Honderdzestig Ronde van renners Overijssel Drastische verandering Nazareth's Basiliek van Een van Uniekste kwam tot Europa's carrières een eind Uw geld - hun leven V Pasteltinten: troef voor 69 m no Route- en tijdschema i Grot van de Verkondiging KOLLEKTE VOOR SLACHTOFFERS VAN NIGËRIA/B1AFRA KONFLIKT an tot 28 april 4 mei Van bikini tot badpak Schele koelen B V Internationale deelname aan achtste Ronde ümww sê 50 25 Win een van de vier drachtige stamboekvaarzen Vrijdag 2 mei 1969 Vroomstioop IA.66 Flerinqctl £5-30 JE RIJSSEN Zaterdagmiddag 12 uur, zal bij het Parkge- iouw te Rijssen het startschot yorden gelost voor de achttien- ^5^ |e Ronde van Overijssel. Een Nederlands zwaarste ama- eur-klassiekers over een af tand van 190 kilometer. Niet ninder dan 160 renners gaan in leze ronde, met haar drietal bergen" te Nijverdal, Hellen-^ [doorn en Holten, van start. f516 Dankzij de deelname van twee Nieuwzeelanders, J. Dean en B. Beeston, is het een klassieker met een internationaal karak ter. Den Ham V tte zenveen 1S*S6 Markeïo Hengevelde If!: r - jv a t III EnsAetle fZ>£6 De nieuwe Basiliek van de i Verkondiging te Nazareth heeft het uiterlijk van deze stad in de I heuvels van Galilea wezenlijl I veranderd. Met uitzonderin van de smalle straatjes van d ;houk is het gebouw vanuit alle toeken van Nazareth duidelijk Achtbaar. enz. 1.25 0.89 0.99 Afst. km. Passeer tijd 1.45 0 12.00 1.50 4 12.06 14 12.17 gTART RUSSEN Volkspark, Oosterhofweg, Enterweg, Enterstraat, naar Rijssensestraat, Stationsweg, Goorse- weg, naar G Molenstraat, Hengevelderstr., Iependijk, Overweg over, Haaksbergerweg bij Rijksweg rechtsaf, over de brug linksaf via Hengevelde naar Goorseweg, Spoorstr., Markt, Ensche- desestr., Enschedeseweg (verkeersweg) naar Haaksbergei-straat, Getfertsingel, Weth. Nijkampbrug, Varviksingel, Hogeland- singel, Oliemolensingel, Edo Bergsma- brug, Laaressesingel, Schouwinkstraat, Oldenzaalsestraat, via Lonneker naar Oldenzaal Enschedesestr., Schelmastr., Eektestr., Berkstr., Nieuwstr., Tulpenstr., Ootmar- sumsestraat, via Weerselo naar Flerineen Bij ANWB bord 8636 linksaf via Alber- n.tr..i>r>iimroctraot ri P70I1- Enter 27 12.38 Haaksbergen 12.58 Enschede 13.30 13.45 Almelo 81 13.56 88 14.06 V 93 14.15 104 14.32 Vriezenveen Vroomshoop gen naar Ootmarsumsestraat, Vriezen- veenseweg, Kolthofsingel, Plesmanweg, Anth. Fokkerstr., linksaf Aadijk, rechts af langs kanaal via Aadorpweg door gaand verkeer volgen naar Aadorpseweg, Nw. Daarleveenseweg via Daarleveen naar Vriezenveenseweg, Oranjestraat, Ham- merstraat, Overweg over, Hammerweg Hellendoorn 112 14.42 Haarle 124 15.00 Wesepe T)pn Ham Vroomshoopseweg, Dorpstr., Smitsstr., Marleseweg via Marle tot ANWB bord 1182 hier rechtsaf en via Schuilenburg naar Schuilenburgerweg, Dorpstr., Geerhard Boschstr., Hellendoornseberg, richting Luttenberg, voor Luttenberg bij ANWB bord 4608 en ANWB bord 3452 richting Haarle bij ANWB bord 2554 Rijksweg over naar Stationsweg, richting Heeten, na 1,8 km bij transformatorhuisje, rechtdoor smal lere weg op, rechtdoorgaande weg vol gen. Bij school réchts en direct v 'linksaf naar Heeten In Heeten rechtsaf en na 100 meter bij ANWB bord 361 linksaf naar Weseperweg, Scholtensweg, bij Provin ciale weg naar Deventer linksaf rich ting Deventer tot ANWB bord 5749 rechtsaf We'ggelerweg, deze volgen tot. ANWB bord 5748 linksaf Kon. Wilhelmi- nalaan, Overdijk naar 15.16 Deventer Laan van Borgele, bij ANWB bord 1127 linksaf Keizer Karellaan, Wezenland, linksaf H. Boerhavelaan, Raalterweg