.„ROADTEST" SIMCA 1100 Frans circus bezoekt Deventer Proeven met geluidsgolven voor de veeteelt in Japan Brei uw bikini t N jVv' Diploma- zwemmen Pas op voor brandbare textiel - - Imób*J myum ADVERTEREN DOET VERKOPEN Burgerlijke stand VOETGANGERSACTIE i%3' links-rechts- links gekeken oversteken! EEHHHSBHSHHB Zaterdag 27 juli 1968 9 J Oimca, zeker de laatste jaren één van de meest succesvolle Franse automobielfabrieken, is ontstaan uit een assemblagebcdrijf dat lang gele den Fiat modellen in licentie bouwde. In een later stadium werden eigen ontwerpen op de markt gebracht, die eerst pas bij de Aronde typen een groot succes werken. De onstuimige ontwikkeling van de nu tot het Chrys- ler-concern behorende fabrieken, kwam in 1961 met het lanceren van de 1000. Na deze „bestseller" is men ge staag aan het uitbreiden gebleven en wei-den de 1300 en 1500 (nu 1301 en 1501) op de markt gebracht. Sim- ca is de enige fabriek die op haar modellen-serie drie constructieprinci pes toepast en met succes. De 1000 heeft een achterin geplaatste motor met achterwielaandrijving, bij klei nere automobielen veelvuldig toege past; de 1301 en 1501 hebben de con ventionele bouwwijze, met de motor voorin en aangedreven achterwielen. De 1100 waarover deze „auto-test" handelt, is de eerste Simca, die voor wielaandrijving heeft en 'n motor die overdwars voorin geplaatst is. Het testen van deze Simca heeft voor een groot gedeelte plaatsgevonden in Oost-Europa. De weg- en weersomstandigheden waren speciaal voor het beproeven van een automobiel bijzonder gun stig. Alle maar denkbare weerssitua- ties hebben we meegemaakt. De ge hele reis, die binnen een tijdsbestek van vier dagen uitgevoerd werd en die ons via Praag, Dresden en Leip zig naar Oost- en West-Berlijn bracht, had een lengte van ongeveer 2600 km. In deze 4 dagen hadden we de „weer goden" gelukkig niet mee. Sneeuw, ijs, gladde wegen, het was er alle maal bij en met zulk een hevigheid dat we de Simca op de meest uit eenlopende wijze hebben kunnen beoordelen. WEGLIGGING. Een bijzonder goede wegligging, ongevoelig voor zijwind, directe zeer preciese besturing zonder dat tijdens het sturen merkbaar is dat deze 1100 van voorwielaandrijving voor zien is. Ondanks deze voorwielaan drijving heeft men een vrijwel neu traal stuurkarakter kunnen bereiken met een lichte tendens naar onder stuur. D.w.z. dat deze Simca zich hoegenaamd niet verzet tegen het ne men van een bocht. Deze wijze van aandrijving is inhearent aan onder stuur, voorbeelden hiervan zijn er te over. Gelukkig heeft men bij Sim ca de nadelen die hieraan kunnen kleven geheel ondervangen en be reikt dat dit type een verbluffende combinatie van comfort en souples se bezit. Met deze auto kan men veel, zeer veel doen alvorens merk baar wordt dat er te grote risico's genomen worden. Op slechte wegen wordt onmiddellijk duidelijk hoe bui tengewoon goed de 1100 geveerd is. Rondom wordt de vering verzorgd door torsiestaven die aan de voorzij de in de lengterichting en aan de achterkant overdwars bevestigd zijn. De wielophanging van de voorwie len bestaat uit driehoeksdraagarmen zowel aan de boven- als aan de on derkant. Dë onderste draagarmen zijn uitermate robuust uitgevoerd. De gehele voorwielophanging is ver ankerd aan een stabiel subframe dat aan de zelfdragende carosserie geschroefd is. De torsievering is op gemakkelijke wijze nastelbaar, het geen van belang is bij regelmatige zware belasting of bij het trekken van een caravan. Zowel voor als ach ter is een torsiestabilisator aange bracht. Het dempen van de vering wordt rondom door telescopische dub- belwerkende schokbrekers verzorgd, De stuurinrichting is uitgevoerd d. m.v. een tandreep die de meest nau- keurige besturing geeft. DE REMMEN Toegepast wordt een combinatie van schijf- en trommelremmen. Vóór schijven en achter trommels, en voldoet qua remwerking volledig Deze uitvoering wordt veel gebruikt aan de eisen die normaliter gesteld worden. Rondom schijfremmen is technisch bijzonder aantrekkelijk. Bovendien heeft het woord schijfrem op de adspirant-koper veelal een bij na magische uitwerking. Schijfrem men rondom hebben dit bezwaar, dat een bekrachtiging bijna niet