F HELP DE KLEUTER' KINDERBOEKENWEEK Boekhandel Heusinkveld Werkgelegenheid blijft uiterst stabiel volkers muziekhuis KINDERBOEKENWEEK (15 t.e.m. 25 oktober) Ingezonden kleuter f 1,40 Nuchtere stierkalveren Aantal buitenlandse gastarbeiders groeiende Holten miste de goede inzet Voorbeschouwing voor zaterdag „Holten"-jeugd Goede resultaten jeugd „Holten" BERGRUITERS- NIEUWS Onderricht in schaken Blauw Wit A won verdiend Gespreksavonden Herv. - Geref. werkgroep RONO sport voor sport Holten I krijgt Heino op bezoek Jeugdsoos voor de RONO HVD-Encpiête over „De vrouw in de Kerkeraad" Over de gespreks- avond Vredesweek ;l- Nationale Verkeersweek Onderlinge schietwedstrijden „De Eendracht" Prijzen in Staatsloterij Ontspannings- programma ziekenhuizen Geen last van blaren in Laren Muziekm an if estatie in Diekmanshal in Enschede Vrijdag 10 oktober 1969 S De werkloosheid in het gewest De venter daalt in vrywel alle bedrijfs- klassen, het aantal openstaande aan vragen neemt nog steeds toe. De mannelijke geregisteerde arbeidsre serve verminderde van 342 tot 317. Alleen in de scizoengevoelige secto ren, zoals Horeca-sector, nam de werkloosheid toe. Procentueel ligt de werkloosheid in het gewest Deventer (1.3 pet), beneden het provinciale (1.9 pet) en het landelijke gemiddel de (1.4 pet). Het aantal openstaande aanvragen ls van ultimo augustus tot eind sep- Kaalte heeft kampioenskandidaat Holten zondag van de eerste plaats van de ranglijst verdreven door een 4-1 overwinning te forceren, 't Werd inderdaad een wat geforceerde over winning door de overrompelende aan vallen in het laatste kwartier van de wedstrijd, waaraan de Holtenaren zelf de grootste schuld hadden. Voor al in de eerste helft speelde de thuis club met 'n veel grotere inzet dan de bezoekers en vertoonden zij een uit stekend samenspel. Door het wijfe- lend optreden van de Holtense defen sie wist H. ten Brinke in de 70e min. zijn club de leiding te geven (1-0) Nadat Van de Bos in de 30ste minuut een prachtige kans om de gelijkma ker te scoren had gemist, was het Ten Brinke weer, die het tweede doelpunt voor zijn rekening nam (2-0) Het spel ging snel op en neer. De Baaltenaren waren daarbij schot- vaardiger en sneller. Nadat de Raal- ter doelman De Roos even te voren een uitstekende redding had verricht, wist Markvoort bij een doelworsteling uit een op de grond liggende kluwen van spelers de terugrollende bal over de doellijn te werken (2-1). Veneklaas scoorde nog een tweede doelpunt, maar dat werd door scheidsrechter Van Zanten afgekeurd wegens bui tenspel. Na de thee kwamen de Holtenaren veel beter opzetten en beheersten zij lange tijd de wedstrijd. Door een wat te onbeheerst spel werden enkele goede kansen om zeep geholpen. De Raalter defensie was goed op dreef en wist. de snelle rushes van Vene klaas, Van den Bos en Kwintenberg steeds uitstekend op te vangen.-De Holtenaren drongen te ver op en dat werd hun tenslotte noodlottig, want toen Kaiser in de 83e minuut de bal niet snel genoeg wegwerkte en naar achter plaatste, was de Raalter voor hoede er als de kippen bij en ver hoogde Dekker de voorsprong (3-1). Het was dezelfde speler, die in één van de laatste minuten nogmaals het doel wist te vinden (4-1). Het werd een wat geflatteerde, maar niet on verdiende overwinning voor de thuis club, die zich, in tegenstelling tot de bezoekers, in deze wedstrijd volledig gaf en technisch vrij behoorlijk voor %e dag kwam. «a-De uitslagen en de^eompetitrWtand In 4 H zijn als volgt: Heine-Wilp 00 Raalte-Holten 41 Zwolse Boys-Heerde 11 Zwolle-Sallandia 30 Wijhe-UD V. en K.-ABS Kaalte Holten Keerde UD Zwolle Wijhe Sallandia V. en K. Heino ABS Zwolse Bovs Wilp 6—2 1—2 7 11- 6 7 10- 8 6 13- 8 6 11-12 5 2 0 3 4 5 0 4 1 4 5 2 0 3 4 3 0 2 1 2 4 0 13 1 Al speelt a.s. zaterdag een uitwed- ing str'Jd tegen Vriezenv. Boys Al en dit zal een zeer zware opgave wor den voor onze jongens. Volgens onze inlichtingen is Vriezenv. Boys een goed spelend team met een schot- Bgfl 1 vaardige voorhoede, zodat het op- J [passen geblazen is voor onze achter hoede. 