oversteken via Oosterwechelerweg, bij ANWB bord 5751 linksaf naar Schalk haar, Lettele naaf Okkenbroek. Na Ok- kenbroek bij paddestoel 198 linksaf en bij paddestoel 521 rechtsaf naar Nw. Heten. Bij paddestoel 524 linksaf via ANWB bord 6025 rechtsaf naar 15.51 Haarle Kerkweg, Molenweg, richting Nijverdal tot 15.59 Nijverdalseberg Rechtsaf autoweg volgen naar 16.15 Holten Burg. v. d. Borgstraat, Dorpsstraat, Markelosestraat naar 16.27 Markelo Hoiterweg, Dorpsslr., Goorseweg, Prin ses Irenestraat via Elzen naar Rijssen Burg. Knottenbeldlaan, Brekeldslaan, Banisweg, Holterstraatweg, Molenstal- weg, Stationsdwarsweg 16.45 FINISH In totaal nemen aan de Rode van Overijssel zestien ploegen en een zes tigtal geselecteerde indivicuele ren ners deel. De karavaan rijdt van Rijssen naar Enschede en dan via Almelo en Hellendoorn naar Deven ter. Vandaar koerst men via de Nij verdalseberg en Holten weer naar Rijssen, waar de renners omstreeks 16.45 uur aan de finish worden ver wacht. In het parkoers is een vijftal premiesprints (met in totaal 30 prij zen) opgenomen, te weten in En schede, Almelo, Hellendoorn, Deven ter en Nijverdal. Het totale prijzen- bedrag inclusief de pech- de pres- tatieprijs bedraagt f 1200.-. Op de lijst van winnaars in de af gelopen jaren bomen o.m. de na men voor van Jan Janssen. Mies Stolker, Mick Snijder, Piet Damen, Bas Maliepaard en Gerben Kars tens. Talrijke deelnemers komen dit maal uit Drenthe en Overijssel zoals de Assenaren T. Franke en Warris, P. Oosterhof (Eelde), Haaksbergen Aling (Bunnerveen), G. en J. Plui- mers, H. Homan en B. Boom (En ter), J. Schepers en L. Grooten (Emmen), D. Middelveld en H. Lu- chies (Hoogeveen), J. Bruggeman en F. Hobert (Wierden), H. Nieuw- kamp en W. Neeskens (Borne), G. Huisjes (Bergentheim), T. Wissink en T. Franke (Oldenzaal), H. Kui per (Denekamp), E. Driessen en F. Niemeijer (Hengelo), P. IJben (En schede), M. Krol (Glanerbrug), Leferink (Haaksbergen), F. Jaars- ma en A. Nakken (Almelo) en Middeljans en J. Lookamp (Vroomshoop). Tot de bekendste renners uit overig Nederland behoren de Mexi- cogangers T. Tabak (Amstelveen), F. v.d. Ruit (Amsterdam) en K. Balk (Badhoevedorp). Verder: K- Stam (Wijde Wormer), A. Russens (Den Bosch), W. Bravenboer (Rot terdam), P. Ivettenis (Den Haag), M. Pennings (Nw. Vennep), R. Cornelis- sen (Amsterdam), C. Salentijn (Roer mond) en J. Solleveld (Voorschoten). Op deze plaats werd in de vierde eeuw een Byzantijnse basiliek ge bouwd, welke gevolgd werd door een kruisvaarderskerk in de twaalfde eeuw. Ln 1730 richtten de Francisca ner monniken hier een kerk op, die in 1877 uitgebreid werd. Aan het be gin van deze eeuw werd deze kerk echter al weer te klein voor de steeds groter wordende stroom van pelgrims. Verschillende plannen kwamen ter tafel en Franciscaner Commissari- aten voor het Heilige Land startten een geldinzamelingsactie in 34 lan den. In 1955 werd de oude kerk af gebroken en werd aan de Italiaanse architect Giovanni Muzio opdracht gegeven een ontwerp te maken voor een nieuw heiligdom. Hij aanvaardde deze opdracht zonder ervoor gehono reerd te willen worden. Met de bouw werd in 1959 een aanvang gemaakt door een Israëlische aanneemmaat- schappij, Soleh Boneh. Het nieuwe gebouw bestaat eigen lijk uit twee kerken, de bovenste voor parochianen en de onderste voor de pelgrimsgroepen, die uit alle delen van de wereld naar Nazareth komen. De basiliek bevat een over vloed aan decoraties, zoals moza- ieken. gebrandschilderde ramen, standbeelden, marmeren