O.A.D. niet heeft nieuwe C.A.O. volledig aanvaard Zal «verheid streekvervoers- onderneiningefl tegemoet treden? Spelregeltest junioren v.v. „Holten" Meester Brouwer vertelde over oud-Holten Vrees voor de cijfertjes Statenlid drs. Knibbe sprak voor A.R.-kiezers Hoe eet gezin als de huisvrouw buitenshuis een taak vervult? Kiesdistrict Markelo stelt hoofdbestuur O.L.M. belangrijke vragen Waterschap Salland heeft weer miljoenenwerken op het programma staan De nieuwe huisvuil- ophaaldienst Groesbeekse Tehuizen Een muzikale wedstrijd voor de jeugd Ouderavond openbare scholengemeenschap mam DIAS VAN STENEN BIJLEN Beantwoording donderdag in Deventer Toneelavonden van de PJGO Geen gymnastiek en judo Begroting wordt dinsdag behandeld FILMAVOND „Zorba de Griek" Vrijdag II februari 1969 I 5? Er is geen volledige overeenstemming bereikt over de vaststelling van een nieuwe CAO voor het personeel en met name voor de chauffeurs van de in ons land gevestigde streekvervoersondernemingen per 1 januari jl., nadat hier over op het hoogste niveau door een commissie uit de werk gevers en werknemers sedert enige tijd onderhandelingen zijn gevoerd. Veertien particuliere ondernemingen hebben nl. het resultaat van deze onderhandelingen niet geaccep teerd en de nieuwe CAO niet aanvaard. Tot deze streekver voersondernemingen behoort voor onze provincie o.a. de Overijsselse Autobus Diensten, de O.A.D. n.v. In een onderhoud dat wy woensdagmiddag hadden met de directieleden dé heren A. Hodes en ir. ,T. G. J. ter Haar, hebben zij het standpunt van de O.A.D. uiteengezet. De streekvervoersondernemingen waar het hier om gaat zijn verenigd in de K.N.V.T.O; Het zijn IS particuliere bedrijven. 18 zg. dochterondernemin gen en 10 vervoersondernemingen, welke binding hebben met provincie of gemeente. Het pakket van wensen, dat door de werknemersbonden op tafel is gelegd, gaat aldus de heer Hodes - veruit boven hetgeen in Nederland bij de jongste loononderhandelingen naar voren is gebracht. Nadat men gedurende een periode van drie jaar de lonen van streekvervoerschauffeurs gelijk ge trokken heeft met de lonen van industrie-arbeiders, hebben de bon den thans gevraagd hun beloning ge lijk te stellen met de chauffeurs dé gemeentelijke stadsdiensten, die niet onder een CAO vallen, rr waarvoor een gemeentelijke (unifor me) regeling geldt. De voorstellen hielden onder meer ln een verhoging van 8.8 procent, verbetering van de secundaire heidsvoorwaarden, een extra verho ging van f 33.- per maand, een dras tische optrekking van de onregelma tigheidstoeslagen en een verhoging van het aantal vakantiedagen. De OAD heeft gemeend de 6,8 pro cent loonsverhoging en de verbete ring van de secundaire arbeidsvoor waarden te kunnen accepteren. Ver der durfden de directie en ook 13 andere ,,neen"-zeggende onderne mingen. waarschijnlijk op dezelfde gronden niet te gaan. omdat de ge accepteerde voorwaarden reeds een belangrijke tariefsverhoging inhou den. Zou men verder gaan. dan zou dat zeker inhouden, dat men in de rooie cijfers" terecht zou komen, zoals de heren Hodes en Ter Haar het drukken, d.w.z. dat men wat het Met ingang van 1 maart zal zo als men elders in dit blad in een offi ciële publikatie lezen kan de nieu we buisvuilophaaldiensl in werking treden. Vanaf die datum zal het huisvuil naar de nieuwe seortplaats ln de buurtschap Eisen, onder gemeente Markelo, worden afge voerd. De stortplaats op de Holter- berg is vanaf genoemde datum ge sloten. Het gemeentebestuur brengt de in gezetenen doormiddel van de genoem de officiële publikatie met de nieuwe regeling op de hoogte. In meer lees bare vorm, dan de stadhuistaal, ziet zij er o.m. als volgt uit: le. In het dorp (Larenseweg tot Liezensteeg, de Devenlenveg tot klei ne viaduct en het gebied omsloten door de Jeurlinksweg. Oude Diepen- veenseweg en Raalterweg), zal het huisvuil per 1 maart uitsluitend wor den opgehaald op maandag en don derdag gedurende de normale werk uren. 2e In de kern Dijkerhoek. de Hol- terberg (het. gedeelte ten noorden van de Sparrenweg en ten oosten van de Raalterweg) gedeelte Markelose- weg en Aalpolsweg) zal het huisvuil per 1 maart uitsluitend op vrijdag worden opgehaald gedurende de nor male werkuren. 