te vermijden is en dat de handrem tech nisch moeilijker aan te bfrengen is. Zonder het gebruik van een be krachtiging is de pedaaldruk vrij groot. Bij de 1100 is deze ook met •aan de lage kant, maar de druk die uitgeoefend moet worden blijft bin nen de perken, zodat een bekrachti ging absoluut niet noodzakelijk is. In de prijs die de GLS, de meest luxueuze uitvoering, kost had deze ze ker aangebracht dienen te worden. De werking van de remmen is, ook wanneer herhaaldelijk krachtig ge remd wordt, uitstekend. Verschijnse len van vermindering van remkracht, z.g. fading, komt niet voor. Een rem- lcrachtverdeler is in het remsysteem naar de achterwielen ingebouwd; deze dient om het blokkeren van de achterwielen te voorkomen Proeven op een recht stuk weg wezen uit, clat de achterwielen wel wilden blokke ren, waaruit geconcludeerd kan wor den dat deze begrenzer uit recla meoogpunt z'n effect niet mist, maar in de praktijk nog wel iets ver beterd kan worden. Een iets andere afstelling van het door ons gereden exemplaar had misschien wel de jui ste werking teweeg kunnen brengen. DE MOTOR. Ruim 1100 cc. stuwen deze auto voort. De krachtbron die afgeleid is van die, die in het type 1000 z'n betrouwbaarheid bewezen heeft, kreeg een iets grotere cylinderinhoud. De cylinderkop werd gewijzigd om de motor een gunstiger rendement te geven Bij een compressie verhou ding van 8.2:1 levert de motor een vermogen van 53 pk. en bij ^,6:1 een vermogen van 56 pk. Bij deze laatste dient men superbenzine te gebruiken. Beide motoren zijn zonder prijsver hoging te verkrijgen. De aangegeven pk. zijn volgens DIN-normen bere kend. Simca motoren hebben een gunstige roep qua levensduur en pres taties. Bovendien zijn ze bijzonder soepel, hetgeen wil zeggen, dat ook in een hogere versnelling vrij lang zaam gereden kan worden. De motor en het gehele aandrijvingsmechanis me ligt voor de voorwielaandrijving, 't motorblok is 45 gr. naar achteren gekanteld om het grootste gewicht (het zwaartepunt) niet te ver naar voren te krijgen. 1-Iet benzineverbruik lag over het algemeen gunstig. Bij een gemiddelde snelheid op de Auto bahnen van ca. 120 km. per uur no teerden we een verbruik van 11.6 km. per liter superbenzine. Door Tsj. Slo wakije en Oost-Duitsland, waarbij we veelal de secundaire wegen bereden en waar tevens de berg- en sneeuw- trajecten zich aandienden was het verbruik hoger nml. 1 liter op 10.8 km. Een doorsnee verbruik over het gehele traject leverde een resultaat op van 11.2 km. per liter benzine. Gezien het hoge gemiddelde en een vrij geforceerde rijstijl een zeer ac ceptabel cijfer, dat echter bij een «anmei-kelijk rustiger rijwijze gunsti ger zal zijn en zekeic een gemiddel de van 1 op 13 a 14 zal geven. De onderdelen van de motor die het be langrijkst zijn voor het storingsvrij functioneren liggen vfrijj moeilijk toe gankelijk tussen het motorblok en de radiateur. Het verdient aanbeveling de stroomverdeler van een plastic kapje te voorzien om uit te sluiten dat deze vochtig wordlt bij hevige re genval. Onze testwagien. was door de importeur van een heg-gelijk plastic hoesje voorzien. Een .gesloten koel systeem waarin koefvLoeistof zit die ook voor wintergebruik bestemd is. De elektrisch aangedreven ventila tor treedt dan pas in werking wan neer.de motortemperataiur te hoog op loopt; deze wordt in en uit gescha keld door een in de koeler aange brachte thermostaat. DE VERSNELLINGSBAK. Een versnellingshamdle op de vloer bedient de vier voorwaartse versnel lingen en de achteruit. De plaatsing is zodanig, dat deze „pook" onder handbereik van- de .bestuurder licht en gemakkelijk bedtenbaar is. Het schakelen vraagt wel enig wennen. Op het eerste gezicht voelt het aan alsof de verschillende versnellin gen zich indirect laten schakelen. Na enige oefening gaat het als vanzelf en wanneer de auto z'n inrijperiode achter de rug heeft en alles inge lopen is, gaat het scihiakelen met de Porsche-gesynchroniseerde bak als vanzelf. De koppeling werkt licht en wordt hydraulisch bediend. DE BANDEN. Door de fabriek worden de Simca's uitgerust met radiaaïbanden. De in Nederland geïmportee3:de li00 worden geleverd met Miche&in X, Dunlop SP en