portalen en koperen deuren, ontworpen en uitge voerd door artiesten uit Argentinië, Oostenrijk, Frankrijk. Duitsland, Ja pan, Hongarije, Israël en Italië. Er is een einde gekomen aan een regime van bijna elf jaren, dat beheerst werd door een zeer autocratisch man, die aan de andere kant nooit is afgezakt tot dictatoriale methoden. De voorlichting via radio en televisie mag zeer eenzijdig zijn geweest in deze periode, de vrijheid van meningsuiting in de pers is- nooit in het gedrang gekomen, terwijl de oppositie zich geheel vrij kon bewegen. In mei 1958 is generaal De Gaulle aan de macht gekomen, toen de re gering van de Vierde Republiek on der ging aan de opstandige bewe ging in Algerije, een opstandige be weging der Fransen daar die vrees den, dat de regering zich uit Alge rije zou terug trekken. Na enkele mislukte pogingen een andere uit weg te zoeken, moest De Gaulle ten slotte Algerije onafhankelijkheid ge ven. De daarop volgende opstand van de generaals heeft zijn regime toen niet aan het Wankelen gebracht. Onafhankelijkheid De Gaulle had niet allen zijn denk beelden over Algerije, maar hij maak- Het Nederlands Comité Unicef, het Unesco Centrum Nederland cn de Ne derlandse Organisatie voor Internationale Bijstand NOVIB hebben besloten de kollekteweek van 28 april—4 mei aanstaande, die op het zogenaamde kol- lekteschema aan de genoemde organisaties is toegewezen voor een nationale inzameling ten behoeve van ontwikkelingshulp, te bestemmen voor verdere steun aan de slachtoffers van het Nigcria/Biafra konflikt. Zij hebben overwo gen da top dit moment hulp aan landen in ontwikkeling zich moet richten op dat deel van de wereld, waarin de medemens het meest afhankelijk is van hulp van buiten. Dat is Biafra, waar door de verschillende organisaties in de afgelopen maanden titanenwerk is verricht om de mens in nood bij te staan en met groot sukses. De hongerdood is teruggedrongen en er wordt te recht gesproken over redding van honderdduizenden. Die honderdduizenden en veel meer leven thans in een wankel evenwicht, dat ogenblikkelijk ver stoord wordt in ongunstige zin, wanneer de hulp van buiten zou stagneren. aanvaard en onder wiens woordelijkheid de actie zal gevoerd. Alvorens dit besluit te nemen heb ben bovengenoemde organisaties zich verstaan met de stichting Oecumeni sche Hulp aan Kerken cn Vluchtelin gen, gelieerd aan de Wereldraad van Kerken, de stichting Mensen in Nood-Caritas Neerlandica en het Ne- derlandsche Roode Kruis, die beves tigden dat zij nog grote fondsen be hoeven om hun werk in de volgende kritieke maanden te kunnen voort zetten. Die fondsen zijn vooral nodig voor het aanvullen van de voedsel voorraden; het op de kritieke plaat sen brengen en distribueren daar van; voor medicamenten en medi sche hulp; voor kleding, onderwijs en kleine landbouwprojecten. Laatstgenoemde drie organisaties en het Nederlands Comité Unicef hadden zich reeds ten behoeve van de slachtoffers van het Nigeria/Bia- fra conflict gevonden in de stichting Vluchtelingenhulp Biafra-Conflict. De voorgenomen nationale inzame ling is aan deze stichting aangebo den, die dit aanbod dankbaar heeft verant- worden Motto De aktieweek is van 28 april- 4 mei. De aktie wordt gevoerd onder het motto: „Uw geld.... hun leven". Ter ondersteuning en stimulering van de actie „uw geld - hun leven" is aan de lagere schooljeugd ver zocht aan hun moeders te vragen de gratis spaarzegels, die zij gedurende de actieweek in de winkels krijgen, voor Biafra af te staan. De