Moeder, de leeuw is los... MR Wedstrijd voor tractoren een bijzonder groot succes X Molukse jongeren, in congres bijeen Op fotosafari bij Arnhem Sport, zangconcours en conferentie MH&- Wh" Op 9 augustus wordt op de gezonden. De uitzending begint ding waarvoor de verwachtin- Duitse TV (Duitsland 2) „Die om 22.10 uur. Op de foto's enke- gen in Duitse theaterkringen Mohrin" van Tankred Dorst uit- le beelden van deze tv-uitzen- zeer hoog zijn. Waarschijnlijk heeft u het al gehoord, gelezen of op de t.v. gezien, op een fraai stuk bos grond ter grootte van 25 hecta ren, grenzend aan Burgers' Die renpark te Arnhem, lopen enige groepen leeuwen los. En ieder een, die voor dit unieke schouw spel belangstelling heeft, kan het tegen betaling van tien gul den per auto (ongeacht of u daar nu alleen of met uw gehele familiemin zit) observeren. Iedere jgroep leeuwen heeft in het bos zijn eigen domein gekregen, door een wildrooster gescheiden van de grond van zijn) buurman. Hoewel het regel is dat dieren zich door een wildrooster laten afschrikken hun eigen gebied te verlaten, wist een speels welpje al binnen vijf minuten na de bevrijding uit de kooi met een poot in het rooster vast te raken. Ge lukkig kwam het op eigen kracht los en hopelijk zal 't verder geen po gingen meer ondernemen de tuin van buurman te betreden. Zowel voor de eigenaren van het leeuwenpark, de broers Jan en Anton van Ilooff, als voor de persvertegen woordigers (onder wie de Duitse t.v. en Duitse verslaggevers niet ont braken) was de vrijlating van de die ren uit de grote kooien, die op het terrein staan opgesteld, een spannend moment. 1-Iou zouden de leeuwen zich gedragen? Zouden zij onmiddellijk hun gevangenis uitlopen? Zouden zij dit behoedzaam doen of zouden zij er alsaf geschoten pijlen vandoor gaan? Was het na de vrijlating nog wel mogelijk de dieren te fotografe ren of zouden zij zich op een stille plaats verstoppen? Het waren vragen voor iedereen,'zelfs voor bioloog Jan von Hooff. Het belangrijke moment brak aan (na lang wachten want ondanks nacht werk was het zware hek niet tijdig gereed gekomen). Een deur ging open en heer Leeuw kwam onmiddellijk met zijn leeuwinnen naar buiten stappen. Zonder de haag auto's, die rond de kooien waren opgesteld, ook maar één blik waardig te keuren, schreed de familie het bos in. Belang stellend keken ze naar links en rechts, als om zich goed te oriënte ren. Haast was er volstrekt niet bij. Toen heer Leeuw met zijn gevolg aan hun verkenningsronde bezig waren, werd zijn buurvrouw met haar welp- jes in vrijheid gesteld. Wat er de eer ste vijf minuten gebeurde, heeft u hierboven kunnen Lezen. Na deze lange inleiding ben ik dan aangeland, waar ik in feite wilde zijn bij de fotografie van leeuwen, want de bezoekei-s, die geen camera mee nemen, zullen stellig tot de uitzonde ringen behoren. VANUIT DE AUTO. Iedereen zal zich afvragen: wat zijn fotografische mogelijkheden en wat zijn de onmogelijkheden? Laten wij met de onmogelijkheden beginnen. Het is ten strengste verboden de au to te verlaten. Ook al denkt u, dat er in uw omgeving maar één leeuw is die leeuw, die daar zo lekker op een bot ligt te bijten en die u van naast uw auto zo goed zou kunnen knippen ergens uit een struik zou onver wachts een tweede leeuw kunnen schieten en die heeft u dan gegaran deerd te grazen voor u in de auto bent teruggewipt. U