Landbouw krachten moet de bundelen Plan Mansholt een doordacht stuk DE TOEKOMST VAN DE LANDBOUW IN OVERIJSSEL YOP I (Holten) raakt verdrukking m de Waar gaan wij heen? Gebr. Willems eerste generaal kampioen NAAR EEN NIEUWE ONDERWIJSSTRUCTUUR Voor de boer Nieuwe zaken- en beroepen] ijst telefoon Visie van Ir. A. J. Markvoort Onderwijzers o.l. Dorpsschool Vakbekwaam slager Biljartcompetitie Ons Genoegen JANSEN I KLOPTE KALFSTERMAN I (Culturele agenda Elolteii op bezoek in Wij lie Voorbeschouwin g voor zaterdag van Holtense voetbaljeugd Duivensport Benoeming ter secretarie RONO „Sport voor Sport" Trekking loterij „Bato" Oudermiddag Landbouwschool Bathmen Rode lantaarndragers ontmoeten elkaar Glaasje op? Laai je rijden! Vrfldag 5 december 1969 3 In zijn openingstoespraak tijdens de algemene vergadering van de Overijsselse Landbouw Maatschappij heeft de voorzitter, de heer D. J. Jonkhans woensdag o.m. gezegd, dat de landbouwpolitie_ ke moeilijkheden van 't laatste jaar nog maar een voorproefje zijn van hetgeen de boeren te wachten staat. Zij doen er goed aan niet te véél van de overheid te verwachten, maar veeleer eigen kracht te bundelen, als vakman, als ondernemer en als handelsapparaat. „Elk mens die het leven lief heeft, kent het verlangen om in de toekomst te kijken zelfs de zwartgalligste zwartkijker. Vaak wordt dit verlangen ingegeven door de wens naar betere omstan digheden. Of men wil gewaarschuwd zijn voor tegenslagen of on verwachte ontwikkelingen, zodat men op tijd maatregelen kan nemen. Kwam in het verleden het waarzeggersgilde ons in deze behoefte tegemoet, sinds kort kunnen we een beroep doen op heel wat wetenschappelijker werkende „toekomstvoorspellers", name lijk de futurologen. Deze laatsten lezen de toekomst niet uit het koffiedik of de handpalm, maar uit de statistieken en de computer. Al moeten we oppassen al hun voorspellingen meteen maar als evangelie te verkondigen, toch doen we er wijs aan rekening te houden met hun uitkomstén. Met moderne hulpmiddelen weten zij de in het verleden ontstane lijnen van ontwikkeling door te trek ken via het heden naar de toekomst. Zij schetsen 'n toekomstbeeld, dat heel wat minder vaag is dan in het koffiedik te aanschouwen valt. Roer omgooien Met andere woorden: we zijn in deze tijd waarin vrywe] elke dag een nieuw wonder-wasmiddel op de markt verschijnt niet zonder meer aan de grillen van de toekomst overgele verd. We hebben haar in belangrijke mate in eigen hand door een goed gebruik te maken van de beschikbare kennis van talloze geordende feiten en cijfers uit heden en verleden. Nog anders gezegd: we kunnen ons straks niet of nauwelijks meer tegenover onze kinderen verontschul digen voor nu begane nalatigheden. Toegepast op onze eigen situatie zou ik willen zeggen: tijdig investe ren of tijdig het roer omgooien door bijvoorbeeld hergroepering, kan ons straks vruchten opleveren. En iedereen heeft daarmee te ma ken, of men nu beheerder van een landbouwbedrijf is, bestuurder van een organisatie of directeur van een N.V. Telkens zal men zich moeten afvragen: zijn wij wel op de goede weg, moeten wij bepaalde werk zaamheden ook stoppen of misschien andere activiteiten aantrekken om ons voor de toekomst sterk te ma ken. Gelukkig zien we ook in ons ge west bedrijven en coöperaties volbp in beweging om zich voor de toe komst te versterken. Iedereen die niet uit de boot wil vallen, is bezig zich aan te passen. De bedrijfsomvang of het aantal arbeidseenheden neemt sterk toe. Velen zijn druk doende om die zoda nig op te voeren, dat er binnen ge zinsverband voor twee man werk is. Investeringen in gebouwen zijn pe perduur en brengen een hoge af schrijving met zich mee. Daarom vraagt men zich meestal af hoe het staat met de opvolging. Vele over wegingen spelen hierbij een rol, waarvan ik alleen maar wil noemen: de grootte van het bedrijf, de finan ciële positie, het aantal kinderen dat te zijner tijd in de boedelscheiding meespeelt en de capaciteiten en belangstelling van de eventuele op volger. Opvolging van kansen Wijzen al deze punten en misschien nog wel andere in de richting van bedrijfsoverdracht aan één van de kinderen, dan dient het bedrijf mee te groeien nu al! naar een een heid waarin straks voor de opvolger een goed bestaan zit. Het lijkt mij niet verantwoord om te zijner ti.ld de aanpassing van het bedrijf maar over te laten aan de opvolger, die dan