schoolhoofden is verzocht deze zegels in te zamelen en naar ons actiebureau te sturen. Wij hopen, dat de waarde van de ingezonden zegels voldoende zal zijn om een medisch centrum, een klein ziekenhuis of iets van dien aard daaruit te kunnen financieren. Deze schoolactie hebben wij de naam ge geven ..help een handje". Aan alle lagere scholen is een muurkrant gezonden, waarin op een voudige wijze aan de kinderen wordt duidelijk gemaakt het waarom en het hoe van de schoolkinderenactie „help een handje". In- een aantal gemeenten zullen NOVIB-comité's èen huis-aan-huis en of straatcollecte houden. Affiche De actie spitst zich toe op de der de en vierde mei. Op 3 mei zal in zoveel mogelijk levensmiddelenbe- drijven en in de grote steden ook in de grootwinkelbedrijven gelegenheid worden gegeven aan het winkelend publiek om in grote bussen hun bij drage te geven. De deelnemende winkels zijn te herkennen aan een affiche van de actie „uw geld - hun leven", dat op het winkelraam zal worden geplakt. De collectebussen zullen ook een der gelijk affiche hebben. Teneinde de medewerking van be doelde winkels te krijgen is een be roep gedaan op de volgende organi saties: Co-op Nederland, Federatie van Christelijke Ondernemers in het Midden en Klein Bedrijf, Koninklijk Verbond van Ondernemers en de Raad voor het Grootwinkelbedrijf. Deze hebben zich tot ons genoegen gaarne akkoord verklaard en zullen een aanbeveling doen uitgaan naar de bij hen aangesloten winkelbedrij ven. De winkels zullen door actie-comi- té's in de verschillende plaatsen worden benaderd. De in de winkels ingezamelde gelden zullen op het eind van de dag door deze comité'? worden opgehaald. Alle kerkgenootschappen hebben toegezegd een aanbeveling te doen uitgaan om op zondag 4 mei in de kerken op één of andere wijze aan dacht aan de actie te besteden. Ver wacht mag worden, dat in vele ker ken een inzameling ten behoeve van de slachtoffers van het Nigeria/Bia fra conflict wordt gehouden. Radio en televisie hebben toege zegd. de actie met korte berichten cn spots te zullen ondersteunen. Het gironummer van de actie 1b te van zijn macht ook gebruik de po sitie van Frankrijk in de wereld in overeenstemming met zijn ideaal van een groot Frankrijk te bren gen. Hij wilde het land de ab solute onafhankelijkheid geven door van lieverlee de nauwe banden met de Ver. Staten in de NAVO los te maken en te-streven naar een Euix>- pa onder Franse leiding tussen de twee supermachten in. Hij trok zich terug uit de militaire organisatie van de NAVO, hij zocht toenadering tot Rusland en probeerde tegelijk van het Europa van de Zes, dat zich net aan het vormen was, een instru ment in zijn politieke conceptie te maken. Met het Frans-Duitse ver drag van 1963 probeerde hij de ba sis Ie leggen voor die politieke sa menwerking, die door het verzet van minister Luns in het Europa van de Zes niet mogelijk bleek. Frankrijks partners bleken niet bereid de ban den met Amerika te kappen. Deze banden met Amerika waren voor De Gaulle ook de voornaamste reden Engeland buiten de EEG te houden, ondanks herhaalde pogingen van Lon den om aansluiting ie zoeken. De Gaulles buitenlandse politiek heeft Frankrijk niet populair maakt in het buitenland. Toen De Gaulle in 1958 aan het be wind kwam, was het land ondermijnd door een aaneenschakeling van kolo niale oorlogen, eerst in Indochina (tot 1954) en toen vanaf 1954 in Al gerije. De grote inspanningen op het gebied van de industrialisatie droe gen eveneens hun steentje bij tot een