rm> ";r-! *s Het eiland MAN Naar Yorkshire Vlotte trip naar streek met een eigen karakter *L*1 :£Lmm*i Sluit uw huisdieren niet op, zorg tijdig voor een onder komen BfS#: Met regen wordt rekening gehouden Als u met vakantie gaat: 9mm 4i »- -# f -fc De promenade in Douglas -ire >*- -^- Hornby castle (Door onze toeristische medewerker) Als er niet elk jaar een TT werd gehouden, zouden we mis schien niet eens weten waar het lag, het eiland Man. We noemen Engeland, Schotland, Wales en Ierland in één adem; dat Man er ook bij hoort, weten de meesten niet eens. Dat het eilandje in de Ierse Zee, dat zo centraal, tussen die andere vier grootheden in ligt, zelf ook een grootheidje is met een eigen parle ment en een eigen taal en cultuur, is ons ontgaan, is ons waar schijnlijk niet eens geleerd. Nu laat dat parlement zich nooit erg gelden in de wereldpolitiek en die eigen taal, het Manx Keltisch, voert in het volkerenkoor ook bepaald niet de boventoon; dat alles neemt niet weg, dat het eiland Man een zeer apart leventje is blijven leiden, een eigen grootheidje is gebleven. Dat kon doordat het een eiland was; hebben niet alle eilanden iets bijzonders, iets kruidje-roer-me-niet-achtigs? Het eiland Man is in het Britse Gemenebest maar een klein machtje, maar een klein hoekje. Echter: de 580 vierkante kilometer en de 160 kilometer lange kustlijn zijn groot en lang genoeg om het eiland iets geheel eigens te geven. Het is een bijzonder ge varieerd eiland. Met rotsen en stranden, heuvels, dalen en bossen, met eenzame heidevelden en drukke steden. Steden vol historische rijkdommen en tegenwoordig ook vol vreemdelingen. Over het hoofd gezien Tot voor kort waren dat vrijwel alleen Engelsen, de laatste jaren hebben ook de andere Westeuro peanen het ontdekt en is eigenlijk alleen maar verwonderlijk, dat het zo lang heeft geduurd. Wij continentalen kwamen wel tot in het noorden van Wales, wel in Li verpool en de meest driesten on der ons staken over naar Ierland. Dat vlak bij de Engelse en Wel- she kust en dat halverwege Ier land dat eiland Man lag we herinnerden het ons gewoonweg niet. We zagen Man over het hoofd. Waarschijnlijk tot vreugde van de Engelsen, die dit vakan tie-oord voor zich alleen hadden. Dat is voorbij: het eiland Man is bezig de nieuwe ontdekking te worden van de westwaarts-trek- kenden, zoals Ierland dat nu en kele jaren aaneen is geweest. Laat ons eerlijk zijn: Man ver dient het en laat ons ter gerust stelling van de velen, die het net voor ons ontdekt hebben, zeggen, dat Man dat ook nog best kan hebben. Wie ziet hoe lang de prachtige zandstranden van Man zijn en op hoe weinig punten het nog maar druk is, wie het aantal auto's telt dat hij op de wegen te genkomt, weet dat er voorlopig nog geen sprake zal zijn van bordjes „vol". Die drukte op de wegen neemt in juni natuurlijk even toe. zelfs zo dat men wegen gaat afsluiten, want dan zijn de TT-motorraces en de internationa le wielerwedstrijden voor profs en amateurs, maar daarna is alles weer „normaal" dat wil zeg gen zoals het altijd is, jus an ders. Alles in een Anders dan hier tenminste en zelfs anders dan Engeland, al heeft men ook op Man kastelen en abdijen en plaatsen, waar naar het heet eens Druïden vergaderden. Maar de samenbal ling van zoveel natuurschoon, zo veel variatie van wat Engeland alleen maar verspreid heeft: met heide begroeide heuvels, groene dalen, mijlenlange stille stranden, rotsen en bossen, dat heeft Man op die 580 vierkante kilometer. Ja en nog stadsvertier erbij ook, want Douglas, de hoofdstad, is een en al gezelligheid. Niet groot, twintigduizend inwoners en in de zomer drie keer zoveel, maar echt plezierig. Met een drie kilo meter lange boulevard langs de baai lyrische scribenten