Plan-Mansholt weg naar gezonde Europese landbouw pr>£ i -Rt Grote clublkatch van kynoiogenclub Deventer Waar gaan Culturele wij heen agenda Op kienavond voetbal vereniging „Holten' tm Boeiende Open Deur- bijeenkomst Blauw Wit kreeg klop met 4-0 Pai?!fP®jjevrij<fr Commissie van advies oorlogsslachtoffers-vervolgden wm, kmJt (k anj£p_ A.B.S. - Holten A u ZZ>Wl Opening door de burgemeester van Deventer Holten naar koploper Helios (Deventer) n Bondscoach Kessler naar Holten Spelregelavond junioren Vrydag 31 januari 1969 S Geweldige kollektie ELEKTRONISCHE ORGELS VOLKERS NIJVERDA.L Telefoon 05486-3079 (bij de verkeerslichten) f Veel is er reeds geschreven over 't zg. Plan-Mansholt. Woorden van lof. maar vooral veel kritiek, vaak zonder dat men volledig op de hoogte was wat dit „Plan Landbouw 1980" eigenlijk precies in houdt. De Europese landbouwspecialist. dr. Guido Naets. die reeds sinds jaren te Brussel de Europese landbouwpolitiek gevolgd heeft als correspondent van „Agra-Europe", „Boer en Tuinder" de Finan- cieel-Economische Tijd en de Belgische Radio en Televisie, heeft in het maandblad van de Voorlichtingsdienst van de Europese Ge meenschappen „Europese Gemeenschap" van deze maand, een naar het ons voorkomt duidlijke schets gegeven van de inhoud en bete kenis van het „Plan-Mansholt", die wij de belangstellende lezer niet menen te moeten onthouden. Dr. Naets schrijft: „Wij weten dat het gaat om een grote zaak. om een nieuwe en be tere toekomst voor velen die nog wanhopen en dat het in feite een hervorming is over vele, vele jaren, een hervormingsarbeid die niet al leen van de landbouw maar van onze gehele westelijke wereld, waarin wij als een krachtig en levend ele ment onze verantwoordelijkheid zul len moeten dragen". Dit warp/i de woorden waarmee Dr. S. L. Mans- holt zijn slotrede van12 juli 1958 op de Landbouwconferentie van Stresa besloot. Hij had dezelfde slot woorden kunnen gebruiken. 10 jaar later, op 10 december 1968 toen hij zijn Tienjarenplan voor Europese Landbouwhervorming bekend maak te. Gedurende de zestiger jaren heeft hij de gemeenschappelijke landbouw markt tot stand doen komen. Reeds in Stresa wist Mansholt wat dat zou betekenen, nl. „dat onze toekom stige marklpolitiek gebaseerd (zal worden) op het kostenpei] van inef ficiënte of submarginale bedrijven". Tien jaar later moest hij vaststel len dat „zowel de prijspolitiek als de garanties naar sociale en niet naar economische maatstaven werden vastgesteld". Dat kon haast niet an ders en Mansholt maakt er niemand een verwijt van met de gegeven pro- duktiestructuren en met de hoop die elke boer had in de gemeenschap pelijke markt te overleven, moest dat tot massale overproduktie leiden. Willen of niet. De gevolgen zijn veelvuldig: de overschotten moeten op de wereldmarkt worden afgezet tegen prijzen die soms maar één derde van de Europese prijzen bedragen; waar dat niet mogelijk is moeten ze na jaren stapelen tegen weggeefprijzen op de Europese markt worden ver kocht. aan ontwikkelingslanden ge schonken of vernietigd; de kosten voor de gemeen schap zijn zodoende gedurende het lopende jaar opgelopen tot 2 miljard dollar; deze enorme uitgaven (dit jaar alleen al meer dan het dubbel^ van de onderzoekuitgaven van Euratom van de voorbije 10 en de komende 5 jaar samen) hebben de boeren niet wezenlijk geholpen: tweederde van de landbouwersgezinnen heeft een levensstandaard beneden de maat van de welvaartsmaatschap pij, hoewel ook in de zestiger jaren evenveel (5 miljoen) arbeidskrachten uit de landbouw zijn afgevloeid als in de vijftiger jaren. Elk van deze drie factoren afzon derlijk genomen zou al volstaan om een grondige hervorming aan de ba sis te motiveren. Ze zijn echter al le drie aanwezig. Of men nu wil of niet, in de maatschappij van 1980. die een Europese maatschappij zal zijn, is er geen plaats voor alle 11 miljoen agrarische arbeidskrachten, noch