V ijf scholensportdag Het Sportdal m I N.S.-besluit inzake stop zetting fietsenvervoer kreeg veel protest Zomeravondconcert Diploma-uitreiking Huishoudschool „De Noordenbarg' Dierenliefde Nieuw is een woord, dat men altijd graag hoort Brands-De Vrijheid kampioen van het bedrijfsvoetbal Chimpansee naar toilet Schooljeugd leefde geweldig mee met Hand- en Voetbalwedstrijden GEEN OUDERS lg Geen enkele brommer in alle opzichten ideaal LAND EN TUINBOUW Ommen en Nijverdal wel uitverkoren vooi rij wiel treinen, Holten niet ZOMERNUMMER DE OPEN DEUR Diploma elektrotechniek Uitstekende resultaten Verlenging moest de beslissing brengen Behandel uw tapijt zorgvuldig ZO VAN HET KAMPVUUR Buiten z'n potje koken >f 11 15 m nnie ig J. pl., jaar 0 m 1 ter Vrijdag 27 juni 1969 rafie aag- i da een- •ers, nan, I, B. ;amp l, L. J. M. ifeld- M. V. J. M. [lein Bo thof, 1 Wil« tink- H. ouw- root-1 man H< ijen- lerij R. lder- nan, [ark- nsel, n E, nsti- [wee niet :stei> euig- een ziet rein- tterU ;eiyk het isten van wa- tigin- buk- jiker hou- ft zij een zou ïitjes Op vrijdag 20 juni kregen de leerlingen der klassen 4. 5 en 6 van de vijf scholen voor basisonderwijs in de gemeente Holten gele genheid om een sportdiploma te behalen, wanneer er voldaan werd aan bepaalde normen betreffende 60 m. hardlopen, kastiebalver- werpen, verspringen over de vlakke grond (springbak) en een van te voren niet bekendgemaakte hindernisproef. Al deze vaardig- heidsproeven hadden plaats in de morgenuren. De namiddag was gereserveerd voor wedstrijden tussen de scholen, die uitkwamen met teams voor voetbal en handbal, respectievelijk voor meisjes en jongens. De scholen te Dijkerhoek en Espelo kwamen gezamen lijk met elftallen uit. Hoewel de Kolschool nog niet over zesde klassers beschikte, kwam zij zich toch reeds moedig in de strijd werpen, doch het lag min of meer voor de hand dat zij met weinig topprestaties naar voren zou komen dit jaar. Opmerkelijk was het, dat er van de zijde van de ouders geen belang stelling werd getoond op deze zonni ge dag, terwijl een 400-tal kinderen kampte om een diploma op van te voren bekendgemaakte uren en acht ploegen gestoken in schoolkleu- ren tegen elkaar uitkwamen, met 2 bekers en 6 medailles als inzet. Verschillende leerlingen hadden spandoeken gemaakt om eigen volk san te moedigen. i De algehele leiding vap de sport- sag berustte bij de heer H. Wilps- 'Vaav. Grote medewerking werd ver- kregen van Gemeente Werken, wat betreft het in orde brengen van het terrein in het Sportdal, het vervoe ren van en zorgen voor enig mate riaal. Voorts was er grote medewer king van de V.V. Holten, met als centrale figuur de heer M. den Heijer, terrein- en kantinebeheerder. De heer E. K. Pronk was aangezocht als scheidsrechter bij de voetbalwed strijden, die hij op lofwaardige wijze leidde. Voorts was alle onderwijzend per soneel van de scholen ingeschakeld voor het vlotte verloop. Een deel was bezig op het veld en een ander deel verrichtte administratief werk in de kantine. Wat de wedstrijden betrof, hadden de heren Groothengel en Arendshorst de leiding van res pectievelijk de voetbal en de hand bal. De afbakening van het terrein en het zorgen voor alle spelmate riaal was dit jaar toevertröüwd aan de Dorpsschool. De diploma's werden toegekend op grond van de volgende normen: Hardlopen, 60 meter, jongens: A: 14 sec, B: 12,6 sec, C: 11,4 sec, D: 10 sec, E: 9,6 sec. Hardlopen, 60 meter, meisjes: A: 14 sec. B: 13 sec, C: 12 sec, D: 10,8 sec, E: 10.4 sec. Balwerpen, jongens: A: 16 m. B: 22 m, C: 30 m, D: 35 m, E: 40 m. Balwerpen, meisjes: A: 12 m, B: 16 m, C: 20 m, D: 22 m,- E: 25 m. Verspringen, jongens: A: 2 m, B: 2,30 m, C: 2,75 m. D: 3,25 m :E 3,75 m. Verspringen, meisjes: A: 2 m, B: 2,20 m, C: 2,55 m. D: 3 m, E: 3,25 m. De hindernisbaan bevatte diverse behendigheidsproeven, die in de kortst mogelijke tijd moesten worden afgelegd. De volgende prestaties zijn ver meldenswaard: >o.l.s. Dijkerhoek [Hardlopen, jongens: Johan Haz Hardlopen, meisje schers 9.0 Balwerpen, jongens: 40 m. Hindernis, jongens: Teeselink 20.0 Hindernis, meisjes: 19.2 E-prestaties voor alle leverden: Rikie Rensen Podt. o.l.s. Espelo Hardlopen, jongens 9.8 Nannie Bos- Rikie Rensen onderdelen en Bertha Bert Krikkink Hardloper., meisjes: Dinie Krikkink 9.2 Balwerpen, meisjes: Jantina Toorne- an 42 m. Hindernis, jongens: Anton Jansen 19.1 Hindernis, meisjes: Diny Krikkink 19.8 Verspringen, meisjes: Diny Krik kink 3.92 E-prestaties voor alle onderdelen leverden: Jantina Toorneman, Reike Tuiterl, Jantina Klein Horsman, Di ny Krikkink. o.l. Kolschool Hardlopen, jongens: B. Broersma en G. Dijkstra 9.5 Hardlopen, meisjes: Ria Meerman meter en M. G. Hijweege 28 m. Hindernis} jongens: P. B. Mller 19 Hindernis, meisjes: R. Beldman, R. H. Potkamp, A. Potkamp en W. Veltkamp 20.4 Verspringen, jongens: A. Müller 4.06 Verspringen, meisjes: J. E. Westera 3.72 E-prestaties voor alle ond'erdelen leverden: jongens: J. H. G. Velt kamp. P. B. Müller; meisjes: H. Teeselink, S. M. Stam, H. Nijkamp o.l. Dorpsschool Hardlopen, jongens: PI. J. Ulfman 8.6 Hardlopen, meisjes: A. Meerman 9.0 Balwerpen, jongens; T. Maatè' 52 'Tn. Balwerpen, meisjes: W. T. Leèftink 38 r Wierbos 18.1 Paalman 18.8 H. J. Ulfman Hindernis, jongens": 1 Hindernis, meisjes: Verspi'ingen, jongens: 4.25 m. Verspringen, meisjes: A. Meerman 3,95 m en A. Paalman 3.95 m E-prestaties voor alle onderdelen leverden: jongens: Pl. ,T. Ulfman Wegstapel; meisjes: J. PI. Broekhuis, W. T. Leeftink. W. Schoppen Veenstra, A. Meerman, M. Oolbek- De vijjscholensportdag in 't sportdal. kink, G. Boode, M. F. Veneklaas en A. Paalman. Totale uitslag van de Vijfscholen- sportdag-diplomawedstrijd Hardlopen, jongens: H. J. Ulfman (Dps.) 8.6 sec. Hardlopen, meisjes: N. Bosschers (Dh.) 9.0 sec. en A.Meerman (Dps.) 9.0 sec. Balwerpen, jongens: T. Maats (Dps.) 52 m. Balwerpen, meisjes: J. Toorneman (Esp.) 42 m. Hindernis. jongens: W. Wierbos (Dps.) 18.1 sec. Hindernis. meisjes: A. Paalman (Dps.) 18.8 sec. en R. Rensen (Dh) 19.2 sec. Verspringen, jongens: H. J. Ulfman (Dps.) 4.25 m. ■Verspringen, meisjes: A. Meerman (Dps.) 3.95 m. en A. Paalman (Dps.) 3.95 m. Er werden 15 A-, 119 B-, 159 65 D- en 24 E-prestaties geleverd zodat er in het totaal 382 diploma' konden worden toegekend. De uitslagen van de wedstrijden wa ren als volgt: HANDBAL Dorpsschool-School m.d. Bijbel Dijkerhoek Espëlo- Kolschool Dorpsschool-Kolschool School met de Bijbel- Dijkerhoek Espelo Kolschool-School m.d. Bijbel 1-10 Dijkerhoek 4- Esp.-Dorpsschool Dijkerhoek 4- Espelo won dus de be ker. De volgorde was verder: 2. Dorpsschool,'3. School met de Bijbel, 4. Kolschool. VOETBAL Dijkerhoek Espélo-Kolschool 1-0 Dorpsschool-School m.d. Bijbel 2-1 Kolschool-Dorpsschool 0-1 School met de Bijbel- Dijkerhoek 4 Espelo 2-0 Dijkerhoek 4- Esp.