De mammoetwet in de praktijk 1 Bondscoach Kessler pleit voor zelfwerkzaamheid GEZAMENLIJK FEEST OP 30 APRIL? Waar gaan wij heen? Eerste drukke zondag op toeristenweg Nieuwe crêpe-creatie Culturele agenda Op feestelijke kien avond v.v. .Holten Iedere speler zijn eigen oefenineesler Meer service bij uilkei AOW/AWW Jaarvergadering Chr. Oranjever. RODA 1 -H OLTEN 1 k jj. ,s Lezing directeur scholengemeenschap Hubert Lampo ..De goden moeten hun getal hebben" Reeds filevorming W aclitdienst slachthuis "Vrijdag 28 februari 1969 Bondscoach Kessler, van de KNVB heeft op de feestelijke kien- avond van de voetbalvereniging ..Holten", die vrijdagavond in zaal Vosman gehouden werd. gesproken over de „Lichamelijke, geeste lijke en zedelijke aspecten van de voetbalsport". Het werd een zeer onderhoudend praatje, waarin hij de voetballerij in al haar facetten de revue liet passeren en waarvoor hij met een bijna ovationeel applaus werd beloond door de vele officials en voetballers die het gezellige zaaltje van hotel Vosman vulden. In november was hij op een bijeenkomst van de Almelose scheidsrechtersvereniging op deze avond geattendeerd. Via het hoofdbestuurslid, de heer Van Dalen had de KNVB haar fiat aan de ontvangen uitnodiging gege ven. De heer Kessler verklaarde er niet aan te kunnen beginnen voor alle voetbalverenigingen spreekbeurten te gaan vervullen, omdat zijn arbeid, dat nu eenmaal niet toelaat. In zijn praatje legde de bondscoach o.m. de nadruk op de zelfwerkzaamheid van de spelers. „Leer je eigen oefenmeester worden." adviseerde hij de aanwezige spelers. Hij noemde in dit verband spelers als Overath, Beckenbauer en Johan Cruyi'f, die door eigen training tot grote prestaties zijn gekomen. Als voorbeeld van de.geestelijke en zede lijke kwaliteiten van de sport noemde hij de bekende Engelse speler Bobby Charlton, die niet schroomt om fouten toe te geven. De cau serie van Kessler werd met grote aandacht gevolgd. De avond werd geopend door de voorzitter van Holten, de heer Klein Velderman. die behalve Kessler en, zijn echtgenote tal van prominenten uit de Twentse voetbalsport welkom heette, te weten de heer I-I. van Da len (hoofdbestuurslid van de KNVB), de heren H. ter Riet (voorzitter) en KI. Hofmeijer (tweede voorzitter van de TVB)de heer J. H. Bruining (bestuurslid van de TVB en van He racles), J, Beverdam (voorzitter van de Almelose scheidsrechtersvereni ging) en de bestuursleden en leden van de ontspanningscommissie, de heren W. ter Horst, W. Niezink, J. Toren en H. van 't Hof, met hun Binnen afzienbare tijd zullen de So ciale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid overgaan tot het invoe ren van een nieuwe betalingsmethode voor de uitkeringen, die op het post kantoor in ontvangst worden geno men. Dit betreft uitkeringen krach tens de Algemene Ouderdomswet (AOW), de Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW), de Vrijwillige Ouderdomsverzekering (VOV) als mede ongevals- en ouderdomsrenten. In het nieuwe systeem zal ernaar worden gestreefd zoveel mogelijk rechthebbenden ertoe te bewegen hun uitkering op een giro-rekening te laten overschrijven. Dat kan hun eigen rekening zijn maar ook een re kening van een gemachtigde b.v. een zoon of dochter. Overigens zal het giraal betalen be paald niet worden opgedrongen. De genen, die hun uitkering toch maar liever niet via een giro-rekening ont vangen, krijgen zelfs een betere ser- vice dan tot heden het geval is. In het kader van het huidige sys teem moeten degenen, die de uitke ring niet per giro laten overmaken, het bedrag op een vaste datum bij een daartoe aangewezen postkantoor in ontvangst nemen. In de toekomst krijgen deze rechthebbenden