Enkele tips voor kiezen van een nieuw behang Prettige temperatuur door hetelueht-verwarming Schoenenontwerpers sluiten zich aan bij de grote modekoningen van Parijs Opgewekt Vakman Bladwijzer Snuisterijen Vrijdag 12 september 1969 roe». ?rs slaj an zelf •neestajf :ijn omr zoveel Lagent st tocht k majt ral omj aolmelli hien i uur ir ie eten! :en dat d (geer avond! lithuizji komer kom ec ling on V ien me'; e maal >n voor kan nejj e hui» en min; eilijkhe| men ts( 8-. Als u een mooi wandbekledings- materiaal gekozen heeft, laat het dan goed aanbrengen. Voor wat zwaarder behang bijvoorbeeld het zogenaamde stootwerk. Dat wil zeg gen dat de banen niet over elkaar heer. geplakt worden, waardoor een verdikt randje ontstaat, maar pre cies tegen elkaar. Een werkje voor de vakman. Laat natuurlijk ook de muur zo glad mo gelijk maken, oneffenheden weg schuren, e.d. Dat is iets wat u zelf ook kunt. E natuurlijk oud be hang verwijderen. Daarvoor zijn handige afweekmiddelen in de han del en de vakman beschikt over bijzonder snelwerkende apparaten waarmede het oude behang kan worden afgestoomd. 9. Wat u ook kiest, ook al kiest u een heel eenvoudig en goedkoop be hang voor een kamer die weinig gebruikt wordt, neem altijd lichtecht behang. De eenvoudigste soorten lichtecht behang zijn maar enkele dubbeltjes duurder dan niet-licht- echt behang. Behang dat niet licht echt is, wordt al heel gauw onder invloed van het licht donkerder, omdat niet het hele oppervlak van het papier met kleurstof (verf) be dekt is. Het papier wordt donker der, het vergeelt en dat ziet u dan in de vorm van het donkerder wor den van het behang. Niet door vuil worden, aanslag van veel ro ken, maar door het donkerder wor den van het papier. 10. Wist u dat er ook speciaal behang is voor plafonds? In wit en diver se zachte tinten, ideaal om pla fonds die altijd maar weer barst jes vertonen afdoende te behande len. Zulk speciaal voor dit doel ont wikkeld materiaal neemt ook vocht uit de lucht op, net zoals een gestu- cadoord plafond, en kan goed schoon worden gemaakt. Hele bijzondere effecten kunnen ook worden bereikt door een plafond te behangen met een gedessineerd behang, een mo tief met grote bladeren bijvoorbeeld Maar dan moet u wel goed overleg gen wat u gaat doen. Dit waren dan enkele tips voor het kiezen van nieuw behang. Tips waar door u meer en lang plezier kunt hebben. Een door dessin of kleurstel ling opvallend behang aange bracht op één wand van een kamer, kan bijzonder decoratief werken zonder onrustig te zijn. Een ruimte in huis waar men maar kort verblijft, kan gerust een opvallend behang hebben Deze hal zou zonder decoratief behang al gauw een weinig op vallende, wat saaie ruimte zijn. Nu is het, ook door de keuze van spiegel en tafeltje, een verzorg de ruimte geworden, waaruit de waarde die de bewoners hech ten aan een qoed inqericht huis blijkt. de tinten en dessins wel wat druk ker; stimulerender zijn. In een slaapkamer behoeft u echt niet altijd hele rustige (saaie) tinten en dessins te kiezen. Zeker als u een goede slaper bent en gemakke lijk in slaap valt is dat helemaal niet nodig, in die slaakmaer wordt u iechter ook !s morgens wakker en een opgewekte wand kan een uitnodiging tot ópstaan zijn. 6. Vertrekken waar u lang achtereen in verblijft kunt u in het algemeen beter iets rustiger houden dan een kamer waar u maar kort in pleegt te vertoeven. Extreem voorbeeld, een' hal, waar u binnen komt, uw jas ophangt, in de spiegel kijkt om te controleren of uw haar wel goed zit. Zo'n ruimte mag best een op zichzelf druk maar zeer decoratief behang hebben. In vergelijking met andere landen wordt in Nederland bij portaal, hal en gang vaak niet aan behang gedacht, terwijl juist daar met een beetje overleg een bijzonder en verzorgd resultaat kan worden verkregen met een goede wandafwerking. Ook de (woon-) keu ken kan, dank zij .de ontwikkeling van behang dat volledig afwasbaar is een bijzonder gezellige ruimte worden. 