Gemeentebestuur dankbaar voor steun ingezetenen Uierontsteking (Mastitis) OVERPEYNZING BELASTINGVERHOGING IS ONAFWENDBAAR Instelling voorcentrali- satiedienst noodzakelijk DampOkevrijdt Holten krijgt Stichting sportbelangen Wê Grote investeringen Prachtig succes voor Jan Müller Internal ionaal Indoor CHI te Zuidlaren Kerstnachtbijeenkomsten in de hervormde kerk Handen en Lippen tü^PÜROL Raadsvergadering Kerstoratoriumuitvoering „SOLI DEO GLORIA VOETGANGERSACTIE BS3' i links-rechts- links gekeken éversteken! Foor de boer N/et prettig maar bv d Uytgangh van hel Jaer oases Heren MCMLXVIII Van het erf der kerk Ophalen (Instructiemateriaal f Vrijdag 20 december 1968 5 Er komt een Stichting Sportbelan gen in Holten. Zes sportverenigingen, die een afvaardiging hadden gezon den, naar de door de voorlopige com missie belegde vergadering in hotel Hoiterman, hebben dinsdagavond ja gezegd. Het zyn de voetbalvereniging Holten, de voetbalvereniging Blauw wit. de sportvereniging Bato, wan delsportvereniging De Trekkers, de jjsclub De Noordpool en de suppor tersvereniging van de V.V. Holten. De L.R.V. De Bergruiters en de zwemclub Twenhaarsveld zegden in principe hun medewerking toe, ter wijl de tennisclub Holten zich nog nader zal beraden. Dit was het resultaat van een langdurige en informatieve bespre king. die onder leiding stond van de vice-voorzitter van de voorlopi ge commissie, de heer Beijers, die wegens ziekte van de heer J. War- rink de leiding had en die werd bij gewoond door de burgemeester, mr, W. H. Enklaar, en wethouder Klein Velderman, alsmede door de leraren in de lichamelijke opvoe ding van de scholengemeenschap, de heren Paule en Lukkien. Aan de voorlopige commissie is opgedragen het in het leven roepen van de stichting, door middel van een stichtingsakte, voor te bereiden. De verenigingen en het gemeentebe stuur zullen in het algemeen bestuur vertegenwoordigd worden door twee bestuursleden eventueel leden, die zjj zelf zullen aanwijzen. Er zullen ook adviserende bestuursleden kun nen worden aangetrokken, o.a. de beide genoemde leraren en eventuele andere deskundigen. De heer Beijers zei in zijn toelich ting, dat het voor niemand een ge heim is, dat het er met de sport accommodatie in Holten niet bijster best voorstaat. Reeds op 22 maart werd de kiem gelegd voor de zaak, die nu aan de orde is gesteld. Het proces werd verhaast door de actie van de zes I-Iolter boeren, die de ge meentelijke sportvelden hebben om geploegd en ingezaaid. De gedachten gingen aanvankelijk uit naar een sporthal. Daar is nu verandering in gekomen, doordat na overleg met het gemeentebestuur prioriteit dient te worden verle.end aan de aan- Jan Müller heeft op het Internatio naal Indoor Concours Hippique te Zuidlaren een klinkend succes be haald door met 'Johny" exaequo op de eerste plaats te eindigen. Hij deel de de eerste prijs met de bekende rui ter Hans Brugman uit Almelo. Er waren niet minder dan vier barrages nodig om tot een beslissing te ko men. Müller en Brugman waren de laatst overgeblevenen van de ruim veertig combinatie."?, waarvan 29 de gemak kelijke opdrachten in de eerste ronde tot een goed einde bracht. Een twaalftal paarden "overwon" de muur van 1.80 meter, maar daar na bleven" toch alleen de allersterk- sten over: Jan Müller en Hans Brug man. Beiden kwamen nog over 1.90. maar de twee meter hoge muur was net iets te hoog zowel voor Müller's "Johny" als voor Brugman's "Sky Ranger". De bekende ruiter Tjeerd Velstra was na dit duo de succesrijkste rui ter met "Lady be good". neus,keel en borst van vastzittend slijm Bergruiters G en T Beldman heb ben op het CHI te Zuidlaren met hun paarden "Amigo