een cheque thuisgestuurd, die zij gedu rende de maand van uitgifte of de maand daarna, op elke gewenste dag en bij elk willekeurig postkantoor kunnen gaan verzilveren. De omschakeling op deze nieuwe betalingsmethode komt tót stand in nauwe samenwerking met de Post cheque- en Girodienst en de Poste rijen. Aangezien het een wijziging betreft van niet minder dan 650.000 betaalbaarstellingen, waarvoor thans over het volledige juiste adressen- materiaal moet worden beschikt, zal het duidelijk zijn, dat. hieraan zeer veel voorbereidende werkzaamheden vooraf moeten gaan en dat. de invoe ring van de nieuwe methode dan ook niet voor het gehele land gelijktijdig kan plaats vinden. De bedoeling is, dat dit geleidelijk geschiedt en wel over een periode, die loopt tot eind I 1970. Men gaat daarbij in het alge- meen te werk volgens alfabetische volgorde der hoofdpostkantoren. Een van de voorbereidende maat regelen bestaat hierin, dat tevoren aan elke belanghebbende bij de uit betaling van zijn of haar uitkering op het postkantoor een formulier met toelichting wordt uitgereikt met ohder meer het verzoek, daarop voorkeur voor een bepaalde betalingsmethode kenbaar te maken. Men kan namelijk kiezen tussen betaling via een bank- of giro-rekening en betaling per post cheque. Zoals vanzelf spreekt, blijft de mo gelijkheid bestaan om iemand anders (bv. 'n zoon of dochter) doorlopend te machtigen, de uitkering te incasseren zodat de rechthebbende dan niet ge noodzaakt is, dit zelf te doen. Voor lopig kan men rustig afwachten tot men op het postkantoor het invulfor- mulier met. de toelichting ontvangt. Dit formulier behoeft pas bij de volgende uitbetaling weer op 't post kantoor te worden ingeleverd zodat iedereen het thuis kan invullen. Zijn er moeilijkheden bij de invulling dan zal de postambtenaar gaarne behulp zaam zijn. Men ontvangt later een nadere mededeling over het tijdstip waarop de uitkering voor het eerst op de nieuwe manier wordt betaal baar gesteld. Opgemerkt zij nog, dat bij nieuwe toekenningen en wijzigin gen in lopende betalingen reeds eer der tot uitbetaling per cheque zal worden overgegaan. dames. Ook trainer Leo Halle werd door de voorzitter begroet, alsmede het bestuur van de supportersvereni ging. Bondscoach Kessler werd ingeleid door de voorzitter van de afdeling Twente, de heer II. ter Riet, die wees op het jeugdplan Nederland. Toen Kessler in 1964 met dit plan kwam, stond men er nogal sceptisch tegenover. De afdeling Utrecht was de eerste, die een selectie-team sa menstelde. Thans werken 19 van de 20 afdelingen mee aan dit jeugdplan Bondscoach Kessler (links) in gesprek met het hoofdbestuurs lid van de KNVB, de heer H. van Dalen uit Enschede. Bondscoach Kessler en de resultaten zijn uitstekend. Uit de '300 spelers van 14 en 15 jaar zijn er nu 16 geselecteerd voor de eind ronde. De ovérige 284 hebben onder bekwame leiding getraind. De KNVB heeft voor dit jeugdplan anderhalve ton op tafel moeten leggen. ,,Wij mo gen Kessler en de KNVB wel bijzon der dankbaar zijn", aldus de heer Ter Riet. Een geselecteerde groep van 14- cn 15-jarigen uit de TVB gaat van 4 tot 13 april een trip maken naar Engeland, waar drie wedstrijden zul len worden gespeeld. Holten levert ook twee jeugdige spelers voor deze trip, namelijk Jan Eshuis en Bert Knapen. De heer Hofmeijer zal de ploeg naar Engeland begeleiden. De mededelingen van de heer Ter Riet werden met een spontaan applaus begroet. De ontspanningsclub der Almelose scheidsrechters verzorgde een kien spel met fraaie prijzen en bracht grote gezelligheid, waartoe ook de gevarieerde conference van Jan Oos terkamp sterk bijdroeg. Ondertussen werden de bezoekers royaal