De rede van Burgemeester Mr. Enklaar m Financiën Verkrijging van eigendommen Verkoop bouw terreinen Volkshuisvesting Planologie Huisvesting gemeen telijk apparaat Gemeentewerken Wegen Volksgezondheid Maatschappelijke Onderwijs Cultureel leven Canada Recreatie en toerisme Sport Zwembad Bevolking Handel en nijverheid Zaterdag 28 december 1968 S Mijne Heren Leden van de Raad „De onrust van de tijt, [rust nimmer meer de tijt verkeert, maar nimmer keert hij weer Dit randschrift op één van onze Nederlandse torenklokken, welke de hele en halve uren met haar ltlok- kenslag verkondt, spreekt ons, dacht ik, op onze gemeentelijke oudejaars dag, waarop uw raad vodr het laatst in het jaar vergadert, aan. ,,De tijt verkeert, maar nimmer ke.srt hij weer" is eigenlijk een ver maan aan een ieder om zijn tijd goed te gebruiken en een aansporing zich zelf rekenschap te geven van wat men deed of naliet. In dit teken heb ik mijn jaarover zicht van ons ploegen, eggen en zaaien op het gemeentelijk erf ook steeds willen stellen. De Caesuur in de eindeloosheid van de tijd, door ons mensen ingesteld en als jaarwisseling beleefd, vraagt om rekenschap geven, noopt tot stilstaan bij gebeurtenissen, die in het afgelo pen jaar plaatsvonden, waarbij wij ook zelf betrokken waren. Het is in het verband, waarin wij hier bijeen zijn. niet alleen zinvol voor ons zelf om tezamen de plaats te bepalen, waarop wij bij de vervul ling van onze taak staan, maar voor onze burgerij, die wij mogen verte genwoordigen en op wie onze inspan ningen gericht zijn. In de tijd, waarin wij leven, waarin gedacht en gesproken wordt over modernisering van onze samenleving en bestuursvormen, waarin woorden als inspraak, duidelijkheid, democra tisering .en onbehagen niet van de lucht zijn. is het verslag dat ik u telkenjare uitbreng over de wijze, waarop wij tezamen met vallen en opstaan onze taak hebben vervuld, een vorm van rekenschap en infor matie geven. waardoor misschien omtrent het hoe en het waarom van ons doen en laten wat. meer duidelijk heid en informatie komt. Onze maatschappij is vooral in de naoorlogse jaren zo ingewikkeld ge worden, de specialismen zo groot, dat het inderdaad niet verwonderlijk is. dat bepaalde bestuurshandelingen soms wel eens ondoorzichtig dreigen te worden. Waar staan wij met onze gemeente Holten ultimo 1968, waarom heeft de leefbaarheid onzer gemeente geen gelijke tred gehouden met de wel haast onbegrensd lijkende moglijk- heden van onze tijd, waarom moeten wij het anno 1968 nog steeds stellen zonder een redelijke sportaccommo datie, waarom moeten vele boeren zich nog steeds behelpen met zand wegen, die meer op modderpoelen gelijken, waarom niet dit, waarom niet dat. Het zijn alle redelijke vragen, waarop de gemiddelde burger vaak geen antwoord weet. Ik hoop, dat mijn oudejaarsoverzicht iets meer inzicht kan schenken in het hoe en het waarom van ons handelen. Wanneer ik de piaats zou moeten bepalen, waar wij met onze goede gemeente staan bij de ingang van het nieuwe jaar, dan is mijn antwoord daarop zeer duidelijk. Wij staan niet op de plaats, waar wij moesten staan, omdat tai van voorzieningen achterwege gebleven zijn, omdat de vaart er bij ons han delen uit is gegaan. Het is een teleurstellende diagnose, die ik moet stellen, teleurstellend voor u en voor mij. Gij, heren raads leden, weet uit de discussies, welke wij meermalen hier in 's raadsver- gaderzaal voerden, hoezeer ons de handen gebonden zijn door de zilve ren koorden van de gemeentelijke portemonnee. De omstandigheden, waaronder de gemeentelijke overheid thans moet werken, dreigen haar bestuurstaak haast tot een administratieve te ma ken. Ieder initiatief om dringend nood zakelijke voorzieningen te treffen of te verhogen, verzandt vaak op het zelfde ogenblik, dat dit geboren wordt in het besef van financiële om de leefbaarheid onzer gemeente onmacht. Het ontbreken van financierings middelen en/of budgettaire middelen, is de slagboom, welke voor het ge meentebestuur onverbiddelijk is neer gelaten om te handelen, zoals hst zou willen en zou moeten handelen. Het is onaanvaardbaar, dat men van zijn plicht en zijn taak wordt af getrokken, doordat de middelen ont breken om te doen, waarop de bur gerij in alle redelijkheid recht heeft. Natuurlijk zullen wij een open oog moeten hebben voor het feit, dat 's rijks financiën bepaald niet onuit puttelijk zijn, in tegendeel, bij de be waking van onze handels- en beta lingsbalans, zal ook het gemeentelijk budget zijn deel hebben bij te dragen, maar het mag toch niet zover ko men, dat er in een begroting voor hoogst nuttige en noodzakelijke kapi taalsuitgaven geen