naast de vaak niet geringe overnamelasten ook nog eens gesteld wordt voor grote investeringen om het bedrijf op peil te brengen. Laten we dat goed beseffen. De opvolger heeft er mijns inziens recht op om wanneer hij heeft be sloten op nog jonge leeftijd boer te worden, een bedrijf over te nemen, waarin reële mogelijkheden zitten voor een jong gezin. Hierbij moet mpn ook goed hedenlcen, dat een een mansbedrijf ondanks bestaande be- drijfsverzorgingsdiensten iemand een zwaarder leven oplegt dan een twee- mansbedrijf. Duimschroeven Vorige week zijp de zo lang ver wachte prijsvoorstellen verschenen. U kent ze: vijf procent verlaging voor de tarwe, een verlaging voor de suikerbieten en de gevreèsde prijs daling van de melk. Het hoofdbe stuur heeft j.l. vrijdag over deze voorstellen het onaanvaardbaar uit gesproken. Wij menen, dat het op geen enkele manier te verdedigen is om het inkomen van onze akkerbouw en veehouderij nog verder te verla gen. De besprekingen over nieuwe CAO's komen weer volop op gang. Men weet nu al, dat de lonen weer worden aangepast bij de geldont waarding. Er moet alleen nog ge praat worden over een reële verhö- ging. Maar de hardwerkende boer krijgt de duimschroeven nog wat ste viger aangezet. Wil men de produktie gaan inper ken en wij willen daar graag bij helpen dan zal men uit een ander vaatje moeten tappen. Want ik durf te voorspellen, dat deze maatregelen de stroom van melk nog zullen doen wassen, omdat de boeren met een uiterste krachtsinspanning zullen trachten hun inkomen op peil te hou den door méér te produceren. Wél zal er bijgestuurd moeten wor den. Een Europees beëindigingsfonds ligt m.i. meer voor de hand dan het nemen van prijsmaatregelen. Want met prijsmaatergelen treft men juist de bedrijven die men in de toekomst een bestaan wil blijven geven. Wie van plan is in de landbouw te blijven, past zich telkens aan bij de ontwikkeling. Dit gaat meestal ge-' paard met hoge investeringen en een steeds zwaarder drukkende rente last. Veel kapitaal is vereist om op peil te blijven. Kredieten voor jonge boeren Gelukkig valt steeds meer te con stateren. dat bankbesturen de ont wikkeling die onze landbouw moet doormaken verstaan en bereid zijn flinke jonge boeren te helpen Zij aanvaarden daarbij ook risico, risi co wat in de praktijk dan vrijwel steeds ook nog wel meevalt. Helaas is er ook nog een aantal bankbestu ren, dat deze en de komende tijd nog onvoldoende verstaat en te karig is met het verstrekken van kredieten of te grote zekerheden vraagt. Zij remmen de ontwikkeling van de landbouw in plaats van die ontwik keling te helpen stimuleren. Een ander probleem waarmee we te maken hebben is de regeling van het stemrecht in vele coöperatieve verenigingen. Het is mogelijk, dat in een algemene vergadering voorstel len worden afgestemd, die voor de toekomst van bijzonder belang zijn. Het kan voorkomen, dat een groot aantal van de stemmers die men niet tot de boeren van de toekomst kan rekenen, de ontwikkeling van on ze coöperatie in de weg staan, aan gezien hun persoonlijk belang er nauwelijks meer mee gemoeid is. Zij huiveren ergens voor het aangaan van verplichtingen, zij willen houden wat ze hebben, maar gaan voorbij aan de noodzaak van aanpassing voor degenen die ook in de toekomst moe ten boeren. Voor de blijvers valt daarom na te gaan of het aantal stemmen dat men kan uitbrengen wel correspondeert met het zakelijk belang dat men bij de onderneming heeft. Ik zou onze leden eens ernstig in overweging wil len geven zich hierop nader te bezin nen en deze zaak in uw coöperatie maar eens aan de orde te stellen. Niet gemakkelijk Waarom noem ik deze problemen én maak ik deze opmerkingen? KNLC-voorzitter Knotnerus zei on langs en ik deel die mening dat wij er verstandig aan doen el kaar geen gemakkelijke toekomst aan te praten. De landbouwpolitieke moeilijkheden van het laatste jaar zijn slechts een voorproefje van wat ons te wachten staat. We doen er- goed aan niet te véél van de over heid te verwachten, maar veeleer de eigen kracht te bundelen als vak man, als ondernemer, als coöperatief handelsapparaat en ook als coöpera tieve industrie. Vorig jaar verscheen kort voor on ze algemene vergadering het zgn. plan-Mansholt. Ik~ben er toen nauwe lijks op ingegaan, omdat een wel overwogen oordeel over dit lijvige memorandum nogal wat tijd" en dis cussie vraagt. Nu we een jaar ver der zijn en