'ECIjEU speelt thuis tegen De Zweef BI cn wij geven hef een redelijke kans 1 op succes. De B2 junioren spelen (»'t tegen Rijssen Vooruit BI, en dit kan een spannende match worden. X .Holten C2 speelt de plaatselijke wed strijd tegen Blauw Wit Cl. waarbij Holten favoriet is, doch in een der by is er van alles mogelijk. C3 gaat ,naar De Zweef C2 en heeft enig uit- Izicht op een gelijkspel. De pupillen fDINtjspelen thuis tegen De Zweef Dl, en wij hebben goede hoop dat deze is. .wedstrijd weer in een zege zal ein digen. D2 speelt uit tegen Nijverdal Dl met een kleine kans op gelijk jrrelsjBpel. terwijl D3 thuis De Zweef D2 lontmoet. De jeugdelftallen van Holten heb ben j.l. zaterdag weer enige goede esultaten verricht. Zo won Holten U de thuiswedstrijd tegen HSG Al lit Haaksbergen met 5-3. en bleef :odoende nog ongeslagen in de Hoofd- tlasse. Bl behaalde een grote 8-2 zege op .VESOS Bl in Hellendoorn en dit is een goed resultaat. De voorhoede speelde een goede wedstrijd en zo jspelend zullen er nog wel meer overwinningen behaald worden. Het B2 elftal won dit keer erg overtui gend met 6-0 van Haarl. Boys B2 en doordat het elftal op enige plaatsen was gewijzigd, is dit vooral tot uit drukking gekomen in het spel van de voorhoede. De Cl junioren keerden met een jtiuttige 2-0 zege uit Borne huiswaarts al moet gezegd worden dat NEO 'n goede wedstrijd speelde, doch de Holtense achterhoede heeft zeer wei nig kansen weggegeven. Het C2 elftal doet het dit seizoen beter dan vorig jaar en zegevierde thuis met 4-1 over Twente Cl en nestelde zich door dit resultaat in de kopgroep. C3 heeft bet dit jaar moeilijk en moest tegen Enter Vooruit C2 een grote 7-1 neder laag incasseren. De pupillenwedstrijd tussen Dl en D2 werd, zoals verwacht kon worden, |met 5-0 door Dl gewonnen. Het ver schil in het spel zit voornamelijk in de voorhoede en de betere spelop vatting van Dl. Het jongste team D3 Itegint steeds beter te spelen en ook tol werd weer gewonnen. tember gestegen vn 709 tot 718. Eind september 1968 stonden 566 open staande aanvragen genoteerd. Het zal de Nederlandse werknemers misschien minder aangenaam in de oren klinken maar de arbeidsmarkt situatie leidt er toe, dat het aantal buitenlandse gastarbeiders groeiende is. In dit verband is het wellicht dien stig er op te wijzen, dat in Marokko gunstige wervingsmogelijkheden be staan voor werknemers in de metaal industrie met een opleiding, die ver gelijkbaar is met een opleiding l.t.s. in Nederland, doch die niet kunnen bogen op een verdere opleiding in de industrie. Mentaal mogen zij be schouwd worden als prima krachten. Deze werknemers zijn voornamelijk te vinden in de leeftijdsgroep tussen 21 en 26 jaar. Het grootste deel van hen spreekt en schrijft Frans. Voor de bouwnijverheid is er een ruim aanbod van timmerlieden en metse laars met ervaring in de woning bouw. Ook ongeschoolde mannelijke arbeidskrachten zijn in zeer ruime mate beschikbaar. Zij kunnen na het indienen van een wervingsaanvraag binnen 14 dagen in Nederland ver wacht worden. De gedetailleerde cijfers van de beschikbare mannelijke arbeidskrach ten van de gemeenten in het gewest ziet er als volgt uit: (Tussen haak jes de cijfers van eind augustus) Deventer 258 1.6'» (272 1.7*1»), Bathmen 2 0.5' (4 1.0'!»), Die penveen 9 0.5'I» (11 0.7'.»), Hol ten 10 1.1', (9 1.03Olst 9 0.5'(8 0.4*1»), Raalte 29 1.1':» (38 1.4*/»), totaal 317 1.3":» (342 1.5*1»), i?i de provin cie 3801 1.9(4466 2.2'/o) in het Rijk 42118 1.4";» (447373 1.5*1o). Aanbod en vraag naar .mannen in enige belangrijke beroepsgroepen in het gewest zijn resp.: bouwvakarbei ders 15 73, metaalbewerkers 21 266, textielarbeiders 2 11, levens- en genotmiddellenbereiders 1 81, kantoorpersoneel 42 82, personeel in algemene dienst (incl. losse arbei ders) 12 54 minder geschikten- (aanbod) 141. overige beroepsgroe pen 83 151, totaal mannen 317 718, waarvan tot en met 18 jaar 19 281, 19 jaar en ouder 298 437. Een vergelijking met de andere rayons in de provincie Overijssel van de gere gistreerde arbeidsreserve (mannen) valt als volgt uit: (Absoluut en in percenten) Almelo 510 2*1», Nijver dal 100 1.0*/», Deventer 317 1.3*!» Emmeloord 103 1.3'!», Steenwijk 142 2.1*1», Enschede 