II" en "Meteoor" gezien de zeer sterke bezetting van dit jaarlijks hippisch evenement goe de resultaten behaald. De eerste concoursdag namen bei den deel aan het springconcours voor landelijke ruiters klasse M. G. Beld man kreeg in dit nummer de veer tiende prijs (slechts 4 stralpunten) en T. Beldman kreeg 19 strafpuiiten en viel buiten de prijzen. Aan hel M- springen namen 62 combinaties deel. Op de tweede concoursdag werd ge start in het springconcours "Kies uw eigen weg" waarin G. Beldman de 9de prijs behaalde (3 strafpunten). ]n dit springnummer kreeg T. Beld man 7 strafpunten waardoor hij net buiten de prijzen viel. WINTERTOÉRNOOl Evenals het voorgaande jaar heb ben de Bergruiters ook deze winter ingeschreven voor deelname aan het z.g. "Wintertoernooi" van de L. R. "Looleeruitèrs" Ie Almelo. De Berg ruiters zullen op zaterdag 18 janua ri uitkomen legen de "Hertruiters" te Hellendoorn. Aan hét toernooi te Almelo wordt deelgenomen door de Landelijke Rijverenigingen "Zeven Buurtschappen" Delden: "Esruiters" t.e Wierden; "Bergruiters" te Holten; "1-Ierlruit.ers" Ie Hellendoorn; "Sint Hubertus" Tubbergen; "Markelo" "Diepenheim""Lonneker" en de •rganiserende vereniging "Looleerui- leg van de sportvelden op Meermans kamp. waarvoor de Grontmij een plan heeft ontworpen, dat bestek- klaar is en omdat men tevens denkt aan de stichting van een instructie- bad. Burgemeester, mr. Enklaar, gaf een overzicht van de aanvankelijke plannen met de sportvelden als af sluiting van het plan-De Haar. Deze afsluiting en de kwaliteit van de bo dem vormden een bezwaar, daarom is men teruggevallen op Meermans kamp. dat tegen een redelijke en aantrekkelijke prijs kon worden aan gekocht. In de boezem van het ge meentebestuur was het initiatief van de zes boeren en van de commissie uit. de burgerij bijzonder aantrekke lijk gevonden, omdat men op deze wijze met het gemeentebestuur a.h.w. een pr.essuregroep kan vor men. De burgemeester beklemtoon de, dat het niet gaat om een finan ciële bijdrage van de sportverenigin gen, maar om hun ideële medewer king. Bij de subsidiëring sp.eelt de zelfwerkzaamheid der vereniging een bijzonder zware rol. Mr. Enkiaar noemde ook enkele cijfers voor de stichting en exploita tie van de sportvelden. De aanleg van de sportvelden zal, volgens de raming van de Grontmij, met gebouwen, een bedrag vragen van f 1.374.520,en zonder gebou wen f 956.520,De exploitatiekosten zullen bedragen zonder inkomsten als tegenhanger met gebouwen f 158.000,per jaar en zonder gebou wen f 114.400,—. De burgemeester verzocht de aan wezige afgevaardigden zich niet te laten ontmoedigen door deze enorme bedragen. Men zal het werk moeten t e m p o r i s e r e nd, w,- z i nfè s e n,u itv o e - De voorlopige commissie die de Stichting Sportbelan geni" introduceerde. V.l.n.r. de heren F. ter Hoeven, J. F. Sijtsema, wethouder Klein Velderman. burgemeester, mr. W. H. Enklaar, W. Beijers, C. Broersma, J. Wilpshaar en geheel ver scholen H. J. Arfman. ren en het kan misschien ook nog wat goedkoper. Het wordt het ge meentebestuur .echter allemaal veel gemakkelijker gemaakt als mensen, die in de sport werkzaam zijn en daarvoor idealisme kunnen opbren gen. hem willen bijstaan. Onze boe ren hebben de vlam ontstoken, de totstandkoming van de voetbalterrei nen moet hoge prioriteit hebben. De afgevaardigden werd uitleg ge geven aan de hand van de ontworpen tekening. die een oefenveld, een hoofdvoetbalveld, bijvelden. korfbal en hockey-velden bevat, alsmede 3 tennisbanen, een vrije ruimte met mogelijkheden voor de aanleg van een sintelbaar» en andiere atletiek- accommodatie. Tevens zijn daar bij gepland kleedlokalen, een tribune