voor de 6 miljoen bestaande bedrijven. Aan de slechts beperkt stijeenrle vr.aag naar voedingsmidde len zal door een miniem aantal men sen, 5 miljoen volgens het Mans'holt- plan, kunmen worden voldaan met een miniem aantal bedrijven, ruim één miljoen volgens het plan. Als men de geweldige vlucht van het synthe tische vervangingsvoedsel in overwe ging neemt, kan men deze streefcij fers nog aanmerkelijk verlagen. Dit is een ontwikkeling die on omstotelijk op ons toekomt. Mans holt wil voorkomen dat de landbouw van nu voetje voor voetje achteruit- geslagen wordt en dat zodoende nog verdere generalies op het platteland gefustreerd moeten blijven doormod deren. met een levensstandaard die de welvaartsmaatschappij onwaar dig is. Mansholt wil dat alles ver mijden en meteen de landbouw ori ënteren op de maatschappij van het jaar 1980. Hel plan-Mansholt wordt nu reeds verketterd door velen die Dankzij ccn twee minuten voor hel einde gescoord doelpunt in ARS erin geslaagd op eigen terrein een 1-0 ze ge te behalen op Holten. Ondanks de schaatskampioenschappen op de T.V. was een zeer groot aantal bezoekers naar deze wedstrijd komen kijken. Beide ploegen speelden goed en fair. In technisch opzicht was ABS iets beter dan de felle Holtenaren. Na een zenuwachtig begin ontwik kelde zich een gelijkopgaande strijd. Door een slechte afwerking leverden goede aanvallen aan beide zijden geen doelpunten op. Het Holtense doel ont snapte enkele malen ternauwernood aan een doorboring na kopballen van Markvoort, Rietman en Oolbekkink. Aan de andere kant schoot Kaiser uit een tweetal vrije schoppen hard naast en trof Nijenhuis de lal. Twee minuten voor het einde kreeg de wedstrijd nog onverwacht een be slissing, toen Zomer de bal over dc Holtense verdediging hard in de bo venhoek schoot (1-0). De tijd was voor Holten te kort om de partijen alsnog op gelijk jet te brengen. De stand n de ierde klasse I-I is thans als volgt: Helios 12 7 3 2 17 26-'4 Zwolle 12 6 3 3 15 29-11 ABS 12 6 3 3 15 23-21 Sp Devente 12 5 4 3 14 25-25 UD 13 5 4 4 14 26-27 Holten 12 6 1 5 13 20-16 Wijhe 13 6 1 6 13 32-31 Heino 11 3 4 4 10 21-20 Wilp 11 2 4 5 8 16-23 Ra al te 12 2 3 7 7 12-30 Heerde 11 2 2 7 6 16-27 in 1980 zouden betreuren dat men het niet zou hebben uitgevoerd. Saneren Het tienjarenplan wil de landbouw in de eerste plaats reduceren tot een harde maar gezonde kern. Van de 10 miljoen mensen die de agrari sche beroepsbevolking in 1970 zal tel len zullen daarom 5 miljoen moeten afvloeien: Mansholt hoopt dat de helft daarvan gretig gebruik zal ma ken van de gunstige pensionerings- voorwaarden die van de leeftijd van 55 jaar af kunnen worden verkregen. Ruim 3 miljoen bedrijfshoofden zijn thans ouder. Vier miljoen bedrijven zijn kleiner dan 10 hectare en kun nen behoudens in geval van grote specialisatie nauwelijks een arbeids inkomen opbrengen dat het pensioen bedrag (330 tot 1.000 dollar per jaar) evenaart. En dan moeten ze er nog van de morgen tot de avond voor werken De andere helft, weer 2'/t miljoen arbeidskrachten zal wel gretig ge bruik maken van de omscholings- mogèlijkheid: omscholingssteun, in stallatiehulp in een ander beroep, recht op werkloosheidsvergoeding in dien na omscholing geen betrekking kan gevonden worden. Bij een eco nomische groei van gemiddeld 3 pet., per jaar zal de additionele werkver schaffing geen grote problemen op werpen. In de knelzones zal een aangepaste regionale politiek voor niet-agrarische investeringen moeten zorgen. Indien dit gedeelte van het plan, het weglokken van 5 miljoen men sen gedurende de zeventiger jaren zou mislukken, zou dat alleen bewij zen dat de toestand in de landbouw nog zo slecht niet is. en reformeren. Tegen 1980 zullen er nog 5 mil joen arbeidskrachten in de land bouw werkzaam zijn, op ruim één miljoen bedrijven. Bij de „blijvers" zullen er drie groepen zijn: één mil joen die thans reeds in de