Engelbert banden. De radiaal- band verdient de voorkeur boven de diagonaalband, vanwege de langere levensduur en het lagere benzinever bruik. Bij uitsluitend stadsgebruik zouden normale banden te prefere ren zijn, maar ook wanneer stadrit- ten afgewisseld worden door regel matig langere trajecten, die met ho ge snelheid gereden worden, dan pre fereren we de radiaaltband. Deze is buiten de hierboven gemoemde eigen schappen ook comfortaibeler en geeft een betere wegvastheid. DE CARROSSERIE. Bescheidenheid siert de mens. Dit geldt eveneens voor de uiterlijke vormgeving van automobielen. Over dreven vormen en veeil chroom vin den maar weinig liefhebbers. Strak ke lijnen die functioneel zijn en die duidelijk de inwendige ruimte aange ven, trekken echter vele geïnteres seerden. De Simca 110:0 is een com pacte aantrekkelijk uitziende automo biel, waarbij speciaal het comfort en de gebruiksmogelijkheden bij de constructie de belangrijkste motie ven hebben hebben gevormd. De ge hele opzet die zowel wat de ruimte voor de inzittenden betreft als het gedeelte waar wielophanging en mo tor uit samengesteld zijn maakt een zeer solide indruk. De 1100 is in vele uitvoeringen le verbaar. Kort samengevat zijn er vier basismodellen; een 4-deurs en een 2- deurs sedan, een stationcar en een commerciale. De 2- em de 4 deurs en de stationcar zijn weer in ver schillende uitvoeringen leverbaar. Het instappen door de wijdopenslaan- de portieren gaat gemakkelijk. De stoeltjes voorin en de bank achterin zitten gerieflijk en zijin beslist niet vermoeiend. Een dagtraject van ruim 900 km., waarin alleen twee maal gestopt werd om. te tanken en iets te gebruiken deed ons onver moeid in .Praag belanden. De zit ach ter het stuur op de zittingen, die vrij veel verstel mogelijkheden hebben, is uitstekend. Te preferen is altijd de uitvoering mei verstëlbore rugleu ning. omdat vo;'..i de bestuurder A terin uiteraard niet groot meer Een compromis is gemakkelijk te vinden, waardoor voor- en achter- zittenden zich gemakkelijk kunnen in stalleren. Alhoewel de zitlengte van de voorstoeltjes niet erg groot is en de knieholtes dus niet volledig on dersteund worden kan op lange tra jecten beslist niet van vermoeidheid gesproken worden. De juiste combina tie van zitcomfort (zachtheid van ge- ikte materialen) en zijdelingse steun voorkomen klachten. Debet is hier aan ook de buitengewone verings-sou- plesse, die geen hinderlijke wegonef- fenheden aan het interieur doorgeeft. Het stuurwiel is van omvang iels kleiner dan meestal gebruikelijk. De plaatsing van het stuurwiel verdient alle lof. De handrem zit op de juiste plaats tussen beide stoeltjes. De remvertraging die ermede te berei ken is, voldoet volledig aan de eisen die van een handrem mogen wor den verwacht. De grote tot in het dak doorlopen de kofferklep maakt dat beschikba re ruimte bijzonder goed toegankelijk is. Qua vormgeving hebben de stylis ten wel enige concessies moeten doen om dit te realiseren. Persoon lijk vinden we ondanks deze tege moetkomingen de gehele carrosserie- lijn goed geslaagd. De binnenruim te is regelmatig van vorm en laat een behoorlijke hoeveelheid bagage toe. De achterbank kan neergeklapt worden, waardoor een bagageruim te van respectabele afmetingen ont staat en die in de 5-deurs uitvoering aan drie zijden gemakkelijk bereik baar is. HET DASHBOARD. Het instrumentenpaneel is vrij vol ledig uitgevoerd. De rechthoekige snelheidsmeter neemt de grootste plaats in. In dit paneel zijn verder een kilometerteller (jammer genoeg geen dagteller), een temperatuurme ter en een benzinemeter onderge bracht. Lampjes voor oliedruk en laads'room, schakelaars voor de rui tenwissers en de verlichting maken het geheel compleet. De luxe uitvoe ring heeft r.aast dit paneel nog een elektrisch klokje. Een plateau en een ruim dashboardkastje kunnen veel» kleine attributen herbergen. Het kastje scharniert zodanig, dat de dek sel in geopende stand een weinig naar beneden draait, waardoor er niets uit kan vallen. VERWARMING EN VENTILATIE De ventilatie heeft vele mogelijk heden. Aan beide zijden vlak bij de portierramen zitten draaibare lucht roosters, die wat de aangevoerde hoeveelheid