verlaat uw auto dus niet. Sterker, u mag niet eens uw raamp je opendraaien voor 'n foto. Maar dat hoeft ook niet. Als u een flesje spi ritus meeneemt en 'n lapje, dan kunt u uw ruiten smetteloos maken voor- u het park binnenrijdt. En door die schone ruiten kunt u zonder moeite goede foto's maken. Wanneer uw ca mera er zich voor leent, zou u even tueel als u zeer voorzichtig bent door een kiertje, maar meer ook niet. Auto's met linnen kappen worden, niet in het leeuwenpark toegelaten. Wie een schuif dak heeft moet dit ge sloten houden. Voor een leeuw is de spröng naar een bovenlichaam, dat uit een dak steekt, 'n ding van niets. Een telelens, zoals de triomfante lijke fotograaf op de ene foto bij dit artikel, is beslist niet noodzakelijk, want de leuwen lopen vlak voor en langs uw auto. 'n Groot voordeel van zo'n telelens is wel, dat u hem ge makkelijk door een kier van de ruit steekt. NARE CAMERA. De naarste camera voor deze foto safari is de camera van 't soort, dat ik zelf bezit, namelijk een twee-ogige reflex. Het is onmogelijk om vanaf je zitplaats in de auto het beeld- in dit geval dus de leeuwen op het matglas te krijgen, hoe men zich ook wendt of keert. Het alternatief is: gebruik maken van de sportzoe- ker. Voor degenen, die hier ervaring in hebben, zal dit geem probleem zijn. Anderen, die de sportzoeker nog nooit hebben gebruikt, doen verstan dig eerst eens hiermee te oefenen. De hierbij geplaatste leeuwefoto heb ik gemaakt met sportzoeker door de voorruit van de auto. (die helaas niet met spiritus was gewerkt) met somber deer. Door deze omstandig heden is het plaatje niet briljant ge worden. Het maakt u echter duidelijk dat wanneer het weer, uw camera en de conditie van uw ruit u tegenzit ten, u toch met een aardig safari plaatje kunt thuiskomen, zonder dat u uw leven waagt. NIJVERDAL In het kader van een vierdaags feestpro gramma op de Eversberg wer den donderdag 18 juli behen digheidswedstrijden voor trek kers en traktoren georgani seerd. Zestien machines namen aan de manifestatie deel. Voor de eigenlijke wedstrij den begonnen maakten de deel nemers een rondgang door ver schillende wijken van Nijver- dal. Voorafgegaan door de drumband van de Eversberg trok de stoet landbouwmachi nes door de straten. Het ver keer op de Grotestraat werd korte tijd opgehouden om de optocht voorbij te laten trekken Vooral de toeristen vonden deze aanblik iets verrassends. Op het feestterrein aan de Boomcateweg be gonnen om twee uur de wedstrijden. De deelnemers kregen verschillende opdrachten zoals het rijden tussen balen stro en melkbussen door, het Noorwegen komt steeds meer in trek als vakantieland voor de toeristen en terecht. Het prachtige afwisselende landschap met aan de kust de machtige fjorden is zeer zeker een bezoek waard. De foto toont de plaats Kristiansand, één van de belangrijkste ver bindingsplaatsen vanaf Noor wegen naar Denemarken, Hol land en Engeland. Bovendien is het wat bergachtige land schap in de directe omgeving van deze havenplaats de moei te waard om te bezichtigen. De talrijke eilandjes met be schutte plaatsen voor dé be zoeker die van het water ge bruik wil maken, zijn een el dorado voor de vakantieganger die het strandleven verkiest boven bergwandelingen. FOTO JEU GEENEN achteruit rijden in een denkbeeldige garage etc. Ongeveer vierhonderd man publiek genoot van de behen