voortdurende inflatie. Sociale onrust, aangewakkerd door een sterke com munistische partij en vakbeweging, was aan de orde van de dag. Zwak ke regeringen wisten geen geza meer in te boezemen. Explosief beperkingen en een devaluatie van ruim 17 pel. zijn de prijs, die de Fransen moeten betalen. Binnen vrij korte tijd is de economie in even wicht gebracht. De uitvoer groeit en de rust lijkt verzekerd. Doch gelei delijk gaat het dagen, dat het regi me van De Gaulle, sociaal en eco nomisch van een vrij rechtse signa tuur, de bezittende klasse de mees te voordelen biedt. Geleidelijk verza melt zich explosieve stof, die in de meidagen van het vorige jaar tot ontploffing is gekomen. Studentenon lusten sloegen over op de arbeiders die na een staking van een maand een loonsverhoging van 13 pet. krij gen. Dit stimuleert de werkgelegen heid, maar de overschotten op de betalingsbalans gaan verdwijnen, vooral door de vlucht van kapitaal naar het buitenland. Iedereen ver wachtte in november een nieuwe de valuatie, maar De Gaulle weigerde dit. Men moet vrezen, dat de frank nu onder nieuwe druk komt. Veel van De Gaulles politieke doel stellingen zijn niet vervuld. Als ant woord op de onrust van vorig jaar meende De Gaulle een vorm van grotere medezeggenschap te moeten ontwikkelen. Daartoe zou de Senaat als lichaam met economische sociale belangenvertegenwoordiging moeten gaan werken en daartoe zou den de gewesten een wat grotere mate van eigen beleid mogen gaan voeren Deze twee punten had hij nu giste ren als volksstemming aan de Fran sen voorgelegd. Van hen stemde 52.87 pet. neen en 47.13 pet. ja bij een opkomst van 80.47 pet stemge rechtigden. Kandidaten Had vorig jaar na een explosie van de meidagen de kiezers uit vrees voor de chaos naar de gaullisten ge dreven, ditmaal bestond die vrees minder, daar zelfs in het gaullisti sche kamp zich al een opvolger in de persoon van oud-premier Pompi dou had aangemeld. Men neemt aan, dat Pompidou bij de komende presidentsverkiezing een kandidaat zal zijn. Men neemt ook aan, dat Poher, voorzitter van de Senaat en Badpakkenmode 1969: dit driedelige ensemble is in feite vier delig. Want behalve de Bermuda behoort ook een bikini-broekje tot de uitrusting. Het geheel is gemaakt van katoenen-badstof met lycra, bedrukt in een zeer mooi gestileerd bloemendessin (kollek- tie: Benger Ribana een man van de centrumpartij, even eens wil meedoen. Daarnaast zullen andere groeperingen, zoals de com munisten b.v., hun kandidaat stellen. Van belang is evenwel de tweede ronde, waar de twee kandidaten met de meeste stemmen tegen elkaar zullen uitkomen. Men vermoedt dat dat Pompidou en Poher zullen zijn, waarbij Poher al kan rekenen op een zich aftekenende coalitie van radica len. centristen, wat conservatieven en 'n deel van de socialisten. Voorspel lingen in dit stadium zijn voorbarig, 't Enige wat men met zekerheid kan zeggen is, dat de nieuwe president nooit die dominerende positie van De Gaulle zal innemen, maar dat kan geen bezwaar zijn. Voorbarig zou het ook zijn te speculeren op een ommekeer in de Franse politieke lijn. Poher is zeer Europees gericht, maar of dit nu snel de deur voor Engeland zal openen, staat nog te bezien. Maar de scherpe kenten 'u'.