w Tiroler dansgroep besloot tournee Hengelo Een boekhouding voor de rundveehouderij Shalom om de shalom Dreigt kopziefctegevaar? in A.B.S. Februari bracht geen ommekeer in werkloosheid aar gaan wij heen? Holten ontvangt Zwaantjes palmpaas bracht redding Israëlische gedenkmunt WIP WAP activiteiten Culturele agenda Glaasje op? Laat u riiden! Uitbreiding scholingsfaciliteiten 11 ie zich niet daad werkelijk verzet kan ook jongeren niet verstaan Voetbalprogramma grootste Het rendement van ilt groentetum Mooie gevarieerde voorstelling HOLTEN-PEC 1-4 Blauw Wit wacht zware sir RAADS VERGADERING Boer kan het zonder gegevens niet meer bijhouden En niemand weet VOOR DE BOER Zorg voor voldoende magnesium Vrijdag 14 maart 1969 De winterse weersomstandigheden in februari zijn de oorzaak geweest dat de geregistreerde arbeidsreserve in het gewest Deven ter met 26 mannen is toegenomen. Als normaal geldt, dat in deze maand het keerpunt ligt van de tijdens de wintermaanden optre dende seizoenwerkloosheid. Dat is deze keer niet het geval geweest, aldus blijkt uit het overzicht van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Deventer. Uiteraard deed de stijging zich voor in de seizoengevoe- lige bedrijfstakken als de bouwnijverheid, de landbouw en onder de losse arbeiders. Voorts in de aan het bouw verwante beroepsgroe pen in de metaalnijverheid. Van de totaal geregistreerde arbeidsreserve werken 74 mannen op sociale werkvoorzieningsobjecten en worden 183 als minder- geschikt gekwalificeerd. Het werkloosheidspercentage in het gewest Deventer bedraagt 2.3 en ligt beneden het provinciaal en lan delijke gemiddelde. Deze op zich zelf gezien gunstige situatie veroorzaakt echter door de nog steeds toenemen de vraag, zowel naar geschoolde als ongeschoolde arbeidskrachten, span ningen op de arbeidsmarkt. Naast een structureel overschot aan handclspcrsoneel dringt zich meer en meer het probleem van de werkloze oudere arbeidskrachten op. Aan de bestaande scholingsfacilitei ten is enige uitbreidnig gegeven, zo dat ook ouderen in principe daarvan kunnen profiteren. Binnenkort kun nen ook overheidsmaatregelen wor den verwacht, welke er op gericht zijn de bestaande weerstanden tegen het in dienst nemen van ouderen weg te nemen. Aan de Centra voor Vakopleiding van Volwassenen kunnen nu ook on- De heer Van den Berg, hoofdleider van jeugdwerk vanwege de hervorm de gemeente te Zaandam, schrijft in het krantje van clubhuis ,,De Brug" ter plaatse over .vragen, zo bij alles wat er om ons heen in de wereld ge- bem-t. Zaken waar wij in het jeugd werk toch ook wezenlijk mee te ma ken hebben", het volgende: In Zaandam is vorig jaar mei (mei 1963) een rapport verschenen van een officiële raadscommissie over het jeugd- en jongerenwerk in Zaandam. In dat rapport staan talloze adviezen en aanwijzingen voor een jeugdbe leid van de Zaandamse overheid. Tot op het moment is dit rapport dat is gemaakt in opdracht van de ge meenteraad zelfs nog niet eens in die raad ter discussie geweest, laat staan dat de plaatselijke overheid uitvoering heeft gegeven aan een aantal conclusies. Overheid en gezeten burgerij (de establishment) wordt opgeschrikt doordat plotseling blijkt dal in 1 of 2 jongeren-centra in Amsterdam op wekkende middelen worden gebruikt tn/of verhandeld. De erzame burger wordt in- zijn normenpatroon'aange tast en ,,diep geschokt". Vragen wor den gesteld in de 2e Kamer, speciale zittingen in de Amsterdamse meenferaadover het overmatige alcoholgebruik in de ouwe-heren-so ciëteiten, op bowlingbanen in vereni gingen of thuis, daar spreekt niemand over!!! Iedereen, neen, de grote meerderheid ergert zich geweldig. „De jeugd van tegenwoordig Bij de algemene beschouwingen in de 2e Kamer wordt zonder meer 40 miljoen gulden van de begroting ge veegd, bestemd voor verbetering het onderwijs. En zonder slag of stoot wordt 225 miljoen gulden opgevoerd op de defensiebegroting voor een verder op gang brengen van de