en een kantine. Nadat verschillende vragen war'ein beantwoord en .een gedachtenwisse- ling had plaats gevonden, kwani'en de afgevaardigden tot, de in de aan hef vermelde uitspraken. Op maandag, 6 januari, zal de voorlopige commissie met haar werkzaamheden beginnen, waarbij het opmaken van een ontwérp-stiéh- tingsakte een van de eerste taken is. Voor de 3e achtereenvolgende keer belegt de Open Deur-groep weer een Kerstnacht-samenkomst. In tegen stelling tot vorige jaren zullen er nu twee bijeenkomsten na elkaar wor den gehouden. De enorme belang stelling voor deze bijeenkomst; vorig jaar, toen velen teleurgesteld weer terug moesten, heeft hiertoe doen besluiten. Spreker in beide bijeenkomsten is één van de plaatselijke voorgangers der Hervormde gemeente, de Eerw. Heer A. Schellevis. Hij hoopt in bei de bijeenkomsten te spreken over het onderwerp: „Hart voor de we reld". Dit onderwerp is tevens de titel van het Kerstnummer van „De Open Deur Onderweg". De eerste bijeenkomst zal worden gehouden om 22.00 uur. In deze bij eenkomst zal medewerking worden verleend door de plaatselijke mu ziekvereniging „H.M.V." o.l.v. Hcn- nv Fransen. De tweede bijeenkomst vangt aan om 23.45 uur. Hierin werken mee „THE OX EYE DAISIES-BAND" en ren z.g. GOSPEL GROEP uit Alme lo o.l.v. Eddy Kolfoort. Zowel ,,H M.V." als de „O.E.D.- band" hopen gedeeltelijk de samen zang te begeleiden. Aan beide bijeenkomsten gaat het gemeenschappelijk zingen van Kerst liederen vooraf. Wie daaraan wil deelnemen moet 20 minuten vóór de aanvangstijd binnen zijn. De bijeenkomsten worden gehouden in de Hervormde kerk. Elke bezoeker ontvangt een ge stencild programma met liederen- blad bij de ingang. Voor de leden van de Open Deur-groep moeten en kele plaatsen gereserveerd blijven nabij de kansel. Voor het overige zijn alle plaatsen vrij. Aan de uit gang word' een collecte gehouden voor het plaatselijk Open Deurwerk. De Open Deur-groep hoopt Tiier- mee ieder die dat wenst, in staat te stellen, een Kerstnacht-samenkomst van haar, mee te maken. Zij vraagt om Uw onafgebroken medewerking. Dat houdt in. dat U niet allen be sluit om de traditionele samenkomst m.m.v. „H.M.V." te bezoeken. Dan zullen er waarschijnlijk nog meer teleurgesteld moeten worden, dan vo rig jaar, omdat het onverantwoord is de kerk zó vol te plaatsen. Het doel van deze Kerstnacht-sa menkomsten is om zich op een zin volle wijze "oor te bereiden op hét Kerstfeest. Wij zijn er van overtuigd, dat de Open Deur-groep daarmee een goede greep heeft gedaan. De gemeenteraad komt vrijdag, 27 december a s. dea voormiddag* in openbare vergadering ten gemeente- huize bijeen voor de behandeling van onderstaande AGENDA: 1. Ingekomen stukken. Mededelingen. 2 Voorstel tot aankoop van grond van: a. de heer G. J. Retgrink, Helter- broek 16, alhier. b. de heer J. A. Wegstapel, La- renseweg 61, alhier. I. Voorstel tot vaststelling van een rekening-courant-overeenkomst met. de Coöperatieve Raiffeisen- bank „Holten" te Holten. 4. Voorstel tot vaststelling van de kasgeldnorm voor het jaar 1969. 8 Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling in zake de voorcentralisatiè van de- structiemateriaal. i. Voorstel tot het benoemen van la den van de woonruimtecommis sie. 7. Voorstel tot het vaststellen van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor het jaar 1969. 8. Voorstel tot het doen opstellen van een bouwprogramma ten be hoeve van de bouw gemeentehuis. 9. Voorstel tot wijziging van: a. de verordening op de heffing van een wegen- en rioolbelas ting. b. de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personele belasting. 