getrak teerd. Een verloting, met als hoofdprijs een half varken of honderd gulden in contanten, verschafte r nodige middelen om de kosten van deze ge zellige avond te dekken. De leden van de Chr. Oranjever. Vreest God. eert de koning", lava- men vrijdagavond onder voorzitter schap van de heer J. Kroon in jaar vergadering bijeen in de bovenzaal van de School met de Bijbel. De heer Kroon opende de vergade- Geweldigekollektie ELEKTRONISCHE ORGELS VOLKERS NIJ VERDAL Telefoon 05486-3079 (bij de verkeerslichten) Holten speelt zondag wanneer de terreinsomstandigheden zulks toela ten een vriendschappelijke wedstrijd tegen de 3e klasser RODA uit Deven ter, die haar terreinen aan de Plat voet heeft. De opstelling is als volgt: doel: Breu- kink; achter: Soer. Paalman, Kaiser, Brands; midden: Mcinsma en Mark= voort; voor: Veneklaas, Den Heijer, Reilink en Nijenhuis. Wisselspelers: Broersma, Kalfster- man en Deijk. Als men daar tijdig kennis van geeft is de supportersver eniging bereid een bus te laten lopen. Vertrek 13.30 uur vanaf het Smids plein. i I tol yn. mei &-fmiwr\ De traditionele opening van de Boe kenweek met het Schrijversbal zal weer plaats vinden in het Stedelijk Museum te Amsterdam op vrijdag 28 februari. Voor de 12.667.358 andere Nederlanders die ook graag meele ven met het Boekenweekgebeuren zendt de VPRO de Boekenweekslap stick uit "Boeken, burgers en buiten lui" met in de hoofdrol Leen Jonge- waard als de mislukte versierder van het buitenmeisje Elsje de Wijn en met Broes Hartman als Boekenboer. Re gisseur Ruud van Hemert probeert te vergeefs Leen te koppelen. (VPRO- 28 februari). Voor de eerste maal is hel. gratis Boekenweekboek geschreven door 'n Vlaams auteur. De opdracht; is gege ven aan Hubert Lampo omdat hij naar alle waarschijnlijkheid op het ogenblik de meest gelezen Vlaamse auteur in Nederland is. Hierdoor wordt de komende Boekenweek min of meer in het teken gesteld van de Vlaamse literatuur die toch een we zenlijk onderdeel uitmaakt; van het to tale literaire pakket in Nederland. Lampo schreef speciaal voor de Boekenweek 'De goden moeten hun getal hebben'. Een verhaal over de zwerftochten van een vreemde harmo nicaspeler op zoek naar de vrouw die hij eens heeft lief gehad. (gratis bij aankoop van f 7.50 bij de boekhandel tijdens de Boekenweek). Wim Hazeu en Cor Holst zijn de re dacteuren van de speciale Boeken- weekuitgave onder de nationale kreet '40". Deze uitgave bevat zes literaire ra dio-portretten van zes bekende au teurs die uitgezonden worden door de diverse radio-omroepen tijdens de Boekenweek. De auteurs hebben allen een ding gemeen nl. dat ze allen ge boren zijn m 1929, dus veetig jaar ge leden. Het zijn: Lolle Nauta. Jan Wolkers, Hugo Claus, Ward Ruvslinck, Hugo Raes en Remco Campert. Van elke auteur wordt in het boek een zelfportret opgenomen, 'n inter- vieuw, een bloemlezing en een biblio grafie. Voor de occasionele prijs van f 1,90 tijdens de Boekenweek. ring met schriflezing (een gedeelte uit. Mattheus 15) en gebed. Na een kort woord van welkom las de secretaris de heer J. Beldman de notulen en het op rijm gestelde jaar verslag waaruit onder meer bleek dat het ledental iets was gestegen. Het bedroeg op 31 december jl. 218. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester de heer Js. Kolkman bleek dat de boeken werden afgeslo ten met een klein batig saldo a f 9.97. De commissie voor kascontro le die bestond uit de h.h. K. Otten en TJ. van Engbrink had boeken en bescheiden in orde bevonden. Als le den van de controlecommissie 1969 werden benoemd de h.h. Otten en Js. Schuppert. