AFSCHEIDSGEDICHT PASEN LUIDT HET NIEUWE LEVEN IN De organisatie van een feestelijke maaltijd Waar gaan wij heen? Kees Stoop vervaardigde een ijzferplastiek voor de Kolschool Rood en Zwartbontfokkers vergaderden Het feest van alle tijden Culturele agenda MODERNE KUNST U.D.- Holten 1-0 Nieuwe folder heuvelrug en Salland PSV-Blauw Wil hard duel DERDE BIJEENKOMST JEUGDAPPEL HOLTEN I Holten heeft thans moderne drukkerij Motocross Holten op Hemelvaartsdag Henk Nikkels vond eerste kievitsei Wachtdienst openbaar slachthuis MINDER PAAS- j VUREN DAN ANDERE JAREN Wie wint de wedstrijd Plaltelaxidsmeisjes en „Jong Holten" gaan fuseren Geslaagd Mooie opbrengst reuma-collecte Storingsdienst GEB ERBIJ. KRUISING VRIJE Vrijdag 4 april 1969 S In het gazon van de o.l. Kol school staat sinds enkele dagen een vreemd voorwerp. Het heeft voor velen een wat „bizarre" vorm en de voorbijgangers vra gen zich dan ook af „wat is dat voor een ding, wat betekent dat nou?" Om aan alle onzekerheid nu maar een einde te maken: het is een ijzerplastiekdie als ver siering is opgenomen in het ge heel van school en entourage en deze plastiek is ontworpen en vervaardigd door de Holtense schil&ef^- en 'kunstenaar Kees Stoop. In een gesprek, dal wij met Keer Stoop hadden, heeft hij ons verteld, dat hij het vorig jaar van het ge meentebestuur van Holten de op dracht kreeg voor het. maken van een versiering voor de Kolschool. Hij was vrij in de keuze van zijn materiaal en mocht, ook volkomen vrij van een door hemzelf gevonden gegeven uit gaan. ,,Tk was vanzelfsprekend heel blij met zo'n fijne opdracht, want het komt maar al te veel voor, dat je een onderwerp wordt opgedrongen en je je daar maar proberen moet in te le ven. Na voltooiing zijn er dan vaak twee ontevreden partijen. De op drachtgever had hel toch net anders gewild, hij had tenslotte het ding al helemaal in zijn hoofd en de maker heeft zich in de meeste gevallen toch te veel gebonden gevoeld. Stoop heeft zich een ogenblik afge vraagd ..wat moet je aan een openba re school doen?" Weer een springen'1 of dansend meisje tegen de muur plakken of vogeltjes of iets van dien aard. zoals er al duizenden zijn. Natuurlijk had men dat wel heel ..mooi" gevonden, maar hij had er echt niet zo'n behoefte aan. Kees Sloop is een andere weg ge gaan. Hij is toat gaan tekenen en heeft in de eerste plaats veel rond het hele gebouw gelopen. Geiooon om de ligging duidelijk te zien en hij wist toen al gauw. dat het een tame lijk hoog ding moest worden bij dit lange gestrekte gebouiu. Daarom ge bruikte hij de kolommen, die ver boven de daklijst uitsteken en onder aan de grote cirkel in kleuren, die tegen de vlakke muren en kleuren van de school gedacht zijn. De plas tiek is dus gewoon met de school en de omgeving mee gecompose.erd. Zij ts heel. gewoon met de school en de ruimte meegetekend, om welke reden zij en „voor-" en een „achter" heeft. De „voorkant" is tegen de school ge dacht en ook in dc kleur mee opge nomen, terwijl de „achterkant" die zwart is, tegen de. lucht uitkomt. Dus zwart tegen wit, om het nu maar scherp te stellen. Buiten werkt hel licht vanzelfspre- In een spannende en gelijk opgaan de strijd is UD als de gelukkigste uit de bus gekomen. Technisch was UD beslist beter. Holten compenseerde deze tekortko ming met zo'n inzet, dal de strijd toch in evenwicht kon worden gehou den. De achterhoede van beide ploegen beheersten duidelijk het spel. Van de tweede helft enige tijd een grote druk had uitgeoefend op het UD-doel, kon den de UD-ers het spel verplaatsen. Een snel uitgevoerde aanval via Broesterhuizen op de rechtervleugel leverde een goede voorzet op die door Zandhuis doeltreffend werd afgerond (1-0). In de resterende speeltijd kwam Holten vlak voor tijd bijna ann de gelijkmaker. Hommes schoot de bal van twee meter voor het doel ech ter tegen de lat. Den Heijer schoot tegen de paal. De competitiestand is thans als volgt: Helios 17' 10 4 3 24 34-19 Zwolle 16 9 3 4 21 34-13 UD 16 7 4 5 18 33-31 ABS 16 7 3 6 17 26-28 Wijhe 16 7 2 7 16 37-35 Wilp 16 5 6 5 16 24-27 Holten 15 6 3 6 15 20-18 Heino 16 4 6 6 14 25-26 Spel. Deventer 16 