7. Houdt rekening met de toestand van de muur, waar het behang op komt. Hoe beter (gladder, gaver) de muur hoe beter natuurlijk het re sultaat. Een erg slechte muur krijgt u met behang toch niet helemaal goed. Maar kleine - schoonheids foutjes kunnen in belangrijke mate rialen worden gecamoufleerd door een behang te kiezen met een op pervlak dat een flink reliëf ver toont. Er zijn elastische wandbe- kledings-materialen, zodat een muur die een hinderlijke neiging vertoont tol scheuren in ieder geval de wand afwerking niet ruïneert. Er zijn ook wandafwerkingsmaterialen die be staan uit een plastic folie, die ge stikt zit op een onderlaag van la gen celstof. Dit materiaal kan zó op een tamelijk ruwe, niet glad af- Wanneer het 's winters in een vertrek zonder c.v.-radiato- ren en zonder haard of kachel toch behagelijk warm is, zal er ongetwijfeld in de vloer of in de wand een roostertje zicht baar zijn, dat warme lucht doorlaat, die het vertrek ver warmt. De bewoners bezitten dan een centrale verwarming met. als medium: lucht. Dit verwarmingssysteem heeft sinds de komst van het aardgas terrein gewonnen, temeer daar het nu ook kan worden aangelegd in bestaande woningen. Het gehele voor deze verwarming benodigde kanalensys- teem kan nu - zoals bij de Brink-ketel - in pasklare, betrek kelijk kleine onderdelen worden voorgefabriceerd, zodat b.v onder de vloer kan worden gemonteerd via een kruipluik. In de luchtverhitter de' unit die bijv. in de keuken kan staan wordi de lucht op temperatuur gebracht en in de kanalen gestuwd. Uit heth uis woedt de lucht aangezogen door eer retourkanaal behalve uit keuken, bad kamer en w.c. In deze vertrekker wordt wel warme lucht toegevoerd, maar deze gaat via de eigen ont luchting verloren. In plaats van deze lucht wordt bui tenlucht aangezogen, waardoor altijd voldoende zuurstof aanwezig is, wat een aangenaam klimaat veroorzaak' ovyeral in huis. Door middel van een filter in de verwarmings-unit wordt de lucht gefil treerd en gezuiverd. Rook verdwijnt ook. Doordat de lucht constant in be weging wordt gehouden kan een goe de temperatuur-verdeling tot stano komen. Dit heeft samen met het snelle opwarmen een hoog rendement tot gevolg, waardoor brandstof wordt ge spaard. Door deze snelle reactie er komt immers geen water aan te pas zijn er geen merkbare schom melingen in temperatuur. Een ther mostaat zorgt voor vol-automatisch' regeling. Niet ieder oud huis is geschikt voor centrale luchtverwarming, maar er zijn toch meer mogelijkheden dan vaak wordt verondersteld. De installateur en/of de gemeen telijke gasbedrijven, of 't VEG-Gas- instituut te Rijswijk. Z.-H. zullen u gaarne nader inlichten. De kosten liggen ongeveer op hetzelfde niveau als bij centrale gasverwarming mei water. Voordelen zijn: de afwezigheid van radiatoren en overal in huis een aangenaam klimaat door een goede temperatuurverdeling en 't altijd aan wezig zijn van voldoende zuurstof. gewerkte muur worden geplakt:' van die ruwe onderlaag is dan niets meer te bespeuren. De herfst/wintermode van dit jaar is veelzijdig, vol fantasie en ideeën en toch zijn het niet meer alleen de uitgesproken mode grillen die haar in leven houden. Wat uit de internationale mode centra komt is allerwegen beter draagbaar geworden, vrouwelijker ook, al dient te worden opgemerkt dat het broekpak zijn triomf tocht onverminderd voortzet. Broekpak, tuniek of kazak zijn favoriete uitingen van de zeer vrouwelijke, elegante of sportieve, i maar beslist onconventionele broekenmode. lwl«i lauw) De taille doet weer dienst als blik vanger, geaccentueerd door cein tuurs met metalen gespen of geheel uit metaal vervaardigd, of uitgevoerd als sjerp vervaardigd uit