1145 2.8*!», Har- denberg 319 3.1*1», Hengelo 310 1.1'/», Kampen 123 1.4*1», Dronten 13 0.4Oldenzaal 285 2.2*/» en Zwolle 425 1.8*io. Op zaterdag 4 oktober jl. werd door 5 Bergruiters deelgenomen aan de jaarlijkse samengestelde wed strijd (dressuur - cross-country - springen) te Zuidwolde. In de individuele nummers werden leuke successen behaald, terwijl in de samengestelde wedstrijd de resul taten, zeer matig waren, alleen één van de jongere leden, nl. Paul Steu nenberg, wist in de lichte samenge stelde wedstrijd de eervolle 5e plaats te bereiken. De overige -uitslagen zijn vart de Bergruiters: Dressuur Lich: Ring 1, le Paul Steunenberg: Ring 2: le mevr. Brouwers-Vosman. Dressuur Middelzwaar: Ring 3, le H. Nijkamp. Deelnemers van „Bergruiters" waren J. Murris, H. Nijkamp en B. J. Brouwers in de samengestelde wedstrijd zwaar, en mévr. Brouwers- Vosman, Paul Steunenber en Jan Trekop in de samengestelde wedstrijd „Licht". Op 16 en 17 oktober a.s. zal door G. Beldman met „Amigo" worden deelgenomen aan het Nationaal In- door Concours-Hippique te Barne- veld om ,,Het Gouden Ei". Dit zijn springwedstrijden voor ruiters opge nomen in de Klasse Z springen. Op 18 oktober a.s. zullen J. Mur ris en G .Beldman onze plaats ver tegenwoordigen op de provinciale kampioenschappen „Samengesteld" te Lonneker en Paul Steunenberg zal in de L klasse deelnemen buiten het kampioenschap. Vrijwel alle schaakverenigingen in Nederland hebben op voorstel van het bestuur van de KNSB (Kon. Nea Schaakbond) besloten gedurende het seizoen 1969 1970 op hun we kelijkse clubavonden gratis onderricht te geven aan beginnende spelers of huisschakers. De directe aanleiding tot dit royale plan is het feit dat. mede door de TELEAC-cursus „schaken voor be ginners" velen het spel zijn gaan be oefenen. Daarbij zullen zij uiteraard op problemen stuiten, die de club schakers gaarne voor hen willen op lossen. I-Iet onverwachte gastheer schap geldt overigens niet alleen de TELEAC-schakers, doch ook andere beginners en huis- of tuinspelers. De besturen van de verenigingen hebben in grote meerderheid besloten deze handreiking te verrichten tot be gin maart. Omstreeks die tiid eindigt de TELEAC-cursus, die bij duizenden belangstelling voor het schaken heeft gewekt. Vermeldenswaard is tevens, dat di verse clubs overwegen na afloop van de cursus een huisschakers- toernooi te organiseren, Met nadruk staat daarbij het spelplezier voorop, niet het toppresteren. Op dit laatste komen we eventueel in onze kolom men terug. Een geweldige kollektie ELEKTRONISCHE ORGELS en PIANO'S vindt u in onze nieuwe toonkamer o.a. de merken RIHA, PHILJCORDA, VISCOUNT, PA- RIE, SOLINA, PETROF, GEM, SAFIRA. Vanaf 1.095,—. Ruime kollektie bladmuziek en grammofoonplaten. BU DE VERKEERSLICHTEN NUVERDAL Telefoon 05486 - 3079 Thema 'Kind en Theater' De laatste jaren is het traditie ge worden om aan een zo wijdvertakt evenement als de Kinderboekenweek een centraal thema mee te geven zoals 'Kind en Dier' en 'Kind en Doen'. Een dergelijk onderwerpt schept een duidelijk uitgangspunt voor alle aktiviteiten die uitgaan van de boekhandel, de scholen, de biblio theken, jeugdorganisaties, pers, ra dio en televisie. Dit jaar heeft men, na een aantal besprekingen met mensen uit de to neel en theaterwereld besloten het thema 'Kind en Theater' te hanteren. Volkomen in de stijl van deze thea tersfeer ligt het geschenk van de Kinderboekenweek, verkrijgbaar bij aankoop van kinderboeken voor f 5,- of meer. Het geschenk bestaat uit drie boek jes in vacuümverpakking. Spelen met poppen van poppen kastspeler Wim Meilink, met instruk- ties om met minimale middelen poppenkast te fabriceren voorzien van het draaiboek voor een echt Jan Klaassenspel (voor jongere kinde ren, illustraties en omslag Alfons van Heusden). Spelen met Spullen van Cecilia Lichtveld, suggesties en instruktieve tekeningen om me^" huis, tuin, en keu kenmiddeltjes een decor te bouwen, te grimeren, verkleedpartijen aan te richten, de belichting te verzorgen enz. (illustraties van de auteur, omslag Kees Kelfkens). Spelen met de beer en de mensen - een fragment uit 'De beer en de men sen