digheid van de chauffeurs van de trekkers. Een jury, bestaande uit vijf vertegenwoordigers van de land bouworganisaties OLM, CBTB en ABTB kende de prijzen toe. De uitslag was: le prijs f30,-) J. Kassies, Vroomshoop; 2e prijs (een set sleutels) Olthuis, Nijverdal; 3e prijs (f20,-) I-I. Eggers, Vroomshoop; 4e prijs (trekkerszitting) M. Olthuis, Daarle; 5e prijs (een miniatuurtrek ker) Tijhuis, Hulzen; 6e prijs (een stuurknop) J. Otten, Hengelo. Het aantal strafpunten varieerde van 200 tot 290. Vandaag worden op de Eversberg school- en volksfeesten gehouden en een kinderoptocht. Za terdag is de grote dag. Dan staan 'n motorcross en parachutespringen op het programma. NIJVERDAL De Molukse Christen Jongeren Vereniging district Assen hield zaterdag en zondag haar jaarlijkse bijeenkomst in ,,Ons Gebouw" te Nijverdal. Deze bijeenkomst werd geopend met een dankdienst in de Zuid- molukse kerk, geleid door de jonge predikant P. Papilaja uit de woonwijk Marum. De tekst van zijn prediking voor de jonge toehoorders die in grote getale de kleine kerk bezetten, had hij genomen uit de brief van Paulus aan de Gemeente in Colosse (Col. 3 vers 17) „En al wat gij doet met woord of werk, doet het alles in naam des Heren Jezus, God den Vader, dankende door hem." Voor zaterdag stond op 't program ma: sport (voetbal, volleybal, dam men, schaken en sjoelen) en 's avonds werd er een gezellige avond gegeven met zangconcours, toneelstukjes, bloe- mendans, schetsjes, declamatie, mu- loek en zang. Een beker als prijs voor het zang- joncours ging naar de afdeling Schat- :enberg Hooghalen). Ook op deze ivond kon men merken, hoeveel het Suidmolukse volk zelfs de jonge- en van haar kerk van land en volk louden. Met gezang 3:1, 3 en gebed door .«minee S. Metiary uit Assen, die van het hoofdbestuur van de PPKM werd deze dag, die werd bijgewoond door de afgevaardigden van het hoofdbestuur, de ouderlingen van verschillende Zuidmolukse ge meenten, predikanten uit Wierden, Marum en Assen en de plaatselijke predikant ds. Sahetapy, besloten. Zondagochtend namfn ongeveer 70 personen deel aan een wandeling die ging door de mooiste plekjes van de Nijverdalse natuur. Na de kerkdienst die werd gehouden in het Hervormd Centrum, dit vanwege de enorme be langstelling voor de jaarlijkse bijeen komst, waarin ook een heel groot deel van het district Assen haar bijdrage heeft geleverd, werd er vergaf1- "d over het organisatiëleven in het afge lopen jaar en de toekomst. Hierna werden de prijzen uitgereikt. Voetbal: le prijs afdeling Schatten berg (Hooghalen); 2 Almelo-Wierden. Volleybal (dames): 1 Afdeling As sen; 2 Rayon Wierden (combinatie Almelo-Nijverdal-Wierden) Sjoelen (dames): 1 Mej. II. Joseph (Schattenberg); 2 Mej. Chr. Sapuletta (Almelo). Dammen (dames): 1 Mej. I, Man- duapessy (Schattenberg); 2 F. Sapu- lette (Almelo). Dammen (Heren): 1 de heer E. Tu- humena (Assen); 2 B. Joseph (Schat tenberg). Schaken (heren): 1 de heer W. Te- hupuring (Assen); 2 F. Nanuru (Schattenberg). De PPKM district Assen bestaat uit 10 afdelingen n.l. Assen, Almelo, Fox- hol, Hoogkerk, Nijverdal, Oosterwol- de, Schattenberg, Groningen, Marum en Wierden. De gezamenlijke maaltijden wer den verzorgd door de Molukse Chris ten Vrouwenvereniging, terwijl de jongeren werden ondergebracht in Almelo, Wierden en Nijverdal.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 4