de emoties wat geluwd, is het gemakkelijker er over te pra ten. Temeer, omdat vrijwel iedereen zijn mening al gegeven heeft. Uw hoofdbestuur heeft er veel tijd aan besteed en u hebt de conclusie in ons Landbouwblad kunnen lezen. Doordacht stuk Wanneer we nu nog wat commen taar achteraf zouden moeten geven, dan komen we tot de slotsom, dat het plan-Mansholt een doordacht stuk is met een visie op de toekomst. Het zal moeilijk zijn om de gewen ste ontwikkeling in 10 jaar te be- bereiken en ik vrees dat de noodza kelijke midden ook niet voorhanden zijn. Niettemin heeft het plan-Mansholt de grote verdienste, dat het de boe ren aan het denken heeft gezet. We zien reeds dat vele boeren de weg zijn ingeslagen die het plan aanduidt. Een van de moeilijkste punten lijkt mij de uitbreiding van de bedrijven in hectaren, omdat de marktwaarde van de grond in geen verhouding staat tot het opbrengend vermogen. Misschien kan een op te richten grondbank hierbij belangrijke dien sten bewijzen. Maar ook deze grond bank zal alleen kunnen draaien als de overheid bereid is het verschil tussen de pachtopbrengst en de ren telast van de sommen voor grond aankoop te overbruggen. Vergadering, het zal u duidelijk zijn dat het heden nog meer van ons vraagt om ons beroep met succes in de toekomst te kunnen blijven uit oefenen. Alles is in beweging, op weg naar een nieuw vertrekpunt. Zelfs de politieke partijen krijgen er mee te maken. Samenwerking en schaalvergroting zijn de nieuwe wachtwoorden. We staan al lang niet meer vreemd tegenover begrippen als de „Achttien" en het „PAK". Het lijkt er vaak op, dat de ene helft van Nederland de andere helft aan de gesprekstafel treft. Samen sterk Hierbij zou ik de vraag willen stel len of al deze. verschillende toenade ringspogingen ook niet kunnen in houden, dat er een brug geslagen kan worden tussen de verzuilde land bouworganisaties en -coöperaties. Ik neem graag aan, dat er destijds Dezer dagen is een aanvang ge maakt met de distributie van de edi tie 1969/1970 van- de Gele Gids voor het telefoondistrikt Hengelo. De onderhavige gids werd gedrukt in een oplaag van 77.000 exemplaren en zal gratis worden verspreid onder de telefoonabonnees, woonachtig in het gebied zoals aangegeven op pagi na 1 van de gids. Deze nieuwe editie is voorzien van een geheel andere omslag dan in het verleden het geval was. terwijl voor het eerst het zgn. offset-drukprocédé werd toegepast. Aangezien thans wat gladder papier werd aangewend is de gids iets dunner geworden, waar bij moet worden aangetekend, dat zulks niet ten koste is gegaan van het vereiste aantal vermeldingen. bij de oprichting van de CBTB en ABTB argumenten waren om apart op te trekken. Maar er is in een hal ve eeuw wel het een en ander veran derd. Het is nu zelfs mogelijk om samen met de CBTB scholen te ex ploiteren. In de aankoop sector lijkt het mij moeilijk aan te tonen, dat het voor de toekomst de meest juiste handels wijze is om als r.-k. en andere groe peringen gescheiden verder te blij ven gaan. Ook hier geldt, dat men op tijd maatregelen moet nemen om later de vruchten te kunnen pluk- ken. Binnen de landbouworganisaties werken we zowel landelijk als pro vinciaal steeds meer samen. De kos ten van ons organisatiewerk onze begroting laat dit zien stijgen steeds meer en moeten worden op gebracht door steedfe minder leden. Het ligt daarom voor de hand, dat verdere samenwerking in het belang is van de gezamenlijke leden, die al len hetzelfde doel nastreven. Als OLM zullen we graag aan een ge sprek hierover deelnemen, om sa men te zoeken naar nieuwe moge lijkheden. Tot slot nog deze opmerking. Het past ons dankbaar te zijn voor de goede zomer die we achter de rug hebben. Het tot waarde brengen van onze produkten schept ons weliswaar grote problemen en ik denk daar bij met name aan de fruittelers on der ons maar toch zijn we nog het sterkst afhankelijk van die fac toren die we zelf niet in de hand hebben. Mogen we ons dat bewust zijn bij als ons doen en laten, aldus de heer Jonkhans. In de woensdagmorgen in Zwolle gehouden algemene vergadering van de OLM heeft ir. A. J. Markvoort, hoofdingenieur -. directeur van de Cultuurtechnische Dienst in Overijs sel die op 1 febr. met pensioen gaat en door de talloze ruilverkaveling nauw met de landbouw betrokken is zijn zienswijze gegeven over de toe komst van die landbouw in Overijs sel. Wij uSen hieronder