i Vakantie- programma Wim Klein Horstman sch.koning van Holten RUILVERKAVELING „HOLTEN-MARKELO" Spannende strijd in de 6e Ronde van Holten Vier renners hepen ronde uit Nieuwelingen Het voorspel van de voetbalcompetitie L. Gazan le kampioen afdeling Fond Taaie vogel vergde .755 schoten -< 1 1 Chassis vrachtauto ramde muurtje in Dorpsstraat HOOIBERGBRAND Kinderen speelden met vuur Joli. Paalman eerste bij jonge duiven Geslaagden PBNA Dansen Bezoek kaasboerderij Bezoek pluimveebedrijf VVV-Holterbergrit Optreden Boerendansgroep Ochtendwandeling Bezichtiging manege Na tuu r-h is tori sch mu seum Interkerkelijk recreatie-werk T ouringcartochten Kopje koffie na kerkdienst ZOMEREXCURSIE verenigingen bedrijfsvoorlichting Zaterdag 27 juli 1968 De zesde ronde van Holten zal de geschiedenis ingaan als de jfonde van de vier koplopers. Na de 20ste omgang over het uitste kende circuit in het Kolcomplex, maakte zich een groepje van vier penners los dat metéén een flinke voorsprong nam. Het waren Pièrre Hoekstra uit Dokkum, Evert Dikhof uit Oosterwolde (no. 16), Henk Hoekstra uit Ureterp (no. 80) voor de Holtenaren geen onbekende, want hij bracht in 1963 de Holtense ronde op zijn naam en H. Egberts uit Zutphen (no. 21). Dit viertal werkte zo voortreffelijk samen, dat zijn voorsprong steeds groter werd. Toen een premie van vijftig gulden werd uitgeloofd voor de renner, die een ronde voorsprong zou nemen, was het viertal helemaal niet meer te houden. "Uit het peloton, dat vaak gesloten achter deze renners aan jaagde, werden telkens, meest individuele, pogingen gedaan om naar hen toe te springen, maar telkens werden zij weer voor het peloton teruggenomen. Hun voorsprong groeide van 35 secon den, naar 40 en vervolgens naar 50 seconden en het was te voorzien, dat hun uitlooppoging succes zou boeken. Ondertussen werden door dit viertal, maar ook door het peloton talrijke premies in de wacht gesleept, die met kwistige hand door microfonist G. La- gerweij uit Winterswijk werden aan gekondigd. Toen er nog 35 ronden te rijden was wist Pièrre Hoekstra de aanlsuiting tot stand te brengen en daarmede de vette kluif' te ver- De wedstrijd kreeg daarmede een geheel aanzien, want nu waren het telkens weer andere renners, die uit het peloton probeerde weg te ko men. Het was echter Pièrre Hoekstra die de koers controleerde en die er onmiddellijk bij was, als een er ren ners een te grote voorsprong nam, In de eindfase was het Marinus van de Klooster, die het probeerde, maar hij werd al spoedig weer achter haald en ook Wim Neeskens uit Bor ne liet zich niet onbetuigd en wist nog een vrij grote voorsprong te nemen. Maar ook zijn poging faalde. In de laatste ronden werd er nog wel fel ge jaagd, maar de echte spanning was er toch wel een beetje uit toen de koplopers hun ronde hadden geno men. Het werd tenslotte een massale eind spurt, waarbij de stoere 21-jarige Fries uit Dokkum, Pièrre Hoekstra, de lauweren oogstte. Evert Dickhof de Overijsselse kampioen van dit jaar moest in de eindsprint in 1-Ienk Hoek stra, de veelmalige rondenwinnaar uit Ureterp, zijn meerdere erkennen. Egberts uit Zutphen, de laatste koploper werd vierde. J. van Dam uit Zwolle, die vooral bij de laatste pre miesprints naar voren kwam werd de winnaar van het pelcton. 