gewen ste economische conditie zijn. één miljoen die de landbouw voorlopig nog als een nevenbedrijf zullen op vatten. maar in andere werkzaam heden hun hoofdinkomen verdienen, drie miljoen tenslotte die een groter bedrijf zouden moeten bewerken. Zij zouden in hoofdzaak de 6 tot 7 mil joen ha. moeten kunnen verwerven die zullen vrijkomen door het ver trek van anderen. Te bedenken is daarbij dat 5 miljoen ha. marginale gronden zullen moeten bebost wor den of een recreatieve bestemming moeten vinden. In de landbouweco nomie van 1980 zullen drie types van bedrijven voorkomen: de gespecialiseerde kleinbedrij ven, die van 1975 af nog slechts steun kunnen krijgen als ze renda bel zijn, behoorlijke levensvoorwaar den bieden en langs coöperatieve weg hun grondstoffen betrekken en hun produkten afzetten; de „Produktie-eenheden" (PE) een nieuwe categorie van bedrijven met een minimale produktieomvang die 'het mogelijk" 'maakt' 'optimale' economische resultaten te bereiken: 80 tot 120 ha. granen en hakvruch- ten, 40 tot 60 melkkoeien, 450 tot 600 mestvarkens, 100.000 slachtkui- kens, enz.; de „Moderne landbouwbedrij ven" (MLB). ontstaan hetzij door vergroting van individuele bedrijven, hetzij door fusie van afzonderlijke ondernemingen. De PE en MLB zullen door start subsidies ten bedrage van 7.000 dol lar per jaar aangemoedigd worden; zij krijgen verder 30 pet.-investe ringekrediet en kredietwaarborg. Om te beletten dat de dusdanig met aanzienlijke belastinggelden onstane super-bedrijven die men in Frank rijk en de Verenigde Staten op gro te schaal ziet oprichten door de aanspraken van de grondeigenaars kunnen worden uitgerafeld, moet het onroerend eigendomsrecht worden herzien. Er moet een duidelijker on derscheid worden gemaakt tussen het naakte eigendomsrecht en het eco nomische gebruiksrecht. De Commis sie zal dit nog verder uitwerken. Prijzen. Met haar prijsvoorstellen voor de campagne 1969-'70 heelt de Commis sie de logische gevolgtrekkingen ge haald uit haar programma voor 1980. Zij kon alhoewel ze weet dat het onder alle omstandigheden voorlopig een dure zaak zal zijn de prijzen voor 1969-'70 niet aanzienlijk lager vaststellen. De boeren zouden er niet minder om produceren. Het zijn dus vooral prijsverschuivingen gewor den. zij het dan van ingrijpende aard. Vooral in de zuivelsector. De melk- richtprijs van 39 pfennig per kg. wordt gehandhaafd maar zal op een volkomen andere manier moeten wor den bereikt. Tot nog toe werd de melkprijs vooral bepaald op basis van hot vetgehalte, van 1 april 1969 af zal het vooral op basis van het ge halte aan melkeiwit moeten gebeu ren. De boterinterventieprijs daalt van i'i'Jtrvu stellend en te kostbaar genoemd. Hij heeft het deel. dat ingrijpende wijzi gingen in de structuur van de Euro pese landbouw wil brengen, afgewe zen omd-at de financiële lasten naar het oordeel van Nederland zulke be langrijke uitgaven zouden vergen, dat die in geen enkele staatsbegroting kunnen worden opgenomen. Wat het structuurbeleid betreft kon ons land zich bij monde van min/ster Lardinois wel aansluiten b(j de ana- lyse. die dc Brusselse commissie heeft gegeven en zal hij mogelijke maatregelen treffen, zoals de af- slachtpremies, die vooral nuttig voor kleine boeren zouden zijn. Blijkbaar bestaat er dus geen homogeniteit tus sen de Nederlandse bewindslieden. Tenslotte heeft dr. A. Herlilska. secretaris-generaal van het Copu, het orgaan van de landbouworganisaties in de EEG, dinsdag in de vergadering van de Geld. Mij. van Landbouw te Arnhem o.m. gezegd: „Het plan Mansholt is eigenlijk niet voor Ne derland van toepassing, althans in geringere mate, dan op welk ander land in de EEG ook." De geleerden zijn het dus nog lang niet met elkaar eens, maar dat er met een behoorlijke sociale begelei ding wat voor de gezondmaking van de landbouw in de EEG gebeu ren moet, staat wel vast. met 30 pet. van 1,7 dollar per