van Reinier Zimnik, voorzien van De Blauw Witte junioren Bl heb ben in de thuiswedstrijd tegen Om hoog B2 beslag gelegd op de beide p.untjes. Ze wonnen met. 3-2 doch. de uitslag ...had „sprekender" .moeten zijn. Er werden twéé" levensgrote kansen ge mist. De doelpunten gescoord door G. Beldman (2x) en Henk Aanstoot. Programma. Blauw Wit I krijgt Sportclub Lemele I op bezoek. De Le- melers zitten met 3 punten uit 4 wed strijden in de middenmoot en zijn er op gebrand hun positie te verbeteren. Het wordt voor de Blauw Witten on getwijfeld een zware opgave. De wed strijd te leiden door scheidsrech ter Havinga begint om kwart voor vier. Voor de Blauw Witte jeugd zijn Cl. 2.30 uur; Enter Dl-Blauw Wit Dl, 2.00 uur. (Men verzoekt ons plaatsing van het volgende). Onlangs is de Hervormd'Geref. Werkgroep weer begonnen met het beleggen van gespreksavonden. Deze gespreksavonden hebben ten doel: een betere verstandhouding tussen onze beide plaatselijke kerken. Ook andersdenkenden zijn op dee avon den van harte welkom. Het ligt jn de bedoeling in het a.s. winterseizoen in het Kolcomplex deze gespreksavonden te houden. Wilt u, als ook u gevraagd woi'dt een van deze avonden te willen bijwonen bns niet teleurstellen, maar door uw aan wezigheid blijk geven van uw belang stelling. Het is toch vooral in deze tijd, waarin haast geen tijd meer ge vonden wordt voor bezinning nuttig en nodig eens samen te praten over levensvragen die ons allemaal raken. Daarom is iedereen welkom. Namens de Herv.'Geref. Werkgroep Js. Schuppert, secretaris. RONO „Sport voor Sport" zondag 12 oktober (18.30 - 19.25 uur) van 18.30 tot 19.25 uur wordt uitgezon den naast verslagen en beschou wingen uit het betaalde voetbal aan dacht besteed aan de wedstrijden Be Quick - Leeuwarden en Musselka- naal - SC Stadskanaal in het ama teurvoetbal. In het programma wordt verder een uitgebreide serie uitslagen, verslagen en berichten van andere sporten, waaronder dammen en schaken, ge bracht. Holten I krijgt zondag Heino op be zoek, dat in de onderste regionen van de ranglijst verkeert. Laat. men zich daarop niet verkijken. Weliswaar werd zondag jl. niet gescoord in Hei noWilp, waarvan de laatste de rode lantaarn draagt, maar zulke zwak kere broeders kunnen soms uiterma te gevaarlijk zijn. In Raalte wilde het zondag niet. Al was de inzet niet zo groot als de zon dag daarvoor, men kwam daar voor een uitstekende verdediging te staan, lange knapen, die met de bal goed raad wisten en keeper De Roos stak in uitstekende vorm. Al met al zat het de I-Iqltenaren daar niet mee. Zondag kan het beter en daar rekent natuurlijk het hele legioen op, dat zijn favorieten weer komt aanmoe digen. De supportersvereniging organiseert weer een verloting. U koopt toch al lemaal een paar lootjes om de kas te versterken ten bate van onze favo riete club. Wij wijzen er vast op. dat op 19 oktober geen gewone competitiewed strijd wordt gespeeld, maar dat er „gebekerd" wordt. Holten krijgt thuis de derde klasser Voorst op bezoek. Een pracht gelegenheid om eens na te gaan hoe de rood-zwarten het eventueel in de 3e klasse zouden kunnen maken. De opstelling voor a.s. zondag ziet er als volgt uit: Doel: Breukink; achter: Soer. Paal man, Markvoort en Brands: midden: Hommes en Kaiser; voor: Van den Bos, Den Heijer. Veneklaas en Kwin tenberg. Reserves: D. Pasop, Mein- sma en A. Reilink. Voetbalprogramma zaterdag: Vrie zenv. Boys alHolten al 4.00 uur, Holten bl—De Zweef bl 3.45 u., RV bt—Holten b2 3.45 u., Holten c2— Blauw W. cl 2.30 u., De Zweef c2 Holten c3 3.00 u.. Holten dlDe Zweef dl 10.00 u„ Nijverdal dlHol ten d2 10.00 u.. Holten d3De Zweef d2 10.45 u. Zondag: PH 5Holten 3 10.30 u„ Luctor 6Holten 6 9.15 u.. Holten 5 Twenthe 4 10.30 u.. Holten 4De Zweef 4 12.15 u„ Holten 1Heino 1 14.30 u. aanwijzingen voor improvisaties en variaties om zelf te spelen en om 'n voorstelling te verzorgen. Bewerkt door toneeldeskundige en di- daktikus Hans Everts en onderwijs- consulent A. Oldersma. Voor oudere kinderen. (Voorzien van de oorspronkelijke te keningen. Omslagontwerp Alfóns van Heusden). Het geschenk zal verspreid worden in een oplage van 