Melkmachines its! a,v lit, uw ruimte prettig in De nieuwe huisvuil-ophaaldienst SJÜ- Per 1 maart a.s. alléén uniforme emmers S 1 wentsch Zondagsblad UIT HET VAN 1882 Komt er een servicedienst vragen regelmatig onderhoud en... doormeting Voetbalprógramma Clie Guevara-mythe of werkelijkheid lïnks-rechts- iïnks gefeeken oversteken I Volle winst voor Blauw V il '68 j aarvergadering K-pol ose Plattela nils vr o uwen Den 13 Jannewaarie 1882 Biologen leugen Niet wel Ome Locks 5 Op het veehouderijbedrijf is de melkmachine één van de meest gebruikte machines. Op vrijwel alle bedrijven wordt zij gedurende het gehele jaar. tweemaal per dag gebruikt. Het is van belang deze machine niet alleen goed te gebruiken, maar er ook voor te zorgen, dat alle onderdelen goed functioneren. In Nederland wordt 85 pet van de koeien machinaal gemolken. Als de melkmachine niet goed functioneert zullen de gevolgen niet uitblijven. De koe geeft geen schreeuw, gevolg: produktieverlies. Men moet één ding goed voor op stellen: de machine is een dood ding bij een levende koe, men moet derhalve zorgen, dat zij goed functioneert." Met deze woorden begon de heer E. Boeve, medewerker van het Rijksveeteeltconsu- lentschap, afd. zuivel, voor Overijssel te Oldebroek, zijn inleiding over „Ervaringen met het doormeten van melkmachines" op de drukbezochte vergadering in zaal Vosman, maandagavond belegd door de afdelingen van de OLM, CBTB en de bedrijfsverenigingen Holten en Dijkerhoek. In de in december gehouden leden vergadering van de Coöp. Zuivelfa briek „De Vrijheid" kwam de vraag naar voren of het niet wenselijk zou zijn in l'abrieksverband een service- dienst voor melkmachines te organi seren. Het .bestuur van „De Vrij heid" hield toen de boot nog wat af, maar zegde wel een onderzoek toe. Daarom belegden de genoemde agrarische verenigingen deze voor lichtingsavond, waarop o.a. de voor zitter en de directeur van „De Vrij heid", de heren J. H. Veneklaas Slots en C. Broersma en ook de technisch assistent, de heer Bruin tjes, aanwezig waren. Voorzitter Stegeman van de O.L.M.-afdeling was niet alleen ver baasd, maar ook verheugd, dat er voor deze inleiding zoveel belang stellende veehouders waaronder ook een boerin naar zaal Vosman gekomen waren. Het speet hem dat verzuimd was de dames uit te nodi gen, want zij hebben in belangrijke mate te maken met het melken. De heer Boeve splitste zijn betoog in een praatje over het hygiënisch onderhoud van de melkmachines" en over het „technisch onderhoud". De hygiëne van de melk is voor de veehouder van groot belang in verband met de uitbetaling naar kwaliteit. Vooral de kortingen bij 3e kwaliteit en bij het aantreffen van penicilline zijn de veehouders wel bekend. Van belang noemde spieker de tepelvoering. Gezegd wordt, dat de levensduur plm. een half jaar is. maar zij varieert volgens de heer Boeve van 2 tot 6 maanden, want het hangt van intensiviteit van het gebruik af, onder meer het aantal koeien en de wijze van onderhoud (met melk er in wegzetten). Een goede regelmatige schoonmaak is noodzakelijk. Door chemische reini gingsmiddelen wordt heel wat kapot gemaakt. Bij chloorgebruik: een èet- lepel op tien liter water. De vacuum- slang met terugslapklep: er gaat geen melk door, maar zij is toch heel belangrijk voor de hygiëne, om dat melkdampen naar binnen komen als de terugslagklep niet goed werkt. De heer Boeve gaf zijn gehoor verschillende reinigingsmiddelen op verkrijgbaar aan de fabriek en sprak nog over de verwijdering van melksteenaanslag o.a. met citroen zuur, waarbij goed naspoelen van groot belang