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden herkozen de h.h. Joh. Bos- schers, Js. Meesterberends en Js. Kolkman. Inplaats van de heer J. Meerman die zich niet herkiesbaar stelde, zal te zijner tijd worden voor- GEZAM EN LIJ K FEEST Bij het bespreken van het agenda punt ..Wat doen we op 30 april?" werd besproken om op de verjaardag van koningin Juliana (woensdag 30 april) 's morgens met de kinderen van de School met de Bijbel feest te vieren in gebouw „Rehoboth" terwijl over het organiseren van een buiten- feest in de namiddag contact zal wor den opgenomen met de Holtense Oranjevereniging. Ook werd nog ge sproken over een avondprogramma doch besluiten werden hierover niet genomen. Men zal eerst moeten we ten of de Holtense Muziekver. weer een taptoe brengt en zo ja met het vaststellen van een avondprogramma hiermee rekening moeten houden. Na afhandeling van de agenda ver toonde de heer Kroon een prachtige kleurenfilm over het bezoek dat Ca nadese pelgrims in september van 't vorig jaar aan Holten brachten. De ?eer matig bezochte jaarverga dering werd na gehouden rondvraag door de heer Js. Beldrnan met dank gebed besloten. Tijd» dag jl. hi e ouderavond v; ft de directeur. i de Holtense openbare scholengemeenschap din^- te heer R. >Iud. een causerie gehouden over de j •rkingtreden met praktijk van de Mammoetwet en de vraagstukken, die dit zich meebrengt voor leerling, school en schoolleiding. Aangezien de heer Mud een uitvoerige uiteenzetting heeft gegeven van de problemen, die de uilvoering van de wet meebrengt, menen wij goed te doen zijn lezing in extenso af te drukken, opdat iedere belanghebbende ouder daar van kan kennisnemen. De heer Mud sprak ais volgt: „In verband met het feit, dat de voorlichting over het onderwijs in zijn nieuwe structuur, tot stand gekomen door de inwerkingtreding van de Mam moetwet, vooral gericht is op de nieuwe mogelijkheden, die er geschapen zijn, leek het mij zinvol, eens iets te vertellen over de ervaringen die wij tot nu toe hebben opgedaan en eens enkele facetten te belichten van de veranderingen die tot stand zijn gekomen, die tot nu toe weinig aandacht kregen of konden krijgen. De grote verdieste van de Mam moetwet zou ik als volgt willen om schrijven: a. Er is tot stand gekomen een vol lediger geheel van schooltypen, met name op het terrein van het beroepsonderwijs. b. Er wordt gestreefd naar een beter op elkaar aansluiten van verschil lende schooltypen. c. Door het instellen van liet ge meenschappelijk eerste leerjaar is selectie en determinatie van de juiste school voor de leerling ge komen op die plaats, waar de kans op een juiste determinatie groter is dan voorheen. d. In verband met de steeds verder schrijdende specialisatie en in verband met de vorderingen van techniek en wetenschap zijn de examenprogramma's terugge bracht van alle schoolvakken tot een beperkt aantal door de leer ling gekozen vakken, waarbij een verdieping van de leerstof moge lijk is. Enkele gevolgen van deze lijnen in de Mammoetwetgeving zijn: 1. In verband met het instellen van het gemeenschappelijk 1ste leer jaar voor categoriale scholen ont staat het streven naar het stichten van scholen-gemeenschappen. 2. In verband met het instellen van keuzemogelijkheid van een beperkt aantal examenvakken ontstaat er een geheel nieuwe situatie in de scholen, vooral in de examenklassen. Deze klassen vallen uiteen in groepen en groepjes. Onder een scholengemeenschap v.erstaat men een groep scholen in één organisatie onder één leiding. Er kunnen scholengemeenschappen ge sticht worden van elkaar opvolgende scholen bv. LTS. MTS en HTS. maar ook gemeenschappen van naast elkaar staande scholen, die elk een eigen niveau hebben b.v. VWO- HAVO-MAVO. De voordelen van een scholenge meenschap