder de vigeur van de huidige welhaast onmogelijk is geworden 'n gemeente op een ver antwoorde wijze te besturen. Ondanks alle verfijningen in de uitkeringsgrondslagen heeft de nieu we financiële verhoudingsregeling anno 1960. welke een objectivering beoogde van hetgeen de gemeenten uit het gemeentefonds ontvangen, geenszins bereikt, dat alle gemeen ten verhoudingsgewijs dezelfde fi nanciële armslag verkregen. liet is op zichzelf een hoogst onbe vredigende situatie, dat er gemeen ten zijn. die beschikken kunnen over een groot onvoorzien op hun begro ting terwijl er anderen zijn, die zon der het doen van kapitaalsuitgaven, hun begroting met moeite sluitend kunnen maken, laat staan met een tekort daarop verschijnen. Jarenlang hebben wij. ten koste *an het voorzieningenpeil in onze ge meente, de begroting sluitend ge maakt. Wij menen, dat thans de grens van het redelijke is overschreden, dat het niet langer meer verant woord is, uitgaven, die voor een uiterst bescheiden voorzieningspeil geboden zijn, uit te stellen. Onvoldoende immers wordt dooi de regering onderkend, dat in de huidige tijdsomstandigheden van de gemeenten wordt verlangd, dat zij op vrijwel alle terreinen van het maatschappelijk leven hoogst be langrijke taken in aantal steeds stijgende hebben te vervullen. Het gemeentelijk budget is reeds niet meer opgewassen tegen de als gevolg hiervan voortdurende uitga ven stijging. Het is zonder meer onaanvaard baar, dat noodzakelijke voorzienin gen als sportvelden, instructiebaden, ziekenvervoer, sporthal enz., niet kunnen worden gerealiseerd, uit geld gebrek, terwijl andere gemeenten van eenzelfde structuur en grootte daartoe de middelen wel ter be schikking staan. Onredelijk is het tevens, dat de vele taken, welke de regering aan de gemeenten ter behartiging op draagt een onvoldoende financiële compensatie vinden. Er bestaat onvrede bij de gemeen tebesturen, met name bij ons, over de financiële onmacht, waarin onze gemeente zich nu reeds sedert jaar en dag bevindt. Mij bepalende tot de cijfers, zij vermeld, dat in 1969 voor een be drag van f 1.199.000,- aan vaste geld leningen werd aangegaan (1968: f 202.000,-), terwijl nog aanvragen voor geldleningen ad. f 760.000,- op honorering wachtende zijn. De gemeentebegroting 1969 sloot met een totaal cijfer van f 8.800.000, terwijl de begroting 1970 met een tekort van f 133.000,- een totaalcijfer van rond f 10.500.000,- aangeeft. Dit tekort op de gemeentebegro ting 1970, maakt het noodzakelijk de min'ister van Binnenlandse Zaken om een aanvullende bijdrage uit 't gemeentefonds te verzoeken, daar bij zelf de verplichting op ons ne mende de belastingschroef van onze plaatselijke belastingen en heffingen tot het maximum aan te draaien. V olkshuis vesting De zorg voor de huisvesting is voor het gemeentebestuur een be langrijk deel van zijn taak. die hem bij voortduring bezig houdt. Aan het moment, waarop een huis 'wordt betrokken, gaan vele werk zaamheden op het bestuux-lijke vlak vooraf. Ik noem u in de eerste plaats de ruimtelijke ordening, waarover ik straks nog te spreken kom, de grondverwerving, 't bouwrijpmaken van de grond en tenslotte de wo ningbouw. Wij verwierven in 1969 ip het com plex „De Haar" 2.56.70 ha grond voor een bedrag ad f 145.439.-. De wijze, waarop namens de ge meente de aankooponderhandelingen worden gevoerd geven aanleiding tot grote vertraging. Wij zullen trachten op een andere wijze de grondverwerving ter hand te nemen. De grondaankopen kwamen helaas daardoor niet in 'n tempo tot stand, ,als wij wel zouden wensen. Het be hoeft immers geen betoog, dat iede re vertraging in het bereiken van overeenstemming de zo nóodzakelii- ke ontsluiting van het plan „L'e Haar" bemoeilijkt en de woning bouw onverantwoord stagneert. De grondverkopen geven 'n beeld van de activiteit op het gebied van de particuliere bouw. Verkocht 31.385 m2 aan bouwter reinen voor een bedrag ad f 477.815. Ik ben verheugd, dat in deze op gave ook de verkoop begrepen kon zijn van villaterreinen in de Look. Voorts werden 10 woningwetwonin gen voor een totaal bedrag van f 174.540,- aan hun bewoners ver kocht. In het afgelopen jaar kwamen de volgende aantallen woningen gereed: woningwetwoningen: 35 (1968:-); par ticuliere premiewoningen: 17 (1968: 9)particuliere