is. Met eenvoudige hulpmiddelen kan men zijn doel be reiken. Wat het technisch onderhoud be treft wees de heer Boeve er op, dat bij een enkele jaren geleden in Enge land ingesteld onderzoek bleek, dat zeer veel melkmachine-installaties met goed functioneerden. Naar aan leiding hiervan is men ook in ons land op verschillende plaatsen be gonnen met het doormeten van de melkmachine-apparatuur. De afdeling Melkwinning van het Rijksveeteelt-consulentschap voor Overijssel heeft op 160 bedrijven de melkmachines doorgemeten. Hierbij is gebleken, dat slechts 20 procent van de onderzochte machines aan de eisen voldeed. Ook bleek, dat be trekkelijk nieuwe installaties afwij kingen kunnen vertonen, terwijl oude machines nog goed kunnen werken. Aan de hand van cijfers toonde spreker aan, waar de afwijkingen en in welke graad zij voorkomen. Hij noemde daarbij o.a. de vacuummc- ter, de regulateur, het lekverlies, lek- en weerstandsverliezen, de capa citeit van de vacuumpomp en de pulsator. Zijn conclusie was, dab op zeer'veel bedrijven het goed functio neren van de melkmachines te wen sen overlaat, zowel bij oude als nieuwe installaties. Een regelmatige controle bijvoorbeeld één keer per jaar is dan ook zeer gewenst. Na de pauze. Diverse zuivelfabrieken en ook bc- drjjfsver. in Overijssel hebben een doormeetinsl all at ie in gebruik, zo bleek bij de gedachlenwisseling. Ook de leveranciers of wel de dealers van melkmachines kunnen belangrijk werk doen, mits de boer goed wordt geadviseerd. Het consulenlschap vindt de vorm van een „objectieve man" de beste. Een doormeet-appa- raat kost 700-750 gulden". Meer kosten vergt de mankracht. Men kan het werk opdragen aan de melkadviseur. de man van de gezondheidsdienst, de bedrijfsverzorger. De meet- en ad viesrapporten gaan naar de dealer, van wie men ook de te vervangen onderdelen zal moeten betrekken. De kosten zullen naar schatting per bedrijf f 10,- a f 15.- per jaar bedra gen. Magnesiumgebrek. Na de inleiding van de heer Boeve kregen de bezoekers nog een zeer leerzame kleurenfilm voorgeschoteld over „Magnesiumgebrek bij melk koeien (kopziekte)", vertoond door de heer Lammers van het rijksland- bouwconsulentschap Oost-Overijssel. Op buitengewoon duidelijke wijze werd daarin de oorzaak van de ge vreesde kopziekte bij de koeien, die elk voorjaar en ook in de herfst hog steeds talrijke slachtoffers vraagt, aangetoond. De eindconclusie was ..Kopziekte kan onder alle omstan digheden (o.a. door het geven van magnesiumkoekjes) voorkomen wor den." Voorzitter Stegeman heeft de he ren Boeve en "Lammers dank ge bracht voor hun uitstekende bijdrage voor deze avond en hen een present je van de verenigingen overhandigd. Als de wedstrijden wegens de weers omstandigheden of de toestand der terreinen niet worden afgelast, geldt voor zaterdag en zondag het volgen de programma: Zaterdag: .Holten al Haarl. Boys al 4.00 uur; Haarl. Boys bi Holten bl 2.30 uur; Holten c3 Haarl. Boys c2 2.45 uur: Hollen d2 Hector dl 1.50 uur; SDOL dl Holten dl 10.00 uur. Zondag: RODA (Deventer) Hol len 1 2.30 uur; MVV 2 Holten 2 10.30 uur: Holten 3 Rijssen Voor uit 2 10.00 uur; Nijverdal 4 Holten 4 2.30 uur; Holten 5 Hector 6 12.00 uur. FVe meest moderne huizen beschikken over een grote, vaak langwerpige woonkamer. In vele oudere huizen zijn de bewoners gaan breken om van de oude suite één grote zitkamer te maken. Het geheel wordt dan vaak toch wat erg lang en vooral ook kaal. Er is geen ruimte-gebrek, maar in het ge heel ontbreekt enige intimiteit. We krijgen dan ook al gauw de behoefte die grote ruimte een