3e. De bewoners van het Zomer huisjesterrein in de Borkeld zijn met. ingang van 1 maart verplicht het huisvuil te storten in de daarvoor van gemeentewege op diverse punten ge plaatste containers. 4e. Per 1 maart moet het; huisvuil worden aangeboden in uniforme em mers. De eisen waaraan een emmer moet voldoen publiceerden wij reeds ln het vorige nummer van ons blad. Ten overvloed wordt nog medege deeld, dat nog in goede staat verke rende emmers (dat zijn de emmers die. niet met. een zwart kruis zijn ge merkt) voorlopig nog als overgangs emmer mogen worden gebruikt. Emmers, die wel van een zwart kruis zijri voorzien, worden per 1 maart in geen geval meer geledigd. Se. Tuinafval en dergelijke grove afvalstoffen kan men voortaan tot een maximum hoeveelheid van m3 per week storten in de containers, welke van gemeentewege zijn ge plaatst op het terrein van .de riool waterzuiveringsinstallatie. Deze mogelijkheid bestaat uitsluitend op: elke dinsdag en donderdag van 16.00 tot 17.00 en en elke zaterdag van 13.30 tot 14.30 uur. Grotere hoeveelheden aTval dient men per l maart rechtstreeks te storten op de stortplaats in de buurtschap Eisen onder de geemeente Markelo. Bonnen hiervoor kan men tegen be taling ad. f 1.- per bon per m3 ter gemeentesecretarie, alhier verkrijgen Tegen afgifte van deze bonnen aan de beheerder van de stortplaats kan tot storting worden overgegaan. De stortplaats te Eisen is geopend op: werkdagen van 8.00 lol 12.00 uur en van 13.J5 tot 17.30 uur en zater dags van 9.00 tot 11.30 uur. Het storten van jute. juteafval, slachtafvallen. faecalien. kadavers, aardolieprodukten. ioniserende stra len uitzendende stoffen en stoffen waarvan de waterige oplossing reeds in geringe concentratie giftig is voor plantaardig en-of dierlijk leven, mo gen niet op deze stortplaats worden gestort. Tot slot wijzen wij er nog even op. dat men de huisvuilemmer voor de eerste ophaaldienst na 1 maari des morgens om half acht ter lediging aan de weg moet plaatsen. Men wordt verzocht het tijdstip van lediging zelf even in de gaten te kouden en dan in het vervolg de ëm- *ier slechts kox-t voor het ledigen aan 4* weg te plaatsen! streekvervoer betreft met ee» be langrijk exploitatietekort rekening moet houden. Naar de mening van beide heren zijn er reeds particulie re streekvervoersondernemingen, die met de .rooie cijfers" moeten wer ken. Met de grote stadsvervoerbedrij ven in Rotterdam, Den Haag en Am sterdam kan men niet rekenen, om dat deze gemeenten bedragen vari ërende van 40, 50 en 60 miljoen per jaar op hun openbare vervoersbe drijven moeten toeleggen. De minister van Binnenlandse Za ken heeft voor deze steden een be drag van 30 miljoen gulden in het vooruitzicht gesteld. De minister van Waterstaat heeft voor de streekver voersondernemingen een bedrag van drie miljoen uitgetrokken. Maar wij willen wel eens eerst weten, aldus de heer Hodes. welk aandeel de OAD zal worden toegekend. Het cri terium in deze is in welke mate de overheid zich bereid verklaart de streekvervoersbedrijven te subsi diëren. Een verhoging van de tarieven be tekent onherroepelijk een teruggang van het vervoersaanbod. Zonder de ze verhoging kan deze reeds gesteld worden op 6 procent per jaar. aldus onze zegslieden. De loonkosten zyn daarentegen behoorlijk omhoog ge gaan, per jaar wel met 6 a 7 procent afgezien nog van de stijging der ma teriaalkosten. „Als de overheid geen maatrege len treft. worden wij koud gesa neerd". aldus de heer Ter Haar. De OAD verkeert overigens nog in een gunstige positie, omdat zij naast het streekvervoer, waarvoor 40 bus sen in dienst zyn, nog een 30 tourwa gens m bedrjjf heeft- De tour-afde ling is een florerend bedrijf, dat bin nen- en buitenlandse reizen organi seert. In de winter is er meer ver voersaanbod voor d« lijndiensten, daarvoor zijn dan de chauffeurs schikbaar, die in het voorjaar en in de zomer ep de touringcars eitten. Het is altijd ons streven geweest, verklaarde de heer Hodes, de men sen op onze lijndiensten zo