HOLTEN BRACHT HET NIET VERDER DAN EEN GELUKSPEE 1-1 Subsidie voor brug Bato" van Praktijkcursussen Landbouwschap over regionaal beleid Tijd om de auto winterhard te maken Blauw Wit verspeelde winst door eigen schuld Holten maakt algemene bijstandswetnormen openbaar 4 DOE MEE AAN DE SPAR MARGARINE - WEDSTRIJD - Huidverzorging Uitslag loterij Spit,Spierpijn huidje altijd gaaf V oorbesc hou win g Opstelling Holten 1 Voe tbalpr ogramma Verrichtingen junioren en pupillen „Holten" Lof voor winter- training z.c. „T wenhaarsveld" Over accu s en andere zaken die NU zorg verdienen Opb rengst oliebollen- actie Dijkerhoek m EERSTE KLAPPEN VIELEN REEDS £aterdag 7 december 19U8 S ln deze ontmoeting, die voor Hol ten belangrijk was om de aansluiting met de koplopers in 4H te handhaven, gaf Holten niet de indruk dit al te serieus te nemen. Nonchalant spe lend, met de gedachte aan de over winning in Zwolle waarschijnlijk nog in het hoofd, waren de Holtenaren duidelijk minder gevaarlijk dan de gasten. Door onvoldoend.? mandekking vie len er nog al eens galen in ver dediging, wat in de 19e minuut re sulteerde in een 0-1 achterstand. Een hoge uittrap door het midden werd iets over de middellijn goed opgevangen door midvoor Van Wer ven, die meteer d 'Orging en de te laat uit het do' i -omen Breukink passeerde (0-1) t* .teu^ ging hierna wat meer in de .al. maar veel gevaar bracht dit niet mee voor de Heerdenaren. Holten kreeg echter langzaam wat meer overwicht, wat drie minuten voor rust de ge lijkmaker opleverde. Na een vrije trap kwam de bal voor het doel waar Rini den Heijer hem goed doorspeel de naar Johan Veneklaas, die met een prachtige kopstoot de Heerdese doelman passeerde (1-1). Na de her vatting Werd m.et wat meer geest drift gespeeld, hoewel ook nu de gas ten net iets gevaarlijker waren. Kee per Breukink. die ook vandaag weer betrouwbaar het Holtense doel verde digde. li.et echter geen treffers meer toe, terwijl de voorhoede van de Hol tenaren, met Klaas Broersma, die in viel voor Gerrit Markvoort, geen kans zag het gelijke spel in een voor sprong om te zetten. Doordat Zwolle het in Raalte niet verder wist te brengen dan 'n gelijk spel en U.D. van Wijhe verloor klom Holten een plaats hoger op de ranglijst en heeft het nog een kans op het kampioenschap behouden. De uitslagen en de stand in de 4e klasse H zijn als volgt: A.B.S. SC Deventer Wijhe UD Heino Wilp Raalte Zwolle Holten Heerde 1-1 Zwolle Helios Holten Heino UD Deventer Wijhe ABS Heerde Wilp Raalte 1-1. 9 5 3 1 13 27- 7 9 5 2 2 12 20-11 8 5 1 2 11 17-9 9 4 3 2 11 21-16 10 4 3 3 11 24-25 9 3 3 3 9 18-22 10 4 1 5 9 25-27 8 2 3 3 7 14-19 9 2 2 5 6 16-23 9 1 4 4 6 11-16 10 1 3 6 5 12-29 Blauw Wit 'heeft in de thuiswed strijd tegen Boswinkel (Enschede) de volle winst verspeeld door fouten van de verdediging. Reeds in de eerste minuten kreeg Blauw Wit de kans om een voor sprong te nemen doch schoten van Jansen en Thalen gingen juist naast of over of werden door de Boswinkel goalie gestopt. Bij een van de Blauw Wit aanvallen kreeg Jansen een zeer fraaiie kans om te scoren een kans die de rechtsback wist te voorkomen door Jansen bij de benen te grijpen en hem onderuit te halen. Scheidsrechter Having zag er ech ter geen reden in om een straf schop te geven. Na tien minuten spe len kwam Boswinkel tegen de ver- houding in aan een doelpunt toen v.d. Merwe te zacht terugspeelde en de snelle midvoor El-dijk eerder bij de bal was dan Arie Landeweerd (0-1). De vreugde over dit onver wachte was echter van korte duur want 2 minuten later was