wat gezelliger indeling te geven en zoeken eigenlijk naar een methode om een deel van de kamer toch enigszins af te scheiden van de rest. Dit deel kan bijvoorbeeld de eethoek zijn of het speciale werkhoekje van de heer des huizes. Weliswaar moet deze hoek dus afgescheiden wórden, maar voorwaarde is ook dat het gedeelte deel blijft uitmaken van het geheel. Een scheiding dus die geen eigenlijke scheiding is, maar eerder een nieuw perspectief aan Uw huiskamer moet geven. Een dergelijke tw&e-eenheid kan gemakkelijk bereikt worden door een halve scheidings-wand in uw kamer toe te passen. Omdat deze scheidings wand niet de eenheid van het geheel moet verstoren mag hij niet te mas sief worden, het is immers in de eer ste plaats 'n .visuele afscheiding. Een stenen muur wordt al gauw erg zwaai en schept zo weer twee afzonderlijke ruimten, iets wat u juist niet beoogd had. Omdat hout variabeler te verwer ken is, denken we dus in de eerste plaats aan toepassing van een houten scheings-wand. Voor een handige doe- het-zelver zijn er hier mogelijkheden te over. Om uw eigen fantasie wat op dreef te brengen geven wij u hier enkele ideetjes welke u zelf kunt variëren en die door een handige doe-het-zel- ver ook zelf te maken zijn. Een simpele afscheiding kan be staan uit een want opgebouwd uit ca. 5 cm brede houten delen, die horizon- taal met tussen-ruimten van ca. 2 cm worden bevestigd. Door tussen de planken die tussen-ruimte open te la ten blijft het geheel „luchtig'.' Dit scheidings-wandje kan bij de ene wand van de kamer aansluiten, maar loopt natuurlijk niet over de volle breedte van de kamer tot de andere lange wand door. U kunt dan even tueel ook dat gedeelte van de kamer, wat daarvoor in aanmerking komt, bijvoorbeeld e muur van de eethoek, op dezelfde marnier betimmeren. Vooral in oudere huizen met hoge ka mers maakt zo'n horizontale betim mering de ruimte „optisch' later. Ook kan men een eenvoudige af scheiding maken van verticale hou ten delen. U neemt hiervoor planken van ca. 10 cm. breed en 2 cm. dik. Langs vloer en plafond komen twee balkjes. In de balken worden de plan ken op regelmatige afstanden in ge laten (4-5 cm.) Neem voor de plan ken niet te donker hout. Geschikt zijn vrijwel alle lichte houtsoorten zo als. om maar enkele te noemen, gre nen, eiken, essen, vuren met weinig kwasten, oregon pine en Carolina pi ne. Prefereert u voor uw kamer een meer gesloten wand-afscheiding? Een los van de vloer en plafond hangende, wand. ca 5 cm. dik en aan beide kan ten bijvoorbeeld met schrootjes be timmerd. biedt dan een nieuwe mo gelijkheid. De wand steunt in de ka mer op een balk van vloer tot pla fond en met haar andere zijde tegen •de muur. Doordat u ruimte tussen de wand en de vloer en de wand en het plafond hebt gelaten blijft de samen hang tussen de twee afgescheiden ruimten behouden. De steunbalk be hoeft niet persé aan dei zijkant van de wand geplaatst te worden. Door deze een eindjè naar binnen te zetten krijgt u juist een leuk a-syme- trisch .effect. Zelfs kunt u, door ook horizontaal een steunbalk toe te pas sen, de gehele wand als het ware vrij in de ruimte laten zweven. Een dergelijke constructie vereist natuurlijk wel het nodige vakman schap! Kiest u voor deze wand wat don kerder hout soorten dan zullen enkele leuke decoraties geen overbodige lu xe zjn om het grote oppervlak te bre ken. Moderne wand Van plankjes van ca. 40x5x2 cm. kunt u met behulp van een paar lijmtangen heel eenvoudig een mo derne wand komponeren, die wat doet denken aan een moderne sculptuur. Hiervoor gebruikt u bij voorkeur