Ford Mustang nog steeds de populairste in YS m Per autobus in veertien dagen van Londen naar Bombay vice versa Amerikaanse modellen van Fordfabrieken voor 1969: geen opzienbarend nieuws eed een top Accuwagen van 302,30 km per uur AUDI 1969: DISTINCTIE EN KLASSE I® MODDER, STOF EN TOMATEN TUSSEN LONDEN EN BOMBAY W Nieuwe Renciult pas in september leverbaar Bi m m Wellicht regelmatige dienst op India Na ruim één week rijden Mijlrecord op zoulvlakle van Utah Koolmonoxide minder hij dieselmotor - V Getrimde tandenborstel Banden beproe ving Service Radiaalbanden Een stel banden Vliegende mijl Normale accu's De nieuwe '69'cr Mustang verschilt dit jaar meer dan ooit van zijn voor gangers. alhoewel hij toch zijn geheel eigen karakter, die hem tot de meest populaire Amerikaanse wa gen van de laatste jaren maakte, be hield. VERANDERINGEN. Ford lanceert voor 1969 een nieu we Mustang, die langer, breder, la ger en nog comfortabeler is dan zijn voorgangers, met een nieuw front, ronder van aanzicht. Het zij- en achteraanzicht werd ook veranderd; zijramen nu één geheel zonder venti- latieruitjes. waardoor minder windge ruis en optimaal uitzicht naar opzij. Het interieur met een ruimere zit achterin, werd totaal herontworpen en heeft o.a. ook de verstelbare vei ligheidshoofdsteunen. KEUZE De Nederlandse kopers krijgen de keuze tussen de Hardtop, Sportsroof en Convertible modellen met ver schillende motor, en transmissie combinaties. De krachtigste motor i* een V8 met een cilinderinhoud van 5,7 liter, die 290 pk. ontwikkelt. Deze motor is, naast de zescilin der van 155 pk, nieuw en vult de bestaande reeks aan. Het is vanzelfsprekend dat de Mus tang 1969 voorzien ls van alle veilig heidsvoorzieningen van de Fords 1969. Het eerste bewijs van de populari teit van de Mustang is wel. dat se dert zijn lancering in 1964 er reeds 2.087.224 Mustangs werden gefabri ceerd. Het AUDI-nieuws van 1969: de AUDI 100. Deze nieuwe mid denklasse-automobiel is een ge heel nieuwe conceptie van Auto-Union, zonder daarbij op te vallen door het toepassen van revolutionaire vindingen. De 1,8 liter motor is een verdere ont wikkeling van de reeds bestaan de Super 90 machine. De accele ratie van 0 tot 100 km u be draagt nu 11,9 sec. De topsnel heid is 170 km u. Het type zal in februari vanaf het tijdstip, dat de RAl-tentoonstelling ge/iou- den wordt, leverbaar zijn. Over de prijs is nog niets bekend. Op het moment dat wij dit schrijven is de race van 16.000 km over land van Europa naar Australië al ruim een week van start gegaan. De verschillende equipes ondervonden tot Teheran geen noemens waardige moeilijkheden. Jammer is natuurlijk het uitvallen van 'n Nederlands DAF-team. Het moeilijkst had een team het in Pakistan, waar het in een politieke demonstratie geraakte; de auto werd met tomato ekogeld. letrimd om gewicht te Het is misschien interessant iets meer te weten over de voorzieningen en verfijningen waarmee de verschil lende typen auto's zijn uitgerust. De BMC-fabrieken prepareerden niet al leen hun eigen inschrijvingen, maar ook een aantal 1800-t.ypen voor parti culieren. Behalve de modificaties aan het mechanische gedeelte, die overeen komen met die van de rally-versies van de 1800 zijn er ook een aantal speciale Marathon-modificaties aan gebracht. De vier wagens zyn gespoten in de strijdkleuren van Abingdon: rood met een wit dak, terwijl de motorkap en alle andere weerspiegelende opper vlakken matzwart zijn. Achterop zijn voetsteunen gemaakt n voorop kangoeroe bumpers", waarachter de extra lampen worden beschermd tegen botsmgschade. Alle wagens hebben .een benzinetank met een inhoud van 117 liter en de leidin gen van het brandstof- en hydrolastic veersysteem zijn door het interieur van de wagen gelegd om -beschadi ging op de slechte wegen te voorko men. Verder zijn in de wagen aange bracht: een 18 liter watertank, een uitgebreid eerste-hulppakket. nood rantsoenen. een inrichting om zich uit