het gelijk door een doelpunt van Jansen uit een pass van Thalen. Na een half uur spelen kwam Bos winkel weer aan een voorsprong op precies de zelfde manier als de eerste keer en weer was 'het Eldijk die scoorde (1-2). Blauw Wit liet zich echter door deze tegenvaller niet uit het veld slaan en Gert Landeweerd zorgde na goed aangeven van Bertus Rietberg nog voor de rust voor de gelijkmaker (2-2). De tweede helft was nauwelijks vijf minuten oud toen Henk Aan stoot met een hard schot, uit een korte pass van Herman Heuvink, on houdbaar scoorde (3-2) doch vlak daarop bracht Sanders met een enorm hard schot vanaf de 16 me ter lijn de schaal weer in evenwicht, (3-3). Boswinkel putte uit deze gelijkma ker weer moed en trok fel ten aan val. Bij een van deze acties liep Arie Landerweerd te ver uit en dit be tekende via de voet van Vis een vierde doelpunt voor de bezoekers. Met nog .enkele minuten te spelen zette Blauw Wit toen alles op alles voor een gelijkspel en bij een goed opgebouwde aanval lu'kte dit toen Landeweerd net iets eerder bij d.e bal was dan de uitgelopen Boswinkel doelman, (4-4). Blauw Wit 2 speelde uit ten Julia na 5 (Hengelo en verloor met vrij groot verschil (1-5). De Blauw Witten kregen een hand vol droomkansen op een beter resultaat doch men wist ze niet te benutten. zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder De trekking van de verloting Sportver. BATO heeft zaterdag november jl. plaats gevonden, prijzen zijn gevallen op onderstaande lotnummers. Ie 2e 12e 13e 477 1349 353 753 53(1 602 1265 486 14e 15e 24 e 25e 1156 126!) 1421 Stand eerste klasse Eversberg Sportclub Rijssen Daarlerveen VESOS Lemele Sibculo Boswinkel PSV Blauw Wit Da arie 10 Dri ;rlo Denekamp 8 4 Programma: Blauw Wit '66 krijgt als afsluiting van de eerste helft van de competi tie zaterdag op bezoek het Hellen- doornse Vesos dat om aansluiting bij de kopgroep te houden zal moe ten winnen. V.esos - verloor nog slechts 2 keer. Aan Blauw. Wit de eer om Voor de derdenedéülaagtè zorgen. Voor de Blauw Witte jeugd zijn vastgesteld: Enter Cl - Blauw Wit Cl 3.00 uur, Blauw Wit Dl - Enter D2 12.20 uur. De doorgebroken middenvoor Van Werven van Heerde gaat hier doelman Breukink passeren en geeft daarmede zijn club de leiding (0-1) en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met POEDER- CREME - OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED Het A-elftal speelt zaterdag thuis tegen Eversberg A en moet in staal worden geacht deze wedstrijd te win nen, terwijl het B-elftal 'l wat moei lijker krijgt tegen Excelsior B 2. C 1 speelt de wedstrijd van de dag tegen Heracles C in Almelo. Deze ploeg staat aan de leiding in haar afdeling en onze jongens zullen het in deze wedstrijd niet gemakkelijk krijgen Een gelijk spel is al een mooi resul taat. C 2 gaat weer naar Goor om daar de strijd aan te binden tegen Twenthe C 1 en hier zal de uitslag niet ver van een gelijk spel af zijn. C 3 speelt thuis tegen Eversberg C 1 en kan hier een kleine zege behalen. Pupillen D 1 gaan naar Haarle om te trachten Haarlese Boys D I één of meer puntjes af te snoepen. Te vens wordt zaterdagmorgen weer 'n oefenwedstrijd gespeeld tussen enige D 2-pupillen en de jongste aanwinst van Holten. Dit zijn jongens van 8 en 9 jaar. welke nog niet in competitie verband mogen uitkomen. Holten (thuis tegen SC Deventer) d.. Breukink. a: Soer, Kaiser. Mark voort, Brands, m: Paalman en Den Heijer, v: Veneklaas. Hommes, Jangman en W. Nijenhuis. Het landbouwschap meent dat het regionale beleid van de overheid zich meer