als de laatstgenoemde zullen u duidelijk zijn, als u denkt aan het gemeenschappelijk 1ste leer jaar en de bepaling van het geschik te schooltype later onjuist blijkt te zijn geweest, kan de leerling in het zelfde milieu blijven en overge plaatst worden naar een andere af deling. Een scholengemeenschap impli ceert een groot aantal leerlingen, omdat het een samenvoeging is van een aantal categoriale scholen. En bij bepaalde combinaties kan het ook inhouden, dat er een groot leef tijdsverschil is tussen de jongste en de oudste leerling, juist in die leef tijdsfase, waarin leeftijdsverschil zul ke grote verschillen veroorzaakt. Welke problemen vloeien nu voort uit het verschijnsel' scholengemeen schap, wat is zijn maximale grootte. De maximale grootte is eigenlijk wel bepaald door de wettelijke bepalin gen t.a.v. subsidiëringen van de verschillende afdelingen. Over de optimale grootte en ma ximale grootte is niet veel zinnigs te zeggen. Er zijn in den lande scholen gemeenschappen met 1500 leerlingen en er is nog weinig bekend over de lervaringen, die men hierbij opdoet t.a.v. het leiden van het geheel, de gewenste organische vorm, de ty pische problemen t.a.v. orde, contro le enz. Mijn indruk is. dat men op het ogenblik experimenteert met or ganisatievormen. zoals een organisa tie met adj. dir. verantwoordelijk voor afdelingen en organisatievor men* met staffunctionarissen en af delingshoofden. Bij het bepalen van de organisatie vorm is men niet geheel vrij in zijn doen en laten. Wat uiteindelijk geko zen wordt is mede afhankelijk van het aantal diensturen, dat het depar tement beschikbaar stelt voor de lei ding van het geheel. Een tweede vraag is: Krijgt elke afdeling zijn eigen ruimten in het ge bouwencomplex, of valt de gemeen schap dan toch weer uiteen in apar te scholen, waardoor de voordelen weer gedeeltelijk te niet worden ge daan. Een derde vraag: Moet elke leer kracht aan meer dan één afdeling lesgeven, terwille van de waarde van zijn oordeel over de geschiktheid van een leerling. Zo ja, moet de wet geving t.a.v. vereiste bevoegdheden dan niet soepeler worden. Een vierde vraag: Moeten voor al le leerlingen variërend van 12 tot 20 jaar de zelfde regels gelden t.a.v. schoolorde, sohoolgedrag en in hoe verre en voor welke groepen is inr spraak van de leerling wenselijk. Ziehier, dames en heren, enkele vragen, zo belangrijk voor leerling, leraar en school, die in de toekomst om een antwoord vragen. Deze vra gen vloeien dus voort uit de grotere gehelen, die er -thans ontstaan. En nu willen w.e nog even stil staan bij de nieuwe opzet van de examens. Bij het ULO-onderwijs en andere schooltypen van de oude sig natuur volgen alle leerlingen het zelfde programma, zij. dat er enige variatie mogelijk is in de vorm van wel of niet wiskunde, wel of niet Frans. Men deelt de leerling in klas sen in en elke leerling krijgt een aaneengesloten lesrooster. Elke leer ling, die op school aanwezig is, heeft les. Bij de nieuwe opzet moet elke leerling een pakket van 5 of 6 vak ken kiezen, waarin de leerling ge ëxamineerd zal worden. Van deze 6 vakken zijn Nederlands en 1 moder- Op een winterdag komt een man te voet naar de havenstad. Hij vindt 'n dak boven het hoofd en wordt door de stakende arbeiders als één der hunnen aanvaard. Zo begint „De goden moeten hun ge tal hebben", het boek dat de Vlaam se auteur Hubert Lampo speciaal voor de Boekenweek 1969 schreef. Het klinkt als de aanhef van een so ciale roman. Hoofdzaak zijn echter de dwaaltochten van de vreemde har monicaspeler Kasper naar de nabije stad, waar hij de vrouw hoopt weer te vinden, die hij ééns heeft liefge had. Kasper beweegt zich in een an dere dan de