goed en goedkoop mogelijk te vervoeren, maar dat openbaar vervoer dient toch een sluitende begroting te heb ben. Over de zwaarte van de functie van streekvervoer- en stadsbussen- chauffeurs is trouwens het laatste woord nog niet ge-sproken. Een com missie zal d» zwaarte van deze func tie afwegen. De lasten van een busonderneming bestaan voor 50 tot 60 procent uit loonkosten. De OAD vervoert, vol gens de heer Ter Haar, de abonne menten inbegrepen, zo'n 2 miljoen mensen per jaar. De directieleden vleien zich niet met de hoop, dat met dé afwijzing door de 14 vervoersbedrijven van 'n gedeelte van de door de KNVTÓ aangenomen CAO de kous af zal zijn. Veel. zal afhangen van de wijze, waarop de overheid de streekver voersondernemingen. die openbaar vervoer verzorgen, tegemoet zal tre den. In 14 huisjes en tehuizen wonen zo'n 44 kinderen en volwassenen, twee verschillende groepen van men sen die hulp en steun nodig hebben. De kinderen, omdat ze thuis tekort kwamen waar ieder kind van nature recht op heeft: liefde, begrip, opvoe ding tot een harmonisch mens. De volwassenen die wegens hun gehan dicapt bestaan lichamelijk en of geestelijk in de maatschappij op een zijspoor of zelfs doodspoor geran geerd dreigden te worden. Opvoeding, arbeid en begeleiding van deze mensen, maar ook uitbrei ding. verbouwing en modernisering van hun huizen worden bij lange na niet door de subsidie gedekt. De Groesbeekse Tehuizen een protestantse instelling bestaan in 1969 al 40 jaar. Tedereen wordt op genomen ongeacht geloof of levens beschouwing. Zij collecteren ieder jaar. ook in 1969. Radio en T.V. ondersteunen déze actie. De nationale collecte is dit jaar van 24 februai'i t/m 1 maart 1969. Onze collectant geeft haar/zijn vrije tijd. Stel haar/hem niet teleur. Treft u geen collectant, dan kunt u gireren: 882788 t.n.v. Groesbeekse Te- hulzen te Groesbeek. Mogen wij even als voorgaande ja ren weer rekenen op uw bijdrage? Hartelijk dank! Het Plaatselijk Comité. ln de laatste vergadering in dit win terseizoen heeft drs. J. Knibbe te Zwolle, lid van de Provinciale Staten voor de A.R. Partij in gebouw „Re- hoboth" gesproken over het onder werp „Hoe reilt, en zeilt onze provin cie?" De heer Knibbe stond bij de behandeling van dit onderwerp uit voerig stil bij de taak der Provinciale Staten over welks bevoegdheden links en rechts nogal wat mis\ standen bestaan. De Prov. Staten bekleden een posi tie tussen rijk en gemeenten en heb ben sinds het in werking treden van de Provincie Wet 1962 tal van be- voedheden en taken die hun door cfe rijksoverheid worden opgedragen, hebben de P.S. een belangrijke stem bij vaststelling en uitvoering van het plan „Ruimtelijke Ordening" vaststel ling van z.g. „Streekplannen, water schappen en waterbeheersing, water zuivering". Wat het laatste betreft is een „zuiveringsschap" in voorberei ding. In dit schap zullen samenwer ken rijk, gemeenten, waterschappei: en industrie. Drs. Knibbe schonk in zijn leerzame en interessante causerie ook aandacht aan de hartelijke, vruchtdragende sa menwerking tussen de protestantse statenleden in de z.g. „Protestantse club" (CHU, AR. GPV en SGP) en hij verklaarde zich voor uitbreiding van deze club met de KVP. De rechtse partijen moeten elkaar Het Nederlandse Padvindsters Gilde en De Nederlandse Padvinders heb ben in samenwerking met de AVRO het. gelukkige initiatief genomen tot hét organiseren van een wedstrijd voor de gehele Nederlandse jeugd van 9 tot 12 jaar. Onder hel motto „Zing Boem" kun nen jongens en meisjes deelnemen aan 'n bijzonder aantrekkelijke zang en voordrachtwedstrijd, die gehouden zal worden in de maanden april tot mei van dit jaar. Een deskundige jury. onder voorzitterschap van de heer H. J. Broekhuizen, zal de pres taties beoordelen. De winnaars van de overal in ons land te houden voorwedstrijden en van de finale komen voor de AVRO- microfoon. terwijl de finalisten boven dien nog een kans maken op te mo gen treden voor de AVRO-televisie. Er kan worden ingeschreven voor de volgende creatieve wedstrijd-on derdelen: 1. Op een muziekinstrument 'n num mer uit het hoofd spelen. 