Overijsselse ruiters en amazones toonden prachtige ruitersport Geeft mild voor de kankerbestr i j ding Bij de provinciale kampioenschappen Randstedelingen aan de randen van de randmeren ZWEMWEDSTRIJDEN Z.C. „TWENEIAARSVELD" J eugdkampioenschappen en eptunus bekers voor Karin ter Hoeven en Johan Meerman Z.C. „Twenhaarsveld hield geslaagde zwemwedstrijden Interessante radio-causerie ziet u wel Heel Mexico in Leiden aanwezig „Hang-rijden" in de lucht APESTREEK Oude prenten Zaterdag 24 augustus 1968 Het concours-hippique verbonden aan de provinciale kampioen schappen van de landelijke rijverenigingen in Overijssel, dat za terdagmiddag op het erve „Twenhaar" georganiseerd werd door de L.R.V. „De Bergruiters", is een boeiend schouwspel geworden. Boeiend door de prachtige parade van de bijna tweehonderd rui ters en amazones op hun glanzende paarden, spannend door het kampioenschap springen in de klassen M en Z, dat daarna gehou den werd. Spannend ook, doordat iedereen in afwachting was van de bekendmaking wie HET kampioenschap voor achttallen, klasse Z, 1968 en wie de overige verenigingskampioenschappen voor dit jaar veroverd zouden hebben, welke bekendmaking na de parade en de officiële opening plaats vond. Kampioen in de zware klasse der achttallen werden de „Delta- ruiters" uit Kampen met 706 punten en reserve-kampioen de „Loo- leeruiters" uit Almelo met 678 punten. De overige vier geklasseer de verenigingen bleven in punten belangrijk beneden deze achttal len. Het is de tiende maal, dat de Deltaruiters het kampioenschap van Overijssel hebben weten te veroveren- Zij zullen in september in Apeldoorn moeten aantreden voor de strijd om het landelijk kampioenschap der Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijvereni gingen. Een half uur later dan in het pi'O- gramma stond aangegeven - de regen had de zaak 's morgens lelijk in de war gestuurd - leidde paradecomman dant H. Beltman van ,,De Bergrui ters", de ruiters en amazones het terrein binnen en nam de show een aanvang. De élite van de landelijke ruiters uit Overijssel was hier bijeen. Na de presentatie in draf stelden alle groepen der deelnemende verenigin gen zich in een soort carré voor de ere-gasten en bezoekers op. Terwijl het Wilhelmus klonk brachten allen de ruitersgroet. De burgemeester, mr. W. H. Enklaar sprak vervolgens een kort openingswoord, waarin hij het spelen van ons volkslied een waardig begin noemde yan dit ruitersj>orteve- nement en 'wbarin hij dé' 'Kobp uit sprak, dat het sterkste team gewon nen zou hebben. Behalve aan de or- ganisatoren - voqr het vele werk - bracht hij dank aan ,Twenhaars Jan', de heer J. Aaltink, die zijn hart aan de ruitersport verpand heeft, voor de beschikbaarstelling van het grote ter rein. Vervolgens had de inspectie van de parade plaats door mr. Enklaar, de heer P. W. de Jongh-de Leeuw, de vertegenwoordiger der Kon. Federa tie te Dordrecht, de heer G. J. J. Vlaskamp, voorzitter van de Overijs selse bond te Olst en de voorzitter van de Bergruiters, de heer J. War- rink. Met een daverend applaus begroet te het publiek vervolgens de defile rende ruiters, die in draf en in galop een ronde aflegden. Bij het springen, klaase M, ont stond reeds de nodige spanning door dat vier ruiters een foutloos parcours aflegden en een barage moest plaats hebben. Het waren K. de Jong op Antonio" (Looleeruiters), C. Mei.iaard op ,,Bon Ami" (N.O.P.), J. Müller op „Jou- Jou" te Holten (L.R.V. Bathmen) en M. Rademakers op „Romanus" (N.O.P.). In deze volgorde viel ook de beslissing na de barage. De Jong werd kampioen met tweemaal een foutloos parcours, maar hij was met 73 seconden sneller dan Meijaard, (ook foutloos), die 2e werd, Müller maakte in zijn 2e rit 4 fouten en werd 3e, terwijl Rademaker eveneens 4 fouten maakte en 4e werd, omdat hij er 7 seconden langer over deed. Het springen, klasse Z, geschiedde in twee manches met een verschillend parcours. Bij de 2e rit werden de hindernissen aanzienlijk verhoogd,' hetgeen de opgave voor de