Indische zij de. Moderne dessins presenteren zich in nieuwe kleurstemmingen, met aan de natuur ontleende benamingen als 'wijnrood, rookblauw of zeegroen, ge- ivoelig en in elkaar overlopend maar ook in contrasterende tinten beige en grijs. Voor de avond kiest de modebe wuste vrouw glimmend zwart of Oos terse kleurenpracht. Volgens het nog steeds geldende devies van de total-look zijn de actu ele .schoenmodellen aan deze trend aangepast. Even veelzijdig als de schoenmo de van nu zijn de benamingen van de Nord-West collecties: ...Jeunesse %V voor de jonge mode, Boutique", voor de modebewuste dame. „Panty shoes" voor de actuele broekenmo de, Futura" voor de avantgardisti- sche lijn. Ook in de schoenmode voor heren is het gedaan met de eentonigheid feij de Nord-West collecties treffen we onder meer aan: de klassieke En gelse „Windsor Style", de nonchalan te mannelijke Country-Boots" en Slop-Fashion", modellen voor de zich vlot en gemakkelijk kledende man. j Volle, iets terugwijkende 50-65 mm. (hoge hakken kenmerken de typische [modellen in de ..Boutique" collectie, maar ook niet te sterk gewelfde LXV- 'PEN hakken zijn uiteraard nog opgenomen De tamelijk brede modellen in de elegante lijn met de hoge volle hak ken zijn vaak asymetrisch gehouden en hebben e.en ronde aflopende neus- wens- parUi. Bijzonder actueel zijn de snit ten met een V-vormige, ronde of tongvormige modellijn, maar ook de Ikorte voorbladeren versierd met gror n alle te gespen in deze stijl en benadruk ken de veelzijdigheid van de mode. j De trotteurs in de ..Boutique"- H^Jj. groep zijn beslist decenter dan voor lag |Jfreen en ook minder rustiek. Mocca- sins in een groot aantal variaties zijn favoriet. Bovendien zorgen de soepe le gemakkelijke plooiende leersoor- jten zoals chevreau, nappa en kreuk- mms lak' voor e.en vlotte soepele lijn in schoenmode. De kleuren zwart, donkerbruiin-mink. chianti en olijf zijn ihet meest belangrijk in deze sector, egeteni ijs zijn te vul* n een pakket choco* dienst buiten dan is goede ren 's is een ist niet maal- e klas- I vlees en sla oereide JEUNESSE '69 De „Jeunesse" collectie vult een leemte in de sector schoenen met lage hakken tussen 25 en 35 mm. Ze omvat vooral jeugdig schoeisel dat enthousiast door schoolmeisjes, tieners en twens wordt ontvangen. Kenmerkend voor de elegante ver sie van deze groep zijn de ballerina's met tongen of gespen; gegarneerd met beschaafde metaalversieringen, knopen of grote siergespen. De sportieve modellen onderstre pen door hun gelijkenis met de he- renslippers de unisex-trend in de mode. Moccasintypen met strikken en gespen zijn favoriet. De model len in de Jeunesse"-groep zijn over het geheel genomen breed met de na druk op de v -mgeving. Het onder werp wordt geaccentueerd door prik- randen envaak door de kleurrijke paspeis. In het kleureng'ahlm'aSpe len naast zwart en zwart lak ook bruin-mink en verschillende tinten rood een grote rol. Bij de elegante modellen wordt de openhartige jeug dige stijl geaccentueerd door gedurf de kleurencombinaties. Ook hier zijn lak, nappa en chevreau de meest toe gepaste materialen. FUTURA Extreem brede konische hakken en plateauzolen tot 12 mm. kenmerken de modische kern uit de Nord-West collectie ..Futura". De hakhoogte bij deze avant-gardistische collectie va rieert tussen 35 mm. bij de gematigde modellen in ,,Jeunesse"-stijl en 85 mm bij schoentypen in de astronau- tenlook. Modellen uit de „Futura" col lectie zijn vooral ook als ultra-mo dern avondschoeisel zeer gewild. Belangrijkste kleur is zwart, zowel in glad leer als in lak, terwijl bij avondschoenen ook zwart fluweel vaak met strass bezet belangrijk is. PANTY-SHOES Achter de Nord-West collectie „Pan- ty-Shoes" verbergen zich de uitge sproken broekschoenen: enkel-laars jes met: elastiekinzet of ritssluiting aan de binnenzijde. De