B'W e t ens waardig lied en Vakantie-reizen per schip nieuwe ontwikkeling in passagiersvaart flitsten en zich heen Amateurfotografen knipten flink om Kijk op Europa W er el cldieren dag Bloot geflitst Vrijdag 26 september 1969 tie in de natuur vervullen. (Foto vertoning was. De fotograaf, plech- In Berlijn worden de namen en adressen van aanstaande echtparen op geluidsband vast gelegd. Niet door gemeentelijke instanties, maar door handige zakenlieden die zich op deze manier 't tijdrovende overschrij ven van de bij de burgerlijke stand aangeplakte adressen we ten te besparen. De adressen worden gebruikt voor de toezen. ding van prijslijsten en folders van meubelen, huishoudelijke apparaten, enz. Keizer Willem II is nu nog op geluidsband te horen. In het radio archief in Frankrijk heeft men de itemmen van staatslieden van de laatste 50 jaar verzameld. De ver zameling begint met een plechtige .Oproep aan mijn volk" van keizer Willem II. Men moest historisch waardevol le geluidsopnamen van de gerechte lijke processen tegen de mannen van de 20e juli die de aanslag op Hit- Ier pleegden eerst gedeeltelijk uit elkaar halen. Tegen het eind de oorlog vonden boeren deze banden in de buurt van Rottac- Egern na een luchtaanval bij een imgevallen vrachtauto. Omdat zij niet wisten wat zij er mee moesten doen, vlochten zij er mandjes van. Een journalist ontdekte later dit waardevolle materiaal en bracht het In veiligheid. Het idee van de geluidsband techniek is 80 jaar oud. Op 8 sep tember 1888 beschreef de Ameri kaan Oberlin Smith in een vaktijd schrift als eerste het principe van le magnetische geluidsregistratie. Xadat men als basis eerst staal draad en stalen banden gebruikte, was het de BASF in Ludwigshafen die in het begin van de jaren '30 de geluidsband in de huidige vorm ont wikkelde. 9 De Zwitserse posterijen spaart het gebruik van magneetban den dagelijks de verzending van 1000 kg. ponskaarten uit. Tot 3967 werden alle gii'o-overschrijvingen in de vorm va'n ponskaarten aan de ontvangers verstuurd. Tegenwoordig beschikken steeds meer bedrijven •er computers. Deze kunnen de door de post op een magneetband toegezonden bijschrijvingen veel sneller boeken. Eén enkel zandkorreltje, dat van- jf 1 cm. hoogte op de grond valt Foto I De 21-jarige Cees Dinkla uit Alkmaar won een forse prijs in de „fotoseriewedstrijd" van de Stichting Amateurfotografie met dit beeldverhaal. Met zijn medeleerlingen bezocht hij een aantal on derwijsinstellingen in Berlijn en het was daar dat hij werd getrof fen met het eerste beeldje links. Hij maakte een foto en merkte daarbij dat zich een hele historie voltrok. (Foto I). Het verhaal van de „loopse hond" die belaagd door minnaars in een bliksemactie in veiligheid werd gesteld. De hele affaire duurde slechts een minuut, maar de moderne camera stelde Cées in staat het gebeuren feilloos vast te leggen. Cees Dinkla kreeg f 250,in contanten voor zijn fotografische prestatie. Fotograferen is kijken in het kwadraat! De fotowedstrijd „een verhaal in beelden" duurt nog tot het eind van dit jaar. Onderschat de jeugd niet, zij ziet meer dan men denkt. Liselore Hen- neker uit Dortmund (15 jr). deelneemster aan de dei'de Europe se Foto- en P'ilmwedstrijd in 1967, slaagde erin om met één enkel beeld heel wat van ons moderne Europa vast te leggen. (Foto II). Daar is het harde contrast tussen de zich even verpozende mens en de ons de zo onontbeerlijke fiets, of auto, tram, trein, brommer of vlieg Foto III tuig, vult u maar in wat u nodig heeft. In ruil daarvoor vreet het ons groen op, gaat het wonen in onze recreatie-ruimten en voor zover we die dan nog zelf mogen houden ver galt het toch nog een belangrijk deel van ons genoegen in „buiten zijn" met zijn stinkende adem er giftige urine. Het beest groeit even snel als onf verlanglijstje met materiële behoef ten. Het is de vraag nog of wij daai nu zo echt gelukkig mee zullen zijn Deze