ruiters en hun dieren aanzienlijk moeilijker maakte. In de eerste manche legden J. Smelt op „Nico" (Eschruiters) en D. B. Nanning op ..Lorito" (R.I.K.) het parcours foutloos af. Mej. J. Morsink, T. Boersma, M. P. Toering en A. de Fcijfer maakten 8 fouten en J. Pwademakers beperkte zijn achter stand tot 4 fouten. Bekende amazo nes als mej. Assink uit Lonneker en mej. Morsink uit Almelo verlieten in de tweede manche het strijdperk we gens enkele weigeringen. De heer J. Smelt wist met zijn vrij zware paard ,,Nico" de hoge hindernissen uitste kend te nemen en ten tweedemale een foutloos parcours af te leggen, waar door hij kampioen werd. 2e werd Nanning. die in de tweede manche 7 fouten maakte, 3e M. P. Toering op „Axel" (Deltaruiters) met 12 fouten en 4e J. Rademakers op ..Montano" (N'.O.P.) eveneens 12 fouten. Toering maakte een betere tweede rit. Tussen deze beide manches door had een derby-race voor pony's plaats, waarbij de jongens op de kleine paardjes verrassende snelhe den wisten te bereiken. Het was een bijzonder aardig en afwisselend schouwspel. De keuring van het schoonste landbouwrijpaard bracht na de voor selectie zeven prachtige dieren op het tableau, waarvan ,,Dan Paulo", van de heer Oerlemans uit de N.O.P. de erepalm wegdroeg. Na de parade reikte mevr. Van Dij- ke de naar haar overleden echtgenoot genoemde Van Dijke-beker uit, inge steld omdat de laatste veel gedaan heeft voor de landelijke ruitersport in deze streek. Hij kwam in het bezit van de Looleeruiters uit Almelo als het best geplaatste achttal, klasse Z, uit de streek. Mej. W. Kok van de L.R.V. Lon neker" behaalde met ,,Duke" het kampioenschap springen der jeugd- ruiters met 32 punten. 's Morgens hadden op hetzelfde ter rein in een groot aantal ringen de dressuurproeven plaats, die o.a. door een onweersbui enige tijd onderbro ken moesten worden. Er was hard ge werkt en in een spannende strijd goede dressuur en goed springen ge toond, verklaarde de heer G. J. Morsink uit Almelo, die als microfo- nist een uitstekende toelichting gaf op hetgeen het vrij tali-ijke publiek deze middag voorgeschoteld kreeg. Bij het afscheidsdiner in café-restau rant „De Waag", heeft de voorzitter van de Bergruiters de heer J. War- rink, de juryleden en alle medewer kenden bedankt, terwijl de heer Vlaskamp, de Bergruiters heeft dank gebracht voor de goede organisatie, waarbij de heer D. J. Mellema nog de technische kant belichtte: De uitslagen der verschillendé on derdelen ^varen als volgt: Verenigingskampioenschappen, dres- suurproef voor achttallen, klasse Z: 1. Dfeitaruïters, Kampéh "706" punten," (kampioen), 2. Looleeruiters, Almélo 678 p. (res.-kampioen), 3. N.O.P. I §33 p„ 4. Eschruiters, Wierden 6001 2 p., 0. Lonneker te Lonneker 600 p., 6. Bergruiters, Holten 576% P- Alsvoren voor viertallen: 1. Diepen heim te Diepenheim 611 "2 p., 2. Hert- ruiters, Hellendoorn 576'.'2 p. Alsvoren voor achttallen, klasse L: 1. IJsseloevers, Wijhe 643 p., 2. R.I.K., Zwolle 640 p., 3. N.O.P. III 634 p.. 4. N.O.P. IV 629 p.. 5. N.O.P. V 623V: p., 6. Avereest 6211 2 p., 7. Bathmen 598 p.. 8. Heeten 589 p. en 9. Zeven Buurtschappen, Delden 581 p. Kampioenschap, individuele dres suur v. d. jeugd: ring 7: 1. H. ten Hoopen, Avereest 110 p., 2. mej. W. ter Bosch, N.O.P. (kampioen ring 7 en 8) 108 p., 3. J. W. de Vries, Alme lo 105'/= p., 4. Mej. W. Kok, Lonne ker 104'/i p., 5. Mej. M. van Loo, Al melo 104 p. Ring 8: 1. Joh. Roze, Avereest 104'.2 p.. 2. Mej. H. Wilmink, Almelo IOOV2 p., 3. R. Koetsenruiter, N.O.P. 991 '2 p., 4. S. van Heeteren, Almelo 99'/2 p.. 5, H. van Dijk, Zwolle 97 p. Kampioenschap, individuele dres suur klasse M2, ring 10: 1. K. Koers, Kampen (kampioen ring 9 en 10) 102 p., 2. C. Meijaard, N.O.P. 101 p., 3. G. Beldman, Holten 100 p., 4, H. Hofstee, Lonneker 98''- p., 5. W. Kloosterman, Kampen, 95 p. Ring 9: 1. W. Lumens, N.O.P. 103''2 p., 2. H. Broeze jr., Wierden 92V- p., 3. .J. van Merle, Olst 9D/2 p., 4. Mej. A, Bouma, N.O.P. 91 p., 5. Mej. M. Burjur, N.O.P. .91 