1 Pièrre Hoekstra, die gewoon Piet bleek te heten, werd op de gebrui kelijke wijze gehuldigd door de Bra- deriekoniging Wiesje Hospers. De voorzitter van de Braderiecommis sie, de heer Beijers, complimenteer de hen en dankte de jury en alle me dewerkers, alsmede de renners en het publiek voor de grote opkomst. Voor de amateurs werd eerst .een wedstrijd gehouden voor nieuwelin gen over 40 km., waarvoor 71 ren ners 'waren opgekomen. Iri deze koers was het vooral de jeugdige, maar stoere Henk Poppe uit Nijver- dal, die in de sprint om de premies de toon aangaf. Er vormde zich bij de 30ste ronde een kopgroepje van drie renners C. Dijkgraaf uit Heerde, Jan Jansen uit Haarlem en Dijcker uit Velswijk dat vooral in de laatste ron den de toon aangaf, maar Poppe voer de het peloton aan en wist het veld In de laatste ronden weer bijeen te brengen. Hij werd echter geen win naar, want op de meet werd hij ge- Nu de aanvang van de voetbalcom petitie nauwelijks een maand meer op óch laat wachten begint de voetbal- ;er. Holten' weer grote activiteit te mtplooien. De training van de hoge- •e elftallen door Leo Halle zal dins- lag, 30 juli al een aanvang nemen. De raining der junioren moet nog even ip zich laten wachten. Er is reeds een heel schema van oernooi- en nederlaagwedstrijden, dat ir als volgt uitziet: 4, 18 en 25 aug. neemt het 2e en 3e ilftal deel aan het Hector-toernooi. •lollen 1 speelt op zondag, 4 augustus en vriendschappelijke ontmoeting le ien Nijverdall. Verder is men in on derhandeling voor een wedstrijd van lolten I tegen de Go Ahead-amateurs. Een elftal van 18 tot 21-jarigen eemt on 17 aug. deel aan het toer- ooi van Zenderen Vooruit. De fond-vlucht vanaf Bordeaux fstand 975 km. is een zeer zwa- e vlucht geworden. De duiven van de 'ostduivenvereniging ,,De Bergvlie- ers" 31 stuks werden donder- agmiddag om 1.00 uur gelost. Vrij- agavond waren ,er nog maar drie uiven op de hokken. Zaterdag kon i' dan ook nog de gehele dag ge- Jokt worden. Dit was de laatste md-vlucht. De eerste duif werd geklokt vri'j- ag 15.10.06 uur (gebr. Willems), de ïatste. zaterdag 12.38.30 u. De uitslag was: 1 Gebr. Willems, en 3 II, J. Aaftink, 4 en 6 L. Ga an, 5 en 8 G. Steunenberg en 7 J. Aaftink. Kampioen-fond werd L, Gazan met 38 punten, 2 G. Steunenberg met 53 p. en 3 II. J. Aaftink 382 p. De kampioensvogel is van L. Ga an, II. 964902 met 246 punten. klopt door de 17-jarige Piet Neeskens uit Haarlem, die hem net te rap af was. De regen was op tijd opgehouden, zodat beide koerses onder redelijke omstandigheden en met een goede publieke belangstelling konden worden verreden. De uitslagen van de bei de koerses waren als volgt: Amateurs: 80 km: 1 P. Hoekstra, Dokkum, 1 u. 50 min. 30 sec. 1. H. Hoekstra Ureterp, 3. E. Dickhof, Ois- terwolde, 4. H. Egberts, Zutphen, 5. J. van Dam, Zwolle, 6'. E. Boekholt, Borger, 7. A. Scholten, Epe, 9. A. Voogt, Scherpenzeel, 10. G. Huisjes, Bergentheim, 11. Js. Vlot, Wanr^per- veen, 12 W. Derkink, Hengelo, 13 G. Heeringa, Veendam, 14. J. Hup, Kampen, 15. II, Scheuten, Hengelo, .16. J. v.d. Beek, Barneveld, 17. W. Neeskens,Borne, 18. B. Huizing, Mid- delstum, 19. J. Dickhof, Oosterwolde, 20, II. Schol ten, Epe. Nieuwelingen: 40 km. 1. Piet Nees kens, Haarlem, 56 min. 10 sec. 2. H. Poppe, Nijverdal, 3. J. Hobert, Wier den, 4. A. A. J. Kelderman, Velswijk, 5. A. Hassink, Neede, 6. II. Botter huis, Sambeek, 7. II. ten Klooster, Zwartsluis, 8. P. Stiggelbout, Wierden 9. Jan