2. Een zelf gemaakt gedicht of span nend verhaal brengen. 3. Een zelf gemaakt liedje zingen. 4. Een begeleiding verzorgen op in strumenten. 5. Een streekliedje zingen en daar 'n toelichting bij geven. Inschrijving is mogelijk op het adres: Zeestraat 76, Den Haag (tel. 070 - 03 59 00). steeds meer trachten te vinden. Tal van problemen en moeilijkheden zul len zich bij verwezenlijking van plan nen tot nauwere samenwerking zeker voordoen maar waar een wil is is een weg. De „groep van 18" heeft, zeer duidelijke x-ichtlijnen gegeven. De hele politiek moet uiteindelijk in gesteld zijn op het zoeken van het welzijn van de mens. Wij allen heb ben de goddelijke opdracht om de medemens te dienen en hun belangen op velerlei gebied te behartigen zo be sloot drs. Knibbe. Na de pauze waarin koffie met koek werd gepresenteex-d werden een aantal vragen gesteld die door spreker op duidelijke wijze werden beantwoord. De vergadering die door de weers- en wegomstandigheden helaas maar matig was bezocht, werd door de heer A. J. Nijkamp met gebed en schriftlezing geopend en door drs. Knibbe met dankgebed beëindigd. De openbare scholengemeenschap Havo - Meao Mavo houdt dins dagavond in de aula van de school de zg. zakelijke ouderavond. Er moeten zes oudercommissieleden ge kozen worden. Aftredend en herkies baar zijn de heren G. Muilerman te Bathmen en H. J. I.onink te Markelo en mevr. W. G. Tuten ie Heeten. Af tredend en met herkiesbaar is mevr. Florijn te Nijverdal. In deze vaca ture zijn kandidaat gesteld 1. de heer J. A. de Bel te Nijverdal en 2. de heer C. J. Pekelharing te Nijver dal. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer A. L. Kette- larij te De Wippert zijn kandidaat gesteld 1. de heer J. W. Fleerkate en 2. de heer D. J. Hofs, beiden te Laren (G.) In de vacature wegens het niet heikiesbaar zijn van de heer J. Boonstra te Rijssen zijn kandidaat gesteld 1. de heer H. IE W. Gose- wisch en 2. de heer J. P. Verbeek, beiden te Rijssen. Na de verkiezingen zal de direc teur der school, de heer Mud, enige mededelingen doen over de gang van zaken aan de school en daarna een causerie houden over de Mammoet wet in de praktijk en over de vraag stukken, die dit inwerkingtreden met zich meebrengt voor leerling, school en schoolleiding. De vergadering be gint om 20.00 uur. lÉÉMty H In gezamenlijke bijeenkomst van He PJGO-ardelingcn „Jong Holten" en „De Plattelandsmeisjes" in café „De Waag" heeft dp heer B. H. Brouwer, hoofd Her o.I. Dorpsschool, die niet alleen als hobby, maar ook in het belang van het onderwijs, veel belangstelling heeft voor oude gebrui ken en archeologische vondsten, vo rig eweek donderdag, 'n inleiding ge houden over deze onderwerpen. Hij vertelde o.a. dat Holten in vorige eeuwen arm was en dat de boeren vroeger liever geen vreemd bezoek tegemoet zagen, zodat zij liever een slechte dan een goedp weg naar hun erf hadden. Van de oorspronkelijke kern van Hollen is weinig overge bleven en er zijn maar weinig oude gebouwen te vinden, omdat het dorp in 1829 bijna geheel door brand is verwoest. Interessante dingen ver telde de heer Brouwer over de oude naamgeving en de veelvuldig voor komende bijnamen. Hij had tal van oude namen, waarvan de bijnamen vaak zijn afgeleid, in de archieven nagegaan. Er bestond vroeger in Holten een Achterhoek", die nu een deel van de buurtschap Beuseberg is. Maar de Achterhoek heeft in de loop van de tijd haar naam verloren, waarschijnlijk omdat de mensen niet graag in een „aehterhoek" wonen. Bij de bespreking van de ijstijd ver telde hij hoe plaatselijk de zandheu vels zijn onstaan en dat er op ver schillende plaatsen nog tal van dikke leien te vinden zijn uit de ijstijd, vooral op de Frxezenberg en enige in Holten zelf. Interessant was ook zijn causerie pyer vondsten van ..stenen s.bijlen in dé buül'tsbhap Dijkèrtioeltr Over hltv: ontstaan van het gat in zo'n bijl ver telde hij, dat dit er met een stok, scherp zand en water duizenden jaren geleden door de mensen in plm. 4 dagen door boren in gemaakt was. Een bijl was in die dagen een rijk bezit. Tenslotte veiTelde de heer Br zijn gehoor