p Kampioenschap mennen: 1. K. Sel- les. Kampen 101 p., 2. W. Klooster man, Kampen lOO'/i p., 3. M. P. Toe ring, Kampen 99' 2 p. Kampioenschap individuele dres suur. klasse Z: 1 H. Broezen, Wier den IIO'/ï p., 2 M. P. Toering, Kam pen 1022 p., 3 K. Selles, Kampen 100 De prijswinnaars in klasse Z, v.l.n.r. J. Smelt (Eschruiters, Wierden)kampioen, D. B. Nan ning (RIK, Zwolle), M. P. Toe ring (Deltaruiters, Kampen) en J. Rademakers (NOP). p.. 4 B. Assink. Lonneker 99 p. en 5 mej. ,J. Morsink, Almelo 98 p. Kampioenschap jeugdspringen1 mej. W. Kok, Lonnekér 32 p., 2 mej S. van I-Ieteren, Almelo 31 p., 3 mej. M. Kuiphuis, Almelo 30 p., 4 R. van Martels Dankern, Dalfsen 28 p., 5 II. Gorel, Almelo 23 p. en 6 mej. H ten Hoopen, Avereest, 23 p. Kampioenschap springen klasse M. 1 K. de Jong, Almelo 0 ft., 2 C. Meijaard, NOP, 0 ft., 3 J. Muller, Holten 4 ft., 4 M. Rademakers, NOP 4 ft. Kampioenschap springen, klasse 1 J. Smelt, Wierden, 2 D. B. Nan ning, Zwolle, 3 M. P. Toering. Kam pen en 4 J. Rademakers, NOP. Schoonste landbouwrijpaard: 1 „Don Paulo" eig. Oerlemans. NOP, 2 „Don Ami" eig. C. Meijeraard, O „Viva Mexico" (Leve Mexico) is de opgewekte titel van een tentoonstel ling over Mexico in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1 te Leiden. De belangstelling voor het land, waar straks de Olympische Spe- 'len gaan beginnen, wordt in dit mu seurn opgewekt door middel van veel foto's en enkele maquettes, waarvan één het nieuwe Mexico onder de lou pe neemt en een andere het gerestau reerde stadion in Chichen Itza. Eeuwen geleden vergaapten zich hier duizenden aan het zogenaam de tlachtli, een spel dat ook nu nog (sporadisch) in Mexico wordt beoe fend. Er komt een doelschijf bij te pas en een bal. Deelnemers moeten over veel armkracht beschikken en „van uit de heup" kunnen gooien. Kenners zullen begrijpen waarom. De expositie laat verder een Mexi caanse mai'kt in het klein zien en geeft ook (met veel foto's)- beelden van het Olympisch Dorp in aanbouw, evenals van de stadions en de sport hallen, die straks tijdens de Spelen een enorme belangstelling krijgen te verwerken. Als het om anders-dan-anders-at- tracties gaat, staat het amusements park ,,Drievliet" in Rijswijk ZH voor niets. Er was al een emotiebaan, waar hel spookachtige en hoogst emotioneel toegaat, en nu is er sinds kort ook een monorail van 250 meter lang. De treinstellen ervan hangen zo'n 4 meter boven de grond en zijn mans genoeg om 16 volwassenen of 30 kin deren op de reis mee te trekken. Drievliet heeft nu alles wat er maar te. wensen valt: een lachgrot (om van de emotiebaan te bekomen) een autoscooter, overslagschommels, een tunderbird en natuurlijk een speeltuin. KRAANVOGEL Een levensgrote kroonkraanvogel in Ouwehands Dierenpark, die kenne lijk ook wel eens van vakantiepret wilde genieten, wipte over de groene haag van zijn domein, stond na 'een paar grote stappen middenin de speeltuin, om vervolgens op een niet ingebruik zijnde schommel te sprin gen en zich heerlijk heen en weer te laten wiegen. De talrijke jeugd, die op het drukst van de dag de speeltuin bevolkte, had het grootste plezier om deze niet alledaagse speelmakker. De vakantievreugde was voor de kroonkraanvogel echter van korte duur. Twee mannen hadden er niet de minste moeite mee om de geve derde vriend naar huis terug te bren gen, die zich daar kennelijk toch wel meer op zijn gemak voelde dan op de schommel in de drukke speeltuin. J. Smelt van de Eschruiters uil Wierden, kampioen in klasse Z, maakt hier met „Nico" een fraaie sprong. NOP, 3 Briljant, eig. M. P. Toering. Kampen, 4 „Lunguin" eig. jhr. II. L. N. van- Martels, Dankern, Dalf sen, 5 „Pandour" eig. mevr. B. v. d. Oorst-v, d. Scheer, Zwolle, 6 „Elita" eig. P. Emmeloard, 7 „Bento" eig. G. W. Kelin Willink, Diepenheim. Derby race pony's: 1 Frans van C-oesant, Rijssen, 2 Albert Meijer, Markelo, 3 Marian Brandriet, Del den en 4 Jan Schokkink, Markelo. De jongens en meisjes van 12 t.m. 15 jaar, die deelnamen aan de 50 me ter