Jansen, Haarlem, 10. G. Groen veld, Oldebroek, 1)T. Udding, Smil- de, 12. J. Boode Nijverdal, 13. J. Nij- kamp, Rijssen, 14. A. Nakken, Alme lo en 15. R. Schuiten, 's Heerenberg. In de zaal van hotel Vosman wer den tenslotte de prijzen uitgereikt en heerste een gezellige drükte. De 31-jarige Wim Klein Horstman, straatmaker van de Oude Deventer- weg is woensdagmiddag Schutters- koning van Holten geworden. Het ko- ningsschieten vormde een onderdeel van het braderieprogramma en werd gehouden op het terrein aanu de Rijssenseweg waar in vroeger eeu wen het kasteel De Waardenborch heeft gestaan, dat laatstelijk bewoond werd door een kastelein van de Stad Deventer, Maar dat is al een paar eeuwen geleden. Er waren 755 scho ten nodig om de romp van de vogel, waarvan nog een reestje aan de hoge mast hing naar beneden te doen tui melen. Dat geschiedde onder luid ge juich van de grote schare schutters en belangstellenden, die zich hier'in de weide verzdmeld hadden. De vogel was, wat men zou kunnen noemen een „ouwe taaie", want het is nog niet eerder voorgekomen, dat zoveel schoten nodig waren om dit kostbaar stuk, waaraan o.m. de ere titel van schutterskoning verbonden is, omlaag te krijgen. De romp brengt ook het hoogste bedrag aan geld op teneinde de koning in staat te stellen zijn „.onderdanen" op bier te trakteren. Ook de braderiecom missie stelde een vaatje bier beschik baar in de zaal van hotel Vosman, nadat de schutterskoning die nog vrijgezel is in gezelschap van de braderiekoningin, begeleid door IJ.M.V. en haar drumband in een open auto, een rondgang door het dorp gemaakt had. Dat trok overal veel bekijks. In hotel Vosman heeft de heer J. Bouwhuis, namens de schietvereni ging „De Eendracht" de Schutters koning de versierselen omgehangen, die aan het schutterskoningschap verbonden zijn. De secretaris van de braderiecommissie de heer J. Wig- gers, heeft de nieuwe koning geluk gewenst en hem bloemen aangebo den, terwijl de stuwende kracht ach ter de braderie, de heer Klein Vel- derman, in de feestzaal met een toe spraakje de prijzen heeft uitgereikt. Voordat het zover was moest in de weide echter nog een zware strijd ge streden worden om de vogel klein te krijgen. De kop werd na 160 schoten afgeschoten door G. Bannink, de lin kervleugel door A. Oolbekking, de rechtervleugel door de Schuttersko ning, terwijl H. J. Nekkers de staart voor zijn rekening nam. Zij ontvin gen daarvoor eveneens een geldbe drag. Na de zegetocht door het dorp speelde H.M.V. op het parkeerterrein van Hotel Vosman nog een aantal nummers en complimenteerde haar voorzitter, de heer A. Westerik de nieuwe Sclw.ierskor.:ng. waarbij hij de gelegenheid te baat nam om ook de braderiekoningin de gelukwensen van H.M.V. aaan te bieden. Plet werd een feestelijke en gezel lige samenkomst in zaal Vosman, waarbij menig pilsje werd rondge diend. WIM KLEIN HORSTMAN lost hier het laatste schot Het aantal auto's, dat op de Rijks traverse door het dorp van de weg afraakt .en winkelpuien en afrasterin gen ramt neemt gestadig toe. Maandagmiddag omstreeks vijf uur reed een chassis van een Bedford door het stenenmuurtje heen, dat het parkeerterrein naast het politie bureau aan de straatkant afsluit. De nog zonder bovenbouw rijdende truck raakte tevens een boom eri werd door deze botsingen enigszins beschadigd, maar kon >vel op eigen kracht verder