gewone werkelijkheid. Wat betekenen zijn hallucinaties? Zijn het dwangvoorstellingen of beho ren zij tot de werkelijkheid? Zoals het grootste deel van Lampo's werk behoort „De goden moeten hun getal hebben" tot het magisch-realis- me. De nuchtere lezer zal er vrede mee hebben Kasper als 'n geestelijk gestoorde te beschouwen. Maar er zijn ook ander perspektieven. Kas pers geschiedenis is ook het verhaal van de zanger Orfeus, in de ondei*- wereld op zoek naar zijn dode gelief de Euridike. Dit Orfeusmotief is gebaseerd op het geloof van Lampo dat achter het ge voelsleven van de gewone mensen nog een andere wereld zich beweegt, gevormd en gevoed door ervaringen van mensen die vroeger hebben ge leefd. Deze archetypen hebben een betoverende werking zonder dat zij de doorleefde werkelijkheid geweld aandoen. Hierop wordt dan ook het magisch-realisme gerealiseerd, een genre waarin Lampo zeer geliefd is. DEVENTER. SCHOUWBURG GROTE KERKHOF tel. 115U0: Maandag 3 maart 20 u. Concert, door het Overijssels Phil- harmonisch Orkest: woensdag 5 maart, 20.00 uur. Modeshow van Fa. Brenninkmeijer en Zn. FILMS. E.D.B. THEATER. Smedenstraat, tel. 13615: Donderdag 27 febr. t.m. woensdag 5 maart, Peyton Place, dorp der zonde (lengte der voorst. ca. 3 uur) 18 jr; zaterdag 1 mrt. nachtvoorstelling, Pecos houdt op ruiming, met Robert Woods 18 jr. zondag 2 maart, middagvoorstelling. De zoon van captain Blood, met Sean Flynn. 14 jr. Aanvangstijden dagelijks 20.00 uur, za, 20.00 en 23.30 uur, zo. 14.00, 16.00 en 2000 uur CINEMA PALACE, Lange Bisschop straat tel. 11100: Donderdag 27 fe bruari t.m. woensdag 5 maart Muiterij op de Bounty, mét Mar lon Brando, Trevor Howard e.a. 14 jr.; vrijdag 28 febr. en zaterdag 1 De naar de tijd van het jaar gun stige en bovenal zonnige weers omstandigheden is voor vele Sallan- ders, maar vooral Twentenaren, aanleiding geweest zondagmiddag de veel gebruikelijke rit over de Holter- berg te maken. Het was op de Toe ristenweg tenminste weer bijzonder druk met het verkeer in beide rich tingen. Zo druk zelfs, dat er weer filevorming ontstond op de Molen- belterweg en de Burgemeester van der Borchstraat van auto's, die van de Holterberg kwamen. De politie moest het verkeer regelen. Niet zo lang als dat op zomerse zondagen geschiedt, maar toch wel voor de periode van de grootste drukte. Blijkbaar voelden velen het verdwijnen van de sneeuw en daar mee van het winterse idee als een bevrijding. De vrij geruisloze dooi heeft tot nu toe weinig moeilijkheden veroorzaakt wat de waterstand in beken en sloten betreft. Keurmeesters: buiten de dienst uren. 28 februari t.e.m. 2 maart: H. W. Goorman, Kolweg 52, telef. 1513. Maandag 3 maart tot en met zondag 9 maart: C. Dijkstra, Schoolstraat 5, telef. 1833. maart nachtvorst. Wat het daglicht niet verdragen kan. 18 jr. Aan vangstijden: dagelijks 20.00 u. za. 15.00 en 20.00 u. nachtvoorstelling 23.30 u. ■LUXOR THEATER. Brink, tel. 18662. donderdag 27 febr. t.m. dinsdag 4 maart Op vrijersvoeten met Louis de Funès (2e week) a.l. Zondag 2 maart, middagvoorstelling. Drie op de divan a.l.; woensdag 5 mrt. cyclusvoorstelling The swimmer, met Burt Lancaster, Janice Rule 20.00 u, za. 18.30 en 21.00 u.; zo. 14.00, 16.00, 18.30 en 21.00 uur. EXPOSITIES: Munten teren Muntplaats 1. Achter de Muren, tel. p.a. V.V.V, Deventer, 05700-16200. 1 maart t.m. 23 maart expositie van Wandkle den van Elma Beks Openingstij den: dagelijks 10-12 en 14-17 u. za. en zo. 14-17 u. wo. d.e.b. 19-21 u. OPENBARE LEESZAAL, Brink tel 13506. t.m. 23 maart, schilderijen en tekeningen van de heer Erke- lens uit Apeldoorn. Openingstijden dagelijks 10-17 en 19-21 u. za.