school-, rug- en vrijeslag zwom men om de „Neptunusbekers", waar bij de beste totaalprestatie het jeugdkampioenschap en tevens hun naam in deze bekers verzekerde. De einduitslag bij de meisjes was: le jeugdkampioene Karin ter Hoeven 132.2 sec., 2e Minie Eshuis 141.6 sec. en 3e Dinie Boode 147,8 sec. en bij de jongens: le en jeugdkampioen Z.C. Twenhaarsveld Johan Meerman 120.1 sec. 2e Dick Meuleman 127.9 sec. en 3e Gery den Bouwmeester 130.7 sec. Er namen deze avond 68 jeugdleden aan de kampioenyedstrijden deel met een totaal van 170 inschrivingen. Aan het slot van de avond bedankte voorzitter Arendshorst alle medewer kers en maakte hij nog bekend, dat woensdag a.s. om 18.30 uur de eind- wedstrijden tussen de jeugdploegen van „De IJssel" C' en D, Deventer, „O.Z.C." Olst en Z.C'. „Twenhaars veld" in het Holtense had zullen plaats vinden. Daarna kregen alle deelnemers (sters) nog een rol drop aangeboden, omdat zij zo sportief gestreden had den. De uitslagen waren (Leeftijd bere kend in 1967): 1. Meisjes t.m. 9 ,jr. 25 m. schoolslag: 1, Geraldine ten Ho ve 24,8 sec., 2. .Tannic Loman 26.7 s„ 3e Willie Steunenberg 27.4 s., 4e Ger- dien Nijkamp 20.3 s., 5e Henriëtte Nijkamp 28.5 s, en6e Margriet I-Iij- weege 30.1 s., 2. jongens idem: 1. Al- brecht Bulsink 28.2 s„ 2. Gerard' Veneman 28.4 s., 3. Jan Pieffers 30.4 s., 4. Martin Nijkamp 31..- s„ en 5. Jan Huisman 35.-. 3. Meisjes 10-11 jr. 25 m. school slag: 1. Ans Bos - 21.5 s., 2. Gerrié Kallsterman 21.9 s.„ 3. Alie Schippers Op 14 augustus 1968 hield de heer B. M. van Griethuysen, hoofd van de hoofdafdeling Openluchtrecreatie in de radio rubriek „Mens en Samenleving" van het Ministerie van C.R-M. een praatje over recreatiemoge lijkheden op en aan de randme ren van het IJsselmeer. De tekst van de interessante causerie drukken wij hier af: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst" staat er te lezen op het monument op de Afsluitdijk op de plaats waar de dijk werd gedicht. Dat was in 1932 „zijn toekomst". Hoe geheel ander beeld had men in dat jaar van de toekomst, een toekomst die voor een deel nu het heden is. Hoe noest zijn de mannen van de Dienst der Zuiderzeewerken sedert die ge denkwaardige dag doorgegaan met aan de toekomst te werken en hoe hebben zij al voortschrijdend in de tijd het toekomstbeeld zien verande ren. Vijftig jaar is het geleden dat de Zuiderzeewerken begonnen. Zouden de regeerders van toen toen ons land een bevolking van 6 miljoen zie len telde een vaag beeld hebben gehad van de toekomst zoals wij hun kleinkinderen en achterkleinkin deren die zien? Zouden zij enig idee hebben gehad van de grote omme zwaai van Nederland van agrarisch- naar industrie-land, van een bevol kingscijfer dat in die vijftig jaar meer dan verdubbelde, zouden zij. zo als wij dat doen hebben kunnen ver onderstellen dat wij aan het eind van deze eeuw nóg maar 6 pet van ons to tale leven aan verplichte arbeid zul len beteden en dat 94 pet. van ons le ven van de wieg tot het graf min of meer ter vrije besteding zal staan. Zij niet, maar wél zij die na hen zijn gekomen en zo is het moge lijk dat de inrichtingsplannen dei- achtereenvolgens droogvallende pol- dei-s steeds zijn aangepast aan de vi sie die men bij het inrichten op de toe komst had. We zien hoe de polders steeds meer van zuiver agrarisch gebied tot veelzijdige woon- en werk gebieden worden gemaakt. Wat in het bijzonder opvalt is hoe ook aan de behoefte aan recreatie ruimte voor de Nederlandse bevolking tegemoet wordt gekomen. In het be stek van dit praatje zou het te ver voeren alle plannen voor recreatie voorzieningen die al dan niet reeds zijn uitgevoerd op te sommen. Ik zou u van-daag willen wijzen op de recreatievoorzieningen die worden getroffen in wat een bijproduct van Zuiderzeewerken zou kunnen worden genoemd de randmeren die de nieu we polders van het oude land schei den. Alleen reeds de mogelijkheden die deze randmeren, zowel op de ..ou de" als 00 de „nieuwe" oevers bie den plus de voorzieningen die in