5 4 7 14 29-35 Keerde 15 3 4 8 10 21-32 Kaalte 15 2 5 8 9 14-33 kend mee. dus licht en schaduw aan de achterkant geven voldoende ruim te gevoel en tekening" zegt de heer Stoop. ..Iedereen wil natuurlijk weten wat het betekent, men wil het begrijpen. Ei- wordt niet naar het ding zelf geke- ke.n meent hij. en hoe het er staat, maar allereerst; wat stelt het voor?" Het is geen voorstelling van iets. zomin als een mooie pot of vaas meer voorstellen, dan wat zij zijn. Het is zoals reeds gezegd een ijzerplastiek, die als versiering dient. De nu ook duidelijk plastisch kun stenaar Kees Stoop is uitgegaan van het openbare" (van de school). ..Wat is dan meer openbaar dan de zon. dus de ronde plaat onder aan de kolom, met de losse delen ook weer heel gewoon als versiering er voor", zegt hij. Men moet dus maar niet gaan zoe ken naar een voorstelling of verhaal, maar het ding nemen, zoals het er staat, of het natuurlijk niet nemen, daf, laat Kees Stoop gaarne aan de kijkers over. Op de foto is de heer Stoop nog met de afwerking bezig en heeft het „ding" nog niet zijn uiteindelijke vorm en kleuren. Het staat in een be tonnen voetstuk met metselwerk in gele steen afgezet. Opgedragen aan de school Espelo. 1 maart 1946 - 1 maart 1969. Vervaar digd door de Espelose dichter Mans Krikkink (Hommels Mans), voorge dragen door Wim Vruggink en on derschreven door de Schoolkring MEJ. v.d. RIDDER, Drie en twintig jaren snelden waarin U hier deed u plicht. En het is namens heel Espelo dat ik mij hier tot U richt Toen werd de juffrouw angesteld en det was gauw rondverteld. Den ene zee zo uut de stad det is veur 't Sploo joa toch neet wa! Een aander wus hut al meteen den loat ons gauw de hakken zeen! Maar juffrouw kwaamp... en op de fiets det zee veur 't Sploo dan toch al iets. Zi-j was gewoon, netjes det is woar Zi-j zee al gauw: het zal wel goan! De kindren waren opgewekt de juffrouw ging met hen op trek het bos soms door dat trof ze wel zo met elkaar het hele stel Want juffrouw had het goed bedacht hier eens vakantie doorgebracht. Een rustig schooltje, mooi natuur dat trok U wel dat is secuur. Want voor Uw niet te sterk gestel was dat toch het ware wel. Het frisse groen, de lentegeur, dat gaf U kracht, dat gaf U kleur. En zo de morgengymnastiek behoefde nu toch ook al niet! Per fiets naar school zo heen en weer dat bracht de beentjes op en neer! En met het stuur goed in de hand dat gaf beweeg naar alle kant. Ge voeld' U thuis hier meer èn meer- en Amsterdam dat deed geen zeer. Iiier was Uw school, uw kinderschaar en stemde blij zo met elkaar. En weer of geen weer 't deed U niets Hier was Uw taak en ook de fiets! Maar het kindertal dat liep terug de school diè slaakte soms een zucht. Maar zie: een jong geslacht trad aan dat deed de school weer opwaarts gaan Schoolhoofden kwamen, gingen al Maar juffrouw bleef en die stond pal En als het Uwe kracht toeliet zo stondt ge klaar op elk gebied. Ja, dat was voor U een strop, want de oude fiets die gaf het op! Maar ja, ge waart hier twintig jaar een nieuwe fiets stond voor U klaar! Hel geschenk dat werd in dank aanvaard, De Streek-VW „De Overijsselse Heuvelrug en Salland" heeft aan hel begin van het seizoen een prachtige folder laten verschijnen een z.g. zes-luik waarin de Almelose jour nalist. John Preger, zeer veel wetens waardigs heeft geschreven over het natuurschoan en de gevarieerde ac commodatie in dit gebied. Behalve met een duidelijke kaart waarin de Overijsselse Heuvelrug en een belang rijk deel van Salland - Deventer* doet nl. niet mee - is aangegeven, is de folder verlucht met tal van prach tige en kleurrijke plaatjes, afkomstig van dia's uit dit gebied. Bos en heide. Saksische boerderijen, kastelen, zand duinen en foxs,e, oeroude, dennen (op de voorplaat) r^geven een duidelijk bééld vair de Schoonheid van dorp en landschap. I-Iet dor-sen van graan tij dens de Stoppelhaenefeesten in Raal- te is zelfs niet vergeten. Het zijn de VVV's van Bathmen, Dalfsen, Har- denberg, Hellendoorn - Nijverdal, Hol ten, Ommen en Raalte. die met naam en toenaam, d.w.z. adres en telefoon nummers, zijn vermeld. Het is een fraai