-Dorpsschool 0-1 School m.d. Biibel-Kolschool 3-0 De Dorpsschool won de beker. De volgorde was verder: 2. School met de Bijbel, 3. Dijkerhoek Espelo, 4. Kolschool. Bedrijfsleider Lambertus Radema an Ouwehands Dierenpark heeft een angstige nacht achter de rug. Zowel hij als zijn vrouw werden omstreeks e uur wakker door een oorverdo vend-gekrijs, dat uit de richting van het park kwam. Na ongeveer een inuut te hebben geluisterd schoten beide vliegensvlug in de kleren om daarna met behulp van een zaklamp de donkere dierentuin in te snellen. Eenmaal buiten gekomen bleek het oorverdovend geschreeuw uit één be paalde richting te komen, die leidde r het verblijf van de wilde zwij nen. Het lijkt wel of één van de var kens zich ophangt", schreeuwde do heer Radema naar zijn vrouw, die achter hem aanholde om maar zo snel mogelijk hulp te kunnen bieden. Praktisch op hetzelfde moment stond de heer Radema oog in oog met het zwijnenpaar. Toen zag hij meteen wat er aan de hand was en kon hij opnieuw zijn vrouw aanroe pen, nu met de boodschap: ,,Loop maar niet zo hard, het is alleen maar liefde A.N.W.B. en Consumentenbond hebben een onderzoek verricht naar de kwaliteit van tien verschillende merken stadsbromfietsen. Geen enke le van de onderzochte bromfietsen bleek slecht te zijn, maar ook geen enkele brommer was in alle opzich ten ideaal te noemen. Gedurende een 12.000 km.-rit op een z.g. rolbank werden het brandstofgebruik en de motorische storingen en mankemen ten geregistreerd. In het laboratorium werden boven dien de frames compleet met wielen op hun robustheid onderzocht en werd de roestbestendigheid van lak en chroom bepaald. Het rijcomfort werd beoordeeld op grond van de rij-ervaring, die op de openbare weg en in gemengd ver keer werd opgedaan. Hiervoor werd een groep vrouwelijke bromfietsers werkende vrouwen, huisvrouwen en scholieren ingeschakeld. We zitten weer midden in de tijd, dat vele natuurprodukten nieuw zijn. Er zijn verse aardbeien, tonaten, spinazie, woi-telen, nieuwe aardappe len enz. Waarom zijn al deze pro- dukten als ze nieuw zijn zoveel lek kerder dan de goed geconserveerde oógst? Waarschijnlijk speelt hier de smaak niet de voornaamste rol. Al deze nieuwe verse natuurprodukten zijn niet alleen frisser en lekkerder, ze zijn vooral gezonder. Deze verse produkten zitten nl. boordevol met vitaminen en opbouwstoffen, waar ons lichaam na een lange sombere Hollandse winter juist zo'n behoefte aan heeft. Daarom zijn wij bereid voor deze natuurprodukten ons wat extra moei te te getroosten om ze te bemachti gen en ook om er iets meer voor te betalen. Daarom ook geven ze iets feestelijks op tafel. Zoals alles waar we reikhalzend naar hebben uitgeke ken. Bovendien kondigen ze een nieuw seizoen aan. Zijn nu deze nieuwe produkten al lemaal zo gezond? Van een aardbei en een tomaat nemen wij dit voetstoots aan. Maar nu de aardappel. Wist u dat een nieuwe aardappel evenveel vitam: ne C bevat als 'n tomaat, dat hij ons daarnaast nog van vitamine BI, en antibellegra-vitamine voorziet en voorts van de nodige mineralen spore-elementen en zelfs van aantal eiwitten? Neen het is geen wonder dat heel Nederland in juni reikhalzend zit uit te kijken naar de nieuwe aardappel oogst, vooral als de oude oogst wal rimpelig en blauw begint te worden. Jammer dat in het verleden het kweken van aardappelrassen met ho ge opbrengsten, grote weerstand te gen ziekten, weieens ten koste is ge gaan van de voor de consument zo belangrijke smaak. Binnenkort komen na de eerste nieuwe aardappelen, twee aardappel rassen op de markt, nl. Doré en de Lekkerlander, met een prima vorm en een kostelijke smaak. Voor de huisvrouw is het verstan dig om eens naar deze rassen te vragen. In