erlkele pun ten uit zijn rede volgen: Bij de landinrichting zal de ruil verkaveling een grote rol blijven spe- Tot onderwijzer in vaste dienst aan de O.L. Dorpsschool, is. in de vacature J. S. Molewijk. benoemd de heer L. W. H. Pak. onderwijzer aan de President Kennedyschool te Zaan dam en als tijdelijk onderwijzer in de vakature, wegens vertrek van mej. A. K. Buizerd, de heer J. van der Weyden te Deventer. Voor het „Slagersvakdiploma" slaagde te Rotterdam de heer J. G. Nijland, Gaardenstraat 15. NIJVERDAL Dat MKV 1 uit Raalte, in de vorm waarin men momenteel, met recht de eerste plaats inneemt in de eerste klasse van de biljartcompetitie voor de biljartbond „Ons Genoegen" te Nijverdal en omstreken heeft men deze week nog weer eens over duidelijk bewezen, door het als tweede klasseerde viertal van De Tonne uit Hellendoorn met een 6-2 nederlaag huiswaarts te stu ren. Een week daarvoor bleek ook wel duidelijk dat dit viertal van Aart Daggert een serieuze kampioenskandidaat wil zijn, want toen klopte men K.O.T. 1 in Nijverdal met maar liefst 8-0. Door dit resultaat gaat MKV nu alleen aan de leiding met een voorsprong van 8 matchpunten op De Tonne 1. Het Nijverdalse KOT 1 herstelde zich na de nederlaag tegen MKV en bracht plaatsgenoot De Poppe 1 in eigen huis een 8-0 nederlaag toe. Een goede prestatie leverde ook het eer ste viertal van Ten Berge uit Enter dat in de moeilijke uitwedstrijd tegen Het Anker 1 in Holten met een 6-2 overwinning huiswaarts keerde. Op de 15e en laatste plaats in de competitie staat momenteel het Hol- tense VOP 1 dat deze week op eigen biljart met 6-2 verloor van Spekhorst 1 uit Rijssen. Op de 14e plaats staat het Nijver dalse NBC 2, dat in eigen huis een gevoelige 8-0 nederlaag ki-eeg e in casseren van Dreyering 1 uit En'er. Overige uitslagen in de eerste klas se: IIBC 1 (Hellendoorn)-NBC 1 (Nij verdal) 2-6, Haarlerberg 1 (Haarle)- Bolscher 1 (Enter) 4-4. De beste partij kwam op naam van de heer H. Albers van KOT 1, 125 ca ramboles in 14 beurten en ook zijn serie var 54 werd door geen andere speler verbeterd. Eén bijzonder gunstige week was het voor De Budde 1 uit Nijverdal. Men won met 8-0 van het niet zwakke tweede viertal van MKV uit Raalte, terwijl naaste concurrent Kalfster- man 1 uit Holten, een 6-2 nederlaag moest incasseren van plaatsgenoot Jansen 1. Jansen 1 komt momenteel sterk naar voren en staat nu als der de geklasseerd. Overige uitslagen de tweede klasse: Lierinck 1 (Haar- le)-De Ster 1 (Heiendoorn) 2-6, De Tonne 2 (Hellendoorn)-De Poppe 2 (Nijverdal) 4-4, KOT 2 (Nijverdal)- VOG 1 (Rijssen) 2-6, NBC 3 (Nijver- dal)-Vloedgraven 1 (Luttenberg) en Bolscher 2 Enter)-HBC 2 (Hel lendoorn) 6-2. De beste partij in deze klasse kwam op naam van de heer J. Dek kers van De Ster 1: 100 caramboles in 24 beurten, In de dei'de klasse won leider Oudelaar 1 uit Nijverdal van Lierinck 2 uit Haarle met 6-2. De Sport 1 uit Wierden incasseerde op eigen biljart een 6-2 nederlaag van het Nijverdal se OBK 1 en moest daarom haar tweede plaats afstaan aan Spekhorst 2 uit Rijssen dat met 8-0 won van De Ster 2 uit Hellendoorn. Overige uitslagen in de derde klasse: Roe- lofs 1 (Nijverdal)-De Budde 2 (Nij verdal 6-2, VOG 2 (Rijssen)-KOT 3 (Nijverdal) 6-2, Jansen 3 (Holten)- Kalfsterman 2 (Holten) 2-6 en VIOS 2 (Rijssen)-Jansen 2 (Holten) 4-4. In de vierde klasse won Koedijk 2 uit Rijssen met, 8-0 van De Tonne 4 uit Hellendoorn, MKV 3 bleef met 6-2 de baas over hun clubgenoten MKV 4 Overige uitslagen in de vierde klas se: De Tonne 3 (Hellendoorn)-Lie- rinck 3 (Haarle) 4-4, OBK 2 (Nijver- dal)-De Sport 2 (Wierden) 8-0. De Poppe 2 (Nijverdal)-Het Anker 2 (Holten) 4-4, Bergzicht 1 (Lemele)- Haarlèrberg 2 (Haai'le) 2-6 en De Ster 3 (Hellendoorn)-Spekhorst 3 (Rijssen) 6-2. len. Maar we zullen er rekening mee moeten houden, dat de herindeling van de landelijke gebieden steeds meer dienstbaar gemaakt zal wor den aan niet-agrarische behoeften. In Overijissel is in de loop dei- jaren ruim 60,000 ha. ruilverkaveld. 