buitenlucht betreft regel baar zijn. De verwarmingsinstalla tie, die uiteraard ook voor verse luchtcirculatie te gebruiken is, is in vele standen verstelbaar. De kachel heeft een grote capaciteit en de ven tilator die trappenloos regelbaar is stuwt een enorme hoeveelheid war me lucht in het interieur, waarvan ook de achterinzittenden veel pro fijt hebben. Alle warme of koude cir culerende lucht wordt afgevoerd door spleten in de zijkanten van de car rosserie, vlak bij de achterruit. De ze wijze van circulatie wordt meer en meer toegepast en met veel suc ces. Het openen van raampjes is hiermede tot het verleden gaan be horen. Royaal bemeten koplampen geven een zee van licht. In gedimde stand hebben de lampen een a-symetrische lichtbundel die vooral de bermkant van de weg duidelijk markeert Opvallend was dat de achterzijde van de auto vrij snel vuil wordt en dat doorgaans de achterlichten bij slecht weer af en toe even schoon ge maakt dienden te worden. EINDOORDEEL. Dat Simca met iets bijzonders zou komen kon men wel verwachten. Wil men als automobielfabrikant, in deze tijd van overweldigende produc tieaantallen een aanbiedingen in iede re klasse iets brengen dat de be langstelling van een groot koperspu- bliek heeft, dan dient de aanbieding juist dat te hebben wat anderen mis sen; bij Simca dus de gebruiksmo gelijkheden en de bijzondei-e i-ijkwa- liteiten. Deze rij kwaliteiten zijn ver kregen door technisch interessante ideeën te verwezenlijken, die op zich zelf duur van uitvoering zijn. Gaat men al deze technische verfij ningen kritisch naar waarde beoor delen, dan is deze 1100 beslist niet duur. De styling is duidelijk gericht op bruikbaarheid, zonder dat een minder fraaie lijn het resultaat was. Rijgenot, rijkwaliteit en afwerking dat we stellig mogen concluderen, dat welke uitvoering men ook kiest, er waar voor het bestede geld wordt gekocht. Het Franse circus „Sabine Rancy" zal haar tenten opslaan aan de Pi- keursbaan te Deventer. Er worden voorstellingen gegeven op maandag 2.9 juli om 20.00 uur en op dinsdag en woensdag d.a.v. om 15.00 uur en 20.00 uur. De première vindt derhal ve maandagavond plaats. Cirque Sabine Rancy is Frank- rijks mooiste en grootste circus en tegelijkertijd het oudste. Het werd opgericht door Theodore Rancy. De huidige directie, mevr. Sabine Ran cy en haar echtgenoot Dany Renz, beschikken over twee vaste circus gebouwen in Amiens en Rouen, waar zij elk jaar voorstellingen geven. In1 Nederland reizen zij met hun z.g. vliegend circus. Deze tent biedt plaats aan 5000 toeschouwers en is volledig geairconditioneerd. Door een moderne installatie kan dit circus elke dag een andere plaats bespe len en in Frankrijk b.v. bezoeken wij in ca. 10 maanden ongeveer 290 ste den, waar overal twee voorstellin gen gegeven worden. De tent heeft 4 masten, een blauwe kleur en ziet er zeer fraai uit. Voorts zijn er twee stallen waarin onderge bracht: Indische olifanten, kamelen, zebus, zebra's, drommedarissen, buf fel, yack enz. alsmede een stal met de prachtige paarden, w.o. 12 kost bare paarden, 12 Lipizaner-heng- sten enz. Voorts zijn er nog enige wa gens met div. dieren, o.a. een leeu- wengroep, bruine beren, apen, enz. Het circus reist over de weg met 60 wagens, 40 camions, 35 caravans en een vijftigtal personenauto's. Het cir cus bezit eigen agregaten voor ver lichting, eigen vuilauto voor schoon making terrein enz. Een reclame-co lonne met 12 personen en 7 auto's. Programma voor de pauze div. int. attracties, o.a. de Hongaarse virtuo zen op de springplank Les Cutis, de Italiaanse clowns Les Di 'Lello, de Franse luchtacrobaten Les Allarions, de Duitse dompteur Willy Reybeck, en zijn boksende beren, de rol- schaatskampioenen Les Bell's uit Texas Kid Callaghan en zijn wonder paard Dynamite en de grote groep Atlasleeuwen waaronder Poulito die in 1966 de circusdirecteur Bruno Tog- ni in Rotterdam zwaar verwond de en op 13 maart J.l. de Italiaan se dompteur Gerardi aanviel en do delijk verwondde. D.eze leeuwen- groep wordt nu gepresenteerd door de vermaarde Nederlandse domp teur Jean Michon. Na de pauze volgt dan het grote spektakelstuk: Een feerlek festijn in Népal: „Féerie au Népal". Aan