ruimte meer i». Ik behoef u hiervan nauwelijks meer voorbeelden te noemen. Ik noemde u deze reeds: gemis aan sportaccommodatie, achterstand bij de verbetering van wegen, onmoge lijkheid om op normale wijze bouw terreinen aan te kopen, enz. De gemeentebegroting 1969. waar over wij ons vandaag hebben gebo gen, heeft u geleerd, dat wij het ko mende jaar free-wheelend o.ize weg zullen moeten vervolgen. Eén uwer heeft nog onlangs met betrekking tot de behandeling van de gemeentebegroting cynisch opge merkt, dat de beraadslaging daar over nauwelijks nog enige zin heeft, omdat hierbij van een beleid voeren helaas nauwelijks meer sprake kan zijn. Het is inderdaad bijkans niet meer mogelijk voor uw raad om ten aan zien van het vervullen van bepaalde wensen enige Invloed uit tp oefenen Dat betekenl een verschraling van uw taak en een uitholling van uw verantwoordelijkheid. Natuurliik bestaan er nog wel mo gelijkheden om de fina rrdë'e arm slag van de gemeente groter te ma ken. De aanpassing van het peil der plaatselijke belastingen. aan de nor men door de minister gesteld, heeft nog niet ten volle plaatsgevonden, c rest ons nog een ruimte van f 30 000 per jaar. waarover ■chtp wellicht een volgend jaar zal moeten worden beschikt, wanneer nu reeds bekende noodzakehike uitgaven voor de deui staan (uitbreiding waterzuiveringsin stallatie). De verruiming van het gemeente lijk belastinggebied zal voorts nog enige mogelijkheden scheppen, al zal men zich ook daarvan bepaald geen gouden bergen mogen voorstellen. Uiteindelijk komt er aan de ver swaring van lasten voor de burgerij ten einde. Een sterkere voeding van het ge meentefonds is in mijn ogen dringend gewenst. De situatie, waarin de ge meenten nu reeds jaren verkeren, is niet langer meer aanvaardbaar. Sprak ik in het voorgaande met name over het krappe budget, waar mee onze gemeente het jaar door zal moeten worstelen, het systeem der centrale financiering bindt al even zeer de gemeentelijke activiteit aan handen en voeten. Het is voorts hoogst onbevredigend, dat het beschikbaar stellen van fi nancieringsmiddelen door de minis ter van Binnenlandse Zaken, geheel onttrokken is aan enige publiciteit. Hoe worden de financieringsmidde len, welke voor de Nederlandse ge meenten ter beschikking worden ge steld, verdeeld en hoe worden priori teiten gesteld. Behalve een aantal in gewijden weet niemand dit. Dez-e gang van zaken wekt wrevel en onbehagen bij de gemeentebestu ren, die geen zekerheid hebben, dat hun aanvragen om financieringsmid delen wel voldoende op hun merites Worden beoordeeld. Het systeem der centrale financie ring doet tekort aan de verantwoor delijkheid, welke de gemeente bestuurders ten opzichte van de aan hun zorgen toevertrouwde gemeente te dragen hebben. Dit gevoel van onvrede ten aanzien van de gang van zaken met betrek king tot de wijze, waarop de centrale financiering functioneert, wordt ge deeld door de Vereniging van Neder landse Gemeenten, die zich deswege wendde tot de minister van Binnen landse Zaken. In 1968 werden aan onze gemeente slechts financieringsmiddelen ten be drage van f 202.000,ter beschik king gesteld, tegen in 1967: f 1.248.000,—. Ten gevolge van een gunstige li- quiditeitsposit'e konden wij door zelf financiering nog kapitaalsuitgaven fi nancieren ten bedrage van f 200.000. Van het totale bedrag ad. f 402.000, was een bedrag ad. f 222.000,reeds in 1967 aangevraagd. Wij hebben thans nog financie- ringsaanvragen bij de minister van Binnenlandse Zaken liggen ten be drage van 1 3'4 miljoen gulden. Het is een uitzichtloos perspectief, dat deze cijfers bieden. In de gemeente toch werkt de democratie het beste, bestuurde en bestuurder staan hier op een over brugbare afstand van elkander. In de gemeente ook klinkt de stem van de bestuurde het beste door in haar burgerzin en kan het beste tot ont wikkeling komen. De regering hoede zich er voor de gemeenten uit te hollen en deze te veel te maken tot een lichaam, dat zonder eigen initiatieven zich slechts heeft te voegen naar wat hoger hand goed en verstandig acht. Het stemt tot voldoening, dat het mogelijk is geweest de jarenlang be staande achterstand bij het opmaken der gemeente-rekeningen, dit jaar in te halen. Een woord van waardering aan al len, die onder dit waarlijk niet zo boeiende werk hun schouders zetten, is hier zeker op zijn plaats. Even verheugend is het, dat het de laatste jaren telkens weer moge lijk is geweest, h.et begrotingswerk tijdig tot een goed einde te brengen. Ook dit zij met erkentelijkheid ver meld. De aankoop van bouwterreinen had ook dit jaar voortgang. In het be stemmingsplan ,,De Haar" werd 10V« ha grond aangekocht. In het „Kol- complex" werd 858 m2 bouwterrein verworven, terwijl in de toekomstige uitbreiding van het zomerhuisjester- rei» 8 1/4 ha grond werd verkregen, tezame» voor een bedrag van f 423.338.