10. Voorstel tot het vaststellen van het bedrag per leerling voor het openbaar onderwijs, als bedoeld in artikel 55 bis der Lager Onder wijswet 1920, voor het jaar 1969. 11. Voorstel tot vaststelling van be grotingswijzigingen (o.a. bestem ming reserve uitkering gemeen tefonds t.b.v. voorbereidingskos- ten bouw gemeentehuis, kosten voorcentralisatie destructie mate riaal, subsidie Nederlandse Ver eniging Bescherming Dieren, afd. Rijssen). 11. Rondvraag. Zaterdagavond 21 december zal door de Chr. Gem. Zangvereniging ..Soli Deo Gloria" dt jaarlijkse Kerst oratoriumuitvoering worden gegeven in de Ned. Herv. Kerk waaraan me dewerking zal worden verleend door Riek Bolink-Landeweerd, sopraan; 1Vim Nijenhuis. bas (Hellendoorn) Herman Slettenha.ar, piano (Nijver dal), Johon Ponsteen, hobo (Nijver dal), A. Schellevis. declamatie en Anton Koopman, orgel. Uitgevoerd zal worden het zesdeli ge oratorium ..'s Heilands Geboorte" van de bekende componist Herman W. de Wolff. De zes delen zijn: 1. Boodschap aan Maria 2. De geboorte 3. Boodschap aan de herders 4. De herders bij de kribbe 8. De wijzen uil het Oosten 6. Kerstvreugde. Het is een werk voor sopraan en bassolo. declamator, gemengd koor, hobo en piano en gemeentezang. Het gehèel staat onder leiding van de di rigent van „Soli" de heer J. Plomp te Nijverdal. Het is reeds voor de negentiende achtereenvolgende keer dat „Soli" aan de vooravond van Kerstfeest een oratoriumuitvoering geeft en is thans voor de zestiende keer dat het koor lid Riek Bolink-Landeweerd als so praansoliste medewerking verleent. Zij zal deze keer o.a. zingen het be kende kerstlied „Stille nacht, heilige nacht" en de aria „Ik wacht op de Heer, mijn ziel verbeidt Hem" De bassoli zullen worden vertolkt door Wim Nijenhuis t» Hellendoorn die o.a. zal zingen het prachtige lied „Op U mijn Heiland blijf ik hopen". Het: oratorium wordt besloten met het gezamenlijk zingen van het kerst- Wot is mastitis en hoe ontstaat zij? Mastitis is de wetenschappelijke aanduiding van een ontsteking van de melkklier. Eenvoudig gezegd: uierontsteking. Een uierontsteking gaat gepaard met beschadigingen van het klier- weefsel van de nier, die leiden tot verandering van het afscheidingspro- dukt: de melk. Het uierweefsel heeft gelukkig een natuurlijke weerstand tegen ontste kingen. Meestal hoort men Hp uitspraak dat bacteriën de hoofdoorzaak zijn van uierontstekingen. Alvorens bacteriën echter hun schadelijke werking kunnen verrich ten moet de natuurlijke weerstand van het uierweefsel verminderd zijn. In een gezonde uier en onder nór- Aangezien dit voor het sluitend maken van de begroting voor het dienstjaar 1969 noodzakelijk Is, stel len B. en \V„ in een uitvoerig voor stel, aan de raad voor om over te gaan tot verhoging van enkele ge meentelijke belastingen, resp. tot verhoging van opcenten op de per sonele belasting. Het voorstel houdt in: a. een verhoging van de wegenbe lasting voor de gebouwde eigen dommen van 17 pet. tot 22 pet; b- handhaving van het gercentag^ van 12 pet voor de ongebouwde eigendommen; c. een verhoging van de rioolbelas ting van 17 pet tot 34 pet. met een minimum van f 60,- en een maxi mum van f 100,-. De meeropbrengst wordt becijférd op f 47.970,-, Het college wil de opcenten op de personele belasting, die thans 150 Ijedragen met ingang van het belas tingjaar 1969'1970 brengen op 200. Deze jaarlijkse meeropbrengst is te ramen op f 13.500,-. In totaal zal door deze verhogingen aan het dienstjaar 1969 t:en goede komen een bedrag van rond f 56.070,- (een bedrag dat zeer hard nodig zal zijn om de vele voorzieningen te kunnen realiseren, die getroffen moeten worden, red.) male omstandigheden hebben ziektë- verwekkende bacteriën