geheel, dat ontworpen en typo grafisch keurig verzorgd werd door resp. Studio Vincent en Drukkerij A. v. d. Schaaf en Zn. te Enschede. He! geheel is zeker een eervolle vermel ding waard. De folder verschijnt in een oplaag van 60.000 stuks. De fokkers van rood en zwartbonte runderen kwamen vrijdagavond in café Kalfsterman voor de pauze- af- In een te harde wedstrijd heeft Blauw Wit in Almelo tegen het eer ste van Philips Sport Vereniging met 4-1 verloren. De wedstrijd had een sensationeel begin doordat Spier van de aftrap af keeper Landeweerd met een harde schuiver van vrij grote af stand verraste (1-0). Deze openingstreffer stimuleerde de PSV-ers om meteen door te gaan en de Blauw Witte defensie, in aller ijl versterkt, kreeg volop werk om grotere schade te voorkomen. Toen de PSV storm geluwd was kreeg Blauw Wit de kans om iets terug te doen en na plm. een half uur spelen zorgde Jaap Thalen voor de gelijkmaker 1-1 Het leek er op dat dit ook de rust stand zou worden maar vlak voor het theesignaal van scheidsrechter Webbink zette Wijnen met een af standsschot z'n club toch weer op een voorsprong. Na de rust maakte Lensen er met een gelukstreffer 3-1 van en Krol zorgde voor een 4-1 eindstand. Blauw Wit 2 was in de thuiswed strijd tegen het Bornse B.C.S.V. 5 de betere ploeg en won verdiend met 4-2. Renger Veldhuis scoorde 2 keer en Johan Schuppert en Gert: Beldman troffen elk een keer de roos. De pupillen konden het tegen de kampioenskandidaatjes van Twente (Goor) niet klaren. Ze verloren met 3-0. De junioren C 1 verdedigden hun kans op de titel met succes door Hol ten C 2 met 6-0 te kloppen. Stand in dc eerste klasse A: Vesos 1726 Eversberg 1625 Sportclub Rijssen 1624 Daaiierveen 1623 Sibculo 1517 P.S.V. 17—17 Boswinkel 1616 Blauw Wit 17—12 Lemele 1712 Denekamp 138 Drienerlo 178 Daarle 176 PROGRAMMA: Voor de Blauw Witte senioren zijn geen wedstrijden vastgesteld en ook de pupillen heb ben vrij-af. De C-junioren spelen om half drie in Rijssen tegen RV Cl. De geel-zwartjes staan momenteel op de voor-laatste plaats dus ogenschijnlijk voor de Blauw Witte junioren een makkie". Wees voorzichtig jongens. Onderschatten van de tegenpartij kan makkelijk de zege kosten. zonderlijk en na de pauze in gecom bineerde vergadering bijeen. De voorzitter van de vereniging wier leden het MRY veeslag prefere ren boven de zwartbonten, de heer G. J. Klein Hegeman sprak een kort openingswoord en gaf hierna de se cretaris de heer M. Meijerink gele genheid de notulen te lezen welke als gelezen zijnde werden vastgesteld. De controleur de heer J. W. Jansen bracht vervolgens een uitgebreid ver slag uit over de werkzaamheden en activiteiten in het afgelopen jaar. Er werden 808 vaars- en 68 stierkalveren geregistreerd. In het stamboek wer den in totaal 136 runderen opgenomen t.w. 12 stuks in het keurstamboek, 1P in het stamboek en 33 in het register. Uit het door de heer Jansen uitge brachte financieel verslag bleek dat 1968 voor de vereniging een goed ja- is geweest. De boeken konden worden afgesloten met een klein batig saldo. De kascommissie die bestond uit dr h.h. G. I-I. Blankena en B. J. Stevens had boeken en bescheiden in orde be vonden. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd inplaats van voorzitter Klein Hegeman die bedankte wegens be ëindiging van het bedrijf gekozen de heer W. Reilink GWzn. De heer *J. W. Wesseldijk sprak na mens de leden een hartelijk woord van dank tot de heer Klein Hegeman die gedurende een aantal jaren zijn beste krachten aan de fokvereniging heeft gegeven. De zwartbontfokkers werden op de jaarvergadering welkom geheten dooi de heer G. J. KIaassens. Nadat se cretaris G. J Brinkman de notulen had gelezen bracht penningmeeslei E. Krikkink het financieel verslag uit. Hij rapporteerde over 1968 eep bescheiden voordelig resultaat. De kascommissie verklaarde bi. monde van de heer A. Lubbersen dal alles in orde was bevonden. Inplaats van voorzitter Klaasses die periodiek aftredend en niet herkiesbaar was werd gekozen de heer A. Lubbersen Na de pauze vertoonde de heer A N. Landeweerd. inspecteur N.R.S. te Barchem een aantal prachtige kleu