moet richten op de gebieden waar de landbouwstructuur, en met name de bedrijfsgroottc. nog veel te wensen overlaat. Aldus een brief van het Landbouwschap aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van de be handeling in de Kamers van de nota inzake de sociaal-economische aspec ten van het in de jaren 1969 tot en met 1972 te voeren, regionaal be leid. In deze brief herhaalt het Land bouwschap zijn standpunt dat afvloei ing van arbeidskrachten uit de land bouw slechts mogelijk is wanneer voldoende en passende werkgelegen heid buiten de landbouw aanwezig is. Ondanks de ongunstige inkomens positie van met name de bedrijven in het oostelijk zandgebied verwacht het Landbouwschap voor de komen de jaren, een geringere afvloeiing dan in de afgelopen jaren (1965-1970: 7500 per jaar, 1958-1966: 15000 per jaar). Er zouden jaarlijks 7500 extra arbeidsplaatsen nodig zijn om dege nen die de landbouw verlaten nieuwe werkgelegenheid te bieden. In dit ver band wijst het Landbouwschap op een overeenkomst tussen de landbouw en de mijnbouw en de textielsector. Een bijzondere omstandigheid voor de landbouw is echter, aldus de brief, dat door de aanwezigheid van veel kleine zelfstandigen de afzonderlijke bedrijven veelal geen arbeid kunnen afstoten. Afstoting van arbeid bete kent. dan meestal dat het bedrijf moet worden beëindigd. Een goede bedrijfs beëindigingsregeling is dan ook van groot belang. Het Landbouwschap merkt hierbij op, dat ook de afvloei ing van landarbeiders doorgang moet vinden. Vooral voor oudere landar beiders zouden speciale regelingen moeten worden getroffen. Ten slotte schrijft het Landbouw schap dat een goede regionale poli tiek ook voor de EEG noodzakelijk is. De Nederlandse regering zal naar de mening van het Landbouwschap ook in EEG-verband de nodige aandacht aan het regionaal werkgelegenheids beleid moeten besteden. Bijna alle elftallen komen zater dag en zondag in het veld. Holten I krijgt Sportclub Deventer op bezoek, dat met 9 punten uit 9 wedstrijden een plaats midden op de ranglijst be zel. De Deventernaren wonnen zon dag voor een week met 3-2 van Heer de, dat de afgelopen zondag Holten op eigen terrein een gelijk spel (1-1) afdwong. De krachtsverschillen zijn niet zo groot in 4 H. Wij hopen, dat de Holtenaren alles op alles zullen zetten om hun kampioenskansen, die er beslist nog zijn, met hand en tand te verdedigen en dat het publiek hen hierbij, door een grote opkomst, krachtig zal stimuleren. Maar niet door afbrekend" geschreeuw, dat is onwaardig. He^ programma ziet er als volgt uit: Zaterdag: Holten alEversberg al 2.45 u., Excelsior b2Holten bl 1.45 u., Heracles clHolten cl 3.00 u., Twenthe clHolten c2 2.50 u., Holten c3Eversberg cl 1.30 u.. Haarl. Boys dl—Holten dl 10.00 u. Zondag: HoltenSp. Deventer 2.30 u.. Hector 2Holten 2 12.00 u.. Hol ten 3Wierden 2 10.00 u., Luctor 9 Holten 4 11.00 u. Door de sportvereniging ,,Bato" is ten behoeve van haar gymnastiekaf- deling ongeveer een jaar geleden 'n brug met ongelijke leggers aange kocht, waarvan de kosten i 1.993.50 hebben bedragen. Burgemeester en Wethouders stellen nu aan de raad voor om "Bato" een éénmalige sub sidie te verlenen tot genoemd bedrag onder voorwaarde, dat de door deze vereniging aangekochte brug tevens mag worden gebruikt tijdens de les- Burgemeester en wethouders van Holten hebben te rekenen vanaf 1 juli 1968 nieuwe normen ingevolge de Algemene Bijstandswet vastge steld en deze ter kennisneming doen toekomen aan de raad. Het is niet mogelijk in dit bestek deze normen te behandelen, maar