kg. naar 1,1 dollar; de interventieprijs van 0,4 naar 0,7 dollar. Daardoor zal de boterconsumptie toenemen; de boterproduktie zal er niet door af nemen want men heeft geen mager- melkpoeder zonder boterproduktie, Men zal echter 180.000 ton boter meer kunnen verkopen dan nu. De verbruikers van afgeroomd melkpoeder, de veehouders, zullen worden schadeloos gesteld door een verhoging van de subsidie voor de vervoedering van afgeroomd melk poeder. Zij zullen ertoe worden aan gemoedigd dit produkt te vervoede ren In plaats van substitutieproduk- ten te gebruiken door de instel ling van een belasting op oliekoe ken. vismeel, e.d.. ten bedrage van 30 dollar per ton. Een dergelijke be lasting wordt ook ingesteld ten be drage van 60 dollar per ton, op mar garinegrondstoffen maar dit hoeft het boterverbruik niet recht streeks te bevorderen. De margari ne-industrie wordt namelijk veron dersteld deze belasting zelf te dra gen omdat de afstand tussen de (ver laagde) boterprijs en de margarine- prijs anders te klein zou worden en dus gevaarlijk voor de margarine industrie. Behoudens een afremming van de suikerproduktie en een verlaging van de prijzen voor koolzaadolie betekent het prijzenvoorstel een status quo yan de thans geldende prijzen. Veel wolven in het bos. Reeds dadelijk na de bekendma king van het memorandum aan de Ministerraad zijn er trillingen van verontwaardiging door heel wat pers organen gegaan. Het grootste ver wijt is het dirigisme, echt of ver meend. Mansholt wordt weer eens ■'•oor marxist uitgescholden omwille van de voorgestelde vormen van groepslandbouw. Maar de vader van het Groene Europa is in goed gezelschap: een eeuw geleden noemde men de vader van het coöperatie, dr. Raif- feisen ook socialist (voor marxisme was het toen nogal vroeg). Dr. Mansholt trekt alleen door naar het vlak van de produktie wat Raiffei- sen was begonnen op het vlak van de aankoop- van produktiemiddelen en de verkoop van eindprodukten. Het vis niet Mansholts. schuld: dat de coöperatieve gedachte niet geëvolu eerd is in de richting van produktie- coöperatie en zelfs flinke spoorsla gen nodig heeft om op het vlak van de commercialisatie haar rol te spe len. Men kan zich natuurlijk afvragen of Mansholt niet beter de moderne exploitatievormen in het vage had kunnen laten om op een later tijd stip met gedetailleerde plannen te komen. Nu loopt heel het: plan ge vaar in diskrediet te geraken omdat de PE en MLB (in Duitsland denkt men dan al aan collectivisti- sche landbouwbedrijven in Oost-Duits- land) in letterlijke zin als een rode lap op een stier gaan werken. En er zijn waarlijk nog veel problemen op te lossen: hoe zal men waarbor gen dat de met overheidsgeld op- In de Ned. Herv. Kerk (weer bijna tot de laatste plaats bezit) werd zon dagavond de vierde bijeenkomst ge houden van de Open Deur-groep. Voordat de dienst begon werd met orgelbegeleiding van organist Anton Koopman een drietal geestelijke lie deren gezongen. Spreker in deze dienst was de oud-plaatsgenoot ds. H. Stukker, bapt. predikant te Arn hem die sprak over het onderwerp „Wat geloven Baptisten". Aan het begin van zijn toespraak las ds. Stukker „De twaalf artikelen" van het algemeen ongetwijfeld chris telijk geloof waarmee eigenlijk zo zei hij al een duidelijk antwoord is ge geven op het onderwerp. Ds, Stukker ging verder vrij uit voerig in op de doop die bij de bap tisten wordt toegediend bij volwas senheid, dit op grond van liet bijbel woord „Die geloofd zal hebben en gedoopt zal zijn" Aan deze dienst werd medewerking verleend door de negerzangeres Truus Simons die o.a. zong „Hij heeft de hele wereld in Zijn hand" en „Houdt Gij mijn handen beide". Zij boeide met haar zang allen en ontroerde met het zingen van hc-t gebed dat Jezus ons leerde te bid den „Onze Vader, die in de heem'len zijt". De zeer geslaagde bijeenkomst werd besloten met het staande zingen van het Ie