be wapeningswedloop. In Praag, in Parijs, in Londen en op nog talloze andere plaatsen komen studenten in opstand. De Spaanse politiestaat wordt nog verder geor ganiseerd tot één groot concentratie kamp. En wat heeft het georganiseerde jeugd- en jongerenwerk daar nu mee te maken? Alles! In een wereld waar zoveel onrecht heerst als in de onze, is het haast onmogelijk aan het worden om jon geren te vormen tot mensen die mee- verantwoordelijkheid kunnen, maar vooral ook, willen dragen. Wie zich conformeert aan de machthebbers dat wil zeggen, zich niet daad-wer kelijk verzetten tegen onrecht kan jongeren niet verstaan! Wie niet verstaat, kan ook niet antwoorden. Waar geen antwoorden worden gegeven kan van communi catie geen sprake zijn. Waar geen communicatie is, is ook geen vorming, geen dialoog en geen samen-op-weg-zijn En zo knokken wij tegen de ge vestigde machten, oftewel de bier kaai. Trachten wij jongeren te verduide lijken hoe rot onze wereld in elkaar zit en proberen we vanuit ons „vol wassen-zijn" het waarom van een en ander te doorzien en te vertalen. Of ons dat altijd lukt Ook in 1969 zijn we daar weer mee bezig DES a 1 Holten a 1 3.00 uur; Hol ten b 1 SDOL b 1 3.45 uur; NEO c 1 Holten c 1 3.15 uur; Holten c 2 R.KSV c 1 2.30 uur; Sp. Rijssen c 1 Holten c 3 2.50 uur; Enter V. d 1 —«Holten d 2 2.00 uur; Holten d 1 SDO.L d 2 10.00 uur. ZONDAG Holten 1 ABS 1 2.30 uur; Holten 2 Twenthe 2 10.30 uur; De Zweef 3 Holten 3 12.00 uur; Nijverdal 3 Hollen 5 2.30 uur; Holten 4 SDOL 2 12.15 uur. geschoolden, die niet aan de toela tingseisen tot de volledige metaalop leidingen kunnen voldoen, een deel taak opleiding in de metaalsector ontvangen. Deze cursus beoogt on geschoolden op het niveau van de ge oefende arbeidskracht te brengen, waaraan in de bedrijven eveneens grote behoefte bestaat. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten is nog steeds toenemend, terwijl het aanbod, waaronder veel part-time werksters, zich op onge veer gelijke hoogte blijft bewegen. Vooral aan de vraag naar jeugdig kantoorpersoneel kan maar zeer ten dele worden voldaan. Verdeeld over de gemeenten in het gewest bedroeg het aanbod aan man nelijke arbeidskrachten eind februa ri (tussen haakjes de cijfers over de vorige maand: Deventer 352 is 2.1 procent (357 is 2.2 procent), Bat.h- men 4 is 1.0 (3 is 0.8 procent), Diepenveen 29 is 1.8 procent (30 is 1.3 procent), Holten 24 is 2.7 procent (20 is 2.2 pi-ocent). Olst 21 is 1.1 pro cent (22 is 1.2 procent) en Raalte 115 is 4.3 procent (87 is 3.3 procent), ge middelde in het gewest 2.3 procent (2.2 procent), in de provincie 3.9 pro cent (4.0 procent), in het rijk 2.6 pro cent (2.7 procent). De verslechtering van de situatie in de gemeente Raalte heeft derhal ve hoofdzakelijk bijgedragen tot de stijging van de werkloosheid in het gewest. Een vergelijking met de ove rige gewesten in Overijssel geeft ab soluut en in percenten het volgende beeld te zien: Almelo 1219 is 4.8 pro cent, Nijverdal 283 is 2.9 procent. De venter 545 is 2.3 procent, Emmeloord 319 is 4.2 procent, Steenwijk 334 is 4.9 procent. Enschede 2262 is 5.6 pro cent, Hardenberg 780 is 7.7 procent, Hengelo 555 is 1.9 procent, Kampen 290 is 3.2 procent. Dronten 36 is 1.2 procent, Oldenzaal 545 is 4.2 procent en Zwolle 700 is 2.9 procent. Het aanbod en de vraag in enige belangrijke beroepsgroepen is voor het gewest Deventer: bouwvakarbei ders 119 9. metaalbewerkers 45 216, textielarbeiders 4 27. levens- en genotmiddelenbereiders 5 88. kantoorpersoneel 22 47, personeel in algemene dienst (incl. losse ar beiders) 40 30, minder geschikten 183. Mej. Sprokholt, tuinbouwlerares uit Zwolle sprak dinsdagavond in „Het Trefpunt" voor de afdeling Espelo van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen over de groentetuin. Voor de pauze toonde zij de talrijk opge komen dames met behulp van bord en krijt hoe de tuin het voordeligst benut kan worden en besprak zij de verschillende