een lichte houtsoort van goede kwa liteit zoals grenen, berken of licht eiken. Door de plankjes afwisselend in breedte- of langte-richting te lijmen en door de afstand tussen de plankjes Vooral voor mensen die graag hout zien is deze berg-schei- dingswand bedoeld. Open kistjes met stevige blank-houten blok ken aan elkaar verbonden, ge ven een speels effect. Potjes, pulletjes en boeken vinden een plaatsje; ook aan min-of-meer permanente „exposities" van verzamelaars biedt dit tussen vloer en plafond gebouwde bergwandje veel ruimte. te variëren, waardoor u ope ningen van verschillende vorm en grootte in het geheel laat, krijgt u een kompositie met een sterke ruimtelijke werking. U begint met een serie plankjes evenwijdig aan de muur. Hierop lijmt u op verschillen de afstanden, haaks, andere plank jes, zodat er een verbinding ontstaat. De volgende rij is weer evenwijdig met de muur etc. Door af en toe ook twee planken gedeeltelijk naast el kaar of tegen elkaar te lijmen (dit hangt er van af of de plank in de leng te of in de breedte-richting loopt) kunt u de openingen nor grilliger van vorm maken. Door steeds precies hart op hart te lijmen zorgt u er voor dat de dikte van het geheel niet meer wordt dan de breedte van de plank, dus 5 cm. Een dergelijke wand moet natuurlijk niet te ver in de kamer staan en dus niet te breed zijn. Door de grillige openingen in het geheel bereikt u een leuk visueel effect. U kunt de wand met een paar hoek- ijzertjes aan vloer en plafond beves tigen. Leuk materiaal om een hoek af te scheiden is ook gevlochten hout-fi neer of raffia. Gevlochten hout-fineer is er in afmetingen tot 2.50x60 cm. Om een grotere wand-afscheiding te maken zal het dus noodzakelijk zijn om dit materiaal in een raamwerk te plaatsen, bijvoorbeeld verdeeld in 4 of 6 vakken. Gevlochten hout-fine>er is in verschillende vlecht-patronen, met en zonder openingen en in ver schillende houtsoorten o.a. grenen, teak. noten, eiken en palissander, op de markt. Gebruikt u een lichte houtsoort dan kunt u voor het raamwerk ook een donkere kleur nemen om ze de vlak-verdeling beter tot zijn recht te laten komen. Mocht u een niet- permanente afscheiding in uw kamer prefereren dan kunt u van hetzelf de materiaal ook kant-en-klare ka merschermen kopen. Ook met een wandrek kunt u een goede ruimte-indeling tot stand bren gen, Vele in de handel zijn de •wandrekken kunnen vrij in de ruimte staan. Vaak worden ze heel eenvoudig aan plafond en vloer be vestigd. Zet uw wandrek dwars in de kamer en ook zo hebt u een afschei ding gekregen. Wel vergt een de gelijke afscheiding natuurlijk meer vioer-oppervlak, maar het wandrek dient dan ook meteen als een nut tige bergruimte. Zoals u ziel zijn er mogelijkheden genoeg om met vrij weinig middelen tot een betere en gezelliger indeling van uw kamer te komen. De af scheiding kunt u in vele gevallen nog accentueren door voor de twee gedeelten een andere wandbekleding of een andere (wèl passende) kleur te gebruiken. Mocht u meer eisen aan uw wand stellen, die u als hobbyist niet waar kunt maken, dan zal een binnenhuis architect u ongetwijfeld op weg hel pen. Aangezien gebleken is. dat nog niet alle ingezetenen volledig bekend zijn met de nieuwe regeling van de huis vuilophaaldienst, zoals die zaterdag. 1 maart a.s. in werking treedt. laten j wij hieronder de voornaamste bepa- lingen nogmaals volgen. Gewezen j wordt o.m. op hel vetgedrukte aan het slot van deze uiteenzetting. De rege ling ziet er als volgt uit: le. In he dorp (Larenseweg tot Lie- zensteeg, de Deventerweg toi kleine viaduct en het gebied omsloten door de Jeurlinksweg, Oude Diepenveense. weg en Raalterweg),zal 't huisvuil per 1 maart uitsluitend worden opgehaald op maandag en donderdag geduren de de normale werkuren. 