115.000 exempl. In het Overijssels Programma van de Rono wordt op vrijdag 10 oktober (18.30 - 19.15) weer het jeugdpro gramma Jeugdsoos uitgezonden ge volgd door het weekoverzicht „Over ijssel streek veur streek" met nieuws, een reportage en de agenda In het zelfde programma „De Olde Hanze steden" Op verzoek van de hervormde ge nerale diakonale raad is de landelij ke Hervormde Vrouwen Dienst-com- missie begonnen aan een onderzoek naar 'de vrouw in de kerkeraad'. Formulieren van deze enquête zijn verstuurd naar alle plaatselijke HVD- commissies, waarbij de landelijke HVD-commissie rekent op actieve medewerking in de plaatsen waar hervormde vrouwelijke ambtsdragers zijn. Het betreft hier een bescheiden en quête met navraag of men van me ning is, dat de vrouwelijke ambtsdra- ger(s) delen in alle verantwoorde lijkheden van de kerkeraad; of deze ambtsdragers een eigen inbreng heb ben in de kerkeraad en eventueel in het college van diakenen; hoe de ver houding tot .de plaatselijke HVD- commissie is enz. (buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Ik heb me enorm verwonderd bij het lezen van het verslag in het Hol- tens Nieuwsblad (vrijdag 3 oktober j.l.) over de gespreksavond in Reho- both over „Oorlog en Vrede" In de eerste plaats dit: aan het eind van het verslag schrijft u (wie? ik weet het niet): „Beide partijen sloe gen elkaar in figuurlijke zin stevig met communistische en westerse op vattingen en ideologiën om de oren". Nu zou ik graag weten van één van de toen aanwezigen wie er met com munistische opvattingen naar voren kwam Waarom komt men met communis me als men uit het oogpunt van ons Christelijk geloof ook de westerse „opvattingen en ideologiën" durft aanvallen? Want, en dat is nu juist het scheve in het verslag, de heer Rietberg kwam alleen maar met een westerse zienswijze en absoluut tegen Rus land en China, het Communisme dus. Het Communisme en alleen het Com munisme is de grote agressor en daar moeten wij (westerse volken, de Christelijke volken dus!?) ons te gen wapenen, zo zei de heer Riet berg. U zegt in uw verslag: „Daarbij liet hij (Rietberg) er echter geen twijfel over bestaan welke zijn zienswijze is. De enige weg naar de oplossing leidt, volgens drs. Rietberg, via tergend langzaam verlopende politieke be sprekingen naar de instelling van 'n internationale rechtsorde, ontwape ning en de opheffing van de tegen stelling rijk-arm." Inderdaad is dit door hem gezegd. Maar is ook niet door hem gezegd, dat we ons moesten blijven bewape nen om het (daar komt het weer) communistische gevaar het hoofd te bieden? En waarom staat dit niet in uw ver slag, of is die meer dan absurde te genstelling, wanneer ze in de krant te lezen staat, te duidelijk absurd? Hoe rijmen we ontwapening en bewa pening? Wat deed de heer Rietberg het mees te pijn na het indringende en over tuigd gespeelde spel van „de werk- zolder", de schuld of de boete? Is het misschien communistisch als ik Rietberg antwoord op zijn gezeg de „Lenin zei: we moeten koppen splijten, koppen splijten, koppen splij ten!" Wat is erger; een atheist die dit zegt en ook doet, of een zoge naamde Christen die het niet zegt, maar heel gewoon koppen laat ver rotten van honger en ellende zoals het westen (in vele gevallen) doet? Ik heb het over ons Christen zijn ge had en over onze schuld en hoe ik vanuit mijn geloof in Christus de toestand in de wereld, maar dan in de hele wereld!! tracht te overzien. Want, en dat was toch duidelijk, het ging toch die avond alles gezien van uit het Christelijk geloof, er werd toch met bijbellezing en gebed ge opend? Dus nog eens, we hadden het toch vanuit ons Christen zijn over oorlog en vrede? Ik wil dit persé dui delijk herhalen om wanbegrip te voor komen (als dit mogelijk is) vooral na het absolute wanbegrip dat uit het verslag blijkt- Hebt u het artikel van bisschop Hel der Camara gelezen in de Volkskrant van zaterdag 4 oktober j.l.? Jammer dat we dit niet hadden op de vrijdagavond van ons gesprek, had iemand het kunen voorlezen. 