nauwsluiten de laarsjes worden geheel glad ge houden of hebben een eenvoudige gesp-garnerïng. Voor de sportieve lange broek is 30 mm. de belangrij'k- DOO0O0QO0OOOOOOOO0OOOOOOOC- In de schoenmode voor heren is het gedaan met de eentonig heid. „Hij" heeft de keuzemoge lijkheid uit drie geheel verschil lende modeltypen. Naast het klassieke Engelse schoeisel in de „Windsor-Style" zijn er de vlotte gemakkelijke mo dellen in de „Slop-Faslüon" col- lectie j en de nonchalan te mannelijke „Country-Boots'\ JOOOOGOOOGGOOOOOOOOOOOOOOC 1. U hoeft echt niet speciaal in het voorjaar niemv behang te nemen. Al heeft de goede behanger dan ook twee rechterhanden, meer dan twee handen heeft hij echt niet. In het najaar heeft hij méér tijd, tijd om goed werk af te leveren. 2. De tweede tip. U krijgt natuurlijk allemaal wel eens de kleine recla- huis. Leuk om u een eerste idee te geven. Maar er is natuurlijk nog veel meer. De behangzaak heeft grote, dikke stalenboeken vol. Ge woon behang, van papier. Afwasbaar behang. Behang van vinyl (plas tic) op paier of op textiel, dat op allerlei manieren schoon te maken is en waarop dus de meeste vlek ken geen kleine ramp zijn. omdat zij er zo af gaan. Er zijn ook prach tige en heel exclusieve dessins en materialen, grasweefsel, kwikbe- hang, noem maar op. 3. De grote dikke boeken doorblade ren maakt u de keus overigens niet gemakkelijker. Er is namelijk zo- ten moeten bij het samenstellen veel. De behangselpapierfabrikan- van hun uitgebreide collecties na melijk met een groot aantal facto ren rekening houden. Allerlei uiteen lopende smaken van allerlei ver schillende mensen. Allerlei verschil lende interieurs, van heel moder ne tot authentieke stijl-interieurs Allerlei verschillende kamers wat betreft afmetingen, verhoudingen, lichtinval. Het is daarom verstan dig om die grote dikke boeken thuis, op uw gemak eerst eens rustig door te bladeren. Maar het ste hakhoogte. Een hakhoogte van 40-50 mm. past uitstekend bij de ele gante pantalons, met wijde pijpen, Naast zwart, zijn mink-bruin, rood in verschillende nuanceringen en wat blauw als unikleuren voor de broek schoen belangrijk. COUNTRY-BOOTS In de schoenmode voor heren wordt de klassiek Engelse stijl door Nord- West Windsor-Style" genoemd belangrijker. Vleugelneuzen, broque- perforaties en bij de jeugdige model len paspelgarneringen in afstekende kleuren, zijn kenmerken van de be langrijkste creaties. Ook hier is een is ook heel verstandig om vooraf eens bij uzelf te bedenken, waar uw belangstelling naar uitgaat. Als u aan het bladeren bent kunt u bij die behangsels die ergens pas sen bij het idee wat u al heeft een bladwijzer leggen. En natuurlijk ook bij die stalen, die voor u onverwacht en nieuw zijn, die u opvallen en er gens ook wel aantrekken. Zo maakt u een eerste keuze. 4. Een dag later bijvoorbeeld gaat u- die eerste selectie nog eens rustig bekijken. Dan is het ook zaak u af te vragen wat voor de kamer die u opnieuw wilt laten behangen het meest doelmatig, functioneel is. accentuering van hét onderwerk merkbaar door zware, vaak dubbele zolen met prik- of aflaprand. Voor de nonchalante lijn, vooral ge wild bij de jeugdige heren, zorgen de modellen in de Slop-Fashion" collecte, veelal uitgevoerd als moc casin of slipper. Typische kenmer ken van deze modellen: nonchalant gemakkelijk en soepel. Met de Coun try-Boots" worden de bootees van het vorige seizoen bedoeld, alsmede de hoogste actuele pittige laarsjes voor de jonge man, die als straatschoenen worden gedragen en derhalve ook licht zijn gehouden. Deze enkellaar zen met trek- of gespsluitingen zijn meestal ongevoerd en hebben een Gaat het bijvoorbeeld om een wand waar een eettafel tegen aan staat, dan is een afwasbaar of zelfs afboen- baar wandbekledings-materiaal in ie der geval een verstandige keuze. Een spettertje