vrije sector wonin- gen:17 (1968:21). In aanbouw zijn 9 particuliere p.re- miewoningen, 17 vrije sectorwonin gen en 3 woningwetwoningen. Het bouwrijpmaken van bouwter reinen kon gelukkig voortgang vin den. De ontsluiting van de eerste fase van het bestemmingslpan „De Haar" werd aangevat door Klein Horstman NV, terwijl de wegen bouwers Krekel NV, de ontsluiting van het villapark Look voor hun re kening namen. Ik voel mij gelukkig, dat het con tact, dat wij gezocht hebben met de Deventer woningbouwvereniging „Onze Woning", heeft geresulteerd in 'n samenwerking, die haar grond slag vindt in onderling vertrouwen en waardering. Het bouwprogramma, dat in 1970 zal worden gerealiseerd is in niet geringe mate te danken aan de niet aflatende ijver en toewijzing van de heer De Vries, secretaris en steun pilaar van deze woningbouwvereni ging. Zo is het, zij het na het overwin nen van vele moeilijkheden, moge lijk geworden dat thans in 'Holten in aanbouw zijn genomen: 53 z.g. corporatiewoningen: 12 bejaardenwo ningen: 10 woningwetwoningen. Het mag dan zijn, dat de huur van de corporatiewoningen naar on ze Holter begrippen niet laag is uw raad heeft daar de vinger al bij gelegd dat neemt niet weg, dat daardoor de mogelijkheid tot door stroming een actueel feit is gewor den. Talrijke bewoners van woningwet woningen behoren daar, uit hoofde van hun inkomen, niet meer in thuis. De Rijksoverheid subsidieert deze woningen, om de minst draagkrach- tigen woongenot te bieden voor een huur, welke rekening houdt met hun inkomen. Deze huursubsidie want daar komt het in feite op neer komt eigenlijk niet toe aan hen voor wie op grond van hun inkomen deze wo ningen niet gebouwd zijn. De bouw van de 53 corporatiewo ningen betekent derhalve een uitda ging aan hen. Ik vertrouw, dat er velen zullen zijn, die dit inziende, zullen verhui zen naar deze corporatiewoningen, waardoor woningen vrijmakende voor hen, voor wie de door hen be woonde woningen in feite zijn be stemd, namelijk de minst draag- krachtigen. Men bedenke daarbij, dat men nimmer gehuisvest zou zijn in een woningwetwoning, nimmer ook in de gelegenheid zou zijn gesteld om een Rijkshuursubsidie te toucheren, wan neer andere woningen beschikbaar zouden zijn geweest. Over uw hoofden heen, doe ik 'n klemmend beroep op al diegenen, die zich een hogere huur kunnen permitteren, om daaruit de conse quentie van de Sociale rechtvaar digheid te trekken. Ons college zal zich het moge overigens onnodig zijn beraden op maatregelen, waardoor de zg. doorstroming kan worden bevorderd. Gij zult mij, naar ik vertrouw, ten goede houden, dat ik op dit wat uitvoerig ben geweest, De bouw van deze 53 corporatiewoningen is een goede zaak, die, vergis ik mij niet, alle woningzoekenden ten goe de kan komen. In dit licht bezien zou het aantal woningzoekenden, thans 226 (vorig jaar 195) bedragende, aanmerkelijk kunnen worden verminderd. In 1967 telden wij nog slechts 160 woning zoekenden. In plaats van het afnemen van dit aantal zien wij jaar in, jaar uit een beangstigende stijging, in drie ja ren van 160 via 195 naar 226 woning zoekenden, waarbij nog niet eens re kening werd gehouden met de velen, welke het bedrijfsleven als woning- behoevenden bij ons aanmeldt. In deze baaierd van tegenstrijdige belangen, van hen die om woon ruimte verzoeken, moet de woon ruimtecommissie een weg trachten te vinden, opdat rechtvaardigheid wordt betracht en op de meest eer lijke wijze toewijzingen van huisves ting worden voorbereid. Daarom mijne heren, de hoed af voor de woonruimtecommissie, die een ondankbare taak in deze ge meente met toewijding vervult. Ruimtelijke ordening Toen Ir. R. Hajema zijn taak als adviseur van u op het gebied van de ruimtelijke ordening op zich nam, werd hij geconfronteerd met 'n ontstellende achterstand ten aanzien van plannen, die moesten worden herzien of opnieuw gemaakt.,. Het gaat ons allemaal niet snel genoeg, dat neemt niet weg, dat wij begrip hebbende voor hetgeen Ir. Hajema in Holten vond, respect hebben dat de achterstand in plano logische maatregelen, langzaam maar zeker wordt ingejopen, zodat de tijd aanstaande is, waarin de planologische plannen voorafgaan aan het te voeren beleid. In het af gelopen jaar kunnen wij het navol gende registreren: 