nog. dat er van de stam men, die vroeger in het oosten van ons land leefden, maar weinig be kend is en dat. sommige stammen spoorloos waren verdwenen of uitge storven. Na de pauze vertoonde tie heer Brouwer zijn dia's van oude typen gebouwen (schaapshutten en boerde rijen), van oude grafheuvels en van de afgx;avingen bij de E 8. Zo liet hij nog de stenen bijlen zien die in Holten waren gevonden en nog vele andere dia's De vergadering, die onder leiding stond van de 2e presidente van ..De Plattelandsmeisjes", mei. Joh. Ulf- man, was, ondanks de koude, be hoorlijk bezocht. Er werden verschil lende mededelingen gedaan. Op 22 en 23 februari wordt een PJGO-weekend gehouden op de Volkshogeschool „Diependaal" te Markelo voor de leden van de Kxing Holten en de Kring Steenwijk. De besturen zien opgaven voor deelna me gaarne spoedig tegemoet. De plattelandsmeisjes worden maandag 17 februari 's avonds 8.00 uur ver wacht in Hotel Holterman om tassen te leren knopen. De voorzitster wekte de leden op Het bestuur van het Kiesdistrict „Markelo" van de Overijsselse Landbouw Maatschappij O.L.M. waartoe behoren de afdelingen Dicpenheim, Goor. Holten. Markelo en Rijssen, heeft het hoofdbestuur der O.L.M. een aantal vragen gesteld met verzoek deze op de kringvergadering, welke op 27 februari in hotel Royal" te Deventer gehouden wordt, te willen beantwoorden. De vraagpunten betreffen o.m. de late bestelling van het Overijssels Landbouw blad in de gemeenten Markelo en Goor, een speciale Overijsselse editie van dit blad, waarin a.h.w. een gesprek tot stand wordt gebracht van het hoofd bestuur met de Overijsselse boer (leden van de O.L.M.) en het stimuleren van gespreksgroepen, zoals in Enschede tot stand zijn gekomen. In de gemeenten Goor en Diepenheim, waar de N.V. Coolgas te Almelo de gasaansluitingen tot stand brengt, acht men de voorwaarden van aansluiting niet juist, vooral als men verder van de openbare weg zit, moeten te hoge aansluilingskosten be taald worden, men zou eenzelfde aansluiting voorstaan als bij de waterleiding en de telefoon het geval is. Verder wil het kiesdistrict graag in gelicht worden hoe hét waterschap „De Regge" de lasten verdeelt over de stedelijke en agrarische gebieden. Men vraagt zich af of de verdeel sleutel wel zodanig gehanleei-d wordt, dat men in de grote steden mee helpt betalen aan de enorme werken die binnen het waterschap worden uit gevoerd. Wat denkt het hoofdbestuur van de OLM te doen. nu de vex'gadermg in Warnsveld van de drie PLO's in Gel derland en Overijssel met de GOZ niet aan de verwachtingen heert vol daan. Het kiesdisti-ict „Markelo" acht het bittere noodzaak, dat met name de afzet van onze zuivelprodukten in één hand komt. Denkt men in Over ijssel binnen de drie PLO's nog weer besprekingen te voeren?, zo wordt gevraagd. De kring „Markelo" is van mening dat het gehele zuivelprobleem grondige best.udex-ing vraagt. Marke lo vraagt zich ook af of hei niet wo zoetjes aan tijd wordt, dat men in Overijssel gaat streven naar één land bouworganisatie. Als boer heeft men dezelfde belangen. Hoewel men plaat selijk soms zeer goed samenwerkt, vraagt men zich af ,of het niet mo gelijk is ook in kringverband gecom bineerd te vergaderen. Tenslotte vraagt het kiesdistrict de aandacht van het hoofdbestv-ur voor de volgende drie punten: A. het sub sidiebeleid ten aanzien van boerderij- verplaatsing in de ruilverkavelingen aan le passen aan de tegenwoordig te berekenen prijzen (bedoeld wordt de éénmalige subsidie bij boerderijver plaatsing aanmerkelijk te verhogen). B. Verdere aanpassing van de prijzen der landbouwprodukten aan de sterke kostenstijgingen en C. men zou graag meer gelden voor de speciale ontivik- kelingskant van het O. en S.