het is een be langrijke stap vooruit, dat men en dat zal zeker niet alleen voor de raadsleden het geval zijn nu niet behoeft te gissen, welke maatstaven bij het verlenen van algemene bij stand in de gemeente Holten worden gehanteerd. Nog maar in al te veel gemeenten speelt zich deze materie in een geheimzinnige sl'eer af d.w.z. in de eerste plaats de betrokkenen niet kunnen nagaan, naar welke nor men de bijstand wordt verleend. Hol ten heeft als een van de weinige ge meenten in Twente deze thans open baar gemaakt. De wijziging van de periodieke bij standsnormen betreft een structurele herziening en verhoging van de nor- Het was jl zaterdag weer een suc cesvolle dag voor de jeugd van „Hol ten", want alle 4 gespeelde wedstrij den werden even zovele overwinnin gen. De A-junioren kwamen met een 60 overwining huiswaarts van RKSV te .Enter en bleven ongesla gen. Zij waren in deze wedstrijd dui delijk sterker, maar het spelniveau was niet zo denderend. Het B-elftal behaalde een overtui gende 41 zege op Hulzense Boys B, in een behoorlijk gespeelde wed strijd. Het bleef hiermede nog in de kop van de ranglijst en indien deze jongens zo blijven spelen, kunnen zij zich wel op deze plaats handhaven. De C 1 junioren deden weer van zic.i spreken en behaalden in een span nende match een kostbare 21 over winning op runner-up Hengelo C. Het winnende doelpunt werd in de laatste minuut van de wedstrijd 'ge scoord door Tonny Haan, uit een voorzet van Harbers. C 2 behaalde een gemakkelijke 5-0 zege op het onderaan staand GFC C 2 en behield hiermede haar goede positie op de ranglijst. men voor periodieke bijstand ter voorziening in de algemeen noodza kelijke dagelijkse bestaanskosten. Bij het tot stand brengen van de bijstandsnormen w.erd destijds nog in sterke mate uitgegaan van gege vens inzake verbruiksgewoonten en gezinsbudgetten, aldus de toelich ting. Dit stemde overeen met hetgeen in de praktijd van de bijstandsverlening vanouds overwegend gebruikelijk was. De periodieke bijstand wordt thans in een bepaalde, veelal vaste, ver houding tot een loonnorm gebracht, in dit geval afgeleid uit het bruto minimum-loon van f 135,- per week. Meer dan de helft van de gemeen ten hanteert thans een loonmethode, zij het dat bij de toepassing onderlin ge verschillen voorkomen, welke in w.ezen terug te voeren zijn tot af wijkende inzichten met betrekking tot een in sociaal opzicht verant woord minimum inkomen. „Resumerend kan gesteld worden, zeggen B. en W„ dat uit een oogpunt van algemeen belang de gemeente lijke richtlijnen voor de bijstands verlening aan de thans voor de Kroon bepaalde normen betreffende de z.g. groepsregelingen dienen te worden aangepast," Aangevoerd kan nog worden, dat van de zijde van de vakbeweging bij voortduring is aangedrongen op openbaarmaking van de normen in gevolge de Algemene Bijstandswet. sen lichamelijke oefening ten behoe ve van de scholen. In april van dit jaar heeft de vere niging n.l. het verzoek ingediend om overname van de brug aoor de ge meente, omdat deze aankoop voor de vereniging een financiële iast bete kende, die doormiddel van de norma le inkomsten niet kon worden opge bracht. Hoewel tegen deze overname in principe geen enkel bezwaar bestond, werd de beslissing, mede in verband met de financiële positie der gemeen te, uitgesteld tot 't eind van dit jaar. Op grond van de bijgewerkte be groting voor het dienstjaar 1968 ach ten B. en W. het verantwoord de aan vrage van de vereniging alsnog te honoreren. Aangezien een brug met ongelijke leggers niet valt