- len er zeker af gaan en dat is voor al voor de verhoudingen in de Zes en in de NAVO al een grote winst. De Gaulle gesteund door het over grote deel van de Franse oevolking,' voert dan een economische sanerings- politiek. Bezuinigingen, bestedings- hetzclfde als reeds voor vorige Bia- fra-acties heeft gegolden. Het is giro 400 te Utrecht. Het actie-secretariaat is gevestigd t« Den Haag, postbus 1857. Van brutaal-klcinc Bikini tot meer klassiek ééndelig badpak: het kan "al le maal deze zomer. En er is méér. Pakkend modieus zijn de seimi-kini's. het badpak waarbij het broekje, van voren, door middel van een „bretel",, met het bovendeel verbonden is. Ook zijn er de „ring-verbindingen" tussen de twee delen van de Bikini: «een detail dat vooral voor jonge meis jes aantrekkelijk blijkt. De vlot te Bermuda en de meerdelige set blijven ook dit jaar tot de mogelijk heden behoren. Een aardige indruk van wat wij deze zomer aan de stranden verder verwachten mogen zijn pasteltinten, dus: een teer mimosa-geel bijvoor beeld en het veel bewonderde apicot. De tendens-kleuren voor deze zomer zijn sienna, begonia, peppermint en terra (een warme koperkleur). Bij dl" strepen vinden we harmonieuze kom- binaiies, met veel zacht-blauw en wit. Bloemrijke dessins en opge stikte bloemen zijn nu veelgevraagd. In tere kleuren ziet u ook de bloe men bloeien, in Petit-Pont-steken. zo wel op badkleding als op strandkle ding. Een veel gebruikt materiaal blijft katoenen badstof met lycra: van uni tot zes kleuren filmdruk. Helanea badkostuums zijn er in vele variëteiten. De bikini's worden ook dit jaar weer meestal in—katoenen stoffen gebracht. Geheel nieuw is een elastische lakstof van Helanea, kleur en waterecht, in Bikini's en semi- Bikini's verwerkt. Een ander aardig snufje: bij het klas sieke eendelige badpak, meestal met V-hals, dat er in veel variaties is, vindt u een drukknopsluiting op de schouders. Deze sluiting maakt het mogelijk te zonnen, zonder dat het nodig is om eerst (onelegant en slecht voor het badpak) de armen uit de schouderbandjes te wringen. Een Amerikaans onderzoek naar het gedrag van koeien in loopstal len, waarbij opviel de moeite waar mee sommige dieren de voederplaat- sen weten te vinden, leidde tot een nadere bestudering van het gezichts vermogen. Zo konden normale, sche le, ver- en bijziende koeien worden onderscheiden. Vooral schele en bij ziende koeien blijken zich meestal te richten naar het gedrag van de kudde. In loopstallen gaan zij zodoen de vaak als laatste de melkstand binnen, omdat ze zich veelal laten wegdringen door beter ziende soort genoten. Fokverenigingen in Amerika zijn er daarom reeds toe overgegaan om stieren die uit een stal stammen, waarin gezichtstoringen voorkomen, bij voorbaat als fokdieren te sluiten, aldus Landbouw-documentatie no vember 1968. De NV Konjnklyke Nederlandsche Zoutindustrie start dit voorjaar met een campagne voor de liksteen. De actie is rechtstreeks op de veehou der gericht. Bij aankoop van vijf lik stenen kan de veehouder aan deze actie deelnemen. De actieperiode in totaal ne gen weken start maandag 5 mei en loopt tot zaterdag 5 juli 1969. Gedurende deze tijd levert de han del een liksteen af, waarin zich een folder bevindt. Op deze foiaer, waaraan een ant woordkaart, is één coupon afge drukt. Vijf coupons, dus bij aan koop van 5 likstenen, geplakt op een antwoordkaart geven recht op een fraaie stal-thermometer. Deze worden vanuit Hengelo recht streeks naar de inzender verzon den. Bovendien heeft de boer kans, als hü de puzzel op de folder goed op lost, één van de vier hoofdprijzen te winnen: vier drachtige stamboek vaarzen! Door middel van een advertentie campagne worden de veehouders van deze actie op de hoogte gebracht.

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 5