-fonds, modernisering of uitbreiding van de bedrijfsgebouwen, willen betrekken. De vergadering in Deventer begint om 8.30 uur. om de toneelavonden op 1 en 8 maart in zaal „Het Bonte Paard" te be zoeken. Beide avonden is er na af loop van het toneelstuk gelegenheid nog een dansje te maken, de eerste avond onder leiding van „The Swin ging Stars" uit Holten en de tweede avond met „The Sunbeams" uit Raai te. Aan het slot van de avond bedankte mej. Ulfman de heer Brouwer voor zijn interessante, met plaatjes toege lichte, causerie. De toneelclub uit de PJGO-afdelin- gen „De Plattelandsmeisjes" en „Jong Holten" heeft onlangs in studie genomen het toneelspel in drie bedrij ven van Ed Hoornik „Het Water". Het stuk gaat over de overstromings ramp. die nu al weer meer dan 15 jaar geleden Zeeland en de Zuid-Hol landse eilanden trof. Het stuk zal worden opgevoerd op zaterdag. 1 mrt en 8 maart in de zaal van 't Bonte Paard te Dijkerhoek. De toneeladvie zen zijn van de heer P. H. Camme- raat. directeur van de Huishoudschool „De Noordenbarg" te Holten. In verband met een defecte verwar-, mingskachel in het gymnastieklokaal in de Tuinstraat zal er tot nader or der niet geoefend woi'den door de gymnastiekafdeling en de judo-afde ling van de Sportvereniging „Bato". De oefeningen van de afdeling Vol leybal gaan gewoon door. Op de scho len zal worden bekend gemaakt wan- need de oefeningen weer beginnen. Vorige week vrijdagavond hield de Jeugdcommissie van de voetbalver eniging „Holten" een spelregeltest voor junioren en pupillen in de feest zaal van hotel Vosman. Deze avond werd verzorgd door de technische commissie van de Scheidsrechters- vereniging „Almelo", onder voorzit terschap van de heer Koolman uit Wierden. De opkomst van de spelers was bij zonder groot. Door de vereniging werden 2 consumpties aangeboden. De deelnemers werden getest door het stellen van vragen met betrek king tot de spelregels. Voor de winnaars werden leuke prijzen beschikbaar gesteld. Voor de groep pupillen en 'jongens 8-10 jaar waren vijf prijzen beschikbaar. De A, B en C-junioren werden ver deeld in groepen van 5 deelnemers. Helaas konden niet alle spelers aan de lest deelnemen. De opkomst was te groot om in één avond aan allen vragen te stellen. De groepsprijzen werden hier ge wonnen door spelers van C2 en BI. De spelers G. den Heijer en H. War- rink bleken deze avond alle vragen goed te hebben beantwoord. Deze moesten daarom onderling uitmaken wie de hoofdprijs, een boekenbon, in ontvangst mocht nemen. H. War- rink werd uiteindelijk winnaar. G. den Heijer kreeg nog een extra prijs je- Het is voor de jeugd een leerzame avond geweest. Het zou misschien wenselijk zijn ook te zijner tijd eens een spelregeltest voor de senioren te houden. Het verenigd College van het Wa terschap „Salland" zal in zijn verga dering van dinsdag 25 febuari a.s. die om 20.90 uur aanvangt onder meer de begroting van 1969 en de le begrotingswijziging voor dat dienst jaar behandelen. De begroting sluit met aan inkomsten en uitgaven tot een bedrag van f 3.474.511.en een post voor onvoorzien van f 70.311. Aan waterschapslasten vermeldt de begroting een bedrag van f 2.660.000»- en een bijdrage van het Rijk in de kosten van de gewone dienst van f 483.232.De kosten van het alge meen beheer worden geraamd op i 388.125.de algemene kosten voor onderhoudswerken, jaarwedden hoofd technische dienst, van het overige personeel der technische dienst en sociale lasten f 1.145.790.de kosten van rente van geldleningen en rente bestanddelen der annuiteiten op een bedrag van i' 1.090.500. De kapxtaaiswerken ten, aanzien van de waterbeheersingswei'ken zijn geraamd in de eerste wijziging der Meer en meer gehuwde vrouwen kiezen tegenwoordig een werkkring buitenshuis. Vooral voor hen is hel zaak om in weinig tijd toch een goe de en smakelijke maaltijd voor hun gezin te bereiden. Goed en snel wer ken vei-eist een goede organisatie, een goede werkruimte met goed ma teriaal en een verstandige menu keuze. Organisatie Een van te voren opgesteld week- menu kan u veel tijd besparen. De boodschappen voor die week kunt u dan zoveel mogelijk op één dag doen en dat kan bovendien nog voordelig zijn ook. U kunt b.v. vrijdagavond uw menu opmaken met behulp van dag blad en andere reklames en week- aanbiedingen en zaterdag voor de hele week inslaan. De bewaartijden van de verschillen de produkten lopen nogal uiteen. Ge kochte diepvriesprodukten kunt u 3 a 4 dagen in het vriesvak van de ge wone koelkast