en 4e couplet van lied 56 (102 gezangen) „Ik heb de vaste grond gevonden" er „In U zal ik verankerd blijven, aan U, Heer ligt mijn leven vast". gerichte MLB niet op een verkeerde plaats terecht komt, moet er derhal ve geen gedetailleerd plan komen volgens het welk sommige streken wel en andere niet voor bepaalde cultures in aanmerking komen enz.? Men zou zich ook kunnen afvragen of het niet noodzakelijk is, zo snel mogelijk de economische unie te ver wezenlijken. Wat de kostenzijde van de landbouw betreft zijn er tussen de lid-staten nog enorme concurrentie verstorende factoren van fiscale en sociale aard. overheidssubsidies e.d.. d;e reeri« op «rmd var» het v°rdr-->g uit de weg moeten worden geruimd. De anarchie op de wereldmarkten is een ander element dat men niet moet vergeten. Onze overschotten zouden bij lange na niet zo duur uit vallen als de afstand tussen de Euro pese en de wereldprijzen niet zo groot was. Alleen voor plantaardige vetten en oliën houdt het plan een bndérhandelingsaanbod in. Het Tien jarenplan h.ad een duidelijker mon diale weerklank gekregen als er een grootscheeps aanbod voor agrarische GATT-onderhandelingen gedaan was, alhoewel aan te nemen is dat het plan is opgesteld in het besef dat sanèring alleen mogelijk is in we- reldverband. Dat zou meteen de pil verguld hebben voor de derde-lan den die zich nu door sommige ele menten van het prijsvoorstel bena deeld achten. Hoe dan ook. een actie aan de kos tenzijde van het probleem en een actie tot verhoging van de wereld marktprijzen zou nog geen alibi zijn om de structuursanering niet te on dernemen. Hun eigen ideologie blijk baar geweld aandoend maken velen thans de indruk dat zij dan nog lie ver dan de structuurhervorming, een produktiebeperking of contïngen- Ruim honderd honden van allerlei rassen zullen zich zaterdag a.s. (1 febr.).aanvang 11 uur, aan het pu bliek vertonen en door zeven beken de keurmeesters worden beoordeeld. Deze hondenshow wordt gehouden in het gebouw „Help U Zeiven", achter het station in Deventer. Het is alweer traditie geworden dat de Kynologen Club „Deventer", die Holten 1 moet zondagmiddag aan treden tegen Helios I (Deventer), dat zich steeds steviger aan de kop van de ranglijst begint te nestelen. De rood-zwarten zullen zich in de Riele- renk dan ook volledig moeten inzet ten willen zij in deze competitie in de kopgroep eindigen. Maar dat kan, dat is in Zwolle wel gebleken. Hel gemis Kampioenskandidaat Vesos 1 uit Hellendoorn heeft het in de thuiswed strijd tegen het eerste van Blauw Wit niet a! te moeilijk gehad. Het eerste kwartier wogen de partijen nog aar dig tegen elkaar op en wist Blauw Wit zich nog enkele zeer behoorlijke kan sen te scheppen doch het mankeerde voor de zoveelste maal in de Blauw Wit gelederen aan de man die van af werken weet. Nadat het Blauw Wit offensief geluwd was nam Vesos het heft in handen en wérd Blauw Wit door de gastheren die technisch en tactisch beter waren naar een 4-0 ne derlaag gespeeld. Blauw Wit 2 verloor thuis met 6-3 van GFC 1 (Goor) dat niet sterker wa.s dan Blauw Wit doch de kansen doeltreffend afwerkte. De Blauw Wit aanval kreeg een handvol pracht kan sen doch ze werden verknoeid. Schalk veroorloofde zich de luxe om een pe nalty te missen door de bal heel kalm en zuiver in de handen van de Goorse doelman te deponeren. Voor Blauw Wit scoorden Veldhuis. Riet berg en Jansen. Stand eerste klasse A: Sportclub Rijssen 1 12-19; Eversberg 1 12-19; Vesos 1 13-19; Daarlerveen 1 13-19; Boswinkel 1 12-14: Sibculo 1 10-12: Le- mele 1 13-12; PSV 1 12-9; Blauw Wit 1 13-8: Drienerlo 1 13-7; Daarle 1 13-7 Daarle 1 12-5; Denekamp 1 10-4. Programma: Blauw Wit 1 speelt om kwart over drie thuis tegen Sportclub Lemele en zal mits volledig en met totale inzet zeker kunnen komen tot een verdeling van de punten. Het tweede ontmoet om half twee eveneens thuis Enter Vooruit 5 en moet in staat