„Het andere tapijt" - ontworpen door een industrieel vormgever Er zij meer in de tas dan U denkt HONDERDVIJFENZEVENTIG JAAR „WONDERWATER" 4711 oudste reukwater- fabriek Open haard is statussymbool Van exotisch leer tot kunststof *0È Speelgoed- naaimachines JJonderdvijftig jaar geleden begonnen als linnenweverij, 50 jaar geleden gestart met een tapijtweverij en dit najaar exposant van een unieke collectie tapijten in het Instituut voor Experimentele Vormgeving te Amsterdam: dit is in één adem de geschiedenis van Van Besouw te Goirle. Het was de eerste maal dat het Instituut een tentoonstelling aan dit onderwerp wijdde. Maar het was dan ook de eerste maal dat een Nederlandse Tapijtweverij opdracht had gegeven aan een industrieel vormgever tot het opzetten van een geheel nieuwe collectie. Benno Premsela heeft 5 maan den lang met een ontwerpers team (van academies uit Eindhoven en Amsterdam) gewerkt om vorm te geven aan de droom van de firma Van Besouw. ,Het andere tapijt", geweven op de weefgetouwen, of ge breid op de breimachines, is ontwor pen en uitgevoerd voor een (groot) deel van het publiek, dat smaak heeft en niet altijd aan zijn trekken komt. Dus geen gemiddeld tapijt voor iedereen, geen hyperduur voor een elite, geen goedkoop en toch heel aardig. ,,Een collectie hoeft niet persé te bestaan uit een enorm aantal kleu ren en vormgevingen", aldus Prem sela, ,,als alles wat men maakt maar op elkaar is afgestemd. Het verband tussen de kleuren moet on middellijk zijn terug te vinden, zodat alles naast en bij elkaar is te ge bruiken, want het hoort nu eenmaal bij elkaar". Aangezien hij tegen schreeuwende kleuren is, werd het resultaat van al deze zorg een serie tapijten, voornamelijk in wol, voor een klein deel in hoogwaardige syn thetische vezels, die in kleuren, structuur en dessin van één familie zijn. Bijvoorbeeld: alle 16 tinten uni moquette in zuiver scheerwol, pas sen van begin tot eind harmonisch bij elkaar. De tapijten zijn „tijd loos", niet gebonden aan heden of morgen, en dat is een rustgevende gedachte. De prijzen beginnen in de middenklasse: f 135.per strekkende meter op 3.80 meter breed. Open haard Aangezien de open haard een sta tussymbool is geworden, dient men te weten dat er moderne haarden bestaan om midden in de kamer te zetten. (Fa. Jos Harm). Wat de af voer betreft zal de bungalow zonder bovenverdieping minder moeilijkhe den opleveren dan het 19e ecuwse herenhuis. Maar dat heeft dan ook nog een ouderwetse, verguisde (ech ter opeens weer vertederende) Gran- ny-schoorsteenmantel, waar deze haard niet in past. Wel zou men zo'n midden-in-de-kamer stookplaats in een gemoderniseerde serre kunnen zetten. Mensen die graag klassiek wonen, houden nog van antiek, of nage maakt antiek meubilair. Maar ook zij die de moderne vormgeving heb ben omhelsd vinden tegenwoordig dat een enkel antiek of kitscherig stuk waarachtig niet misstaat. Voor hen allen het nieuws van Priem N.V., de firma die meubelbeslag van zuiver Lodewijk XV en XVI stijl le vert en meubelversieringen van an dere antieke tijdperken van kunst stof! Gemakkelijk aan te brengen. Wij kennen velours gordijnen en bedrukte gordijnen. Wij kenden de gordijnen van bedrukt velours nog niet. Maar nu zijn ze er! Groothan del Wijers heeft ze. Rechts: Tapijten, tapijten Benno Premsela heeft vijf maan den lang gewerkt aan het „droom-tapijt" voor een publiek met smaak. Links: De openhaard is een sta tussymbool geworden. Er zijn moderne haarden om midden in de kamer te zetten, maar u kunt ook kiezen uit een ouderwets model. lig was voor leek en vakman. Van daar nu de rails die mèt de gordijn stof in eens van de afstandsteunen te nemen