rijden. De wagen werd bestuurd door de heer A. J. L. te Almelo van Van Ilaarst Automo bielbedrijf aldaar. De bestuurder kwam met de' schrik vrij en geluk kig liepen er op het moment, dat het ■enorm druk was in de Dorpsstraat geen mensen in de nabijheid. Het ongelukje is waarschijnlijk ontstaan, doordat bij het afremmen in de bocht ter plaatse de achterwielen be gonnen te dansen, waardoor de- be stuurder de macht over het stuur kwijt raakte. Onderweg vertoonde 't ledige chassis al enkele malen het zelfde verschijnsel. Verzekering dekt de schade. PIET HOEKSTRA de winnaar der amateurs Doordat kinderen met vuur speel den raakte donderdag omstreeks het middaguur een eenroedige hooiberg in brand bij de boerderij van de heer Joh. Herder in de buurtschap Espelo, op pipy. 4J/s km van het dorpscen trum. De brandweer was vrij spoe dig ter plaatse, maar beperkte zich, omdat de wind van de boerderij af stond, tot het bewaken van het vuur, omdat voorts het grootste deel van de drie voer hooi en de kap van de berg reeds door het vuur verteerd waren, terwijl de rest van het hooi bij eventuele blussing toch waarde loos zou zijn, achtte men het beter de berg maar zo veel mogelijk te la ten uitbranden. Toen: ;het vuur min der werd heeft men de restanten uit elkaar gehaald. De schade, die door verzekering gedekt wordt, bedraagt naar schatting plm. f 700,-. Aan de vlucht vanaf Breda 136 km. werd door „De Bergvliegers" deelgenomen met 15.9 jonge duiven. Eerste ,duif van. Joh. Paalman,., aan.- komst 10.49.17, Taats*e duif 11.29AÓ." De duiven'•werden) gelost om 9.00 uur. De uitslag was 1, 19," 26, 27, 28 en 29 Joh. Paalman, 2 en 4 H. J. ten Velde, 3 Joh. Veldhuis, 5 .en 25 G. Steunenberg, 6, 9 en 13 Gebr. Wil lems, 7, 14 en 20 L. Gazan, 8 en 21 II. J. Aaftink, 10, 12 en 31 H. van Beek, 11, 15, 17 en 18 W. Aaftink, 16 M. Lodeweges, 22, 23 en 32 G. Veld huis, 24 D. Müller en 30 H. Wansink. Bij het Koninklijk Technicum P.B.N.A. slaagde voor het diploma Hoger Electronicus (Communicatie- en Computertechniek), deel I, de heer H. W. Noteboom en voor Bouw kundig Opzichter-Tekenaar (deel I), de heer A. Bank, beiden te Holten. De vele zomergasten, die Holten ais hun vakantieoord gekozen hebben, heten wij van harte welkom. Wij hopen, dat zij hier een prettige en zonnige vakantie mogen doorbrengen en vesti gen gaarne hun aandacht op het onderstaande VW-vakantieprogramma. Hotel- en pensionhouders, beheerders der bungalowbedrijven en allen, die gasten op bezoek hebben, wordt verzocht, aan dit programma bekendheid te geven. Er wordt een groot aantal kranten extra verspreid en men kan op het V.V.V.-bureau desverlangd een exemplaar komen af halen. Zaterdag, 27 juli, 19.30 u. Groot Teenagersbal in de tent op Kalfstermansweide, met mede werking van de beat. en amusementsband „Splendid". Zaterdag 27 juli, 19.30 uur: Dansen in de zaal van café-restaurant en camping „De Poppe". Café, restaurant en camping „De Poppe" is gelegen halverwege Holten-Markelo aan de drukke verkeers weg naar Hengelo (O.). Op ongeveer deze plaats zal pl.m, 1971 de nieuwe E 8 in het oude tracé geleid wor den. Dinsdag 30 juli, 10.15 u. v.m. excursie naar de kaasboerderij van de Familie Cats met eigen auto. Het is het enige zelfkazende bedrijf in verre omgeving. Over het kaasmaken en de verdere bedrijfsvoering zal iets verteld wor den, dat velen zal interesseren. De