deze meren worden getroffen zijn van een omvang dat de randmeren van de IJsselmeer-polder tot een natio naal recreatiegebied" uitgroeien. Een nationaal recreatiegebied dat primair van belang is voor dat deel van de bevolking dat meer en meer in een verstedelijkt gebied woont en komt te wonen: de bewoners van de Rand stad Holland. De randmeren immers grenzen aan de Randstad. Met name Amster dam en bet helaas zo sterk verste delijkte Gooi hebben aan het IJmeer en het. Gooimeer de randmeren bij huis. Kent u de namen van de randmeren niet? Omgaande van de koo van Overijssel in het bosten naar Enkhui zen en in het westen zijn het: het Vollenhovense Meer, het Ketelmeer, het Veluwemeer, het Eemmeer. het Gooimeer, het IJmeer. de Gouwzee 1 het Hoornse Hop. Een ring van water tussen de Noordoostnolder en Overijssel, tussen Oostelijk Flevoland en Geldex-'and. tussen hef: zo iuist drooggevallen Zuidelijk Flevoland en Gelderland. Utrecht en Noord-Holland en tussen de nog droog te vallen Mar- kenerwaard en Nrd.-Holland. Ik noem u dié provincies omdat de randmeren niet alleen op het nieuwe land wor den „gestoffeerd" voor de recreatie, maar ook omdat er op het zogenaam de oude land talrijke voorzieningen 22.5 s., 4: Diana Mol 22.6 s., 5. Ma rijke van Egmond 23.3 s„ en 6, Hen riëtte Bos 23.7 s„ 4. Jongens idem: 1. Rinus Nieüwenhuis 23.4 s„ 2. Eg bert Wissink 24.2 s„ 3. Gerard Wil- lems 24.3 s., 4. Bert Aaftink 24.6 s„ 5. Herman Hofman 24.8 en 6. Rex van Geerestein 25.- s. 5. Meisjes 12-13 jr. 50 m. schools!.: 1. Dinie Boode 46.- s„ 2. Karin ter Hoeven 47.8 s., 3. Lammie Stoffer 4.9.1 s., 4. Ans Aaftink 49.6 s„ 5. Ine ke Vukkink, 50.4 s„ 6. Minie Eshuis 50.5 s,. fi. Jongens, idem: 1. Dick Meuleman 48.3 s., 2. Jan ter Harm- sel 51.1 s„ 3. Harrie Wansink 54.8 s., 4. Dick Aaftink 55.- s„ 5. Egbert Ro- zendom 56,5 s., 6. August Müller 65,5 s. 7. Meisjes 14-15, 50 m. schoolslag: 1. Ria Podt 52.4 s„ 2. Gerrie Lensink 54.2 s, 3. Willie Steenhuis 55.7 s„ 4. Dinie Vincent 58.6 s. en 5, Rita ten I-Iove 58.5 sec. 8. Jongens, idem: 1. Johan Meerman 44.9 s.. 2. Gerry den Bouwmeester 47,8 s., 3. Gerard ter Harmsel 48.- s., 4. Paul Wansink 49.4 s-, 5. Adrie Nijland 56.8 s„ en 6. Wim Goorman 61.6 s. 9. Meisjes t.m. 9 jr., 25 m. rugslag 1. Henriëtte Nijkamp 28,9 s., 2. Mar griet Hijweege 31.5 s„ 3. .Jannie Lo man 31.7 s„ 4. Gerdien Nijkamp 36.7 s„ 5. Wilma van Egmond 38.2 s„ 6. Martha Gerbers 40.- s.. 10. Jongens, idem: I. Albrecht Bulsink 26.5 s., 2. Martin Nijkamp 37.3 s„ 3. .Tan Pief fers 42..- s, 1. Meisjes 10-11 25 m. rugslag: 1. Diana Mol 22.9 s„ 2. Ansje Bos 24.8 s., 3. Jannie Wansink 25.1 s., 4. In ge v.d. Harst 25.6 s„ 5. Marijke van Egmond 25.7 s. en 6. Gex-rie Kalfster- man 25.8 s., 12. Jongens, idem: 1. Ri nus Nieuwenhuis 24.8 s., 2. Gerard Willems 25.2 s., 3. Herman Hof man 30.6 4. Rex van Geerestein zijn en worden getroffen. Onderzoe kingen hebben ons geleerd dat de ge middelde Nederlander die over een auto beschikt als hij er op z'n vrije dagen opuit trekt zoln 35 k 40 km van huis gaat. De grootste drukte aan de randmeren moet dan ook worden vei'- wacht binnen een dergelijke afstand van de bevolkingscentra binnen de Randstad. Dat wil zeggen de boog van Harderw'ijk tot Hoorn. In dit gedeel te zijn het Veluwemeer, het Eem meer, het Gooimeer en het IJmeer reeds tot stand gekomen. Ervaringen wijzen uit dat ook het Veluwemeer ten Noordwesten van Harderwijk reeds nu midden in^de belangstel ling der randstedelingen staat, en als ik u dan ook een kort overzicht geef van de randmeren maar mee. Dan zien we hoe de zuidelijke oevers van Oostelijk Flevoland nagenoeg geheel bestaan uit lig- en speelweiden waar zowel de watersporter als de landrot zijn hart kan Ophalen. Dank zij de zorgen van de Dienst der Zuiderzee werken en de Rijksdienst IJsselmeer- •polders al dan niet met steun van het Ministerie van Cultuur. Recrea tie en Maatschappelijk Werk heb ben die voorzieningen getroffen. Unieke camping Een nieuwe camping door de Rijks dienst IJsselmeerpolders