een volgend artikel komen wi.1 hierop nader terug. Het besluit van de Nederlandse Spoorwegen om het fietsenvervoer met de reizigerstreinen stop te zet ten, heeft zeer veel protesten tot ge volg gehad. De provinciale Overijs selse VVV richtte zich op initiatief van haar voorzitter, mr. W. H. En klaar, tot de directie van NS en ver zocht haar zusterorganisaties in de overige provincies hetzelfde te doen. De ANWB sprong voor de fietsers in de bres en pleegde met de NS over leg om te zien of een oplossing te vinden is, waarbij ook gedacht is aan uitbreiding van de huurfietsen- parken bij de stations. Tweede Ka merlid Posthumus stelde met betrek king tot deze beperkende maatregel schriftelijk vragen aan de Staatsse cretaris van Verkeer en Waterstaat en stelde dat vele vakantie- en week endreizigers gedupeerd worden ..aangezien zij hun rijwiel voor hun werk, evenals tijdens hun verblijf buiten hun woonplaats willen gebrui ken." In zijn antwoord wees Staatssecre taris Keyzer er op, dat het NS-be- sluit noodzakelijk is ter verhoging van het dienstbetoon aan de rc gers beperking van de wachttijden aan de stations door minder laden en lossen maar dat in het vakan tieseizoen en nu langer dan voor dien speciale fietsentreinen zullen rüden. Niettemin blijft het protesten rege nen, onder andere door middel van ingezonden brieven in de pers, waar in bijvoorbeeld gewezen wordt op het feit dat de NS in eigen vlees snijdt door de toeristen in de auto te jagen. Ook wordt er op gewezen dat nu al lerwegen het fietsen uit gezondheids overwegingen wordt gepropageerd hel onjuist is dat de spoorwegen, wat de fietsmogeljjkheden betreft, een Spaak in het (fiets) wiel steekt. Niet mag worden vergeten dat de spoorwegen als vorm van openbaar vervoer een maatschappelijke taak en plicht hebben en dat forse rijks bedragen die jaarlijks gefourneerd worden om dit vervoer in stand te houden, de verplichting oplegt het gewenste vervoer te verzorgen. Het In het kader van het VVV-Vakan- tieprogramma zullen vrijdagavond (27 juni) om 8 uur in de muziekkoe pel in ,,Kalfstermansweitle" aan de Stationsstraat concerteren de Rijssen- se Muziekvereniging ,,Wilhelmina" en de Holtense Muziekvereniging „H.M.V." Er zal door beide ensem bles en licht, zomers programma worden gepresenteerd voor een groot deel bestaande uit marsen. „Wilhelmina" zal tevens H.M.V." een muzikale gelukwens brengen in verband met het prachtige succes dat zaterdag 21 mei werd behaald op 9.2 Balwerpen, jongens: meter Hindernis, jongens: Hindernis, meisjes: 20.3 G. Dijkstra 46 Z. Dijkstra 19.4 Gerrie Kessing Verspringen, jongens: G. Dijkstra 3.80 Verspringen, meisjes: Martje Russ 3.30 E-prestaties voc leverden, jongens: G. Dijkstra. School met de Bijbel Hardlopen, jongens: P. Hardlopen, meisjes: B link 9.3 lalwerpen. jongens: W. Klein gel voort 50 m. Mwerpen, meisjes: H. Nijkamp alle onderdelen l. Broersma en B. Müller 9. Klein Teese- In juli verschijnt .een speciaal zo mernummer van de Open Deur/On derweg dat behalve voor de vaste le zerskring ook is bestemd voor ande-' re vakantiegangers en dagjesmensen. Het wordt uitgegeven en verspreid in> samenwerking met de Stichting recreatiewerk ten dienste van ker ken, een .dochteronderneming" van de Bijbel kiosk vereniging. In een kleurig omslag in vakantie sfeer biedt het blad een aantal ar tikelen die zijn afgestemd op mensen met vakantie. Gerton van Wagemn- gen geeft wat wetenswaardigheden over de zon als natuurverschijnsel. Koos Zwart van het Amsterdamse