dit betoverende schouwspel werken me de 40 artisten. De 120 costumes zijn vervaardigd in de ateliers van het Circus Rancy. Deze grote circus show bestaat Uit 14 taferelen en stelt Népal aan de Maharadscha van As sam. Met optochten artisten, optre den van diverse dieren, o.a. de Indi sche olifanten gepresenteerd door de Prins van Népal, de prinses Sheiza presenteerd haar Lipizaner-hengsten, Brahma Suz met zijn assistenten en harem, de Shinese kunstenaars Tcheng Der Dsai, de godin Poona, danseressen. Als slot een fluoresce rende apotheose een waarlijk fantas tisch schouwspel. Het circus Rancy brengt het Nederlandse publiek de echte circuskunst zoals in jaren niet meer gezien. Een andere sfeer .en brengt u Franse vreugde uit het zon nige Zuiden op een geheel andere wijze gepresenteerd als de circus sen welke gewoonlijk Nederland be zoeken. GEBOREN: Theodorus Frans, zv G Stam en G Dijkink.Dijkerhoek 34 Harmina, dv H Manenschijn en J H Oplaat. Holterbroek 36 Gerrit Jan Hendrik, zv G J W Reilink en G H Hidders, Kozakkenstraat 17 Hen drik, zv E Stam en G J Stam, Waar- denborchstraat 3 Jan, zv E Lam- nïers en I-I van Zon, Neerdorp 25. OVERLEDEN: E J Reterink, 73 jr, Neerdorp 76 H Paalman, ev Vrug- teveen. 73 jr. Borkeld 46a. ONDERTROUWD: Geen. GEHUWD: Geen. BEVOLKING: INGEKOMEN: J D van Doesburg en gezin van Amsterdam naar Mr G Vixseboxsestraat 35 AF Poorthuis, van Losser naar Pastoriestraat 12 F de Wit en gezin van Rotterdam naar Beuseberg 125 T M J Nijland van Denekamp naar Dijkerhoek 99 W E Timmerman van Enschede naar Holterberg 46 M C M Heck van Frankrijk naar Holterberg 25 A Mulder van Apeldoorn naar Oranje straat 56 C van Zwoll en gezin van Apeldoorn naar Hoffesstraat40 J H Muller van Rijswijk ZH naar Spar- renweg 4 J W Stegink en gezin van Stad-Delden naar Noordenberg straat 8 J Y Murris van Weststel- lingswerf naar Holterberg 45a H Oonk van Laren Gld naar Noorden bergstraat 10 H I-I Blijenberg en gezin van ■Bathmen naar Hoffesstr. 42. VERTROKKEN: H van Diepen van Schoolstraat 7 naar Haarlem. dan de prettigste er. mï.nst vermoeien de stand kan kiezen. D"e pedalen zit ten op de juiste afstand van elkaar en ook de afstand gas en rempedaal is zo gekozen dat deze (jen vlotte ver wisseling mogelijk malleen. Staan de voorstoeltjes in de achter ste stand dan is de beenruimte ach- Brandbare textiel blijjft een groot risico voor kinderen en oude mensen. In een periode van vijf jfaar vielen in Engeland 1214 slachtofEers als ge volg van 't in brand reiken van tex tiel. Daarvan waren 249 kinderen be neden de vijftien cn 865 personen bo ven de 65 jaar. Roken to bed is een der oorzaken tengevolge waarvan oudere mensen het jeven verliezen. De cijfers voor de Verctnigde Staten zijn schrikbarend hoog: daar verlie zen jaarlijks 150.000 ménsen het le ven doordat hun kleren, beddegoed of ander huishoudtextiel vllam vat. Het gebruik van kunststoffen heeft het ge vaar niet verminderd, integendeel. Heel veel modern speelgoed is bijvoor beeld zeer brandgevaarlijk. Vuurwe- rende impregn.ering van. alle textiel van welke grondstof oojc, is moge lijk maar wordt nog te weinig toege past. In vele landen zijn wettelijke maat regelen getroffen om de verkoop van brandbare textiel aan banden te leg gen. In Engeland bijvootrbeeld is het verboden nachtkleding voor kinderen te verkopen, die niet o-p de een of andere manier brandvrij is ge maakt. Maar clat geldt wiet voor kin derkleding, die voor esqport is be stemd. Dat zou de concurrentiepositie van de Britse textiel verminderen. In Zwe den tracht men, door hef, voorschrift, dat bij de verkoop van textiel voor kleding en speelgoed bijvoorbeeld teddyberen en dergelijke de sa menstelling van het msiteriaal iet worden vermeld, het. risüco te beper ken. I-Ioe dit zij, er is alle reden goed uit te kijken bij de aanschaf van tex tiel voor kleding, beddegoed, gordij nen enz., wil men aan kwade kansen ontkomen. De veehouderij is in Japan nog maar weinig ontwikkeld. Melkveebe drijven vindt men voornamelijk on der de rook van de grote steden, waar de grond duur is. Veehouderij in Ame rikaanse stijl, met grote kudden vrij grazend op prairieland, komt alleen voor in Hokkaido, het grote noorde