onder de normen van inrichting van gymnastieklokalen, die gelden voor scholen voor gewoon lager en voor uitgebreid lager onder wijs, kan niet tot aankoop van dit toe stel worden overgegaan. Op grond daarvan heeft het college als oplos sing de toekenning van een éénma lige subsidie aan de Sportvereniging "Bato" gekozen, op de in de aanhef genoemde voorwaarde. De leden van Z.C. Twenhaarsveld die deelnemen aan de wintertraining wordt verzocht zaterdag 7 dec. de bijdrage voor de 5 komende weken mee te brengen. Mej. W. Tuller en de heer C. Karmelk zorgen ditmaal voor de inning. Tijdens de jongste najaarsvergade ring van de KNZB kring Twente-IJs- selstreek feliciteerde de voorzitter van de afdeling Recreatief zwem men de Holter zwemclub Twen haarsveld met de eerste plaats en de gewonnen beker in de finale van het recreatief zwemmen. Hij roemde het enthousiasme van de Holter bevolking voor deze zwem wedstrijden. Het aantal bezoekers was steeds groot in vergelijking met ander.e dorpen in de omgeving. Voor een jonge club als Z.C. Twen haarsveld betekent dit een goede stimulans om op de ingeslagen weg door te gaan. In verband met nieuwe ontwikke lingen in de varkensmesterij worden vanwege het Rijsveeteeltconsulent- schap en de Varkenshouderijkern Hol ten op onderstaande data voor alle varkensmesters korte praktijkcur sussen gegeven. Tijdens deze cursus worden velerlei punten behandeld, die voor elke varkensmester van direct belang zijn. Ook de vrouwen zijn zeer welkom. Over definitieve plaats en uur ontvangen de deelnemers vroegtijdig bericht. Aangifte moet geschieden uiterlijk maandag 9 december bij: H. J. van Leusen, Dijkerhoek (Kernvoorlichter) Over accu's en andere zaken die NU zorg verdienen. Er valt, met de winter voor de deur, weer van alles te doen aan uw vier wielige vriend voor de deur. Wil het een trouwe vriend blijven, die u niet in de kou laat staan, hard hem dan tegen de winter. Doe het zelf als u handig bent kan dat voor een goed deel of laat hem winterhard maken in de garage of op het servicenter dat daartoe is ingericht. Steeds meer ben zineverkooppunten beschikken over de faciliteiten en vakkennis daartoe en zijn complete verzorgingspunten voor de auto gewoi-den. Dit najaar voegde Esso aan zijn traditionele produkten, benzine en olie, zelfs een volledige branche van banden, accu's en acces soires toe die de maatschappij thans onder éigen naam verkoopt. Door deze bredere basis zijn de benzine-verkoop- punten compleet voor de auto inge richt. Zij bieden het voordeel dat men er vaak direct geholpen kan worden. De winterbeurt, waarvoor de auto 35 De prijzen zijn grotendeels door 't bestuur van BATO thuis bezorgd, bi halve de 2e prijs gevallen op lot no. 1349 en de 4e prijs gevallen op lot no. 1340 waarop geen namen vermeld stonden. Deze prijzen zijn af te halen bij de secretaresse van BATO, me vrouw M. G. Eggink - ten Velde Diessenplasstr. 1. In het bericht van de opbrengst der oliebollenactie van de Herv. Vrou wengroep Dijkerhoek, in ons vorig nummer, heeft het zetfoutenduiveltje een niet zo'n mooie rol gespeeld. De bruto-opbrengst bedroeg niet zoals de lezers zullen hebben begrepen f 5000,-, maar f 500,-. Het is altijd ge vaarlijk om met cijfers te werken, maar wij hebben het er deze keer toch maar weer op gewaagd. hoog tijd i ren en isoleren met vochtverdrijver. Voorts de bougies testen en de ontste king afstellen. Half versleten bougies en contactpunten geven zeker bij win terse temperaturen startmoeilijkheden. 