leiding berust bij de administrateur van de VVV de heer Kers. Deelnameprijs f 1,- per persoon. Opga ve en betaling voor 12.00 uur aan het WV-kantoor. Men ontvangt een kleine attentie in de vorm van een zakje met verschillende kaassoorten, om te proeven. Woensdag 31 juli, 14.00,15.00, 16.00 u.: Bezich tiging en rondleiding pluimveebedrijf van de heer Barvelink, Borkeld 80 (verlengde van de Postweg). Men ziet de ontwikkeling van 1- dagskuikens (indien net uitkomende) tot de produktie van eieren. Voor deze rondleiding wordt een kleine vergoeding gevraagd. Gelegenheid tot het kopen van verse eieren en pan klare haantjes. Men dient om 14.00 uur of 15.00 uur aldaar aanwezig te zijn. Woensdag 31 juli, 14 u. wordt bij voldoende deelname de bekende VVV-autobustocht geor ganiseerd over de Holterberg, Haarlerbeg, Nij- verdalseberg en Hellendoornseberg met prach tige vergezichten over Salland en Twente. Er wordt gepauzeerd in de uitspanning „De elf pro vinciën" op de Hellendoornseberg. De tocht duurt van pl.m. 14-17 uur. De kosten bedragen f 3,-. Men dient zich zo spoedig mogelijk op te geven op het VW-bu- reau, telefoon 1533. De administrateur de heer Kers, gaat mee voor explicatie. Woensdag 31 juli, 20.00 uur: Optreden van de Boerendansgroep „De Larense Schotsers" op de muziekkoepel in Kalfstermansweide aan de Stationsstraat in origineel boerenkostuum. Het is in het bijzonder voor de zomergasten, die deze folkloristische dansen niet kennen een bijzonder leuke voorstelling. Bovendien worden zij door de leider, de heer Plekkenpol vaak uitgenodigd om mee te dansen. Spölleman is „Jenske van de Kuper", PTT-besteller J. Mossink. Donderdag 1 aug., v.m. 6 u.r Een ochtendwan deling in de vrije natuur onder leiding van de administrateur der V.V.V., de heer Kers, door de bossen in de omgeving van Holten. Vertrek 6 uur van het WV-kantoor. De kans, dat men b.v. reewild en kleinwild te zien krijgt, is niet uitgesloten. Kosten voor volwassenen f 1,25. Geen deelname voor kinderen beneden 10 jaar. Opgave vóór woensdag avond bij het VVV-bureau. De tocht gaat alleen door bij voldoende deelname en droog weer. Donderdag 1 aug., 14.00-16.00 uur en vervol gens elke donderdag gedurende het vakantie seizoen bezichtiging van de manége Beldman aan de Markeloseweg. Vrije toegang. Consumpties aanwezig. Vrijdag 2 aug. en vervolgens iedere vrijdag avond, telkens om 8 uur, wordt in 't Natuur- tuur-Historisch Museum ,Piet Bos' op de Hol terberg een rondleiding gehouden door de eigenaar Kees Bos. De heer Bos is eeh gezellig en deskundig causeur. Hij vertelt de bezoekers zeer interessante dingen over de fauna van de Holterberg en omgeving. Het mu seum is van een bijzondere bekoring. De aktiviteiten in de recreatietent op de Bor keld worden zondag 4 augustus besloten met een kampdienst, die om 10.45 uur aanvangt. De OAD organiseert wekelijks verschillende dag tochten naar toeristencentra en andere plaatsen in ons land als Amsterdam-Schiphol, Hondsrug-Emmen-Stap- horst-Gïethoorn-N.O. Polder, de Twentetochten en Valkenburg en naar Duitsland als Sauerland, Königs- winter, Tecklenburg, Bad-Rothenfeld enz. Ook goedko pe dagkaarten op de dienstlijnen. Inlichtingen hierover wórden 'gaarne' verstrekt door het bureau van de VW (telefoon 1533) of door het OAD-kantoor (telefoon 1241). Evenals dit vorige jaren gedurende het vakantieseizoen