weinig kans. Het afweermechanisme maakt ze meestal onschadelijk. Waardoor kan de natuurlijke weerstand van de uier verminderen? Door de uier. bij voortduring, aan onnatuurlijke omstandigheden bloot te stellen, komt zijn natuurlijke weer stand in het gedrang. Er wordt wel eens gezegd: „Uier ontsteking is een ziekte die eigenlijk door de mens wordt gemaakt Deze uitdrukking mag op hei eer st* gezicht verwondering wekken, maar toch wordt de kern van het probleem hiermede benaderd. De mens verlangt van de koe, dat zij bijna een heel jaar lang zeer veel melk produceert en dal zij zich twee maal daags, in een zo kort mogelijke tijd. op een onnatuurlijke wijze laat melken. De melkgift is beslist veel groter dan voor het kalf noodzake lijk: het kalf zuigt praktisch de hele dag door en beperkt dit zuigen tot haar eigen moeder. Deze onnatuurlijke omstandigheden veel melk, door de mens bepaalde melktijden hand- of machinemel- ken het melken van veel dieren door één melker doen voortdurend aanvallen op de natuurlijke weer stand van de uier. Met de komst van het machinaal melken, waarmee vaak gepaard gaat dat per man in een kort tijdsbestek een nog groter aantal dieren gemol ken wordt, is het aantal uierontste kingen eerder vermeerderd dan ver minderd. Het is echter duidelijk, dat zonder machinaal melken een moderne en efficiënte bedrijfsvoering onmogelijk is; de klok kan niet worden terug gezet. Dit is ook niet nodig, want indien bij machinaal melken de koe goed vóorbehandeld is, de melkmachine en het melkgerei in goede staat zijn en vooval cfe melktéchniek op de juiste wijze wordt toegepast, wordt de kans op het ontsatan van uier ontstekingen reeds aanzienlijk klei ner. Een goed opgeleide melker, met kennis van en liefde voor zijn vak, ia in dit opzicht goud waarcL lièd der engelen „Ere zij God". Ds. J. H. Israël, hervormd predikant zal deze avond openen terwijl een kort slotwoord zal worden gesproken door ds. R. Oosterhoff, geref. predikant. De uitvoering begint om precies 8 uur terwijl de plaatsen reeds vanaf half acht kunnen worden ingenomen. Voorgaande jaren hebben steeds 'n flink aantal ingezetenen belangstel ling getoond voor de Kerstuitvoering van „Soli" en we twijfelen niet of ve len zullen zaterdagavond aanwezig zijn op deze uitvoering. GESLAAGD Voor het "Chemiciëns-diploma A en B" (6 jarige cursus Koninklijk Technicum P.B.N.A.) slaagde te Arn hem de heer G. Wierbos, Sparren- weg 10. Hoe kort ist noch gheleen, dat Nieuwjaers-klocken kloncken. Hoe vlieght de Mensch daer heen. een Schaduw die verdween, maer yedre Dag. soo swangher van ghebeurtenissen. werd swart op wit ghemaelt, 'et Cleenste kon nyet missen, omdat 'et gansche Jaer trouw de Courant verscheen. Het was meer suers dan soets, ghemaelt in die kolommen van moord en doodslagh, van ghevechten en van bommen, van dieven en fraudeurs, opligters sonder tal, van huyselijcke twist en felle kroeglawyten. van kinders. die vergheeten om de moeder kryten, van beevingh en van brand, van ramp en ongheval. Het gedoe, dat geschiedt, stael nyet in de Couranten, welligt een enckle mael: maar dicke Folianten syn opghevult met 't kwaed. dat op deez' Aerd geschiedt: van Vrijheydt, die belaegt. van Regt dat vuvgh beknot wordt, van eer, die wordt besmeurt, Gezag dat rauw bespot wordt, 't Is alles naerigheyt, veel anders geeft 'et nyet. Maer naerigheyt is Nieuws! Dat mag gheluckig heeten, opdat wij allen, die Couranten leesen, weeten dat nyet 't ghewoone. maar 'et onghewoone telt. Gheluck en vree. barmhartighevdt en goede Daaden. dat wat de Menschheyt helpt, instee van haer te schaaden, dat vindt men doorgaens nyet in de Courant vermeld. Want nog ist Kwaade