2e. In de kern Dijkerhoek. de Hol- terberg (het gedeelte ten noorden van de Sparrenweg en ten oosten van de Raalterweg, gedeelte Markeloseweg en Aalpolsweg) zal het huisvuil uit sluitend op vrijdag worden opgehaald gedurende de normale werkuren. 3e. De bewoners van het zomerhuis jesterrein in de Borkeld zijn met in gang van 1 maart verplicht het huis vuil te storten in de daarvoor van ge meentewege op diverse punten ge plaatste containers. 4e. Per 1 maart moet hel huisvuil worden aangeboden in uniforme erri- mers. De eisen, waaraan een emmer moet voldoen publiceerden wij reeds in het vorige nummer van ons blad. Ten overvloede wordt nog medege deeld, dat nog in goede staat verke rende emmers (dat zijn de emmers die niet met een zwart kruis zijn ge merkt) voorlopig nog als overgangs emmer mogen worden gebruikt. Emmers, die wel van een zwart kruis zijn voorzien, worden per 1 maart in geen geval meer geledigd. 5e. Tuinafval en dergelijke grove afvalstoffen kan men voortaan tot een maximum hoeveelheid van V* m3 per week storten in de containers, welke van gemeentewege zijn ge plaatst op het terrein van de riool waterzuiveringsinstallatie. Deze mogelijkheid bestaat uitsluitend op: elke dinsdag en donderdag van 16.00 tot 17.00 uur e nelke zaterdag van 13.30 tot 14.30 uur. Grotere hoeveelheden afval dient men per 1 maart rechtstreeks te storten op de strotplaats in de buurtschap Eisen onder de gemeente Markelo. Bonnen hiervoor kan men tegen be taling ad. f 1.- per bon per m3 ter Na een rustperiode van 4 weken (Blauw Wit speelde z'n laatste weel- strijd op 1 febr.) waarin aan training door een aantal spelers maar heel weinig is gedaan is het een moeilij ke opgaaf een voorspelling te doen. Ogenschijnlijk moet Blauw Wit zater dag in de thuiswedstrijd tegen het eerste van Sportclub Daarle (5 pun ten uit 13 wedstrijden. Blauw Wit 10 uit 14) de volle winst kunnen pak ken maar zo erg gerust zijn wij hier op bepaald nog niet omdat de condi tie wel te wensen over zal laten. Aanvang van 'de wedstrijd: 4.00 uur. Blauw Wit 2 speelt uit tegen BCSV 3 (Borne) aanvang 1.15 uur. Voor de Blauw Wit jeugd zijn vastgesteld: Twente cl Blauw Wit cl 3.00 uur; Blauw Wit dl Enter dl 2.30 uur gemeentesecretarie, alhier verkrij- Tegen afgifte van deze bonnen aan de beheerder van de stortplaats kan tot storing worden overgegaan. De stortplaats te Eisen is geopend op: werkdagen van 8.00 ot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.30 uur en zater dags van 9.00 tot 11.30 uur. Het storten van jute, juteafval, slachtafvallen, fae-caliën, kadavers, aardolieproducten, ioniserende stra len uitzendende stoffen en stoffen waarvan de waterige oplossing reeds in geringe concentratie giftig is voor plantaardig en-of dierlijk leven, mo gen niet op deze stortplaats worden gestort. Tot slot wijzen wij er nog even op, rlat men de huisvuilemmer voor de eerste ophaaldienst na 1 maart des morgens om half acht ter lediging aan de weg moet plaatsen. Men wirdl verzocht het tijdstip van lediging zelf even in de gaten le houden en dan in het vervolg de em mer slechts kort voor het ledigen aan de weg le plaatsen. De afdeling Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield maandagavond haar jaarvergadering onder leiding van de presidente mevr, H. J. Hol-Groothoff. Na haar welkomstwoord bracht de secretares se mevr. H H. Rensen-Rietberg het jaarverslag