heb ben Douglas daardoor wel eens vergeleken met Napels met een karakteristiek centrum, met vermaaksgelegenheden en zelfs m.et een casino het eerste en enige in Groot-Brittannië. Een echte uitgaansstad met terrassen, oude pubs, moderne hotels een stad waar het goed terugkomen is als men de hele dag gezworven heeft in de natuur van Man. Ballonna Als u zwerft en u zou in de richting zuid van Castletown gaan, let dan wel even op als u die kleine Ballalonna-boogbrug passeert. Gewoonte is dat men dan zijn hoed afneemt en hardop een groet roept voor „het kleine volkje" dat daar in de buurt moet wonen. Doet u het niet, dan zou er u rampspoed en tegenslag kunnen wachten, want zo is dat kleine volkje wel. Mocht u moe en ziek van vakantie thuiskomen, ga dan bij uzelf even na of u werkelijk wel «e"roet/hebt toen u de Ballalonna-brug passeerde, want dan is er misschien nog hulp mogelijk. Dat ondervond na melijk een Amerikaan, die het quatsch vond om te groeten zo'n type, weet u wel, dat met opzet onder ladders doorloopt en juicht als een zwarte kat z'n pad kruist. Toen-ie weer in de States was en ziek werd herinnerde hij het zich. Hij schreef ijlings een luchtpostbrief aan de V.V.V. van Man of ze alsjeblieft iemand naai de Ballalonna-brug wilden sturen om het kleine volkje namens hem heel hartelijk te groeten. Het ge schiedde en de man was prompt beter. Zie zo'n land waar men nog gelooft aan het kleine volkje, zo'n land is een best vakantieland. Het bewijst dat het een land is met een romantische sfeer, want kleine volkjes huizen nu eenmaal niet in nieuwe wijken met flats. Het bewijst tegelijk, dat er een vriendelijk volk woont, want boze mensen hebben niet alleen geen liederen, maar geloven ook niet in kleine volkjes. Het bewijst ook, dat u 's avonds in de dorpspubs van Man nog sterke verhalen kunt horen. Het is waar: het is verrukkelijk om het hele jaar deel te hebben aan de tv-cv-2cv-cultuur. om de geneug ten van een televisie, een centra le verwarming en een auto deel achtig te zijn. Het is ook verruk kelijk om in je vakantie eens niets van dat alles te hebben en in een land te zijn, waar de sprookjesverteller nog geen blauw oog heeft, waar de warmte niet uit een radiator, maar uit het hart komt en waar een wagen twee echte paardekrachten heeft. Zo'n land, zo'n eiland is Man. De oude vrachtvaart tussen Nederland en Engeland vice-versa heeft sinds kort een nieuw gezicht. De conventionele middelen van vervoer tussen Albion en het Continent de kustvaarders raken op hun retour. Nieuw scheepsvervoer met containers en een ry-op ry-af systeem heeft zyn intrede gedaan. Wat eens het aspect droeg van een zekere gemoedelijkheid is bezig de in vloed van de tijd te ondergaan: hyper-snel laden en lossen en een als een bus sluitend vaarschema verdringen de coastertraditie. De nieuwe vormen hebben succes. Een onderneming als North Sea Ferries, in december 1965 gestart met een veerdienst tussen Rot terdam en Huil, zetten in 1966 al niet minder dan 57.000 passa giers en 27.000 auto's en caravans over. De cijfers van 1967 liggen al beduidend hoger. Het kan ook moeilyk anders want het schema is aantrekkelijk: zesmaal per week (in de zomer zevenmaal) een afvaart in beide richtingen, twee roll-on roll-off schepen (Nor- wind en Norwave) met accommodatie elk voor 235 passagiers en een vaartijd van pakweg 14 uur. Door dit soort schepen is Engeland ineens veel beter bereik baar geworden voor de automobilist-op-vakantie. Een onzer ver slaggevers maakte onlangs een roll-on roll-of trip mee en toerde daarna rond de aanlegplaats aan de overkant door Yorkshire. Een mooi land, zoals uit zyn hierbij afgedrukt relaas blykt. (Van een onzer redacteuren) Vakantie in het buiten landvroeger het voor- recht