2. Controle op het goed functioneren van de ruitewissers en op de staat waarin de wisserbladen verkeren Voor de meeste typen auto's zijn rub- thans rijp is, dient beslist verder te gaan dan anti-vries service voor koel systeem en ruitensproeier. Wat moet er zo al meer gebeuren? 1. Het elektrisch systeem controle- bers los verkrijgbaar. Vooral de aëro dynamische wisser, die een blad heeft met smallere contouren, is een grote verbetering gebleken. Dit type houdt met gemak ook de zwaarste buien bij De ruiten zullen in de komende maanden weer vaker gaan beslaan Een goede anti-condensdoek of een anti-condenspasta in het dashbord-vak je is daarom geen luxe. 3. Scharnieren en sloten oliën en een z.g. slot-spray aanschaffen die u van zelfsprekend in uw jas of tas mee draagt, want in het dashbord-vakje heeft u er niets aan als u onverhoop' toch buitengevroren komt te staan 4. Controle op carrosserie en onder zijde. Vooral het laatste is het kwets baarste gedeelte van de auto door alle opspattende water en pekel in herfst en winter. De roestschade aan kleine auto's wordt in ons land aan de hand van statistieken op gemiddeld f 200,- per jaar per auto geschat. „Rustban nen" is een probaat middel hiertegen Een extra poetsbeurt en in de was zet ten, met een aparte beschermingslaag voor het chroomwerk, kan nooit kwaad. 5. Accu nazien. Ervaringen in ver schillende landen hebben aangetoond, dat de accu het meest verwaarloosde onderdeel van de auto is. Van elke twintig auto's is er één waarvan de accu dringend aan vernieuwing toe is. e accu levert de elektrische ener gie die via de bobine de bougies laat vonken en die de verlichting, de ruite wissers, de richtingaanwijzers, de ra dio en vaak ook nog de verwarming goed laat functioneren. Regelmatige controle van de accu is daarom nood zakelijk. Als de bovenkant van de accu voch tig is door lekkage van het elektrolyt, dan verkeert hij in slechte staat en raakt langzaam maar zeker uitgeput. Als het deksel van de accu is uitgezet, dan is dat eveneens een onfeilbare aanduiding dat de batterij opraakt. Als de accu is bedekt met een laag vuil. zegt dat feit alléén al voldoende om trent de staat van onderhoud waarin de batterij verkeert. Het vloeistofpeil van een accu moet ongeveer één maal per maand worden nagekeken. Mocht het peil lager zijn dan V: - 1 cm. boven de platen, dan moet hij worden bijgevuld. Niet hele maal tot bovenaan en met gedestil leerd water! De oorzaak van het lager worden van het peil van het met wa ter verdunde zwavelzuur is immers 't verdampen van het (zuivere) water, niet van het zwavelzuur. Overbelasting is de oorzaak van 80 procent van alle accu-problemen. Overbelasting treedt zelden op door veel rijden alléén, maar wél door veel rijden (meer dan 25.000 km. per jaar) in combinatie met een onhodig of overmatig gebruik van de accu, b.v. door langdurig starten en starten met lichten en of radio aan. Bestelwagens en doktersauto's zijn om die redenen vaak overbelast. Een andere mogelijke oorzaak is juist het tegenovergestelde van over belasting. Wie niet meer dan 4.000 km per jaar rijdt, stelt zijn accu bloot aan verzwaveling van de loodplaten. Vanzelfsprekend zijn normale ouder dom en slijtage van de accu een derde oorzaak. Na twee jaar gebruik nadert elke accu zijn kritieke leeftijd. Een eenvoudige meting met zuurweger conditie-meter geeft een indicatie in hoeverre de accu op is en opladen of vervanging een vereiste. Banden nazien. Door regen sneeuw glad geworden wegen zijn de plaag van dit seizoen. Het aantal on gevallen als gevolg van slippen neemt in de herfstmaanden