jus is dan immers een onbetekenend incident. Opvallende, grote dessins en don kere tinten maken een kamer klei ner. Lichtgetinte behangsels met een klein, weinig opvallend dessin, doen een kamer ruimer, schijnen. Een lage kamer kunt u hoger doen lijken door een behang met een ver ticaal dessin, een streep of een verti caal bloemdessin bijvoorbeeld. Maar als een kamer al erg hoog is, kunt u zo'n dessin beier niet kiezen. Een erge hoge kamer kunt u ook lager laten schijnen door de wanden niet helemaal tot boven aan toe te behangen. U kunt bijvoorbeeld twintig centimeter onder het plafond ophou den. Het wanddeel boven het behang houdt u in dezelfde kleur als het pla fond, bijvoorbeeld wit. De kamer lijkt dan lager. Voor een kamer op het noorden, een koele" kamer dus, kunt u het beste een tint kiezen die „warm" is. Tinten met rood en geel er in dus. Blauw daarentegen is een koele kleur geschikt voor kamers met veel zon inval. Ook groen wordt veelal als een koele kleur beschouwd, maar niet iedere tint groen behoeft koel te zijn. Als u een kamer van hedendaagse normale afmetingen veelal een ta melijk kleine kamer dus alle vier de wanden behangt, met een opval lend gekleurd en gedessineerd be hang, dan krijgt u in zo'n kamer al vaak het gevoel dat u in een van bin nen met gekleurd papier beplakt snuisterijendoosje zit. Benauwend Maar het accentueren van een enke le daarvoor geschikte wand kan een bijz. leuk effect geven. Zo'n wand moet dan niet al te zeer verbrokkeld zijn, geen wand dus met allerlei in gewikkelde raam- en deurpartijen dus iri het algemeen en bij voorkeur een wand waar het daglicht opvalt of langsstrijkt. Natuurlijk moet u stalen van uw eerste keuze ook goed tegen de reeds aanw-ezige stoffering houden: de kleu ren van gordijnen en vloerbedekking. 5. Bij het kiezen van nieuw behang moet u ook rekening houden met uw eigen aard en die van uw ge zin, met het gebruik wat u van de kamer maakt. Neem bijvoor beeld weer de eetkamer. Is uw ge zin groot en druk en heeft u aan tafel meer behoefte aan rust en geen drukke verhalen van alle ge zinsleden (tegelijk en door elkaar nog wel) kies dan een rustig be hang. Stelt u wel prijs op een op gewekte conversatie, dan kunnen schachthoogte tot 35 cm. in de vorm van een dobbelbeker. Bruine tinten, als „brandy" en ..gaucho" zijn bij alle herenschoenen favoriet, terwijl zwart .een onderge schikte rol speelt. Belangrijkste ma terialen: chevreau, nappa en voor de jeugdige heren ook soepel lak. Nederland is wel eens een behang-land bij uitstek genoemd. Niet zo verwonderlijk, omdat we hier over het algemeen heel goed weten dat er weinig andere mogelijkheden zijn om een kamer met weinig tijd en naar verhouding heel weinig kosten zo totaal te ver anderen en te vernieuwen als met nieuw behang. Wél verwonderlijk is het eigenlijk, dat het voorjaar bij uitstek is, dat er nieuw behang gekocht wordt. In die tijd loopt de verkoop steil omhoog en de behangers hebben het razend druk. En dat, ter wijl we juist in het najaar in een periode komen dat we meer thuis plegen te zijn dan in de zomermaanden. Een periode dus, dat we direct volop plezier kunnen hebben van nieuw, goed gekozen be hang. En daarmee komen we dus direct aan de eerste tip: Aan het eind van deze eeuw leven we anders, wonen we anders. Huizen worden niet meer gebouwd zoals nu, kamers worden anders ingericht. Hebben we dan nog wel kamers? Volgens de Italiaanse binnenhuisarchitekt professor Joe Cesare Colombo is er in de woning van het jaar 2000 geen kamer meer te vinden. Onze ver schillende woon-facetten, zoals slapen, eten, gezellig zitten, \yorden niet meer door muren gescheiden, maar spelen zich volgens profes sor Colombo af in en om geprefabriceerde „woonmachines", die ieder hun eigen funktie hebben.

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 5