gebruikelijk was, zal de zomergasten, na de tweede kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk, gelegenheid worden geboden in het gebouw Irene een kopje koffie te drinken en kennis te maken met de dienstdoende predikant. De kerkeraad der Herv. Gemeente nodigt derhalve allen, die hier met vakantie vertoeven, gaarne uit na het bijwonen van de tweede kerkdienst, die om 10.15 uur begint, naar Irene te komen. Het gebouw Irene bevindt zich op korte afstand van het kerkgebouw. Van deze gelegen heid wordt elk seizoen een druk gebruik gemaakt. Ook de Kerkeraad der Geref. Kerk nodigt de zomergasten uit na de dienst van 10.00 uur in het Gebouw Re- hoboth (Stationsstraat) een kopje koffie te komen drinken. Contact-adres voor katholieken: pastoor J. Schïevels, R.-K. pastorie, N.H. 19, Nieuw-Heeten. Verenigingen of particulieren, die een bijdrage wensen te leveren aan dit programma worden verzocht zich hiervoor vroegtijdig in verbinding te stellen met de heer Kers van de V.V.V. (tel. 1533) of onze redactie (tele foon 12 3 4). Verschenen is het „Rapport voor de ruilverkaveling IIOL- MARKELO", voorzien van een „landschapsplan" en een „plan van wegen en waterlopen" in kleur. Wij laten hier vast een kor te samenvatting volgen en hopen op het rapport nog nader terug te komen. In de afgelopen jaren dienden de Coöperatieve Landbouwvereniging „Markelo", de Raad der Gemeente Plolten en de „Stichting tot behoud van cultuurgronden en agrarisch wel zijn" te Markelo aanvragen in tot ruilverkaveling van gronden in de ge meenten Ambt-Delden, Bathem, Die- penheim, Diepenveen, Goor, Ilellen- doorn, Holten, Markelo, Raalte en Wierden. De voornaamste redenen, die daartoe hebben geleid, waren de sterke versnippering van de gron den, de grote afstanden tussen kavels en bedrijfsgebouwen, de gebrekkige waterbeheersing, de onvoldoende ont sluiting en de te verwachten nadelige gevolgen van de doorsnijding van het gebied door de autosnelweg Twente- W. Nederland. Besloten werd tot een ruilverkave lingsplan voor een gebied van 12.483 ha, genaamd „Holten-Markelo". Nu Gedeputeerde Staten van Overijssel dit plan 1 augustus 1968 ter visie zullen leggen, worden belanghebben den binnenkort in de gelegenheid ge steld zich bij stemming over de uit voering ervan uit te spreken. De huidige landbouw kundige toestand Het gebied wordt gekenmerkt dooi de aanwezigheid van een hooggelegen stuwwallencomplex in het centrum, dat naar de randen overgaat in laag gelegen beekdalen. De oude bowo- ningskernen worden aan de randen van het stuwwallencomplex aangetrof fen. Er bovenop en op de hellingen van de stuwwallen vindt men grote éssen, In het aan de stuwwallen gren zende deel van de beekdalen komen veengronden en moerige gronden voor. Om een redelijke exploitatie van de landbouwgronden in het blok mogelijk te maken, vertoont de ontsluiting op vele plaatsen aanzienlijke tekortko mingen. Behalve dat het aanwezige net van harde wegen slechts 60 pet is van wat het zou moeten zijn, blijkt dat een aantal indertijd verharde we gen een te zwakke constructie heeft en daardoor niet tegen het zwaar ver tileer bestand is. De rijksweg DeVen- ter-HoIten-Markelo-Goor heeft voor de ontsluiting slechts een beperkte functie. De provinciale wegen Holten- Ileeten. Holten - Laren, Markelo-Die- penhcim, Markelo-Elsen, Goor-Rijs- sen en Enter-Goor dienen