lijke eiland. I-Iet is echter de politiek van de Japanse regering met betrekking tot de toekomstige oriëntatie van land bouw en veeteelt om de voedingsge woonten van het volk van plantaardi ge naar dierlijke eiwitten te verschui ven. Of de regering hierin zal slagen, hangt uitsluitend af van een succes volle ontwikkeling van de melkvee houderij. Een gunstige factor is hiei'bij dat nog 84 procent van het Japanse land- land, maar als het lukt dit land te gebruiken voor het weiden van vee, zal 't niet lang duren alvorens de Ja panse consumptie van dierlijke eiwit ten het Westeuropese peil heeft be reikt. Veeteelt in Westerse landen vindt hoofdzakelijk plaats op grote weide gronden of heuvelachtig terrein. Maar toepassing van dit systeem is prac- tisch uitgesloten in Japan, omdat de opbrengst van melkvee gering is in vergelijking met de benodigde inves teringen in grond. Dit maakt een ty pisch Japanse aanpak van het pro bleem nodig, namelijk de ontwikke ling van bergland in plaats van uit gestrekte weide-gronden. Op het ogenblik vormt het grootste deel van het bergland de basis van de Japanse bosnijverheid. Het meest toegepaste systeem is het plaatsen van jonge boompjes in bergstreken en deze laten uitgroeien tot volwassen bomen. Men beschouwt dit als de meest, economische prak tijk in het bosbeheer. Thans wordt echter een nieuw systeem voor het weiden van vee in bossen bestudeerd teneinde de beboste gebieden voor de veeteelt te kunnen benutten. MOEILIJKE CONTROLE. Het weiden van vee in beboste re- bieden is een zeer effectief middel om een nuttig gebruik te maken van bergland. Een groot nadeel is echter dat het gezichtsveld in bebost terrein zo klein is dat het uitermate moeilijk is een goed toezicht te houden op de opbrengst van het melkvee. Om dit bezwaar weg te nemen en zodoende het houden van vee op bergland te bevorderen, worden thans laboratoriumproeven gehouden met geluidsgolven als middelen om het ge drag van vee onder controle te hou den. De studie en proeven worden uit gevoerd door het landbouwlaborato- rium van Abiko, een van de voorste den van Tokio, welk orgaan verbon den is met 't Centrale Onderzoekings instituut van de electrische industrie. De bedoeling is het vee zodanig te conditioneren, dat het in bepaalde om standigheden reageert op bepaal de geluiden en deze reactie in het re flexzenuwen vast te leggen, zodat dit vee, als het op grasland is losgelaten, door middel van zulke geluiden naar bepaalde plaatsen kan worden geleid. Alvorens met het experiment te be ginnen, bestudeerden de geleerden op het laboratorium eerst de reacties van de dieren op verschillende geluiden. Hierbij bleek dat bepaalde geluiden voor de dieren als aangenaam wer den ervaren, terwijl andere als hin derlijk werden ondervonden. Verder bleek dat de hinderlijke geluiden voor namelijk hoge tonen waren, terwijl de prettige geluiden in de frekwentie van 200 tot 1000 trillingen per secon de lagen. LAGE TONEN. Voor het experiment werd dus een geluid van lage frekwentie gekozen. De klank van een bel werd opgeno men en toen op halve frekwentie met 600 trillingen per seconde weerge geven. Voor het menselijk oor klinkt dit geluid als een kerkklok. Het geluid werd daarop verstrekt en door luid sprekers verspreid. Op deze manier werd het geluid voortgebracht met tussenpozen van ca. 3'/; seconde. Bij het experiment maakte men gebruik van 15 Holstein- koeien van één tot anderhalf jaar oud. In het eerste stadium werden deze 15 koeien gedurende 3 dagen achter een negen maal aan deze accoustische conditionering onderworpen. Daarna werd de proef herhaald met tussenpozen van één, drie, zeven meer dagen. Gedurende dit proces werd het geheugen van de koeien voor dit geluid en hun reacties nauwkeu rig bestudeerd. Vervolgens werd de tussenpoos verlengd tot één, twee, drie en meer maanden. Op het ogenblik is men al bezig met het onderzoeken van het vermogen der koeien om het geluid zes maanden lang te onthou den. Het experiment vindt plaats in een bebost gebied op 450 meter boven de zeespiegel en over een afstand van 260 meter. De bij de training gevolgde methode is het geluid steeds te laten horen voordat de koeien worden ge