't Zijn fragmenten uit zijn boek „Revolutie in* vredesnaam" uitgeve- rij A. W. Briflia efr Zn. Utrecht - AM- werpen, prijs f 9.75, een boek voor ons allen en en iedereen. In het kort kwam het hier op neer: De inleiding en de antwoorden van de heer Rietberg waren gebaseerd op verdediging, verdediging van het wes ten tegen het communisme, dat het, volgnes hem, op ons voorzien heeft. „Pas op, was- zijn waarschuwing, de communisten zitten niet stil, ook in Nederland niet". Nee en waarom zouden ze? Mis schien een hint voor de Christenen, vooral voor de jongeren, evenmin stil te zitten. Mijn standpunt trachtte ik te ver klaren vanuit mijn geloof en wat heeft dat met communisme te ma ken? Dus niet haat - haat (verdedi ging met wapens) maar liefde door geloof, wat zou kunnen weerkeren in geloof door liefde. Ook hoorde ik dié avond niemand anders het communisme verdedigen, wel het westen, de fouten van het westen en het Christendom aanvallen en dat is hoognodig. Holten, 5 okt. 1969 KEES STOOP (Van redacliewege bekort). In het Holtens Nieuwsblad van vrij dag 3-10-69 ontdekte ik tot mijn gro te verwondering dat in het artikel over de meermanskamp dezelfde voor mij nu toch wel verdachte fout is gemaakt i.v.m. de opbrengst van de actie van de boerensupp. van de V.V. Holten. Vorig jaar stond er na melijk in het Holtens Nieuwsblad dat de opbrengst ten goede zou komen van de sportstichting. De opbrengst was zo als allen bekend is voor de V.V. Holten. Nu, een jaar later heb ben we weer hetzelfde geval. Mijns inziens is hier niet meer sprake van een misverstand, doch wil(len) de desbetreffende persoon(en) wel de van de V.V. Holten dit voor de spor' stichting doen. Persoonlijk vind ik dit een nare zaak t.o.v. de 'boerensupp, daar zij het initiatief hebben genomen om dit te doen voor de V.V. Holten. Met alle waardering voor de sportstich ting hoop ik toch dat deze stichting nu eindelijk eens uit het, nu al een jaar durend papieren stadium treedt en zelf met frisse acties of ideeën, en niet langs slinkse wegen, gelden tracht te krijgen. G. J. Jansen Wzn. B 124. Holten. (Noot van de Rédactie: De heer Jansen moet wel bedenken, dat voor het initiatief van de Holter boeren, hoe loffelijk ook, twee partijen nodig wa ren n.l. de boeren en de gemeente. De gemeenteraad heeft destijds be sloten de subsidie uit te keren aan de supportersvereniging van de V.V. „Holten". Dat besluit is later gewij zigd. In hun voorstel om de grond voor de tweede maal te verpachten, zeg gen burgemeesters en wethouders o.m. „De Pachters hebben op 19 au gustus 1969 een afrekening over de oogst 1969 van Meermanskamp over gelegd aan ons college. Het batig saldo zal worden gestort in de kas van de voetbalvereniging „Holten" ten behoeve van de bouw van een sportaccommodatie op de nieuwe sportvelden. Met deze gang van za ken hebben wij ons kunnen verenigen. Wanneer n.l. te zijner tijd de sport velden op deze gronden zullen zijn aangelegd, dienen hierop ook kleed- gebouwen vfèrden gesticht, het geen als- regéf geschiedt door de des-' betreffende vereniging zelf. Om nu, voor het stichten daarvan, in aan merking te kunnen komen voor een bijdrage uit de provinciale kas „sub sidiëring sportaccommodatie", moe ten de verenigingen kunnen aantonen, dat zij ook zelf voor dit doel geld op tafel kunnen leggen. Wij hebben de pachters medegedeeld, dat het toegezegde bedrag ad f 800,00 zijnde subsidie sportaccommodaties. zal worden gestort ten bate van de Stich ting Sportbelangen Holten". De gemeenteraad heeft op 23 sep tember j.l. aldus besloten. In ons raadsverslag schreven wij ..De opbrengst" (d.i. ..de pachtsom") zal nu ten goede komen van de Stich ting Sportbelangen. Over de bestemming van het „ba tig saldo" wordt noch in het raads voorstel noch in ons verslag gespro ken. De heer Jansen zou zich in dit verband kunnen wenden tol de met name genoemde pachter, de heer H.J. Arfman Holterbroekweg 47. Wat het „uit het papieren stadium treden" betreft. Multatuli heeft eens gezegd ..Ik begin zo langzamerhand vervelend te worde,n". Wij lopen het gevaar vervelend te~worden, wanneer wij. na anderen, nog eens herhalen dat het stichten van sportvelden op Meermanskamp buiten de schuld van de Stichting Sportbelangen een zaak van „lange adem" is, die