is. Trekin richting Vandaar de trekinrichting voor ge bogen rails (beide van Wijers). Van daar ook de noviteiten van Plastic Works: een nieuw systeem voor be vestiging van sierdeklijst en volant rail; en de veiligheidsplooi pak- haak, genaamd geniaal, waardoor de haak niet uit de glijder-runner kan schieten. Haak en glijder worden te gelijk op de rails geschoven (resp. afgenomen) en kunnen gekookt wor den. Dat zou wel gemakkelijk kun nen zijn bij het wassen van de keu kengordijntjes. Wat zegt u van zuiver linnen wand- bekleding, bontgeweven met hoge lichtechtheid, gehecht op stevig pa pier De breedte is 100 cm., verkrijg baar op rollen van 25 meter. ,,Mur- iin" heet het. (S. J. Zwartz uit Ol- denzaal). Zoekt u naar een beschermde ma tras? Vraag dan naar: de slip-over matras met twee halve hoezen uit voorgekrompen katoen (gouden keur merk Huisvrouwen). Als u nieuwe rails nodig hebt om gordijnen op te hangen, moet u zich eerst eens terdege op de hoogte gaan stellen van de laatste ontwikke lingen. Blijkbaar vonden de fabri kanten dat het ophangen nog te las- Het huis aan de Glockengasse te Keulen, waar een monnik hel recept voor het Keulse water schonk aan de familie Mühlens. Thans viert „4711" het honderd- vijfenzeventigjarig jubileum. 55 gen Keuls bruidspaar ontving in 1793 van een Karthuizer monnik als merkwaardig huwelijksgeschenk: het recept van een genees krachtig wonderwater. De ene bron vermeldt dat de monnik het recept kreeg van een familielid uit het Tessiner dorpje Crana. De andere bron zegt dat het wonderwater al uit 1695 door de Italiaan Deminis in Keulen was samengesteld. Hoe dan ook, de monnik die in de tijd van kloosteropheffingen en algemene verwarring een on derduikadres had gevonden bij de familie Mühlens in de Glocken gasse te Keulen, meende dat hij aan zoon Wilhelm op zijn trouwdag beter dit recept van „aqua mirablilis" kon geven dan een traditio neel geschenk. Wilhelm was voorbestemd bankier te worden en schatte met de blik van een zakenman dé grote handels waarde van het cadeauNa zijn huwelijk richtte hij onmiddellijk een aanvankelijk bescheiden, laboratori um op en fabriceerde het Keulse wa ter, zoals de monnik het al noemde, niet om het te laten mengen met wijn en vleesnat (zoals voor de ge- zondheidsmarkt gemaakt), maai het ter verfrissing op de zakdoek te laten sprenkelen. Twee jaar later voerde Napoleon's bezettingsmacht in Keulen de huizen nummering in. Een Franse soldaat schreef de nummers in volgorde op de gevels. Mühlers kreeg nr 4711. Wil helm rook er publiciteit, in. Er wa ren al andere die ook Kolnisch.es Wasser (door de Fransen eau de co logne genoemd) aan de man brach ten: en hij gaf het huisnummer als naam aan zijn product. Dit produkt was goed, maar Mül- hens was een uitstekend zakenman en dat is nog beter. Steeds talrijker werd zijn klantenkring: in de zomer bracht het vluchtig reukwater ver frissing. in de water verjoeg het muffigheid uit kleren en vertrekken. Mülhens startte in een gunstige tijd. De Franse revolutie had het hele- „Cour des Parfums" uit het in élé- func»» toonaangevende Frankrijk weggevaagd. De voorliefde voor zwoele haremgeuren (door de kruis vaarders mee naar deze gewesten gebracht) en voor romantische bloe- menbedwelming trok voorbij. Een zekere Napoleon Bonaparte die veld tochten hield, van geen rusten wist en snakte naar verfrissing, bespren kelde zich overvloedig met fris geu rende alcohol. Een kwartaalsnota van parfumeur Houbigant-Chardin aan de intussen tot keizer gekroonde Napoleon, vermeldt in 1806: 162 fles sen Eau de Cologne, die dan we! an een ander merk dan 4711 waren, maar de mode van het gebruik sti muieerden. Ook dames