ren dia's van opnamen die hij tijdens dienstreizen maakte in Frankrijk, Italië. Joegoslavië, Griekenland en Turkije. Het naar deze landen geëxporteerde Nederlandse vee voldoet goed als de verzorging maar goed is en hieraan hapert nog al eens het een en ander. Het ontbreekt in deze landen vaak aan deskundig personeel, de algeme ne ontwikkeling vooral in de oosterse landen ligt veel lager dan in het wes ten. De vertoonde dia's gaven een dui delijk beeld van de toestanden op landbouw en veeteelt gebied in de verschillende landen. maar de eer was meer nog waard! Drie jaren snelden, maar ook toen Keekl ge uit naar het pensioen. Maar ge voelde het zal niet gaan en met vervroegd pensioen gegaan. Maar juffrouw wees U wel bewust heel Espelo gunt U die rust. Maar om er stil vandoor te trekken neen, dat zal Espelo beletten! Een lijst ging rond en overtrof de stoutste verwachting van ons nog! En zo konden wij 't niet laten een gezellig dagje U te maken. Espelo wil deez- dag U tonen met hulde en geschenk U lonen. En moog' de rust U lang nog zijn want hier in Holten is het fijn. En bij rustig, lekker weer Strijk dan in Espelo nog eens neer! Namens de Schoolkring Espelo. 28 maart 1969. (Men verzocht ons plaatsing van het volgende) Vrijdagavond 11 april houden we om 8 uur in gebouw ..Irene" onze derde Jeugdappelavond. Da. Barnard, predikante zal spre ken over het onderwerp ..Protest en revolutie". Na de pauze zal onder leiding van Da. Barnard gediscussieerd worden over het onderwerp dat zeker volop stof tot discussie zal geven. We rekenen op de belangstelling van zeer velen. Fijn zo'n volle zaal! Graag tol ziens op 11 april. Jeugdappélcom missie. Drie dagen hebben de klokken ge zwegen, en heerste er een ingetogen stilte vóór de galmende vreugde, die een uiting is van de bewustwording van het nieuwe leven na de verstor ven kilte van de winterse doodsheid. Pasen, het christelijk feest, geënt op eeuwenoude, ver-voorchristelijke gebruiken. Hiervoor kan men terug gaan tot de Germanen, die voor hun levensonderhoud niet alleen met de jacht en visserij konden volstaan, maar die ook het land bebouwden. Afhankelijk als zij waren van de go din Ostara (vandaar het Duitse woord Ostern en het Engelse Eas ter), vereerden zij haar vurig en wijdden lentefeesten aan haar. Want toen de kringloop waarvan zij zo afhankelijk waren eenmaal was ontdekt, durfden zij er gewoon niet adn te denken, wat er zou gebeuren, als na de winter eens niet het milde seizoen zou aanbreken. Men vond het nodig de natuur een beetje te helpen door tijdens de offerfeesten grote vuren te ontsteken om de zon eraan te herinneren, dat ze weer moest gaan schijnen. Men danste er in een kring omheen en wie niet door tegenslag geteisterd wilde worden behoefde slechts door het vuur te lopen! Bomen, waar doorheen rook gekrinkeld was, zou den meer vrucht dragen. Lang duurde het, eer het paasvuur een christelijk gebruik werd, echter zonder godsdienstige betekenis. Ei, ei, symbool in de dop Het draait allemaal om het nieuwe, jonge leven, leven in de dop, het levend symbool bij uitstek, het ei. In éénentwintig dagen voltrekt zich binnen in het ei een wonder, waarover we nauwelijks nadenken en waarvan het mysterie niet voor iedereen gemakkelijk te doorgronden is. Een dag nadat met broeden is begonnen, ontstaat in het eigeel een vlek, een kiemschijf, het begin van het nieuwe leven, waaruit zenuwen, beenderen en spieren zich zullen ont wikkelen. Na weer enige dagen zijn er adertjes om de vlek gevormd, die leiden naar het midden, waar het hartje ontstaat. Na 'vijf dagen heeft het embryo (het organsime in het eerste ontwikkelingsstadium) al weer meer vorm gekregen. Ledema ten en ogen zijn dan al vaag te her kennen. Na ongeveer twaalf dagen ligt de kop tussen de vleugels en zijn er tekenen van veren. Na zeventien dagen vult het kuiken bijna de ge hele schaal. Nog even en het gaat ademen. Dan pikt het zich naar de bevrijding, en doet als prille donsbal zijn intrede in de wereld, waar het zich al meteen zelfstandig op het vinden van voedsel toelegt. Het is niet verwonderlijk, dat bij ai dit nieuwe begin meteen maar