uit, waarin zij de talrij ke activiteiten van de afdeling de revue liet passeren, t.w. lezingen, cursussen, het jaarlijks reisje, puz- zelritten en dergelijke. Uit het financieel verslag van de penningmeesteresse mevr. J. Krik- kink-Brinkman. bleek, dat de Espe- lose plattelandsvrouwen het geld niet over de balk gooien, maar de tering naar de nering weten te zetten. Het verslag sloot met een klein batig sal do. Omdat naar de mening van het be stuur de leden ook hun mening eens ten berde moeten brengen werden tal van huishoudelijke zaken onder de loep genomen, zoals de plannen voor het reisje, het eerder innen van contributie en nog meer zaken van dien aard. Bii de bestuursverkiezing in de plaats van mevr. J. Krikkink-Brink- man. die aftrad en zich niet herkies baar stelde, kreeg mevr. D. Koop- man-Boode het hoogst aantal stem men en werd verkozen verklaard, waarna de presidente haar welkom heette in het bestuur. Tot de afgetre den penringmeesteresse richtte zij een woord van dank voor de accura te wiize waarop zij de penningen van de afdeling steeds had beheerd. Voor de culturele avond in Raalte. die. bedoeld is voor alle Dlattelands- vrouwen :n het district Salland ga ven zich 24 leden op. Nel Kars zal die avond optreden als voordracht kunstenares. Wegens het vergevorderd uur werd r'e lering van prof. Bladergroen over .Kind en spel", die door de presiden te zou worden voorgedragen, uitge steld. De presidente dankte allen voor de prettige samenkomst op de ze avond en wenste alle dames wel thuis. Coöp, Raiffeisenbank „Holten" De' rente voor depositogelden is met ingang van 1 ■vastgesteld: rt 1969 als volgt Jeugdspaarwet, bedrijfssparen, ambtenarenspaarregeling 5 Half jaar opzegging 5 Een jaar opzegging 6 Twee jaar opzegging 51/, EN STE It - R E P O R T A G E -T E A M onder leiding van Jürgen Cor- leis bereisde in opdracht van de WDR Cuba, Peru, Bolivia en Argen tinië. Zij spraken daar met voorma- I ligc vrienden en tegenstanders van Che Guevara. Zij interviewden hen •mtrent hun meningen en overtui gingen over deze Zuidamerikaanse volutiona hen, die een interview toestonden, bevond zich ook de staatspresident van Bolivia, Barientos, evenals de bevelhebber van de Boliviaanse strijdmacht. Jürgen Corleis heeft in hoofdzaak getracht te weten te komen wie Che Onder Guevara heeft oord en of dit in opdracht ging. De verklaringen hier over spreken elkaar tegen. Op de vraag of Ernesto „Che" Guevara zal worden vergeten of dat hij reeds nu een legende is. zal slechts de toe komst een antwoord kunnen geven! jDcne zelden voorkomende zaak werd j.I. Dinsdag ter correctionele zitting van de Rechtbank alhier behandeld. Zekere E. J. S., dienstknecht te H., stond te recht, wegens het schrijven van eenen dreigbrief aan zijnen vroegere verloof de, die hem had afgeschreven. Deze brief luidde als volgt: Waarde vrient den ik- laat uw weten dat ik nog goet gezont ben dat hoop ik van uw gij gevijsden die mij voor de tweede keer bedriegt maar gij zult wel denkken dat gij mij bedriegt maar dat is geen noot want zo eenen valsen bliksem als gij sijt heb ik nog nooit gezien gij hebt nu weer hen spennen geweest men kon het wel denken maar neemt uw maar in agt want een van ons bijden sal daarvoor sterven ik of gij dit kan mij niet scheelen al zal ik daar voor ook twenteg jaar voor en de kas zitten het is dan vroeg of laat. eens trappeer ik uw donder alsl de brief van uw afkomstig is soo niet dan heb ik het niet gezegt maar gij moet mij de reeden maar zeg gen waar om gij uit sehijt dat is zoo geen mannier van doen gij sul wel niet meer weeten