mogelijkheden. Voorts gaf zij haar gehoor een indruk van alle hulpmiddelen, die kunnen wor den aangewend tot het zo rendabel mogelijk maken van de groentetuin. Evenals een beschutte plek is eerste klas zaaizaad een belangrijke factor voor een zo hoog mogelijke op brengst. Na de pauze waarin koffie met koek werd gepresenteerd, had een on derlinge gedachtenwisseling plaats en had mej. Sprokhorst vele vragen te beantwoorden. Voorts werden nog enkele huishoudelijke zaken behan deld. Wegens verhindering van de presi dente mevr. H. J. Hol-Groothoff werd de vergadering geleid door de secretarese mevr. II. H. Rensen- Rietberg, die de spreekster dank bracht voor haar leerzame causerie. DEVENTER. SCHOUWBURG GROTE KERKHOF, tel. 11500 Donderdag 13 maart 20.00 uur. Tingel Tangel Cabaret met ,,Ik Heb U Lief Mijn Nederland' Woensdag 19 maart 20.00 uur Op< ragezelschap Forum met „La for- za del destino". FILMS. E.D.B. THEATER. Smedenstraat, tel. 13615. Donderdag 13 t.m. maandag 17 maart. Your turn to De Tiroler folkloristische dans-, muziek- en zanggroep „Die Am- raser" uit Innsbrück hebben hun toernee van de afgelopen week besloten met een Tiroleravond in liet verenigingsgebouw Stork te Hengelo. Het werd een zeer gezellige avond met een buitengewoon gevarieerd programma, waarvan de zaal, die geheel bezet was, bij zonder heeft genoten. Muziek, Tiroler dansen en jodelliedjes wissel den elkaar in een bonte mengeling af. Aan het welslagen van de avond heeft ook in niet geringe mate bijgedragen de conference van de goochelaar en manipulator T. de Tsjoe uit Enschede, die de' verschillende aankondigingen deed en diemet zijn'talrijke moppen en „Witzen" de lach in de zaal telkens luid deed opklinken. De „Buam en Di.md.lm", zoals de Tiroolse „jongens en deerns" in het programma werden genoemd, brach ten stijlvolle, maar ook enkele., mische dansen. Vooral de „Amra- ser-Glockentanze" en de „Tirole Schellentanz", waarbij door vier knapen in Tirolerkostuum, met koeienbellen en -klokken liedjes wer den gespeeld, met begeleiding var een accordeon, verwierven .een enor me bijval van het publiek. Dat was wel heel sterk toen ma de pauze o.a. met grote koeienbellen de „Schelle- tanz" op de wijze van „lm Weissen Rössl". naar de bekende operette van Rudolf Benatzky. w.erd gespeeld. Dat was een prachtig stukje vakmans- Hollen 1 heeft dinsdagavond een goede oefenwedstrijd gespeeld tegen de 2e divisieclub PEC uit Zwolle op het sportpark ..De Koerbelt" te_ Rijs sen. Deze lichtwedstrijd moest enige weken geleden worden uitgesteld verband met de dikke laag sneeuw op het terrein. De Holtenaren, verloren zoals verwacht kon worden deze wed strijd. De uitslag was 1-4. Voora in de eerste helft speelden beide par tijen een aantrekkelijke partij voet bal. Holten kreeg enkele malen goe de mogelijkheden te doelpunten, maar kon niet verhinderen dat PEC met een 2-0 voorsprong de rust in ging. Na de rust domineerde PEC, cr dit kwam al direct tot uiting met twee gave doelpunten, waartegen de Holtense defensie geen verweer had. Vijf minuten voor het einde slaagde Holten er in de tegentreffer te note ren. Het duel weid bijgewoond door tweehonderd toeschouwers. Blauw Wil krijgt het in de thuiswed strijd tegen Sportclub Rijssen 1 on getwijfeld zeer moeilijk. De Rijsse- naren zijn volop in de running voo: de titel en zullen hun fraaie kans hierop willen behouden. Sportclub verloor in deze competitie nog maa een keer en het zou bepaald een ver rassing zijn als Blauw Wit voor de tweede nederlaag zou zorgen. De wedstrijd begint om kwart ov Blauw Wit 2 speelt om 11.00 uur in Almelo tegen Oranje Nassau 5, koploper in de derde klasse A. Holten 1 krijgt zondag ABS - Bath- men op bezoek. De wedstrijd in Bain- men werd, zoals men weet, door de Holtenaren verloren doordat ABS in de laatste minuut nog wist te doel punten. Hopelijk zullen de rood-zwarten zich bij deze returnwedstrijd weten te re vancheren, want willen zij boven aan de ranglijst