36.500 ha. is in uitvoering en 73.000 ha. in voorbereiding. Opvallend is, dat de blokken 'steeds groter wor- d!en\'Bij het huidige tempo zal heel' Overijssel voor 1990 bij een ruilver kaveling betrokken zijn of geweest zijn. Welke kant het ook met de Over ijsselse landbouw uitgaat, ruilverka veling zal zeer belangrijk en urgent blijven. Uit economische overwegin gen zal men steeds moeten streven naar modernisering en vergroting van levenskrachtige boerenbedrijven De detailontwatering zal voort aan niet meer door sloten maar door drainage moeten geschieden. Zou een varken van een katho lieke boer het voer weigeren als het door de Cebeco was vervaardigd? Een fusie tussen Handelsraad en Ce beco ligt voor de hand. Welke besteming de grond ook krijgt, ontsluiting en ontwatering zul len steeds nodig zijn. De produktie moet worden aan gepast aan de behoefte om de toe komst van de landbouw veilig te stellen. Met andere woorden er zal grond uit cultuur genomen moeten worden. Het zal mij niet verwonderen als het aantal Overijsselse boeren in '80 tot beneden de 7500 zal zijn gedaald: vergeleken bij 1955 zal dan minder dan éénderde deel zijn overgebleven. Degenen die op jeugdige of mid delbare leeftijd geen perspectieven meer zien in de landbouw zullen ge bruik moeten maken van omscho lingscursussen. Voor kleine niet-gespecialiseerde landbouwbedrijven zal in de toekomst geen plaats meer zijn. Vele boeren zullen zich moeten gaan afvragen of zij hun boerderijen niet geschikt moeten maken voor pen siongasten of omvormen tot kampeer- bedrijf. Bestem in de landschappelijke waardevolle landbouwgebieden vele grote complexen voor het stichten van tweede woningen. Verkavel zb'n terrein, richt het in met wegen en openbare nutsvoorzieningen en ver koop de grond in complexen van bij- Voorbeeld 5 are. Het is noodzakelijk de ruilver kavelingen met kracht voort te zetten om de boer zo goedkoop mogelijk te laten produceren. Hierbij zal men er naar moeten streven de groenele- menten dienstbaar te maken aan het stichten van wooncomplexen. DEVENTER Schouwburg, Grote Kerkhof, tel. 11500. Maandag 8 december, aan vang 20.00 uur. Derde abonnements concert voor de Stichting Kamer muziek Deventer; dinsdag ae- cember, aanvang 20.00 uur V-.erde abonnementsconcert door het Over ijssels Philharm. Orkest. FILMS EDB THEATER, Smedenstraat, tel. 13615, Donderdag 4 t.m. woens dag 10 december: Jim Kiihan, De doder, met Glenn Ford, Jonn An derson e.a. 14 jaar; Zondag 7 de cember, middagvoorstelling, Ursas in de vuurvallei a.l. Zaterdag 6 december, nachtvoors'el- ling; Vijf poorten naar de hel met Kan Schott, 18 jaar: Aanvangstijden dagelijks 20 uur, za terdag 18.30. 21.00 en 23.30 uur zon dag 14.00. 16.00, 18.30 en 21.00 uur. CINEMA PALACE. Lange Bisschop straat, tel. 11100. Donderdag 4 t.m. Woensdag 10 december Hans en High met Clint Eastwood, 18 jr. zaterdag 6 december, nachtvoorstel ling, Nog wat nieuws Pussycat, 18 jaar. Aanvangstijden: dagelijks 20.00 uur. Zaterdag 18.45. 21.15 en 23.30 uur, zon dag 15.00 18.45 en 21.15 uur. 5 dec. gesloten. Luxor Theater. Brink tel. 18662. Don derdag 7 december, middagvoor stelling. Eiland der Pygmeeën. 14 jr. Woensdag 10 december, cyclus voorstelling. De laatste paradijzen, a.l. Aanvangstijden dagelijks 20.0(1 uur. zaterdag 18.30. 21.00 uur. zondag. 14.00, 16.00. 18.30 en 21.00 uur; 5 de cember gesloten. EXPOSITIES Openbare Leeszaal, Brink, tel. 13506 t.m. 15 dec. Schilderijen, tekenin gen en gouaches. Openingstijden: dagelijks 10-17 en 19- 21 uur zaterdagavond, zondag en ma. gesloten, 5 dec. na 17.30 uur geslo ten. Holten moet zondag naar Wijhe, naar de IJsseldijkbewoners, die mo menteel de rode lantaarn dragen. Vo rig jaar was het nog een ploeg waar Holten de handen aan vol had. De Wijhenaren zijn thans wel erg laag op de ranglijst gezakt. Dat zegt ech ter niet, dat de roodzwarten niet op hun hoede zouden moeten zijn voor een plotselinge uitschieter, .zoals die zo dikwijls bij de staartclubs voor komt. Er staan nog meer onberekenbare ontmoetingen op het programma Zwolsche BoysRaalte. ZwolleHei- no, V. en K.Heerde, ABSSallandia en UDWilp. De supportersvereniging zal bij voldoende belangstelling een bus la ten lopen. Wij vermoeden, dat hier voor wel belangstelling zal bestaan. De opstelling is als volgt: doel: Breukink; achter: Kaiser, Paalman, Mabkvoort, Brands; midden: Meins- ma en Den I-Ieijer;voor: Veneklaas. Soer, Kwintenberg en Reilink. Reser ve: Pasop, Broersma en Knapen. Wedstrijdprogramma Zaterdag: ON alHolten al 2.45 u.; Holten c2Enter V. cl 1.45 uur; Ex celsior c4Holten c3 3.00 uur: SDOL blHolten b2 3.00 uur: Holten dl Vcsos dl 10.00 uur; Ilaarl. Boys dl Holten d2 10.00 uur; Holten d3—Vesos d2 10.45 uur; Haarl. Boys d5Holten d4 10.45 uur. Zondag: Wijhe 1Holten 1 2.30 uur; Holten 2De Zweef 2 