zijn de volle winst thuis te houden. aan techniek en taktiek (spelinzicht) begint zich vooral, wanneer er steeds met: een gewijzigde opstelling moet worden uitgekomen, steeds duidelij ker te demonstreren. Met de enorme inzet, die de rood zwarten de laatste jaren hebben ge toond heeft men het tot voor kort nog kunnen klaren, maar 't vorderen van de competitie en het geregeld uilstel len van wedstrijden doet daar vooral geen goed aan. In Batbmen hebben zij wel bijzonder pech gehad in de laat ste minuut te worden verslagen. Ho pelijk züllen zij zich zondag door een grotere krachtsinspanning boven de malaise van de laatste weken kunnen uittillen. Wij hopen, dat het aan aanmoedi- digingen in Deventer niet zal ontbre ken en dat derhalve het legioen zijn favorieten niet in de steek zal laten. De supportersvereniging zal naar be hoefte één of meer bussen laten lo pen. Vertrek om 13.30 uur vanaf de Smidsbelt. De opstelling is als volgt: achter Breukink, Soer, Paalman, Kaiser en Brands, midden: Meinsma en Mark voort. voor: Menkhoes, Veneklaas, Den Heiier en Nijenhuis, Reserves: Deijk. Broersma. Jongman en Hom mes. Voetbalprogramma zondag: Helios I Holten I 2.30 uur; Nijver- dal II Holten III 2.30 uur; RV III J Holt en V 10.00 uur; Holten IV Haarl. Boys 12.00 uur. zich in een steeds groeiende belang stelling mag verheugen, deze gezelli ge clubmatch in het begin van het jaar organiseert. De jachthonden zullen door de heer Alofs uit Wassenaar worden gekeurd, de Teckels door mej. Keijzer, Hengelo, de windhonden door de heer Van dei- Molen te Epe, de Herdershonden dooi de heer Peelen uit Beek bij Nijmegen, de Dameshondjes door mevrouw Van den Boom.Eefde, en de rest door het lid van de Raad van Beheer op Kyno- logiseh Gebied in Nederland, de heer M. v. d. Weijer te Haarlem, die even als de andere keurmeesters voor de microfoon weer veel interessants en wetenswaardigs aan het publiek zal vertellen. Om 11 uur wordt begonnen met de Dalmatische honden, te keu ren door mevr. Hoogendijk uit Rijssen. 's Middags wordt de beste hond van de clubmatch gekozen: waarvoor de Gemeente Deventer de begerenswaar dige legpenning beschikbaar heeft ge steld. De waardevolle kampioenen worden apart beoordeeld in de kam pioensklas. Voor hondenliefhebbers uit de verre omgeving zal er weer veel te genieten zijn. lering hadden gewild. Mansholt heeft deze oplossing bewust van de hand gewezen. Hij kan verwijzen naar de suikerseclor waar het quota-stelsel toch tot geweldige overproduktie heeft geleid. Een produktiecontingen- tering leidt in elk geval op een nog niet geformeerde markt zoals die van de Gemeenschap tot het behoud van de bestaande produktiepatronen. wat nu precies door de gemeenschappe lijke markt moet worden bestreden. Uitzicht. Het Tienjarenplan getuigt van een wijde blik. Het prikkelt de verbeel ding. Het kan het aanschijn van Europa veranderen. De grootste weerstand die het plan zal moeten overwinnen ligt echter niet op het vlak van het agrarische maar op dat van de algemene politiek. Sym mi- ge regeringen zullen wellicht in de verleiding komen de weerstand in sommige agrarische kringen te be nutten als alibi, om zTch te onttrek ken aan een politiek die de Europese integratie moet bekronen. Het nieu we Mansholt-plan zal tot uitvoering kunnen worden gebracht als bij alle regeringen de politieke wil voorzit om tot een echte Europese Gemeenschap te komen". Over het „Plan Landbouw 1980", dat door velen het „Plan Mansholt" wordt genoemd, zyn enkele recente uitspraken gedaan, waarbij dr. Mans holt met nadruk heelt verklaard dat het als een voorstel van de gehele Brusselse commissie moet worden gezien, waaraan van Nederlandse zij de ook minister Lardinois en staats secretaris De Koster hebben deelge nomen. Minister Wittevecn heeft dinsdag In de EEG-ministerraad het plan teleur- neus,keel en borst van vastzittend slijm Staatssecretaris Van de Poel