eindigen, dan mogen zij geen puntje meer verloren laten gaan. De mogelijkheid om te winnen zit er wel in als men er werkelijk voor wil werken. Het is bijzonder jammer, dat in De venter juist de belangrijke wedstrijd Go Ahead - FC Twente wordt ge speeld. Wij vertrouwen er echter op. dat het legioen op volle sterkte aan wezig zal zijn om zijn favorieten aan te moedigen. De supportersver. wil Heer «en verloting houden, om de kas die door de bijdragen voor het jeugd voetbal, begint te slinken weer aan te vullen. Zij rekent op aller bijdragen voor dit goede doel. De opstelling is als volgt: d.: Breukink, a.: Soer, Paalman. Kaiser, Brands; m.: Mein- sma en Markvoort; v.: Hommes, Den Heijer, Veneklaas en Nijenhuis. Res.: Menkhoes. De stand is 4H ziet er als volgt uit: Zwolle 15 9 3 3 21 34-12 Helios 15 8 4 3 20 29-17 ABS 14 6 3 5 15 24-25 Holten 13 6 2 5 14 20-17 Sp. Deventer 15 5 4 5 14 27-28 UD 14 5 4 5 14 26-29 Hei no 14 4 5 5 13 25-24 Wijhe 14 6 1 7 13 33-33 Wilp 13 3 5 5 11 20-25 Heerde 13 3 3 7 9 20-30 Raalte 13 2 4 7 8 14-32 werk door amateurs. Van de dansen die werden uitgevoerd noemen wij de „Tiroler-Figurentanz", „Inns- brücker-PIattler", de „Auerhan- Tanz" en vooral ook de „Müller Tanz" en de „Maihder-Tanz".- Zither-soli en jodelmuziek wisselden elkaar af. Na de pauze gaven „De Larense Schotsers" uit Laren (G.), die in Holten een feestavond met de Oos tenrijkse groep hebben gehad, nog een demonstratie met „De Holler Polka", die bij het publiek ook zeer in de smaak viel. De ouderwetse Gelderse klederdracht met de knip mutsen der dames en de zwarte pet jes der heren en ook de witte klom pen ziet men in Hengelo niet elke dag. Van de gelegenheid tot deelname aan de OAD-quiz werd zeer druk ge bruik gemaakt. Mevr. Van d.er Lin- den-Kobes uit Goor, was de geluk kige winnares van een 10-daagse reis naar Tirol. Een van de directeuren van de OAD onder wier auspiciën, dit tour nee plaats vond, ir. J. G. J. ter Haar uit Goor, dankte het gezel schap voor de mooie voorstellingen, die het in ons land gegeven heeft. Hij vestigde nog in het bijzonder de aandacht op de zeer aantrekkelijke beiaardenreizen (boven de 60) van zijn toeristenvervoersbedrijf. De Innsbriicker ontvingen een aardig aandenken in de vorm van een uit gesneden. tuig- of sieradenkistje. die, met o.a. Claudio Brook Sidney Chaplin 18 jr. Dinsdag 18 en woensdag 19 maart, Manon 70. een vrije liefde, met o.a. Catheri ne Deneuve 18 jr. Zatei'dag 15 mrt. nachtvoorstelling, Rondom de Wal letjes, met o.a. Haring Arie, Haag se Gerrie 18 jr. Zondag 16 maart, middagvoorstelling: Post Koets naar Cheyenne, 14 jr. Aanvangstijden: dagelijks 20.00 u za. 18.30. 21.00 en 23.30 u. zo. 14.00. 16.00, 18.30 en 21.00 uur. CINEMA PALACE. Lange Bisschop straat, tel. 11100: Donderdag 13 t. m. woensdag 19 maart. De duivels brigade, met o.a. William Holden, Cluade Akings 14 jr. Vrijdag 14 .en zaterdag 15 maart, nachtvoorst. Suddely last summer, 18 jr. Aanvangstijden: dagelijks 20.00 u. za. 18.45 en 21.15 u. zo. 15.00, 13.45 en 21.15 u. nachtvoorstelling 23.30 uur. LUXOR THEATER, Brink tel. 18662. Donderdag 13 t.m. dinsdag 18 mrt. Les biches, met o.a. Jacqueline Sassard en Jean Louis Trintignant 18 jr. zondag 16 maart, midda; voorstelling. Ringo de gevreesde 14 jr. Woensdag 19 maart, cyclus voorstelling. Le scandale. met o.a. Anthony Perkins, Maurice Ronet 18 jr. Aanvangstijden: dagelijks 20 00 u za. 18.30 en 21.00 u. zo.'14.00. 16.00 18.30 en 21.00 u. EXPOSITIES. MUNTENTOREN, Muntplaats. Ach ter de Mimen, tel. p.a. V.V.V. De venter 05700-16200. T.m. 23 maart Wandkleden van mevrouw Elma Beks uit Arnhem. Openingstijden: dagelijks 10-12 en 14-17 u. za. en zo. 14-17 u. wo. d.e.b. 19.21 u. OPENBARE LEESZAAL, Brink tel. 13506. T.m. 23 maart Schilderijen en tekeningen van de heer Erke- lens uit Apeldoorn. Openingstijden: dagelijks 10-17 en 19-21 u. za. avond zo. en maan dags gesloten. GALERIE TROG-ART, Hofstraat 2 T.m. 4 april Beesten van Leontine H. en Ary L. Openingstijden: Dagelijks van 14- 18 uur. vrij. tevens van 19-21 u. DEVENTER KUNSTIJSBAAN. Rem- brandtkade 195, tel. 18877 of 13666. Openingstijden: Dagelijks van 14- 16.30 u. ma., wo., do. en zo.avond van 20-22.30 u. zo. 10-12. 