2.30 uur; Hol ten 3—SOS 2 11.15 uur; MVV 7—Hol ten 6 10.30 uur; Holten 5GFC 4 9.15 uur: Hector 4Holten 4 10.00 uur. Indien de weersomstandigheden geen spelbreker zullen zijn, worden er a.s. zaterdag diverse returnwedstrij- den gespeeld. De A-junioren spelen voor de verandering weer eens uit en wel tegen Oranje Nassau A in Alme lo. Laten wij hopen dat zij beter voor de dag komen dan destijds in de thuiswedstrijd. B2 speelt uit tegen SDOL B in Luttenberg en heeft een goede kans om hieruit een gelijk spel te behalen. Cl krijgt thuis het sterke Excelsior Cl op bezoek en zal zeker het bestje beentje moeten voor zetten om de punten in eigen huis le houden en om haar goede derde plaats op dc ranglijst te behouden. C2 speelt in het Sportdal tegen Enter Vooruit Cl en moet in staat worden geacht de zege te kunnen behalen. C3 gaat naar Excelsior C4 met een goede kans op beide punten mits de voorhoede beter op schot is dan in de laatste wedstrijden. Pupillen Dl spelen thuis tegen VESOS 1 en hebben aan deze 6pelers een zware kluif. Ze gaan een bijzon der zware uitwedstrijd tegemoet te gen Haarl. Boys Dl welke club thuis moeilijk te kloppen is. D3 pupillen hebben een goede kans op de winst in de thuiswedstrijd te gen VESOS D2, terwijl D4 het moet opnemen tegen Haarl. Boys D5, het geen zeker geen gemakkelijke op gave zal zijn om hier met één of bei de punten terug te keren. Laten wij hopen dat er enige prettige St. Nico- laas-verrassingen in zullen zitten. De postduivenvereniging ,,De Berg- vliegcrs" hield het afgelopen week end een ledenvergadering in het Sta tionskoffiehuis van de heer M. Kalf- sterman onder voorzitterschap van de heer L. Gazan. In deze bijeen komst werden o.m. de prijzen uitge reikt voor de behaalde resultaten in het afgelopen vliegseizoen, bestaande uit bekers en medailles. Voorzitter Gazan huldigde daarbij de gebroeders Willems. die eerste generale kampi oen werden met een voorsprong van ruim zeshonderd punten. Er waren v(jf generale kampioenen, t.w. le gen. kampioen gebr. Willems met 3235 pnt., 2e gen. kamp. Joh. Paal man met 2631 p.. 3c gen. kampioen L. Gazan met 2564 p.. 4e gen. kamp. H. van Beek met 2367 p. en 5e gen. kampioen H. J. Aaftink met 2221 p. Zij ontvingen een beker, terwijl zij op de verschillende onderdelen, met an deren. ook nog prijzen in ontvangst mochlen nemen. De voorzitter deelde mee, dat nog telkens nieuwe leden toetreden en dat de vereniging thans 26 leden telt. De vereniging heeft van de gemeen te het voormalige magazijn van het Groene Kruis nadien schilders werkplaats aan de Koninginnelaan gehuurd voor het inkorven d^er dui ven. In verband hiermede werd af scheid genomen van de familie Kalf- sterman vanuit wier schuur en gara ge men twintig jaar lang de duiven heeft kunnen verzenden. Voorzitter Gazan dankte mevrouw Kalfsterman namens de leden voor de genoten gastvrijheid en bood haar een mooi bloemstuk aan. De vereni ging heeft zich zo uitgebreid en het aantal in te korven vogels is zo groot geworden, dat de ruimte te klein werd. Hij bracht voorts dank voor de prettige samenwerking en verklaar de er trots op te zijn, dat de vereni ging nu een eigen clubgebouw heeft. De bijeenkomst werd verder benut voor de bespreking van enkele huis houdelijke aangelegenheden. Museum De Waag mi óe drie Harin gen, Brink. Openingstijden: dagelijks 10-12.30 en7 uur, zondag 14-17 uur. Deventer Kunstijsbaan/ Rembcar.dt- kade 195 tel. automaat 18877. Openingstijden: dagelijks 14-16.30 u en 20-22.30 uur di. en vrij. avond gealoten. Za. 14-16.30 en 20.22.30 uur. zo. 10-12, 14-16.30 en 20-22.30 uur. Vliegveld Teuge. De Zanden 15. 'el. 05762-220. Parachutespringen (Alle«n bij goed weer) op za. en zo. tot 11.00 uur en 's avonds tegen zonsonder gang. Rondvlucht*» op tel. afspraak tel. 05712-1481. Kapjeswelle, 5 december. 8.45 uur. Aankomst van Sint Nicolaas en zijn gevolg, met een optocht door de stad. Bar-dancingi. Maxim Bar, Welle 12' j. tel. 12054; La Balance Brink 72. tel. 19277: Chez Antoinette. Rog gestraat 10-12, tel. 16630; Het Wit te Paard. Walstraat hoek Golstr. tel. 16959; Saint Tropez, Gr. Over- straat tel. 17984, Tiroler Bar. KI. Overstraat 22. tel. 14845: Tuf tuf KL Overstraat 46: Funky Twict KI. Overstraat 8T; Safari Club, Gr, Poot, tel. 14976; Walk in, Gr. Over- s-traat 19768. ALMELO Varossieau: do. t.m. zo. Tarzan en de Junglebov. 