een greppel te kunnen bevrijden, een brandblusapparaat en een kool- dioxyde bandopblaasapparaat. Naast de voorzieningen die de fa briek inbouwt, heeft iedere wedstrijd bemanning nog zijn eigen wensen. Eén van de Australische rijders, die zich een benijdenswaardige reputatie heeft opgebouwd met het opblazen van anders onoverkomelijke belem meringen op de weg in Australische, rally's van hetz.elfde kaliber, die hun de bijnaam Gelignite Jack Murray" hebben bezorgd, heeft zelfs zijn tan denborstel •sparen ,,De banden zullen wellicht de -kri-'- tische factor zijn" 'Geéfi ander événe ment vraagt zulke hoge gemiddelde snelheden over zo'n lange afstand en gedurende zo'n lange tijd. De wagens zullen zwaar beladen zijn. Naast de equipe d,ie in enkele gevallen uit drie of vier man bestaat, moet' een grote hoeveelheid extra materiaal meege voerd worden over de slechtst, denk bare wegdekken, die een beproeving zullen zijn." Op deze wijze beziet een zegsman van Dunlop de LondenSydney Ma rathon. Ongeveer 70 procent van de deel nemende wagens rijdt op Dunlop- banden en het bedrijf heeft ongeveer 3.000 banden als reserve op de wa gens meegegeven of opgeslagen langs de route. Twee Britse fabrieks- teams gebruiken Dunlop. namelijk British Leyland en Rootes. Bovendien rijden de fabriekgteams van Ford Australië en Duitsland als mede Porsche, Simca Volvo en Hol den op Dunlop-banden. Dunlop Rally manager. Jeremy Ferguson, is ver antwoordelijk voor de service op het traject LondenBombay. Het Austra lische gedeelte van de Marathon wordt verzorgd door Dunlop Austra lië. Tn alle landen waar de rally door voert, behalve Bulgarije, heeft het bedrijf een distributie-organisatie. Bovendien zijri tien gewone depots in Australië ingericht. Dunlop heeft 2.000 banden naar de verschillende punten langs de route verzonden. De meeste banden zijn reeds op lichtgewicht velgen gemon teerd. Naar aanleiding van de proefritten die de deelnemers aan de Marathon hebben gemaakt za! Dunlop op de meeste wagens de SP 44 Weather- master monteren. Dit is een sterke radiaalband die voorzien is van een modder- en sneeuwprofiel, die zijn waarde reeds in vele internationale rally's bewezen heeft. Op die gedeelten van de route waar extra „grip" noodzakelijk is, modder en stof, worden speciale versies van deze banden beschikbaar gesteld. Ook zullen ofwel de Britse SP Sport of Duitse Dunlop C.B. 57 gebruikt worden,voor de verharde wegen. De Marathon vereist van Dunlop de grootste service-organisatie die ooit door deze onderneming voor een rally is opgezet. Dunlop acht het mogelijk dat de gehele rally op één stel ban den wordt uitgereden. Maar flank en loopvlakbeschadigingen door de slechte wegomstandigheden maken het noodzakelijk deze organisatie op te zetten teneinde de deelnemers op Dunlop-banden de beste kans op een overwinning te geven. Een 10.97 meter lange autobus heeft het tempo aangegeven van de London-Sydney Marathon. De bus. een standaard Ford R 226 chassis met 52 zitplaatsen en uitge rust met een „turbo-charged" mo tor en Plaxton Elite carroserie heeft een reis naar Londen-Bombav vice versa (22.531 kilometer) beëindigd in 14 dagen, 1 uur en 20 minuten. In clusief het oponthoud onderweg heeft de reis 19 dagen en 4 uur geduurd. BAK EN BOOS. De autobus is het eigendom van de heer Vernon Maitland, directeur van een Britse busonderneming die zich specialiseert in trans-continentale rit ten. De bus werd gekocht tijdens de Bedrijfsautomobielen-tentoonstelling te London in september j.l. De reis werd gemaakt om de wagen onder de meest barre omstandigheden te lesten en om de mogelijkheden van een regelmatige dienst op India te onderzoeken. INTERCONTINENTAAL. Het bedrijf „Excelsior European Motorways" heeft reeds een regel matige sneldienst tussen Londen en Moskou. Deze dienst werd opgezet na een zelfde proefrit met .een Ford bus in 1959. Het wagenpark viah Excelsior om vat 42 bussen waarvan 30 Fords; het maakt