de jaarrekening werd verbonden met de zo vurig verbeide komst van de len te, met de verrijzenis van de zon en later met de opstanding van Chris tus, die üit de duisternis oprees als een licht. Nog niet zo lang geleden was het gebruikelijk, dat kinderen op paas- nieuwjaarsdag een nieuwjaarswens voorlazen aan hun peter of meter. In ruil schonken dezen dan de kinde ren een nieuwjaar". Ook nadat 1 januari het begin van het nieuwe jaar was geworden, ble ven de paasnieuwjaarsbrieven in ere. De paasnieuwjaarsdag was dé dag voor het aantrekken van nieuwe kleren. Het gebeurde echter wel, dat De roodzwarten hebben Paasmaan dag weer zo'n lastige tegenstander als Raalte, een club onder aan de ranglijst, die verbeten vecht tegen 't degradatiespook. De Holtenaren mo gen de beide handen dichtknijpen als zij de beide puntjes mee naar huis kunnen nemen. De elftalcommissie heelt een andere voorhoede opgesteld en ook de middenlinie gewijzigd. Het heeft ons reeds geruimte tijd verwon derd, dat men Kwintenberg niet al eens eerder heeft opgesteld. Hij mo ge zich in het veld wel eens minder prettig gedragen hebben. Deze man wil er wel voor werken en hij be schikt over een behoorlijk schot, waaraan onze voorhoede juist zo'n behoefte heeft.. Hopelijk zal er van Kaiser een voedende kracht uitgaan in de middenlinie, dan kan er zondag nog wel eens beter spel te zien zijn, dan de laatste weken. Het legioen mag dat niet missen. Omdat er soms te weinig publiek is om twee bussen te vullen - de kosten zijn hoog - zouden wij een beroep wil len doen op de autobezitters, die nog plaatsen over hebben, om zondagmid dag even op de Smidsbelt te komen. Er kan worden volstaan met 1 bus, giers, dan zouden zij die enkele sup porters met hun wagen mee kunnen nemen naar I-Ieerde en dan kan de 2e bus weer op stal gezet worden. De supportersvereniging zal wel met een bus komen, maar zal - met eventuele medewerking van de supporters-auto bezitters - bij onvoldoende aanbod de bus niet laten lopen. De betrokken chauffeur dient daar dan zelf ook re kening mee te houden. Het vertrek is bepaald op 13.00 uur. De opstelling voor zondag ziet er als volgt uit:: Doel: Breukink: ach ter: Soer, Paalman, Markvoort, Brands: midden: Meinsma en Kai ser; voor: Broersma, Kwintenberg. Den Heijer en Veneklaas. Reserve Wim Nijenhuis en mogelijk 'n tweede man. VOETBALPROGRAMMA Zaterdag: Holten bl Excelsior b2 2.30 uur: SWN c'2 Holten c3 2.30 uur; Twenthe dl Holten d2 2.30 uur; Holten dl SSVVN dl 10 u. Paasmaandag: Heerde 1 Holten 1 2.30 uur; Holten 2 De Zweef 2 10.30 uur; Twenthe 4 Holten 5 10.30 men 's morgens nog in de warme winterkleren naar de kerk ging, maar 's middags in de paaszon de lente hoewel nog fris luister bijzette in vrolijke voorjaarskleding. Dan werd er gedanst rondom de paasvuren en in een lange slinger reidans door het dorp, naar het dorpsplein, waar men oude paaslie- deren zong, zoals: Christus is opgeslanden, Al tfan de Joden haer handen. Dies willen wij allegaar vrolijk zijn, Ohristus zal onze Verlosser zijn. Paaslam Een zeer oude gewoonte, die de laatste jaren hier en daar weer in ere is hersteld, is het paaslam van boter. Het boterlammetje had oogjes van krenten, twee palmblaadjes als oren en een i-^-rTje buxusgroen als staartje, fïet buksboompje heeft ma gische kracht om boze invloeden te weren. De paaslammetjes, die ook wel van brood worden gemaakt, zijn weer een overblijfsel van de eeuwen oude offermaaltijden. Met de Palmzondag. Schortel woensdag, Witte Donderdag. Goede Vrijdag, Stille Zaterdag en Paaszon dag is het feest van de opstanding weer op voor elke streek eigenaardi ge wijze gevierd en zo worden in deze vooruitstrevende wereld nog veel oude gebruiken in ere gehouden als verzachtende toets voor de harde realiteit. Holten heeft nu ook een volledige drukkerij. Na vijf jaar een boekhan del en een kantoorboekhandel gedre ven te hebben, waarnaast ook wel eenvoudig drukwerk werd gemaakt, heeft de heer HeusinkveJd nu een mo derne drukpers aangeschaft en geïn stalleerd en kan hij door het indienst- nemen van vakkundig personeel op de kortst mogelijke termijn alle soorten drukwerkorders