voed. Tevens wordt er streng voor ge- VOOR WAT HOORT WAT. Toen de voederplaats werd verlegd, raakten de koeien eerst in verwar ring, maar ze leerden snel om zich op het geluid te oriënteren en vonden de nieuwe voederplaats prompt. Als volgende stap werd het experi ment uitgevoerd zonder voeding. Tweemaal reageerden de koeien op dezelfde manier als zij hadden gedaan toen er voedsel bij werd gegeven. Daarna bleven slechts de helft van de dieren tot zes maal toe op de wij ze reageren, maar toen was het af gelopen en reageerde geen van de koeien meer op het geluid. Deze proef werd gevolgd door een, waarbij het geluid met tussenpozen van drie da gen werd voortgebracht. Nu reageer de echter maar een van de koeien, ter wijl de anderen nauwelijks enige re actie vertoonden. Hiermee werd dus bewezen dat koe ien niet reageren op geluid alleen, maar dat het vergezeld dient te gaan van voeding. Zoals reeds opgemerkt, is het doel van dit experiment vergemakkelij king van de controle op de gezond heid e.d. van de dieren in afgelegen bergstreken, waar zij weken of zelfs maanden achtereen zonder menselij ke verzorging moeten doorbrengen. Door dit systeem, vooral als het ge combineerd wordt met televisie, kan Ais u nog met vakantie moet en u wilt aan het strand of aan het meer eens origineel voor de dag komen, waarom zoudt u dan niet eens de breipennen ter hand nemen en zelf een bik!-?i breien? U behoeft niet eens zo erg veel brei-ervaring te hebben, om er een aardig werkje van te maken. De onderstaande beschrijving is voor een bovenwijdte van 88-92 cm. De gebruikte kwaliteit voor deze lichtblauwe en rose-gestreepte bikini is Draion HB handbreigaren, bijvoor beeld van het merk Van Wjjk. Benodigde hoeveelheid: ca 50 gr. rose, 150 gr. lichtblauw. Naalden: Breinaalden nr. 3, haak- naald nr. 3. Grondpatroon: Afwisselend 2 steken rechts, 2 steken averechts. Stekenverhouding: 24 steken breed (gespannen) en 34 naalden hoog moe ten 10 cm in het vierkant zijn. Als uw proeflapje groter of kleiner uit valt, dient u dikkere of dunnere naalden te gebruiken. HET BROEKJE Wij beginnen aan de rand van het achterpand met het opzetten van 110 steken en breien met naalden nr 3: 10 naalden afwisselend 1 steek rechts 1 steek averechts. Daarna voigt het fantasiepatroon. Ie naald: kartsteek 1 steek rechts 1 steek rechts afhalen met de draad achter de steek, vanaf herhalen, kantsteek. 2e naald: kantsteek de rechtsge- breide steek afhalen met de draad voor de steek, vanaf herhalen, kantsteek. 3e naald: precies als de le naald. Nu nog eens 10 naalden 1 steek rechts, 1 steek averechts, afwisse lend. Het broekje zelf wordt in het grondpatroon gebreid, met afwisse lend 6 rose strepen a 4 naalden en en 5 lichtblauwe strepen a 6 naalden. Vanaf de 2e rose streep aan weers kanten, aan het begin van iedere naald 2 steken minderen, en vanaf de 6e rose streep aan weerskanten, aan het begin van iedere naald 1 steek minderen, en dan verder in lichtblauw breien tot er nog 24 ste ken op de r.aald overblijven. Deze dan gelijkmatig afkanten. Voor het voorpand zetten wij 98 steken op en breien zowel de rand als de kleurstrepen, zoals reeds bij het achterpand aangegeven werd. Vanaf de 2e rose streep wordt als volgt gebreid: aan het begin van iedere naald afwisselend 1 x 1 en 1x2 steken minderen. Vanaf de 6e rose streep aan het begin van iedere naald 1 steek min deren totdat er 24 steken overblijven. D zijnaden sluiten en aan beide kanten van de rand openingen vrij laten voor het inrijgen van 't koord. Aan de rand van ieder been 148 steken opzetten en 6 naalden afwis selend 1 steek rechts, 1 steek ave rechts breien, daarna de drie naal den van het fantasiepatroon (zie be schrijving achterpand). Nu nog eens 6 naalden afwisselend 1 steek rechts, 1 steek averechts breien en dan ge lijkmatig afkanten. De randen, ook de bovenste rand, naar binnen vou wen en losjes omzomen. Door de beide beenranden elastiek rijgen en door de bovenrand twee koorden. DE B.H. Voor- en achterpand worden op de zelfde manier gebreid. Wij zetten 90 steken op voor het voorpand en even eens 90 steken voor het achterpand. Met naalden nr 3 worden 10 naal den afwisselend 1 steek rechts, 1 'steek