van C.R.M. heeft de commissie ingesteld, die de gemeentebesturen en de in de Algemene Bijstandswet aangewezen beroepsorganen zal adviseren over een doeltreffende toepassing van dc onlangs tot stand gekomen nieuwe voorzieningen voor oorlogsslachtof fers-vervolgden. Dit betreft de finan ciële bijstand aan slachtoffers, die tijdens de Tweede Wereldoorlog door ~cfe bezettende macht om redenen van ras, geloof' of wereldbeschouwing ge vangen zijn gezet in concentratie kampen e.d., of die zich daaraan heb ben onttrokken door onderduiken. I)e voorzieningen gelden tevens voor na gelaten betrekkenen van oorlogs slachtoffers-vervolgden. Aanvragen dienen gericht te worden aan het ge meentebestuur. De commissie zal naar aanleiding van de individuele aanvragen bij de gemeentebesturen nagaan: of er sprake was van vervolging: of inva liditeit aanwezig is en of er verband bestaat tussen invaliditeit of overlij den en de vervolging; en welke nood zakelijke voorzieningen getroffen moeten worden met het oog op de invaliditeit. In zijn installatierede, woensdag jl., heeft mr. H. J. van de Poel o.m. gezegd: „Het Joods Maatschappelijk Werk en belangenorganisaties van vervolg den hebben de laatste jaren gepleit DEVENTER Schouwburg, Grote Kerkhof, tel. 11500 Maandag 3 februari Toneelgroep Centrum met Adrianus VII. Dinsdag 4 februari Concert door het Overijssels P'nilhar- monisch Orkest. FILMS. E.D.B. Theater, Smedenstraat, tel. 13615. Donderdag 30 jan. t.m. woensdag 5 febr. Dokter Zjivago, met Omar Sharif, Julie Christie e.a (14 jr.). Zaterdag 1 febr., nachtvoorstelling Mijn, naam is Pecos, met Peter Kapp. (13 jr.). Zondag 2 febr., middagvoorstelling Maciste, de Gladiator van Rome, met Gordon Scott (14 jr.). Aanvangstijden: dagelijks 20.00 u„ IJNHARDT U 3.00 u.zo. 14.00, 16.00 Het bestuur van de Voetbalver. Holten organiseert in samenwerking met het bestuur van de ontspannings club de Scheidsrechtersver. „Alme lo" op vrijdag 21 febr. in Amictia een gezellige avond. Het is al bijna tra ditie geworden, dat dit een zg. kien- avind wordt, waarbij o.m. aanwezig zullen zijn. als gasten, bestuursle den van de KNVB en de TVB (af deling Twente) met name o'e heer H. J. van Dalen, voorzitter van de landelijke scheidsrechlerscommissie. Voorts heeft Bondscoach Kessler toe gezegd naar Holten te komen. De avond is toegangelijk voor leden, do nateurs en leden der supportersver eniging en begin om 19.30 uur. Op vrijdagavond 14 februari wordt voor de b en c-junioren en de pu pillen in zaal Vosman een spelregel avond georganiseerd. Aanvang even eens 19.30 uur. za. 20.00 en en 20.00 u. I.UXOR Theater, Brink, tel. 18662. Donderdag 30 jan. t.m. dinsdag 4 febr. Ik een Markies (18 jr.). Zondag 2 febr., middagvoorstelling Hinderlaag in Wyoming (14 jr.). Woensdag 5 febr.: cyclusvoorstelling Branding, met Elisabeth Taylor, Richard Burton e.a. (18 jr.). Aanvangstijden; dagelijks 20.00 u„ za. 18.30 er. 21.00 u., zo. 14.00, 16.00 18.30 en 21.00 u. CINEMA PALACE, Lange Bisschop straat, ter 11100. Donderdag 20 jan. t.m. zondagmid dag 2 febr. 10.000 dollar bloedgeld (14 jr.). Zondagavond 2 febr. t.m. woensdag 5 febr. My Sister, My Love, regie Vilgot. Sjö-nan (18 jr.). Vrijdag 31 jan. en zaterdag 1 febr., nachtvoorst Het huis van plezier, met Louis de Funes (14 jr.). Aanvangstijden: dagelijks 20.00 u„ za. 18.45 en 21.45 u.. zo. 15.00, 18.45 en 21.15 u., nachtvoorst. 