—. (35 ha voor f 812.000,— in fe,;t vorige jaar). De verwerving van gronden in het Haar-plan hebben wij wat getempo riseerd in verband met de fasering van de uitvoering van dit plan. In verband daarmede zullen wij u in de loop van de komende jaren voorstel len doen voor aankoop van gronden. Verkoop van bouwterreinen. Holten heeft ook in het afgelopen jaar weer bewezen grote aantrek kingskracht te bezitten als plaats van vestiging. Wij verkochten ongeveer l'/i ha voor ongeveer f 300.000,deels aan ingezetenen, deels aan niet-ingezete- nen (vorig jaar f 143.612, De verkoop van bouwterreinen in het villapark ,,Look" stagneert nog steeds, omdat ons de financierings middelen ontbreken om dit villapark te ontsluiten. Dit is een sprekend voorbeeld hoe zeer bij het thans gehanteerde finan cieringssysteem de zuinigheid de wijsheid bedriegt. Door het spaarzaam verstrekken van financieringsmiddelen worden de gronden onnodig belast met rente van de in het villapark geïnvesteerde bedragen. De woningbouw, voorzover de ge meente deze verricht, kwam dit jaar bijzonder laat op gang. De woningwetwoningtoewijzing be antwoordde aan de verwachting. Het was mogelijk 38 woningwetwoningen :n ui'voering te nemen. Het streven van de regering is ei jp gericht, de bouw in de zin van de woningwet te beperken en die in de sfeer van de zogenaamde premie- bouw te animeren. In dit verband bezint ons college zich er op, of zij niet andermaal de stichting van een woningbouwvereni ging heeft te animeren, opdat het getal van te bouwen woningen gelijke tred kan houden met de woningbe hoefte Het aantal woningzoekenden steeg in dit jaar van 160 naar 195. Terecht heeft uw raad dit jaar als zijn mening uitgesproken, dat van liberalisatie van het woonruimte toe wijzingsbeleid nog geen sprake kan zijn. De woonruimtecommissie heeft dan ook in het afgelopen jaar haar waarde weer bewezen. Dank worde de commissie gebracht voor de ge wetensvolle wijze, waarop zij haar taak heeft vervuld. Om u een inzicht te geven in hoe verre ons woningbestand in het afge lopen jaar groeide, noem ik u de na volgende cijfers: afgegeven bouwvergunningen 200 (1967: 226); in 1968 kwamen geen woning»**-- woningen gereed, tegen 49 in 1967; het aantal gebouwde particuliere woningen bedroeg 30, tegen in 1967; 28; in aanbouw zijn 38 woningwetwo ningen en 25 particuliere woningen. In het afgelopen jaar werd een nieuwe bouwverordening en seizoen- woonverblijvemverordening vastge steld, overeenkomstig de ontworpen modellen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, welke de zo nodige uniformiteit in deze voor schriften in het gehele land trachten te brengen. Het voorbereiden van bestem mingsplannen en de wijziging van bestaande bestemmingsplannen heeft de voortdurende aandacht van het gemeentebestuur. Ofschoon de achterstand, wellce daarin bestond, toen ir. Hajema als stedebouwkundig adviseur aan deze gemeente werd verbonden, nog steeds niet geheel is ingelopen, mag toch wel worden verwacht, dat zulks in de loop van het komende jaar zal geschieden. Bestemmingsplannen bevatten een visie op de ruimtelijke bestemming van het gemeentelijk grondgebied, zij dienen derhalve aan bestuursdaden vooraf te gaan. De huidige gang van zaken, waarbij de bestemmingsplan nen soms door bestuursdaden werden achterhaald, schept problemen en is een onjuiste gang van zaken. Wij verheugen er ons in, dat daaraan binnenkort een einde zal komen. Dit jaar stelde uw raad de bestem mingsplannen ,,Holterberg" en ,,De Haar" vast. De bestemmingsplannen voor het buitengebied, de kom en het zomer huisjesterrein zijn in voorbereiding verklaard evenals een wijziging van het plan ,,D,e Haar", voor zover dit de uitmonding nabij het viaduct be treft. Het komplan is in schets aan de Holtense Handelsvereniging ter fine van advies ter hand gesteld. Ondanks herhaald aandringen onzer zijds, is dit advies nog niet ontvan gen. Planologie bedrijven is een dyna mische en boeiende bezigheid, waar bij men voortdurend de vinger op de pols van de gemeente dient te hou den en moet blijven onderzoeken in hoeverre bepaalde bestemmingen nog wel beantwoorden aan de inzich ten van het ogenblik. Planologie mag nooit leiden tot een verstarring, men zal steeds doende moeten blijven in het afwegen van belangen. In het afgelopen jaar ervoeren wij de verstarring van het oordeel van de Provinciale Planologische Dienst, welke voor de vestiging van het Vor