Fantasio noemt in een interview dat ontmoetingscentrum zelf „een praat- en zwijghuis voor langharig tuig Ds. Klijn, eindredacteur van 't blad, leverde de tekst voor een stripver haal over de bonte kampeeravontu- ren van een Nederlands gezin, tei- wijl Herman Broekhuizen 'n verhaal voor de kleintjes schreef. De jeugd wordt verder gediend met een kleur plaat van de barmhartige Samari taan en met spelletjes voor een lan ge autorit. Radiodominee Klamer vertelt :n e-en interview waarom hij gelooft en in een kort verhaal van E. M. Vis serman worden de problemen van leven en dood in een vakantiedorp aangegeven. Vaste medewerker ds. Buskes vertelt hoe belangrijk hij, als grot.e-stadsburger, het vindt om in de vakantie de stille te zoeken. Het blad is in het bijzonder bedoeld voor verspreiding in recreatiegebie den. Aan de LTS te Deventer slaagden voor het diploma Elektrotechniek jarige cursus) Joh. Witteveen, Ger- rit Keuterman en Wim van Beek te Holten. Aan het Arnhems Muzieklyceum slaagde voor het toelatingsexamen Ineke Kevelam, Larenseweg. het Nationaal Federatief Muziekcon cours te Laren (G). Woensdagavond 2 juni zal een po- pulairconcert worden gegeven door de Hattemse Muziekvereniging Ont waakt". De muzikanten rekenen op de belangstelling van zeer velen. Het kampioenselftal van de bedrijfsvoetbalcompetitie Brands-De Vrijheid Door mevrouw C. P. K. Enklaar- van Andel, werden donderdagavond in de huishoudschool „De Noorden barg" in haar kwaliteit van voorzit ster van de Commissie van Bijstand namens het hoofdbestuur van de OLM de diploma's uitgereikt aan de leer lingen van de assistcnklassen A en H van deze school. Vertegenwoordigers van vele orga nisaties uit Holten en omgeving, die zich inzett.cn voor het geestelijk en maatschappelijk welzijn van het plat teland waren bij deze uitreiking aan wezig en wensten de geslaagden ge luk met dc behaalde resultaten. Het is verheugend-, dat mevrouw Enklaar alle meisjes met het beha len van het diploma kon gelukwen sen. Het voor de OLM-huishoudscho- len centraal opgestelde examen was zeker niet licht. Dat er zulke goede resultaten werden behaald moest vol gens haar voortkomen uit het feit. dat de werklust en interesse voor 't werk groot waren geweest. Terloops zij opgemerkt, dat een groot aantal meisjes voor eigen re kening en in eigen tijd nog een type diploma behaald hebben. Van de geslaagde meisjes gaan zelfs 15 door naar middelbare be roepsopleidingen elders. Deze gang van zaken is daarom zo verheugend, omdat hieruit blijkt hoe goed 't mo gelijk is na de 3-jarige opleiding door een goede keuze van vervolgoplei ding een behoorlijk beroepsniveau te bereiken die zeker niet eenzijdig Daarbij zijn goede karaktereigen schappen van groter belang dan enor me leercapaciteiten. Zo kwamen weer als elk jaar oud leerlingen vertellen, dat zij elders een diploma behaald hadden t.w. uitstekend geslaagden aan de Inas- opleiding te Deventer en één te Al melo, drie goed geslaagden aan de kostuumnaaistersopleiding te Deven ter en drie goed geslaagden aan de OVB-opleiding te Almelo. Het Kuishoudonderwijs is. aldus de directeur, de heer P. H. Cammeraat, de aangewezen schoolsoort voor die meisjes, die bij sterk theoretisch in gestelde schoolopleidingen nauwelijks kans van slagen hebben. Juist door een meer praktische aanpak van het. onderwijs kan toch een algemeen ontwikkelingsniveau bereikt worden, dat niet alleen in staat stelt zich een goede betrekking te veroveren, maar ook meegedaan kan worden aan de meer algemene