slechts stap voor stap gerealiseerd kan worden. Het zou van het nodige „fatsoen" getuigen, indien de heer Jansen zijn aantijging, dat de sportstichting langs ..slinkse" wegen gelden tracht te krijgen, in ons volgende nummer zou terugnemen.) Op 6 oktober is onder het motto: „Help de kleuter in het verkeer" gestart de Nationale Verkeersweek 1969. Hoe noodzakelijk deze actie is, blijkt duidelijk uit de trieste ongeval lenbalans, die te zien geeft, dat in één jaar tijds 200 kleuters in het verkeer werden gedood en 3000 min of meer ernstig gewond. Bij een nadere beschouwing van deze cijfers kan worden vastgesteld, dat de slachtoffertjes op het moment van het ongeval bijna allemaal al leen in het verkeer waren. Daarom stelt het Verbond zich op het standpunt, dat een kleuter zo lang hy nog een kleuter is in het verkeer begeleid dient te worden en dat het in eerste instantie de ouders zyn, die hun kind letterlyk aan de hand moeten meenemen. En daarmee bedoelen we dan na tuurlijk niet, dat men een kleuter dagelijks klakkeloos aan het handje door het verkeer moet slepen. Help de kleuter in het verkeer wil zeg gen: neem hem bij de hand. laat hem bewust meekijken, mee beslis sen en wijs hem dag in dag uit op allerlei bijzonderheden, waar hij als voetganger direct mee te makén heeft: de stoep, de voetgangerslich ten, de zebra, etc. Met andere woorden: geef de kleu ter het goede voorbeeld door: Als u met hem wilt oversteken, dit dan zo recht mogelijk te doen en wel op een plaats waar de kleuter goed kan uitkijken en ook gezien kan worden. Ais er een zebra in de buurt is daarvan altijd gebruik te maken. Ook hier blijft goed uitkijken ge boden. Links-rechts-links gekeken, dan pas oversteken. De kleuter erop te wijzen, dat een oversteekplaats met. een voetgan- gei-slicht het veiligst is. De kleuter attent te maken op de betekenis van het rode en groene licht. Het kind te leren: links van de weg te lopen als er geen stoep of fietspad is. Het is veiliger, omdat het dan minder de kans loopt door achteropkomend verkeer te worden aangereden. Niet aan de overkant van de straat te wachten als u uw kleu ter van school haalt. U voorkomt daarmee, dat uw kind blij u te zien plotseling de weg over rent. Als u uw kleuter op de fiets mee neemt, te zorgen voor een goed en veilig zitje (steun voor rug, handen en voeten). Pas in tweede instantie berust de veiligheid van de kleuter op de weg bij de autobestuurders en bestuur ders van andere voertuigen. Zij zullen er eenvoudig rekening mee moeten houden, dat er helaas 5?' nog erg veel ouders zijn, die dat hun kleuter het wel alleen af kan (200 doden en 3000 gewonden). Sta als bestuurder van welk voer tuig dan ook niet op uw rechten, want een kleuter verliest het altijd! Verwacht als bestuurder in de om geving van scholen en kinderrijke buurten ieder moment een kleuter, die plotseling vanachter stilstaande auto's, een boom of ander obstakel de weg oprent. Houd daar rekening mee door uw snelheid eenvoudig aan te passen, zodat er voldoende gele genheid is om te stoppen als dit plotseling nodig mocht zijn. In 1967 hielden daar 31 automobi listen geen rekening mee. En dat kostte het leven aan: 4 kinderen van 2 jaar 7 kinderen van 3 jaar 7 kinderen van 4 jaar 8 kinderen van 5 jaar 5 kinderen van 6 jaar Eenendertig kleuters, d ie spelend tussen geparkeerde auto's door de weg oprenden. Gedurende de Nationale Verkeers week en de daaropvolgende periode zal het Verbond zijn voorlichting voornamelijk op dit probleem en op de hierboven aangehaalde punten toespitsen in de hoop. dat ouders en bestuurders van voertuigen zich nog eens extra zullen gaan bezinnen op de veiligheid van onze kleuters, waardoor misschien voorkomen kan worden, dat jaarlijks een complete kleuterschool in het verkeer wordt uitgeroeid. Dat een landelijke actie als deze weinig kans van slagen heeft zonder de medewerking van die organisa ties. die zich direct of indirect op het gebied van de kleuteropvoeding bewegen is duidelijk. Het Verbond heeft zich daarom verzekerd van de daadwerkeliike steun van o.a. kleu terscholen, kruisverenigingen en na tuurlijk de afdelingen van