23.30 u. EXPOSITIES. Muntentoren,Muntplaats 1, Achter de Huren, p.a. V.V.V. Deventer, tel. 05700 - 16200, t.m. 16 februari Schooltekeningen uit Makassar. Openingstijden: dagelijks van 10-12 en 14-17 u., wo. avond d.e.b. 19-21 u„ za. en zo. 14-17 u. Openbare Leeszaal, Brink, tel 13506, tot 24 febr, Exposilei van 2 grafici. J. Meyrink en C. Andriesen. Openingstijden: dinsdag t.m. zater dag 10-17 en 19-21 u.. za. avond en maandags gesloten. Galerie Trog-Art. Hofstraat 2, t.m 3 februari Expositie van Tekeningen en Gouaches van Gerrit van der Ven. Openingstijden dagelijks 14-18 u.. vrij. avond van 19-21 u. DEVENTER KUNSTIJSBAAN. Rem- brandtkade 195. tel. 18877. Openingstijden: dagelijks van 14-16 30 u., ma., wo. en do. avond van 20- 22.30 u.. za 14.16.30 en 20-22.30 u„ zo. 10-12. '4-16.30 en 20-22.30 u. BARS EN DANCINGS. Discobar La Balance". Brink tel. 19277 Dagelijks geopend 20.00 u. Bar Dancing „Saint Tropez" vanaf Gr. voor pensioenvoorzieningen, zoals voor de verzetsslachtoffers, en ook wel voor schadevergoedingen als smartegeld. Daarnaast werd 't steeds duidelijker, dat de gevolgen van ver blijf in concentratiekampen en van andere psychisch belastende omstan digheden eerst jaren na de vervol ging tot uiting kunnen komen. Voorts is het met het verloop der jaren moeilijker geworden het ver band vast te stellen tussen invalidi- -hmt rat OMaafcijrijflPide vervolging. Toch kan die samenhang als voor waarde voor de aanspraak niet ver vallen. Niet het leecT op zichzelf, hoe zeer ook van regeringswege daarvoor begrip en medeleven bestaat, maar slechts de materiële gevolgen kunnen binnen redelijke grenzen object zijn van een bijzondere overheidsvoorzie ning. De regering heeft daarom geen aanleiding kunnen vinden om het se dert lang gemaakte onderscheid tus sen verzetsslachtoffers, die door daad of houding aan de strijd tegen de toenmalige vijanden hebben bij gedragen. en andere oorlogsslacht offers op te heffen. De stringente causaliteitsbepalingen van de buiten gewone pensioenwetten zouden ove rigens. als de vervolgden op over eenkomstige wijze werden geholpen als de deelnemers aan het verzet, de concrete hulpverleningsmogelijkhe den beperken. Wel is nagegaan, op welke punten de Rijksgroepsregeling Oorlogsslacht offers 1940-1945 met het oog op de vervolgden aanpassing behoefde. De nieuwe voorzieningen zijn hiervan 't resultaat. De rijksgroepsregeling was overigens vanaf het tijdstip van in werking treden van toepassing op vervolgden, al is daarvan wellicht in te beperkte mate gebruik gemaakt. De Rijksgroepsregeling Oorlogs slachtoffers wordt uitgevoerd door de gemeenten. In de Algemene Bijstandswet zijn Gedeputeerde Staten en de Kroon aangewezen als beroepsorganen. De staatssecretaris verklaarde het werk van de commissie gaarne te zullen volgen en bereid te zijn tot overleg over algemene aspecten van cfe regeling. Mede omdat de Stichting Joods Maatschappelijk Werk. de Stichting 1940-1945 en de Stichting Pelita hun apparaten ten dienste hebben gesteld van de commissie en van de aanvragers, zo besloot mr. Van de Poel, zal de commissie haar werk vlot kunnen doen". Overstr. 20, tel. 17984 Wo. t.m. za. avond geopend vanaf 20.00 u. „La Cabane", Assenstraat 42, tel. 19884 Geopend op vrij,, za, en zo. avond vanaf 20.00 u. Discobar Tuf Tuf", KI. Overstraat 46, tel. 18656 Dagelijks geopend van 10-24 u„ za. van 10-03.00 u„ zo. 15-24 u. Platen gepresenteerd door Disk jockey Ben Prins en Bert Koenderk.k. Koffiebar De Stal", KI. Overstraat 87 Dagelijks geopend van 10-01 00 u.. za. 1 O-C 00 u zo. vanaf 15.00 u. Sherry Bar - Bodega „Shez Antionet- te". Roggestr. 10-12 zo„ ma, di. avond geopend van 20.00-02.00 u., wo.. do., vrij. en za. avond vanaf 20.00 - 03.00 u- ALMELO Varossieau- donderdag t.m. woens dag: Verborgen driften (18 jr.). zaterdagnochtfilmGod vergeeft, Ik niet (18 jr.). zondagmati nee: Rob'n Hood der wilde Zeeën (a.l.). Aanvangstijden do., vrij., ma., di., wo. 2.30 en 8.00 uur: zaterdag 3.45, 9.00 en 11 15 uur; zondag 2 30, 4.45, 6.45 en 9.00 uur. Cinema Palace: donderdag t m. woensdag James Bond contra dr. No (14 jr.). zaterdagnachtfilm: Onderwereld Pigalle (18 jr.). zon dagmatinee James Bond contra dr. No (14 ir Aanvangstijden: donderdag t.m. woensdag 1 30. 6.45, 9.00 uur: zater dag 2.30, 6 45. 9.00 uur. 11.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 6.45, 9.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 3