1. Bestemmingsplan Hollen werd gewijzigd; 2. Bestemmingsplan „Villatcrrein Look" herzien en aangepast, ter goedkeuring ingezonden; 3. Bestemmingsplan buitengebied in vooroverleg met Gedeputeerde Staten; 4. Bestemmingsplan „De Haar" ten dele goedgekeurd; 5. Bestemmingsplan .De Haar', t.a.v. situatie viaduct herzien en ter goedkeuring ingezonden; 6. Bestemmingsplan „Meermans- kamp" vastgesteld en ter goed keuring ingezonden. Het komplan, waarover een hea ring werd gehouden, kwam nog niet in een verder stadium. De suggesties, welke ons op deze hearing bereikten, worden nader ge toetst. Zodra de architect van een nieuw gemeentehuis zal zijn aangewezen betgeen binnenkort kan worden ver wacht zal het komplan nader aan u kunnen worden voorgelegd. Deze aan te wijzen architect zal met name zijn inbreng moeten heb ben ten aanzien van de vormgeving van de hieuw te creëren Smidsbelt. Ik moet in dit verband opmerken, dat de hearing omtrent het Kqmplan bij ons de wens heeft doen opkomen, ook ten aanzien van andere belang rijke planologische maatregelen het gevoelen van de burgerij in te win nen. Gemeentewerken De dienst van gemeentewerken verschaft veel documentatie, waar op het gemeentebestuur zijn beleid baseert. In deze dienst is de rust teruggekeerd na de reorganisatie, waaraan deze onderworpen was. In de provinciale commandopost van de B.B. heeft gemeentewerken zich thans gevestigd. De werkomge ving voor deze dienst mag voldoen aan de eisen, welke aan hem mo gen worden gesteld. Voor het ge meentelijk beleid is een huisvesting, zo verre van de plaats, waar het bestuur zetelt, verre van ideaal. Een d'ienst welke zo nauw ver weven is met het gemeentelijk be leid. dient, willen geen communica tiestoornissen optreden, zo dicht mo gelijk bij de plaats, waar het ge meentelijk hart klopt, te zijn geves tigd. De technische afdeling van ge meentewerken alsmede de brand weer vonden 'in het afgelopen jaar een onderkomen, dat de toets der kritiek zeker kan doorstaan. De reorganisatie van de vuilnisop haaldienst kreeg in het afgelopen jaar haar beslag. De nieuwe vuil- nispersauto bewijst goede diensten. Wij zijn ons bewust, dat de huidige regeling t.a.v. het ophalen van vuil nis nog niet beantwoordt aan wat daarvan mag worden verwacht. Meer inwoners zullen in staat moe ten worden gesteld hun huisvuil me de te geven. Wij onderzoeken op welke wijze aan deze behoefte kan worden voldaan. Wegen Bij het' onderhoud van wegen en de verharding daarvan is rekening gehouden met de ruilverkaveling, in welker verband vele wegen zullen worden verhard. Alle mogelijke omstandigheden leidden er toe, dat de benoeming van een ruilverkavelingscommissie langer uitbleef, dan verantwoord was. De Centraal Cultuurtechnische Commissie gaf blijk van weinig wer kelijkheidszin. Door tussenkomst van de Commis saris der Koningin werd de inpasse doorbroken en kon de benoeming van mensen, die, luisterend naar hun verantwoordelijkheidsgevoel en de kritiek van stuurlieden op de wal niet schuwend, plaats vinden. Een eresaluut zij gebracht aan hen, die deze allerminst benijdens waardige functie in ruilverkavelings- verband hebben aanvaard. Ik moge voorts in het verband van wegenaanleg en wegenverbete ring op de navolgende resultaten wijzen: 1. Verbetering van de Rijkstraver se nab'ij het viaduct. 2. Aanleg van 'n nieuwe provincia le weg Wippert-Dorp Holten aan gevangen 3. Gereedkoming Parallelweg Hol- ten-Rijssen. 4. Verharding Geskesdijk. 5. Verbetering Borkeldsweg. 6. Verbetering uitmonding Pastorie- straat/Larenseweg. Brandweer Ook in het afgelopen jaar werd aandacht besteed aan de slagvaardig heid van de brandweer. Een brandweerauto, voorz'ien van persluchtmaskers werd aan 't brand weergarnituur toegevoegd. Toetreden tot het brandweerkorps is een daad van burgerzin. Dat een tiental leden van dij korps werd gedecoreerd met het ereteken van de vereniging van brandweercom mandanten is dan ook vermeldens waardig. Oude getrouwen als E. J. Westerik, O. F. van Doorn en G. Steunenberg verlieten de brandweer gelederen. Langdurig en plichtsgetrouw dien den zij de medemens in nood als brandweerman. Hen komt de dank toe van onze gehele Holter gemeen schap. Zesmaal rukte de brandweer uit, onder meer ter bestrijding van de brand van de boerderij „de Preu- Onderwijs