van een kleine groep, is na de oorlog steeds meer gemeen goed geworden. Steeds meer mensen zijn ontdekkingsreizen gaan ondernemen naar België, Duitsland, Luxemburg, Italië, Spanje. Geleidelijk trekt men ver der. Ook de Scandinavische landen komen aan de beurt, Oost-Europa Zuidslavië, Tsjechoslowakje, Hongarije,- enzovoorten soms zelfs Noord-Af rika. Telkens worden nieuwe mogelijkheden aangeboord. Het is daarom merkwaardig dat er een land is wat achterloopt, in de belangstelling: Engeland. En dat terwijl Engeland toch juist zoveel te bieden heeft en de Neder lander zo goed ligt. Er zijn natuur lijk bezwaren, maar die zijn bepaald niet onoverkomelijk. Om te beginnen de oversteek, die een eerste hap doet uit het vakantie-budget. Maar daar staat tegenover dat de verbin dingen met Engeland steeds talrijker en steeds beter worden en beslist niet duur zijn; een autotocht naar bijvoorbeeld Italië kost ook heel wat. Voorts schrikken veel mensen nog terug voor het links rijden in Enge land, maar in de praktijk is dat niet moeilijker dan rechts rijden. Men is er snel aan gewend en bovendien heeft men in Engeland nog het voor deel van de zeer beleefde weggebrui ker die niet zonder meer voorrang néémt, maar eerder eens een buiten lander voorrang gééft. Behalve vakanties in Engeland gaan korte uitstapjes naar Engeland ook steeds meer tot de mogelijkhe den behoren. En men behoeft dan zelfs niets eens in het zuiden van Engeland te blijven. Vanuit Amster dam is er tegenwoordig een geregel de verbinding met Immingham aan de oostkust van Midden-Engeland. vanuit Rotterdam is er een met Huil, eveneens aan de oostkust van Midden-Engeland. En dan is er na tuurlijk altijd nog de vanouds beken de verbinding Hoek van Holland- Harwich. De opsomming is niet vol ledig. Naar Huil Vorige maand hebben wij een be zoek gebracht aan het graaf schap Yorkshire met gebruik making van de verbinding Rotter- dam-IIull, onderhouden door de North Sea Ferries Ltd., een typisch voorbeeld van een vlotte en prakti sche verbinding. In Rotterdam rijdt men met zijn auto het schip op, in Huil er weer af. En als men terug gaat, is het recept hetzelfde. De dienst wordt (sinds anderhalf jaar) onderhouden door twee schepen, die tegen elkaar in varen, de „Norwa ve" en de „Norwind". Ze vertrekken 's avonds om zes uur uit Rotterdam en Huil en de volgende ochtend om acht uur gaat men in Hull of Rotter dam van boord. Diner, ontbijt en overnachting aan boord (als regel in tweepersoonshutten) zijn inbegrepen in de passagiersprijs, zodat de enige bijkomende kosten die men kan ma ken, bestemd zijn voor de drankjes in de bar en de winkel aan boord, waar sigaretten, drank enzovoorts accijnsvrij zijn te krijgen. Zonder problemen maakt men zo etend, drinkend, pratend, dansend en sla pend de overtocht. Er zijn dan ook zelfs zakenlui die van deze verbin ding gebruik maken voor bezoeken van één dag aan Engeland: ze heb ben het voordeel uitgeslapen op hun bestemming aan te komen en kun nen dezelfde avond weer terug. Ook alweer met voldoende gelegenheid tot ontspanning en rust. Wat kost dat nu? Normaal gespro ken voor een retour zo'n f 120 per persoon, en voor de auto nog eens zo ongeveer hetzelfde bedrag (er is ver schil naar lengte van de auto; dit geldt voor auto's tussen de 3.81 en 3.96 meter, kleinere zijn goedkoper, grotere duurder). Vermelding ver dient voorts dat de „Norwave" on der Britse vlag vaart met een Britse bemanning en de „Norwind" onder Nederlandse vlag met een Neder landse bemanning. De verbinding wordt alleen onderhouden op werk dagen, maar in de drie zomermaan den ook op zondag. In Yorkshire Wie van deze overtocht gebruik maakt komt dus aan in Hull, in het Engelse graafschap York shire. Natuurlijk kan men