14-16.30 en 20-22.30 u. M.i.v. 17 maart as. is de_ ijsbaan gesloten! ALMELO. Varossieau: tot en met aanstaande woensdag; Shalako 14 jr. Zaterdag nachtfilm; strip-poker 18 jr. Zon dagmatinee: Commando der wraak 14 jr. Aanvangstijden do. vrij. ma. di. wo. 2.30, 9.00 uur zaterdag: 6.45, 9.00 en 11.15 uur. zondag; 6.45, 9.00 en 2.30 uur. CINEMA PALACE: Donderdag t.m. woensdag: Heintje de Belhamel van de klas a.l. Zondagmatinee; Heintje de Belhamel van de klas a.l. Zaterdag nachtfilm: Het nudistenparadijs 18 jr. Aanvangstijden: Donderdag t.m. woensdag; 2.30. 6.45 9.00 uur. Zater dag: 2.30, 6.45. 9.00 uur. Zondag; 2.15 4.30, 6.45 en 9.00 uur. De gemeenteraad komt maandag. 17 maart a s. 's avonds 19.30 uur in openbare vergadering ten gemeen tehuize bijeen voor de behandeling van de volgende agenda: 1 Notulen van de openbare ver dering van 27 december 1968 en 7 februari 1969. 2 a. Ingekomen stukken. 'd. Mededelingen. 3 Voorstel tot aankoop van grond van: a. de heren G. J. Podt en H. J. Oplaat, Borkeld 88. alhier. b. de heer F. J. Pasop, Borkeld 69, alhier. a. de heer J. W. Aanstoot, Bor keld 67, alhier. 4 Voorstel tot verkoop van grond aan: a. de heer A. J. Schoneveld te Twello. b. de heer A. Willemsen te Wilp. c. het Rijk, i.v.m. aanleg paral lelweg langs Rijssenseweg. d. de heer J. Vuuregge te Hol ten. e. de heer B. J. Vukkink te Mar- kelo. 5 Voorstel tot vaststelling van de huur van de woning Neerdorp 4 6 Voorstel tot het instellen van een commissie ter voorbereiding van een nieuwe algemene politiever ordening. 7 Voorstel tot wijziging van de al gemene politieverordening. 8 Bezwaarschrift tegen aanslag schoolgeld. 9 Voorste] tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan het bestuur van de school met de bijbel, alhier, voor de aankoop van leerlingensets en het invoe ren van een nieuwe taalmetho de. 10 Voorstel tot wijziting van de ge- meengebestroting 1969. (o.a, cre- dieten t.b.v. sporttoernooi scho lengemeenschap. aankoop ver keersborden, verbouwing gemeen tehuis, bouw 3-klassige openbare kleuterschool, bouw 3 noodloka- len scholengemeenschap, bouw- rijpmaken gedeelte villaterrein Look). 11 Voorstel tot voorlopige vaststel ling van de gemeente- en bedrijfs- rekeningen over het jaar 1965. 12 Rondvraag. Ze hadden het voor elkaar, Zwaan tje. Deze keer zou ze vast en zeker de prijs winnen met haar Palmpaas. Haar versierde stok zou stellig het mooiste zijn van allemaal. Ze had een prachtige, grote sinasappel, een glanzend gewreven appel en .een heel mooi broodhaantje. Ze was er vroeg bij geweest, zodat ze bij de bakker het mooiste had kunnen uitzoeken. Het keek zo guitig uit zijn krenten- oogjes. Ze wist nog niet, of ze ook vlaggetjes zou gebruiken of alleen linten en slingers en uitgeblazen eie ren. Zou de stok niet te lang zijn? vroeg ze zich af. Neen, 't was wel makkelijk zo. dan hoefde ze hem in de optocht niet zo hoog te houden. Zo was Zwaantje bezig met de voorbe reidingen voor de Palmpaasoptocht. Ze was benieuwd hoe de andere meis jes uit de klas hun stok hadden ver sierd. Terwijl zij bezig was zong Zwaan tje allerlei palmpaasliedjes „Van Pal- lem Pallem Pasen! Ei koerei, ei Koe- rie" en ook: Palmhoantien op een stokkien. Een goatien in zien rokkien Een goatien in zien linkerpoot, Mor gen is palmhaantien dood". Nou, dacht Zwaantje, mijn haan tje niet! Ik bewaar hem nog. na de optocht, 't Zou zonde zijn om hem ge lijk op te eten. Hoe was dat andere versje nu ook weer? Oh ja; het komt uit Twenthe: „Pallem Pallem Poaske De hoonder goat hem roaske Ei koerei, ei koerei, As 't nog eenmoal Zondag is Dan krieg wi'j 'n lekker tikei." Op dat ogenblik w.erd Zwaantje ge roepen, om boodschappen te doen. De Palmpaas was zo