Onderwijs is 'n taak van de over heid, waaraan deze niet genoeg aan dacht kan besteden. Ik prijs mij gelukkig te kunnen vermelden, dat zulks in Holten be paald het geval is. In het afgelopen jaar zijn wij ge komen tot een regelmatig beraad van directeur en hoofden van open bare onderwijs-instellingen met mij. De eerste ervaring is, dat dit on derlinge contact waardevol mag worden genoemd. Ook het onderwijs staat in het te ken van de barning van deze naar nieuwe vormen zoekende tijd. Ik dacht, dat het onderwijs rust behoeft, om de aan zijn zorgen toe vertrouwde leerlingen te kunnen op voeden en opleiden tot de taak. die deze in de maatschappij van mor gen op zich moeten nemen. Hel Kleuteronderwijs, voorportaal van het lager onderwijs, ontwikkel de zich gunstig. De Boschkamps- kleuterschool begroette in mejuf frouw R. M. A. Gorkink haar nieu we hoofdleidster. De Kolkleuterschool groeide teza men met de toeneming van de in woners, die op deze school zijn aan gewezen. Een derde leidster en daarmede een nieuw lokaal zij 't provisorisch werd aan deze school toegevoegd. De bouw van 'n permanente kleu terschool is wachtende op toewij zing van financieringsmiddelen. LAGER ONDERWIJS De Dorpsschool ondervindt nog steeds de gevolgen van het afsplit sen van de Kolschool. Van deze school geldt op dit ogenblik nog steeds het bijbelse woord „Gij zult groeien en ik zal minder worden". Niet lang meer zal dit woord in dit verband opgeld doen, omdat leerlingen van toekomstige bewoners van „De Haar" de opengevallen plaatsen op de Dorpsschool zullen komen opvullen. De Dorpsschool tel de 217 leerlingen en 7 onderwijzers. Kolkschool De afneming van het aantal leer lingen op de Dorpsschool baart ons op grond van bovengenoemde rede nen geen enkele zorg. De groei van de Kolschool en Kol kleuterschool des te meer. Voorzieningen zullen moeten wor den getroffen om een te verwachten dubbele 2e klasse te kunnen opvan gen. Onderzocht wordt in hoeverre een permanente uitbreiding van deze school met twee lokalen mogelijk en wenselijk is, daarbij rekening hou dende met de verlaging van de leer- lingenschaal en eventuele aanwas van het villaterrein Look. Hierbij dient aandacht te worden geschonken aan de nieuwe conceptie, waarbij kleuter en basisonderwijs in één school en onder een hoofdon derwijzer zullen worden onderge bracht. Voorstellen daaromtrent zullen u zeker in .het begin van het volgende jaar bereiken. In 1969 bezochten 207 leerlingen deze school en waren daaraan 6 leerkrachten verbonden. Dc Openbare School te Dijkerhoek ontwikkelde zich zodanig, dat er voor het eerst in haar geschiedenis plaats was voor een vierde leer kracht. Een dierbare wens van de Dijker hoekers ging in vervulling, doordat een algehele verbouwing van het schoolgebouw kon worden aangevat. Mejuffrouw Muys van der Moer zag zich om gezondheidsredenen ge dwongen, haar taak als onderwijze res aan anderen over te laten. De Openbare school te Espelo werd al evenzeer aangepast aan mo derne eisen, welke aan een schoolge bouw gesteld mogen worden. Begin volgend jaar zal de Espelo- se jeugd bezit kunnen nemen van 'n redelijk modern schoolgebouw. Mejuffrouw Van de Ridder verliet na langdurige dienst de school om van de rust te kunnen genieten, die haar zo ten volle toekomt. De Openbare Scholengemeenschap bleek nog steeds een magneet tc zijn, waarop leerlingen uit wijde omgeving niet ten onrechte afkomen. 725 leerlingen (vorig jaar 624) bevolkten deze school, waaraan aan 41 leraren hun goede krachten schonken. Ook in het afgelopen jaar moesten wederom 3 lokalen worden bijge bouwd. zodat de school thans kan beschikken over 32 lokalen. Tegen het besluit van de staats secretaris om de gewenste afron ding van deze scholengemeenschap met een atheneum af te wijzen, werd met kracht van argumenten stelling genomen. Vertrouwd mag worden, dat de staatssecretaris de ontrouw aan het principe van democratisering vah 't onderwijs, welke uit evengenoemde beslissing zou kunnen blijken, uitein delijk toch niet voor zijn rekening zal willen nemen. Ik heb altijd nog groot vertrouwen in de kraeht van argumenten en deze komt' mijns in ziens zeer duidelijk naar voren uit het beroepsschrift, dat het gemeen tebestuur uitbracht. De Huishoudschool der OL\I groei de al