EEEEE T U11 i SIEEEEE Staar nimmer een vrouw aan; kom niet met haar in botsing; spreek nooit tegen haar in het openbaar; tracht nimmer haar sluier af te nemen van de Oosterse wereld gebotteld In de geur van jasmijn lijken alle geheimen Moors café Het geld rolt Daar zit je dan Bijgeloof Zelfoverwinning Ziedaar het avontuur, dat Tunesië met gastvrije gulheid biedt en dat de heer Van Gennip u graag bovenop de zandstranden en de goed ge smeerde hotelmachinerie cadeau zou willen doen: een confrontatie met de andere wereld, die aan de overkant van de Middellandse Zee opengaat. Wie zo'n confrontatie schuwt, heeft Afrika niet nodig. Hij vindt zon en strand in overvloed in de Europese toeristenlanden. Maar zij, die het aandurven, heoben nu hun kans. De kans, om Takrouna te onder gaan, bijvoorbeeld, wij weten er geen ander woord voor, want met sight-seeing heeft het niets te ma ken: het is een ervaring, waar men stil van terugkomt, het hoofd vol vraagtekens. Men stelle zich een vlakte voor, die nog niet zolang gele den woestenij geweest moet zijn, maar die door Bourguiba de Goede in een ijl-tempo, dat toch wel bewon dering afdwingt, is gestoffeerd met onafzienbare korenvelden, onderbro ken door bloeiende amandelboom- gaarden, walnoten, sinaasappels, olij ven, vijgen en granaatappels. Mid den daarin geboetseerd door de reuzehand van Odysseus: Cycloop, nadat hij krankzinnig geworden was van pijn, zou men zeggen als deze gigant niet in een ander deel van het Middellandse Zeegebied had ge opereerd midden in die lieftallige vlakte een wanstaltige rotsklomp, een tweehonderd meter hoog ge drocht met barre, gekwelde klanken, waarover een furieuze wind zijn zweep legt op de top, die slechts bereikbaar is na een blaar-verwek- kende klauterpartij, een dorpje: Ta krouna. Of nee. niet op de top, maar ermee versmolten, erin vastgegroeid. Als een teek in de huid van een oli fant. De top bestaat uit enkele ruwe breekvlakkert, niet groter dan tien meter in het vierkant, die schots en scheef plateau-gewijs boven elkaar liggen. Ze zijn zo overwoekerd met bouwseltjes, dat er nauwelijks plaats is om te lopen, maar 'n misstap ma ken is er niet by, want overal gaapt, tweehonderd meter di.ep, de afgrond en aan hekken is niet gedacht. Op de brokkelige trapjes, d,e de pla teaus verbinden in de stijle loopgra ven, die straten verbeelden, spelen in vodden gehulde kinderen klimgeit- je. De mohammedaanse versie van onze engelbewaarder moet met ra dar werken en automatische af- stands-besturing, om in dit krioelen de kraaiennest ongelukken te kunnen voorkomen. In Takrouna woont nog de oorspronkelyke, in getatoueerde huid gebonden editie van het Ber- bf r-volkdat eerst oppermachtig was in het binnenland van Noord-Af- rika. Waarom ze indertijd zo hoog zijn weggekropen, is wel duidelijk. De berg is een ideale, want onneem bare springplank voor bliksem-- strooptochten door de immense vlak te. die aan alle kanten open aan zijn voet ligt. Jazeker, u loopt door een regelrecht roversnest, zoals u daar straks in Sidi Bou Said door een re gelrecht zeeroversnest liep en de vrouwen, die u met prachtige, tragische gezichten aanstaren uit het pikkedonker van hun raamloze krot ten, zijn de dochteren van de man nen, wier kromzwaard geen genade kende. Een in zichzelf teruggetrok ken, wantrouwig volkje, deze Ber bers. Hoe waardevast Bourguiba zijn dinar ook probeert te maken (onder meer door deviezenbepalingen. waai de toerist beter niet de hand mee kan lichten), zij vertrouwen hem voor geen cent en zetten al hun verdien sten. zoals ze door de eeuwen heen gedaan hebben, onmiddellijk om in rinkelende sieraden en rijke stoffen. Die dragen ze by gebrek aan kast- ruimte, nemen wjj aan nog ook. Ruinei vindt men in Tunesul zoals bij ons molens. Hier een detail van het amfitheater in El Djem, een van de fraaiste her- inneringen aan de Romeinse cultuur, die hier heeft gebloeid. laten zijn, die verder gaat dan de fa- gade van pittoreske straatjes, pitto reske ezeltjes en pütoreske