foto is gemaakt door een kind. Een kind dat de gelegenheid pakte AMSTERDAM „Gedurende lange tijd is de Britse markt lu- 'INC cratief geweest voor de maatschappij. P. O. kan zich echter om voor de hand liggende redenen niet langer alleen op deze markt richten. Een van deze redenen vormen bijvoorbeeld de beperkende reis, maatregelen op het gebied van de vakantie-besteding, die de En- >rrn- gelse regering heeft ingesteld om te helpen de Britse economie ge zond te maken", aldus deelde de heer J. G. Davis (41), directeur van P. O. Lines, ter gelegenheid van de introduktie van het continentale cruise programma 1970 van de Britse maatschappij mee. Volgens de heer Davis is de sterk toegenomen belangstelling 2108 voor vakantie-reizen per schip, variërend van 175 gulden voor een week-end cruise tot 3000 gulden voor een luxe reis van enige we- ken één van de meest opvallende ontwikkelingen in de hedendaagse passagiersvaart. Het Europese cruise programma telt 52 afvaarten en is het grootste dat ooit op de Europese toeristen- markt werd geïntroduceerd. De totale beschikbare accommoda tie bedraagt ruim 50.000 bedden. De cruise afvaarten zullen worden ver zorgd met acht van de tien passa giersschepen, die met in totaal 300.000 ton, de grootste passagiersvloot van de wereld vormen. De directie van P en O heeft besloten volgend jaar voor het eerst ook vier cruises vanuit Amsterdam te gaan verzorgen. De reizen, variërend van 11 tot 14 dagen, zullen worden gemaakt met het 24.000 ton metende sneeuwwitte twee-klas- senschip CHUSAN. Het schip zal lig plaats kiezen aan de kop van de Oos telijke Handelskade van de HSM. De CHUSAN heeft een maximale cruise capaciteit van 1000 passagiers per reis. De eerste cruise vertrekt op 20 juni 1970 voor een 11-daagse reis naar het land van de middernacht zon, waarbij Alesund, Skarsvag. Nar vik en Kopenhagen zullen worden aangelopen. De prijzen variëren van minimaal 774 gulden voor een plaats in een vierpersoonshut in de toeristenklasse tot maximaal 2200 gulden voor een eenpersoonshut in de eerste klasse. De daarop volgende drie cruises, een veertien en twee van dertien dagen hebben het Middellandse Zeegebied als reisdoel. Aanloophavens zijn on der meer Ponta Delgada. Teneriffe, Madeira, Casablanca Ceuta en Lissa bon. Voor toeristisch afhankelijk Am sterdam geen onwelgevallig besluit, als men bedenkt dat. de cruise-passa giers uit o.m. Groot-Brittannië, Duits land en Nederland per afvaart on geveer 200.000 gulden zullen achter laten. Ook vanuit Genua Behalve vanuit Amsterdam zullen ook vanuit Genua cruise-afvaarten worden gemaakt. In totaal zijn dit er dertien die alle zullen worden ver zorgd met de 14.000 brt. metende CHITRAL. Het schip dat veel weg heelt van een groot jacht, heeft uit sluitend een eerste klas accommoda tie. plaatsbiedend aan maximaal 200 cruise-passagiers. De CHITRAL crui ses zijn alle 14-daagse vakantie-rei zen, waarbij onder meer de volgende havens worden bediend: Napels, Pa lermo, Athene, Rhodos, Kos, Corfu, Beirut, Famagusta, Myconos. Nau- >!ia Izmir, Malaga Barcelona Lis- labon, Casablanca en Teneriffe. De |rijzen variëren van 1510 tot 3160 gul- Southampton Vanuit Southampton heeft men de keus uit niet minder dan 39 afvaar ten in de periode van april tot en met december 1970 naar het Noorden, de Atlantische eilanden, het Middelland se Zee- en Caribische gebied. Zo ver trekt op 10 juli 1970 het nieuwste schip van P en O, de 45.000 ton metende CANBERRA voor een 14-daagse crui se naar Athene, Beirut en Napels. Prijzen vanaf 963 gulden. Op 27 juli vertrekt de IBERIA (28.000 ton) voor een vakantie-reis op zee van 20 da gen. Aanloophavens zijn Lissabon, Malta, Rhodos, Izmir, Athene, Kotor 'Napels en Alicante. Voor deze reis gelden passagetarieven vanaf 1200 gulden. Wie zijn schuimspoor naar een wat meer noordelijker koers zou willen verleggen is er ook nog een 7- daagse reis. eveneens met de IBE RIA naar