evenzeer uit d'r jas. Het dilem ma of deze school op zichzelf zou moeten blijven staan en dientenge volge aan uitbreiding zou moeten denken of dat gedacht zou moeten worden aan een integratie in de Scholengemeenschap is voorwerp van studie, waarbij met name aan de laatste oplossing bijzondere waar- de wordt toegekend. Een opgaan van 't beroepsonder wijs in onze Scholengemeenschap biedt vooralsnog zeer aantrekkelijke perspectieven. De schoolbezetting bleef gelijk vergeleken bij 1968 namelijk 145 leerlingen, verdeeld over 3 klassen. De Dorpsschool verschafte in 1969 gastvrijheid aan één klasse van de huishoudschool. Dc School met "de Bijbel zal bin nenkort zijn uitgebreid met 2 loka len waardoor het aantal daarvan in 1960 9 zal bedragen. Het hoofd van de school, de heer J. Kroon, reeds meer dan 40 jaren het onderwijs dienende en reeds 26 jaren aan deze school als zodanig verbonden, zag zijn verdiensten, welke hij op een breed terrein ver wierf. erkend door diens benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau Bene Meritus! Cultureel en maatschappelijk leven Het is duidelijk, dat in een kleine gemeente, waarin wij 't voorrecht hebben te leven en te werken, het culturele leven maar zeer beschei den van omvang kan zijn. Met des te meer waardering mag dan ook gewag gemaakt worden van de culturele uitingen, welke 1969 ons te beleven gaf. Ik noem u slechts het succes van HMV, die een 4e wimpel aan haar federatievaandel blies. Ik memoreer voorts het zilveren jubileum van het Hervormd Kerk koor, de activiteit van dokter Nageï- houts kunstclub, de voortdurende scheppende activiteit van Holtens kunstschilder Cees Stoop, Toneel en zangverenigingen wa ren ook in het afgelopen jaar weer actief. Op maatschappelijk gebied mag worden geconstateerd, dat mevrouw Cremer-Schutrups het vertrouwen heeft gewonnen van onze bevolking en dat zij velen tot grote steun is geweest. Aan maatschappelijke zorg werd in het afgelopen jaar f 201.025,- uit gegeven. Door de stichting van het Regionale woonwagencentrum te De venter en de inwerkingtreding van de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten daalden deze uitgaven met f 122.000.-. De bouw van het bejaardencen trum vanwege de Ned. Herv. Kerk kon nog niet uit het papieren sta dium komen. Spoed ware in dit ver band gewenst. De mogelijkheid om iets aan jeugdzorg te doen, is nauwelijks aanwezig. Het geld, hiervoor noodzakelijk, ontbreekt. Wij waren verheugd 'althans iets te kunnen doen, doon jiet. rbg^ctpk-, baarstellen van een 1 hóéfenfehaur aan een jeugdgroep, die hier in po sitieve zin werkzaam is. Ik geloof, dat wij bij de wens om iets voor de jeugd te doen. prioritei ten moeten stellen. In de eerste plaats zal dan getracht moeten wor den sportvelden voor dezen beschik baar te stellen. Wij zijn dankbaar, dat een sport stichting ons in deze terzijde wil staan. De voetbalboeren waren met veel succes werkzaam met zaaien en oogsten. Het batig saldo van al hun activiteit ten bedrage van rond f 4.700.- kwam de sport ten goede. Kerk In mijn jaaroverzicht mag niet on vermeld blijven, dat ds. J. H. Israël de kansen van Holten verruilde met die van Coevorden. Een woord van dank komt hem ook op deze plaats toe voor de onvermoeibare ijver waarmede hij heeft gewerkt in de Holtense wijngaard des Heren. Zijn opvolger in het ambt, ds. P. Lugtigheid, zal in februari zijn ar beid aanvangen. In Dijkerhoek valt te vermelden, dat het kerkelijk gebouw Bethanië kon worden gemoderniseerd en uit gebreid, dankzij de offerbereidheid van de Dijkerhoekers. brick ,,de Vrijheid" niet ontkomen. Zij ging op in een groter geheel, de Coberco. Het bankbedrijf schijnt in Holten te floreren, getuige het feit, dat de Algemene Middenstandsbank haar vestiging in de voormalige meubel zaak van Wonnink N.V. heeft aange kondigd en de Deventer Spaarbank een bijkantoor te Holten zal vesti gen. Recreatie en toerisme Recreatie en toerisme bepalen in belangrijke mate het karakter van onze gemeente, met name de equi- pering van Holten met logies ver- strekkenden en horecabedrijven is kenmerkend voor het vele wat hier te genieten valt. Voorts drukt het feit, dat zovelen Holten bezoeken of Holten als hun tweede woonplaats hebben verkozen, een duidelijke spempel op onze win kelstand, die aan dit