A'olledig voor de ontsluiting' van landbouw gronden. Rechtstreekse verbindingen voor het lokale verkeer Jussen kernen en dorpen zijn onvoldoende of ontbr- ken. Waterstaatkundig behoort het gebied tot drie waterschappen, t.vv. Salland", „De Schipbeek" en „Reg- ge". In het laatstgenoemde water- sehapsgebied treedt nog regelmatig wateroverlast op. In alle drie vol doet de detailonwatering niet aan de te stellen eisen. Op oude cultuurgronden in het ruil- A'erkavelingsgebïed treft men gras land aan op veelal grillig gevormde kavels, terwijl het bouwland op de essen als regel verdeeld is in talloze cn smalle percelen. Er kan wat het aantal kavels betreft gesproken wor den van een sterke versnippering. De boerderijen liggen veelal gecon centreerd op of aan de rand van de essen, terwijl het bij deze bedrijven behorende grasland over enkdele broekgebieden, en daardoor ver van huis, is verspreid. s Het ruilverkavelingsplan Wat het wegcnplan betreft zal een aantal bestaande zandwegen wor den verbeterd tot verharde land- bouwwegen. Ten behoeve van een doelmatige ontsluiting van gronden en gebouwen zijn enkele nieuwe ver harde wegen geprojecteerd. Enke le bestaande verharde wegen zul len in verband met de eisen, die het landbouwverkeer stelt, worden voorzien van een bredere en zwaar dere verharding. Ontworpen zijn o. a. verbindingen tussen Nieuw-Hee- ten en Okkenbroek, Bathmen en Holten, Holten en Aalpol, Holten en Ri.jssen en Markelo en Lochem, Nieuw-Heeten en Holten, Eisen en Enter en tussen Stokkum en Die- penheim. Om alle kavels bereikbaar te ma ken zullen plaatselijk nog insteek- wegen nodig zijn. De verbetering van zandwegen zal zodanig geschieden dat het karakter van deze wegen niet wordt aangetast. De toestand van de waterbeheer sing in grote delen van het blok vraagt om een ingrijpende verbete ring, die bestaat uit het verruimen en graven van waterlopen, het bou wen van een gemaal en het aanbren gen van duikers, bruggen en stuwen. Hierdoor wordt een betere peilbeheer- sing zowel in de zomer als in de win ter mogelijk. De concentratie van de boerderijen in de buurtschappen maakt het niet mogelijk een bevredigend verkave lingspatroon te ontwerpen. Een ster ke samenvoeging en daarmee ge paard gaande verbetering van vorm en afmeting van de kavels kunnen itj belangrijke mate worden bevorderd door een aantal boerderijen naar de zogenaamde broekgebied te ver plaatsen. Het streven is erop gericht de thans verspreid liggende percelen samen te voegen tot grote en redelijk goed te exploiteren kavels, welke zo gunstig mogelijk ten opzichte van de bedrijfsgebouwen dienen te liggen. Leden van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting Holten en Dyker- hoek maakten de vorige week don derdag hun jaarlijkse zomerexcursie. Begunstigd door mooi weer werd 's morgens een bezoek gebracht aan het weidegebied in de kop van Over ijssel. o.a. Vollenhove, Buokzyl en Kuinre-Polder. In deze plaatsen is thans één ruilverkaveling in uitvoe ring en één is er afgewerkt. Onder leiding van de assistent der Rijkslandbouwvoorlichting, de heer Kok, werd na de koffie en een korte uiteenzetting eerst ccn bezoek ge bracht aan het bedrijf van de heer F. J. Tromop (oud-Holtenaar)De deel nemers hebben een goede indruk ge kregen van de zeer verbeterde ver kaveling van dit bedrijf. De heer Tromop was hier ook zeer blij mee. Hierna