mingscentrum ,,Den Alerdinck" voorwaarden stelde, welke terecht voor het bestuur van dat centrum onaanvaardbaar waren. Naar zijn aard behoort een derge lijk centrum in een gemeente als de onze, een aantrekkelijk terrein was gevonden, waar het natuurschoon door de bouw geen aanmerkelijke schade zou lijden, de eigenaar was tot verkooponderhandelingen ten vol le bereid, doch de inzichten van het Staatsbosbeheer leidden er toe, dat de vestiging van dit Vormingscen trum niet in Holten kon plaatsvinden. Het gemeentebestuur heeft deze gang van zaken bijzonder betreurd. De natuurbescherming. waarvan Staatsbosbeheer een exponent is, gaat ons allen bijzonder ter harte. Zoals bij vele dingen in het leven het geval is, zal men ook bij het Staats bosbeheer moeten leren belangen te gen eikaar af te wegen. Ik kan het niet rijmen, dat dit zelfde Staatsbos beheer het wel verantwoord heeft ge acht om op veel teerder terrein, op de Holterberg, zelf een dagcamping aan te leggen. Ik wil er overigens bij opmerken, dat het gemeentebestuur de aalles van deze dagcamping bijzonder heeft toegejuicht. Reeds lang voldoet het huis der gemeente niet me.er aan redelijk te stellen eisen. Wij groeien in tal en last. De ge meentelijke diensten puilen aan alle kanten uit het gemeentehuis. Ik sprak u daarover reeds eerder. De afdoende en zeker niet overbo dige oplossing is om een nieuw ge meentehuis te bouwer». In overleg met het Bouwcentrum hopen wij tot de opstelling van een programma van eisen te komen, waarna wij in overleg met u tot de aanwijzing van een architect hopen te komen. Het ontbreken van de middelen zal de bouw van dit gemeentehuis nog wel enige tijd naar de toekomst ver schuiven, nog daar gelaten, dat aan de bouw de sanering van een deel van de dorpskern vooraf zal dienen te gaan. Het feit, dat de outillage van het huidige gemeentehuis, de goede ad ministratie en functionering van de gemeentehuishouding in de weg staat noodzaakt echter tot het treffen van provisionele voorzieningen, waarvoor u in 1968 een krediet beschikbaar stelde. Gemeentewerken en' het G.E.B. verlieten of zullen eerdaags het ge meentehuis verlaten. Financiën, on derwijs en de kassier der gemeente zullen in het voormalige gebouw van gemeentewerken worden gehuisvest. Wij onderkennen de bezwaren, wel ke deze desintegratie van het ge meentelijk apparaat met zich mee brengt. Wij hebben helaas geen andere keuze, dit is echter een reden te meer om met voortvarendheid voor zover de middelen dit toela ten te werken aan de bouw van een nieuw gemeentehuis, waarin het gemeentelijk apparaat niet langer wordt gehinderd door een slechte en ondoelmatige huisvesting. Met verwijzing naar wat ik hiervo- ren opmerkte, is dit zeer belangrijke onderdeel van onze gemeentehuishou ding in november van dit jaar wat verder verwijderd van de plaats, waar het hart van onze gemeente klopt, ons oude afgeleefde gemeente huis. In het afgelopen jaar konden wij met de bouw van garages en werk plaatsen voor de dienst van gemeen tewerken een aanvang maken. Hier door kan het materieel worden ge concentreerd en zal de gehele buiten dienst en brandweer in één gebou wencomplex zijn ondergebracht. De huisvuilophaaldienst zal in het komende jaar worden gereorgani- «Mrd. la aamenwarttac om* éft meente Markelo was het mogelijk een huisvuilperswagen aan te schaf fen, welke per 1 maart e.k. in beide gemeenten het huisvuil zal ophalén. Ook de storting van huisvuil in de gemeente Markelo betekent de ver vulling van een lang gekoesterde wens, waardoor de stortplaats op de Holterberg kan worden gesloten. De reorganisatie van de staf van gemeentewerken heeft in grote lijnen in het afgelopen jaar haar beslag kunnen krijgen. De heren J. Potkamp en A. J. Reijlink verlieten per 1 juni 1968 onze dienst. In het kader van deze reorganisa tie hebben wij de heer K. T. de Vries als adjunct-directeur van gemeente werken benoemd en de heer D. Oos- terveld als timmerman. Juist, omdat wij hen, die in de or ganisatie van de dienst yan gemeen tewerken geen plaats meer hadden, de gelegenheid wilden bieden, elders een gelijkwaardige positie te verwer ven, heeft onze dienst tijdelijk onder de moeilijke omstandigheden van on derbezetting moeten werken. Nu door de aanstelling van een adjunct-directeur de staf weer op sterkte is gebracht, zal deze dienst de taak, waarvoor deze is gesteld, naar Wij vertrouwen, weer ten volle kunnen vervullen. lliil }ÊA BURGEMEESTER MR. W. H. ENKLAAR - den vinden en met gebundelde krachtsinspanning iets tot stand kon den brengen. Voorts werden tal van wegen van nieuwe slijtlagen voorzien. Helaas moiest de Borkeldsweg het nog met een