bewaren. Voor enkele andere produkten vindt u in onder staand staatje de veilige bewaartijd. levensmiddelen bewaartijd in de koelkast rauw vlees 2 tot 3 dagen verse vis i tot 2 dagen harde groente 5 tot 7 dagen zachte groente 3 tot 4 dagen harde vruchten 1 tot 2 weken zachte vruchten 2 tot 3 dagen toebereide levensm. hooguit 3 dagen Veel winkels geven menutips. maar ook in kranten en weekbladen staan vaak goede recepten, die snel te ma ken zijn en de nodige afwisseling brengen in het dagelijks menu. Bijna alle gerechten kunt u gedeeltelijk van te voren klaarmaken, alleen aardap pelen en groenten dienen vlak voor het gebruik gekookt te worden in ver band- met het behoud van de voe dingswaarde. Tijdens het koken komt het erop aan de beschikbare tijd zo gunstig mogelijk in te delen. liet is vanzelf sprekend dat we beginnen met ge vechten die moeten afkoelen, of die een langere voorbereidingstijd ver gen. Werkruimte en materiaal Niemand bezit eigenlijk een ideale keuken, maar een keuken waarin het prettig werken is omdat hij goed in gedeeld is en waar goed materiaal aanwezig is, is bijna voor iedereen te verwezenlijken. Als in uw keuken alles zo staat dat u heel weinig hoeft te lopen en als het materiaal overzichtelijk is opge- borgen, wint u tijd hij het klaarmaken van uw maaltijden. Houdt u van eigengemaakte soep, peulviuchten. runderlapjes en andere gerechten die veel tijd vergen, dan is een hogedrukpan of snelkookpan een uitkomst. Hiermee bereikt u b.v. bij het koken van peulvruchten een tijd besparing van 1'uur in vergelijking tot de gewone kookwijze. Voor hen die zeil veel aan de voor bereiding van hun maaltijden willen doen en wat meer tijd nemen voor het koken van uitgebreide menu's is een volledig uitgeruste keukenmachine ideaal. Een werkende huisvrouw ech ter zal dikwijls gehakt, versgesneden groenten en mayonaise kant en klaar kopen. Mocht u toe zijn aan nieuwe pannen denkt u dan eens aan pannen die zo van het vuur af op tafel kunnen, en tegelijkertijd makkelijk schoon zijn te maken. Het bespaart u de afwas van dekschalen. Een koelkast is voor de werkende vrouw eigenlijk onmisbaar, vooral omdat zij vaak veel tegelijkertijd zal inkopen en in de meeste huizen geen goede koele bewaarplaats of kelder meer is. Laten we hopen dat de koel kast met apart diepvriesvak in de toekomst een gewoon gebruiksartikel zal worden. Menukeuze De bereiding van elke maaltijd, hoe eenvoudig ook, vergt natuurlijk tijd van de huisvrouw, maar met behulp van kant-en-klaar en gedeeltelijk voorbereide produkten en maaltijden, kunt u die tijd aanzienlijk beperken. Variatie in uw menu's verhoogt de eetlust van uw gezin en met de vele hulpmiddelen die ons ten dienste staan, is dit niet meer zo'n groot pro bleem. U kunt eigengemaakte soep in een handomdraai een smaakverande- ring geven door toevoeging van een blikje of een pakje kant-en-klaar soep.U kunt ook aan de inhoud van zo'n blikje of pakje een eigen tintje geven door er wat vex'se tuinkruiden, wat room, wat citroensap e.d. door te doen. Aardappelen, die u geschrapt kunt kopen, kunnen vervangen worden door rijst of macaroni. Wat de voe dingswaarde betreft zijn ze niet ge heel gelijkwaardig aan aardappelen omdat ze geen vitamine C bevatten, maar een verse vrucht, liefst een ci trusvrucht, maakt dat weer goed. Verse groenten kunnen afgewisseld worden met blik- of diepvriesgroen ten. Ook een gemengde rauwkostsala- de vormt een aangename afwisseling op het menu. Groot vlees is tijdbesparend en biedt variatiemogelijkheden. U hoeft maar éénmaal te braden voor twee of drie dagen, en u kunt het warm of koud eten of de laatste dag van de rest een ragoütje of vleessalade ma ken. Vlees gaat niet in voedingswaar de achteruit bij bewaren, maar moet wel koel weggezet worden. Vleescon- serven zijn makkelijk, maar dikwijls vrij vet. Denkt u ook eens aan de gebakken vis die alom verkrijgbaar is, zodat ook de huisvrouw met weinig tijd haar gezin een vismaal kan voorscho telen. Voor het toetje is er voldoende afwisseling te bedenken in de vorm van pap. vla of yoghurt, terwijl ook fruit en kaas een goed gezond besluit van de maaltijd zijn. begroting, zoals dat sinds enige ja ren reeds het gebruik is. Daarop ko men de vol pende werken voor. Ver beteringsplan benedenloop Soetswe- tering c.a. f 450.000.verbeterings plan Overijsselse kanalen f 292.000.