vorming van de meisjes. De directeur deelde nog mee. dat de school nog steeds groeiende is. Met een aanmelding van 57 leerlin gen kunnen weer drie brugklassen starten per 18 augustus. Het totaal der klassen komt daardoor op acht, waardoor de school met haar zes lo kalen veel te klein is geworden. Na de uitreiking van de diploma's volgde nog een gezellig samenzijn van ouders, geslaagden, leerkrachten, commissieleden en belangstellenden, waarbij men zich vermaakte met creatieve spelbezigheden. De volgende leerlingen behaalden een diploma: Assistente voor de huis houding H: H Bekkernens, A G Boode. M Linde. A J W Lubbersen, H W Markvoort, H Meilink, J Meijer. J H Meijerman G Nijenhuis. .T H Rensen. A B Ste vens. B Wijlhuizen. Holten. W G Oongs. J B Oonlc, Markelo, J H Zuur- veld, Bathmen. Assistenten v. d. huishouding A: H J Aansloot. G H Di'ent. II A Ooster- veld. ,T B Vukkink, Holten. H A Ach terkamp. J Klein Zandvoort, H B Leeftink, H A Welmer. Markelo. D F Baltus. H A Grotenhuis. D M Kers H Lensink, G G Meijer. A W Poesse. H Lenselink, G Willemink. J Sluiter. Bathmen, T-T van Ens. W Hekkert, Jonker, W Kien Lebbink. ,T If van Schooten, Diepenveen. J J Winkelder- maat, Laren (G.) Primaire opleiding: 's Middags wa ren aan onderstaande meisjes de di ploma's voor tweejarige primaire opleiding uitgereikt. En wel voor de laatste maal in verband met de nieu we wet op het Voortgezet Onderwijs: De combinatie Brands/De Vrijheid is woensdagavond kampioen gewor den van de bedrijfsvoetbalcompeti tie. Deze kreeg nog een spannend slot, doordat de beslissingswedstrijd van deze ploeg tegen de combinatie daarbij dank aan de scheidsrechter de heer F. Jansen uit Lettele en aan zijn mede commissieleden de heer J. Aanstoot en W. Brinks. De heer C. Broersma, directeur van de zuivelfabriek „De Vriheid' bracht de organisatoren dank voor hun arbeid, die tot veel genoegen aanleiding heeft gegeven voor de be drijfsvoetballers en hun supporters. De uitslag van de laatste twee wedstrijden van vrijdag en maan dag waren: Udema I-Universal 0-3 en Brands/De Vrijheid-De Halm/Go deschalk 6-1. De eindstand werd tenslotte: Brands/De. Vrijheid 5 4 1 0 9 27- 3 Universal 5 4 1 0 9 27- 2 Udema 1 5 2 1 2 5 12-7 De Halm/Godeschalk 5 2 0 3 4 Udema II 5 10 4 2 Universal in het Sportdal in een ge lijkspel (1-1) eindigde en pas na verlenging de beslissing werd ver kregen. waarbij de kampioenen zich met 2-1 de meerderen toonden. Bei de ploegen eindigden gelijk, maar men had tevoren afgesproken, dat niet het doelgemiddelde zou beslis sen. In dat geval was Universal kampioen geweest. Het kampioenschap werd door alle deelnemende combinaties leestelijk gevierd in café ,,De Waag", waarbij de voorzitter van het organisatie comité, de heer J. M. Wansink de prijzen uitreikte, bestaande uit een wisselbeker voor de kampioenen een gewone beker voor de overige deelnemende ploegen. Hij bracht ligt wellicht op de weg van het mi nisterie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk om het fietsen vervoer, dat van zoveel betekenis is voor de recreatie, door een extra bij drage aan NS w.eer minder gelimi teerd in stand houden. Tot nu toe is er, voorzover bekend, nog geen ver andering gekomen in het standpunt van de directie. De vijftig uitverko ren stations blijven nog gehandhaafd. Een maand lang heeft chimpansee Koos als logé in de Artis-quarantai- ne vertoefd. Hij was met een expe ditie van het Zoölogische laborato rium mee naar West-Afrika geweest om daar in contact te worden ge bracht