stranden, dan zou men eigenlijk over een auto moeten beschikken. Bezoeken aan de wriemelende medina's van Sousse es Senam, aan het palmeiland Djerba of aan de grazige woestijn-eilanden Tozeur en Gafsa zijn toeristische be levenissen, die ver boven het prent briefkaarten-kijken uitstijgen. Voor ,de liefhebbers zijn er bovendien evenveel ruïnes uit prehistorische, Punische, Romeinse, Spaanse en Ara bische bloeitijden ais bij ons molens. Maar het is een dure grap. Een auto huren kost door de bank genomen in totaal 80 gulden per dag. Dat komt, omdat de invoerrechten op wagens bijzonder hoog zijn een lelijk eendje bijvoorbeeld kost in Tunesië 12.000 gulden. Je kunt beter op de wekelijkse markt Nabeul een van specerijen-geur doortrokken eve nement, dat Salomons hoogtijdagen in herinnering roept, zo rijk, gevarieerd, .'kuhst'zinhig én exotisch :s de'" éaRai-*1 voerde handel e<*n karnèef1 kopend Daar vragen ze maar f 500 voor. Een redelijk substituut echter zijn de vele excursies, die men kan ma ken. Waarbij het uitstapje naar de souk van Tunis gewoon een voor waarde is. Men verdient er boven dien aan, want in winkeltjes, kleiner dan alkoven, kan men zich voor vijf gulden een kwart liter exquise par fum laten mengen, waarvoor men hier het twintigvoudige zou vragen. Men vindt er ook prachtig antiek. Bedenk echter wel, dat de prijs, die men u vraagt voor een met agaat en parelmoer ingelegd Berber-geweer (700 gulden) gelijk staat aan wat de ober in uw hotel, die u bedient in een stijl, aisof u een sultan was, in een half jaar verdient. En obers zijn in Tunesië gelukkige mensen, want die hebben tenminste werk. Dat werpt een schaduw over het zonnig9 Afrikaanse avontuur. Een andere herinneringsfiits voert ons terug nsar het lommerrijke terrasje van het Moorse café in Hammamet, aan de voet van het ou de Spaanse kasteel, dat onder de laaiende zon postuum staat te wa ken over de baai. Een aantal man nen zitten zich er verschrikkelijk hard op de in djellaba's gehulde dik ke dijen te kletsen. De patron, die zoals de meeste Tunesiërs wat Frans spreekt, is graag bereid, ons de reden van de pret ie onthullen. ,,Ze hebben het over het ongeluk-', zegt hij. ,.u moet weten, dat gisteren de plaatselijke beerput geleegd moest worden. Een arbeider daalde af, raakte bedwelmd en verdronk. De collega die hem wilde redden, overkwam hetzelfde, enzovoort, tot dat er vijf mannen verdronken wa ren. Wel, de ambulance bracht de lijken naar het ziekenhuis en reed onderweg een man dood. Hebt u daarvan terug, monsieur?" Nee dat hadden wij niet, tenzij misschien de ze zegswijze: ,,Een gelaat dat schreit, wordt door een wesp gesto ken", het Oosterse equivalent voor ons platte ..een ongeluk komt nooit alleen". Wij willen maar zeggen: het pikante gemengde bericht hoeft men, op vakantie in Tunesië, bepaald niet te missen. Wil men het Tunesische avontuur een kennismaking met land en volk De tijden van de harem zijn voorbij. Jong Tunesië danst vri. en ongesluierd op de maat ra zijn tamboerijn. Aan de goudkust van de golf van Hammamet; waar de Zweden, dc Engelsen, de Duitsers en nu ook de Nederlanders bij honderddui zenden komen potverteren en waar hel ene oog-verblindende hotel naast het andere verrijst, rolt het geld. .Maar in de dorpjes, die men op zijn weg tegen komt brokkelig, stin kend. vol zwarte gaten als een slecht gebit heerst trieste armoede. Dat wekt des te meer ergernis, omdat men in Tunesië struikelt over de pa leizen. die Bourguiba de Goede ter meerdere glorie van zichzelf en zijn autocratische, op geheime politie steunende bewind laat bouwen en die uitpuilen van luxe. Maar ook het zien van deze vale keerzijde en liet pikeren over de oorzaken horen on verbrekelijk bij de confrontatie met Afrika, die men bewust is aange gaan, door de golf van Hammamet als vakantiedoel te kiezen in plaats van de Costa del Sol. En dat is goed. Ontleen uw wijsheid zelfs aan de long van de koeien", zegt een Arabisch spreekwoord, voor wie in een land als Tunesië is