14 jaar; Zaterdag nachtfilm Johnny Hamlet, 18 jaar; zondagmatinee: Tarzan en de Jun- leboy, 14 jaar; ma. t.m. wo. Sex a la minute. 18 jaar. Aanvangstijden: do. vrij. ma. di. wo: 2.30. 8.00 uur; za. 6.45. 9.00 uur. 23.15 uur. zo. 2.30, 4.45. 6.45 en 9.00 uur Cinema Palace: di. t.m. wo: De slag om Engeland, 14 jaar. Aanvangstijden: do. t.m. wo: 2.30. 6.30, 9.15 uur; zondag 2.00. 4.15. 6.30. 9.15 uur. Tot adjunct-commies A ter secre tarie-afdeling bevolking en burgerlij ke stand is in de vacature J. Boer- sma met ingang van 1 maart be noemd mej. J. G. M. Veldkamp, ad junct - commies ter secretarie te Heino. Overijssels programma 9 december. In de rubriek „disse man-disse moal" heeft Ricus Hertsenberg een gesprek met de journalist Jan van den Dun- gen. Op de scholengemeenschap te Holten zijn opnamen gemaakt tijdens een aantal muzieklessen, waarbij vooral gewerkt wordt met z.g. Orff-instru- mentarium. Deze opnamen worden uitgezonden in de rubriek „Het mu- ziekonderricht in Overijssel". Samen stelling: Henne Fransen. De praktijkschool voor pluimvee en varkenshouderij te Almelo is het on derwerp van de agrarische rubriek. Jan Bartelds heeft over deze school gesprekken met o.m. de directeur ir. R. Scheper. Het programma wordt uitgezonden van 19.15-20.00 uur. RONO „Sport voor Sport" zondag T decembT 1969. In het KONO-pro- gramma „Sport voor Sport" van zon dagavond dat tussen 18.30 en 19.25 wordt uitgezonden, wordt deze wee* naast het betaalde voetbal aandacht besteed aan de volgende amateurwed strijden: Rood Geel-Ha rlingen en ZNC-WVV. Verder kijkt Gosse Berga samen met het bestuur van de Grasbaan- motorrennersbond terug op het sei zoen 1969. „Sport voor Sport" geeft verder *en uitgebreid verslag van de ijshockey- wedstrijd Thialf-Delft. In de kantine van de Coöp. Zuivel fabriek „De Vrijheid" had de vorige week zaterdag, onder toezicht van adjudant E. Kruit der rijkspolitie, de trekking plaats van de loterij van de Sportvereniging „Bato". Er waren mooie hoofdprijzen aan deze verlo ting verbonden t.w. als eerste drie 'n transistorradio, een droogkap en een messenslijper. De prijzen als volgt gevallen: 1« pr. nr 79. 2e pr. 916, 3e pr. 413; 4e pr. 306. 5e pr. 115, 6e pr. 354, 7e pr. 315, 8e pr. 524. 9e pr. 906, 10e pr. 988, 11# pr. 303, 12e pr. 924, 13e pr. 441, 14e pr. 287. 15e pr. 696, 16e pr. 213, 17e pr. 253, 18e pr. 680, 19e pr. 594, 20» pr. 227, 21e pr. 270, 22e pr. 776, 23e pr. 318, 24e pr. 943 en 25e pr. 821. De prijzen zijn door de bestuursle den bij de prijswinnaars bezorgd. Het onderscheid tussen algemeen voortgezet onderwijs en beroeps onderwijs in de eerste drie leerjaren dient te vervallen en er zal een veel bredere algemene basis gelegd moeten worden. De hui dige regelingen van de mammoetwet zijn beslist geen eindpunt, maar veeleer een beginfase van een geheel nieuwe onderwijs structuur. Het zal daarom noodzakelijk zijn, dat er spoedig goede contacten worden gelegd tussen de diverse vormen van voortgezet onderwys om de toekomstige middenschool voor leerlingen van 12-15 jaar voor te bereiden. Tot nu toe hebben de verschillende onderwijsvormen te veel op eilandjes en in ivoren torentjes geleefd. Zij kunnen veel meer van elkaar gaan profiteren. lijk bedrijf en de school nauw samen werken. Tenslotte besprak de heer L. A. Valkhof het gymnastiekonderwijs. Hy vond het verheugend dat thans ook het platteland de beschikking heeft over goede gymnastieklokalen en sportvelden. Ook bij het agrarisch onderwijs wordt behoorlijk aandacht besteed aan de lichamelijke opvoe ding. De heer Valkhof gaf enige wen ken met het oog op de hygiëne van de leerlingen. Bijvoorbeeld liever wit te dan zwarte gymbroekjes, omdat de eersten meer gewassen worden. Ook het schoolzwemmen werd be sproken en hij raadde de ouders aan om de jongens lid te laten worden van een goede sportclub en gymna stiekvereniging, omdat de enkele lesuren in schoolverband te weinig zijn. Voor een dubbeltje op de eerste rang zitten dat lukt tegenwoordig niet meer. Wie echter bereid is een paar gulden uit te geven, die kan wel de gelijk een flinke stap vooruit doen; want de georganiseerde vrijwillige leverbotbestrijding kost niet veel meer dan ongeveer één gulden vijftig a één gulden vijfenzeventig per rund per behandeling, het geneesmiddel inbegrepen. Per jaar zijn met het nieuwe middel Acedist 2 behandelin gen nodig, dus het kost slechts drie gulden a drie gulden vijftig per rund per jaar, maar die komen dan