ruim 400 reizen per jaar, waarbij meer dan 10.000 personen vervoerd worden. „Venon Maitland leidde een team v#n -zes man, met onder meer een autobus-specialist van Ford en een door Ford getrain de monteur. De autobus was in stan daard uitvoering hoewel enkele zit plaatsen verwijderd waren om slaap plaatsen in te richten. Een toilet en panti'y, radio en een cassette band recorder completeerden de uitrusting. OPONTHOUD. De reis ging via Duitsland en Oos tenrijk, waar op de autobahn snelhe den van meer dan 112 km. per uur werden behaald. De bus volgde door Joegoslavië, Turkije. Iran, Afghanis tan en India de route van de Lon- den-Sydney Marathon naar Bombay. De heenreis duurde 9 dagen en 3'. 2 u. exclusief vervelend oponthoud bij de Pakistaanse Ambassade in Iran en aan de Pakistaanse grens. Na een verblijf van 24 uur in Bom bay werd de terugreis aanvaard met de bedoeling een nog snellere tijd te maken. Hoewel het team een hogere gemiddelde snelheid aanhield kon door oponthoud aan dezelfde grens en een 5' 2 uur wachten in Oostende op de boot naar Dover, de lokale reistijd met slechts enkele uren verbeterd worden. De terugreis kostte 9 da gen en 1 uur. HOGE SNELHEID. Na de expeditie zei Vernon Mait land: „Gedurende de reis heeft de nieuwe Ford R 226 zich uitstekend ge houden. Ondanks de zeer ruwe be handeling hadden we geen mechani sche problemen en konden wij de ho ge snelheden aanhouden. De Ford diesel met aanjag.er heeft een eerste klas prestatie geleverd. Het brand stofverbruik van 25.4 liter per 100 km. was opvallend. Bij normale reizen :n Engeland zou ik dit een uitstekend gemiddelde vinden. Het oliever- bruik verraste ons, het was slecht» 5.1 liter op een totaal van bijna 10.000 mijl." De 1969'er modellen van de Ame rikaanse Fords staan - afgezien van de Mustang en de Cougar waarvan ook de carrosserie werd veranderd in het leken van de detailvean- deringen. Het rijcomfort werd ver der geperfectioneerd en de „cock pit look" binnen in de wagen nam meer en meer toe. MUSTANG. De Mustang lijn werd voor 1969 nogal veranderd. De auto werd bijna 10 cm. langer en ongeveer 1 cm. breder. Dit best verkochte „paard" uit de Amerikaanse Ford stal is nog agressiever van aanzien geworden. Eén van de opvallendste nieuwe ge deeltes van de carrosserie is de nieu we zwarte grille met dit jaar dubbe le koplampen. Het interieur van de Mustang kreeg meer schouderruimte, verbeterd werden de stoelen en de instap mogelijkheden voor passagiers. Ook besteedde men bijzonder veel aan dacht aan geluiddemping. COUGAR,-• 4 c a ook iets langer en breder geworden is als zijn voogangers. Dopr de verlening werd het moge lijk de benzinetank en het volume van -pw>rrc>. kpHerruirefcle le vergroten. De Cougar, het sportieve model van OVERIGE MODELLEN. Ford's Lincoln Mercury Division, pre- De modellen Fairlane, Galaxie en senteert zich voor 1969 eveneens met Thunderbird kregen lichte carrosse- een nieuwe carrosserie, die, ten gun- rie-veranderingen en het interieur ste van een nog ruimer interieur, werd verder verfijnd. De volledige rally-uitrusting van 'n Ford Cortina Lotus-team voor het strijdros uitgestald. Bij. na alle vitale onderdelen zijn vervangen door zwaarder en duurzamer materiaal. De Autolite „Lead Wedge", een ex perimentele racewagen, die door 20 Autolite accu's werd aangedreven,, heeft een nieuw hoofdstuk geschre ven in de recordboeken van de Uni ted States Automobile Club loon deze wagen op de beroemde Zoutvlakten In Utah een gemiddelde snelheid be reikte van 223,47 km.-uur op de mijl (1609,3 meter). ST/Bfig 'V.., V' r' r®\' Dit 223,47 km.