Bergen. Stavanger en Ko penhagen. Reeds vanaf 368 gulden kan men hierop boeken. Cruise terminal Amsterdam heeft zich tot taak ge steld de schepen van de maatschappij in de naaste toekomst zo goed mo gelijk te ontvangen. Aan de kop van de Oostelijke Handelskade, dicht bij het Centraal Station, wordt nu een unieke aanlegplaats voor passagier schepen ingericht, die in 1970 ge reed zal zijn. Het terrein is 450 me ter lang en 120 meter breed. Aan de kade, met een waterdiepte van 9.75 m. kunnen twee grote cruise-schepen van elk ongeveer 30.000 ton afmeren. Behalve een modern passagiers-ge bouw, waarin ook een café-restaurant wordt ingericht, komt er ook een om heinde parkeerruimte, plaastbiedend aan 400 personenwagens van cruise passagiers. Ook zullen er autobussen en taxi's, die op passagiers wachten ruimschoots kunnen parkeren. Proef Over de keuze van Nederland, zegt de heer Davis, dat ons land evenals West-Duitsland en Zwitserland een welvarend land is. Uit onderzoekingen is gebleken, dat deze gebieden goede mogelijkheden bieden. Niet in het minst, wanneer Groot-Brittannië uit eindelijk tot de EEG zal worden toe gelaten. Aan dit laatste voegde hij nog toe. dat zijn maatschappij geens zins van plan is op deze gebeurtenis te wachten en dat P en O daarom besloten heeft reeds volgend jaar in totaal 17 aan Europese behoeften aan gepaste vakantie-reizen vanuit Am-, sterdam en Genua te gaan maken. Indien de proef -1* et volgen ln 1971 wellicht meerdere afvaarten. ons keihard twee dingen te zeg gen: dat het begreep dat dit óók haar aanging en dat ze er wel dege lijk haar eigen mening over had. Bij de Stichting Amateurfotografie te Amsterdam beginnen nu de fo to's binnen te stromen voor de vier de Europese foto en filmwedstrijd. Het thema „Europa, gisteren en" morgen" vraagt naar contrasten (uit te beelden in fotoparen) tussen oud en nieuw. Ook nu blijkt weer dat onze jeugd niet voorbij gaat aan deze consequenties van groei en dat zij op verrassende wijze in staat is zich op een moderne wijze per ca mera in tijdsbeelden uit te drukken. III). Dan lezen wij dat in Drenthe op grote schaal vogelsterfte plaats vindt. Dan lezen wij dat de Pinguïns aan de Zuidpool een hoog percen tage DDT in hun weefsels hebben. Dan lezen wij en dat is al even erg, dat nog steeds dieren zinloos wor den gemarteld bij het vervoer naar veemarkten, vaak door onbegrijpe lijke onkunde of ongevoeligheid. Gelukkig gaat men meer en meer beseffen dat wij verantwoordelijk zijn voor het dier. Niet glleen voo& het huisdier maar ook het dier in. het wild. Verantwoordelijk voor de fraaie wildstand binnen onze gren zen, als ook voor die in het woeste Afrika. Bijgaande foto van een hertje, ge fotografeerd door een amateur op de Hoge Veluwe, doet ons beseffen hoe waardevol het dier is als zuive re stoffering van ons landschap. Wie met zoveel geduld en liefde het dier weet te observeren en fotografe ren moet wel een dierenvriend zijn. Want fotograferen leert ons oog heb ben voor veel, dat anders verborgen blijft. Er is een tijd geweest dat het kin derportret een uiterst stijve en saaie Foto IV tig in het zwart ontving mevrouw en de kinderen in de salon. (Foto IV). Daarna werd de achtergrond geko zen,veelal een geschilderd bosge zicht. De kinderen, op hun paasbest gekleed, kregen een pop of een bal in handen en werden met veel geba ren voor de camera opgesteld. De fotograaf dook onzer zijn zwarte doek en manipuleerde met een bal aan een slang. Dat het kinderportret op die manier rfku*veTijks meer kM natTiurlij'ke weergave Van tref *k?rid we/d,* Vüf&t zich begrijpen. In later jaren werd het kinderportret meer en meer een gezinszaak. Lachen Jantje.... kijk Lachen! zijn kreten die het maken van de kinderfoto begeleiden Het is de flitsfotografie die ook die drukte overbodig heeft gemaakt. De came ra met flitser werd een modern no titieblok dat in staat is om alle vluch tige momenten van het