met in de vrije natuur leven de soortgenoten. Bij terugkomst vond men het beter het dier enige tijd in quarantaine onder te brengen en Ar- tis was gaarne bereid daarbij de helpende hand te bieden. Op de laatste dag van zijn ver blijf in de Artis-quarantaine heeft Koos naar het schijnt nog even wil- len tonen dat hij in zijn nog jonge leven toch wel het een en ander van de mensen heeft geleerd. Hij slaagde er althans in om na lang peuteren met zijn vinger het slot van zijn kooi open te maken en op onderzoek uit te gaan in de qua- rantaire. Op dat moment was er geen oppasser in de afdeling, zodat men niet precies weet hoelang Koos heeft rondgesnuffeld. Toen de verzorger nadien weer in de qua rantaine terugkwam, hoorde hij ie mand de WC doortrekken. Dit be vreemdde hem uiteraard zeer om dat er niemand aanwezig kon zijn. Hij spoedde zich naar het toilet het slot stond niet op rood en trof Koos daar aan, druk be zig toiletpapier af te rollen. Nadat de verzorger Koos naar zij» kooi had teruggebracht, is hij nage gaan, wat de chimp allemaal had uitgespookt. Een aangebroken flesje melk was leeggedronken, een fles spi ritus stond midden in de quarantaine maar gelukkig bleek dat Koos dit goedje kennelijk niet smakelijk had gevonden. De telefoon was van de haak gehaald, een grote zak met schuurpoeder opengemaakt. Dat Koos bij de komst van de oppasser niet voor de eerste keer op het toilet zat, bleek uit de vondst van de toi letborstel. Daarmee had Koos ken nelijk zijn uiterste best gedaan d<* vloer van de quarantaine te boenen, in de geest van: ,,Ik zal de zaak hier netjes achterlaten". Misschien kunt u zich herinneren, dat een nieuw tapijt vroeger de eer ste maanden niet behandeld mocht worden met een stofzuiger. Dat is tegenwoordig gelukkig anders. Tapij ten, die gemaakt zijn van een syn thetische vezel zoals nylon, acrilan en polypropyleen, kunnen al meteen gestofzuigd worden. Ook een wollen tapijt kunt u stofzuigen, maar dit dient dan in het begin wel voorzich tig te gebeuren. U kunt het best de zuigmond met de zachte borstel gebruiken. Gebruik deze borstel echter niet te fors. Het is beslist niet nodig hard te drukken op het tapijt. Moderne stofzuigers hebben een enorme zuigkracht en verwijderen alle stof en zand uit uw tapijt, ook zonder dat u al uw kracht bij het „borstelen" met de stofzuig- borstel aanwendt. Zuig in de richting van de pool of schuins over de pool heen, maar liever niet tegen de pool van het tapijt in. Een nieuw tapijt wil in het begin wel eens pluizen. Dat heeft niets te betekenen en is heel normaal. Erg opvallende pluizen kunt u met de hand verwijderen. Pluisjes, die in de borstel van uw stofzuiger gaan zit ten, verwijdert u ook met de hand. Na enige tijd houdt het pluizen van zelf op. Een goed, maar voorzichtig onder houd gan uw tapijt verlengt de le. vensduur van uw mooie en stijlvolle vloerbedekking enorm. .1 W Aaftnk. A H Baltus. II B Beunk. G Boode. J G Boode. H Bouwman, E Boode, J W Groteboer, G W ten Ha ve. H A Haverslag. H Kappert. T H- Morssink. J H A Overmeen, G M H Rouwenhorst, T Sappema. Z Schui- terd, G A Sluiter, T H Tuitert. S D H Veneklaas. H Vukkink, E A H Wen- nekes, A J Hoekman. A H Lammer- tink, H G Klein Teeselink. J H Tui tert, Holten, J Beunk, J B Beunk, J Bronsvoort, II W Bronzewijker, H Dikkeboer. A Dokter, G Dijkerman, H J Ebrecht, H Muilérman, G H Reu- vekamp, G J van Schooten, Bathmen, T Elkink, H A Nijenhuis. W T Nij- meier. W Pongers. J G Wolterink. H J Sligman, W H Snellink. A ,T