wat gij belooft hebt want het is u net self wat gij doet gij zijt nog slemmer dan de schooijers die doen sulke diggen nog niet Denk eens wat gij ge- segt hebt toen ik weer met u begonn maar dat gaat mij niet aan gij moet maar weeten wat gij doet het sal u wel eenmaal berouwwen gij valsen donder ik seg nog eens als de brief Van u is want ik kan het niet geloofven want ik hat zoo ies nooit van u gedagt het verwonder mij ik een huis gehuurt heb maar dat is geen noot die sal ik wie berigten syo wel eens laaten leesen dat gij soo met mij gedaan hept maar ik schrijf nog eens dat gij of ik er voor sterven suit al nog maar eens aan ik sal van den eersten eens komen dan sullen wij er eens naader over praaten en nu breek ik af met de pen maar nie met de gedagten allen gegoet Schijf mij E. J. S Nadat van dezen brief door den heer substituut-griffier voorlezing gedaan was. werd het meisje als getuige gehoord. De beklaagde erkende den brief geschreven te hebben, maar niet bedoeld te hebbt haar of zich zei ven van het leven te benemen: hij had haar willen bang maken, opdat zij op haar voornemen, om niet met hem te trouwen, zoude terugkomen. De heer substituur-offieier achtte de ele menten van het misdrijf aanwezig, n.l. het met moord of andere gewelddadigheid bij onderteekend geschrift bedreigen van iemand, zonder bevel of voorwaarde er aan te verbinden: maar nam aan dat beklaag de het met zoo erg bedoeld had en vond meerdere verzachtende omstandigheden, die hem aanleiding gaven om een^ celstraf van slechts 15 dagen te rekwireeren. De verdediging van beklaagde werd door den advocaa1 Mr. Brants voorgedragen, die er op wees dat beklaagde in een ogen blik van spijtigheid den brief geschreven had, die op menige plaats het bewijs inhield dat beklaagde volstrekt niet den wil had om zijn vroegere geliefde te vermoorden; im mers schreef hij te willen komen om er eens nader over te praten. De jalouzie omdat zij, uit spinnen zijnde, pleiter verwees omtrent de spinmalen naar den Over. Alm. 1840 blz. 143 misschien andere betrekkingen had aange knoopt, ge aard bij den wensch om haar tot vrouw te hebben, had hem tot het schrijven van dezen brief geleid, die naar pleiters meening nergens eene bepaalde bedreiging om haar te vermoorden inhield. Onder aanhaling van een zeer recent ar rest van het Ho. van 's Gravenhage, in zake den dreigbrief van den substituut-offi cier aldaar, concludeerde pleiter tot ont slag van rechtsvervolging. Een heer die veel last had van lieden die in den tuin vóór zijn huis over de Bloemperken en zijne collectie varens lie pen, heeft mei veel succes inplaats van het gebruikelijke en dikwijls leugenachtige ..Hier liggen voetangels en klemmen" het plankje laten aarslaan met het vreesaan jagende en waarheidlievende opschrift: ..Hier staan scolopendriums en polypo- diums". Het publiek vraagt zich af wat dat voor helsche machines zijn Een Elzasser. Zurcher, die r t zijn ouders te Parijs woonde, bragt zijne moe der vijf steken toe met eenen groot brood mes. Hij werd gearresteerd en erkenJe dat hij zijne moeder had willen d«>oden. Als reden gaf hij op dat hij een misdrijf had willen begaan om op het schavot te komen, en eerst zijne ouders had uit den weg wil ier ruimen, opdat dezen zijne schande niet zouden beleven' Men denkt, dat de twin tigjarige moordenaar niet wel bij het hoofd is. De moeder is stervende. Te Leeuwarden is Donderdag een paard, loopende in het molenland, op Old Galileën, daf door ene jongen met een steen werd e- worpen, dood nedergevallen.

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 5