kinderleven vast te houden, vastleggen in een flits. Bijgaand prentje maakte de ama teurfotograaf W. A. Goutier uit Den Haag. Er staat haast niets op, een paar mollige kinderbilletjes, een deel van een stoel en een kinderpo. Een huiselijk tafereeltje dat ongewoon werd door het ongewone standpunt. Niet de zeer veelvuldig gemaakte fot van Jantje op het potje, maar de „rust na gedane arbeid." Meer dan ooit verdient werelddi- rendag onze aandacht. Het dier wordt bedreigd. Bedreigd door onze beschaving, een beschaving die ove rigens steeds meer verarmt doordat wij te laat zijn gaan inzien dat de flora en fauna een onmisbare func- Foto II Dinsdag 30 september zendt de Duitse televisie om 20.15 uur hel programma „Shwopangggg" uit. De regie is van Günther Has- sert. Op de foto: Nancy Hollo- way. geluid van de leverbare klokken is opgenomen. Het is ook mogelijk om het luiden van de reeds aanwezige klokken van de besteller op te ne men, zodat de nieuwe klokken daar op kunnen worden afgestemd. 0 In London is een school, waar men iets a£ kan leren. Deze school is ingericht als een talenpraktikum. In discussie en met behulp van les sen op geluidsbanden kunnen geïn teresseerden uit de provincie hun dialect afleren. De reden: bij vele firma's hebben sollicitanten, die een „plat" dialect spreken, minder kans op een aanstelling. Men heeft bij de „Klaagmuur" in Jeruzalem automatische gidsen aangebracht. Na inworp van een muntstuk begint een geluidsband te lopen, waarop een zeven minuten du rende verklaring is opgenomen, die men naar keuze in het Hebreeuws, Engels, Frans, Spaans of Duits kan aanhoren. Een computerband moet er te gen bestand zijn om binnen één se conde 120 maal de snelheid van een fietser te bereiken en weer tot stil stand te worden gebracht. De hier bij ontstaande krachten komen over een met die bij een frontale botsing van twee auto's, die een snelheid van 50 km. per uur hebben. De kunststof-draagtassen van de BASF worden niet alleen gebruikt voor het verzamelen van folders op tentoonstellingen en later voor het veroorzaakt een kleine aardbeving, die op een geluidsband kan worden geregistreerd. Zo gevoelig werkt een meet-detector, die bij het ruimteon derzoek „botsingen" van uiterst klei ne meteoriten met satellieten en ruimteschepen moet registreren. U kunt 'zich op reis ook door uw thuisgebleven echtgenote laten wekken. In New York zijn wekkers in de handel met een kleine inge bouwde bandrecorder. Wanneer het tijd is om op te staan wordt de re corder ingeschakeld. De woorden waarmee u het liefst wordt gewekt kunt u van te voren door uw vrouw op de band laten spreken. Stille kantoorruimten zijn zeldzaam. Maar toch... natte zwempak. Vindingrijke teena gers gebruiken het lokkende rood van de afgebeelde geluidsband om van deze draagtassen attractieve minijurkjes te maken voor gekostu meerde fuifjes of tuinfeesten. 0 Klokken met behulp van ge luidsbanden kunnen goed worden verkocht. Een klokkengieterijin West-Duitsland levert bij haar of ferte een geluidsband, waarop het 0 Men hoeft prototypes van nieuwe auto's niet meer als test over land wegen te jagen. Met behulp van door magneetbanden gestuurde testappa raten kan men deze ritten imiteren. Alle mogelikje moeilijkheden die zich bij een echte rit kunnen voor doen zijn van te voren op de ge luidsbanden vastgelegd en zij worden zo vaak als dat nodig is in de vorm van magnetische impulsen vertaald als commando's voor de besturing van het testapparatuur. 0 Men maakt in Australië in te stille kantoren kunstmatig lawaai. Veel moderne kantoren zijn zo ge luiddempend gebouwd, dat men er bijna niets meer hoort. Dergelijke doodstille ruimten vormen een rem op de prestaties van degenen die er moeten werken. Door het voortdu rend afspelen vna elektronische ge luiden via een geluidsband worden de prestaties daarentegen beter dan in gewone kantoren.

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 5