vreemdelingen verkeer een belangrijk deel van zijn bloei te danken heeft. Het stemt tot voldoening, dat de toeristenstroom, welke Holten pleegt te bezoeken telkenjare groter wordt. Ik moge dit met enkele cijfers il lustreren: vakantiegasten: 45.630 toeneming 2.798; dagtoerisme: 220.000 toene ming plm. 5000: aantal overnachtin gen: 280.402 toeneming 844: hotel overnachtingen: 18.624 vermindering 1.544; kampeerders: 75.612 toeneming 2.630; buitenlanders: 1.062 toene ming 48. De logiesaccommodatie werd in 't afgelopen jaar verhoogd. De Overijsselse Heuvelrug trok ook in het afgelopen jaar weer het leeuwedeel var. he ttoeristische verkeer tot zich. Met het aantal overnachtingen kwam deze op 55 pet. van 't totaal in Overijssel (vorig jaar 53 pet.). Het Recratieschap Sallanó. waar toe deze gemeente behoort, bood de ze maand de eerste vrucht van haar werk, de voorstudie voor 't Recrea tie basisplan aan. De Nederlandse Spoorwegen heb ben dit jaar op ontstellende wijze doen blijken, hoe weinig begrip de ze hebben voor de behoefte aan ont spanning van de massa. Het staken van het rijwielvervoer, dat te elfder ure, mede door protes ten van de provinciale VVV Over ijssel, enigszins is gemitigeerd, is een maatregel die' NS niet siert en blijk geeft, dat deze van haar dienst verlenende functie ten algemene ritit- te onvoldoende besef heeft. De recreatietent op de Borkeld. verzorgd door de kerkgenootschap pen ter plaatse, mocht zich verheu gen in een grote belangstelling. Het zwembad „Twenhaarsveld" heeft in de warme zomermaanden velen verkoeling gebracht. Met een bezoekersaantal van 130.000 personen werd dat van het vorige jaar met 24.000 overtroffen hetgeen de inkomsten (f 56.507.67) met f 16.760.- deed stijgen. Het wijze besluit de zwembadta rieven aan te passen, is aan deze inkomstenverhoging niet vreemd. Bij de vele wensen, die op ons al ler verlanglijstje staan, behoren ver groting en verwarming van 't zwem bad. Gemeentelijk energie bedrijf De afneming van elektriciteit groeide 4 pok;vnj t afgelopen jaar weer sterker dan het vorige jaar het geval, was met 17 pet. tegen in 1968 15 pet., hetgeen neerkomt op een jaarafna- me van 12.500.000 kWh. Aan spanningsverbeteringen werd f 61.450,- ten koste gelegd. Uitge voerd werden: Uitbreiding hoogspanningsnet Dijker- hoek; transformator geplaatst Dij kerhoek; distributienet verzwaard Hemmekersmars; thans in uitvoe ring plaatsing transformatorruimte Broekdijk. Normale uitbreidingen 1969: Hoog spanningsruimte met transformator geplaatst Dijkerhoek. transformator vermogen verdubbeld Dijkerhoek sa men f 39.800.-: transformator ge plaatst Geskesdijk; transformator vermogen verdubbel Twenhaarsveld- Look; uitbreiding hoogspanningsnet Holterberg-Nieuw Heeten; uitbrei ding hoogspanningsnet en inrichting traforuimte Stationsstraat. Thans in uitvoering plaatsing transformator ruimte Langstraat-Heideweg. Verbouwing van het dienstgebouw GEB kwam gereed, waardoor de di rectie. zetelend bij de werkplaats nog slagvaardiger 'kan optreden. Plm. 60 nieuwe verbruikers wer den op het elektriciteitsnet aange sloten. Bevolking Gasbedrijf Op 17 januari 1969 begroetten wij onze 7000ste inwoner in de persoon van Gerrit Jan Frederik Rietberg, een mijlpaal, waabij wij met zijn ouders een ogenblik stil stonden. Op 31 december 1968 telde onze gemeente 6995 inwoners, thans een jaar nadien telt deze 7175 inwoners. Een geboorte-overschot van 112 persoen en 'n migratie-saldo van 68 resulteren in een bevolkingsgroei van 180 zielen. Handel en nijverheid De neringdoenden in onze gemeen te lieten ook in 1969 weer van zich spreken. Met vreugde mag worden gecon stateerd, dat velen hun zaken aan pasten aan de eisen des tijds. Ik noem u de modernisering van de slagerij Brands, voorts de uit breiding en metamorphose van de schoenzaak der gebr. Steunenberg en de N.V. Gebr. Dikkers. De van oudsher in Holten gewor telde zaak in textiel en woningin richting Wonnink N.V. brak zijn pand als het ware tot de laatste steen af. om daarna het grootste winkelpand van Holten te doen verrijzen. De doelmatigheid voor de klant is ge paard aan een architectuur die aan de verfraaiing van het dorpsbeeld 'n zeer belangrijke bijdrage verleent. De broodfabriek „de Halm" be reikte al evenzeer belangrijke re sultaten, toen