noodverbanddoen. De uitmon ding van de Tuiristraat op de Riet molenstraat werd: verbeterd. De uitmonding; van de Sprokkël- weg, toegang tot het nieuwe villa terrein, werd verlegd; de Oude De-, venterweg werd éerioleerd. Voor het onderhoud der wegen ver kreeg gemeentewerken in 1968 de be schikking over een nieuwe hydrauli sche kraan. Een maaimachine en een zandstrooier werden eveneens aan het garnituur toegevoegd. Op het gebied van wegenverbete ring valt nog het navolgende op te merken; Het ontbreken van rijwielpaden langs de Rijksweg HoltenRijssen eiste twee mensenlevens. Rijkswater staat besloot daarop op korte termijn een parallelweg langs deze Rijksweg aan te leggen. De aanleg is inmid dels in uitvoering. Voorts zegde de minister van Verkeer en Waterstaat toe twee rijwieltunnels nabij het spoorwegviaduct aan te zullen leg gen. Een reconstructie van de ver keerssituatie op het kruispunt E-8 en de Burgemeester van der Borch- straat vond eveneens plaats. De Rijkstraverse door het dorp werd ingrijpend hersteld en van een nieuw wegdek voorzien. De aanleg van de autosnelweg naar het westen des lands vordert met bekwame spoed. In het verleden heb ik menigmaal een kritisch geluid moeten laten ho ren met betrekking tot de aandacht, welke Rijkswaterstaat aan de ver keerssituatie in onze gemeente be steedde. Het zou ondankbaar zijn van de activiteiten, welke Rijkswaterstaat in het afgelopen jaar in onze gemeente heeft ontwikkeld, niet met waarde ring te gewagen. Ik wil hopen, dat deze activiteit er in mag blijven en dat met name de voetgangers/rijwieltunneis er in het nieuwe jaar zullen komen. De automatisering van de spoor weg heeft met zich mee gebracht, dat alle spoorwegovergangen thans zijn beveiligd en dat de afwikkeling van het verkeer vlot kan plaatsvin den. In het afgelopen jaar vond weer een bevolkingsonderzoek op tubercu lose plaats. Nadat jarenlang de heer en mevrouw Bal hun schouders zet ten onder de organisatie van dit on derzoek, heeft dit jaar de heer R. Petter deze taak van hen overgeno men. Het is verheugend, dat de bevol king het nut van dit onderzoek inziet. Een oordeel over de wenselijkheid van de fluoridering van het drinkwa ter een Iel omstreden zaak Met het feit, dat de ruilverkaveling HoltenMarkelo door de stemgerech tigden is aangenomen, mag ik de ge hele boerenstand van Holten bijzon der gelukwensen. Het mag misschien een cliché woord lijken, maar ik schroom niet om deze beslissing een zegen voor hen te noemen. Ook in gemeentelijk verband zullen daarvoor offers gebracht moeten worden, maar wij hebben die gaarne op ons genomen. Het zou ons als gemeente nimmer mogelijk zijn geweest de verbetering van wegen en de waterbeheersing zodanig ter hand te nemen, als in het kader van de ruilverkaveling zal geschieden. Ik ben er gelukkig mee, dat wij in het afgelopen jaar door met belang hebbenden de handen ineen te slaan, iets konden doen aan de verbetering van een aantal zandwegen. Ik geloof, dat bij beide partijen een gevoel van voldoening heerst, dat wij elkander op deze wijze kon- werd door de raad afgewezen. Te recht mijns inziens, men moet zich geen oordeel aanmatigen over din gen, waarover men niet oordelen kan. De minister zal dienen te beslissen, misschien dat deze na wat er hier en elders geschiedt, de hem toegewor pen handschoen zal opnemen. Een ander punt, dat de volksge zondheid bijzonder raakt, is de voor centralisatie van destructiemate- riaal. Ik sprak u daarover reeds in mijn voorgaand jaaroverzicht. Ambtelijke molens malen lang zaam, zeer langzaam soms, maar ten langen leste heeft de ambtelijke molen van het ministerie van Sociale Zaken toch een produkt afgeleverd, dat resulteert in een goedkeuring van het voornemen om tezamen met de gemeenten Den Ham, Hellendoorn, Markelo, Rijssen en Wierden een ge meenschappelijke regeling inzake de voorcentralisatie van destructiema- teriaal in het leven te roepen. Het Rijk zal voor 50 procent subsi diëren in het nadelig tekort, dat deze voorcentralisatiedienst zal opwerpen. Ik hoop. dat wij het komende jaar in dezen de in het leven te roepen dienst kunnen laten functioneren. De rioolwatei'zuivering. waarover ik u het vorige jaar reeds sprak, is niet meer ten volle berekend voor haar taak. Op welke wijze in haar tekort aan capaciteit kan worden voorzien is onderwerp van onderzoek, omdat hierin mede de afvoer van het slachthuis is betrokken. De Algemene Bijstandswet heeft een geheel andere wijze van benade ring van de maatschappelijke zorg teweeg gebracht. Ik geloof, dat het gezond en juist is, dat bewust is gebroken met de achtergronden, welke de vroegere Armenwet beheersten. Ik