en de winter sterk toe. Versleten banden blijken in vele gevallen de oorzaak te zijn. Zij werden na de zomervakantie niet gekeken of vernieuwd. Gladde banden zijn levensgevaarlijk op natte wegen. Het is bovendien strafbaar ermee te rijden. De wet gaat straks een mini- m van 2 mm profiel-diepte voor schrijven. Ook half versleten banden oldoen niet. Nieuwe sterk geprofileer de banden verdienen aanbeveling. Lichten controleren en afstellen. De dagen korten snel, het weer wordt grauwer met regen, mist en straks ook sneeuw. U kunt niet meer voort met een gebrekkige verlichting. Laat daarom controleren of uw koplampen goed zijn afgesteld. De ANWB-ver- lichtingsacties wezen uit dat ruim 90 procent van de onderzochte auto's met onjuist afgestelde koplampen reed. Bij meer dan 25 procent werden gebreken aan andere verlichtingspunten gecon stateerd en bij ruim 10 procent was een lampje stuk. Zorg voor een extra lampensetje in het dashbord-vakje. Als u voor slechte verlichting wordt aangehouden en u heeft een nieuw lampensetje bij u, volgt er geen bekeu ring. U hoeft dus niet nodeloos een bon op te lopen. 8. Doorsmeren, olie verversen. Wacht gedurende dit seizoen eens niet tot de volgende 5.000 of misschien wel 10.000 km van het smeringsadvies er op zitten. Maak uw auto ook in dit op zicht winterhard en laat meteen uw remsysteem controleren. 9. Anti-vries toevoegen. Dit is vanzelfsprekend, dat we het als laat ste van de winterverzorgingspunten noemen. Vanzelfsprekend ja, maar ker niet overbodig. Want om welke reden ook, tijdige zorg voor anti-vries is niet het sterkste punt van de Neder landse automobilist. Velen stellen het uit tot na de eerste strenge nachtvorst waarop men zijn auto met dicht bevro ren ruiten aantreft. Waarom eigenlijk' Men loopt bewust risico. Trouwens, de toevoeging van anti-vries is niet uit sluitend een paardemiddel tegen be vriezing. Het betekent ook dat, één maal per jaar, een zeer wenselijke controle en reiniging van het koelsys teem kan plaatsvinden. De oude koel vloeistof wordt afgetapt (behalve uiteraard uit z.g, „gesloten syste men") en het koelsysteem wordt door gespoeld. Bijvulling met het nieuwe mengsel water en anti-vries in de juis te mengverhouding gebeurt met draaiende motor. Sommige anti-vries soorten (b.v. Esso's Anti Freeze and Coolant) bevatten een speciale toevoe ging die ook tegen corrosie beschermt en een reinigende werking heeft. In deze samenstelling heeft men boven dien met een „long-life"-produkt te doen dat twee jaar meegaat. De opvatting dat anti-vries een nood zakelijk kwaad is zo laat mogelijk erin en zo snel mogelijk er weer uit De felle nachtvorst van mid den november bracht vele automobilisten in moeilijkhe den. Honderden autobezitters ontdekten die vrijdagmorgen dat hun koelsysteem was be vroren. Sommigen ontdekten het te laat. Hun onkosten van een volledige motorrevisie of erger varieerden van 400 tot 1000 gulden. Anderen wer den daarvoor gespaard, om dat ze tijdig ontdekten wat er aan de hand was of omdat hun accu het liet afweten zij hadden het spreekwoorde lijke geluk bij een ongelukje. Aan een nieuwe accu waren zij tóch toe. Garage en servicenters wer den op vrijdag 15 november overspoeld met acute proble men. Iedereen tegelijk helpen was onmogelijk. Tijdig win- teronderhoud aan de auto had dit kunnen voorkomen. Verba zingwekkend toch, hoe duizen den automobilisten, die hun vierwielig troeteldier tenmin ste wekelijks in de watten leg gen, in dit opzicht ieder jaar te kort schieten. Laksheid? Verkeerde zuinig heid? Wij