in „Het Spijk" aangelegd kan als voorbeeld voor geheel West-Europa gelden. Aan de oever is een vluchthaven met. lan- ceerplaats voor motorboten in gereed heid gebracht. In het meer zijn eilan den opgespoten, een z.g. aqua-cam- ping en een haveneiland. Was in den beginnen het Veluwemeer wel wat erg ondiep, de Dienst der Zuider zeewerken heeft grote oppervlakten op bevaarbare diepte gebracht. Aan de overzijde de oude oever is de immer actieve Recreatiestichting Ve- luwerandmeer, waarin de provincie Gelderland en een zestal Gelderse ge meenten samenwerken, met steun van C.R.M. bezig de oevers verder te ontsluiten. Grondaankopen vinden plaats, wegen worden aangelegd, kam peerterreinen en parkeerterreinen verbeterd en nieuw aangelegd. Nieuwe stranden Ten westen van het door zijn vele attracties en met rijkssteun tot stand gekomen jachthaven tot een waar re creatiesteunpunt ontwikkelde Harder wijk vinden we dit jaar voor het eerst voor het publiek opengestelde stranden bij Nulde en Horst. Niet minder dan, acht km. strand met bij passend \Vegen- en padennet, par keerterreinen en een jachthaven is hier aangelegd, een afstand die even groot is als van het midden van de Scheveningse boulevard tot het In het natuurbad Twenhaarsveld hadden zaterdagavond onder grote belangstelling en met nog een flinke deelname zwemwedstrijden plaats. Indien de oude Romeinen nog leef den, zouden zij waarschijnlijk ge zegd hebben, dat Pluvius, de god van de regen en Neptunus, de god van het water, voortreffelijk samenwerk ten om de Zwemclub Twenhaarsveld een droge wedstrijdavond te bezor gen. Terwijl hel zaterdag regelma tig goot, was het 's avonds tussen 6.00 en 8.00 uur droog. Daardoor kon de voorzitter van Twenhaarsveld. de heer II. Arendshorst, precies 0111 18.30 uur een talrijk publiek en een groot aantal deelnemers welkom he ten. Dat deze zwemavond voor toeris ten en Holtcnaren gehouden kon wor den, was mede te danken aan de spontane medewerking van het ge meentebestuur, dat het bad voor de ze avond aan de zwemclub ter be schikking had gesteld. 32.- s„ 5. Albert Lonink 32.1 s. en 6. Richard Egberts 32.2 s. 13. meisjes 12-13 j, 50 111. rugslag: 1. Karin ter Hoeven 46.- s, 2. Mi nie Eshuis 49.4 s., 3. Marietje Loman 54.- s„ 4. Dinie Boode, 54.9 s,, 5. Lammie Stoffer 59,4 5» en 6. Ineke Vukkink 64.4 s., 14 jongens, idem: 1. Dick Meuleman 42.7 s,, 2. Jan ter Harmsel 49.1 s.,-3. Dirk Aaftink 56.2 s,, 4. Arent Jan Steenhuis 61.4, 5. Eg- bert Rozendom 65.- s en 6. Harry Wan sink 67.2 s. 15 meisjes 14-15 j. 50 m rugslag: 1. Willie Steenhuis 50.6 s„ 2. Ria Podt 52.9 s„ 3. Rita ten Hove 62.- s., 16 jongens, idem: 1. Johan Meerman 40.6 s., 2. Gery den Bouwmeester 45.- s, 3. Gerard ter Harmsel 50.3 s„ 4. Paul Wansink 54.5 s„ 5. Wim s. Goorman 58.8 s., 6. Adrie Nijland 76.4 17 meisjes t.m. 9 jr. 25 m. Vrije slag 1. Margriet T-Iijweege 24.3 s., 2. Jan nie Loman 26.9 s„ 3. Gerdien Nij kamp 28.- s„ 4, Willie Steunenberg 28.3 s., 5. Henriëtte Nijkamp'28.9 s„ 6. Wilma van Egmond 24.3 s., 18. Jon gens, idem: 1. Albrecht Bulsink 21.1 s.,.2. Jan Pieffers 29.8 s„ 3. Martin Nijkamp 31,4 s„ 4. Jan Huisman 36.4 sec. 19 meisjes 10-11 jr. 25 m. vrije slag: 1. Gerrie Kalfsterman 18.7 s., 2. Ans Bos 18.9 s.. 3. Inge v.d. Harst 19.6 s„ 4. Diana Mol 21.8 s,, 5. Alie Schippers 22.4 s,, 6, Jannie Wansink 22.8 s„ 20. Jongens, idem: 1. Gerard Willems 18.6 s.. 2, Harm Rozendom 19.8 s., 3. Rinus Nieuwenhuis 21.- s, 4. Egbert Wissink 22.5 s„ 5. Richard Egberts 22.8 s„ 6. Rex van Geere stein 24.2 s. 21. Meisjes 12-23 jr. 50 m. vrije Slag: 1. Karin ter Hoeven 38.4 s., 2. Minie Eshuis 41.7 s„ 3. Dinie Boode 46.9 s., 4. Lammie Stoffer 50.5 s„ 5. Ans Aaftink 50.8 s„ 6. Marietje Lo man 55.5 s„ 22 jongens, idem: 1 Diclc Meuleman 36.9 s„ 2. Jan Ter Harm sel 43.5 s,, 3. Egbert Rozendom 52,- s., 4. Dirk Aaftink 52.1 s„ .6, Harrie Wansink 57.4 s., 6. Arent Jan Steen huis 60.