averechts gebreid, daarna vol gen drie naalden fantasiepatroon. (Zie beschrijving broekje). Nu nog maals 10 naalden afwisselend 1 steek rechts, 1 steek averechts. Opletten! Midden voor, onder het fantasiepa troon 2 openingen voor het inrijgen van het koord vrijlaten. Daarna be ginnen wij met het grondpatroon en breien als volgt: Afwisselend 6 rose strepen 4 naalden en 5 lichtblauwe strepen a 6 naalden. Na de 3e lichtblauwe streep wordt met het armsgat be gonnen waarvoor wij aan weerskan ten aan het begin van iedere naald 1 x 8 en 3 x 1 steek afkanten. Na de 4e rose streep worden aan de hals, zowel in het voorpand als in de rug 23 steken in het midden af- gekant. Dan aan weerskanten zowel voor als achter, 7x1 steek minde ren. Vanaf de 6e rose streep breien wij de bandjes 1 naald rechts en 1 naald averechts totdat de lengte van de bandjes bereikt is. (Zie patroon). De zij- en schoudernaden sluiten. Het armsgat en de hals met picots omhaken. De rand onder naar bin nen vouwen en losjes omzomen, daarna het koord inrijgen. In het prachtige natuurbad „Twen- haarsveld" werd dit seizoen voor de derde keer diploma-zwemmen afge nomen door de chef-zwemmeester de heer G. van Lemel. Als vertegen woordigers van de Kring Twenthe- IJsselstreek van de Kon. Ned. Zwem- bond (KNZB) waren aanwezig de he ren Van der Molen en Bongers te Enschede. De geslaagden zijn: Examen „Zwemproef I" (meisjes): A. Meerman, L. J. van Hoevelaken, T. Grobben, J. Jansen, allen te Hol ten; H. M. Kuiper, Meppel; G. H. M. men de groei van het vee controle ren met slechts enkele bezoeken aan de weidegronden. Bovendien, als de veestapel op een bepaald gebied om vangrijk is, zou het mogelijk zijn de ze in groepen te vei'delen en elke groep 'n ander geluid te laten leren, zodat er afzonderlijk van de andere gecontroleerd kan worden. Op deze wijze zou men dus verschillende kud den koeien op verschillende tijden kunnen melken. En dit is nog maar een van de vele mogelijkheden die het nieuwe systeem van veestapelcontrole geeft, zorgd, dat gedurende de training geen enkel mens binnen het gezichts veld van de koeien komt. In het kort samengevat heeft het ex periment tot dusver als resultaat ge had, dat de koeien de voedingsplaats leerden vinden na er twee maal door het trainingspersoneel heen te zijn ge leid. Daarna kwamen zij op eigen houtje naar de voedingsplaats. Boven dien werd de tijd die zij nodig had den om de voedingsplaats te bereiken, geleidelijk korter. Nadat de training zes tot acht maal was herhaald, werd deze tijd constant minder dan 100 se conden. Haverkate, Almelo; F. Samuël, De venter; M. Themans, Almelo; S. Nij- hof, Heerde; H. T. Tukkers, Almelo; Minke Baumfalk, Groningen; H. A. Raaymakers, Diepenveen en E. Sens, Deventer. Examen „Zwemproef I" (jongens) R. H. C. Haverkate, Almelo; R. Stoeltjes, Amsterdam; H. Oosterdijk, Almelo; A. Brinkman, Holten; J. Tukkers, Almelo; W. Posthumus, Boerakker; A. Korving, Schevenin- gen; Herman Bosman, Rozenburg (ZH); H. de Vries, Den Haag; J. Vo gel, Enschede; W. Berendsen, Mar- kelo. Diploma „Zwemvaardigheid I" (meisjes): M. A. Hijwege, Holten; H. Aberson, Den Haag; A. Valk, De venter. Diploma „Zwemvaardigheid I" (jongens)G. Bannink, Rijssen; Kees Verkerk, Wïlnis; F. Fritz, Amster dam; W. Korving, Scheveningen; C. A. Dissevelt, G. J. Paalman, H. Wan- sink, H. Meesterberends en R. Struik, allen te Holten. Diploma „Zwemvaardigheid II" (meisjes): K. ter Hoeven en J. J. Bos, Holten. Diploma „Zwemvaardikheid II" (jongens): G. Huisman, G. Tuitert en G. J. Willems allen te Holten; H. Schoemaker te Almelo. Diploma „Zwemvaardigheid III" (meisjes): N. van Dongen, Den Haag. Diploma „Zwemvaardigheid III" (jongens): J. Harbers en D. Meule- man, Holten. Diploma „Geoefend zwemmer" (meisjes): S. Huijer, Rotterdam; E. Verhoef, Hengelo; Minke Baumfalk, Groningen; P. van Buuren, Utrecht en A. Meesterberends, Holten. Diploma „Geoefend zwemmer" (jongens): J. Warner, Kampen; J. H. Westerhof, Hengelo; K. J. Koers, Hengelo; C. J. M. ten Brink, En schede; B. Groeneveld, Assen; A. Lonink, A. J. Lonink, R. Struik, J. Huisman, G. Koopman en B. J. W, H. Pieffers allen te Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 5