uitvoeren. Vroeger ging dit werk allemaal buiten de plaats. Door deze uitbreiding van zijn bedrijf kan nu de heer Heusinkveld zelf drukwerk onmiddellijk doen ver zorgen. Dat is een belangrijke aan winst voor onze gemeente, want er zijn vaak dingen, die men zelf gaar ne nader wil toelichten en orders die men gaarne snel uitgevoerd wil zien. Door zelf naar de drukkerij te gaan wordt tijdverlies voorkomen. De voorbereidingen voor de Motor cross Holten op Hemelvaartsdag, 15 mei a.s. zijn in volle gang. De orga nisatiecommissie heeft reeds verschil lende keren vergaderd en een volledig plan de campagne opgesteld. Aan de start zullen verschijnen de 350 cc en hoger, senioren, 250 cc se nioren en 50 cc junioren, met o.a. in de beide eerste klassen internationale rijders. Men verwacht een grote deel name, omdat in de naaste omtrek geen enkele motorcross gehouden wordt. Er zullen dan ook waarschijnlijk een of meer voorronden moeten wor den ingesteld, maar met zekerheid valt dit nog niet te zeggen, omdat omstreeks half april de lijsten der startbewijshouders van het KNMV- bureau verwacht worden en dan pas de rijders kunnen worden aangeschre ven. Ondertussen is men begonnen 't circuit in de Beuseberg weer geheel in gereedheid te brengen. Rijders die daar over enkele weken trainen wil len moeten bij de boerderij van de familie Aanstoot (De Grieze) een ver gunning halen. Zonder deze vergun ning mag men niet op het crosster rein verschijnene. De 16-jarige Henk Nikkels, Espe lo 24, heeft in Holten het eerste kievitsei gevonden. Andere meldin gen zijn althans niet binnengekomen Hij kan er echter nergens mee heen. want noch H.M. de koningin, noch de commissaris der koningin, noch de burgemeester wensen het eerste kievitsei te ontvangen. ,,Zelf lekker opeten Henk, en verder de nesten maar ongemoeid laten", zou den wij hem willen adviseren. Menige huisvrouw kan zich slechts met moeite de kunst eigenmaken om gasten voor een etentje të' brflvangen, alsof ze een volmaakte kokkin, in de këüken had staan. Er is een" goede organisatie nodig om vol zelfver trouwen een dergelijk gebeuren te gemoet te treden. De volgende punten zijn daarbij van groot belang: Probeer geen nieuwigheden op 'n dag dat het er op aankomt, maar geef gerechten waarmee u ver trouwd bent. Zorg dat het grootste gedeelte van de gerechten van tevoren klaargemaakt kan worden. Vlees dat op het laatste ogenblik, dus tijdens de maaltijd, gebakken moet worden is niet aan te beve len. Pas de maaltijd aan het beschik bare servies, het bestek en de kookapparatuur aan. Is de smaak van uw gasten u onbekend zet hun dan geen apar te combinaties of te scherp ge kruide gerechten voor. Zet in de keuken de te gebruiken dekschalen al zoveel mogelijk klaar en doe hetzelfde met gar neringen als van te voren gehak te peterselie en uitgetande schijf jes citroen. Ook de ingrediënten voor eventuele sausjes kunnen van tevoren afgewogen en afge meten worden. Bij het opstellen van het menu kunt u het beste uitgaan van het hoofdgerecht, waarbij u dan passen de voor- en nagerechten kiest. Heel belangrijk z.'jn hierbij kleur, stevig heid en smaak van de diverse ge rechten. Een menu waarbij dezelfde kleur en smaak zich in alle gangen herhaalt heeft een saai effect. In het huisgezin kan een feeste lijke maaltijd bestaan uit 3 a 4 gan gen, te weten: (voorgerecht) - soep - hoofdgerecht - nagerecht. In de meeste gevallen is het wen selijk dat het voorgerecht en/of de soep licht zijn, zodat uw gasten nog voldoende eetlust behouden voor de hoofdschotel. Als de huisvrouw alles zelf moet doen is een koud voorge recht, dat van tevoren klaargemaakt kan worden, het meest geschikt. Koude groente-, vruchten-, vlees- en vissalades of combinaties daarvan lenen zich hier uitstekend voor. Vervolgens kan het beste een bouillon of een lichtgebonden soep opgediend worden. Deze bouillon of soep kunt u een dag van tevoren maken, zodat hij op de dag zelf al leen nog opgewarmd behoeft te wor den. Is hiervoor geen tijd dan kan soep uit een pakje of blikje dienst doen. Een garnituur als fijngesne den groente, peterselie e.d. kan het beste op