- s. 23. Meisjes 14-15 jr. 50 m. vrije ta ten Hove 49,8 s., 3. Ria Podt 50.2 s., slag: 1. Willy Steenhuis 42.9 s., 2. Ri- 24. Jongens, idem: 1. Johan Meer man 34.6 s., 2. Gerard ter Harmsel s.. 4. Paul Wansink 45.2 s., 5. Wim 36.2 s., 3. Gery den Bouwmeester 37.9 Goorman 47.4 s. en 6. Adrie Nijland 56.7 s. De gibbons in Ouwehands Dieren park leven in volledige vrijheid op twee eilandjes middenin een grote vijver voor de terrassen van het parkrestaurant. Aangezien juist op die terrassen nogal eens lekkere hapjes worden ge serveerd, hetgeen de gibbons altijd met argusogen gadeslaan en mits dien nog wel eens wat lekkers toege worpen. krijgen, zag de directie van het park zich genoodzaakt een bordje op het eiland te plaatsen met het opschrift: „Niet voederen s.v.p." Aanvankelijk stoorden de lang armige apen zich niet aan dit bord. Ze snuffelden wat aan deze vreemde eend in de bijt, maar lieten er zich verder niets aan gelegen liggen. Uiteraard werden de lekkere hap jes heel wat minder, daar de meeste bezoekers rekening gingen houden met het verzoek op het bord. Een gibbon kan niet lezen. Anders zou er een verklaring voor zijn te geven waarom deze apensoort op ze kere dag het bord met paal en al to taal in de puré heeft gestampt. Er was praktisch niets meer van over. Vermoedelijk hebben de gibbons op deze wijze hun woede gekoeld om het feit, dat ze lang zoveel lekkers niet meer kregen als in de tijd dat het bord nog niet op hun territoir stond. Geheel onwetend hebben zij daarbij de juiste dader geliquideerd! „Rijden en varen" is de naam van de tentoonstelling, die tot eind sep tember wordt gehouden in het Pren tenkabinet van het Gemeentemuseum in Arnhem. Er zijn prenten en teke ningen over het toerisme in de 18e en 19e eeuw te zien. Tal van instel lingen hebben medewerking verleend. Zo hangen er prenten van het Neder lands Postmuseum met een trekschuit als middelpunt en penseeltekeningen van velerlei reiswagens van het Oud heidkundig. Genootschap in Amster dam. Het Nedeflands Openlucht Mu seum stond tijdelijk volksprenten en ■kinderprenten voor het goede doel af. Wassenaarse Slag! De zaak is er nog lang niet af. Plannen voor verbete ring van de sanitaire situatie er komt een compleet rioleringsnet met alles wat er bij hoort zullen weldra worden gerealiseerd. Meer de kant van de Randstad uit we bevinden ons dan in het Emmermeer is op kosten van 't ministerie van C.R.M. een eiland van niet minder dan 26 ha aangelegd. Weer met een vluchtha ven voor jachten en bedoeld om de recratiedruk, in verband met nafuur- beschermingsbelangen hier, van de oevez'.s af te leiden. Overigens hebben de vogels in zulke grote getale be zit genomen van het eiland dat nog niet voor het publiek is opengesteld dat bij het uitwerken van het inde lingsplan rekening wordt gehouden met een zekere ..zonering" waarbij zowel de natuurliefhebber als de wa tersporter aan zijn trekken zal ko men. Er werden 18 nummers verzwöm- men met in totaal 113 inschrijvingen. De jongste deelneemster Iiedie Rede- ker x de oudste deelnemer de beer A. Veneman, ontvingen- een aanmoe- digingsprijsje: De uitslagen waren: 1. Meisjes t/m 9 jr. 25 m. school slag: 1. Bca Brinkman 27.7 sec; 2. Willy Steuneberg 27.9 sec; 3. Wilma van Egmond 30.3 sec; 4. Martha Gerbers 31.3 sec; 5. Annemie Schup- pert 33.1 sec. en 6, Marieke Robers 33.'2 sec. 2. Jongens, idem: 1. Martin Nij kamp 29.- sec; 2. Jan Huisman 35.1 sec; 3. I-Ierm J. Robers 39.- sec;. 3. Meisjes 10-12 jr. 25 m. school slag: 1 Karin ter Hoeven 21.3 sec. 2. Ans Aaftink 21.8 sec; 3. Gerrie Kalfsterman 21.9 sec; 4. Henriëtte Bos 23.2 sec; 5. Diana.Mol 23.3 sec; en 6. Marijke van Egmand 23.6 sec. 4. Jongens, idem: 1. Diclc Meule man 20.9 sec; 2. Jan Ilarbers 21.1 sec; 3. Gerard Willems 23.4 séc; 4. Bert Aaftink en Richard Beltman 24.9 sec; 5. Albert Lonink 26.6 sec. en 6. Arend Jan Steenhuis 27.- sec. 5. Meisjes 10-12 jr. 25 m. rugslag: 1. Karin ter Hoeven 2.1.4 sëc; 2. Ma rijke van Egmond 23.8 sec; 3. Diana Mol 24.- sec; 4. Jannie Wansink 24.1 sec. 5. Gerrie Kalfsterman 24.7 sec; en 6. Inge v.d. Harst 24.8 sec. 6. Jongens, idem: 1. Dick Meule man 18.7 sec; 2. Albert Wolters (Ede) 19.5 sec; 3. Gerard Willemd 24.