nieuws, omdat 'et onghewoon is, nog valt 'et Kwaade op. soo alst de Valse Toon is. die in een symphonie van klancken 't oor verscheurt. Dus leesen wy meest 't kwaade nieuws in de rubrvcken; wel van de stanck ens moock van rookende fabryeken. maar nyet van 't Bloemenperk, dat stil en saeligh geurt. Laet dus door 't Kwaade Nieuws U van de wys nyet brenghen. laet nyet één hellevlam uw gantse Hoop verzenghen. staert U nyet blind op al der Weerelt ongeneugt, want veel, dat goed en schoon is, komt nyet in de Kranten, maer al 'et kwaad ghedoe van misselycke kwanten, dat geldt als onghewoon, als Nieuws. Weest dus verheugt! Want, wat er hier op Aerd. aen menschen moog mankeeren het Jaer, dat komt. is toch een Jaer weer Onses Heeren die toorent tegen 't kwaad en spot met weereldmacht. Wy gaen in Hem gherust en opgheweckt van zinnen, ondanks veel Leeds en zorgh, het Nieuwe Jaer weer binnen nu 't Oude Jaer als vuurwerek heenspat in de Nacht. (NADRUK VERBODEN) Poetaz. BISSCHOP DOET PALEIS WEG Aartsbisschop Sanchez van Concep- cion, een van de grootste steden van Chili, heeft zijn ambtswoning in het deftige deel van de stad te koop aan geboden. Hij gaat wonen in een een voudig middenstandshuis. Hij volgt daarmee het voorbeeld van aartsbisschop Helder Camara van Recife (Brazilië). Ook heeft aartsbisschop Sanchez gelast, dat 2800 hectare kerkelijk grondbezit verdeeld zal worden on der de 32 boeren, die deze grond tot nu toe pachtten. (De Rotterdammer) JBAPTISTÉNGEMEËNTE SNEEK ADOPTEERT KOREaANS KIND De baptistengemeente te Sneek heeft een Koreaans kind geadop teerd. De 'Korea Social Service' een semi-overheidsinstelling die zich o.a. het lot van de kinderen aantrekt die geboren worden uit de vluchtige relaties tussen Amerikaan se soldaten en Koreaanse meisjes, verleent bij deze adoptie bemidde ling. De jeugd van de baptistenge meente te Sneek zal proberen de be nodigde financiën (f 60,- per maand) voor de adoptie-op-afstand bijeen te brengen; de diakonie der gemeente stelt zich voor het bedrag garant. HERVORMD RAPPORT RECHTEN VAN DE MENS Op het punt van verschijnen is een hervormd rapport 'De rechten van de mens'. Dit rapport is aanvaard in de najaarszitting van de generale synode van de Nederlandse Hervorm de Kerk en wordt aangeboden bij ge legenheid van de herdenking van de aanvaarding op 10 december 1948 door de Verenigde Naties van de universele verklaring van de rechten van de mens. Het rapport is opge steld door prof. dr. A. J .Rasker. dr. Th. C. van Boven en mr. J. W. Mas- man. Aan het rapport is de Neder landse vertaling van de universele verklaring van de rechten van de mens toegevoegd en erin wordt o.a. aandacht besteed aan het verschil tussen ideaal en werkelijkheid. In het 'ten geleide' spreekt het her vormd moderamen de verwachting uit, dat het rapport 'moge bijdragen tot een diepere bezinning over de taak van de kerk en van de christe nen in een wereld, die streeft naar een grotere vermenselijking van het leven'. UIT DE ROMAXA Prof. Hans Küng uit Tübingen (Did.) zal als eerste rooms-katholiek gastcollege gaan geven aan de fa culteit voor protestantse theologie aan de Universiteit van Basel. Daar mee komt de uit Zwitserland afkom stige r.-k. theoloog op de leerstoel, die eerder werd bekleed door prof. Karl Barth. Duitse r.