goed als klaar en voorzichtig zette zij hem in de hoek, zodat hij niet kon omvallen. De volgende dag op school werd er bijna over niets anders gepraat dan over de Palmpaasoptocht. De juf kwam nog met een oud Fries liedje, dat ze onder zangles mochten repete ren. Het was zo: „Pallem Pallem Zondag Toen de boer in 't water lag Ik er bij en jij er bij, 't Was zo mooie skilderij. Skilderij was stukken Palle pallem plukken Er is geen een Engeland Die zulk een palm weer maken kan". Eindelijk, na nog een nachtje sla pen, was het dan zover. Het muziek korps was al op het dorpsplein aan wezig. De instrumenten glinsterden in de zon. Het was wel koud. maar droog. Gelukkig waren de wegen niet glad, hoewel er die nacht toch nog nachtvorst was geweest. De sneeuw was nog niet eens overal weg. Het was een vrolijk gezicht, al die mooi versierde. kleurige palmpaasjes. Daar begon net opstellen, de klein tjes voorop, de grootsten achteraan. Sprekende over het rendement de rundveehouderij, heeft de heer J. W. Lubbersen, assistent van de landbouwvoorlichtingsdienst uit Bath- men dinsdagavond op de jaarverga dering van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting ..Holten" in hotel Holterman, gezegd, dat het steeds moeilijker wordt om zonder voldoen de gegevens het bedrijf verantwoord aan de eisen van de tijd aan te pas sen. Ook voor de landbouwvoorlich tingsdienst is het moeilijk de vragen van de boeren op dit gebied zonder de nodige gegevens te beantwoorden. Daarom is bij de consulentschappen een eenvoudige boekhouding voor de rundveehouderij ontworpen. Deze kan door de boer zelf worden bijgehouden en in het begin met behulp van de voorlichting uitgewerkt worden. De benodigde gegevens komen dan zo vroeg mogelijk ter beschikking. Aan de hand van cijfers van het L.E.I. en andere boekhoudingen toon de de heer Lubbersen aan, dat er zeer grote verschillen in de praktijk 5? JERUZALEM Onlangs waren wij in Jeruzalem. Wij zullen u onthouden (of vrijwaren) van het relaas van al onze belevenissen in deze oude stad. Echter, een konsekwentie van deze be levenissen was dat wij op een mooie zonnige morgen moesten konstateren dat we, wat de financiën betreft, total loss waren. Na lang beraad besloten wij een interview over dit chapiter aan te durven met de direkteur gene raal van de „Israëlische Gouverne mentele Munten en Mcdaillestichting. De goede man kon ons niet aan baar eld helpen, maar wél vernamen wij leuk nieuws i hem. Gezeten aan zijn immens bureau in de Keren Hayesod Street toonde de direkteur-generaal ons een zeer op merkelijke munt: de zilveren shalom. geslagen ter herinnering aan de On afhankelijkheidsdag van de ziononïs- ten. De munt is gewijd aan de men sen die met inzet van hun leven, wel ke inzet door velen werd verloren, als lijfwacht fungeren voor het algemene recht van het volk om te leven in vrij heid, onafhankelijkheid en vrede. Op de achterkant staat een gedeel- komt het woord „Shalom" (is vrede) voor in het Hebreeuws. Hiervan is het eerste woord ..shin" geëtst in de vorm van een zevenarmige kandelaar waar van drie van de zeven armen aan de rechterzijde zichtbaar zijn. Op de achterkan tstaat een gedeel telijke Bijbeltekst (hfdst. 34, vers 6) over de dood van Mozes: „...en nie mand weet de plaats waar hij ligt be graven." De woorden zijn door de kunstenaars geformeerd in de vorm van de „galed" die Israëlische solda len naast het slagveld plegen op te richten ter herdenking aan hun geval len kameraden. Naast deze opstand is een met net bedekte helm en een jonge olijfboom met zijn wortels. De munt is verkrijgbaar bij bank concerns in Europa. voorkomen in het saldo per koe en het saldo per hectare grasland1. Deze variëren wel van f 1700,- tot f 3000,- per hectare grasland. De bedoeling is per 1 mei te starten met deze boekhouding. Tijdens de vergadering gaf zich reeds een aantal deelne mers op. De voorzitter, de heer D. B. Nij- land, was van oordeel, dat deze acti viteit