deze de afgelopen zo mer werd gehuisvest in een geheel vernieuwd gebouw en daaraan een moderne broodwinkel werd verbon den. De N.V. Gebr. Schuppert. kan al evenmin zijn vernieuwingsdrag in- men. Thans worden aan de Station straat moderne werkplaatsen ge bouwd. Aan de boekhandel Heusink- veld werd een drukkerij verbonden. Het transportbedrijf Oolbekkink stond stil bij zijn 50-jarig bestaan, daarbij gelegenheid gevende te be seffen welk een enorme groei dit be drijf in de laatste 25 jaren heeft on- Hel. ti'ans-portbedrijf A. Müller is ook dit jaar in de letterlijke zin uit zijn as herrezen en is daarmede de moeilijkheden, ontstaan door de brand in 1968, te boven gekomen. De N.V. Vaessen Schoemaker heeft ook in het afgelopen jaar haar groei gecontinueerd, zichtbaar wordende in een grote uitbreiding van haar fabriek. Aan de noodzaak tot schaalver groting is ook de Coöp. Zuivelfa- Het gasbedrijf ontwikkelde zich bij voortduring gunstig. Het thans be reikte resultaat hadden wij ons bij de stichting van het bedrijf niet dur ven dromen. De 1000ste gasaansluiting kwam op 4 november 1969 tot stand, terwijl een net voorzien was in 1962 van 500 aansluitingen. De toeneming van de jaarafname steeg met 20 pet. Inl96S werd een gasafname van 2.950.000 m3 geregis treerd. Het gasdistributienet vond plaats in de Beuseberg en de Tuinstraat, terwijl 85 nieuwe verbruikers op het gasnet werden aangesloten. Verdere uitbreidingen van het gas distributienet ook naar de buitenge bieden is in studie. Wij prijzen ons gelukkig, dat de leiding van beide bedrijven in zo bekwame en vertrouwde handen rust en dat het verdere personeel van deze beide bedrijven zijn taak zo toegewijd verricht. Keuïings-. waag- en slachthuisbedrijf Vergeleken met het vorige jaar bleef het aantal slachtingen wat achter, terwijl de lasten stegen. Eén en ander resulteerde in een lager bedrijfsresultaat. Wij vertrouwen, dat de gebrui kers van het slachthuis zich zullen inspannen om het aantal slachtingen te doen stijgen, opdat de bedrijfsin- komsten zodanig zullen zijn, dat de huidige tarieven gehandhaafd kun nen blijven. Het personeel van het slachthuis met de direkteur aan 't hoofd heeft zich in een goede werksfeer op lof waardige wijze van zijn taak gekwe ten. Een gemeenschappelijke keurings dienst tussen de gemeenten Holten en Hellendoorn kwam tot stand. In middels is ook de gemeente Rijssen uitgenodigd om tot de gevormde kring toe te treden. Een andere vorm van samenwer king werd gevonden in een gemeen schappelijke voorcentralisatiedienst, waarvan de gemeente- Holten even eens de centrumgemeente is. Personeel Trouw dienen is 't niet all, gehoorzaamheid en spoed en zijn maar halve dienst, indien daar niet van binnen op 't buyienwerek en past een vrolic-kheid van sinnen, die doet al wat hij kan, en geerne die voldoet. Zo zong Huygens, hij kon er het gemeentepersoneel van Holten mede op het oog hebben gehad. Het is een voorrecht te mogen constateren, dat er niet alleen ge hoorzaamheid en spoed wordt be tracht, maar dat er ook wordt ge werkt met een vrolickheid van zin nen en een grote bereidheid tot die nen. Op een avond als deze wil ik gaar ne nog eens zeggen, dat het saam horigheidsgevoel, de goede gezind heid en sfeer waarin wij in gemeen telijk verband mogen werken, met grote erkentelijkheid door mij worden ervaren. Het is immers zo als Huygen» zeide De welvaart spruit uit kloek beleit van ambtenaren die nacht en dag zich zelfs niet sparen geschapen tot een ieders nut. Ter secretarie zagen wij enige ge trouwen heengaan, de heer C. Kar melk vertrok naar Ermelo cn werd opgevolgd door de heer L. Fridricns. De heer Boersma zal de secreta rie van Holten verwisselen voor die van Deventer, terwijl mejuffrouw H. Berkenbosch, die naar Maarsen vertrok door de heer Wagenvoorde uit Deventer zal 'worden opgevolgd. Op gemeentewerken verzekerden wij ons van de steun van de heer J. L. Boersma. die als opzichter te kenaar werd aangesteld. Het ambte naren bestand telde einde 1969 32 personèelsleden. Politie Het politiekorps werd gelukkig niet voor hete vuren gesteld. Het lijdt nog steeds onder een onderbe zetting. Dank zij gebracht voor de wijze, waarop het ook in het afgelopen jaar weer zijn diensten heeft bewezen. Pers Wanneer ik in mijn jaaroverzicht