het Ver bond. Zo zullen on 1300 kleuterscholen in ons land ouderavonden worden be legd. waarbij de kleuterverkeers- voorlichting centraal staat. Hetzelfde geschiedt in 750 wiikgebouwen van de gezamenlijke kruisverenigingen. Zeer belangrijk ziin ook de activi teiten. die door circa 300 afdelingen van het Verbond in het gehele land worden ontplooid in het kader van deze actie. Als voorlichtingsmateriaal voor de verschillende organisaties werden 17.500 affiches, 15.000 wandkranten, 275.000 vlugschriften en 1000 dia series vervaardigd. Voorts zal een speciaal op de vei ligheid van de kleuters afgestemde televisiespot een groot aantal malen worden uitgezonden. Denk tijdens deze Nationale Ver keersweek nog eens extra aan die 200 gedode en 3000 gewonde kleu ters. En herinner u iedere dag van iede re week onze nationale slogan: HELP DE KLEUTER IN HET VERKEER! De uitslag van de onderlinge schiet wedstrijden van de Schietvereniging "De Eendracht", maandagavond ge houden in zaal Vosman, waren als volgt: 1 H J Nekkers. 133 p; 2 J A Aanstoot 129 p; 3 B J Oplaat. 127 p; 4 G Jan sen, 126 p; 5 H Paalman, 126 p; 6 J Bouwhuis, 122 p. Vrijdagavond, 17 oktober wordt deelgenomen aan het concours van de Schietvereniging "De Hoeve" t« St. Isidorushoeve in de gemeente Haaksbergen. Vrouwe Fortuna is slager Piet Brands bijzonder welgezind geweest. Hij speelde voor de eerste keer in de Staatsloterij en won meteen een prijs van tweehonderd gulden. Je moet maar boffen. ARTIESTENPALET dat sinds jaren belangeloos (vergoeding reis kosten) en zonder subsidie ontspan ningsprogramma's verzorgt in mo menteel plm. 200 tehuizen voor zieken invaliden, bejaarden e.a. zit in omgeving Holten o.a. nog verlegen om Indische, Antilliaanse, Ambone- se, Surinaamse en Nederlandse zan geresjes met b.v. Maleise, Neder landse ëh' of Engëtse liedjes," vlotte accordeonisten en organisten, mond orgeltrio's, goochelaars, snelteke naars, kunstfluiters, Hawaiin ensem bles, zangduo's en mensen die liedjes van vroeger, korte sketches en jodel- liedjes brengen. Het is fijn en dankbaar werk! Contactadres: Victor Conselman, Dillenburgstraat 13 in Utrecht (030- 10267). De welpen en enkele verkenners van de Waarden'^ochgroep uit Hol ten namen zaterdag deel aan de door de W.C.H. Staringgroep in Laren (G) georganiseerde herfstwandeltocht. De welpen liepen 10 km en de ver kenners 15 km en met succes want allen bereikten zonder blaren het eindpunt. Op een volgende bijeen komst (voor welpen op zaterdagmid dag, voor de verkenners op donder dagavond) zullen de medailles uitge reikt worden. In het Overijssels Programma van de RONO wordt op dinsdag 15 okto ber (19.15 - 20.00 uur) aandacht ge schonken aan de muziekmanifestatie van de Enschedese Zange'"sbond in de Diekmanhal in Enschede. Dit programma wordt samenge steld door Ilenny Fransen. In hetzelfde programma de agra rische rubriek van Jan Bartels waar in over de bloembollencultuur in de NOP wordt gesproken Voorts komt Johan Buursink aan het woord met ,,Van proat kump proat". 15 - 25 OKTOBER Tijdens de kinderboekenweek krijg je gratis onderstaande drie boekjes bij aankoop van kinderboek voor 5.of meer gulden „Spelen met de beer en de mensen", „Spelen met poppen' en „Spelen met spullen" en Als speciale attractie een kijker voor drie stuivers (zolang de voorraad strekt) Dorpsstraat 62 - telefoon 1400 TE KOOP: tafel 4 stoeien en kast Kozakkenstraat 64 VOOR DAMES OF HEREN met veel energie en vrije tijd. die tevens plm. 200,kunnen investeren, hebben wij nog enige plaatsen in onze goed lopende verkooporganisatie. TELEFOON 05483 - 2191 Wie heeft VERKEERDE VOETBALSCHOENEN meegenomen (maat 7"/:) van de training op woensdagavond. Graag terug te bezorgen bij Henk Vincent Beuseberg 10 g.o.h. D.K.W. bromfiets '67 G. D TUITERT Look 35, Holten GEVRAAGD EEN JONGEN leeftijd 16 a 17 jaar voor op een trekker. Grondbedrijf Piel „DE HAAR" Zaterdag voordeel 200 gram SLAGROOMBORSTPLAAT BAKKERIJ G. SLOTMAN Oranjestraat 75 2 zwarte kolenhaarden (klein model) Rietmolenstraat 4, Holten gevraagd voor de mesterij DERK JANSSEN Telefoon 158S

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 3