Wan- nink. B H Worsink, Markelo. G Ool- bekkink. A D Steenhuizen, Rijssen, E A Oosterveld, Diepenveen. Eten koken in de buitenlucht of in de caravan is een avontuur op zich zelf en meestal zyn er vele handen die zich daarmee wel even willen belasten. Om u wat wegwijs te ma ken in de kampkeuken geven wij u een paar recepten, die gemakkelijk te bereiden zijn. Door het verwerken van uitheem se groenten zijn deze recepten ook in het warme Zuid-Europa te gebrui ken. N.B. Produkten die snel aan be derf onderhevig zijn, zoals vlees en vis, kunt u het beste zo kort moge lijk vóór de maaltijd kopen. Recepten voor vier personen. Italiaanse soep. l'/s 1. bouillon, 80 g. rijst, 200 g. ge sneden soepgroenten. 1 klein blikje doperwten, 100 g. oude geraspte kaas of parmezaanse kaas. De rijst gaarkoken in de bouillon. Als ze 10 minuten kookt, de gewas sen soepgroenten toevoegen. De erwtjes op het laatst in de soep mee- warmen. De soep opdoen met gerasp te kaas en geroosterd of gebakken brood. Bologncsc saus. 300 g. gehakt. 1 kleine ui. 1 teentje knoflook, 3 a 4 eetlepels slaolie, 400 g. tomaten, tijm (poeder), peper en zout. De ui en de knoflook schoonmaken, kleinsnijden en fruiten in de slaolie. Het gehakt toevoegen en aanbraden met tijm. peper en zout. terwijl u het met een vork prakt totdat het een gare korrelige massa is geworden De tomaten wassen, in stukken snij den en ongeveer 10 minuten met het gehakt laten meesmoren. Deze saus opdoen met macaroni, rijst of spaghetti en een salade. Stoofpot. 300 g. gesneden mager varkensvlees, schapevlees of lamsvlees, 50 g. boter of margarine, 2 a 3 uien, 1 aubergi ne. 2 paprika's, marjolein (poeder) peper en zout. Het vlees in de boter of margarine bruinbakken. De uien schoonmaken, kleinsnijden en meefruiten. De steel van de aubergine snijden en de pa prika's van zaad en zaadlijsten ont doen. De groenten wassen, kleinsnijden en met de marjolein aan het vlees toe voegen. Het geheel in ongeveer 20 minuten in een gesloten pan gaarstoven. Het gerecht met peper en zout op smaak afmaken «n opdoen met aard appelen, macaroni of rijst. Komkommersla, 1 komkommer, zout, 1 a 2 eetlepels slaolie, 1 a 2 eetlepels azijn. 2 eetle pels sourcream*, 1 klein teentje knof look, peterselie, peper. De komkommer schillen en schaven.- Een slasaus maken van de slaolie, de azijn, de sourcream, de schoonge maakte en zeer fijngesneden knof look, de gewassen en fijngesneden peterselie en peper. De komkommer met de saus vermengen. Hier wordt de in de handel zijnde kant-en-klare zure room bedoeld. Zuurgeworden room kan men om hy giënische redenen beter niet gebrui ken. Kaaspannekoeken, ongeveer 12 stuks. 1 ei, ongeveer e. liter melk, 200 g. bloem, peper, 150 g. geraspte oude kaas, 50 g. boter of margarine. Het ei met wat m.elk 'loskloppen. De bloem in de kom doen, er een kuil tje in maken en het losgeklopte ei erin gieten. Het beslag vanuit 't midden gladroe- dunnen. Van het beslag in de boter of mar garine pannekoeken bakken. Als de pannekoek gekeerd is de ge bakken zijde met geraspte kaas be strooien en de onderkant gaar en lichtbruin laten worden. De pannekoeken dubbelslaan en warm opdoen. Als uw kinderen gaan kamperen vinden zij in het boekje ,,Op tr.ek met de pollepel" nuttige wenken en veel recepten. U kunt het bestellen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Catten- burch 44. Den Haag per briefkaart waarop aan de adreszijde f 0,60 e»» tra aan postzegels is geplakt.

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 5