-, idem voor het gebied Raalter- en Hondemotswetering f 100.000.-. Ande re verbeteringsplannen zijn boven loop Nieuwe Wetering f 23.000.be- malingsgebied Olst-Wijhe f 230.000.-, gebied N.O Salland f 2.218.000.-. be nedenloop Zandwetering f 23.000. bovenloop Zandwetering f 3.000.000.- en het gebied Z.O. Salland f 1.700.000. Een totale investering die geraamd wordt op f 10 236.000.—. Bij de opzet van deze investerings plannen is uitgegaan van een subsi dietoewijzing door het Rijk van 60 pet of een bedrag van f 6.141.000. Daar thans nog niet bekend is in welke combinatie het grondwerk van gedeelten van de Usseldijk uitge voerd zal worden is voorlopig vol staan met een memorieraming ten aanzien van de verbetering van de IJsseldijk. Blijkens de opgave van de stand der verbeteringswerken naderen tal van werken hun voltooiing. Van de Elskamperwaterleiding in de ruilver kaveling Luitenberg is plm 50 pet van de lengte der te graven leidin gen ontgraven. Van de kunstwerken (leggen duikers en te plaatsen tijde lijke overlaten) is 20 pet van de bouwsom verwerkt. Van het grond werk der Letteseleidmgen is plm 70 pet gereed Voor Witteveen en de Schaarsen is plm 66 pet van de aan nemingssom verwelkt. Verschillende werken wachten op betere weersom standigheden. ln gebouw „Rehoboth" wordt za terdagavond 22 februari om 8 uur vertoond „Zorba de Griek" met :n de hoofdrol Anthony Quinn. Korte inhoud: Een verlegen jonge Engelse schrij ver. Basil, is naar Griekenland ge reisd in de hoop op Kreta een bruin koolmijn te exploiteren, die hij var» zijn vader heeft geërft. In een wacht kamer bij de haven van Piraeus ont moet hij een stoere, oude Griek, Alexis Zorba. die hem er toe brengt hem mee te nemen. Zorba vertelt zijn nieuwe baas, dat hij de bijnaam „Epidemie" heef?, omdat hij vol gens zeggen altijd alles verprutst. Op Kreta worden zij verwelkomd door Mavrandoni, die de mijn heeft beheerd, door diens zoon Pavlo en Mimithos, de dorpsidiot. die ver knocht is aan 'n mooie weduwe. Basil en Zorba nemen hun intrek in het hotel van Madame Hortense. een Franse demie-mondaine, al wat op leeftijd, maar een cabaret-danseres en geliefde van vier generaals. Zor ba ontwerpt een ingewikkeld kabel systeem om het voor de mijn beno digde hout te transpox-teren. Intus sen maakt, hij Madame Hortense het hof. terwijl Basil contact krijgt met de mooie weduwe. Dat prikkelt de mannen van het dorp. voor wie zij steeds ongenaakbaar was. Als Zorba naar de stad gaat om het benodigde materiaal te kopen ontmoet hij Lola. die hem de hele mijn doet vergeten. Madame Horten se maakt zich zenuwachtig over de afwezigheid van Zorba. Om haar te troosten, speldt Basil haar op de mouw. dat Zorba met haar zal trou wen bij zijn terugkeer. Zelf overwint hij zijn verlegenheid en brengt de weduwe een nachtelijk bezoek. Hij wordt gesignaleerd door een dorpe ling. Het bericht is voor Pavlo aan leiding een einde aan zijn leven te maken. Pavlo's vader. Mavrandoni, belooft de zelfmoord te zullen wre ken. Znrba komt terug met frisse moed. Rij het passeren van de kerk ziet hij hoe de weduwe uit de dienst wordt geweerd en hoe plotseling de slui merende haat oplaai? tegenover de ongenaakbare". Het volk begint haar te stenigen en als ze wil vluch- 'en. wordt ze tegengehouden door Mevrandon: die h^ar doodsteekt. 7orha Bas;l en Mimithos kunnen C'echts werkeloos toezien. Spoedig daarop wordt Madame Hor- 'ensg ziek en uit medelijden stemt Zorba er in toe met haar te trouwen. Haar ziekte neemt in hevigheid toe. De dorpelingen, bang dat de staat M'e bezittmeen zal weghalen, roven ""'s hyena's het hotel leeg. nog voor Madam» Hortense haar laatste adem •'•"fblaast. Als Zorba's bovengrondse kabel- '»:ding klaar is. komen alle dome- "ngeo naar d» oDening kijken. Wat dan gebeurt? Kom dat zaterdagavond zelf zien.

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 3