ook dubbel en dwars terug! Deskundigen zijn hel er nml. over eens, dat men gemiddeld een verho ging van de melkproduktie mag ver- wacehten van 5 a 10'/. en 5'/« van 4000 liter is el 200 liter. Op de bedrijven waar de leverbot aanwezig is, betekent het meedoen aan de leverbotbestrijding dan ook geen financieel probleem, maar eer der de oplossing ervan. Laten we eens een voorbeeld nemen: 20 stuks jongvee, 30 melkkoeien, ge middelde produktie 4000 liter per jaar is 120.000 liter. Kosten van de leverbotbestrijding per jaar ongeveer (20 30) x f 3.a f 3,50 is f 150,— a f 175,—. Produk- tiestijging kan 5bedragen is 6000 liter per jaar dat is ruim f 2000, In het licht van deze cijfers is het toch wel hoogst merkwaardig om te zien, dat velen nog steeds voetstoots aannemen, dat op hun bedrijf geen leverbotten aanwezig zijn, althans niet bij runderen. En dat terwijl de cijfers van het Centraal Bureau Slachtveeverzekering te Utrecht jaar lijks aantonen dat 5van de Neder landse veestapel behoorlijk is besmet. Zou het nu eindelijk niet de moeite lonen om in overleg met dierenarts of Gezondheidsdienst een paar mest- monsters te laten controleren? Dan heeft men tenminste zekerheid, dat de winst (of de leverbot) niet in de koe blijft zitten. Dit zei de heer Wisselink, direc teur van de lagere landbouwschool te Bathmen op de dezer dagen gehou den oudermiddag voor de laagste leerjaren, daarmede herinnerend aan een uitspraak van Staatssecretaris Grosheide van Onderwijs en Kunsten. In het verleden was er vaak een soort concurrentieverhouding. Dit moet plaats maken voor een vorm van samenwerking. Het handvaardigheidsonderwijs is evenzo goed vormend als het ieren van een vreemde taal. Vorming moet ontstaan in een harmonische ontwik keling van hoofd en handen met daarnaast karaktervorming doormid del van sport en discussies. De heer Wisselink besprak, na het welkomstwoord van de voorzitter van het schoolbestuur, de heer B. J. J. Groot Bronsvoort, de actuele zaken en bracht o.m. naar voren, dat de leerkrachten hun uiterste best doen om het onderwijs zo goed mogelijk te vernieuwen en aan te passen aan de moderne eisen. De oudermiddag was druk bezocht.' Na de pauze demonstreerde de heer J. Vis hoe de leerlingen tegen woordig door gebruik te maken van de directe methode, veel sneller dur ven spreken in een vreemde taal. Het gaat er hierbij om, dat de leer lingen de woordenschat die ze zich spelenderwijs hebben eigengemaakt ook werkelijk durven toepassen en gebruiken door er zinnetjes van te maken. Daarom wordt er bij het on derwijs in de vreemde taal tegen woordig minder geschreven en meer gesproken. Het maken van thema's is er nauwelijks meer bij. Vol be langstelling luisterden de ouders naar de in het Engels gevoerde gesprek jes van de leerlingen. De heer Th. de Boer gaf een uiteen zetting van het veeteeltonderwijs. Het me konderwijs begint al in het eerste en het tweede leerjaar met oefeningen aan het kunstuier. Dit z.g. droogzwemmen is nodig om de juiste vaardigheid te verwerven. Thuis kunnen de jongens het dan gaan toepassen onder de levende koe. Het handmelken kan nog steeds niet gemist worden en bovendien is ge bleken dat goede handmelkers later ook goede machinemelkers worden. In het tweede leerjaar zal een begin gemaakt worden met de registratie van de melkkoeien door het invullen van speciale kaarten. Het gaat er urn de belangstelling van de leerling voor het bedrijf gaande te houden. Is deze interesse er niet. dan kan de longen beter geen boer worden. De meeste jongens doen enthousiast mee aan de kalveropfokwedstrijd. Toe zicht van de ouders blijft hierbij nog geboden. Daarom moeten het ouder- Sportclub Denekamp dat evenals Blauw Wit in deze competitie nog slechts 1 wedstrijden won en dat sa men met Blauw Wit de rode lantaarn ..torst" zal zaterdagmiddag bij „De Poppe" ongetwijfeld alles op alles zetten om Blauw Wit te kloppen. Op 18 oktober werd in Denekamp verloren met 3-1 dus Blauw Wit heeft wat goed te maken. Voor de Blauw Witte jeugd zijn vastgesteld: Rood Zwart cl Blauw Wit cl aanvang 3 uur; De Deldense jongelui staan ongeslagen op kop en het zal voor Blauw Wit heel moeilijk worden om een puntje binnen t« ha len. De junioren bl spelen om 3 uur in Goor tegen Twenthe bl en ook zij zullen er van meet af alles aan moeten doen om een goed resultaa ta behalen. M\

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 3