- avorid en zo. en ma. gesloten. GALERIE GROTE POOT. Grote Poot 13. tel. 15495 t.m. 1 maart. „Van Breughel tot nu", gericht op de W.K. 69. Openingstijden: da gelijks 9-12 en 14-22 u. DEVENTER KUNSTIJSBAAN. Rem- brandtkade 195, tel. 18877 of 18666 Openingstijden: dagelijks van 14- 16.30 ma, wo. do. en za.-avond van 20-20.30 u„ zo. 10-12, 14-16.30 en 20- 22.30 u. ALMELO. VAROSSIEAU Donderdag t.m. woensdag- vulkaan der Helse Drif ten 18 jr. Zaterdag nachtfilm: Lokkend Ha venkwartier 18 jr. Zondag mati nee; P.T. 109 op Patrouille 14 jr. Aanvangstijden: Donderdag, vrijdag maandag, dinsdag, woensdag 2.30 en 8.00 uur. zaterdag 6.45. 9.00 en 11.15 uur. zodag 2.30. 4.45. 6.45 en 900 uur CINEMA PALACE: Donderdag t.m. woensdag; de duivels Brigade a.l. zaterdagnachtvoorstellinvg; Onver zadigde Driften 18 jr. Aanvangstijden: Donder t.m. woens dag: 2.30, 6.45. 9.00 uur; zater dag; 2.30. 6.45. 9.00 en 11.15 uur; zondag; 2.16, 4.30, 645, 900 uur ze schillende combinaties van vakken mogelijk. Het vormen van klassen in het examenjaar is dan praktisch alleen maar mogelijk voor het vak Nederlands, dat verplicht is, Voor de andere vakken vallen de kiassen uiteen in groepen en groep jes per vak, die bij de verschillende vakken steeds verschillend van sa menstelling zijn. Nu ontstaat er een organisatiepuzzle. Ais*er in een groep van b.v. 30 ieeriingen, die anders onder de oude voorschriften, 1 klas zouden vor men met een aaneensluitend lesroos ter, de keuze zodanig wordt ge maakt, dat er 45 leraarlessen aan deze groep besteed moet worden, be tekent dit, dat deze klas 5 voile da gen van elk 9 lesuren op het rooster voorkomt. Een leerling, die hiervan 32 lesuren moet hebben, heeft dus 13 vrije uren, die gedeeltelijk mid den op de dag vallen, gedeeltelijk aan het begin, gedeeltelijk aan het eind. Deze vrije uren vormen nu een grote moeilijkheid, vooral, doordat 't aantal leerlingen, dat zo'n gediffe rentieerd vakkenpakket heeft is ge stegen tot 220, dat is 1/3 deel van de gehele schoolbezetting. Bij de ULO enz. stuurt u uw kin deren naar school, ze krijgen les en komen weer thuis. In het nieuwe systeem hebben ze hun tussenuren, waarop ze geen les krijgen. Moeten we ze de straat opsturen, kunnen we ze bezighouden, hebben \ye daar ruimten, mensen of diensturen voor beschikbaar. De tendenties, voortvloeiende uit de nieuwe wetgeving, wijzen er op, dat we hier hoogstwaarschijnlijk nog in een fase van verdergaande ont wikkeling zitten en dat dit probleem nog groter zal worden. In het buiten land werkt men op het ogenblik mét bevordering per vak, waardoor de variaties d,us niet alleen in de hoog ste klassen aanwezig zijn, maar ook reeds in de lagere klassen. De leerling wordt dan student, die op bepaalde uren aanwezig moet zijn voor de lessen in zijn vakken. U begrijpt, dat het voorlopig voor ons zoeken en tasten is. wat betref! "n.°t inpassen van de schoolorganisa tie in de nieuwe situatie. Er staan ons verschillende wegen open. 1. Door niet een geheel vrije keu ze van vakken toe te staan, kunnen wij het aantal combinaties kleiner maken. Als we nu die combinatie? zo kiezen, dat er tegelijkertijd op hetzelfde lesuur 2 vakken kunnen worden gegeven, wordt het aantal tussenuren per klas kleiner en het aantal ieeriingen per tussenuur wordt kleiner. Ik verheel mij niet. dat dit systeem enigszins tegen de tendenties van de Mammoetwet in gaat. maar ergens moet een com promis gevonden worden tussen die vrije keuze en de mogelijkheid om een schoolorganisatie op te bouwen. Bovendien kan ik hier opmerken, dat een verschuiving in de keuze van de leerling voor bepaalde vakken geen rampzalige gevolgen heeft voor de leerling, zolang men de wezenlij ke aard van het gekozen pakket niet aantast. Het