het laatste mometit aan de soep toegevoegd worden. Voor de hoofdschotel neemt u het liefst groot vlees. bijv. rollade, kalfsfricandeau, runder- of kalfstong of gevogelte, dat goed gaar mag zijn en dat opgewarmd kan worden in de saus of jus. Hierbij kunnen groen ten uit blik of diepvries of een sala de gegeven worden. Bij gevogelte wordt dikwijls com pote (veelal uit blik) geserveerd. In plaats van aardappelen of aard- puree kunt u chips, rijst of deegwa ren (bijv. macaronie. spaghetti) ge ven. De in de handel zijnde instant- rijst levert geen kookproblemen. Chips zijn smakelijker als ze even in de oven i pgewarmd zijn. Het menu wordt besloten met een Vrijdag. 4 april t/m zondag 6 april (Buiten de diensturen) Keurmees ter: B. Groot Obbink. Kozakken- straat 2, tel. 1526. Maandag. 7 april t/m zondag, 13 april, H. W. Goorman, Kolweg 52. tel. 1513. Zaterdags: aangifte gestorven die ren van 9.00-11 00 uur aan het slacht huis, tel. 1349. licht nagerecht, bijv. een koele vla of pudding, een ijsgerecht, een por tie vers fruit, noten, binnen- en'of buitenlandse kaas of gebak. Tot slót wordt ëèn kopje koffie ge schonken. De organisatie houdt dus een goe de menukeuze in, waarin zoveel mo gelijk gerechten voorkomen die van tevoren geheel of gedeeltelijk kla gemaakt kunnen worden. Soep kunt u een dag van tevoren koken en het vlees braden, waarna beide koel weggezet worden. Op de dag zelf hoeft u deze gerechten alleen nog maar op te warmen. Een koude voorschotel kunt u de morgen vóór het etentje bereiden; zelfs salade hoeft u niet op het laat ste moment te wassen, want gewas sen kropsla blijft in een plastic zak en koel bewaard plm. 24 uur lang vers en stevig. De geschilde aardappelen zet u vast onder water weg en ook blik- of diepvriesgroenten kunt u van te voren in de pan doen, zodat u ze op het laatste ogenblik alleen nog maar op het vuur behoeft te zetten. Het nagerecht kan kant-en-klaar gekocht of van tevoren bereid zijn Kaas en fruit kunt u vast op scha len leggen. N.B. Zelfgesneden kaas wel even afdekken. Uit bovenstaand bericht blijkt dat een goed georganiseerd dinertje zo danig kan verlopen dat het schijnt of de gastvrouw de gerechten uit haar keuken te voorschijn tovert. De animo voor het maken van paas vuren is dit jaar veel minder groot dan voorgaande jaren. Er is voor ne gen ..Baokens" een vergunning aan gevraagd, terwijl dit voordien vaak meer dan twintig bedroeg. Voor de jaarlijkse wedstrijd, wie het grootste (niet het hoogste) paasvuur heeft hebben zich vijf groepen aangemeld, t.w. de Kol, De Haar. Keesmansweg, Oude Deventer was in Dijkerhoek en de Beumersteeg (G. H. Bosman). Ver der komen er nog vuren aan de Ko- zakkenweg. aan de Bosweg op de Zuurberg. aan het eind van de Broek- dijk of Vijfde dijk en bij W. Rensen, Espelo 47. De commissie die de ..baokens" keuren zal bestaat uit de heren G. J. Langenbarg. J. Wïggers. P. B. Müller en W. Beijers. Zij denkt zaterdag om plm. 16.30 uur met de keuring te be ginnen. Er is door een aantal parti culieren en de VVV weer een finan ciële bijdrage beschikbaar gesteld, waarvoor prijzen zullen worden uitge loofd. De paasvuren worden ontstoken op Paaszondag na het invallen van de duisternis. De ..Plattelandsmeisjes" afdeling van de P.J.G.O. vergaderde maan dagavond in café ,,De Waag" onder voorzitterschap van mej. Elbersen. Door de slechte weersomstandigheden was de opkomst zeer gering. Deson danks werd het toch een gezellige avond. Aan de dames A. Aaltink en A. Reilink was van te voren gevraagd een spel-programma op te stellen. Hierin zijn zij bijzonder geslaagd. De presidente deelde nog mede, dat de beide PJGO-besturen van Holten overeen zijn gekomen dit jaar een fusie aan te gaan. waardoor ,.Jong Holten" en ,,De Plattelandsmeisjes" één afdeling zullen vormen. Geen van de aanwezigen was hier tegen. Verder werden de dames voor de keus gesteld of er dit jaar weer een weekend-uitwisseling gehouden moest worden of een dagreis. De meeste le den stemden voor een dagreis. Ook gingen de dames er mee akkoord op de jaarvergadering, die in april zal plaats vinden, weer een kapwedstrijd te organiseren. Te Utrecht