verder rij den, naar Schotland bijvoorbeeld, of naar Ierland. Dat laatste kan bij voorbeeld door over te varen met de dienst Liverpool-Belfast, die wordt onderhouden door de „Ulster Queen" en de „Ulster Prince". De dienst wordt onderhouden volgens hetzelfde systeem als die tussen Rotterdam en Huil, met dus steeds 's avonds ver trek en 's ochtends aankomst. Wie 's ochtends in Huil aankomt, kan dus diezelfde avond vanuit Liverpool door naar Ierland. Maar het is natuurlijk ook heel goed mogelijk in Yorkshire te blij ven. Het heeft een zeer fraai land schap ('beroemd vooral om zijn „da- les", dalen die gepaard gaan met zacht glooiende heuvels, wat leidt tot prachtige vergezichten, wat het auto rijden heel plezierig maakt), enkele fraaie stranden, een paar steden die van alles te bieden hebben, hier en daar nog wat oudheden. De mooiste golfbanen van heel Engelend (in Ganton)geneeskrachtige baden (speciaal in Harrogate), gelegenheid tot zeevissen, en ga zo maar door. Belangrijker is misschien nog dat je hier zo verrukkelijk die typisch En gelse sfeer kunt proeven, van men sen die altijd correct blijven tegen elkaar en zich bij voorkeur bedienen van het understatement, van heel stijlvolle pubs (cafés) die nog steeds niet meer dan zeven uur per dag open zijn, van ruimte en rust. Nergens hebben wij overigens vori ge maand de Britse sfeer zo sterk geproefd als bij de Ganton Golf Club, waar toen juist de internatio nale ,.home"-kampioenschappen plaatsvonden. „Home" omdat de deelnemers Engeland, Schotland, Wales en Ierland vertegenwoordig den. Enorm uitgestrekte, prachtig onderhouden terreinen, een clubge bouw vol trofeeën (maar uiteraard ook met een bar), deftige heren en dames die met gezapige rust met hun klapstoeltjes en wagentjes van de ene hole naar de andere sjokken. De voorzitter van de club was (na tuurlijk) een kolonel, en een vriende lijk baasje dat ergens onderweg met een walkie-talkie uitslagen zat door te geven aan de centrale, bleek bri gade-generaal te zijn... Bolton castle noemt en dan ook inderdaad precies in het midden gelegen is, een stad met een mooie, ruime parkachtige aanleg en fraaie oude gebouwen. En Scarborough is één van de beroemd ste badplaatsen van Engeland. Een stad die behalve van het toerisme leeft van de „conventions", de bij eenkomsten van partijen en vakbon den. Gemeen hebben al deze plaat sen dat er niet alleen aan amuse ment wordt gedaan, maar ook aan cultuur. Ook 's zomers worden er voortdurend toneelstukken, opera's, musicals enzovoorts opgevoerd. Om nog wat meer over Scarborough te veriellen: de stad noemt zichzelf „De koningin van de kust van Yorkshire" en zij gaat er prat op dat zij „sophisticated" is. Natuurlijk, er zijn meer badplaatsen in Engeland: Brighton, Blackpool, Torquay, om een paar van de bekendste te noe men. Scarborough vindt zichzelf iets deftiger. Er is een echt strand met zand, en er zijn natuurlijk wel de in elke Britse toeristenstad gebruikelij ke amusementshallen met gokauto maten, maar er zijn ook hele delen van de stad waar die niet toegelaten worden, waar de rust nog niet is verstoord. Een speciale attractie vormt een drijvend theater op het water, in de geest van de operette op de Rijn bij Koblenz. Nederlandse week Een bijzonderheid is dat Scarbo rough heel sterk op Nederland georiënteerd is. Acht jaar ach ter elkaar, van 1957 tot en met 1965 heeft men er een „Dutch festival" gehouden, een Nederlandse week, met draaiorgels, Haarlemse bloe menmeisjes, een dansgroep uit Vo- lendam, de band van de Leeuwarder politie, een boerenorkest uit Zutphen, en ga zo maar door. Zo Nederlands ging het daarbij toe dat zelfs op een gegeven ogenblik de plaatselijke au toriteiten bij de opening van weer een Nederlandse week op .