telkenjare weer de pers met waar dering noem vindt dil het zij met erkentelijkheid vermeld haar oorzaak in het feit dat zij de berichtgeving over Holten goed ver antwoord verzorgt en omdat zij het vertrouwen, haar geschonken, waard blijkt te zijn. Dankbaarheid wil ik gaarne met name uitspreken aan het adres van het Holtens Nieuwsblad, dat de pu blic relations van Holten zo voor treffelijk erzorgt. Mijne heren leden van de raad. Iemand heeft eens gezegd, dat de mensen steeds naar het „waarom" vragen, wanneer de tegenslagen ko men. Wanneer wij alles eens zouden opschrijven ik heb dat in mijn jaaroverzicht voor u trachten te doen dan zouden wij zien, dat het goede het kwade verre over treft. Het komt slechts aan op een open oog en open hart. Inderdaad dat mag dacht ik van daag toch de conclusie zijn, het goe de heeft het kwade verre overtrof fen. Wij hebben geroeid tegen de fi nanciële tegenstroom op, wij heb ben niet bereikt wat wij wilden en moesten bereiken, wij hebben ge faald, waar wij niet mochten falen, wij hebben onze 'gemeente niet ge bracht, waar wij haar brengen wil den en moesten, maar niettemin het was pen goed jaar. Een goed jaar omdat wij met elkaar en met onze ambtenaren mochten werken in een voortreffelijke sfeer van vriendschap en welwillendheid en saamhorigheid. Het is een voorrecht, niet hoog ge noeg te waarderen, dit te mogen en kunnen constateren, dan valt zelfs 't tegen de stroom oproeien niet al te zwaar meer. Aan deze goede werkomstandighe den levert ieder zijn bijdrage, u en onze ambtenaren, een ieder op de plaats, waarop hij is gesteld en met de mogelijkheden, hem gegeven. Zo kan het ook niet anders of er ontstaat een esprit de corps, een geest van samen doen en samen staan. „Laten wij met Jesaja tot elkan der zeggen: Versterkt de slappe handen en bekrachtigt de wankele knieën en zegt tot de moedelozen van hart, weest sterk en vreest niet." Heiaas kunnen wij het vanavond Schiller niet na zeggen: „Er zahlt die Haupter seiner Lieben und sieh ihm fehlt kein te'ures Haupt." Vandaag immers missen wij in onze kring de aanwezigheid van Al- bert Jansen, gedurende 34 jaren 'n sieraad van uw raad, een man, die ons persoonlijk zeer na stond. Hij rijst nog steeds voor ons op als een man eerlijk als goud, van 'n onkreukbare integriteit, moedig, plichtsgetrouw en rechtsvaardig, kortom 'n voorbeeld voor ons allen. In dit ogenblik, waarin wij terug zien op het afgelopen jaar zij een gedachte van eerbiedige waardering en warme genegenheid aan zijn na gedachtenis gewijd. De heer H. Gazan nam zijn plaats in onze kring in. Ik wil u allen gaarne danken voor de wijze, waarop u ook in het afge lopen jaar weer in goede saamhorig heid constructief partij' hebt gegeven aan het college van burgemeester en wethouders, voor uw vertroywen en vriendschap, waarvan u telken male deed blijken, die steeds heb ben doorgeklonken in onze discus sies, die tenslotte de goede atmo sfeer in onze vergaderzaal bepalen. Onze samenwerking mijne heren wethouders en secretarie ademde ook in het afgelopen jaar een sfeer van groot onderling vertrouwen, ge dragen als deze werd door onderlin ge oprechte genegenheid en Waar dering. Het is een groot voorrecht, ik be sef dat ten volle op deze wijze te zamen met u het dagelijks bestuur onzer gemeente te mogen voeren. Mijne heren, zo ben ik dan aan 't einde gekomen van alles, wat ik u bij het einde van de jaarkring wil de zeggen. Wij gaan thans uiteen naar onze huizen, waar wij in de beslotenheid van ons gezin ons zullen bezinnen op de kerstboodschap, die met ons mede moge gaan het gehele nieuwe jaar 1970 door. de boodschap, dat God ons mensenkinderen nabij wil zijn. of zoals Gabriël Smit het zegt in wiens woorden een bemoediging te vinden is om in het nieuwe jaar onze taak en onze opdracht te ver vullen, zoals dat van ons mag wor den verwacht: Ik dank u God, want iedere nacht vult Gij de uren van mijn wacht, met sterren, wolken en gefluister, van boom en struikgewas; Ik luister en vind in ieder ding het lied van U. die ons het leven biedt. Ik luister en ik adem vrij want God, ik weet: Gij zijt nabij. Gods nabijheid wens ik u toe in het nieuwe jaar, dat wij tezamen met moed en vertrouwen tegemoet mogen gaan.

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 5