-record werd geho mologeerd door de USAC die alle snelheidsrecords voor Amerika moet sanctioneren. Het record staat geboekt voor de zgn. vliegende mijl, deze mijl moet in beide richtigngen worden gere den binnen één uur. Tot nu toe bestond er in Amerika geen snelheidsrecord voor automobie len. aangedreven door accu's. De Autolite ..Lead Wedge" reed de eer ste mijl met een snelheid van 225,13 km-uur en terug 302,30 km. uur. De Lead Wedge had dezelfde vorm als de door turbines aangedreven automobielen ln de Indianapolis „500" races. De wagen was ontworpen door Danny Eames. race-directeur van de Autolite-Ford Onderdelen Divisie van Ford Motor Company. De body werd gebouwd door Eisert Racing Enterprises die ook verschei dene Indianapolis „500automobie len heeft gebouwd. De Lead Wedge werd gereden door Jerry Kugel. die sinds 1962 aktief Is in snelheidsraces op de Zoutvlak- te. Hij is lid van de exclusieve 200- Mijl-Per-Uur Club. allen coureurs, die op de Zoutvlakte officieel sneller dan 320 km. per uur hebben gereden. De Lead Wedge, was uitgerust met 20 gewone produk'ie-uceu's tien aan elke kant die in serie waren verbonden om een General Electric motor, een zelfde die in industriële vorkheftrucks wordt gebruikt, aan te drijven. De motor zat achterin. „De Lead Wedge werd gebouwd om te demonstreren hoeveel energie de nieuwe Autolite High Performan ce accu's wel hebben. Energie die in het bijzonder zo nodig is bij het star ten in koud weer", zei W. Paul Tip pelt., marketing manager van Autoli te-Ford Onderdelen Divisie. Om de recordsnelheid te hereiken moesten de 20 accu's 90 kilowatt produceren. Ofschoon gerekend kon worden op 40 pk. bij 8000 toeren per minuut, bleek de piekcapaciteit van de motor door dit overladen te rei ken tot 120 pk. bij 8000 toeren, het geen vanzelfsprekend alleen kon ge durende de korte rijtijd. Hoeveel er van de accu's werd gevergd blijkt wel uit het feit. dat na de eerste rit alle accu's verwis seld moesten worden. Onder norma le bedrijfsomstandigheden worden deze Autolite-accu's in Amerika voor 48 maanden gegarandeerd. De Lead Wedge is 4.22 m lang, 1,12 m. breed. 81 cm. hoog en de vloerhoogte bedraagt 6 cm. De body is geperst uit één stuk fiberglas en de Lead Wedge heeft een monocoque aluminium chassis. Het gewicht van de accu's bedroeg ruim 916 kg. De 12 inch. voorwielen waren van staal, de 15 inch. achterwielen van magnesium. Op een recente bijeenkomst werd de stelling geponeerd dat wanneer in Engeland alle benzinemotoren ver vangen zouden worden door diesel motoren, de vermenging van koolmo- noxyde met de atmosfeer van 5.59 miljoen ton zou dalen tot 290.000 ton. Achter deze bewering staat de heer C. J. Hind, technisch directeur van Perkins Engines Group, de grootste fabrikant van dieselmotoren ter we reld. De heer Hind gaf toe dat de rook en reuk uit diesel-uitlaten wel iswaar hinderlijk zijn, maar dat ze 'n verwaarloosbare hoeveelheid bedwel mende koolmonoxydegas bevatten. „Alleen in visuele zin lijkt er meer uit een dieseluitlaat te komen dan bij een benzinemotor. De oorzaak hiervan is dat de brand stof van de dieselmotor in zeer pre cieze hoeveelheden wordt toegevoerd en op die manier is er altijd lucht voldoende aanwezig om een volledige verbranding van de brandstof te be werkstelligen. De directie van Renault in Parijs heeft bekend gemaakt, dat de Renault 6 voor export zal worden vrijgegeven in de tweede helft van volgend jaar. Dit betekent, dat de Renault 6 vanaf september in Nederland lever baar zal zijn. Achtergrond van deze beslissing is, dat de fabrieksdirectie het niet verantwoord acht. de wagen ook op de exportmarkten uit te bren gen, voordat de produktie zover is, dat een regelmatige levering gegarandeerd kan worden. De ontvangst van het nieuwe type bij het publiek in Frankrijk is bijzonder goed, waardoor men hoge verkoopverwachtingen heeft. De in verhouding tot, de bestaande produktie mogelijkheden grote orderportefeuille voor de andere Rénault-modellen, maakt een ver dere uitbreiding van de Renault 6 produktie op dit moment nog niet uitvoerbaar. In verband met dit besluit zal de Renault 6 niet worden geëxpo seerd op de Internationale Autotentoonstellingen, welke in het voorjaar van 1969 worden gehouden.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 5