zeer passend voor de vereni ging is. In de toekomst zal de boer steeds meer moeten rekenen. Hij spoorde vooral de jonge boeren aan dit soort werk aan te pakken om in de toekomst sterk te staan. Bij de bestuursverkiezing werden twee nieuwe bestuursleden geko zen. In de plaats van de heer E. J. Keuterman, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer A. Velt- kamp, Holterbroek 50 en in de plaats van de heer M. Stam, even eens niet herkiesbaar, de heer G. Aanstoot, Look. De secretaris, de heer G. Kolk man, die aftredend, maar wel her kiesbaar was. werd met grote meerderheid herkozen. Uit zijn jaarverslag bleek, dat de activiteiten van de vereniging zelf als die in samenwerking met andere landbouwverenigingen georganiseerd werden, goed geslaagd genoemd mo gen worden. De penningmeester, de heer E. Reilink, kon een klein batig saldo melden. Besloten werd, weer in samenwerking met de Dijkerhoekse vereniging, een zomerexcursie te houden. Er werden reeds enkele sug gesties gedaan. Medegedeeld werd. dat opgave voor de boekhouding rundveehouderij nog mogelijk is tot half april. Ook niet-leden kunnen daaraan deelnemen. Aan het slot van de vergadering heeft de voorzitter de aftredende be stuursleden Stam en Keuterman, hartelijk dank gebracht voor hun ar beid in het beland der vereniging. Eerst moest er drie keer het plein rond worden gelopen om langs de ju ry te defileren. Nou, het was zoals Zwaantje had gedacht. Ze hoefde haar Palmpaas niet omhoog te houden. Hij stak zo al hoog genoeg boven alles uit. Van de eerste prijs was ze niet zo zeker meer want er waren wel heel mooie bij. Wel net zo mooi als de hare. Mis schien hadden vaders en moeders wel meegeholpen en dat mocht eigen lijk niet. Het was de bedoeling, dat je het zelf deed. Zwaantje hoopte nu maar het beste. De optocht op zich zelf was ook al leuk. Overal langs de huizen stonden de mensen buiten of voor de ramen te kijken en te klappen. Nu liepen ze een stukje langs een vaart. Daar stonden niet veel mensen. Een paar kinderen waren op een bruggetje gaan staan en een jongetje was. hoewel dat he lemaal niet nodig was. boven op de leuning geklommen. Hij stond met al lebei zijn armen te zwaaien en te jui chen. Opeens verloor hij zijn evenwicht en viel in het water. De kinderen op de brug gilden, de eenden in de vaart stoven weg, luid snaterend en klap perend met hun vlerken. In de optocht had niet eens iedereen gezien wat er gebeurde. De muziek was al voorbij de brug en de eerste kinderen liepen gewoon door. Zwaantje en anderen jn haar buurt hadden alles gezien. Verschrikt stonden ze aan de kant. Wat moesten ze doen? Zwaantje be dacht zich geen seconde toen ze zag, dat het kind nog boven water spar telde. Zij stak hem haar lange palm- paasstok toe. „Pak hem! Pak hem!" schreeuwde zij. „Je kunt er net bij." 1-Iet lukte! De jongen greep de stok, hield vast en werd door Zwaan tje, geholpen door een grote jongen, naar de kant getrokken. Huilend en bibberend stond hij daar. Uit een huis aan de overkant kwam een mevrouw m.et een deken. Het jongetje werd goed ingewikkeld naar binnen gebracht. Daar zouden ze wel verder voor hem zorgen. En Zwaantje? Met haar vriendin nen stond zij mistroostig te kijken naar het midden van de vaart, waar haar mooi versierde palmpaashaantje nog dreef op de papieren slingers, maar met ieder golfje verder zonk en uit elkaar viel. Net als in het versje „Skilderij was stukken". „Kom meid, je hebt dat jongetje gered. Dat is nu veel belangrijker dan je palmpaas", sprak een grote jongen. De anderen vielen hem bij en op een holletje haalden ze nu de op tocht en de muziek in. Zwaantje liep mee, met de natte, onttakelde stok. Ze was echt een beet je in de war. Ze was ook zo geschrok ken! Het was gelukkig niet zo ver meer, terug naar het dorpsplein. Daar moesten de kinderen zich opstellen en moesten de kinderen zich opstellen en luisteren naar de prijsuitreiking. Meneer Bruins, het hoofd van de