dacht, dat wij ook in Holten in gespeeld zijn op de bedoelingen van de wet. De publikatie van de nor men, welke te dezer zake door ons worden gehanteerd, geschiedde dit jaar. In 1968 werd aan maatschappe lijke zorg f 323.215,uitgegeven te gen f 303.927,— in 1967. Wij kunnen ons in Holten gelukkig prijzen, dat mevrouw Cremer-Schut- rups als maatschappelijk werkster haar schouders heeft willen zetten onder het maatschappelijk werk in deze gemeente. De vertrouwelijkheid, welke dit werk eigen is, geeft een ieder, die raad en hulp van node heeft, de ze kerheid, dat hij of zij met vol ver trouwen de hulp van mevrouw Cre- mer kan inroepen. De korte ervaring die wij met haar werk in Holten heb ben, heeft ons geleerd, dat zij velen reeds tot steun is geweest. Men kan zich met zijn moeilijkheden in vol vertrouwen tot haar wenden. Ik gevoel mij bevoorrecht, dat de burgerij van onze gemeente haar toe vlucht kan nemen tot een zo uitne mende maatschappelijk werkster. Als gemeente zijn wij in het afge lopen jaar toegetreden tot de ge meenschappelijke regeling inzake het sociaal werkvoorzieningsschap cen traal Overijssel. Wij deden dit, omdat wij meenden, dat hierdoor de belangen van de zo genaamde werkloze hoofd- en hand arbeiders het beste gediend wor-den. Zij zullen bovendien ervaren, dat het werk ook in dit grotere verband op de zelfde voet wordt voortgezet, terwijl er mogelijkheden ontstaan om d.esgewenst werk te vinden, dat aan de geschiktheid van betrokkenen is aangepast. Gelukkig is er einde van dit jaar schot gekomen in de bouwplannen voor een bejaardencentrum in Hol ten. Te lang werd de voortgang van deze bouwplannen vertraagd, doordat tal van stedebouwkundige voorwaar den deze ophielden. De bejaardensociëteit mag zich bij voortduring in een goede belangstel ling verheugen. Ik weet, dat deze so ciëteit openstaat voor allen, die ouder zijn dan 65 jaren, men wete derhalve, dat men aldaar bijzonder welkom is. Begin volgend jaar zal het regio naal woonwagenkamp te Deventer gereed zijn. Tezamen met andere ge meenten hebben wij de handen ineen geslagen om te Deventer .een cen trum te stichten, dat aan de eisen van deze tijd voldoet. Ook dit jaar mag ik er van gewa gen, dat het onderwijs in de gemeen te Holten in goede handen is. De schoolraad, een jaar oud, werd onlangs omgezet in een algemene schoolraad, waarin alle vormen van openbaar onderwijs in onze gemeente hun vertegenwoordiging vinden. Kleuteronderwijs Door het vertrek van mejuffrouw G. M. Poel ontstond een vacature van hoofdleidster. Doordat er een gebrek is aan hoofdleidsters kon in de ontstane vacature nog niet wor den voorzien. Gelukkig, dat mevrouw G. Eshuis-Wolters zich beschikbaar heeft gesteld om tijdelijk leiding te geven aan de Boschkampskleuter- school. Mejuffrouw R. M. A. Gorkink werd als leidster aan deze school be noemd in de vacature, ontstaan door het vertrek van mejuffrouw B. F. van der Weerd, terwijl mejuffrouw M. H. Brands een plaats vond aan de Kolkleuterschool. De plannen om op de Kol een nieuwe kleuterschool te bouwen staan op het punt om verwerkelijkt te wor den. Dorpsschool Het leerlingenaantal van deze school liep terug, omdat de Kolschool in verband met vastgestelde school- grenzen diende te groeien. Mejuffrouw H. W. de Vrieze, veel jaren verbonden aan de Dorpsschool, ging een goede toekomst tegemoet aan de zijde van de man van haar hart. School Dijkerhoek Uw raad verleende een krediet van f 112.000,voor een ingrijpende ver bouwing en modernisering van het totaal verouderde schoolgebouw. Zodra de financieringsmiddelen zijn aangewezen, kan ook het Dijker- hoekse onderwijs in een aangepast, gebouw ten volle tot zijn recht ko men. ten aan het onderwijs aldaar schonk, zal het onderwijs binnenkort gaan verlaten. Kolschool De nieuw gestichte Kolschool werd dit jaar in een nieuw gebouw gehuis vest. De groei van deze school vol trekt zich overeenkomstig de ver wachtingen. Er mag op gerekend worden, dat deze school op 1 septem ber 1969 zal zijn volgroeid tot een zesmansschool. Scholengemeenschap De ontwikkeling van deze school gaat gestaag voort. Door stijging van het leerlingenaantal met 100 leerlin gen (624) moesten wederom drie lo kalen worden bijgebouwd, waardoor het aantal noodlokalen tot 15 steeg. Het M.E.A.O.-onderwijs enige ja ren geleden als experiment o.a. te Holten gestart, heeft zijn levensvat baarheid bewezen. Alom in den lande begeert men M.E.A.O.