geweest, krijgt het modewoord ontwikkelings hulp. waarmee onze politici zo onbe holpen pingpongen, een dwingende klank. Een nieuw avoniuur «■li DC-9 van de KLM vliegt men ln twee en een half uur van Schiphol naar El Aquina, het vliegveld van de hoofdstad Tunis, fs Nachts. Dat spaart de heer Van Gennip geld. Omdat de vliegtuigen anders toch maar onrendabel op de grond zouden staan en het spaarilde vakantiegan ger tijd. Een zinnig arrangement, te meer, daar de stewardessen onder weg royale, belastingvrije slaapmut sen schenken. Twee'en een half uur vliegen dus plus een busrit van een uur en men kan zijn kater gaan wegwassen in de Middellandse Zee, terwijl een glorieuze zon over de heuvels van Cap Boft begint te klim men. Je zit in Afrika, ongeveer op de vijf en dertigste breedtegraad dezelfde hoogte,, waarop Beiroet ligt en Hollywood en je hebt twee weken voor je, waarin het Commis sariat General au, Tourisme et au. Therm a hts me' de Tunesië 'je één"ge middelde van 212 zonne-uren garan deert, als je in juli gaat en 150, als je 't voor- en en naseizoen kiest. 1-Iet laatste is preferabel met het oog op de vliegen. Het bijzondere van de aanhieding is zijn prijs: 822 gulden alles inbegrepen. Dat ben je bij de KLM ongeveer al kwijt voor het ka le retourbiljet. Dat FIT het goed koopst van alle tour-operators met Tunesië op de illusie-markt is geko men, dankt het bedrijf (evenals in dertijd bij zijn Egypte-reis) aan het feit, dat het kan profiteren van Phi- lips-gelden, die Bourguiba de Al machtige heeft geblokkeerd. wel ongeveer aan, over welk deelge bied van 's mensen fysieke kunnen hij het heeft. Zulke dingen hoort men niet in Weimar, waarde Goethe. Daarvoor moet men naar Sidi Bou Said, het voormalige zeeroversnest, dat zeer strategisch boven de golf van Carthago uittorent en dat oude vrouwtje, dat van top tot vuile teen devoot bedekt was inclusief de sluier, hoewel Bourguiba de Stoute dit intrigerende kledingstuk in zijn emancipatiedrift heeft afgeschaft maar aan de zijkanten van top tot vuile teen poedelnaakt... dat zie je niet alle dagen in Frankfurt. Daarvoor moet je in het Moskeeën- rijke Kairouan zijn, de heilige stad van Tunesië, waar Sidi Sahab begra ven ligt, e,en discipel van de pi'ofeet Mohammed, die altijd drie haren van zijn leermeester bij zich droeg en daarom ide pij naam ,,De Barbier" kreeg. De ömrriuurde „medina" (ou de wijk) vdn "cféze in 671 gestichte stad' is een architectonische mis kraam, waar men eenvoudig niet van terug heeft een labyrint vol duistere krochten, waarin het getouw van de tapijtwevers te keer gaat, de naald van de leerbewerkers flitst en de hamer van de koperslagers klopt. Hier zijn de vrouwen, die hun eventuele charmes verbergen onder de lange, witte „haik" en de sluier de enige onverhulde belofte voor hun ogen, maar wat een ogen... de hoeken worden met zalf gemasseerd, zodat ze rimpelloos zijn. De wimpers worden glanzend gemaakt met olie. De pupillen worden vergroot met belladonna en de oogleden wor den donker gemaakt met „kohl", een poeder van antimonium. Uit duizend donkere deurgaten schit teren die ogen u ais donkere juwelen tegen. Maar pas wel op, want hier in het heilige Kairouan is nog de oude moslem-wet van kracht, die zegt: Daar zit je dan, met je bleke te nen in het bierschuim van de golf van Hammamet, onder een klaterblauwe lucht overal om je heen op het onwaarschijnlyk brede zandstrand hautaine dromedarissen en kittige paarden, die door hautaine toeristen (veelal manelyk) en kitti ge loeristen (meestal vrouwelijk) worden bereden. Je kunt er met het achterland van een soepel draai ende hotelmachine veilig in de rug veertien dagen voortreffelijk bly- ven zitten ook. Maar dan zit je wel bruinend in te druisen tegen de be doelingen van de heer Van Gennip. ..Men hoeft de wereld niet rond te reizen om te oegrijpen. dat de hemel overal blauw is", heeft Goethe eens gezegd. Jaja, maar je moet wel een eind weg gaart om onder het genot van een glaasje thee. die gekruid is met rozenolie