school, stond met de andere juryle den op het podium. In de stilte klonk zijn stem over het plein: „Dames en heren, jongens en meis jes. Voor ik overga tot het bekendma ken van de prijswinnaars, wil ik eer wijzen op het dappere gedrag van een van de meisjes uit de optocht, nl. Zwaantje Wandstra. Is zij hier? Zwaantje kom eens op het podium!" Met bonzend hart kwam Zwaantje naar voren. „Dames en heren, zon der zich te bedenken heeft Zwaantje haar palmpaasstok uitgestoken om een kind, dat in het water was ge vallen, te redden. Ik stel voor een driewerf hoera voor Zwaantje. En daar klonk het: HoeraJHoera! Hoera! „En dan nu de prijswinnaars. Dat zijn Maartj,e Bakker, Jan van Dam en Gerrit Tiemstra. Geen prijs dus voor Zwaantje, maar wel „En nu stel ik voor", zo sprak de meester, „dat Zwaantje voorop loopt bij het ererondje". Dat gebeurde on der luid applaus. Op zondag 16 maart draaien wij in „Irene" de Franse film „Een engel van niks". Hoofdpersoon in deze film is de jeugdige inbreker Fifi die bij voorkeur uurwerken „meepikt". Hij belandt als de vlie gende man in een circus, maar hij gaat al gauw buiten het circus „vlie gen" waardoor hij herhaaldelijk in moeilijkheden geraakt. Een conflict met de leeuwentemmers maakt de scène compleet. Wij zijn er met heel veel moeite in geslaagd de SUN - jullie kennen ze nog van onze eerste avond te contracteren voor zaterdag 29 maart om 19.30 uur. Entree: niet leden f 2.-, leden f 1.-. Tenslotte staat er voor zaterdag 12 april een dropping op het program waarover t.z.t. meer. Wip Wap-groep. Wij moeten ons de vraag stellen of veel gras straks weer köpziekteg-e- vaarlijk is. Dit zal veel afhangen van de bemesting die in de loop van deze maand gegeven wordt. Het is nl. gebleken dat het gehalte aan magnesium in het gras voldoen de hoog moet zijn om het kopziekte- gevaar weg te nemen. Dan moeten we ons eerst afvra gen: zit er voldoende magnesium in de grond, zodat het gras voldoende kan opnemen. Deze vraag moet veelal met neen beantwoord worden. Het blijkt nl. aan de hand van grondonderzoek (onderzoek van ruim 100 percelen grasland deze winter) dat 75 pet. onvoldoende magnesium bevat. Slechts 25 pet is voldoende. Dit geeft aanleiding om in het algemeen ie adviseren: besteedt bij de benes- ting meer aandacht aan de magne sium bemesting van het grasland. Dit kan in het algemeen op twee ma le Het strooien van kieseriet. 2e Het gebruik van magnesium- houdende stikstof Magnesamon). a. Wanneer men we-et of sterk de indruk heeft dat het magnesium gehalte in de grond te laag is. strooi dan in de maand maart 300-400 kg. kieseriet per ha. b. Wanneer het magnesiumgehalte van de grond goed is kan men dit op peil houden door in het voorjaar de eerste gift stikstof in de vorm van magnesamon te geven. Wanneer de eerste stikstof op gras land en hoeveel? Het tijdstip waar op men de eerste stikstof kan stroo ien is van meerdere factoren afhan kelijk o.a. van de temperatuur, de hoeveelheid neerslag en de hoogte- ligging van het perceel. Bij in 1967 genomen proeven bleken de eenmali ge giften'omstreeks 15 mrt. de hoog ste opbrengsten te gev.en. Het geven van zware stikstofbemestingen na 1 april moet voor weiden ontraden worden daar anders het gevaar ont staat dat de eerste snede gras nog vrije amoniak bevat, wat kopziektê in de hand werkt. Uit vele proeven is gebleken dat het •effect van de stikstof in het voor jaar (van maart-juni) het grootst is. Het verschil is zo groot dat men de helft van de totale hoeveelheid stik stof het beste vóór half juni kan ge ven. Daarom kan ook de eerste gift vrij hoog zijn. Voor een normaal bedrijf is het advies: omstreeks half maar op de hogere percelen. De eer ste stikstof, tot 1 april op de lagere percelen. Zo krijgt men ook sprei ding in de groei. Voor weiden 300 kg. magnesamon of kas. en voor maaien 400-500 kg magnesamon of kas per ha. Bedrijfsvoorlichter J. W. Lubbersen.

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 3