-k. jongeren hebben met klem aangedrongen op het bijeenroe pen van een pastoraal concilie voor Duitsland. Ze zeggen dat het toch te gek is, dat er in deze tijd met zijn snelle veranderingen en vooruitgang in Duitsland geen enkele kerkelijke organisatie bestaat, waarin bisschop pen samen met priesters en kerkle den van gedachten wisselen over de gróte vraagstukken van de rooms- katholiek vandaag de dag. Paus Paulus heeft de Canadese en Franse bisschoppen laten weten, dat hij bijzonder tevreden is over hun gezamenlijke verklaring over de en cycliek Humanae Vitae. Dit gebaar is in Rome geïnterpreteerd als een bakzeil halen van het Vatikaan in zake het in de encycliek geformu leerde uitdrukkelijke verbod van voorbehoedsmiddelen. De Franse zo wel als de Canadese bisschoppen hadden Humanae Vitae afgezwakt en gewezen op het eigen geweten van de gehuwden. De gemeenten Den Ham. Hellen doorn. Holten, Markelo, Rijssen en Wierden wensen een gemeenschappe lijke regeling aan te gaan voor het ophalen en het vervoer van destruc tiemateriaal (gestorven runderen, paarden, kalveren, afgekeurd vlees enz.) voor overdracht aan een des tructiebedrijf (N.T.F. te Nijverdal). Deze z-g. voorcentralisatiedienst ver dient uit hygiënisch oogpunt aanbe veling o.a. met het oog op de Volks gezondheid. „Wordt een zodanige regeling bo vendien aangegaan in overeenstem ming met de minister van sociale zaken en volksgezondheid dan draagt het Rijk tenminste voor 50 pet bij in de ten laste van de gemeente blijven de kosten, terwijl voorts in die kos ten nog een bijdrage van de onder nemer (destructiebedrijf) wordt ver kregen naar de mate van zijn, uit de getroffen voorzieningen voortspruiten de, voordelen", zeggen burgemeester en wethouders van Holten in hun voorstel aan de raad. Bij de voorgestelde centralisatie zullen de veehouders ontslagen zijn van de in vrijwel elke gemeente gel dende plicht om gestorven vee in de zogenaamde cadaverputten te depo- nere of naar een centrale verzamel plaats te brengen, welke plicht velen, om verschillende verklaarbare rede nen, met tegenzin vervult. Die tegenzin is er ook oorzaak van, dat men in meerdere gevallen in ge breke bleef en een gestorven dic-r in erf of weiland begroef, met alle ge varen van besmetting denk aan miltvuur daaraan verbonden. De gedachte is en de praktijk heeft het reeds bewezen dat het ophalen vanaf de boerderij zal leiden tot aan gifte van alle gestorven dieren, zeg gen B. en W. Volgens een voorlopige exploitatie- opzet van de centralisattedienst wordt het nadelig tekort geraamd op f 44.400.-. De minister is er reeds mee akkoord gegaan. Volgens de verdeelsleutel, voor iedere gemeente vastgesteld door het getal, dat gelijk is aan de som van het getal van het veebeslag en van de oppervlakte in hectaren, laatste lijk vastgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, bedragen de jaarlijkse kosten voor de deelne mende gemeenten als volgt: Den Ham f 2086.80. Hellendoorn f 5749.80, Hol ten f 3174.60, Markelo f 5505.60. Rijs sen f 843,60 en Wierden f 4839.60. Aangezien zij een centralisatie- dienst uit een oogpunt van bestrijding van de dierziekten en van de gezond heid zeer gewenst achten, geven B. en W. de raad in overweging tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling. - '1 JL van een or. die al te luid knetterend door de straten oefenden de politieagenten streng hun beroep uit. In het kader estarte actie ter be strijding van lawaai, worden bromfietsen en motorfietsen •ijden, nauwkeurig gecontroleerd, 'n Toerenmeetapparaat (links op de foto) en precisiegeluidsmeter (rechts) dienen voor het bepalen van de foonwaarde welke bii een motor van 50 cc als op onze toto. de 82 eenheden niet mag overschrijden. Is dat toch het geval dan ontvangt de houder van het voertuig een waarschuwing en wordt ontboden bij de technische controle dienst. Mocht blijken dat de verboden geluidssterkte uit ««n omgebouwde uitlaat komt, dan kan de bestuurder op een gevoelige straf rekenen.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 5