-scholen. Er mag op ver trouwd worden, dat men bij de plan ning van deze scholen niet zal verge ten, dat o.a. Holten de levensvat baarheid van deze vorm van onder wijs heeft aangetoond, zodat haar de haar toekomende plaats onder de zon wordt gelaten. De stichting van een Atheneum, als nieuw onderdeel van de Scholen gemeenschap, mag in 1971 tegemoet worden gezien. Hiermede zal het onderwijspakket, dat Holten kan bieden aan eigen bur gers en aan die uit de wijde omge ving, afgerond en volledig zijn. De heer H. J. Hiddink nam in ver band met diens benoeming tot ge meentelijk inspecteur bij het Lager Onderwijs te Groningen, afscheid van de school, waaraan hij van het begin af zijn beste krachten schonk. Tn de heer R. Mud vonden wij een waardig opvolger aan wie wij de leiding met groot vertrouwen hebben toever trouwd. Het aantal leraren bedi-oeg 38 van wie de heren F. Groenewoudt en C. W. J. van Geel werden aangewe zen als adjunct-directeuren. Bijzondere school met de Bijbel Het lokalengebrek van deze school werd in het afgelopen jaar nijpend, ondanks het feit, dat het schoolbe stuur tot beperking van zijn wensen steeds bij voortduring bereid is. Aan uitbreiding van de school door bijbouw van een 8e en 9e lokaal ver leende uw raad gaarne medewer king. Het is een redelijke wens, dat de bescheidenheid van het schoolbe stuur wordt gehonoreerd met een spoedige beschikbaarstelling van fi nancieringsmiddelen. Het hoofd van de school, de heer J. Ki'oon, die reeds meer dan 40 ja ren het onderwijs dient, herdacht zijn zilveren jubileum als schoolhoofd. Landbouwhuishoiidschool Ook deze vorm van onderwijs blijkt bij voortduring te voorzien in een be hoefte van de streek. Het aantal leerlingen steeg van 130 tot 145 leer lingen, verdeeld over 7 klassen. Het is een verheugend feit, dat de school al weer bijna te klein is. Holten heeft als onderwijscentrum een goede naam, de Scholengemeen schap met name is ten departcmcnte een begrip met welluidende klank. Uw raad heeft in de voorafgaande jaren veel geld gestoken in een goede zaak. Er is reden tot dankbaarheid, dat de leerkrachten door hun inspan ning en toewijding aan de kosten van het onderwijs zulk een groot rende ment geven. Ik wil gaarne uiting geven aan mijn erkentelijkheid jegens de goede bemannnig van onze scholen. heid en de gerechtigheid in ons land, wetende, dat er geen vrijheid is zon der gebondenheid, omdat deze leiden zou tot anarchie en dictatuur. Het culturele leven van onze „klei ne Sallandse gemeenten" speelt zich voor een deel af in de gemeente De venter, dat daarvoor de accommoda ties heeft. Toch mag met dankbaarheid wor den vastgesteld, dat ook in eigen kring op cultureel gebied activiteiten worden ontwikkeld. H.M.V., ons aller muziekvereni ging, neemt in het culturele leven een belangrijke plaats in, op de voet gevolgd door de zangverenigingen en toneelverenigingen. Door een gemeentelijke garantie, gepaard gaande met een verhoging van de subsidie, konden wij H.M.V. in staat stellen muziekinstrumenten te gebruiken, die recht doen aan het kunnen van deze vereniging. Het drumbandconcours, georgani seerd door H.M.V., was succesvol. Dokter Nagelhout bepaalde met zijn Holtense kunstclub velen bij de beeldende kunst, terwijl onze Holter Kees Stoop op exposities toonde, welk een begaafd kunstenaar hij is. School Espelo De verbouwingsplannen van deze school verkeren in het stadium van uitvoering. Mejuffrouw Van de Rid der, die bijkans 20 jaren haar krach- Het is misschien wat merkwaar, dig, om in een verslag over de aan gelegenheden onzer gemeente, de naam Canada te vinden. Het Canadese oorlogskerkhof heeft ons van den beginne af meer dan elders bepaald bij de offers, gebracht voor onze vrijheid. De jaarlijkse be zoeken van Canadese nabestaanden hebben ons nader gebracht tot het volk, dat 1400 zonen in onze Holter bodem beeft achtergelaten. Ik dacht, dat deze bezoeken uit Canada ons wederzijds verrijken. Ik ben blij, dat de Holter bevolking met een open hart onze Canadese vrienden in haar midden opneemt. Op de erebegraafplaats te Bloe- mendaal staan woorden van Van Randwijk in steen gehouwen, die de waarde van onze gastvrijheid jegens Canada en onze herdenkingen be klemtonen „In deze gewesten zijn vrede en vrijheid groot geworden, zij zijn de vruchten van geestelijke zuiverheid, eerlijk denken, naastenliefde en geloof. Bedenk, dat hetgeen gisteren be dreigd werd, heden en morgen opnieuw in gevaar kan komen. Bescherm het en wees waakzaam. Tot zolang moge het pad, dat tol deze stille plek leidt, begaanbaar blijven voor de voeten van allen, die zich bezinnen op de waarde van vrij heid en gerechtigheid. Daartoe helpe ons God." Tn deze geest waren Canadezen onze gast, in deze geest ook herdach ten wij hen, die vielen voor de vrij- In het afgelopen jaar trad Holten toe tot de recreatiegemeenschap Sal- land, waarin onze gemeente tezamen met de gemeenten Bathmen, Deven ter, Diepenveen, Hellendoorn, Heino, Raalte en Wijhe het tot stand komen van recreatieve voorzieningen in het Sallandse gebied wil bevorderen. In het N.S.