en heren in ons land, dat niet erg parfum-minded was (al leen het doosje met lodderein, een verbastering van Eau de la Reine de Hongrie hangt aan de beugeltas van Mevrouw en Mejuffer) scheppen voortaan behagen in Eau de Colog ne. Later nadat apotheker Boldoot een andere en naar men zegt de ..oudste" reukwaterfabriek uit Keu len overnam, werd het gebruik hier Geuren De stijgende populariteit van het fris geurend water, had nog een an dere oorzaak. Elke beschaving is de eeuwen door van opkomst tot onder gang vergezeld gegaan van geuresj. Eerst eerbetuigende geuren voor de goden en de doden, daarna voor de vorsten, later geuren voor de voor aanstaande lieden en voor hen die vooraan trachten te komen Deze geuren ziin al naar gelang de bedoeling plechtig of verleidelijk; maar vooral in het Europa na de middeleeuwen dienden zij om onaan gename geuren te overstemmen. Water werd schadelijk voor de ge zondheid geacht, zeep spaarzaam ge bruikt. Voor de onmogelijk te reini gen brokaatstoffen, zijde, fluweel en kant waren parfums noodzakelijk; men verborg delicate geuren in de bedgordijnen en rozenkussentj.es in de plooien van het kleed. Eau de Co logne was geen olie, geen balsem en geen zwaar parfum, maar een wel dadig licht en luchtig gekruid water. Het mengsel van zuivere alcohol met etherische bloemenolie, citrusax-oma en verscheidene andere ingrediënten ligt opgeslagen in buikige eiken fus ten, te louteren zoals een edele wijn rijpt in rust en ideale temperatuur. Als Monsieur Mülhens in 1804 voor het eerst een bezoek bracht aan de Frankfurter Messe, al vanaf de mid deleeuwen d.e grootste beurs van Duitsland, was hij allang niet meer de bezitter van een eenmansbedrijf! Hij had behalve in Duitsland, al drie vertegenwoordigingen in Frankrijk- later in Europa tot Rusland en de Balkan toe, buiten Europa tot aan Bombay in Indië. Na de tweede wereldoorlog leidde de weduwe van een 4e generatie Mül hens het bedrijf uit de ontreddering, naar de wederopbouw. Thans nu 4711 het 175"-jarig bestaan viert, ligt de leiding in handen van de zesde gene ratie. Er Is een ware revolutie gaande in de tassenmode. Verleden jaar be gon Vistram zich te roeren, maar wie nam de nieuweling van zulke geringe komaf (kunststof oorspronke lijk uit afvalproducten van Bayer) ernstig? Vit de onderste lagen werk te het zich op tot een hoogtepunt. Ook in de upper-ten van de tas- senwereld hebben verschuivingen plaats: hét niet zó kostbare schild pad is thans modieuzer dan het veel duurdere kroko! Wie ook maar enigszins bij wil z-jjn, kan het deze winter niet stellen zonder tasje van „tortue". Tussen deze uitersten ligt de soli de middenlaag, ondanks omwente lingen altijd stabiel, de goede, betaal bare, echt leren tas met modieus ac cent. Nieuwe vorm en kleur Op de •'.•larüjksè U-ssenexoosiTe. door de Stichting Lederwarenmode in het Amsterdamse Carlton gehou den, vielen nieuwe vormen en kleu ren op. De afmetingen zijn bescheiden tot. klein. Het kleine Italiaantje heeft nog voorzakjes met ritsjes aan de bui tenzijde. De nederlandse vrouw prefereert evenals haar Italiaanse zuster, het overslagmodel (daarna pas hengsel en beugeltas), rustig in klassieke uit voering: voor sportief gebruik afge werkt. met zadelsteek of gegarneerde klep. De garneringen zijn beperkt en bestaan b.v. bij geklede tassen uit een lijst van een andere leersoort. Zelfs tienertassen zijn minder barok, eventueel metalen beslag harmoni eert met het schoenbeslag maar is toch rustiger. Dé tassen hebben één tot drie vakken en een of twee beugels. Of schoon de Franse vrouw haar tas aan de ketting legt, zien wij hier bij na steeds leren hengsels. Soms is de tas naar de