- sec; 4. C-ert Paalman 25.6 sec; 5. Arend J. Steenhuis 25.8 sec; en 6. Albert Lonink 31.4 sec. 7. Meisjes t/m 9 jr. 25 111. vrije slag: 1. Wilma van Egmond 30.5 sec; 2. Martha Gerbers 32.9 sec. 8. Jongens, idem: 1. Albrecht Bul sink 20.6 sec; 2. Martin Nijkamp 29.8 en 3. Jan Huisman 34.1 sec. 9. Meisjes 10-12 jr. 25 m vrije slag: 1. Karin ter Hoeven. 18.3 sec; 2. Ger rie Kalfsterman 19.6 sec; 3. Inge v.d. Harst 20 sec; 4. Ans Aaftink 21.5 sec; 5. Diana Mol 21,6 sec en 6. Jannie Wansink 22.8 sec. 10. Jongens, idem: 1. Albert Wol ters, Ede 15.3 sec: 2. Dick Meuleman 16 sec; 3, Gen-ad Willems 18.3 sec; 4. Jan I-Iarbers 19.8 sec; 5. Arent J. Steenhuis 25 sec en 6. Albert Lonink 30.1 sec. 11. Meisjes 13-15 jr., 50 m school slag: 1. Dinie Boode 48.4 sec; Gon- nïe Legarde (Hilversum) 53.4 sec; 3. Marietje Loman 53.8 sec; 4. -Ria Leeftink 57 sec en 5. Rita ten Hoeve (Markelo) 57.2 sec. 12. Jongens, idem: 1, Johan Meer man. 44.1 sec, 2, Henk Boerekamps (Hillegom) 48 sec; 3. Paul Wansink 49.8 sec; 4. Jan ter Harmsel 53.2 sec; 5. Harry Wansink 55 sec en '6. Dirk Aaftink 56 sec. 13. Meisjes 13-15 jr. 50 m rugslag: 1. Gonnie Lagarde (Hilversum) 56.8 sec; 2. Dinie Boode 57.5 sec; 3, Ma rietje Loman 57.7 sec; 4. Rita ten Hove (Markelo) 61.3 sec. 14. Jongens, idem: 1. Johan Meer man 44,8 sec; 2. Jan ter Harmsel 51,1 sec; 3. Paul Wansink 55.4 sec; 4. Harry Wansink 1,14.-. 15. Meisjes 13-15 jr. 50 m vrije slag: l. Dinie Boode 49.4 sec; 2. Ri ta ten T-Iove (Markelo) 53 sec. 10. Jongens, idem: 1. Johan Meer man 37.8 sec: 2. .Tan ter Harmsel 41.6 sec; 3. 1-Ienk Boerekamps (Hil legom) '43 sec: 4, Paul Wansink 45 sec (Gerard Willems zwom buiten mededinging mee en bezette met 41.6 sec een gedeelde 2e plaats). 17. Dames 16 jr. en ouder, 100 111 vrije slag: 1. Willemien Tuller 1,39.9 sec; 2. mevr. C. Karmelk 2.04.5 sec. 18. Idem heren; l. Carl Israël 1.18.9 sec; 2. Gerard ter Harmsel 1.29." sec; 3. Albert Wolters (Ede) 1.29,8 sec; 4. A. Veneman 2.24.8 sec. Zoals immer in deze tijd van het jaar zal het Koningin Wilhelmina Fonds weer een beroep doen op de offervaardigheid van het publiek. Met andere woorden, de kankerbestrijding zal dan het doel zijn waar voor 'uw geldelijke bijdrage wordt gevraagd. De strijd tegen kanker is een kostbare zaak, maar tevens een noodzaak. Daar het hier een kwestie betreft die ons allen aangaat, is een beroep op uw financiële steun gerechtvaardigd. Weet u, dat een bedrag van vijf miljoen gulden nauwelijks voldoende is om de wetenschap in staat te stellen door te gaan op de weg naar 'n uiteindelijke overwinning? Een indrukwekkend bedrag, temeer, daar deze gelden voor het overgrote deel door particulier initiatief bijeenge bracht moeten worden. Wij vragen ons af of het nog nodig is u op de belangrijkheid van deze inzameling te wijzen. Iedereen weet immers, dat hiervoor geld nodig is. veel geld. Dat dit geld tot nut van ons allen wordt besteed. Geef daarom met milde hand als men uw bijdrage'vraagt. En als men er per ongeluk niet om vraagt, het giro-nummer van het Koningin Wil helmina Fonds is 26.000 Amsterdam. In Holten worden de per post ver spreide zakjes door de bekende personen afgehaald. U kunt hen een dienst bewijzen door Uw bijdrage gereed te leggen. Het Comité. De zwemwedstrijden om het clubkampioenschap van de Zwem-1 club „Twenhaarsveld", die woensdagavond in het natuurbad van die naam gehouden werden en waarvoor grote belangstelling be stond bij de jeugd en bij het publiek hadden een spannend verloop en door het enthousiasme van de toeschouwers werd het een sfeer volle avond.- Voor de tjjdwaarnemers en de secretaressen was het hard werken geblazen om de wedstrijden voor het invallen van de duisternis af te ronden. Nadat de voorzitter, de heer H. Arendshorst, toeschouwers en deelnemers had verwelkomd, kon de starter, de heer P. B. Müller- de eerste serie het water in fluiten.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 2