en munt, van een Ber ber te horen, waarom er bovendien nog haverkorrels drijven in het vocht. ..Qa vous donne de la force, monsieur", legt de man bereidwillig uit ,.dat maakt u sterk". De grijns, die als een snel geprojecteer de dia van oor naar oor glitst, geeft Staar nimmer een vrouw aan; kom niet met haar in botsing in de menigte; spreek nooit tegen haar in het openbaar: tracht nimmer haar sluier af te Pas zelfs op mét fotografen. Ket verweerde bygeloof. dat de ziel gestolen wordt door de camera, leeft bij de inheemse bevolking onuit roeibaar voort. Kairouan is waar achtig geen Volendam. Als je de ergste vloek naar het hoofd geslin gerd krijgt, d'e de Arabieren kennen ..rnoge een varken sterven op het graf van uw grootmoeder" zorg dan. dat je wegkomt, want de kans, dat meer materiële projectielen vol gen, is groot. De folklore van het stenigen is in Oosterse landen nog lang niet uitgestorven. Luxe hotels, verscholen in exotische tuinen, rijzen langs de golf van Hammamet in ongelooflijk tempo uit de grond. Tunesië is een land van norse nomaden, die zich uit water gebrek wassen met zand en van zoele zandstranden die gewassen worden door een turkooizen zee. Een land van weelderige ba zaars, souks geheten en van wilde woestijnen, waar tegen de Berbers ..erg" zeg gen - hetgeen in Nederland se oren zeer toepasselijk klinkt. Politieke zeloten - zoals die luitenant van po litie. die 's nachts onze auto tot stoppen dwong, niet om dat wij hoor- of ruikbaar een glaasje op hadden, maar omdat hij een lift verlangde naar een plaatsje, 40 kilo meter verderop - vinden Tu nesië voornamelijk het land van Bourguiba de Grote, wiens portret verplicht ge steld is en vanaf alle daar voor in aanmerking komen de wanden zijn onderdanen autoritair toe te grijnzen. Maar voor ons is Tunesië allereerst het land van de jasmijn. Het kost enige zelfoverwinning, de zwoel geurende bloemenlros achter het oor te steken, zoals de Arabische mannen doen. Maar heeft men die slap gezet, dan komt men in een roekeloze wolk van zalig heid te leven, die als traangas werkt op aardse beslommeringen. Alle zoe te geheimen van de Oosterse wereld lijken gebotteld in die ene geur. Ze brengt je in de stemming, die de grote Arabische spreukendichter Omar Khayyam verwoordde, toen hij neerschreef: ,,Men stelt ons een Pa radijs vol verukkelijke vrouwen in het vooruitzicht en daarbij wijn, melk en honing, Men stelt het dus ln de heilige stad Kairouan ligt een discipel van de profeet Mohammed begraven. De Ara bieren hebben hem deze moskee gewijd, die monument is van in heemse kunstzin. best ook hier op aarde zonder gelief den en wijn, vermits wij noodzakelij kerwijs daarmee zullen eindigen". De echte blakende vakantiestem ming, kortom. Een ander Oosters gezegde, dat ruim 1000 jaar voor Christus werd geboekstaafd, doceert: ,,Er bestaat geen geluk voor wie niet op reis gaat. Wie in een besloten gemeen schap leeft, zal vaak een zondaar worden, al is hy een best mens." De levendige heer A. van Gennip, directeur van het Eindhovense reis- en passagebureau FIT, zou de ano nieme debiteur van deze wijsheid over de kloof der eeuwen heen graag een goed glas whiskey aanbieden, want de woorden zijn hem uit het hart gegrepen. Omdat ze. in daden omgezet, zijn beurs spekken uiter aard, maar toch ook, omdat hij een in het reisvak geborene en getogene zijn medemens wil laten nippen aan het zoete avontuur, dat achter de horizon wacht. Hij is een man, die eerlijk over zichzelf zegt: Ik ben doodgewoon een fabrikant van vliegreizen" Hij zegt ook: ,,Wat ik verkoop, is in wezen een illusie. Wat is een vakantie? Een vakantie is, wat de m,ens ervan maakt, niets meer en niets minder". Goed de ze heer Van Gennip heeft nu aan zijn pakket illusies een vleugje Afri ka toegevoegd in de fata morgana- vorm van Tunesië. Hij is op de markt gekomen met een reis van veertien dagen volledig pension naar de gouden golf van Hammamet. Per [360SM{ .ft!-'"*»

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 7