zijkanten opgesneden en De speelgoed-uuuimachieutjes voor poppemoeders worden steeds meer geperfectioneerd. Naast de handnaai- machientjes (te koop vanaf ongeveer vijftien gulden) zijn er nu ook elek trische exemplaren. Een machientje dat op twee batterijen werkt en ook met de hand kan worden bediend kost tussen de twintig en vijfentwin tig gulden. Voor ongeveer dertig gul den heeft men een elektrisch ma chientje met voetschakelaar. Voorts Is er nu ook een „echte" machine met stiksteek (compleet dus met spoel en alles wat er verder bij hoort) voor het maken van de pop- pengarderobe. Geen typisch „kinder speelgoed", meer een stuk gereed schap voor tieners dat (met reser venaalden, extra spoelen, een meet lint en een uitgebreide handleiding) bijna honderd gulden kost. Misschien ook iets voor huisvrouwen die de naaimachine uitsluitend voor kleine reparaties gebruiken. zijn de hengsels door gaten gehaald, b.v. bij ruime nappa modellen. De belangrijke kleur is bruin in vele nuancen. Dan komt zwart. Daarna volgt bordeaux, groen, rood. blauw. Dat is genoeg om de Total- Look te vervolmaken. Exotisch Een kroko tas kan varieren van zes- tot negenhonderd gulden. Daar om kun je een schildpad vanaf twee honderd een koopje noemen. Hoe uit het harde schild zulk een soepel, als lak glanzend leer gemaakt kan wor den. weet geen tassenverkoper te vertellen. De familie kroko zélf heeft zich ook vernieuwd. Naast het eeu wig superieure liefst gelakte krokodil lenleer is er nu ook het mat getinte en meer naturel lijkend „wild" kro ko, uit Zuid-Amerika, waaruit nie mand moet afleiden dat het eerste van ..tamme" diertjes is. Het wilde is iets minder kostbaar en wordt in het dragen alsmaar mooier. Python ofwel slangenleer brengt de Nederlandse nog steeds in extase, maar in Frankrijk is het geen mode meer. Wel lézard waarvoor leguanen hun huid moeten geven. Het zachte boxcalf en het wat gro ver maar ook mooie rundbox dient voor de visitetas met body. Nappa van lam is 't sterker dan van ge;: wordt klassiek voor heerlijke soepele buidels. Lak glanst in alle kleuren. Een sterk gerimpeld zwart laktasje maakt indruk van ouderwets zeil doek. Varkensleer is bijzonder mo dieus. Het ,,sun burn" pecCary niet te overtreffen sportief. Goed var kensleer komt uit Joegoslavië. Jam mer genoeg heeft het slechte maar goedkope aanbod uit Oost-Duitsland de markt bedorven. Vistram is vederlicht, dof en in el ke kleur te verven. Het is uitstekend wasbaar, zelfs met vim! Stads- en tienertasjes o.a. met doorgestikte zij kanten, halen nog geen f 40.-. Bood schappen- en reistassen, beauty ca ses en koffers van vistram zijn met een pink te tillen. Intussen blijft de kunststof die we meestal onder de naam skai kennen zijn eigen plaats behouden. Tasje voor avond De goud- en zilverkleurige avond tasjes van glinster'nylon en de satij nen met bijpassende handschoenen, zijn ronduit spotgoedkoop, enveloppe modellen nog lager geprijsd dan de beugeltjes. Kinderen zijn dol op miniatuur na bootsingen van modellen die ze be wonderen bij pappie en mammie. Vandaar de minischoudertasjes met overslag net als van moeder, voor kleine meisjes - en de herenclipper van 45 cm lengte nu teruggebracht tot 36 cm, voor kleine jongens. Bij de foto's van boven naar b eneden: moderne tasjes kun nen betaalbaar zijn: enkelvaks- overslagtas van kunststof voor f 24,95 en lederen schoudertasje ..Bonnie", met moirée-voering f 29,70. Het modieuze tasje van dit seizoen; bruin schildpadleer, het binnenvak gevoerd met le der, het buitenvak met zijde; kettingen in de plaats van heng sels, en een vistram „flessetas" met paraplu.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 7