-reisprogramma werd dit jaar op instigatie van de heer A. Nekkers een wandeling HoltenNij- verdal opgenomen. Een nieuw vakantiecentrum „de Prins" werd door de heer B. Gier veld in de Look gevestigd. De aanleg van een toeristisch rij wielpad van Holten naar Nijverdal ligt voorts in het nabije verschiet. Het aantal vakantiegangers, dat Holten in zijn vakantieprogramma opnam, steeg ook dit jaar weer. Het bedroeg in 1968: 42.832, d.w.z. 3.100 meer dan het vorige jaar. Het aantal dagjesmensen kan be cijferd worden op 215.000. Ook hier was van een vermeerdering sprake. Over de gehele lijn kan gesproken worden van een grotere toeristische trek naar Holten. De Overijsselse Heuvelrug trok 53 procent van het totaal aantal vakantiegangers naar Overijssel tot zich. Het gemeentebestuur werd einde van dit jaar verblijd door het feit, dat sportminnend Holten met hem de schouders wi] zetten onder de taak om ook in Holten een aantal sport accommodaties tot stand te brengen. Met name wil ik hulde brengen aan de zes Holter boeren, die in de meest letterlijke zin des woords de hand aan de ploeg sloegen. De initiatieven, die in Holten tot ontplooiing zijn gekomen, zijn hart verwarmend en tonen burgerzin, waarmee wij ons rijk mogen gevoe len. In de stichting Holter Sportaccom modaties i.o. kunnen alle sportbelan- gen worden gebundeld. Het gemeen tebestuur is in principe bereid aan deze stichting de taak. welke het op het gebied van de sport heeft te be hartigen te delegeren, mede beogend de zelfwerkzaamheid der burgerij op dit gebied te stimuleren. In 1968 vonden enige sportevene menten in Holten plaats. Ik noem u de provinciale kampioenschappen van de landelijke ruiters, een moto- cross in de Zuurberg, de 6e wieler ronde van Holten, zwemwedstrijden van de zwemclub „Twenhaarsveld". Het slechte zomerweer had invloed op het bezoek aan het zwembad, dat met 17.000 achterbleef op dat van het vorige jaar. Toch passeerden nog 106.000 personen de kassa. De op brengsten waren hiermee in overeen stemming. Deze bedroegen f 39.850,- tegen f 44.565,in het vorige jaar. De constructiefouten van het zwembad werden in het afgelopen jaar door de aannemer hersteld. De groei van onze bevolking ver toont jaarlijks zo ongeveer hetzelfde beeld. Dit jaar nam onze bevolking toe met 115 inwoners tot 6.983 inwo ners. Het aantal geborenen bedroeg; 169 (137) Het aantal overledenen bedroeg: 46 (43) Derhalve een geboorte-overschot van 123 (95) In .1968 vestigden zich 248 personen (294) en vertrokken 256 personen, (249) Derhalve een negatief migratiesaldo van 8 personen. De op het industrieterrein geves tigde industrieën ontwikkelen zich voorspoedig. De plasticfabriek Vaessen-Schoe- maker barst gedurig uit haar jas en breidt in verband daarmee voortdu rend uit. Ook de andere industrieves tigingen geven onze Holter bevolking een goede werkgelegenheid. De winkeliersvereniging kwam tot een nieuw initiatief en zorgde in de St.-Nicolaas- en Kerstweek voor een aantrekkelijke verlichting, waarvoor ik haar gaarne hulde breng. De modernisering van de winkel panden bleef voortgang hebben. Ik noem u in dit verband de winkels van J. G. Maats in de Dorpsstraat, de Fruittax in de Oranjestraat, de Spar-supermarkt Koopman in de Dorpsstraat, de babyzaak van de Gebr. Schuppert in de Dorpsstaat, de kruidenierswinkel fa. Nijkamp te Dijkerhoek, de horlogerie der fa. H. Bouwhuis en 7,non in de Oranje straat, de winkel van het schilders bedrijf van W. J. Wennekes op de Kol. De volgende nieuwe vestigingen vonden plaats: Drogisterij/parfume rie Wedda in de Dorpsstraat en de bloemenhai ..Marjo" in de Oranje straat, en de vestiging „Ascot" voor chemisch reinigen, eveneens in de Oranjestraat Uit de kring der neringdoenden verdwenen Radio Schoneveld en de schoenen zaak van H, Steunenberg aan de Dorpsstraat en de levensmiddelen zaak van J. G. P Müller. De slagerij van de lieer I-I. Ph. Ga- zan werd overgenomen door de keur slagerij Kalfstermnn. Een samenwerkingsverband kwam tot stand 'ussen de C V Gebr Wan- sink en G«br Dikkers N.V., welke onder de naam ..Mengunie-Holten N V." hun fouragehandel. samenvoeg den. De Coöp. Aan- en Verkoopvereni ging Holten" bundelde haar krach ten met twee andere Coöp. Vereni gingen onder de naam ..Trio", De Alfemene P.ank Nederland ves tigde zïeh in hef voormalig, kleüter- schoolgebouwtje aan de Dorpsstraat. (VERVOLG PAG. 3)

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 2