weten het niet. Maar zo ooit, dan heeft wel dit jaar de vroege nachtvorst aange toond dat november de uiterste tijd is om de auto „winter hard" te maken. Hiernaast enkele tips voor dat winter- onderhoud. onderhoud of -vernieuwing is door deze nieuwe ontwikkeling reeds lang achterhaald. Wie volgens bovenstaande richtpun ten te werk gaat, gunt zichzelf een winterharde auto en navenant rijple zier. J. W. Lubbersen, Bathmen (tel. 05704-438) of bij de veevoederleve rancier, b.v. met een briefkaart of briefje met o.a. naam en adres. Eerste bijeenkomst 20 januari 1969 ('s avonds). Ingeleid door een medewerker van de afdeling varkenshouderij van het Rijksveeteeltconsulentschap. 1. Wat werd er in de jaren 1965 t.m 1966 in Overijssel verdiend aan de varkensmesterij? Bespreking gemiddeld arbeidsin komen in deze periode op ruim 200 bedrijven die in de var- kenshouderijkemen een deelboek- houding hadden. 2. Wat valt er, gezien dit arbeidsin komen, te concluderen uit de ge vonden resultaten van proeven en praktijkervaringen over: a. meel of korrels b. wel en geen drinkbajes c. één keer per week of meerdere keren voeren overslaan. d. vloervoedering. e. biggen- en varkensmeel of één mengsel. f. snel en nauwkeurig het voer doseren. g. wel of geen stro in de hokken. Tweede bijeenkomst 3 februari '69 ('s avonds). Ingeleid door .een dierenarts van de afdeling varkens-ziekte-bestrijding van de Gezondheidsdienst voor die ren. 1. Ziekten die in de varkensmesterij het meest worden waargeno men (vibrio-dysenterie, moerbei- hartziekte, paratyphus enz.) Mo gelijkheden om deze te voorko men en te bestrijden. De ervaringen met jarenlang la boratorium-onderzoek van ge storven dieren zullen hierbij als leidraad dienen. 2. Staartbijten niet te voorkomen, maar wei te beperken. Resulta ten van het onderzoek naar de oorzaken van dit euvel. 3. Algemene maatregelen om het ziekte-risico te verminderen. a. aanbevolen ontsmettingsmaat regelen b. bestrijding van parasieten (b. v. schurft, spoelwormen, stron- gylus-wormen enz.). Derde bijeenkomst 28 januari 1969 ('s middags) einde plm. 4 u. Ingeleid door de specialist boerde- rijbouw van het Rijkslandbouwcon- sulentschap. 1. Bouwmaterialen voor varkens stallen die de laatste jaren op de markt zijn gebracht. Isolatie- waarde verw.erkingsmogelijkhe- den en kosten. 2. Wat iedere varkensmester van ventilatie, ventilatoren en bedie ning dient te weten. 3. Recente ontwikkelingen rond de inrichting van varkensmeststal- lens (b.v. bijverwarming big- genruimte, drinkbakjes. of drink- nippels, aan'al dieren in één ruimte, vervoer en opslag van voedermiddelen enz.) Vierde bijeenkomst 11 februari '69 ('s middags einde plm. 4 uur). Ingeleid door een medewerker van de afdeling varkenshouderij van het Rijksveeteeltconsulentschap. 1. Waardoor loopt, bij gelijke prij zen. het arbeidsinkomen op de verschillende bedrijven zo sterk uiteen? Vergelijking van boekhoudgege- vens van mestbedrijven met gun stige en ongunstige financiële uit komsten en besprekingen van de belangrijkste oorzaken daar van. 2. Bij grote eenheden varkens ge middeld betere arbeidsbeloning, ondanks licht daling van vo-eder- winst per varken. Aan de hand van conclusie uit een groot aan tal mestvarkens boekhoudingen, hespreking van de voornaamste punten die bij uitbreiding van de varkensstapel de aandacht vra gen. 3. Risico-beperking door contracten en intergratie. Globale schet» van de ontwikkelingen op dit ter rein en gedachtenwisseling over de mogelijkheden.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3