slaagden voor model ontwerpster: Dini Luggenhorst te Holten; voor coupeuse: Gerry Schoi- man te Enter en Janny van de Kolk te Bomerbroek; voor tailleuse: Aly van de Kolk te Bomerbroek; voor kostumière: Ineke ten Zende te Mar- kelo, Ineke ten Brink te Enter en Diny Nijsink en Herma Berkel te Wierden. Zij werden opgeleid door modevakschool D. Wessels:Nijland, Haarstraat 134 te Rijssen. De reuma-collecte heeft in Holten f 2126.63 opgebracht (v.j. f 1579.33). Een bijzonder mooi bedrag, waarvoor de gevers en geefsters, maar ook de plattelandsvrouwen en de overige da mes, die collecteerde'n. zeker een woord van dank toekomt. Zaterdag, 5 april t'm vrijdag, 11 april (buiten de diensturen) Elec- tra: H. Heijenk. Kolweg 44, tel. 2124 en Gas: J. Bosschers, Beuseberg 129, tel. 1945. DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof, te lefoon 11500. Woensdag 9 april: 20.00 uur Fiësta Gitana, Flamingo programma. FILMS E.D.B. THEATER, Smedenstraat, telef. 13615. Donderdag 3 tot en met maandag 7 april: De wurger van Boston (Tony Curtiss), 18 jr. Dinsdag 8 en woensdag 9 april: Peyton Place (Hope Lang en Lana Turner), 18 jr. Zondag 6 april (le Paasdag): 14.00 uur Joe Ham mond en de Indianen (Nederlandse Jeugdfilm), a.l. Maandag 7 april (2e Paasdag): 14.00 uur Tarzan en de meerminnen, 14 jr. Aanvangstijden: zondag en maan dag: 14.00. 16.00. 18.30. 21.00 uur; zaterdag: 18.30 en 21.00 uur: ande re dagen: 20.00 uur. CINEMA PALACE. Lange Bisschop straat, telefoon 11100. Donderdag 3 tot en met woensdag 9 april: Het wonder van de liefde: de lief despartner (dl 2), 18 jr. Donderdag 3 tot en met woensdag 9 april: 15.00 uur Disney's tekenfilm para de, a.l. Vrijdag, zaterdag en zon dag, nachtvoorstelling 23.30 uur: De wraak van Django, 18 jr. Aanvangstijden: donderdag: 20.00 uur. vrijdag: 15.00. 20.00 en 23.30 uur; zaterdag: 15.00. 18.45, 21.15 en 23.30 uur: zondag: idem: maan dag: 15.00, 20.00 uur; dinsdag: id. .LUXOR THEATER. Brink, telefoon 18662. Donderdag 3 tot en met dinsdag 8 april: De vierkante me ter (Norman Wisdom), a.l. Zondag 6 april, matinee: Met de dood op de hielen, 14 jr. Maandag 7 april, matinee: Houten koppen (Stan Laurel en Oliver Hardy), a.l. Woensdag 2 april, cyclusvoorstel ling: Made-liefjes, 18 jr. Aanvangstijden: dagelijks: 20.00 uur: zaterdag: 18.30 en 21.00 uur; zondag: 14.00. 16.00. 18.30 en 21.00 uur; maandag: 14.00. 18.30 en 21.00 uur. EXPOSITIES MUNTENTOREN, Muntplaats 1, Achter de Muren, telef. p.a. VVV Deventer: 16200. Tot en met 27 april: Expositie van werken van Jan Sierhuis uit Amsterdam. Openingstijden: dagelijks: 10-12 en 14-17 uur, d.e.b. woensdag: 19-21 uur. Beide paasdagen geopend: 14-17 uur (zaterdag: 14-17 uur). OPENBARE LEESZAAL, Brink, te lefoon 13506. Tot 14 april: Exposi tie Deventer Landbouwkorps Nji- Sri, t.g.v. 10e lustrum. Openingstijden: 10-17 en 19-21 uur; Zaterdagavond, zondag en maan dag gesloten. TROG-ART, Hofstraat 2. Tot en met 13 april: Expositie beesten van Leontine H. en werken van Ary L. Openingstijden: dagelijks: 14-18 uur: vrijdag tevens van 19-21 uur. GALERIE GROTE POOT. Grote Poot 13. telef. 15495. Tot en met 19 april: Expositie aardewerk van Lucie O. Bakker, Naaldwerk van Miep Hart-Nijburg. Plantaardighe den van Els Postel Swart. Openingstijden: dagelijks: 9-12 en 14-18 uur; vrijdag tevens van 19-21 uur: zondag en maandag ge sloten. BERGKERK. Tot 9 april: Expositie Bergkerkkwartier. In de kerk zelf. Openingstijden: dagelijks: 10-17 uur. ook met de Paasdagen; op 4 april tevens 19-22 uur. ALMELO VAROSSTEAU. Donderdag tot en met woensdag: Hot Girls, alleen voor mannen. 18 jr. Zaterdagnacht film: De vrouw in de folterkamer, 18 jr. Zondag, maandag en woens dag: De zotte wereld van Laurel en Hardy, a.l. Aanvangstijden: donderdag, vrij dag maandag, dinsdag: 14.30 en 20.00 uur. Zaterdae: 18.45, 21.00 en 23.15 uur. Zondag: 18.45 en 21.00 uur. Zondag, maandag en woens dag: 14.30 uur CINEMA PALACE. Donderdag tot en met woensdag: Dr. Zjivago. 14 jr. ZaterdagnachHi'm: Nattlek. 1§ jaar. Aanv.-,n«ctüden: dag-'jiks: 14.30 en 20.00 uur. Zaterdag: 23.15 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 5