werd het bedrijf van de heer Kamman in de Kuinre-Polder bezich tigd. Dit betrof een nieuw gebouwde boerderij. De heer Kamman, die voorzitter van de verkaveling Kuinre- Polder was geweest, heeft het gezel schap veel verteld over het wel en wee van de verkaveling in dat ge bied en ook omtrent zijn eigen be drijf. Via de Noord-Oost Polder, waar in Ens geluncht werd, werd een bezoek gebracht aan de Ooselijke Flevo-Pol- der. Hier werd een gemengd bedrijf van 30 ha. bezichtigd, waarvan 10 ha. grasland, 10 ha. suikerbieten en 10 ha. consumptie- en pootaardappe- ien. Alles aan één kavel. Er werden 30 meikoeien gehouden. Een zeer intensief bedrijf en de deelnemers aan de excursie hebben hier dan ook met veel interesse rond gekeken. Na een ruime pauze in het nieuwe dorp Dronten werd de Polder nog wat doorgereden en via Harderwijk de terugreis aanvaard. Teuge werd de laatste aenlegplaats. De vereni gingen kunnen terugzien op een aan gename, leerzame een daarom ge slaagde excursie. Daarbij zal ook aandacht worden be steed aan een zo gunstig mogelijke vorm van de toe te delen kavels. In het plan zijn een aantal voor zieningen opgenomen ten behoeve van de openluchtrecreatie, zoals de aanleg van wandel- en fietspa den, picknick- en/of parkeerplaat sen en dagcampings. Bij het opstel len van het landschapsplan is gro te waarde gehecht aan de duurzaam heid van de te spraren en nieuw te beplanten landschapselementen. Het landschapsplan beperkt zich in het stuwwallencomplex met zijn bossen en fraaie essen in hoofdzaak tot het aanvullen van vaak reeds aanwezige beplantingen langs de randen van de essen en 't plaatselijk restaureren van gehavende bosran den. Het merendeel van de nieuw geprojecteerde beplantingen komt voor in de lager gelegen broekgron- den en in mindere mate in de over gangszones tussen de stuwwallen en deze gronden. Kosten en resultaten De Koninklijke Nederlandsche Hei» demaatschappij stelde voor de cuD tuurtechnische werken een kosten- begroting op met een totaalbedrag van f 49.300.000.-. Van dit bedrag zul len eigenaren en belanghebbende in stanties f 17.500.000.- (35,5 pet van het totaal) moeten opbrengen. Bij een gunstige uitslag van de stemming zal voor de resterende 64.5 pet een rijks bijdrage worden verleend; De uitvoering van de ruilverkave ling „Holten-Markelo" zal de betrok ken streek aanmerkelijke verbeterin gen geven, met name door de herin deling van het grondgebruik en de verbetering van de ontsluiting en de waterbeheersing. Na de uitvoering van de ruilvèrkaveling, waarvan de beslissing nu in handen ligt van de betrokken grondeigenaren, zullen in dit gebied een hogere arbeidspro ductiviteit en een grotere welvaart mogelijk zijn. Op maandag. 5 augustus zal in Amicitia tc Holten de eerste voorlich tingsbijeenkomst worden gehouden van een reeks van voorlichtingsver gaderingen, waaromtrent de belang hebbenden nog nader bericht zullen ontvangen. In Markelo zijn deze bij eenkomsten reeds begonnen. Hef rapport en de daarbij behoren de bescheiden zullen met ingang van 1 augustus a.s. op de gemeentesecre tarie voor een ieder ter inzage wor den gelegd. Belanghebbenden kunnen binnen een maand na de kennisgeving, dat de stukken ter inzage zijn gelegd bij Gedeputeerde Staten van Overijssel te Zwolle bezwaren tegen dit plan in dienen.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3