-'het toneel een echte Hollandse haring aangebo den kregen. Eén van hen kon hem niet door zijn keel krijgen. Hij stopte hem in de zak van zijn kostuum. Het is nooit meer goedgekomen... In 1966 had Scarborough ter afwis seling een Noorse week; vorig jaar volgde een Benelux-week, waaraan dus alle drie landen deelnamen. Ook dit jaar houdt men het er op de Be nelux, zo omstreeks de eerste week van juni. Daar kunnen België, Luxemburg en Nederland dan tegen elkaar opbieden. Niet te duur De Engelse toeristensteden bieden over het algemeen onderdak en eten voor prijzen die naar onze maatstaven heel redelijk zijn. De kwaliteit van het eten is vaak niet helemaal wat wij gewend zijn, maar met wat zoeken valt er toch wel heel wat te winden. In Scarborough bijvoorbeeld bijzonder lekkere zalm, die er veel goedkoper is dan bij ons. Ook de prijzen in de winkels zijn echt niet afschrikwekkend, vaak zelfs lager dan in Nederland. Dat geldt met name voor verschillende soorten textiel, onder andere wollen stoffen en confectie, colberts en kos tuums bijvoorbeeld. Een moeilijk punt vormt in Enge land het weer. Het regent er net als bij ons heel. wat. Maar wij zijn daaraan aangepast, zegt men bij de VVV van Yorkshire. Wij bieden veel amusement, zodat de mensen een regenachtige dag toch genoeglijk door kunnen komen. Daar zit veel waars in. Je hoeft je niet te vervelen. Er valt veel te zien, veel te beleven. En zelfs al kom je niet verder dan de pub, ook die heeft in Engeland zijn eigen ka rakter. Het is allemaal anders dan bij ons, en dat is een eerste vereiste voor het losweken van de door de zorgen van alledag verstarde geest, waarvoor een vakantie nu eenmaal bestemd is. Scarborough Yorkshire heeft verscheidene aar dige steden. Hull is een haven stad zoals elke andere. York is een heel fijne oude stad, met pitto reske, smalle straten en een prachti ge oude kathedraal. Harrogate is een heel fraaie stad. die zichzelf „het centrum van Groot-Brittannië" Even een vraag die alleen be doeld is voor de bezitters van huisdieren: zyn er al vakantie plannen gemaakt voor hond en-of kat? Zo niet, doe dat dan schielijk! Want in de praktijk blijkt ieder jaar dat aan het logiesprobleem van de huisdieren vaak veel te laat wordt gedacht. Met het ge volg dat asiel of dierenpension volgeboekt is, terwijl het dikwijls ook niet meer mogelijk is met bu ren of vrienden een regeling om trent de verzorging van het huis dier te treffen. Wie gebonden is aan een vakantie in de „topwe- ken" van het seizoen moet er zé ker vroeg bij zijn en zo mogelijk enkele maanden tevoren al een hokje bespreken in het asiel of pension voor honden en katten. Nog een belangrijk punt dat niet mag worden vergeten: de verplichte inenting. Een dierena siel of -pension mag tegenwoordig volgens de wet geen honden of katten meer opnemen, die niet minstens drie weken tevoren zijn ingeënt. Dit geldt ook voor huis dieren die men op vakantie naar het buitenland w:l meenemen. Ziet men geen kans om hond of poes in een goed asiel of pension iUïi i i.J§|_ onder te brengen, dan is voor katten het eigen huis vaak de beste verblijfplaats, vooropgesteld dat buren of bekenden elke dag het dier even komen verzorgen. Met honden is het minder eenvou dig, omdat een hond niet alleen enkele malen per dag moet wor den uitgelaten, maar bovendien behoefte heeft aan „huiselijk ver keer". Uitbesteding bij een be vriend gezin kan een goede oplos sing zijn, maar ook hier geldt weer: bekijk de mogelijkheden tijdig! Zijn er in de kennissenkring meer mensen die huisdieren heb ben, dan kan voor het logiespro bleem wellicht onderling een re geling worden getroffen voor de verzorging van eikaars huisdie-

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 5