zal u duidelijk zijn. dat hoe groter een school of een afde ling is, des te meer vrijheid van keuze men kan toestaan. Op grond hiervan komt men tot de conclusie, dat de optimale grootte van een school mede bepaald word; door het gezichtspunt, dat men hierbij pri mair stelt. Stelt men de soepele or ganisatie primair of stelt men "de leerling ize toe- co mbi- i zullen :n. Hoe Ik ga ;it, dat, rijn. de jimte voldoend* oplossing: de leerlingen gaan bij tussenuren naar aula en/of biblio theek. Door de leraren werd dan bij toerbeurt toezicht gehouden op deze leerlingen. Een erg prettige en zinvolle bezigheid was dit niet en de vraag was of dergelijke oppasuren niet anders en beter besteed konden worden ten dienete van het onder wijs. In verband hiermee hebben we voor dit jaar ingevoerd het systeem van de z.g. reserveplaatsen. Elke leerling heeft een lokaal toegewezen gekregen, waar hij zij zich moet vervoegen bij tussenuren. De leer ling kan dan. bij een andere klas in, eigen huiswerk gaan maken. Het systeem werkt vrij aardig, al zal wel eens een leerling proberen er tussenuit te knijpen. Controle op elk uur is nl. niet mogelijk. Als dit systeem bij enkele groepen leerlingen met veel tussenuren be zwaren ontmoet, moet men echter wel bedenken, dat die leerlingen zo- een uitzonderlijke combinatie van veel tussenuren hebben, doordat ze een uitzonderlijke combinatie van vakken gekozen hebben. Het kiezen van een uitzonderlijk pakket houdt nu eenmaal in, dat die leerling veel tussenuren krijgt en dat andere leer lingen zelfs mee daardoor een min der aaneengesloten lesrooster krij gen. En dan komen wij weer op ons uit gangspunt terug. Onze gedachten gaan dan vanzelf weer in de rich ting van Is het niet wenselijk, dat het aantal mogelijkheden beperkt blijft, tot een aantal, dat past in de gegev-en schoolstructuur en grootte. Dames en heren, over dit onder werp valt nog veel te zeggen. De ouders, die kinderen hebben, die nu moeten kiezen, hebben de circulaire thuis gekregen met een aantal door ons geschikt geachte pakketten daar op vermeld. Wij willen graag, dat u dit formulier invult. Wij krijgen dan vroegtijdig inzicht in de roostertech- nische problemen, waar wij weer voor komen te staan. Mocht u een ander pakket wensen, dan de ver melde pakketten, dan kunt u dit op het formulier aangeven. Wij zullen dan kunnen nagaan of uw wensen vervuld kunnen worden. U kunt na afloop van deze bijeen komst nadere inlichtingen vragen, als u dat nodig acht. Het is mogelijk, dat wij ook direct geen antwoord kunnen geven op vragen door u ge steld. Mochten er veel vragen zijn, die voorlopig onbeantwoord moeten blijven, dan organiseren wij binnen kort nog een aparte avond, voor het geven van de nodige voorlichting. Dames en heren, mocht u na dit praatje tot de conclusie zijn geko men, dat ook u nog niet alles duide lijk voor ogen staat. dan heb ik eigenlijk mijn doel bereikt. Het waa nl. mijn bedoeling u over deze as- pecteh van de veranderingen in ona onderwijsbestel voor te lichten en u tegelijkertijd duidelijk te maken, dat er nog veel onzeker is en onze blik nog niet zo heel ver reikt. In een voor het overgrote deel gedrukte collectie showt Louis Feraud zijn nieuwe lentecollectie. Deze collectie heet de ..Riding down to Rio collection". De foto vertoont een exemplaar uit de nieuwe Parijse lentedracht. Het is een ban-lon crêpe jurkje in de kleur zon-geel. Een kleine rok. subtiel bovenlijfje met de ceintuur op de juiste plaats. Let op de voorspelling van Louis Feraud! Crêpe wordt de modestof voor de vroege lente. Hij kan het weten- want hij lanceerde het zelf. En met succes'

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 3